dineren Mijn liefste Clementine biografie over Lady Churchill Als bruid zei zej „Het zal niet gemakkelijk zijn met 1 hem getrouwd te zijn, maar saai j is het in geen geval" Ik stop er mee Roken gevaar Turkse aanval op Grieks klooster: drie doden Klacht over „interventie" van Turkije Maleisië doet beroep op V.N. Aartsbisschop Makarios neemt lot in eigen hand Grote gebeurtenis TOESTAND OP CYPRUS SPITST ZICH TOE BUISMAN Geen schaduiv- figuur Eén dag kan iedereen Vraag aan Oe Thant DONDERDAG 2 JANUARI 1964 PAGINA 7 Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Wees erdirect bij Neem napolsky Voordat Winston Churchill een legende werd, was hij een man, die even vurige aanhangers als tegenstanders tel de, een man, die het gevecht niet uit de weg ging en naast overwin ningen verpletterende nederlagen heeft geleden. Hij veranderde van partij, als „bij-de-zijnen-blijven" zou betekend hebben, dat hij in zichten, die hij niet kon onder schrijven, zou moeten verdedigen en dat was een houding, die door velen als wispelturig en zelfs on betrouwbaar werd bestempeld. Twee goede "bekenden in eikaars gezelschap. Links Eleanore Roo sevelt en rechts lady Churchill. 2)a)i0 foto ie genomen op de dag van de gouden bruiloft, i/n de villa tKW* hmd Beafü&rbrook aan de FrcM86 Riuièra. NICOSIA, 2 jan. (AFP, Rtr, UPI) De toestand op Cyprus heeft zich op de eerste dag van het nieuwe jaar toegespitst. Pre sident Makarios deelde gisteren voor de radio mee, dat zijn rege ring besloten heeft het garantie verdrag met Engeland, Grieken land en Turkije op te zeggen, evenals het bondgenootschapsver drag met Griekenland en Turkije. Dit besluit is volgens Makarios genomen wegens de Turkse „in terventie". Enkele uren later zwakte hij echter zijn verklaring af met een bekendmaking waarin hij zei dat de regering van Cyprus de verdragen „door passende maatregelen" wenst te beëindigen. Turkije heeft al gereageerd met de mededeling dat de opzegging onwettig is. Op Cyprus, waar de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen elkaar naar het leven blijven staan (gis teren braken opnieuw gevechten uit), bevindt zich nog steeds de Britse minister voor Gemenebest- zaken, Duncan Sandys, die ver leden week een fraai diplomatiek succes boekte door het totstand- brengen van een, zij het wankel, akkoord. Men ziet de minister hier (foto boven) op het dak van een hotel uitkijken over de ver deelde hoofdstad Nicosia, waar door zijn toedoen 'n neutrale zone is ingesteld tussen de Turkse en de Griekse wijk. Op de foto hier naast ziet men een Turkse vrouw, die door de Griekse inwoners van Nicosia dagenlang als gijzelaarster is vastgehouden. Te laat Nieuwe gevechten EIGEN HAARD IS DE LEKKERSTE KOFFIE WAARD Gezelligheid maakt van een hiiis een thuis. En... goede koffie ver hoogt de gezelligheid. Buisman maakt de koffie nog lekkerder. Een schepje op een zetsel, dat is het geheim van gezellige huisvrouwen. .koffie op *'1 Griep Maak van uw „buitens hulf- •ten" een waarlijk hoogtepunt van de dag. iiimiiiiuüimimiimiimiiüi llflllllllllllllllllllllllllf HUI IfiMHillHIIIIIKlIlilillllllllllllilliiiiiiiiiiiillilIlllllillllllMIIIIIllllllilllIlllllllülliiiiiiiilllllllHI TriiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiirii iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiïi 'De vrouw, die dit bewogen leven heeft gedeeld, moest wel een ruime opvatting; hebben van het begrip „fem me inspiratrice", want het was niet genoeg, dat zij thuis met een milde glimlach op hem zat te wachten en met belangstelling naar het verslag van zijn belevenissen luisterde. Lady Churchill heeft zich meerdere malen naast haar man in de felle verkie zingscampagnes geworpen. Ze heeft woedende vergaderingen toegesproken en haar man, die zelfs een keer door ziekte verhinderd was zelf aan de •trjjd deel te nemen, vurig verdedigd, ze stond naast hem, als hij de uit slag afwachtte en ze bleef in hem ge loven, toen hij door de beslissing van de kiezers werd uitgesloten van het politieke leven. Jaren hebben ze in so ciale ballingschap geleefd, voor de tweede wereldoorlog Churchill gelijk kwam geven en hem op de eerste plaats van het land bracht, maar ook fn die periode van verguizing „kwam Clementine overal met opgeheven hoofd, in de vaste overtuiging, dat haar man gelijk had en ieder ander ongelijk". Clementine Hozier was drieëntwin tig jaar, toen ze aan een diner kennis maakte met de toen twee ëndertig] ari ge Ohurchill. Er was een admiraal, die werk van haar wilde maken, maar hij werd door de doelbewuste Churchill spoedig buiten gevecht gesteld. De kennismaking had plaats in het voorjaar van 1908, in september trouwden ze. De Churohdlls waren geen weifelende aanbidders en Clementine getuigde dan ook, dat Win ston bij de hofmakerij doorgedraafd was, tot hij er bij neerviel. Het huwelijk was een grote ge beurtenis in de Londense so ciety. Toen het paar de kerk verliet, stond het zwart van de mensen, die „Winnie" toe juichten, maar de toekomstvoorspel lingen in hun omgeving klonken niet optimistisch. Clementine, zo zei men, ging graag haar eigen gang en Win ston had nog nooit toegelaten, dat iemand zich in zijn zaken mengde. Het commentaar van de bruid zelf luidde: „Het kan niet gemakkelijk zijn om met hem getrouwd ie zijn, maar saai is het in geen geval". Den profetische uitspraak, want de naam Churchill heeft de jaren door als symbool gegolden voor ideeën, stromingen, die de tegenstanders tot daden van agressie hebben gebracht. Hun leven was meerdere keren in gevaar niet het minst tijdens een reis door Egypte in 1921, toen de Egyptische nationalisten de dood hadden gezworen aan alles vrat En gels was. Tijdens een treinreis wer den bij ieder station stenen door de ramen gegooid. Het echtpaar Dieet als door een wonder ongedeerd en Clemen/tine liet rustig, doch ietwat geirriteerd iedere keer de scherven bij elkaar vegen. Onwillekeurig denken we bij lezing van het boek, dat Jack Fishman aan de levensgeschiedenis van deze merk waardige vrouw heeft gewijd, aan de heldin uit het toneelstuk van Barrie: „What every woman knows", die door Dit is het moeilijkste ogenblik van mijn eerste nicotinevrije dag. Bij alle stukjes, reportages en brieven die ik in bijna tien jaar heb geschreven, heb ik gespannen en gulzig aan sigaretten gezogen. Met de een na de ander hielp ik mezelf op gang. Churchill schijnt bij het schrijven altijd veel wijn te hebben geconsu meerd, ik pleeg het wat schameler te doen met sigaretten. En het ver schil in doping is merkbaar iri de uit werking. Maar nu zit ik voor het eerst aan mpn schrijfmachine zonder mijn grote asbak en zonder het pakje snelle paffertjes. Mijn keel voelt hongerig. Ik ben ineens wat bedrukt en ver strooid. Dit is het begin. Ik wist dat het zou komen. Tot dusverre ben ik mijn eerste dag mooi doorgekomen. Aan het begin van de avond belde een collega op die met grondeloos cynisme hoonde: „Smaakte zeker lekker hé, dat sigaretje na het eten?" Maar ik stond nog pal. Gister morgen waren er onder de Zalig - Nieuwjaarwensers ook een paar die zeiden: „Dat lukt jou niet, daar ken ik je te goed voor." Iemand vergast te mij op een grapje van Mark Twain, die heeft opgemerkt: „Het is geen kunst om met roken op te houden: ik heb het al honderd keer gedaan." Op Oudejaarsavond heb ik geen in tiem plechtigheidje gemaakt van de laatste sigaret. Ik herinner mij niet meer hoe ik de nlcotinaire weldaad onderging. Nu heb ik geen sigaret meer in huis. Dat risico kan ik niet lopen. Later zie ik wel eens hoe ik dat moet doen met bezoek en zo. Het eerste waar ik gistermorgen bp het ontwaken aan dacht, was: nou rook ik niet meer. Die gedachte is nu zo'n honderd keer teruggekomen. Op die zogenaamde vaste ogenblik ken voor een sigaretje, dus na de kof fie en na de maaltijd, werd ik onno dig actief om uit die heerlijke minuut jes van verlangen weg te lopen. Ik had mijzelf ingeprent goed op de smaak van het een en ander te ietten, iets wat rokers nogal eens nalaten. Maar dat riep bjj mtf een ander schrikbeeld op, namelijk dat van de snoep- óf vraat- of drankzucht. Bij een bezoekje dat ik aflegde, moest ik na tuurlijk een aangeboden sigaret af slaan en de rook van andermans siga retten insnuiven. Vooral dat laatste is een zeldzame ervaring, waaraan ik echter voorlopig nog vluchtig voorbij wil gaan. In mijn omgeving voelde ik doorlo pend mensen naar mij kjjken met een blik van: „Wat zal ie nou gaan doen?" De openbaarmaking van mijn marte laarschap heeft meteen een degeliik controlenet doen ontstaan. Maar ik heb ook positieve steun gekregen. Nu al heb ik van zes mensen, onder wie vier collega's, de toezegging dat zij met mij meestrijden. Er komen er meer. Intussen is dit eerste verslagje tot stand gekomen zonder sigaret. Eén dag is gewonnen. Kattegespin, dat weet ik wel. Maar het geeft mij de indruk: één dag kan iedereen het uithouden. HENK haar onopvallende hulp de carrière van haar man heeft opgebouwd. Gissend naar het verborgen aandeel van een vrouw in de carrière van haar man komen we er licht toe de waarde daarvan te overschatten. Jack Fishman komt ook met vele citaten, waaruit blijkt, hoeveel gewicht een goede vrouw in de schaal legt, ter wijl ze niet op officiële erkenning moet rekenen en eigenlijk een bestaan in de schaduw van de grote man moet leiden. Niet helemaal ten onrechte noemt Simone de Beauvoir de vrouw de tweede sexe, maar toch is het ook een feit dat kleinzilig afmeten van verdienste nooit tot grote resultaten kan leiden. Winston Churchill zal ze ker geen gemakkelijke echtgenoot zijn geweest en als we de beschrijvingen van diners en ontvangsten lezen, is het gewoonlijk, Clementine die de si tuatie redt als haar man plotseling afwezig over belangrijke dingen zit na te denken of door een ondoordacht woord van een der aanwezigen uit zijn humeur raakt. Het was ook Clementine, die een sy phon spuitwater naast zijn bed zette, als hij op bed liggend zijn redevoerin gen dicteerde, omdat ze uit ondervin ding wist, dat hij wel eens een bran dende sigaar in de prullemaiit naast zijn bed gooide, het was Clementine, die in de tweede wereldoorlog, toen hij in de personeelswoning van het ad miraliteitsgebouw ging wonen, daar nog wat gezelligheid bracht en het was boven alles Clementine, die met de gewone mensen sprak en voor hem het contact met die mensen vertegen woordigde. maar met al haar liefde voor deze vreemde, lastige, geniale reus, was het toch ook het grote doel, dat deze vrouw heeft geinspireerd. Ze hebben samen over de begrenzing van alledag heen gekeken en geweten, dat hij in tijden van nood geroepen was om zijn land te dienen en te redden. Ze wist, zo zegt Jack Fishman, evenmin als hij wat angst was, maar ze was bezorgd voor Win sten, niet alleen omdat hij haar man was, maar omdat ze er net als hij van overtuigd was, dat het lot hem had uitverkoren zijn land door de oorlog te slepen. Des te opmerkelijker dat deze vrouw geen schaduwfiguur was, geen karak- tejr, dat zich altijd goedmoedig door anderen had laten leiden, maar juist een mens met grote gaven. Dat ze allebei geholpen zijn door iets, waar de Engelsen wel eens een monopolie op willen doen gelden, be wijst de foto op de omslag van „Mijn liefste Clementine": twee mensen op hoge leeftijd, die samen hartelijk la chen. Zonder humor is een gewoon huwelijk een molengang, zonder hu mor is het huwelijk met een man, die een groot doel dient, een totale onmo gelijkheid. Clementine Hozier heeft meerdere malen het leven van Winston Church ill zo niet gered, dan toch behouden, in een tijd, dat de wereld deze man nodig had. Ze zullen geen van beide hun krachtsinspanning in cijfers uit gedrukt willen zien. Hoofdzaak was, dat ze hun grote aandeel leverden om de nationaal-socialistische dictatuur, die de westerse vrijheid bedreigde, te overwinnen. H. Sw. In zijn radiotoespraak zei de Griek- (Advertentie) Dam Amsterdam Tat oao-63183/Parkeartarram (Advertentie) NEW VORK, 2 jan (UPI) Maleisië heeft secretaris-generaal Oe Thant for meel verzocht zijn invloed aan te wen den om Indonesië af te houden va* overvallen aan de grens met Borneo. Het verzoek werd aan Oe Thant over gebracht door de ambassadeur van Maleisië bij de Verenigde Naties. Dato Ong Joke Lin. Na een gesprek dat 25 minutrn duurde verklaarde Dato: „Wij hebben het aan de secretaris-generaal overgelaten te beslissen op welke wijze hij de spanning aan onze grenzen zou kunnen verminderen. Wij denken aan de mogelijkheid dat hij zijn goede diensten aanbiedt". In Djakarta is gisteren door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaard dat geen Indonesische troepen Maleisië zijn bin nengevallen. Verenigde Staten. Goevemeur Nel son A. Rockefeller van New York heeft meegedeeld, dat zijn vrouw Margaret» ta („Happy") begin juni een baby ver wacht. (UPI). West-Duitsland. Bij een instorting van een schacht van de Geyer ijzer mijn in Waldalgesiheim zijn twee mijn werkers onder neervallend gesteente en puin bedolven geraakt. (UPI) se) president dat de verdragen het volk van Cyprus waren gedicteerd. Hij verklaarde dat hij de staatshoofden van verscheidene landen van zijn besluit op de hoogte had gesteld, waarbij hij om hun morele steun vroeg bü eventuele nieuwe agressieve handelingen van de kant van de Turken tegen het eiland. In het garantieverdrag, dat in au gustus 1960 werd getekend, verplicht Cyprus zich zijn onafhankelijkheid te bewaren en geen unie met een andere staat aan te gaan. Engeland, Grieken land en Turkije garanderen de onaf hankelijkheid en territoriale onschend baarheid van Cyprus. Als het verdrag geschonden wordt, zo luidt een der bepalingen, zullen Engeland, Grieken land en Turkije gezamenlijk trachten de naleving te verzekeren. Als dat on mogelijk is heeft elk van de drie lan den het recht maatregelen te nemen om de in het verdrag beoogde toestand te herstellen. In het bondgenootschapsverdrag ne men Cyprus, Griekenland en Turkije op ziSh verweer te plegen tegen iedere in breuk op de onafhankelijkheid van het eiland. De twee verdragen werden van kracht nadat onderhandelingen in Zil- rich en Londen geleid hadden tot onaf hankelijkheid van de Britse kolonie Cy prus, die als republiek deel bleef uit maken van het Britse Gemenebest. Hieraan gingen jaren van verwoede strijd tussen de Griekse Cyprioten en Britse troepen vooraf. De radiorede van aartsbisschop Ma karios was op oudejaarsavond vooraf gegaan door een rede van vice-president Kutschuk, de leider van de Turkse min derheid op het eiland. Daarin verklaarde hy dat de maand wond door presi dent Makarios gegeven verzekering, dat de Turkse Cyprioten niets zou overko men, van „generlei betekenis is en op geen enkele wijze ernstig kan worden opgevat." Volgens dr. Kutschuk kwam de verklaring van de president te laat. Hij verklaarde verder dat Makarios de Turken op het eiland slechts voor de keuze stelt tussen onvoorwaardelijke overgave aan de Griekse gemeenschap of algehele uitroeiing. Dr. Kutschuk zei dat er tot nu toe bij de onlusten op Cyprus tweehonderd mensen om het le ven zijn gekomen en dat er vijfhonderd worden vermist. Kort na de rede van de Cyprische vice- president werd tussen de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep van 't eiland overeenstemming bereikt omtrent de uitlevering van de 540 Turkse Cypno- ten die in de Griekse sector werden vastgehouden en de 26 Grieken die zich in Turkse gevangenschap bevonden. De Britse minister van Gemenebestzaken, Duncan Sandys, was bij de uitwisseling aanwezig. Gisteren kreeg de haat tossen de bei de bevolkingsgroepen van het eiland echter nieuw voedsel toen Turkse Cy prioten een aanval deden op een Grieks klooster ongeveer veertig kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Nicosia. Drie monniken, onder wie een veertien jarige noviet, werden hierbij gedood. Grieks-Cypriotische politie legde een kordon om het klooster terwijl de heu vels in de omgeving werden doorzocht. Intussen patrouilleerden zwaar bewa pende Britse militairen door de verla ten straten van Nicosia. Nadat zondag reeds zeshonderd man op het eiland wa ren aangekomen om hun vijfhonderd col lega's, die daar reeds vanaf tweede Kérstdag verblijven, bij te staan, maak te het Britse ministerie van defensie gisteren bekend dat nog zeshonderd man naar Cyprus zijn vertrokken. De Brit ten patrouilleren in de neutrale zone tussen de wijken van de twee bevol kingsgroepen. HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEDERKOFFIE) (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7