Druk werk voor Haarlemse brandweer in oudejaarsnacht V rijwilligers ondervinden wat burger zin is Rika Hopper in Haarlem herdacht A. J. Roodt overleden E. de GRAAFF Bakstenen plm. cent duurder HAARLEMSE HALSEN Magere tekst in zwierige vertoning van Centrum Toneelgroep Centrum met Judithin Haarlem Bijbels thema in modem- dramatische versie Zwolsman De Quay Roken De Rietput DREIGEND PUBLIEK IN LEIDSEBUURT KONINGINNEWEG 44-48 Zware straffen wegens beroving Augustinessen nemen taak van F ranciscanessen over ENGEL 868.578 inwoners 111 Amsterdam -ï. ««J» ZIG-ZAG van het n i e li ws Destijds befaamd cricketer Haarlemse rechtbank Prostituees geld afhandig gemaakt St. Bavo - Heemstede Plan nieuwbouw vordert 295.— DONDERDAG 2 JANUARI 1964 PAGINA 3 HAARLEM, 2 jan. De vrij willigers van de Haarlemse brand weer hebben in de oudejaarsnacht ondervonden, wat burgerzin is. Veertien keer werden zij, met hun beroepscollega's, opgeroepen om brandjes te blussen. Het waren vooral straatvuren, aangelegd door jongelui welke moesten wor den bedwongen. Niet alleen kerst bomen, maar ook autobanden en ander brandbaar materiaal wer den gebruikt om het vuur zo fel mogelijk te doen oplaaien. Het rapport van de Haarlemse politie vermeldde vanmorgen, dat het een rustige oudejaarsnacht in Haarlem was geweest. In verge lijking met andere steden mis schien wel, maar de Haarlemse brandweerlieden kunnen ervan meepraten, hoe onheus het publiek kan zijn. Dat was vooral in de Leidsebuurt, waar men trachtte brandweermannen met stenen, hout en vuurwerk te verwonden. Gelukkig traden de twee brand meesters J. Verduyn en A. van Roode, onder wier leiding de ver schillende vuren gedoofd wei-den, rustig op, zodat het niet tot ern stige handtastelijkheden kwam. Op verschillende, officieel aange wezen punten, werden op de mid dag van oudejaar vele kerstbomen in brand gestoken (foto boven). Minder vreedzaam ging het tij dens de oudejaarsnacht. Vooral in de Leidsebuurt was het rumoerig. Het nieuwejaar werd ingezet met een enorme kerstbomenbrand. Het vuur werd nog eens extra-fel opgerakeld door er autobanden in te gooien. Politie en brandweer moesten er aan te pas komen om het duister van de nacht en de rust te herstellen. Voor het zover was hadden vele jongelui een vuurdans gemaakt. Even werd zie foto hiernaast het beeld op geroepen van de monnik, die zich in het vuur had geworpen. TELEFOON 13609 KRANTENHAL „DE PATRIOT" Reiskoffers en Paraplu's ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 HAARLEM, 2 jan. Na de voorstelling van „Judith", gister avond in de stadsschouwburg, speelde de toneelgroep Centrum de nieuwjaarswens, dit keer ge schreven door de heer L. J. Breu- re uit Zandvoort. Voor zover de toeschouwers van deze epiloog hebben genoten, was dat vooral te danken aan de voortreffelijke enscenering en het luchtige spel Prachtig spél is te zien van Henny Orri en André van den Heuvel in „Judith". Hechtere band van acteurs en actrices. De wens zelf was mager van inhoud en muntte niet uit in puntigheid. De titel „Haarlemse Halsen" was een uitstekende vondst, maar riep een grotere verwachting op dan waaraan de auteur heeft kun nen voldoen. In zijn rijm, dat toneeltechnisch goed te hanteren bleek, waren bekende figuren van Frans Hals de sprekende persona ges. Behalve Frans Hals zelf kwa men aan het woord diens vrouw Lysbeth, een regent en een regen tes, de kapitein van het schutters vendel, Malle Babbe en zo maai' een jongen. NAAIMACHINES gr. houtstraat isi - haarlem In de middaguren van dinsdagmid dag verleende de brandweer assisten tie bij het doven van kerstboombran- den. Dat waren officiële vuren, die op zeven verschillende plaatsen in de stad waren aangelegd. Honderden kerstbomen werden door de jeugd in geleverd en onder het wakend oog van brandweer en politie in brand ge stoken. Er was niet zo heel veel be langstelling. De oogst was ook met zo groot. De grote slag komt pas tijdens de tweede verbranding, welke op 7 januari wordt gehouden. De meeste mensen bewaren hun kerst boom tot na drie-koningen. Na dit vreedzame vuurtje-stoken moest de brandweer 's nachts agressiever op treden. Om even over twaalf kwam de eerste melding binnen. Op het Stuyve- santplein was brand gesticht. Daarna volgden verschillende andere punten in de stad. Onder meer in de Oranje boomstraat, Floresstraat, Vestestraat, Burgwal en Papentorenvest. Veelal kon den de vuren met hogedrukstralen wor den geblust. In de Leidsebuurt was de toestand het moeilijkste. Daar was in het vuur een twintigtal autobanden ge worpen. Het publiek gedroeg zich onheb belijk tegenover de brandweermannen, maar tot een handgemeen kwam het nog niet. Wel werden brandweervoer tuigen beschadigd. Zo werd er met stenen gegooid, waardoor een hoofdaf- sluiter van de voorbouwpomp werd af gebroken. De pomp was daardoor uit geschakeld. De mannen van de brand weer moesten toen in de garage de pomp meteen repareren. De laatste melding kwam binnen om 6.14 's morgens vroeg. De brandweer is dus de gehele nacht in touw geweest. Verschillende keren moest de brand weer ook uitrukken voor „normale" branden. In een geval was het een auto, die in brand raakte. De bestuurder van de auto, welke in de Westerstraat stond, wilde vermoedelijk starten. Daar bij vloog de carburator in brand, de mar. wilde het vuur blussen met zand. Maar daarin slaagde hij niet. De brand weer kwam er aan te pas en wist het vuur te doven. De auto brandde welis waar niet uit, maar er was toch een schade van ongeveer 600. In Heemstede heeft de politie met kracht moeten optreden tegen een aan tal belhamels, die op de Javalaan tot ernstige wanordelijkheden waren over gegaan. De jongens hadden een fikse brand gesticht, waarbij gebruik werd gemaakt van hout en ander materiaal dat van een bouwplaats aan de Java laan was gestolen. De politie, acht man in totaal, moest gebruik maken van do gummistok om de orde te her stellen. Een politiewagen werd beschadigd. Drie jongelui werden aangehouden en naar het bureau overgebracht. Twee van hen werden in de loop van de nacht naar huis gestuurd. De derde werd op Nieuwjaarsmorgen vrij gela ten Tegen hem is procesverbaal opge maakt wegens ordeverstoring. Op de Binnenweg werd een brandje gesticht in de deur van een winkel pand. De politie kwam er snel aan te pas om het brandje de kop in te druk ken. Een prettiger geluid kan de Heem- steedse politie laten horen over de kerstboomverbranding op Oudejaars dag. Elf honderd kinderen kwamen netjes met een kerstboom aandragen, die op verschillende plaatsen in ie gemeente werden verbrand. De kin deren kregen als beloning een vrij- kaartje voor een filmvoorstelling in het Minerva Theater. HAARLEM, 2 jan. Het overlijden van de actrice Rika Hopper heeft ook bij de trouwe schouwburgbezoekers 'n Haarlem grote ontroering verwekt. In de loop der jaren heeft zij door haar spel en haar optreden zich duizenden haar onbekende vrienden verworven. Vooral iin de jaren van Comedia, waar aan menigeen nog zovele prachtige her inneringen bewaart, heeft Haarlem ge noten van de rijke talenten van Rika Hopper. Comedia, dat onder Cor Her mus zijn huis in Haarlem had gevon den oogstte met tal van voorstellingen groot succes. Daarin leverde Rika Hop per een belangrijk artistiek aandeel. Voordat de toneelgroep Centrum gis terenavond met zijn nieuwjaarsvoorstel ling begon, herdacht de directeur van de schouwburg, de fleer H. Deinum, Rika Hopper met enkele dankbare woorden. Hij typeerde haar als een rijk begaafde actrice, die ook in Haarlem met haar spel ontelbaar velen mooie uren heeft bezorgd. HAARLEM, 2 jan. Op 59-jarige leeftijd is te Haarlem plotseling over leden de bekende oud-cricketspeler A. J. Roodt, ere-lid van de Haarlemse cricketclub CVHW. Ton Roodt was alom een zeer gezien sportman, wiens kwaliteiten als cricketer niet alleen in Haarlem, maar ook ver daarbuiten grote bekendheid hadden. Gedurende tientallen jaren heeft hij deel uitgemaakt van het eerste elftal van CVHW, waarin hij als bats man en bowler de grote steunpilaar van zijn vereniging is geweest. De aan val van CVHW, bestaande uit Ton Roodt en Gé Zeeuwe had landelijke bekendheid en men sprak terecht van het „onafscheidelijke duo". Niet alleen als speler, hij was meer dan twintig jaar aanvoerder, maar ook als bestuurslid van CVHW heeft Roodt grote verdiensten voor zijn vereniging gehad. Altijd stond hij voor zijn club klaar. Vele beginnende cricketers heeft hij de geheimen van deze zo moeilijke sport bijgebracht. Tot voor enkele ja ren was Roodt nog actief speler. Ook de voetbalvereniging WH heeft aan Roodt veel te danken gehad. Met Ton Roodt is een joviaal sportsman heen gegaan, die het spel altijd in de juiste geest heeft beoefend. De begrafenis ge schiedt vrijdag 3 januari op de begraaf plaats Westerveld, na aankomst van de trein van 13.31 uur. (Advertentie) HAARLEM, 2 jan. De rechtbank in Haarlem heeft donderdag de 26-ja- rige aannemer A. de G. en de 23-jarige grondwerker J. H. C., beiden afkomstig uit de Haarlemmermeer, veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 2L en 2 jaar met aftrek van voorarrest. Beide mannen zijn er in de zomer van het vorig jaar met een auto op uitgetrok ken om langs de weg staande prosti- tuées van hun geld te beroven. Een van de slachtoffers, een 19-jarige Amster damse, werd door de mannen mishan deld. De echtgenote van de aannemer, die terecht stond wegens heling, werd veroordeeld tot een gevagenisstraf van 6 weken voorwaardelijk. Advertentie) (Advertentie) CIOSK VERWULFT wenst haar geachte clientèle een VOOR SPOEDIG 1964. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG, 31 dec. De bakstenen worden drie-vierde tot één cent per stuk duurder. De ministers van Econo mische Zaken en van Bouwnijverheid hebben voor baksteen een nieuwe prys- beschikking afgekondigd. De prijs van handgevormde baksteen mag met 9,30 per duizend stuks omhoog gaan; de machinaal gevormde bakstenen sta gen met gemiddeld 7,35 per duizend stuks. De prijsverhogingen zijn noodza kelijk door een stijging van externe kosten en de loonsverhoging m 1964 aldus de toelichting. 'uxe lederwaren - paraplu's/' 3EN. CRONJESTR. 34-HAARLEM-TEL 55684 HEEMSTEDE, 2 jan. Na geduren de ruim 110 jaar de zorg voor Huize „St. Bavo" op zich te hebben genomen, zullen de zusters Franciscanessen van Roosendaal medio 1964 Heemstede gaan verlaten. De congregatie heeft een te kort aan zusters en daarom zullen de zusters van de Bavo elders tewerk moe ten worden gesteld. Het bestuur van Huize St. Bavo heeft de congregatie van ae zusters Augustinessen van Heemste de bereid gevonden, de taak van de Franciscanessen over te nemen. Dit is bekend gemaakt door de voor zitter van het regentencollege mr. F. van Meerwijk, die gisteren een Nieuw jaarstoespraak in Huize St. Bavo heeft gehouden. Mr. Van Meerwijk heeft ook meegedeeld dat de plannen voor de bouw van een nieuw katholiek bejaar dentehuis gestadig vorderen. Binnenkort hoopt men de maquette van het gebouw te kunnen tonen. Zoals bekend zal hét nieuwe St. Bavo-bejaardentehuis worden gebouw op het landgoed „Overbosch" aan de Herenweg. Er is een terrein gereserveerd ter grootte van drie hec tare. Na gereedkoming van het nieuwe gebouw zal Huize St. Bavo aan de Kerklaan na een meer dan honderdjarige historie als bejaardentehuis worden op geheven. Advertentie) Mobilofoon service dap en nacht HAARLEM, 2 jan. De toneel groep Centrum heeft in de stads schouwburg het nieuwe jaar ingezet met een voor Haarlem eerste voor stelling van „Judith", een spel van de Franse schrijver Charles de Peyret- Chappuis. De naam Judith roept di rect herinneringen op aan de bijbelse vrouw, die de tent van de Assyrische veldheer Holofernes wist binnen te dringen en hem onthoofde. Door dit thema heeft de auteur van gister avond zich laten inspireren, zij het, dat zijn moderne versie toch maar zwakke raakpunten heeft met het oorspronkelijke verhaal. Zeker in re ligieus opzicht is er vrijwel niets meer !n te herkennen. De Holofernes in dit stuk is een gene raal, wiens troepen op het punt staan de stad Bethulië te overmeesteren en totaal te vernietigen. Enkele uren, voor dat het sein daartoe gegeven zal wor den, weet Judith, een meisje uit de be dreigde stad, in de tent van Holofernes te komen. De veldheer meent uit liet nachtelijk bezoek de bedoelingen van het meisje te begrijpen, maar na een soms scherp, soms al te praterig woor denspel blijkt, dat zjj alleen haar ver loofde wil zien. De jongen is gevangen genomen. Zij ziet hem terug, maar vermoord. Intussen is het „bestaan" van de jongen een keerpunt geworden in de gevoelens van Holofernes. Hij, de almachtige soldaat, die altijd in een zaamheid heeft geleefd, raakt verliefd op het meisje. Liefde en haat, waarvan Holofernes en Judith de symbolen zijn geworden, worden nu eikaars tegenspe lers. Het wordt een geraffineerd spel, waarin Judith de meest zelfverzekerde blijkt te zjjn, in wier woorden en wis selende stemmingen Holofernes tot een machteloze wordt gemaakt. In zijn ra- zernjj geeft hij het sein tot de aanval op Bethulië, maar tegelijkertijd pleegt hy zelfmoord. Hier is het dus niet Ju dith, die de veldheer om het leven brengt in materiele zin. Geestelijk is zp wel volkomen aansprakelijk. Regisseur Vladek Sheybal, die vorig jaar bij Centrum ook de regie voerde van „Nathan de Wijze", heeft kans ge zien dit drama volop tot leven te bren gen Voor zover de onmiskenbaar zwak ke 'plekken in het stuk moeilijk een diepe bewogenheid konden brengen, had hü voor voldoende uiterlijk effect ge zorgd om die zwakheden te maskeren. Dat ze juist daardoor sterker naar vo ren traden, had hij kennelijk niet voor zien. Dank zij het voortreffelijke dé cor van Roger Chailloux, dat genoeg bewegingsvrijheid bood, wist hij te voor komen, dat de voorstelling een statische vertoning werd. Een gevaar, dat met denkbeeldig was, omdat er slechts de rollen van Judith en Holofernes waren. Een grote verrassing was het spel van Henny Orri. Zij slaagde erin haar Judith met prachtige nuances voor het voetlicht te brengen. Een indrukwekkende crea tie, met overtuigende kracht gespeejd. André van den Heuvel leverde met min der knap spel. De ondergang van de veldheer kwam zonder vee) theater dui delijk In tekening. Van beiden moet bo vendien gezegd worden, dat zij de ira- eedie binnen een menselijke sfeer wis ten te houden. Een bewonderenswaar dige prestatie, als men bedenkt, dal psychologisch de gang van zaken me helemaal verklaarbaar was. De toeschouwers, die deze zware in zet van het nieuwe jaar toch waardeer den, beloonden Henny Orri en André van den Heuvel met een ovationeel applaus. Dat de band tussen de toneelgroep Centrum en Haarlem steeds hechter wordt, bleek aan het eind van de avond Toen de nieuwjaarswens gespeeld was, verzamelden zich vele leden van de „Vereniging Vrienden Toneelgroep Cen trum" zich in de bovenfoyer van de schouwburg. Onder de genodigden wa ren voorts de burgemeester van Haar lem mr O. P. F. M. Cremers, en diens echtgenote, enkele wethouders en raads leden Na een dronk op het nieuwe ïaar snrak de voorzitter van de vereniging, de heer W. Bitter, woorden van dank iegens de gemeente Haarlem en de heer H Deinum, de directeur van de schouw burg. Hij hoopte, dat de vereniging in ledental zou groeien, mede dank zij de jeugdgroep, welke onlangs is opgericht. Namens Centrum sprak de directeur Egbert van Paridon. Hij verzekerde, dat de toneelgroep zich in Haarlem is thuis gaan voelen. Het had hem en de gehele groep plezier gedaan, dat Cen trum van de Haarlemmers ook daad werkelijke belangstelling en steun on dervond. Voor die steun dankte hij m het bijzonder de gemeente Haarlem, welk ondanks de moeilijke financiële positie het subsidie voor Centrum had verhoogd. W.H. De Zandvoortse auteur, die overigens vele jaren in Haarlem heeft gewoond, heeft vermoedelijk teveel zeelucht inge snoven om het Haarlemse leven nog van binnenuit te kennen. Hij heeft de affaires aan de buitenkant gezocht en kwam aldus niet veel verder dan het begrotingstekort, de voetballers op het Hildebrandmonument, het schutterig begin van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest en het proces-verbaal, dat de Haarlemse politie een Engels man aandeed. Voor het overige kregen de randgemeenten een beurt, waarbij de auteur, tevens raadslid in Zandvoort, zijn afkeer van de pier op een nogal simplistische, bijna rancuneuze manier, wegrijmde. De tik, die Bloemendaals burgemeester te incasseren kreeg, was in zoverre onjuist, dat de kwestie van de overweg zich, naar ons weten, in 1962 afspeelde. Zjjn visie op nog verder van Haarlem verwijderde gebeurtenis sen gebruikte de schrijver als een wel kome aanvulling. Wij hebben in de tekst de vriende lijke spot gemist van de man, die boven de dingen en mensen staat. Met een grotere zin voor betrekkelijkheid had den de Haarlemse ondeugden een mil der accent gekregen. De ondeugd krijgt in de Zandvoortse wens een zedepreke- rige, bijna jaloerse indruk. Men leze bijvoorbeeld: Een Haarlemse, luidt het verhaal Is nimmer zedeloos, blijft rein. Een houten Haarlemmer, zelfs in de Hout Zal altijd goed positie kiezen. Tegen de eerbaarheid. Geen Fout. Zijn houding zal hij nooit verliezen. Dit mooi restantje van de horren Merkt men nog dagelijks op straat. De Haarlem-Heer is op te porren Als buitengaats hij feesten gaat. Men zet in onze bloemenstad De bloemetjes het liefst vér buiten. En komt dan, als men 't heeft gehad, Weer terug bjj 't scherm, achter de ruiten. De tekst is aldus geen succes gewor den. Bepaald ongelukkig was de pas sage, die burgemeester Cremers te ho ren kreeg over het gerucht, dat hij commissaris der koningin wordt in Overijssel, een gerucht, dat hij zelf heeft tegengesproken. Gelukkig was het wel, dat de nieuwjaarsdag een welwillend publiek in de zaal had gebracht. De liedjes amuseerden ten volle. Ze wer den aan de piano ondersteund door de heer H. Meesters, assistent van de di recteur van de Schouwburg. Bovendien slaagden Piet Romer, Bep Dekker, Nell Knoop, Jan Grefe, Jaap van Donselaar, Ellen de Thouars en Leen Jongewaard erin de wens op een beminnelijke wijze aan te kleden en toch nog licht van toon ten tonele te voe ren. De Haarlemse Halsen in de zaal konden daarom het niet helemaal ge slaagde portret, dat van hen gemaakt was, met een vriendelijk applaus in ontvangst nemen. Zo onthalsd voelde zij zich ook weer niet. ELEKTRISCHE TIJDELIJKE AANBIEDING COMPLEET IN KOFFER Wilt u ruime keuze, dan naar: TELEFOON 14444 Op Oudejaarsavond heeft Wim Kan al noemde hij dan geen namen de heer Zwolsman er fijntjes tussen- genomen. Dat kan in ons land. Wij leven in een democratische samen leving. De heer Zwolsman is overigens geweldig. Hij koopt het ene bedrijf na het andere. Wie vandaag nog zelfstandig is, kan hem morgen als zijn hoogste baas moeten erkennen. Dat kan ook in Nederland. Want onze samenleving is niet alléén democra tisch. Zij is ook kapitalistisch. Met Oudejaarsavond h bben wij op de TV een vertrouwd gezicht teruggezien. Professor dr. J. de Quay. Omlijst met mooie liederen, praatte hij het laatste kwartier van het jaar weg. Hij deed het goed. Gevoelig, eerlijk en met een tikje Kan-iaanse humor. Toch moeten wij er aan wennen. Eerst minister-president. Nu dagsluiter. Met ingang van 1 april een niet zo erg gelukkig gekozen datum n~ar het ons wil voorkomen zal de Nederlander twee nationale plezier tjes duurder moeten betalen. Het roken en het autorijden namelijk. Door de belasting op rookartikelen en benzine te verhogen, hoopt de minister van financiën de staatskas te spekken met een bedrag van rond 210 miljoen gulden. Wat het roken betreft brengt de minister als belangrijk argument naar voren, dat de belasting mede verhoogd wordt in het belang van de volksge zondheid. Dit nu lijkt ons een bij zonder vreemde zaak. Want, zo vragen wij ons af, wat heeft de minister van financiën nu zo speciaal met de volksgezondheid te maken. Wij dach ten, dat het departement, dat zich in het bijzonder bezig houdt met de volksgezondheid, beschikte over een geheel eigen bewindsman, die mans genoeg is om zelf maatregelen te nemen. Nog afgezien daarvan, wat de minister van financiën als belang rijk argument naar voren brengt, is geen argument. Immers, als de maat regel van de minister tof gevolg heeft dat er aanzienlijk minder ge rookt .gaat worden, komt er geen cent meer "in het laatje dan nu. Maar dat verwacht de minister niet. Hij verwacht, dat er juist wel meer in de schatkist komt. Hij gelooft dus niet in zijn eigen argument. En dat lijkt ons een kwalijke zaak. Een rookgordijn, om precies te zijn. De note, van Gedeputeerde Staten van Noordholland omtrent de gang van zaken bij de vestiging van het Reactor Centrum Nederland en Euratom nabij Petten geeft een ver bijsterend overzicht van de wijze, waarop het provinciaal bestuur door verschillende rijksinstanties onder de voet gelopen is Gedeputeerde Staten hebben zich zeer ingespannen om het natuurreser vaat „De Rietput" onder de gemeente Zijpe te behouden. Uit het overzicht van de gang van zaken blijkt heel duidelijk, dat zij herhaaldelijk door het Rijk met een kluitje in het riet zijn gestuurd. Kennelijk is de beslis sing omtrent de plaats van vestiging, waardoor „De Rietput" als recreatie element verloren zal gaan, in Den Haag (of in het buitenland) genomen, voordat Gedeputeerde Staten daarvan kennis konden dragen. De vraag is gewettigd oi Gedepu teerde Staten er goed aan gedaan hebben alsnog de planologische maat regelen te nemen of goed te keuren, wardoor dt stichting van het Reactor Centrum conform de wetgevin op het stuk van de ruimtelijke ordening werd gelegaliseerd. Hadden zij die medewerking geweigerd, de op richting van het Reactor Centrum had daardoor waarschijnlijk niet voorko men kunnen worden. Hogere instan ties zouden dan wel hebben inge grepen, maar de verantwoordelijkheid van die (rijks) instanties zou dan duidelijker zijn vastgelegd. (Advertentie) rïit mee in^ binnenlandse zaken ?efnnertal veaen*" de staatscourant. Het boring onrie^sterdarn had een ver- Diltf® door grens- Haarie^' waai'va'n °fêt het geval met ivo161 bedraagt en nf inwonertal nu lSmeriiede-Spaarnwou|fme®nte Haar" 4182 inwoners telt. die thans

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3