Homilie in Annunciatiekerk te Nazareth Pauselijk eerbetoon aan de Moeder Gods De Heilige Vader plaatst Acht Zaligheden in de hedendaagse tijd Ik stop er mee! en: M Verklaring Paus en Patriarch O D Athenagoras na de ontmoeting: Eén in geest doelstelling verwachting in en Zeventien dagen pasjesvoor Berlijners DE MUUR IS WEER DICHT Onderhandelingen over heropening mislukt D m D Paus was vandaag in BETHLEHEM Tweede ontmoeting met Patriarch Athenagoras Joegoslavië TREINRAMP: 61 DODEN Jubileum van Weense IJsrevue Hondje voor Beatrix Kleine en grote Luns Henk Pellikaan bouwt eigen sporthal Zijn er nog gevallenen Bulgaar Georgiev terechtgesteld Honderden „koninkjes S.S.-arts Babor lijfarts keizer Haile Selassie Turken erkennen MAKARIOS niet langer Muziek voor narren Kwestie Cyprus MAANDAG 6 JANUARI 1964 PAGINA 6 De Paus heeft tijdens zijn vlucht naar Jordanië geruime tijd door gebracht in de cockpit van het vliegtuig. Men ziet hem hier ge fotografeerd met de koptelefoon op tijdens de vlucht. NAZARETH, 6 jan. (KNP). In de crypte der kerk, gebouwd in Nazareth, waar de engel Gabriël Maria de boodschap bracht van haar goddelijk moederschap, heeft de Paus zondagmorgen een homi lie gehouden waarin hij de Moeder Gods eerde als de Moeder van Christus, de Moeder van God en onze Moeder. In deze homilie noemde hij Maria de genadevolle, de onbevlekte, de allerzaligste ko ningin, het voorbeeld der Kerk en onze hoop. so'ï tems honden heeft de „golden Retriever" Van de wintersportvakantie. Dat eDellheekrajakEerp. Neimeijer is chef ™j er niet helemaal zonder kleer- van de personeelsdienst van de Gel- scheuren IS afgekomen, blijkt Wel derse Tramwegen in Doetinchem. Hij uit zijn Verbonden hand, die hij Mho»*'m'Si "m ÏS« ÜS mem een val gebroken had. ging, kregen de Neimeijers een klein Trots toont de kleine Luns de vandleet Ketefmee™ mfopgroéidftot grote Luns de handtekeningen die een goede hond, die op binnen- en 'lli °V het gips had Verzameld. buitenlandse exposities hoog werd ge- Samen met zijn vader keerde hij kw,i,teert. daarop per auto terug naar Op het Rotterdamse Centraal Station trof de fotograaf minister Den Haag. SALOMON NICOSIA, 6 jan. (Rtr-UPI) Vertegenwoordigers van de Turks- Cypriotische bevolkingsgroep op Cyprus hebben meegedeeld dat zij de regering van aartsbisschop Ma- karios niet langer als wettig er kennen. Tevens werd er gezegd dat de Turkse regeringsambtena ren niet naar hun werk zullen terugkeren. i - ft et mijn hakken over de sloot ben ik er gekomen, dit week einde. Zaterdagavond: gezel ligheid, wjjn, levendige ge sprekken, natuurlijk ook sigaretten, maar niet voor mij., Heel nauwlettend moest ik mijn handen onder controle houden, want van de rokertjes op ta fel ging een magnetische aan trekkingskracht uit. Maar één ding was duidelijk: ik kon mij, met heel mijn openbaar martelaarschap, niet veroorloven te zwichten. Ik bedacht stiekem: als straks het bezoek weg is, vraag ik mijn overigens uiterst matig, buna niet rokende echtgeno te of zij nog een sigaretje wil opste ken en dan bedel ik één trekje af, één maar. Zover is het gelukkig niet gekomen. Mijn vrouw zou onder mijn aandringen liefdevol geweigerd heb ben en ik hield nog wel zoveel van mijzelf dat ik geen zin had in zo'n vernedering. Aan de hand van het ver bruik der anderen ging ik tellen hoe veel paffertjes ik die avond verrookt zou hebben, als ik gerookt zou heb ben. Ik kwam aan een stuk of vijf tien. Ik hoefde er niet van te schrik ken, en ik was werkelijk een beetje tevreden over mijzelf. In gedachten legde ik vijftien sigaretten in een lan ge rij aan elkaar, kwam aan een me ter, en vormde in m'jn alchemistisch brein die meter tot nicotine en teer. Een geduchte hoeveelheid, die mij ontgaan was. Niet gek, Suèr. Zondagmorgen werd ik wakker met eventjes een felle schrikflits: ,,Oh, ik heb gerookt", meende ik een secon de lang. Wat een kinderachtige toe standen toch. Ik ontdekte tot mijn ver bazing weer dat ik zo fris was als een kalf. Later op de zondag begon het gezeur van binnen weer. Ik moest een uitspraak van een andere ex-ro ker bewaarheid vinden: Wat goed is voor je longen, is slecht voor je hu meur en verdraagzaamheid. Buiten op straat heb ik ook een vreemde ont dekking gedaan. Er hangen zeer veel luchtjes op straat, die ik nog nooit geroken heb. De meeste zijn geuren van benzine en koolmonoxyde, maar ik wist niet dat die tot ver in de lan delijke dreven dreven. Niet-rokers zijn daar al zo aan gewend, dat ze dit niet merken, maar voor mij is het nog nieuw. Natuurlijk heb ik veel aan de kring van medestrijders en sympathiseren- den gedacht, die ervoor gezorgd heb ben dat ik nu al vijf dagen niet heb ferookt. Maar hoe is het met de me- estrijders? Zijn er die de moed opge geven hebben? Ik weet het niet, maar ik heb aan mijzelf gevoeld dat ée moeilijke dagen ingetreden zijn en <at maakt mij wat bang voor sommi ge clubgenoten. Degenen die per on geluk toch weer naar de sigaret heb ben gegrepen, zou ik dit willen zeg gen: Begin onmiddellijk wéér met uw manmoedig vasten. Een paar keer vallen is niet onoverkomelijk. Kom, trek weer gauw met ons mee. Het getij is gunstig. Het lukt heus. Ge loof in uzelf, dan is het niet zo moei lijk meer. Ik heb nu al zoveel vernomen over het ophouden met roken, dat ik mij op enig inzicht dien? gaande mag be roepen. Ik weet dat heel veel rokers telkens weer aarzelend bij zichzelf te rade gaan. Besluit bij uzelf a.s. zater dag uw laatste sigaretten te roken. Leg uzelf deze week geen rr kbeper- kingen op. Rook desnoods zoveel dat u er bijna naar verlangt ermee op te houden. Maar bereidt u mentaal voor op de zondag, uw eerste dag, die best zal meevallen. Maandag zit u al in ons spoor (gewapend met kauwgom, scherpe dropjes, hete pepermunt, etc.) en dan helpen wij u wel verder naar het zoet der overwinning. HENK SUÈR. De Paus had de Mis in de kleine crypte der Annunciatiekerk gecele breerd. De gelovigen in de kerk daar boven konden de plechtigheid via de t.v. volgen. De crypte zelf is zeer klein. De Paus zei Nazareth te zien als een school ter inleiding in het be grip voor het leven van Jezus. Hier leert men, zo zei hij, de diepe en ge heimvolle betekenis van dat eenvoudi ge, nederige en wonderbare leven te aanschouwen eu in zich te laten be zinken. Hier leren wij hoe wij Chris tus kunnen verstaan. Hier leert men de noodzaak oog te hebben voor het kader, waarin Hij tot ons spreekt: de plaatsen, de tijden, de zeden, de taal en de vroomheid, waarvan Christus zich bediende om zich aan de wereld te openbaren. Hier spreekt alles. Alles heeft hier een betekenis. Alles heeft eer dubbele zeggingskracht. De ene is uiterlijk en herinnert aan degenen uit de omstanders van Christus, die slechts het uiterlijke bekeken, die al leen de woorden en het historische ui terlijk der heilige boeken bestudeer den en criüseerden. De betekenis, die men in de bijbeltaal als „letterlijke betekenis" betitelt, is waardevol en noodzakelijk, maar zonder glans voor degenen, die daarbij stilstaan. Men moet ook oog hebben, aldus de Paus, voor het tweede phenomenisch aspect van het Evangelie. Deze ont sluit namelijk zijn innerlijke beteke nis, d.w.z. de openbaring der waar heid, de werkelijkheid. De Paus zegt dan, dat Nazareth ons leert hoe wij die subjectieve mense lijke voorwaarde kunnen vervullen, die ons open stelt voor de onschatbare, vrije en onverdiende genade. De Paus trok vervolgens enkele les sen uit het leven in Nazareth van de Heilige Familie: de les van het stil zwijgen, van de waarde van het gezins leven, van de waarde der arbeid, die gee: doel op zich kan zijn. Aan het slot van zijn rede richtte de Paus zijn blik in de richting van de berg der zaligsprekingen. De acht zaligheden, aldus de Paus, zijn de synthese en de top van de blijde bood schap. Hierin heeft Christus de mens waarlijk vrij gemaakt, namelijk de vrijheid om in liefde te gehoorzamen, niet zoals vroeger in het Oude Testa ment uit angst, en niet zoals in de practijk van alle tijden en ook niet uit instinct en eigenbelang. De menselijke persoon, aldus de Paus, bereikt in het woord van Christus zijn hoogste ni veau; de menselijke gemeenschap vindt hier haar meest passende en sterkste saamhorigheid. En in ant woord op de acht zaligsprekingen van Christus, bad de Paus: „Zalig zijn wij, wanneer wij in staat zijn om in armoede des geestes ons los te maken van het valse vertrou wen op de economische goederen en ons eerste streven weten te richten op de geestelijke en godsdienstige waar den. Zalig zijn wij, indien wij in de zacht moedigheid der sterken opgegroeid, weten de treurige macht van de haat en de wraak te weerstaan en de wijs heid bezitten om boven de angst voor de wapenen te plaatsen edelmoedig vergeven, de alliantie van vrijheid en arbeid, de verovering van het goede en de vrede. Zalig zijn wij, wanneer wij niet het egoïsme tot maatstaf van ons leven maken en het genot tot doel, maar in plaats daarvan het verstaan om in eenvoud kracht te vinden, in smart een bron van verlossing en in het offer het hoogtepunt van grootheid. Zalig zijn wij, wanneer wij liever verdrukt worden dan ons aan verdruk king schuldig maken en wanneer wij naar een progressieve rechtvaardig heid hunkeren. Zalig zijn wij, wanneer wij terwille van het hemelse rijk in de tijd en daarboven uit weten te vergeven en te strijden, te handelen en te dienen te lijden en te beminnen. Dan zullen wij in eeuwigheid niet teleurgesteld worden. Het lijkt of wij zo Zijn stem weer horen. Toenmaals was die stem machtiger, milder en vreeswekkender, want het was de stem van God. Maar ons, die probe ren de weerklank van de woorden van de Meester te vernemen, schijnt het niet ten onrechte toe dat zij ons Ziin leerlingen, vervullen met nieuwe'wijs heid en nieuwe moed. JERUZALEM, 6 jan. (KNP) Aan het slot van hun ontmoeting In Jeruza lem hebben Paus Paulus VI en de oecu menisch patriarch van Constantinopel, Athenagoras I, met instemming van zijn H. Synode, in een gezamenlijke verkla ring de grote betekenis erkend van de ze gebeurtenis. Zjj brengen dank aan de almachtige God, Vader, Zoon en H. Geest, die hun stappen hebben geleid naar het H. Land, waar ons aller Ver losser, Christus Onze Heer, leelde, leer de, stierf, weer verrees en ten hemel opsteeg, vanwaar Hij de H. Geest zond naar zijn jonge kerk. Deze ontmoeting aldus de verkla ring kan niet anders worden ge zien dan als een broederlijk gebaar, in gegeven door de liefde van Christus, die aan zun leerlingen het hoogste bevel gaf elkaar te beminnen, beledigingen te vergeven tot zevenmaal zeventig toe en onderling één te zijn. De twee pelgrims, met hun ogen op Christus gericht, met de Vader bewer ker van eenheid i vrede, bidden God, dat deze ontmoeting het teken en het voorspel mag zijn van dingen die gaan komen tot de glorie va God en tot de verlichting van alle mensen, die in TT"m geloven. Na zovele eeuwen van stilzwij gen zijn zu thans imen gekomen in het verlangen Gods wil te volbrengen en de eeuweno-ae waarheid van >t Evan gelie, die aan de kerk is toevertrouwd, te verkondigen. Deze gemeenschappelijke gevoelens worden getoond aan alle leden van hun respectieve hiërarchieën en aan alle lovigen, opdat ook zij mogen deel heb ben daaraan en God opnieuw mogen bidden, dat de waarheid van de ene en enige Kerk van Christus en zijn Evangelie, het licht en de redding van de wereld, met steeds grotere helder heid moge schijnen voor de ogen van alle christenen. Vre"lK<!n E/n Russische professor in de filosofie, dr. Joeri Ase- jev, die kort geleden hier asiel vroeg, heeft ernstige verwondingen opgelopen bij een val uit de derde verdieping van zijn woonhuis m Cambridge (Massa chusetts) (Rtr) p 10 januari is het 25 jaar gele den, dat de Wiener Eissport- vereinigung, die zulke praehti- 0j banen in de Oostenrijkse hoofdstad heeft, voor het eerst een ge zelschap van ongeveer twintig perso nen met een revue naar Cortina d'Ampezzo uitzond. Uit de opbrengst van de voorstellingen, zoals ze ook nu nog steeds door twee groepen geg en worden, worden banen en school be kostigd. De geheL bagage bestond destijds uit twintig koffers. Nu trekt men met spoorwegwagons en veertig tot vijftig personenauto's door Euro pa, terwijl het gezelschap uit onge veer 115 personen bestaat. Het zilveren jubileum wordt gevierd in de Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht, waar de Wiener Eisrevue van 10 tot 26 'inuari met de ijsmu- sical „Festival der Liebe" vertoeft. In Amsterdam heeft men er tot voor kort grote successen mee geboekt. Een van de voornaamste sterren daar in is de 22-jarige Ingrid Wendl, die twee maal Europees kampioene in het kunstrijden is geweest. Een opvallende figuur is ook de chimpansee Jacky, die de Wiener Eis revue spoedig gaat verb-ton om zijn verdere leven te slijten in een parti culiere dierentuin van een familie in Zwitserland. Eens was hij uitgeko- iiiiiiiiriiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii it weekeinde _o voor de eerste keer in Salzburg een interna tionaal narreneongres gehou den. Het werd georganiseerd door de bond van carnavalsvereni gingen in Salzburg. De prins van het congres, Hans ni heeft de jeugd drumband „Excelsior" uit Oosterhout (NB) als zijn persoonlijk escorte naar Salzburg laten overkomen en zaterdag het commando daarover aangeboden aan prinses Siegline die Süsse, prinses van het congres. zen, nadat hij in 1958 in de rimboe van Sierra Leone (West-Afrika) was ge vangen voor de ruimtevaart. Wanneer 10 januari in Utrecht de première van „Festival der Liebe" wordt gegeven, zal ter gelegenheid van het jubileum onder de bezoekers twee reizen naar de Olympische Spelen in Innsbruck worden verloot. Kinderen van 4 tot 14 jaar kunnen meedoen aan een tekenwedstrijd (inzenden Wie ner Eisrevue Burea agen-Vreden- burg), met drie kansen op een fiets. Prinses Beatrix heeft bij de fami lie Neimeijer aan de Terborgse- weg in Doetinchem een drie weken jong hondje gekocht. Het diertje zal over een week of drie naar het kasteel Drrkestoyn gaan. De kroonprinses was vrijdag alleen in de auto naar Doetinchem gekomen. Zü zocht bij de Neimeijers een hond je uit het eerste nest van negen pups van de vele malen be'-roonde Anita van het Ketelmeer, een „golden Re- triever." De „golden Retriever" is 'n Engelse jachthond, die nog niet zo erg alge meen voorkomt. Het beest is langha rig en goudkleurig met een gemid- Luns die daar Zijn ZOOU Huïb af- gen is voor de „golden Retriever" normaal. JERUZALEM, 6 jan. (K.N.P., Rtr., U.P.I.). Athenagoras I, oecumenisch patriarch van Constantinopel en ere- primaat van de gehele Orthodoxie, ver klaarde gisteravond na zijn ontmoeting met de Paus in een vraaggesprek voor de televisie, dat de Orthodoxie en de Kerk van Rome „verenigd zijn in geest, doelstelling en verwachting". Op de vraag, of zijn gesprek met de Paus beide Kerken dichter bij elkaar had gebracht, antwoordde de patriarch bevestigend Maar hij voegde er aan toe, dat heide „vanzelfsprekend" nog een lange weg moeten afleggen, voordat een volkomen eenheid een feit zou zijn. Ook de Paus had zich in deze zin uitgelaten. In de apostolische legatie in Jeru zalem vond gisteravond de in de his torie unieke gebeurtenis van de eer ste persoonlijke ontmoeting Rome- Constantinopel sinds meer dan vijf eeuwen plaats. Een ontróerend-harte lijke begroeting: de patriarch omhels de als eerste de Paus, waarna deze het gebaar van zijn bezoeker herhaal de. Athenagoras nam vervolgens de BERLIJN, 6 Jan. (AFP-DPA-UPI) De Muur is weer dicht. Vannacht om twaalf uur precies hebben Oost- duitse grenswachten de toegangswegen tot Oost-Berlijn, die gedurende zeven tien dagen een stroom van meer dan 1,8 miljoen Westberlijners hebben door gelaten, weer hermetisch afgegrendeld. Dit gebeurde nadat zaterdag de be sprekingen tussen het Westberlijnse stadsbestuur en de Oostduitse regering geen resultaten hadden opgeleverd. „Maar" aldug de woordvoerder der Westberlijnse afvaardiging, Egon Bahr, „er bestaat een goede kans dat in de nabije toekomst toch weer een overeenkomst getroffen wordt om de muur opnieuw open te stellen voor Westberlijners". Kort na het afbreken der besprekingen gingen zaterdagmid dag de twaalf Oostduitse passenbu- reaus dicht. Inmiddels hebben tijdens het week einde ongeveer een half miljoen Westbejlijners van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun verwanten in het oostelijk stadsdeel voor de (voorlopig?) laatste keer op te zoe ken. De grenswachten hadden énige doorlaatposten verbreed om de enor me stroom bezoekers beter te kun nen verwerken. Tegen middernacht stonden gisteren duizenden Westber lijners op weg naar huis in lange rijen te wachten. Velen van hen schreiden, hiermee nog eens de tra giek onderstrepend van deze verdeel- d stad. De plaatsvervangend burgemeester van West-Berlijn heeft zaterdagavond voor de radio verklaard dat het stads bestuur ..elke verantwoorde maatregel zal nemen om verdere bezoeken van Westberlijners aan Oost-Berlijn moge lijk te maken. „De beweging, die is begonnen met het akkoord over de kerstpassen is niet meer te keren", zei hij. Hij waarschuwde echter tegen il lusies. Naar thans is bekend geworden heb ben Oostduitse grenswachten vrijdag avond de 26-jarige Westduitser Dieter Fichtner gearresteerd toen hij met zijn auto van West-Beriijn over de ver keersweg naar West-Duitsland wilde gaan. De arrestatie geschiedde bij de doorlaatpost in Babelsberg. Zijn vrouw zijn tweejarig kind werden naar West-Berlijn teruggestuurd. hand van Paulus VI in de zijne en zo spraken beiden enige tijd met elkaar. Wat er besproken is blijft geheim; slechts werd meegedeeld, dat alle aanwezigen tenslotte het Onze Vader in het Grieks baden. Athenagoras verklaarde later tegen over United Press International dat het belangrijkste aspect van zun ontmoeting met de Paus was dat zij elkander om helsden. „Er zijn geen verschillen, be halve theologische", voegde hij eraan toe, „door de eeuwen heen hebben wij de zin van de woorden en frasen van onze godsdienst verloren. „Naar deze ontmoeting", aldus de Paus in zijn gepubliceerde toespraak tot de patriarch, „hebt u verlangd sedert de tijd van onze onvergetelijke paUs Joannes XXIH. Uw achting en sympa thie voor hem hebt gil nie* verborgen. Op hem hebt gij met een treffende in tuïtie de woorden van de Evangelist toegepast: „Er was een man, door God gezonden, en ziin naam is Joannes". (Joh. 1, 6). Ook hii verlangde naar deze ontmoeting. Dat weet gi) zoals wj] dat weten. Maar zijn te spoedige dood ver hinderde hem het verlangen van zijn hart gevolg te geven. De woorden van Christus: „Opdat zij een zijn", die zo vaak van de lip pen van de stervende Paus gleden, laten geen twijfel bestaan over zijn dierbaarste bedoelingen, waarvoor hij zijn lange doodsstrijd en zun kostbare leven heeft geofferd aan God- De wegen, die naar de eenheid leiden, kunnen zowel van de ene als van de andere kant lang zijn en volgezaaid met moeilijkheden Maar de £Vee we gen komen geleidelijk dichter bij elkaar en monden uit in de bronnen van het Evangelie: is het geen g°fd voorteken, dat deze ontmoeting vandaag, zich af- speelt op de plaats, waar .Christus Zijn Kerk heeft gesticht en Zun bloed voor haar vergoot? In ieder geval is het een sprekende manifestatie van de diepe wil, die dank zy god steeds meer alle christenen die die naam waard zijn, bezielt: de wil om te werken aan de slechting der onenigheden, aan het neerhalen der barrières; de wil vast besloten de weg te gaan, die leidt naar de verzoening. De verschillen op leerstellig terrein, op het gebied der liturgie en tucht moe ten worden onderzocht, te zijner tijd en te gelegener plaats, ln een geest van trouw aan de waarheid en van begrip in de liefde. Dat wat thans voort moet gaan, dat is de broederlijke Hefde, die vindingrijk is ln het vlnden van nieuwe mameren om zich te uiten! een liefde, die Ierend uit de lessen van het ver leden, bereid is te vergeven en geneigd is liever het goede te geloven dan het kwade, de liefde die voor alles zorg draagt zich te conformeren aan de god delijke meester en zich door hem Iaat aantrekken en veranderen. Wij zouden niet weten hoe te zeggen hoe wij getroffen zijn door uw initiatief. Maar wij niet alleen: geheel de Kerk van Rome en het gehele oecumenische Concilie hebben met vreugde van deze historische gebeurtenis kennis geno men", aldus de Paus. WENEN, 6 jan. (UPI) De voor malige Bulgaarse diplomaat Ivan-As- sen Georgiev, die dinsdag j.l, werd veroordeeld to de doodstraf, op be schuldiging van spionage-activitei ten voor de Verenigde Staten, is gis termorgen in Bulgarije terechtgesteld. De zaterdag was geheel gewud aan '""""""iiiinmiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMimimiiiimiiimuuiiiiiimmiiiiiHjiiimiiiimmiiHiiimiiiiiimiimiimiiimiiiiiiiil ontvangsten van buitenlandse en Oos tenrijkse prinsen en prinsessen en hun gevolg, in totaal 1500 personen. Herhaaldelijk moesten de Nederland se jongens en meisjes musiceren en werd het land van hun herkomst met ere vermeld. Men kent ln Oostenrijk geen gezelschappen als deze drum band. tondagmiddag waren prinsen en prinsessen de gast van de burge meester van Salzburg, die speciaal de Nederlandse gasten hartelijk wel kom heette. Het narrencongres is vandaag besloten. e Drie-Konlngenstoet in Den Bosch is dit Jaar voor het eerst georganiseerd door het „Comité Folklore", dat er in korte tud in geslaagd is deze optocht voor het publiek veel aantrekkelijker te maken dan in vo rige jaren het geval was. De stoet werd geopend met een enorme ster, waarin 120 lampjes brandden. De koningen waren hoog te naard gezeten en werden gevolgd door kamelen als lastdieren, terwijl ook een grote kudde schapen (uit Oisterwijk) en herders eraan mee werkten om de stoet de juiste sfeer te verlenen. Zowel de koningen als de pages en andere figuranten waren Prachtig gecostumeerd. i och was dit alles nog slechts dc inleiding" tot vele honderden f]elI}e koninkjes, dihet hoofdbestanddeel van deze stoet vormden. Er waren juweeltjes van costumering te bewonderen. Zo- wel burgemeester nir. R. Lambooy als mgr. w. Bekkers sloegen met grote bewondering de Q®t gade. e bekende oud-voetballer Henk Pellikaan, die thans een bouw bedrijf heeft in Tilburg, heeft zich weer op het gebied van de sport begeven door in drie weken tijd achter zijn kantoren aan de In- suiindestraat een sporthal met kleed kamers te bouwen van 35 bij 20 meter en 9 meter hoog. De heer Pellikaan (inzet) zal de fraaie hal enkele avonden per weet» reserveren voor zijn personeel. der zal de hal voc clubsporte" tennis, badminton, laalhanJJ^z' u leybal e.d. beschikb .ar Jl vnn dak van de moderne b»1-!- i« p" zichtig materiaal. B®.Ht is neon- vcrlichting aangebr® BETHLEHEM-JERUZALEM, 6 jan.— Wederom omhelsden beide kerkvorsten (AFP, Rtr., UPI) Twee belangrijke gebeurtenissen kenmerkten vandaag de derde dag van het verblijf van de Paus in het Heilig Land: zijn bezoek vanmorgen aan Bethlehem, de plaat® waar Christus werd geboren, en daar na, in Jeruzalem, een tweede ting met Patriarch Athenagoras. v morgen vroeg, om kwart voor arriveerde de Paus bij de basiliek van Christus' geboorte. DuizendJordaanse juchten hem daar toe. De Jordaanse politie, wijs geworden door de «*™rin- San van zaterdag, had aUesop mies ge zet om alles ditmaal zo goed mogeluk te doen verlopen. mealS,e werd niet alleen door agenten en solda. ten, maar ook door prikkeldraad op af- stand gehouden. Zo kon de Paus bij de GeboortebasiUek rustig uit zyn auto stappen. Niettemin was de ontvangst onstuimig en geestdriftig. De menigte scandeerde welkomstkreten terwijl de Paus de kerk betrad. Koning Hoessein vloog ook vandaag weer boven de rou- I?'..de Paus van Jeruzalem naar Bethlehem volgde, en zag vanuit zijn rode helicopter de aankomst in Bethle hem. Mensen die de Paus vanmorgen m Bethlehem hebben gezien zeiden dat hu er zichtbaar vermoeid uitzag, wat na de gebeurtenissen van zaterdag en zondag geen wonder mag heten. Ko ninklijke gardisten, op witte Arabi sche paarden, begeleidden de H. Va der op zijn tocht naar en uit Bethle hem. Vertegenwoordigers van de Grieks-Orthodoxe Kerk, die het be heer hebben over de ingang van de Geboortebasiliek, gaven de Paus en zun gevolg na zijn aankomst formeel toestemming door de hoofdingang de Kerk binnen te gaan. In de kerk zelf hebben zowel orthodoxen als katholie- ken bepaalde rechten. Liturgi sche muziek klonk door de luidspre kers^ in het wit geklede jongens en meisjes strooiden bloemen toen de Paus aankwam. In de stampvolle basiliek droeg de Paus een stille gedialogeerde H. Mis op. Samen met de Paus baden de gelo vigen het Gloria, het Credo en het Pa ter Noster. Na afloop van de H. Mis om half acht, gaf de Paus zijn zegeii waarna hij een toespraak hield. (Voor de tekst daarvan zie elders in dit num mer). Nog vóór negen uur was de Paus te rug in Jeruzalem voor zijn tweede ont moeting met Patriarch Athenagoras, elkaar. Tevoren had de Paus, in Beth lehem, gezegd „De Patriarch en ik zijn verenigd in een gezamenlijk gebed. De JSLeb?? ?ns toegestaan elkaar een grond" geven op geheiligde (Advertentie) ÏÜIZEN 'olnes TELEFOON i 010 -135910. 0X896 - 3344 WENEN, 6 jan. (UPI) Simon Wie- senthal, de directeur van het Joods documentatiecentrum in Wenen, die al talrijke oorlogsmisdadigers heeft opge spoord en in de belangstelling kwam bij de Eichmann-affaire, heeft zaterdag in Wenen bevestigd dat de reeds lang ge zochte concentratiekamparts Kari Ba bor momenteel optreedt als lijfarts van de Ethiopische keizerlijke familie. De voormalige „hauptsturmführer" van de SS, Babor, heeft zich geduren de de laatste jaren ontpopt als een van de beste artsen van Ethi'opi'e, vertelde Wiesenthal. Hij is hoofd van een kliniek in Addis Abeba. Volgens Wiesenthal was Babor een van de belangrijkste artsen uit het kamp Grossrosen bij Breslau. De ge vangenen van dit kamp werden of in de gaskamers om het leven gebracht of onderworpen aan afgrijselijke pseu* do-medische experimenten. ADDIS ABEBA (AFP), - Keizer Haile Selassie van Ethiope heeft een uitnodiging van premier Khroesjtsjev aanvaard voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie, zo is zaterdagavond in Addis Abeba officieel bekendgemaakt. Er is voor het bezoek nog geen datum vastgesteld. BELGRADO, 6 jan. (Rtr-UPI) Joegoslavië is zaterdagochtend getrof fen door een van de ergste spoorweg rampen uit zijn geschiedenis, toen hij de plaats Jajintzi, op veertien kilome ter van Belgrado, twee passagierstrei- nen op elkaar reden. 61 mensen ver loren het leven, terwijl 163 werden ge wond, van wie 13 in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een uit Skoplje (de stad van de aardbevingsramp) komende trein was tot stilstand gekomen doordat een van de passagiers „voor de grap" aan de noodrem had getrokken. Kort daarop naderde over hetzelfde spoor een lokale trein met arbeiders en boeren die op weg waren naar da markt in Belgrado. De bestuurder die vanwege de mist de achterlich ten van de stilstaande trein te laat zag, kon niet tijdig remmen. De klap was zo hard dat velen dachten aan een nieuwe aardbeving. Mensen en bagage vlogen door de lucht. Het duurde uren voordat alle slachtof- fers uit de ravage geborgen war**1* De politie heeft de stationsb«®mNe die de tweede trein op het de eerste gezet zou hebben m hechte nis genomen Ook de be®tuurder van de tweede trein en een wisselwachter zijn gearresteerd. Tevens zoekt de po- litie naar de persoon die aan de nood- ren. heeft getrokken. Deze is tot nu toe spoorloos. President Tito, heeft inmiddels zijn deelneming b?tu?fd aan de familiele den van de slachtoffers. In het gehele land is de nationale rouw afgekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 6