Provinciale Staten nemen afscheid van dr. Prinsen Krediet voor nieuwe aanleg tuin bij Griffie-gebouw Besprekingen met Duitsland over aardgas Aardgasprijs kan 'tijgen Boeren contra rupsbanden Volgens „Der Stern' HEINRICH MULLER - Eichmanns chef - IN ALRANIË? Overpeinzingen in de mist Dit zegt Toon Hermans die duizenden één avond echt blij maakt Telefoonfluit vervangt telefoonbel COMMISSARIS VAN KONINGIN VAN EN VOOR NOORDHOLLAND CAO's A.Ken „bussen" geldig Minister Artdriessen Ook Mobil Oil gaat op Ameland boren Krediet Toon, de veelzijdige Pracht handen Negentig kilo blijheid Nieuwe bond van bus chauffeurs opgericht De schilderijendiefstal te Aerdenhout Hoge Raad verwerpt beroepen tot cassatie WOENSDAG 8 JANUARI 1964 PAGINA 5 HAARLEM, 8 jan. In de trits van bijeenkomsten heeft gister middag de laatste plaats gevon den waarop afscheid kon worden genomen van de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Hij gaat met in gang van 1 februari met pensioen en wordt, zoals gisteren officieel bekend werd, opgevolgd door mr. F. J. Kranenburg. Het afscheid was gisteren gereserveerd voor de leden van Provinciale Staten, die 's morgens begonnen waren aan de vierdaagse behandeling van de ontwerpbegroting voor dit jaar. Omstreeks half vier werden de beraadslagingen opgeschort. Dat was op uitdrukkelijk verzoek van drijving en persoonsverheerlijking dr. Prinsen, die wars is van over- zoals gedeputeerde mr. H. Wester- mann het uitdrukte, toen hij na mens het college van G. S. het woord voerde. Provinciewef Op de foto bekijkt de scheide'nde commissaris, tweede van links, het persoonlijk geschenk, een maquette van het toekomstige Griffie-gebouw. Naast hem de dochter van dr. Prinsen, en aan de andere kant mr. J. Roelse, voorzitter van de P v d A-fractie. Een witte auto maakte zich los van de parkeerplaats naast de artiesteningang van theater Carré in Amsterdam. Het was even over twaalf. Een dik mist- gordijn had zich over Neder land gelegd en op de wegen van het kikkerlandje kon men de auto's tellen. De witte wagen met het bruine linnen dak reed voorzichtig naar de uitvalweg richting Haarlem. Toon Hermans was op weg naar zijn grijs „kasteeltje" in Zand- voort. Drie uur lang had hy in de schijnwerpers gestaan en zijn publiek in de overvolle zaal zelfs op de zijgalerijen was geen plaats onbezet had hem toegejuicht en tot slot een ovatie gebracht. Toon Hermans had gedankt, ietwat verlegen, met gebogen hoofd en toen wa len de gordijnen voorgoed ge sloten. (Van onze soc.-econ. redactie) den HAAG, 8 jan. Tussen de Ne derlandse Aardolie Maatschappij en haar Duitse zustermaatschappij Brigit te zijn besprekingen aan de gang en reeds ver gevorderd over de le vering van aardgas uit de put bij Bie rum (Gr.) Bierum ligt vlak aan de kust en het is de bedoeling, dat het gas via een buisleiding naar de andere kant van de Dollard wordt gebracht. L i besprekingen zijn een uitvloeisel van een bepaling in het Nederlands- Duitse verdrag over het grensverloop in de Dollard. In dit verdrag is onder andere vastgelegd, dat beide landen recht hebben op de helft van de bo demschatten, die gevonden zouden wor den in een vry beperkt en nauwkeurig omschreven deel van de grenswateren ln de Eemsmonding. Het gas, dat in de toekomst ge sproken wordt over 1966 aan Duits- land zal worden geleverd is dus in fei- ^r.Jiu\s eigendom, al zit het nog Dollard n onder de bodem van de mete"mVoerder van de Shell, sa- wei Ho \i Sso mede-eigenares van zo- ren no A'M. als Brigitta, kon giste- heid niets zeggen over de hoeveel- Sas, die uiteindelijk krachtens het tand nds-Duitse verdrag aan Duits- •r.no moet worden geleverd. Daarvoor ~nn nauwkeurige berekeningen nodig om uit te maken, welk deel van de enorme gasbel in Groningen zich on der het kleiner gebied van gelijke rechten bevindt en dus gemeenschappe lijk bezit is. Dat de levering vanuit Ne derland zal plaatsvinden is uitsluitend besloten op de practische overweging, dat in Bierum reeds een put geboord is en in Duitsland niet. De besprekingen tussen de N.A.M. en Brigitta staan geheel los van de onder handelingen, met onder andere Duitse lamiy,?„ver de exP°rt van Neder- DEN Haag 8 lan Een zekere ^anpassiir, va'n de aardgasprijs aan is op j Schrijdende geldontwaarding het onfif0 duur niet te vermijden en daartoe den van de mogelijkheid heeft d 1011 °°k n'et bUUJk zijn, zo Zaken minister van Economische bled»»' jl>roi* dr. J. E. Andriessen, lijke sedeeld in antwoord op schrifte ed Y' ragen van het Tweede-Kamer- (PSpj heer Slotemaker de Bruine moet, aldus de minister, echter „Y ■,naar gestreefd worden, dat der- ve t aanPassingen met een zekere «traging geschieden, hetgeen b.v. ~°u kunnen geschieden door de aard- sasprijs eerst te corrigeren, wanneer geldontwaarding een bepaalde srens heeft overschreden. Minister Andriessen merkt in zijn antwoord verder nog op, dat het niet aangaat be aardgasprijs uitsluitend te relateren aan de kosten van winning en distri butie van het gas. Minister Andries sen heeft destijds de opvatting, dat bij een loonstijging van 10 pet in 1964 de reële betekenis van de onlangs overeengekomen prijs van 6 cent dan nog maar 5,4 cent zal zijn, als juist ff,en(?- U'l deze instemming mag ech- rY™0!' worden afgeleid, dat in de rio" r?rnstof concept-overeenkomst j. RP!?iSf0SiUnY met de samenwerken- (S R OgG S Organen Gasvoorzienmg mén, waardoor11 j0laus)Jje zal voorko meter een gliidenrt £njS, per kubieke nen krijgen. Overerf*. ra er zou kun" de clausule zal worriYrm' welke aan de minister nog goen even, kan doen, aangezien deze no? ond» gen van bespreking vormt. onderwerp DEN HAAG, 7 jan. De Mobil Pro ducing Netherlands Inc., een nieuwe speciaal voor de exploratie-activiteiten in alle Noordzeegebieden (benaive Duitsland) opgerichte maatschappij van het Mobil Oil concern, treft voorberei dingen om in de nabije toekomst een Proefboring te verrichten op Ameland. Binnenkort zal een boortoren uit de Verenigde Staten naar Nederland wor den getransporteerd voor de boring, die mogelijk in maart of april zal kunnen beginnen. Het besluit om tot een proef boring over te gaan is genomen na een seismografisch onderzoek en na een onderzoek van de bodemstructuur. De Plaats van de proefboring is de zand vlakte aan de oostelijke punt van het eiland. Zeer binnenkort zal een aan vang worden gemaakt met het aan leggen van een boorplatform. De grond *al hiervoor moeten worden opgehoogd, bmdat dit gedeelte van het eiland bij Zeer hoog water en bij storm onder loopt. Mobil Oil zal de derde oliemaat schappij zijn, die op Ameland tot een Proefboring overgaat. Het Caltexcon- eern was de eerste en de n. a. m. treft Pu ook voorbereidingen voor een proef boring. Mr. Westermann verklaarde dat dr. Prinsen gedurende de tien jaren dat hij commissaris van de koningin in Noord- Holland is geweest, dienaar van de provincie is geweest, die tevens een schakel vormde tussen provincie en rijk. Zonder overdrijving, aldus de heer Wes termann, kan worden gezegd, dat dr Prinsen een commissaris is geweest van en voor Noord-Holland. Voor de vele problemen waarmee de provincie in de laatste jaren te maken kree" heeft de scheidende commissaris steeds veel belangstelling getoond. In dit ver band releveerde de heer Westermann de veie functies die de heer Prinsen in de loop der jaren heeft vervuld. Met name noemde hy diens voorzitterschap van de commissie ..Toekomstige ont wikkeling Amsterdam Het werk dat door deze c°>™™®sie verricht heeft de noodzakelykheid van een streekplan voor het Noordzeekanaal sterk doen ge voelen. Verder releveerde de heer Wester mann het aandeel dat de heer Prin sen heeft gehad in de totstandko ming van de nieuwe Provinciewet. De commissie, die zich met deze zaak in het bijzonder heeft bezig ge houden, droeg zelfs zyn naam. Niet zonder vreugde herinnerde de heer Westermann aan de voldoening wel ke de heer Prinsen ten deel viel, toen tussen de burgemeesters van het Gooi overeenstemming werd bereikt over de samenwerking van de zes Gooise gemeenten tengunste van de hele streek. De voorzitter van de grootste fractie, mr. J. Roelse van de PvdA, sprak namens de leden van Provinciale Sta ten. Hjj stelde met voldoening vast, dat dr. Prinsen zyn ambt op de meest voortreffelijke wijze in praktijk heeft gebracht. De belofte, te streven naar rechtvaardigheid en onpartijdigheid, is volkomen ingelost. Over de leiding van de Statenvergaderingen zei de heer Roelse, dat de scheidende commissaris van de koningin de kunst verstond de bijeenkomsten met tact. welsprekend heid, souplesse, gemoedelijkheid en met een groot gevoel voor humor te leiden. Op voorstel van de fractievoorzitter besloten de Staten een krediet van 47.00-0 beschikbaar te stellen voor een nieuwe aanleg van de turn by nei Griffie-gebouw en voor de aanschaf van een tuinbank en een hennnermgs- zuiltje, welke de vruchtbare bestuurs periode van dr. Prinsen levendig moe ten houden. De scheidende commis saris kreeg als persoonlyk geschenu een maquette van het toekomstige Griffie-gebouw. Het spreekt vanzelf dat dr. Prinsen met deze geschenken uiterst ingeno men was. Hy sprak een hartelijk dank- woord, waarna de Staten, tijdens een receptie de gelegenheid kregen per soonlyk van de heer Prinsen afscheid te nemen. Zij nog vermeid, dat bij ge legenheid van het heengaan van dr. 1 rinsen als commissaris van de konin- maandblad „N gin een speciaal nummer van het maandblad „Noord-Holland" is versche nen, dat gewijd is aan datgene wat tij- xt I bewind van de heer Prinsen in A oord-Holland tot stand is gekomen. ARNHEM, 7 jan. De bejaarde i<S5 Lotte- die in het voorjaar van m haar woning te Oosterbeek werd gearresteerd, is buiten vervol- gesteld. Zij is opgenomen in een Pfyeniatrische inrichting nabij Eindho- Tante Lotte werd ervan verdacht rlu yenschillende plaatsen op ruime pie d 0Piichtingen te hebben ge- (Van onze correspondent) APELDOORN, 8 jan. De Rijks dienst voor het Nationaal Plan blijft bij het aanvankelijk standpunt dat 250 ha van de Meervelder Enk te Uddel, gemeente Apeldoorn, bestemd moeten worden als oefenterrein voor leger voertuigen met rupsbanden. Hij heeft het kabinet' geadviseerd be doeld gebied als zodanig aan te wij zen. Intussen is de Meervelder Enk, waar een half jaar geleden, toen de zaak ging spelen, een actie-comité in het leven werd geroepen, opnieuw in staat van alarm gebracht. Er is van dertig boeren grond gevorderd. Deze grond is volgens de Rijksdienst voor het Nationaal Plan van minder goede kwaliteit. De commissie Grondgebruik van het Gewestelijk Landbouwschap is met cijfers gekomen, waaruit echter het tegendeel blijkt. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 8 jan. Heinrich Muller, SS-Obergruppenfuhrer, generaal der Waffen-SS, chef van de afdeling IV (Gestapo) in het Reichssicherheits- hauptamt in Berlijn van de Nazi's, di recte chef van de tereehtge stelde Adolf Eichmann, woont in het communisti sche Albanië. Hij heeft er zijn oude beroep weer opgevat: hij werkt name lijk bij de geheime staatspolitie. Dit meldde gisteren het in Hamburg ver schijnende Westduitse geïllustreer de weekblad Der Stern. Heinrich Müller, die als opperste Gestapo-ch'ef door de geheime diensten van alle vier toen nog geallieerde mo gendheden werd gezocht om voor een tribunaal te worden georacht, week bij het naderen van de ineenstorting van het twaalfjarig rijk uit naar de Sovjet Unie, waar hij door Stalin c.s. liefde rijk werd opgenomen. Hij werkte tot 1955 voor Lavrenti Beria, de chef van de Sovjet staats politie. Daarna ging hij volgens Der Stern naar Boedapest. Na de revo lutie en de de-Stalinisatie week hij uit naar Albanië. Daar werkt hij nu voor dictator Enver Hodscha. Müllers echtgenote, zijn zoon en zijn laatste secretaresse wonen in München. Waarschijnlijk weten zij niet, dat man, vader en werkgever nog leeft. Alle nazi-beulen, die na de oorlog voor geallieerde of Westduitse recht banken kwamen, hebben zich beroepen op bevelen van hoger hand, gegeven door Heinrich Müller. Zelfs Adolf Eich mann verschool zich voor de recht bank in Tel-Aviv achter de tot dus verre onvindbare Gestapo-chef. „Onze lieve pappie, Heinrich Mül ler gestorven in Berlin 1945" staat er op een zwart-marmeren grafsteen op een kerkhof in West-Beriijn. Maar Müller leeft nog in Tirana. Hij is op het ogenblik 63 jaar oud en neet Abedin Bekir Nakoschiri. Hij is staats burger van Albanië. Zijn positie in de Sigurimi, de Albanese Gestapo, is ge- „MENSEN ZIJN HEERLIJK" In zijn kleedkamer in de lange gang van het Amsterdamse thea ter Carré was Toon zich aan het afschminken, toen ik bij hem binnen inocht. "Tevreden vyoeg Toon zon der op te kijken terwijl hij een watje met olie over zijn voorhoofd wreef. Hij wachtte mijn antwoord niet af en zei: „Geloof mij als ik avond aan avond die tweeduizend toeschou wers, die Carré kan bergen, voor mij ben ik gelukkig, dat ik hier zm a staan en mijn levensliedjes 1e YYu 20 nu m°et ik een beet- od mii leten' want Rietje zit thuis niet te in»* Wachen- Ik heb beloofd ,v,;=+ „r,r, komen en het is in die voort WH jenmeele-,reis naar Zand" v j J meerijden j Ik i?a_ e^!er eigen vervoer en dat deed Toon opmerken. Nou dan maken we er een gezellige stoet van. Ik ga wel voor. ik kenlgdee s£fg jarenlang rij ik al s avonds naar huis". Een bescheiden klopje op de deur van de kleedkamer kondigde een nieuwe bezoeker aan. Een een voudig man, die even zijn hoofd om de deur stak om te zeggen. „Knmi- neel Toon - De figuur verdween even snel als hij was gekomen en Toon Hermans lachtte breeduit over het sappige zich in zijn sportjas en wandelde naar de uitgang. Ik volgde zijn auto over een af stand van enkele tientallen meters. Ik kon hem zien zitten achter het stuur. Zijn schaduw tekende zich af onder het gelige licht der lantaarns op de Haarlemse weg. Daar zat de man, die duizenden mensen in zijn ban kon houden, alleen in zijn auto. De schijnwerpers waren gedoofd en hij was eenzaam met zijn sukses. Wat dacht Toon.wat ging er in hem om. Of waren zijn gedachten alleen maar bij de wegof bij zijn vrouw Rietje en de drie jongens thuis. Toon reed zeer beheerst. Har der dan vijftig wees mijn wijzer niet. k volgde zijn rode achterlichten en voelde mij volkomen veilig, ook tioWa et zicht niet meer dan twin- «g meter. Daar koerste de One-Man met het korte stekelige haar huiswaarts. Hij had de levers van zijn hooggeëerd pu bliek doen schudden en hij had geluk gebracht in ve ^l, ,n' Rustig kon ik de show, die tk achter en voor het voetlicht had meegemaakt, overden ken. Toon de veeizydige kunstenaar met een gvote K had mij geboeid met zijn teksten en grimassen, met zijn ongezouten humor en zijn imitatie talent, met zijn menselijke en clow neske liedjesHij had mij en al die kijkers in de zaal bespeeld" op een manier, die alleen hele grote artiesten zich hebben weten eigen te maken. Even gingen mijn herinneringen naar lang vervlogen tijden.... twin tig jaar geleden had ik Toon voor het eerst zien optreden. Ergens in Brabant in een klein stadje. Zijn naam was toen nog geen begrip, maar hij had het en hij had moed óók, want Toon Hermans zong des tijds op veelbetekenende wijze „Zie de maan schijnt door de bomen makkers staakt uw wild geraas Bedenkt wel, het was hartje oorlog In zijn huiskamer aan de boulevard te Zandvoort zong Toon het hoogste lied voor zijn vrouw Rietje. iiiiiimiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiMiHNHiini't en de Duitse bezetters waren fel ler dan ooit. Zij duldden geen kri tiek zij waren bezeten van over winningsdrift. Toon Hermans, oe clown met het witte gezicht trot seerde het gevaar en hij zong voor zijn onderdrukte landgenoten: „Zie de maan schijnt door de bomen makkers staakt uw wild geraas. Toon's populariteit was in opmars. Weinigen zijn er die weten, buiten zijn vrouw Rietje en zijn intiemste kennissen hoe hard deze man heeft moeten werken, studeren en pelzen om de eenzame top, waar hij thans vertoeft, te bereiken? Toon, de enke ling moest opboksen tegen teleur stelling en achterklap, maar hij won het glansrijk van alle intrigan ten en jaloerse lieden. Zijn one-man (Advertentie) en nimmer ruw of echraal Tube 1.60-95 et Hamea-Gelei show was de bekroning van jaren lang intensief zwoegen. Ik heb het voorrecht gehad de carrière van deze merkwaardige en in het dagelijkse leven zeer serieuze man van tamelijk dichtbij te mo gen volgen. Van een magere iet wat slungelige man groeide Toon uit tot een stevige markante per soonlijkheid. Zijn behoedzame gang is echter nimmer veranderd. En ik moest denken aan de lenige wijze van bewegen, die zijn optreden ken merkt. Geen danspasje is Toon te raar of moeilijk. En als hij zich kron kelt in alle bochten zou men niet ver moeden, dat hij bijna negentig kilo weegt. Wat had hij ook weer gezongen even voor de pauze? „Lieve mensen waar is de blij heid...." „Gooi de loper uit voor elke dag „De rooie loper uitvoor de len te. „gooi de loper uit voor de bruid „de bruidegom" „De zon is niet moeis niet moe" „De traan is de regende lach is de bloem" Ademloos had het publiek zitten lui steren naar zijn stem, die zijn ge- dachtenwereld uitjubelde De mist werd als maar dikker. De zee naderde en het zicht werd steeds minder. Toon reed langza mer en ik bleef achter hem Opeens moest ik denken aan het feit, dat deze jongen uit het Zuid Limburgse land was verknocht ge- raakt aan de zee. Ik moest denken aan onze gezamenlijke wandeling langs het strand waarbij Toon my toevertrouwde hoe de zee hem in spiratie schenkt en hem steun geeft in zijn werk. „Er is een tijd geweest, dat ik na mijn werk de mensen ont vluchtte", vertelde Toon mij ter wijl op de achtergrond de golven van de Noordzee bruisten. „Maar daar ben ik gauw van terug geko men. Ik hou wel van de eenzaam heid, maar bij tijd en wijle net als ieder mens. Een artiest mag zich niet opsluiten hij moet de tralies om zich heen verbreken, want an ders verliest hij het noodzakelijke contact met het leven. De men sen zijn heerlijk.en ik meen dit Laatst kwam ik in de duinen een dame tegen, die mij aansprak en zei: „Mijnheer Hermans., ja ik herken u wel.ik ben erg dank baar voor de fijne, ik mag wel zeggen, een van de mooiste avon den in mijn leven. Dat had ik al leen maar even willen zeggen. Ik wilde u niel lastig vallenneemt u mij niet kwalijkEn weg was zij met de hond aan de lijn. Tja. de mensen zijn heerlijk!" Op de grens van Zandvoort en Haarlem scheidden zich onze wegen Toon reed verderik moest rechts af. Steeds vager werden de rode ach terlichten en toen waren zij door de mist opgeslokt. Toon Hermans was bijna thuis. Rietje en de zee, die hij alleen maar vaag kon horen fluisteren, wachtten op hem. WILKO A. O. M. BERGMANS lijk te stellen met die van een gene raal. Müller heeft zich volgens Der Stern in de zomer van 1962 verra den aan een van de leden van een adviseursgroep uit Oost-Duitsland, dat met het stalinistische Albanië nog steeds zeer hartelijke betrekkingen on derhoudt. Bij deze groep was een oe- kende Duitse communist, met wie Muller nog al vaak meer cognacjes dronk dan goed voor hem was. Toen deze communist in Oost-Berlijn zijn vondst meldde, was hij niet weinig verbaasd te horen dat men daar al lang wist, dat Nakoschiri in werkelijk heid Heinrich Müller was. En dat voor een regiem, dat geen gelegenheid on benut laat om hoge Westduitse ambte naren met grote schijnheiligheid hun vaak volkomen verzonnen nazi verleden voor te houden. Natuurlijk heeft Oost-Duitsland over Heinrich Muller gezwegen: hij kon haar al te goede diensten bewijzen. Uit de memoires van de laatste chef van de geheime dienst van Nazi-Duits- land. Schellenberg, is bekend dat Hein rich Müller al in de nazi-tijd grote sympathie voor het communisme koes terde en onder andere eenmaal heeft geuit, dat hij geloofde, dat Stalin het toch bij het rechte eind had. DEN HAAG, 8 jan. De Stichting van den Arbeid heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe c.a.o.'s voor de AKU en voor de streekvervoerson- dernemingen; beide zijn dus nu offi cieel van kracht geworden. De nieu- w-e c.a.o. voor de .AKU houdt een al gemene loons- en salarisverhoging ia van tien procent. De „bussen-c.a.o" houdt een stijging in van de basislij nen van vijftien procent; verbeterin gen in de secundaire sector belopen daarnaast nog enkele percenten. Ir. Utrecht is gistermiddag de Alge mene Nederlandse Vereniging van Werknemers in het Personenvervoer opgericht. Tot oprichting van deze nieuwe organisatie was ai besloten op een naohtvergadering van buschauf feurs, 16 december in Utrecht. Sinds dien hebben zich, volgens het voorlo pig bestuur van de vereniging, 1200 chauffeurs als lid aangemeld. Het is niet de bedoeling dat de le den van de nieuwe vereniging hun eventuele lidmaatschap van een van de drie erkende bonden van vervoers- personeel opzeggen. De vereniging zal haar activiteiten voorlopig voorname lijk beperken tot het uitoefenen van pressie op de erkende bonden die vol gens haar, de belangen van de bus chauffeurs niet zo goed mogelijk be hartigen. Voorts wil men de aandacht van de buschauffeurs in het streekver voer door middel van circulaires e.d. I doorlopend erop bijven vestigen dat er wat hun salariëring betreft nog steeds een achterstand bestaat ten opzichte van de chauffeurs bij de ge meentelijke vervoersbedrijven. UTRECHT, 8 jan. In Utrecht waar bijna 2200 personen aansluiting zullen krijgen, begint de telefoondienst in mei met een experiment. Een duizendtal nummers komt via een elektronische apparatuur te lopen, waarbij de abon nees in plaats van door een bel, op geroepen worden met een fluitsignaal. Het Is een tweetonig signaal, dat zeker niet onaangenaam klinkt. Het elektronisch apparaat, dat bij de proef gebruikt wordt, is in opbouw en fabrikage goedkoper dan de gebruike lijke mechanische apparaten, terwijl het ook minder ruimte inneemt en daar mee een snellere verbinding mogelijk maakt. Voorlopig wordt het gebruikt naast het bestaande systeem. Behalve dat zü een fluitsignaal horen, zullen de abonnees niet merkenmetwelkapparaat voor hen de verbinding tot stand is ge bracht. Beide systemen zullen namelijk afwisselend gebruikt worden. By het nieuwe systeem is het ook mogelijk de draaischijf aan het toestel te vervangen door een knoppenbord, dat eenvoudiger en sneller werkt. Dit is echter nog toe komstmuziek. De PTT-dienst van het district Utrecht gaat er wel in de Cen trale-Zuid mee experimenteren voor de huisverbindingen. DEN HAAG, 8 jan. De Hoge Raad zal volgende week dinsdag arrest wijzen in de zaak van de Aerdenhoutse schil derijendiefstal. Mr. Ch.M.J.A. Moons advocaat-generaal bij de Hoge Raad' heeft gisteren besloten tot verwerping van de beroepen tot cassatie van de arresten van het gerechtshof van Am sterdam waarbij de Duitsers S.G.. H.R.F.S. en H.F.A.N. zyn veroordeeld. Het hof veroordeelde G. en S. op 15 oktober van het vorig jaar tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest wegens diefstal in vereniging met braak. N. kreeg toen drie jaar met af trek wegens medeplichtigheid. De drie veroordeelden tekenden cassatie aan. Het gaat hier om de diefstal van vier schilderijen, waaronder een zelfportret van Rembrandt, uit de villa Koekoeks duin van jhr. mr. J.H. Loudon te Aerdenhout in de nacht van 27 op 28 juli, 1962. Veertien dagen na hun ver dwijning hingen de schilderijen weer op hun plaats. De arrondissementsrechtbank te Haarlem had G. en N. op 11 april van het vorig jaar veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en S. tot twee jaar met aftrek. Verenigde Staten Het weekblad .Newsweek" heeft een beloning ;an duizend dollar uitgeloofd voor inlichtin gen, die kunnen leiden tot aanhouding van de mensen die verantwoordelijk zijn voor het drukken en verspreiden van een nagemaakt nummer van „News week", dat gewijd was aan de rassen- strijd. (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5