Rika Hopper, actrice met sterke persoonlijkheid Grande dame van het naoorlogse toneel m EINDE VAN EEN LUCHTREUS DE GIJSBREGHT WEER IN ZEER SOBERE OPZET Alle aandacht voor het woord A ALBERT PLESMAN IN DEN HAAG HERDACHT Uw beste voornemen voor ..KISS ME KATE" EEN DAVEREND SUCCES Regie en spel voortreffelijk, decors speels en imposant Zweden kunnen van naam IBl „Loonoperatie moet wezenlijk verbetering brengen" Teamspirit moet worden hersteld Vrijstelling voor nóg zeshonderd ..bouwvakkers" m Voorzitter N.V.V. Lagere gasprijzen in Culemborg P.T.T. soepel met strafport O PAGINA JANUARI 1964 DONDERDAG de Ua" Rika Hoppers keizerlijkafscheid als Anastasia van het pu bliek, na een toneelloopbaan van ruim zestig jaar. an alles komt een einde, ook aan een vliegende Hollander. Op oudejaars avond maakten snijbranders een einde aan de PH-KKR „Elec tron", de superconnie, die op 3 december 1957 de laatste histo rische vlucht van Djakarta naar Amsterdam op zijn naam heeft staan. Deze lijn werd toen om politieke redenen opgeheven. In 1953 werd de „Electron" bij de KLM in dienst genomen en zijn laatste vlucht was op 2If juli 1961 op de lijn Frankfurt- Amsterdam. In de tussenliggen de tijd heeft het toestel precies 10.025.690 km en 880 m afgelegd. Van links naar rechts John Lan ting, Annet Nieuwenhuizen, Ro bert de Vries en Lia Dorana in „Kiss me Kate". Luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, voorzitter van de K.N.V. v. L. legde dinsdag aan de voet van het Plesman-monument in Den Haag een krans. De lucht vaartpionier die tien jaar terug overleed, werd die dag herdacht. Thomasvaer (Johan Fiolet) en Pieternel (Mimi Boesnach) tijdens hun Nieuwjaarswens. STOCKHOLM, dec. m van naam ;e veranderen moet men in de meeste landen erg veel moeite doen en bovendien nog over erg veel geld beschik ken. In Zweden is de procedure van naams wijziging echter veel makkelijker, korter en goedkoper. Voor een bedrag van nau welijks twintig gul den kan men daar binnen enkele maan den een andere naam krijgen, óf zelf uitge dacht en daarna goed gekeurd door het of ficiële naam-patent- bureau, óf gekozen uit het officiële Zweedse naamboek. Rika Hopper is op de eerste morgen van het jaar overleden, tien jaar nadat zij officieel van het toneel afscheid had genomen, zeventig tear na haar eerste begin op de Toneelschool. Een kleine zestig jaar heeft zü op de planken gestaan. Toen dat niet meer ging, omdat zij tenslotte moeilijk ter been werd, verscheen zij nog geregeld in de Amsterdamse stadsschouwburg, die zij als haar eigenlijke domein bleef beschouwen. Zij bleef daar geruime tijd een 'opval lende verschijning, naar wie nieuw komers soms nieuwsgierig informeer den. Het merendeel der hedendaagse schouwburgbezoekers zal haar nog hebben zien spelen, weinigen hebben nog heugenis aan de bloei van haar jaren: toen zij na de oorlog bij Comedia van Cor Hermus speelde vierde zij al spoedig haar zeventigste en haar vijf en zeventigste verjaardag. Zp was toen aan de oude-damesrollen, waarby haar voorkeur uit bleek te gaan naar het type vrouw, waarin de vorstelyke allu re voortkwam uit de gewoonte van een heel leven. In haar afscheidsrol was zij keizerin-weduwe, die op haar oude dag mildheid toeliet in haar gewone strengheid, maar ook in min der uitgesproken-vorstelijke rollen kon zij verschijnen als de heerseres-uit- gewoonte. Ook als zij een oud dametje speelde, dat als een kind zo lastig was wanneer zij haar zin niet kreeg, deed zij dit ontwapenend als een vrouw, die gewend is haar omgeving naar haar hand te zetten zowel door de sterkte als door de innemendheid van haar karakter. Zo verscheen zij, als zij niet op de planken stond, ook in het open bare leven als de grande dame, zodat men zich kon afvragen of zij daar haar rol voortzette, dan wel op het toneel voornamelijk zich zelf was. Een sterke vrouw met een enorm doorzettingsvermogen moet zij onge twijfeld geweest zijn. Zij was, ook als men lang met haar praatte, niet echt te doorgronden. Haar sterke persoon lijkheid moet voor haar omgeving niet altijd gemakkelijk geweest zijn. Van wat zjj beslist wilde liet zij zich niet zo maar afbrengen en zij zal telkens over een heel arsenaal middelen be schikt hebben om het te bereiken. Wat zij in het algemeen wilde moet goed toneelspelen geweest zijn. Haar grote leerschool in dit opzicht is de Koninklijke Vereniging Het Nederlands Toneel geweest, waar zij als achttien jarig meisje kwam na een jaar bij Julia Cuypers en Van Lier en waar zij speelde met Louis Bouwmeester, Theo Mann-Bouwmeester, Marie Hol- trop en de Tourniaires. Misschien zou men de grote dingen, die daar gedaan werden, nu niet meer mooi vinden, omdat de vorm van die tijd nu minder past, maar men wist wat toneelspelen was en het was een goede basis, waar men door de elkaar opvolgende stijlen heen uitstekend mee verder kon wer ken. Rika Hopper zei er veie jaren later van: Men lette daar bizonder streng op de techniek. Een perfecte, dat wil zeggen: schijnbaar moeiteloze beheersing daarvan kenmerkte haar spel tot haar laatste rol toe. Het komt in feite neer op het nauwkeurig ver talen van een rol in precies berekende uiterlijke effecten. Na twintig jaar ging Rika Hopper ov«r naar het gezelschap van Heyer- mans, waar z« haar entree maakte in Vorstenschool. Nadien stichtte zij een eigen gezelschap en opende een eigen theater —'aan de Plantage Mid denlaan dat met i)Het leven gnipt i? Jag Knut Hamsun in de regie van peter Scharof geopend werd. Over het eife" Jï?a.ter vertelde Rika Hopper later e'nig. Wel was zü er trots op. dat jil pcharof naar Nederland had gehaaia. bet is jnderdaad een zeer vruchtbaar contact gebleken. RUTTEN. get stoffehjk overschot van Rika HoPPtrde beste!r?aandaS om 14-°° uur ter aa=fne AmsterqSE de Oosterbegraaf- Plaa. van twaalf hJ; ga defilé v00raf in burg. Van" vandaae ardente wordt lh«e.r,nk overschot aa§ af ligt het PlaatSvan twaalf ua£J' Aan de uitvaart in de Stadsschouw- tot half een ,tof£'haard" 'in Rika H°PP|r opgeh^ftstraat 183, wka-mer aan de PC ri°o niimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 2 jan. Drs. D. Roe mers, voorzitter van het NW, heeft gisteren de vooruitzichten voor de werkgelegenheid in 1964 „niet ongun stig" genoemd. Het bouwbeleid van minister Bogaers staat er volgens hem borg voor, dat de spanning op de ar beidsmarkt niet of nauwelijks zal af nemen. De voorzitter van het NW hield onder het motto „koersen in de mist" een nieuwjaarstoespraak voor de VARA. Nu de werkgelegenheid althans op korte termijn geen gevaar loopt, is de belangrijkste vraag wat er van de tien procent loonsverhoging over blijft na aftrek van de prijsverhogin gen, aldus de heer Roemers. Minister Witteveen eist een deel van de loons verhoging op, want hij moet de amb tenaren meer betalen. Bepaalde prijsverhogingen zijn on vermijdelijk, want niet iedere bedriifs- tak kan de zware last dragen. „Dat wisten wij bij voorbaat. Maar wel vast moet staan", zei de heer Roemers, „dat de ioonoperatie moet leiden tot een wezenlijke verbetering van het le venspeil van de Nederlandse werkne mer" Veel hangt af van de discipline, die de werkgevers kunnen opbren gen, zowel aan het loon- als aan het prijzenfront. De regering moet hard handig optreden tegen misbruik van de omstandigheden. De consument moet meer prijsbewust worden. Maar als het allemaal niet helpt, als de prijsverhogingen de loonsverho gingen gaan evenaren, ja overtreffen, dan zal de vakbeweging looneisen stel len. „Wat dacht men dan?", aldus de voorzitter van het NW. De aanvallen op de vakbeweging hebben een misschien ongewild, maar voor de vakbeweging vruchtbaar re sultaat teweeggebracht. Zelden was de samenwerking tussen de drie vakcen trales zo nauw als in het laatste kwar taal var 1963. Ik hoop, dat dat zo zal blijven, aldus drs roemers. Ik geloof niet aan een fusie. Ik geloof wel aan een gemeenschappelijke aanpak van vele problemen. AMSTERDAM, 2 jan. Een feeste lijke Stadsschouwburg met de verheu gende belangstelling van enkele minis ters, onder wie mr. Marijnen, en staatssecretarissen heeft in de beken de uiterst sobere enscenering van Han Bentz van den Berg op de eerste dag van het nieuwe jaar traditiegetrouw Gijsbreght van Aemstel zijn zware gang zien maken, de ballingschap te gemoet. Het. is een indrukwekkende voorstel ling, die in nog grotere mate dan voor- (Van onze correspondent) CULEMBORG, 2 jan. De nieuwe gasprijzen, die een voorlopig karakter dragen zijn hier dezer dagen bekend gemaakt. De N.V. de Liefde zal met ingang van deze maand voor een jaar verbruik van 250 kubieke meter aard gas met een calorische waarde van 8800 een prijs van f 96 gaan bereke nen, inclusief het vastrecht. Voorheen was dit f 117. Voor een jaarverbruik van 600 kubieke meter aardgas met een calorische waarde van 8800 wordt een prijs gevraagd van 189, inclusief vastrecht. Voorheen was dit f 254. Voor een jaarverbruik van 1200 kubie ke meter aardgas met een calorische waarde van 8800 verwarming wordt f 276 gevraagd. Deze prijzen moeten echter nog aan de Gasunie worden voorgelegd. De regering streeft naar een zoveel mogelijk uniform tarief. DEN HAAG, 2 jan. Met een krans- legging bij het monument aan de rand van de Scheveningse Bosjes tegenover het hoofdkantoor van de KLM alhier, is dinsdag de herdenking van dr. Al- bert Plesman besloten. Het was dins dag tien jaar geleden dat Plesman overleed. Aan deze kranslegging waren voor afgegaan het leggen van een krans bij het borstbeeld van Plesman in de hal van het hoofdkantoor door mr. H. Al- berda, de president-directeur, een her denking door een delegatie van het personeel op de algemene begraaf plaats in Den Haag en een herdenking door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart in het hoofd kantoor der KLM. Op de algemene begraafplaats voerde mr. A. H. van Gelder, be drijfsdirecteur finr iciën. namens het personeel het woord. Bij deze her denking waren mevrouw S. Plesman- van Eijk, kinderen en kleinkinderen aanwezig. De heer Van Gelder her innerde aan een bijeenkomst van KLM'ers in het rampjaar 1949, toen dr. Plesman zei: „Ga aan uw werk" In moeilijke omstandigheden herin neren we ons deze woorden", aldus de heer Van Gelder.... De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart, luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, zei in een herdenkingsrede op de door zijn vereniging belegde bijeenkomst, dat Plesmans kracht in de eerste plants lag in het scheppen van een heid. Advertentie - SS! ROTTERDAM, jan. Als een vuurpijl is de première van de Ame rikaanse musical „Kiss me Kate" gis teravond door Nieuw Rotterdams To neel 1964 ingeschoten. Of het nu de „ah's" waren voor de keiharde regie- resultaten van Leonard Steekei, de „oh's" voor de acteursprestaties, de „tjonge's" voor de even imposante als specise en inventieve decors, één ding werd duidelijk: „Kiss me Kate" van Samuel en Bella Spewack is voortref felijk muzikaal theater en N.R.T. heeft dit voor 100 procent weten waar te ma ken. „Kiss me Kate" is goed toneel, door vaklieden geschreven, helder van op bouw met als voornaam effect dat het publiek de kans krijgt achter de to neelschermen te kijken van een voor stelling van gedeelten uit Shakespea re's Getemde Feeks dat tot stramien werd voor een verrukkelijke fantasie die zich op diverse plans afspeelt. De muziek van Cole Porter, die al uit 1948 stamt, uitstekend ondersteund door een combo o.l.v. Henk van Dijk, varieert van Italiaanse karakteris- tiekjcs tot typisch Amerikaanse songs en zelfs naar Wenen zwemende wals jes. Voeg daarbij de tekst die door Seth Gaaikerpa in stralend Neder lands idioom is vertaald, en men heeft, met uiteraard de prachtige ac teursprestaties. de basis voor deze cu rieuze Shakespeareherdenking. „Kiss me Kate" speelt zich af op een toneel waarop scènes uit de Getemde Feeks worden gespeeld. Tegen deze achtergrond ontwikkelt zich een klein liefdesgeschiedenisje van de grote ve dette Lilly Vanessi en haar gescheiden echtgenoot Fred Graham, die resp. de •-ollen van de te temmen Feeks Katha- rina en haar robuuste aanbidder Pe- truccio vervullen. De auteurs zyn zo handig geweest de strikte Shakespeare- teksten hier gespeeld in de vertaling van Burgersdijk af te wisselen met scènes achter de coulissen waar de span ningen tussen Lilly en Fred de voor bereidingen zijn voor de min of meer bedekte conflicten die tijdens de voor stelling van een groep provinciale ac teurs, tot uitbarsting komen in bloern- potgevechten en andere handtastelijk heden. Er was het duo Spewack maar wei nig aan gelegen te zorgen voor een dui delijke dramatisch uitgewerkte afwikke ling van de liefdesaffaire die nu wat geforceerd aan een happy ending toe komt. Maar dat is wel het enige dat men, naast de wat orthodoxe intermez zi voor gesloten doek bij decorwisseling, kan aanmerken. De muziek, de lied teksten, de vondsten van Gaaikema als ,.Ik jaag een rijke gade na in Pauda" (Petruccio), „Mijn wilde jaren" (idem) en vooral „meer sjans met Shakespea re", wisten de dramatisch wat zwakke- re delen met gemak te overbruggen. Steckel heeft het gehele ensemble tot een voor een musical grote hoogte we ten op te stuwen. De groep als geheel stond duidelijk en met overtuiging ach ter deze ve-lzijdige creatie die geen mi nuut van inzinking kent. Elke scène was dynamisch geladen, vol beweeglij ke, oog en oor strelende vondsten, en voor alles in een uitnemende stijl ge houden die met het typische Shake speariaanse niet solde, maar ei zich eerder op afzette naar de coulissen- realiteit. Lia Dorana toonde zich opnieuw een van onze beste musicalzangeressen zo dat ze haar Irma la Douce-succes even aarde. Naast haar droeg Rob de Vries de voorstelling als Fred, resp. Petruc cio. Ofschoon zijn stem niet overal die klankrijkdom had als van zijn vrouwe lijke partner bleek hij toch een volwas sen musicaltalent te bezitten. Het komische gangsterduo van Pie- ter Lutz en Jo Vischer jr., de spitse piasserjjen van Jong Lanting, de gave song ,,'t is veel te heet" van Donald Jones, de ontdekking van de avond: Annet Nieuwenhuyzen als een even charmant schalkse als geroutineerde musical-zangeres en -actrice en de ge raffineerde decors van de Zwitser Fritz Butz waren niet de laatste elementen die „Kiss me Kate" tot een daverend succes maakten. H.W. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 jan. De van Defensie heeft besloten in verband met het belang voor de nieuwbouw ook zeshonderd dienst- bouwvakarheiders van pfichtige bouwvakarbeiders van de lichting 1964, die in de eerste maanden van 1964 in werkelijke dienst zouden komen, van militaire dienst vru te stellen. In oktober vorig jaar heeft minister De Jong al bepaald, dat vrijstelling kon worden verleend aan maximaal i860 bouwvakarbeiders van de lichting 1965 die in de loop van 1964 voor eerste oefening zouden worden opge roepen. De nu te verlenen 600 vrijstel lingen voor nog niet opgekomen „bouw vakkers" van de lichting 1964 komen boven dit aantal van 1800. De vrijstelling voor de 600 bouw vakarbeiders van de lichting 1964 zal uitsluitend kunnen worden ver leend aan goedgekeurde ingeschreve nen van die lichting, die in 1964 voor eerste oefening moeten opkomen. Bouwvakkers van de lichting 1964, die reeds voor eerste oefening in dienst zijn kunnen dus niet voor deze vrij stelling in aanmerking komen. Even min zü, die wegens uitstel van eerste oefening of om andere reden ouiten tegenwoordigheid zijn ingelijfd en m de loop van 1964 voor eerste oefening zullen opkomen. Voor de beslissing over het verlenen van vrijstelling gel den voor de groep van 600 gelijke nor men als voor de groep van 1800 bouw vakarbeiders. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 jan. - De P-T-T. zal de eerstkomende dagen soepel zfln het opleggen van strafport als werk Pnift volgens het nieuwe tanef wordt verzonden. Het tarief voor dr werk is, zoals bekend, met .ingang van 1 januari verhoogd van vier tot vyf cent Die soepelheid zal echter met lang duren De P.T.T. zal op een ge- geven moment zonder meer overgaan tot het opleggén van de vn°^dralTj erk vastgestelde strafport van tien cent. ■J*?-#*. Plesman liet ondubbelzinnig zijn le vendige belangstelling in de arbeid van iedere employé blijken. „Juist die be langstelling van „de baas" schonk el ke KLM'er dat geloof in eigen kunnen waarmee allen gezamenlijk de dienst uitvoering en dienstverlening van hun maatschappij tot ver boven het we reldgemiddelde wisten uit te tulen „Ik meen oprecht", aldus gene raal Schaper, „dat terugkeer van datzelfde geloof eerste voorwaarde is voor een duurzaam herstel van de KLM van nu". „Inderdaad zijn de omstandigheden in de wereldluchtvaart veranderd en zeker niet ten gunste van de KLM. Maar ook in deze nieuwe constellatie moet en zal het mogelijk zijn dat Ne derland een plaats in de wereldlucht- vaart blijft innemen, zij het dan in naar verhouding bescheidener dimen sies", aldus generaal Schaper. Hij besloot: „Vóór alles, en ik her haal vóór alles, is daarvoor .n°di§ 1 de oude geest van saamhorigheid, de team-spirit, het onderling vertrouwen, vertikaal en horizontaal, wordt her steld. Alle andere maatregelen, hoe noodzakelijk ook, zullen dan pas zin hebben. Daarnaar oprecht te streven, ik meen dat de KLM dat aan zijn grote pionier, aan de grote mens die Albert Plesman was, eenvoudig ver plicht is." heen steunt op de tekst. Er is aan handeling ln de Gijsbreght al heel wei nig te bespeuren en dit wordt nog ge accentueerd door het vrijwel geheel ont breken van zware accenten. In een weidse ruimte, die louter uit een licht- decor bestaat, speelt de handeling zich af. Hevige emoties ziet men zelden; Arend van Aemstel en de bode bren gen hun schokkend relaas over de wre de krijg vrijwel voortdurend zittend en met negatie van het gebaar over het voetlicht. Van een krijgsman is in deze Gijsbreght weinig te bespeuren, wél van een nobel en niet versagend edel man, die het onheil dat hem en de zij nen treft manmoedig doorstaat. Alle aandacht is gericht op het woord, het woord van een groot dichter, geenszins van een groot dramaturg. De verinner lijking steunt op goede argumenten en dat deze een geboeide zaal geheel over tuigend voorkwamen duidt op een zeer juiste aanpak van de regisseur Er is één uitzondering: de emoties breken baan in het laatste bedrijf als Bade- loch, huiveringwekkend in haar trouw als echtgenote tegenover Gijsbreght staat. Dit is het fraaist geschreven be- dryf, waarin Ellen Vogel en Johan Schultz een juweeltje van acteerkunst bereikten. Er waren diverse nieuwe gezichten in belangrijke rollen te zien. Hans Bos winkel als de bode en Julien Schoen- aerts als Arend bereikten hoogtepunten in hun versobering, die diep ontroer de. De Gozewijn van Joan Remmelts was meer op het uiterlijke effect bere kend, waardoor deze figuur ietwat de toneerde. De reien werden niet onfraai gezegd, met Herman van Elteren en Allard van der Scheer als uitblinkers. Een imposante voorstelling, die in haar uiterste consequentie op een de- clamatorium kan gaan lijken. Dat zou bepaald te ver gaan. En daarom: hoevee] waardering men kan opbren gen voor de visie van Bentz van den Berg, zou er een volgend maal niet eens een kans kunnen worden gege ven aan een andere regisseur, die wat meer krijgsrumoer veroor zaakt, meer actie en minder fraaie houdingen? De bruiloft van Kloris en Roosje had met wat nieuw gevonden muziek, ge reconstrueerd door Frans Vester, en in de regie van Nick van den Boezem, een enigszins ander aspect gekregen. Het bleef een ongecompliceerde, ietwat oubollige aangelegenheid, waaraan Jo han Fiolet en Mimi Boesnach als Tho- masvaer en Pieternel veel levendigheid en humor (de wens was weer van Evert Werkman) gaven. Gr. Cambodja, Volgens berichten van verslaggevers zouden alle Westerse jour nalisten op last van de regering in Phnompenh het land zo spoedig moge lijk moeten verlaten. (Rtr). (Van een correspondent) De reden, waarom de Zweedse autoriteiten zo gemakkelijk zijn ten aanzien van naamswij zigingen ,is niet zo moei lijk te begrijpen, wan neer men een blik heeft geworpen in de tele foongids van een stad als b.v. Stockholm. Daarin vindt men na melijk niet minder dan 170 kolommen van elk 60 regels met de naam Andersson, 130 kolom men met de naam Karls- son, 110 kolommen met Eriksson, enzovoorts. Van de gehele Zweedse bevolking heet met min der dan 35% Andersson, Karlsson, Eriksson, Jo hansson, Pettersson, Gustavsson, Nilsson, Svensson en andere namen op -son. In vroeger eeuwen, toen de mensen hier nog bijeenwoonden in kleine re dorpsgemeenschappen, waarin iedereen elkaar kende was dat helemaal niet zq bezwaarlijk met al diezelfde namen want iedereen had er toch een bijnaam, al naar gelang zijn beroep, zijn afkomst zijn familie of zijn voor komen. Tegenwoordig evenwel, nu ook in het dunbevolkte Zweden ue steden steeds groter wor den, het platteland steeds leger wordt en de mensen in veel grotere aantallen dan vroeger bij elkaar gaan wonen, is het naam- probleem in de Zweedse samenleving op zijn zachtst uitgedrukt erg lastig. In een en hetzelfde flat gebouw kunnen er ver schillende families Pet tersson, Nilsson of Svens son wonen, zonder aan el kaar verwant te zijn. Hoe hen uit elkaar te houden? En als men in een volle theaterzaal in een Zweed se stad zou laten omroe pen dat mijnheer Gustavs son even naar de hal moest komen, zou de voor stelling minstens tien mi nuten moeten worden on derbroken vanwege het rumoer, dat al die tien tallen mijnheren Gustavs son zouden maken bij het verlaten van hun plaatsen. Met het oog op al deze hinderlijke verwarringen en misverstanden heeft de Zweedse regering reeds jaren geleden besloten, dat het de mensen zo gemak kelijk mogelijk moet wor den gemaakt bij het ver anderen van hun naam. Een voorwaarde voor het gemakkelijk verkrijgen van een nieuwe naam is evenwel, dat de oude naam op -son, -ström of -berg eindigt en dus te veel voorkomt of dat men een naam heeft, die zó vreemd is, dat men er psychisch onder te lijden kan hebben. Inmiddels kunnen er met al die naamswijzigingen heel vreemde situaties voorkomen. Er zijn hier gezinnen, waarvan de va der en moeder nog een oude -son naam hebben, b.v. Eriksson, terwijl de kinderen boven de acht tien jaar elk een andere naam hebben gekozen, zo dat er in één gezin soms vier, vijf verschillende achternamen voorkomen. Ook gebeurt het wel eens, dat mensen, die je al ja renlang hebt gekend als Erik Nielsson of Nils Eriksson, je plotseling ko men vertellen dat ze voort aan Erik Asjetoft of Nils Kedebring heten. Bijzon der vreemde dingen, maar dit soort vreemdsoortig heden prefereert men in Zweden toch ver boven de enorme naamsverwarrin gen met al die A Jsps- sons, Petter«sir, Lu ströms, Lin.. Lund- berg, enz. Naa. wij uit de andere Scandinavische lande. Noorwegen en De nemarken hebben gehoord, zijn ook daar de veelvul dig voorkomende namen, zoals Jensen Peöerson en Knudsen niet meer zo in trek en proberen ook daar de autoriteiten het ge bruik van nieuwe familie namen te bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5