Zonderlinge belevenissen aan het Artis-loketje Apen en schildpadden komen als huisdieren steeds meer in trek Verhuizing kabeljauw? Haagse gasrel heeft alwéér een vervolg Architect G. T. RIETVELD eredoctor van Delft Op den duur misschien louter fysische afpaling van ruimte Flamingo's boekt beslissende zege op Monark uit Amsterdam Marcel Rutte oppermachtig in strand SCHEE PVAARTBERICHTE N Ringslangenstand rond Amsterdam LOOPT TERUG „Wilt u mij per omgaande een jonge kaaiman doen toekomen, mits niet duurder dan één gulden?" Schildpadden Nieuiv eiland bij IJsland ivellicht de oorzaak m opmars Gems in ei OVB moet parool visser staking) INTREKKEN BRIEYEN van lezers as s, oZoTmtn Bert Zoet wint in Antwerpen In Culemhorg Brigadier met buitengewoon verlof noodlanding Zwaan maakt - Ontslagen directeur wil rehabilitatie BASKETBALL-COMPETITIE WIELRENNEN ROND HAARLEM MAANDAG 13 JANUARI 1964 PAGINA 2 het beroemde Artis-loketje De promotor prof. v. d. Broek wenst de nieuwe doctor geluk- Verkeerde verkeersijver Ja°obaVi2r?rCochin 16 n' Aruba' Het beroemde Artis-loketje heelt het afgelopen jaar weer een groot aantal dieren van zeer ver schillend pluimage verwerkt. Wat de gewervelde dieren betreft, lag het totaalcijfer zelfs aanzienlijk hoger dan in voorgaande jaren. Weren er in 1962 liefst 2922 afgeleverd, in 1963 wa ren het er 3264. Een gemiddelde van bijna negen dieren per dag. Voor deze toename zijn twee oorzaken aan te wtl- ren: de zeer strenge winter en een blijkbaar steeds giftere hoeveelheid dieren, dat het slachtoffer wordt van het verkeer. In totaal zullen zeker on geveer vijfhonderd gewonde vogels, van de in totaal ruim tweeduizend, door Ëarticulieren Artis zijn binnengebracht. >e meeste verkeerden in een dusdanig slechte conditie, dat ze pijnloos uit hun lijden moesten worden geholpen. Aan het verkeer vielen vooral meeuwen meestal door het vliegen tegen draden en leidingen eenden, merels en mus sen ten offer. Het aantal vogels, dat als gevolg van de strenge winter in Artis werd be zorgd, was vermoedelijk hoger dan ooit tevoren. Er waren niet minder dan 277 meerkoeten, tegen bijvoorbeeld in 1962 maar 32 en in 1961 elf. Een groot deel hiervan was in slechte toestand broodmager en vaak nog met klompen ijs aan poten en lichaam en stierf spoedig na aankomst. Toch heeft men er na de vorstperiode ruim 130 de vrij- toppunt hiermee werd bereikt toen iemand Artis belde en vroeg wat hy zijn apen moest voeren. De dierenhan delaar, van wie hij de apen enkele we- k tevoren had gekocht, vertelde hem namel-jjk dat hij ze dagelijks alleen een paar handjes graan en een bakje wa ter behoefde te geven. „De dieren gin gen er echter", aldus de particulier, „slecht uitzien en werden lusteloos". Dit was geen wonder, want apen heb ben een zeer uitgebreid en afwisselend menu nodig, willen ze in goede conditie blijven. Een dergelijk advies van een handelaar kan dan ook gevoeglijk als dierenmishandeling worden beschouwd! De ringslangenstand rond Amster dam heeft, door de strenge winter en vermoedelijk ook door de verhoogde bouwactiviteit om de hoofdstad, waar schijnlijk enorme klappen gekregen. De cijfers wijzen althans in die richting. Jaarlijks werden gemiddeld zo'n 35 van deze reptielen aan het loket afgeleverd. In 1963 waren het er echter in totaal slechts twee... heid kunnen hergeven, evenals trouwens een aantal eenden, meeuwen en reigers. Al deze dieren zijn in samenwerking met het vogeltrekstation in Arnhem ge ringd. Ofschoon meerkoeten niet als bij zonder goede vliegers bekend staan, kwam een week later een terugmelding uit Nedersaksen binnen, waar een exemplaar in een beverval was gevan gen Een wilde eend werd later in Or- Jainniemi (Finland) geschoten. Overi gens werden in de laatste weken van het afgelopen jaar opnieuw vorstslacht- offers in Artis afgeleverd. Ook werden bij Artis vogels binnen gebracht, die door zoölogische musea in andere landen waren geringd en in of rond Amsterdam werden aangetrof fen. Het betrof hier vooral kokmeeuwen, waarvan er drie in Zuid-Finland, drie m de Sovjet-Unie (met name in Letland) een in Tsjecho-Slowakije, een in Zwe den en een in Denemarken van een ring waren voorzien. Wat de huisdieren betreft, wint de schildpad in ons land nog steeds aan populariteit. Het aantal, dat aan .Artis wordt geschonken, is ieder jaar groter. In 1960 waren het er 103, in 1961 112» in 1962 161 en in het afgelopen jaar 193. De dieren zjjn er echter door gaans zeer slecht aan toe. Ze hebben weke schilden en ontstoken ogen en kunnen in Artis slechts met grote zorg IJMODF.N, 13 jan. Het nieuwe eiland, dat voor de zuidkust van IJ», land ontstaat, roept in herinnering, dat IJsland een eiland is met een sterke vulkanische activiteit. Nog in 1947 spuw de de Hekla, de heilige berg van IJs land, lava en as. Tal van hete bron nen dienen ter verwarming van steden en broeikassen. De nieuwe eruptie heeft een eiland van 40 meter hoogte en 450 meter lengte doen ontstaan. As en rook werden 6 kilometer hoog de lucht in geslingerd. De plaats, waar het nieu we eiland uit zee oprijst, heeft een wa terdiepte van 165 meter. By erupties als deze bestaat altijd het gevaar, dat de zee in de haard met geweld openbreekt en een stoom- explosie veroorzaakt, waarby zelfs de werking van een atoombom maar kin derspel is. Zulk eën ramp vond plaats in 1S83 toen de Krakatau in Indonesië explodeerde. Door een reusachtige vloedgolf kwamen tienduizenden men sen om het leven en de as werd tot in de atmosfeer geslingerd. Zou de vulkaan by IJsland explo deren, dan kon dat voor IJsland wel eens verwoestende gevolgen hebben. Zelfs aan onze kust zou die explosie merkbaar zü'n. Maar nu de vulkaan reeds zo'n fors eiland schiep, kan men het ergste gevaar wel als "bezworen beschouwen. Thans waagt zich geen enkel vissers vaartuig in de nabyheid van het eiland. Het stuk schepping, dat wy mogen meemaken, brengt met zich mee een verlies aan visgronden van meer dan honderd vierkante zeemijlen. Hier gaan goede visgronden verloren. Sinds min stens duizend jaar komt hier van maart tot mei de kabeljauw kuitschieten. De- z periodieke opeenhoping van vis heefi sinds jaar en dag vele vissers daarheen gelokt en hen een rijke seizoenvisserii bezorgd. Wat er nu gaat gebeuren, weet men niet. Zal de kabeljauw het thans zo ver anderde terrein mijden? En waarheen zal hij dan gaan? Wat er ook gaat ge beuren. het zou wel eens jaren kunnen duren, voordat men hem weer op het spoor is gekomen. goede voeding, hoogtezon weer worden opgeknapt. Reeds enkele jaren geeft de Amsterdamse dierentuin een stencil uit, waarin de verzorging van deze reptielen uitgebreid is beschreven. Dat dit noodzakeiyk is, bl'jkt wel uit het feit, dat gedurende het afgelopen jaar meer dan 1800 aanvragen uit alle delen van het land over de verzorging van schildpadden werden behandeld. Uit een en ander kan gevoegiyk wor den opgemaakt, dat het publiek door de dierenhandelaars, waar de schild padjes worden gekocht, slecht wordt voorgelicht. Vermoedelijk weten deze mensen zelf niet hoe de dieren moeten worden behandeld om ze in goede con ditie te houden. Bij alle aanvragen vcas er overigens slechts één van een die renhandelaar... m^s1r-i.ergr0ep' -die a!s huisdier ver- elHLiTeer m de belangstelling komt, wordt gevormd door de apen. Saren^aa nsm»'r£Si,geschoi*en exem plaren lag namelijk hoger dan in voor gaande jaren. Niet minder dan 29 wer- den er in ontvangst genomen, terwyi ^bovendien nog verscheidene werden aangeboden die niet konden worden geaccepteerd. Het ligt nameiyk voor de hand, dat ze met allemaal in de col lectie van Ai tis kunnen worden ooae- nomen. Een deel ervan wordt dan ook mits de schenkers ermee accoord zaan' met andere dierentuinen geruild Ook uit het feit, dat de Artisvoorlichtines- dienst byna 150 aanvragen van parti culieren over voeding, huisvesting en dergeiyke, kreeg te beantwoorden, blijkt de toename van de apen als huisdier, verwonderlijk is, dat kort na Sinterklaas het aantal telefoontjes over de verzor ging met sprongen omhoogging. En ook bii deze dieren, die toch eigeniyk niet als huisdier geschikt zijn of het moe- tr~ de Zuidamerikaanse klauwaapjes Zvjn is aan. het licht gekomen, dat er handelaars zyn, die bitter weinig over voeding en verzorging weten. Het De juffrouw aan het Artis-loketje, die heel de bonte ry dieren en dingen in ontvangst neemt, krijgt vaakwonderlijke zaken te behandelen. Van een kwekerij In Aals meer kwam een hazelmuis. Het diertje was aangetroffen in een zak varenwor tels uit Italië. Vakantiegangers hadden een eikelmuis uit Joegoslavië meege bracht. Een jongetje, dat boodschappen had moeten doen, bracht zes pakjes margarine. Hij was ermee door het Ijs gezakt. De ijsberen hadden het er goed mee. Iemand had zes liter lever traan over; het vormde een gecshenk voor Artis. Een dame kwam een een tamme muis brengen en toverde deze tevoorschijn uit haar kapsel. Een bananenhandelaar bracht een vogel spin, compleet met eipakket. Een in woonster van Goes gaf met dierendag twee pakken rozijnen voor de wasbe ren. De olifanten kregen gebakjes ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van Artis. Een wilde eend werd, by wijze van spreken, broedend op tien eieren in Artis afgeleverd. En voorts arriveer den een boktor, een jonge leeuw, twee hazelwormen, een kakkerlak in de Artisgebouwen lopen er duizenden rond een krokodil, een mierenkonin- gin, dertien rupsen, 17 „miljoen" po ten toebehorende aan 17 miljoenpoten, een torenvalk met drie poten, een zee- naaktslak, drie schor ipioenen, twee krabspinnen, twee bidsprinkhanen, twee adders, 28 padden en vier karpers. Om dan verder te zwygen over 629 duiven, 240 eenden, 113 parkieten, 219 muizen, 94 ratten en velerlei soorten ander gedierte. In het aquarium wer den bovendien 309 vissen afgeleverd. De voorlichtingsdienst van Artis kreeg vele zonderlinge vragen van het publiek te beantwoorden, B\j de jeugd zijn vooral dierenfoto's in trek, die wor den gebruikt voor scripties of om in albums te plakken. Ook kan men van jongeren vragen verwachten als: „Wilt u mij per omgaande een jonge kaaiman doen toekomen, mits de prys daarvan niet meer dan een gulden bedraagt." Een in Oostenrijk uitgegeven prent briefkaart, waarop uit het ei ko mende gemzen staan afge beeld een héél oud grapje dat kennelyk nieuw leven is ingeblazen heeft al veel verwarring gezaaid. Ver scheidene Nederlanders, die een derge- lyke kaart door familie of vrienden kregen toegezonden, hebben zich met een „maar de gems is toch een zoog dier?" tot Artis gewend. „Voor de Zwarte Pieten zou ik graag twee struisveren ontvangen", „Kan ik mijn aap een broekje aantrekken?", „Kan ik een pasgeboren aapje krijgen?" en „Hierby doe ik u een van de kevers toekomen, die bij ons over de mu ren lopen. Voordat wy door deze bees ten opgegeten worden, zouden wy graag willen weten, wat voor soort het is", zün enkele voorbeelden van merkwaar dige vragen, die in het afgelopen jaar aan Artis zyn gesteld. Het is slechts een flauwe afspiegeling van de massa, die bijna dagelijks binnenkomt. Het zyn vragen van de meest uiteenlopende aard over allerhande onderwerpen, die betrekking hebben op de dierenwereld. DEN HAAG, 11 jan. Ir. E, Berk huijsen heeft in een adres aan de ge meenteraad gevraagd een onpartijdig onderzoek te doen instellen naar zyn beleid inzake de vervanging van een gasoven, welke vervanging noodzakeiyk was om de gasvoorziening ongestoord voortgang te doen vinden. Ook zou on derzocht moeten worden ot de wethou der van Economische Zaken hem in een gemeenteraadsvergadering terecht ver wijten heeft gemaakt en of hy hem vol doende recht heeft doen wedervaren door geen melding te maken van een klacht over de administrateur van het gasbedrijf. Het optreden van deze admi nistrateur heeft volgens ir. Berkhuijsen de gasvoorziening in ernstig gevaar ge bracht en bovendien de gemeente een schade berokkend van naar schatting een half miljoen gulden. Ir. Berkhuysen is de voormalige di recteur van het gemeentelijk gasbe- dryf, die aan het eind van 1962, na een conflict met het gemeentebestuur, werd ontslagen, welk ontslag kortgeleden door de Centrale Raad van Beroep nie tig is verklaard. Hy doet een dringend beroep op de gemeenteraad hem thans mede door het doen instellen van de gevraagde onderzoeken, volledig recht te doen wedervaren en hem ook mate rieel geheel schadeloos te stellen. Dit adres is een zoveelste vervolg van de „gasrel die hier al geruime tyd woedt. De zaak komt hierop neer, dat de gemeente te iaat maatregelen heeft genomen om een versleten gas oven te doen vervangen, waardoor de gasdistributie deze winter in een pre caire situatie is komen te verkeren. Aan de vraag kan slechts voldaan wor den doordat noodmaatregelen zyn ge troffen, zoals het afnemen van gas uit de buurgemeenten Voorburg en Delft. De wethouder heeft de ex-airecteur in- dertyd verweten de noodzaak tot ver vanging van de oven te laat ter kennis te hebben gebraoht, wat ir. Berkhuijsen echter bestrydt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 jan. - De president van de rechtbank uitspraak doende in kort geding, heeft vanmorgen het On afhankelijk Verbond van Bedrijfsorga nisaties (OA -B.) op straffe van hoge dwangsommen gelast binnen twaalf uur de gedane aansporing aan zyn jeden, het werk neer te leggen, in te trekken. Bovendien moet de leden gezegd wor den, dat deze bond geen geldeiyke steun zal geven aan de stakers. Zoals gemeld, was het kort geding tegen het O.V.B. en tegen enkele individuele sta kingsleiders aangespannen door een aantal Sc'heveningse reders. De presi- den wees de eis niet toe, die de reders hadden gesteld om de gedaagden te ge lasten de stakers op te wekken hun ^bntracten na te komen. Hy achtte deze eis te ver gaan. Op niet nakoming van de gerechte- lyke hevelen staat een dwangsom van 50.000 gulden per dag voor het O.V.B. en van 500 gulden per dag voor de stakingsleiders. Het vonnis i8 by voorraad uitvoerbaar. De rechter overwoog voorts, dat de weigering van de reders, niet met het O.V.B. te willen onderhandelen, nu over de C.A.O. gesproken wordt met de er kende vakbonden, niet onredeiyk is. Hieruit vloeit voort, zo oordeelde hy, dat er voor de zeevarenden geen reden was het werk neer te leggen. Het O.V.B. en de stakingsleiders werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, groot 410. Het O.V.B. zal zyn leden in de loop van de dag op de hoogte stellen van de uitspraak. De eerste reactie was: „De stakers hebben de beslissing nu in eigen hand, maar dat was eerst ook al het geval". Van „Wat voor opleiding moet ik mijn zoon, die do] 0p dieren is, geven?" tot „Hoe kan ik een bedrag overmaken aan het „Water for Wild Animals Fund" in Kenya. van „Hoe lang draagt een olifant? tot „Hoe lang leeft een pape- DELFT, 13 jan. Architect G. T- Rietveld Is zaterdagmiddag in de her- denkingsbyeenkomst ter gelegenheid van de 122ste dies natalis van de Tech nische Hogeschool, gepromoveerd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen. Promotor was prof. ir- H. J. van den Broek, hoogleraar in de afdeling der bouwkunde der hoge school. Prof. Van den Broek merkte o.m. op, dat men achteraf in de heer Riet veld een pionier heeft herkend van de algemene vernieuwing in de bouw kunst van deze eeuw. De zeldzaam inventieve kracht van zyn vroege kunstwerken heeft, zo zei hy, het ruimteiyk woonmilieu gewyzigd van in kamers opgesloten ruimten tot wat men later is gaan noemen de „conti nuïteit der ruimten" waarin scheidin gen opgeheven kunnen worden en worden gewyzigd. De nieuwe doctor zei zeer verheugd te zijn met deze officiële erkenning, die hy zeker nooit had verwacht omdat ny jarenlang een soort piraat in het bou wen is geweest. „Ik voel my verslagen" zei_ hy, „een verloren man, die meen de nog heel ver te moeten gaan, sehynt hier plotseling op het eindstation te staan' Hy wenste echter voor zichzelf dat dit „erkend zyn" hem niet te zwaar zal drukken en dat hy de offi cieel en algemeen ge dende architec tuur van anderen, die hy vanuit de ver te altyd bewonderde, evenveel zal biy- ven waarderen als voorheen. Dr. Rietveld betoogde ook, dat, naar- zendeif tonn?Ctuur' die nu n°* tlui kan beschikken materlaal verbruikt, MMvms 61 Ïa wetenschappelijke „.(irlfpn Wil WeS?ni?nïischeT zal kunnen ,luar met l«t„ J.lS.™ lege ruimte hydraulisch, akoestisch en thermisch te isoleren. Dit zou de ar chitectuur radikaal veranderen. Met een dergelijk beeld voor ogen is het veilig, zo besloot dr. Rietveld, het he dendaagse niet te veel te perfectione ren en te fixeren, doch open te blijven voor wat komen kan. Hy verwacht dat de thans studerenden aan de Techni sche Hogeschool nog vele economische en ruimte bepalende vernieuwingen zullen meemaken. Plaatsing van ingezonden stukken Brieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingends redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Het gemeentebestuur van Haarlem nodigt de bevolking van Haarlem en omgeving uit haar mening kenbaar te maken omtremt het voeren van dim- inplaats van stadslicht binnen de be bouwde kom. We kunnen onze mening inclusief onze leeftyd via kaart 304 afd. 3 ongefrankeerd naar de hoofdcommis saris van politie zenden. Verkeerstechnisch is deze activiteit voor honderd procent af te keuren. We doen van alles om tot normaliserig van verkeersregels te komen, in Europa, over de wereld. Dan ook geen lokale acties en extra goede beurten vanachter streekbureaus, tenminste waar het algemeen verkeersregelement raakt. Ver beteringen in deze dienen landelijk bezien te worden. De overheid hier tei plaatse wende zich tot de minister van Verkeer. Deze is compttent, althans hy wordt geacht dit ie zyn. Door de burgery in te schakelen wekt de com missaris van politie te Haarlem de in druk dit niet te zyn. Als bydrage aan de democratie slaat deze enquête in ieder geval de plank mis. We dienen hier verkeersdeskundigen te raadplegen en in te schakelen. Het directe praktische voordeel dat hieruit voortvloeit: a) De commissaris behoeft geen functionarissen aan noodzakeiyk werk te onttrekken door tientallen politieambte naren te belasten met het schiften en uitzoeken van de duizenden meningen die ongetwyfeld zullen binnenkomen (want de burger is gevleid dat zijn mening gevraagd wordt). We horen dan vanzelf wat minder klachten over het tekort by het politieapparaat. b) De posteryen worden niet extra belast met tienduizenden kaarten die gelicht en besteld moeten worden. Nieuwjaarswensen binnen de kom der gemeente verzonden, hadden met de jaarwisseling 14 dagen nodig om de ge adresseerden te bereiken. Misschien kunnen in de- toekomst de bestellingen een week bekort worden. c) Het scheelt weer een drukorder op de Begroting. Het tekort is nog steeds drie miljoen. J.A. BOMANS Heemstede HAARLEM, 13 jan. Het Haarlemse Flamingo's is er in de eredivisie in ge slaagd haar tweede zege te behalen. Dit geschiedde ten koste van het Amsterdamse Monark, dat hierdoor drager van de rode lantaarn blijft. De daniespioegen van Antilopen en White Stars leden nederlagen tegen respektie- velyk Landlust en A.M.V.J. In de he reneersteklasse won Antilopen de plaatselijke ontmoeting tegen White Stars en H.O.C. zorgde door een zege op Boreas verder nit de gevaarlijke zo ne te geraken. Het begin van de wedstryd Flamin go'sMonark was byzonder slecht, het geen door de stand 1-0 na vyf minuten nend dat gebrek aan een afrondster der aanvallen het grote probleem is. Voor Landlust scoorden Truus Cornel: 0-14< en Toos Pusthumus Vesseur 5-8. In de derby White StarsAntilopen in de heren eersteklas was niet zoveel goeds te genieten. Degradatiecandidaat White Stars speelde dermate zwak dat Antilopen zonder tot goed spel te ko men een gemakkelyke zege kon beha len. Gedurende de gehele wedstryd had Antilopen een voorsprong welke via 5-11 en 12-21 resulteerde in de 18-30 rust stand. De tweede helft gaf eenzelfde beeld te zien. Via 24-40 en 26-50 kwam het einde met een 38-57 zege voor Anti lopen. De topscorers waren: Antilopen: Jan afdoende wordt geïllustreerd. In deze be-. Sunter 8-17 Ton Visser 6-4 en' Rob ginfase was echter duidelyk aangetoond dat Monark tegen de felle manverde diging van de Haarlemmers byzonder weinig kansen zou krygen. De Haar lemmers kregen die kansen wel doch weigerden daar aanvankelijk van te profiteren. Toen echter dankzy Lager- wey het ijs gebroken was, ging het wat vlotter, hoewel vooral de verdedigend uitblinkende Kroder veel kansen onge bruikt liet. Monark, dat het aanvallend voornamelyk van Schouwenburg moest hebben, trachtte via persoonlijke fouiten zich te handhaven, doch slaag de daarin niet. Via 9-2 en 15-4 kwam de rust met een 27-10 voorsprong voor Flamingo's. Na de hervatting leek Mo nark aanvankelyk terug te zullen ko men, 31-18. Toen echter marcheerde het plotseling bij Flamingo's. Kroder ging in serie raakschieten en naast Lager- wey kwamen nu ook Halewijn en Huying tot scoren. De Haarlemmers namen via 41-22 by 51-26 een beslissen de voorsprong. Nadien kon Monark in het nu aantrekkeiyke duel de score by- houden, zonder echter iets terug te kun nen nemen. Via 61-36, kwam het einde met een 73-46 Flamingo's zege, welke door het talryke publiek met vreugde werd begroet. De Haarlemse topscorers waren: La- gerwey: 11-12, Kroder: 2-12, Halewyn 4-8, Huying 2-8, en Jager 6-2. Voor Monark: Schouwenburg: 3-13. De White Stars dames, met voor de eerste maal in dit seizoen Jenny van der Hoeden weer in de gelederen, heb ben top ploeg A.M.V.J. knap party ge geven. De Amsterdamsen slaagden er door stug verdedigen nimmer in hun spel te komen. Via 2-5 werd het 2-21 en leek White Stars onder de voet te worden gelopen. De „sterren" herstel den zich echter knap en brachten de ruststand op 12-25 Via 19-39 in de twee de helft kwam White Stars nog tot 26- 41 terug. De eindstand werd: 33-47. Jenny van der Hoeden scoorde 4-7. Voor A.M.V.J. waren Greet Duyf met 7-2 en Els van der Heiden met 124 hef produktiefst. De Antilopen dames slaagden er tot de rust in met Landlust gelyk te blij ven. Via 4-8 en 11-12 werd het 15-15. In de tweede helft kreeg Landlust het ini tiatief en won via 15-21 en 20-31 met 33-43. Geen der Antilopendames kwam boven de tien punten, daarmee aanto- HAARLEM, 13 jan. De sterke veld rijder Marcel Rutte van „De Kampi oen" heeft zondag op het strand van Bloemendaal een gecombineerde strandrit met „Excelsior" in zijn voor deel beslist. En dik verdiend. Samen met zijn clubmakkers Jan v. d. Horst en Ted Blom, waarvan hy zich in de slotfase met een felle demarrage ont deed, had Marcel in deze strandrit de toon aangegeven. Aan de finish bedroeg zijn voorsprong byna driehonderd me ter. Voor deze gecombineerde strand rit van de twee Haarlemse clubs ver schenen ondanks de koude toch nog 42 A- en B-klassers aan de start. Zy moesten het ongeveer drie kilometer lange traject over strand en boulevard vyf keer afleggen. De favorieten Mar cel Rutte, Piet Steenvoorden, Eddy Riethoff, Jan v. d. Horst en Ted Blom zorgden reeds in de eerste „toer" voor een beslissende afscheiding. Vooral Rut te reed heel goed en gaf in het kop- groepje de toon aan. Alleen Blom en Van der Horst konden hem aanvanke lyk nog biyven volgen; Riethoff en Steenvoorden, die met derailleurpech te kampen kreeg en er twee ronden voor het einde de brui aangaf, moesten hun gosities in het kopgroepje prysgeven. ip het tweede plan kreeg Riethoff we liswaar nog gezelschap van Jan Alders- hof, waarmee hy een fel sprintgevecht leverde om de vierde plaats, maar de drie aanvoerders bleven buiten schot. Van hen legde Rutte met nog een volle ronde te ryden, toen de renners voor de vierde keer van het strand de boule vard op moesten klauteren, de grond slag voor zyn overwinning door zich van Van der Horst en Blom te ontdoen. Zy konden de charge van Marcel niet meer pareren. Als een sterk winnaar snelde de knaap uit Haarlemmerliede als tri omfator door de finish. De uitslag luidt; 1. M. Rutte, {aat- d. Horst, 3. T. Blom gevallen lslor) ste ronde), 4. E. Riethoff <E7X p. Lis- 5. J. Aïdershof, 6. C. Baars. porte- senburg, 8. W. Willerrtse, kampioen), gies, 10. R. Sweers <»u lleen Riethoff Van „Excelsior" wwj te klasseren, zich onder de eerstej1^ SASSENHEIM, 13 jan. De Sasse- heimer Bert Zoet heeft zaterdagavond Crpse j">P°rtpaIeis een baan- wedstrya voor „abonnementen" gewon nen. Hy bleef daartoe in de finale na eerst al een klassementsrit gewonnen "®nben de baas over de Belgen Van Drongen en Maveau. De verschillende deelnemende Belgen en Nederlanders moesten eerst dr klassementswedstryden °YeL de tig ronden ryden en daarbij over vyf snelste renners van elke serie over naar de finale. De derde ^S^legen- een volledige Nederlandse De sngl_ heid met 2foet als <^5de de meeste ie Sassenheimer bénaai punten. ais een afvalrace 4S S^den werd gereden, was de over 32 ron debuterende Amsterdam- avin der Ruit het eerste slachtof- £)®r rjaarna moesten er een paar Bel- en Nederlanders af, zodat Zoet met de Belgen Van Drongen en Ma veau overbleef. Hy heeft zich door de ze rappe knapen niet laten verrassen. Bert nam beide keren resoluut de kop en stond die liiet meer af; eerst moest Maveau van het strijdtoneel verdwynen en daarna was het de beurt aan Van Drongen. Bert Zoet bleef als een sterk winnaar over. De uitslag luidt: 1. Bert Zoet, Sas- senheim, 2. Van Drongen, België, 3. Maveau, België, 4. H. Cornelisse, Am sterdam, 5. A. d« Graaf, Rotterdam. De jongeren van de Raceclub deden het over het algemeen veel beter dan de A- en B-klassers Leen Kreuger zegevierde in het treffen der C-klassers en Piet Neeskens was de snelste jeugd- rnder en door hun successen kwam „Excelsior" alsnog in het bezit van de clubprys. De C-klassers moesten het parcours driemaal afleggen. De veelbelovende Leen Kreuger ging reeds in de eerste ronde tot de aanval over en bleef in het verdere verloop onbereikbaar voor zyn concurrenten. Aan de finish bedroeg zyn winst 'n halve ronde. De uitslag luidt: 1. L. Kreuger, 2. R. Philips, 3. R. Schell, 4. J. Sweyen, 5. J. Molenaar (allen Excelsior), 6. Th. Ver- donschot, 7. T. Blom, 8. G. Krom (al len Kampioen), 9. H. Neeskens, 10. D. Schouten (beiden Excelsior). Uitslag jeuydklasse: 1. P. Neeskens (Excelsior), 2. Bakker (Kampioen), 3. E. van Schoor, 4. J. Snoeks, 5. C. Kie kens, 6. J. van Schoor (allen Excelsior), 7. R. Krom, 8. De Ridd (beiden Kampioen). g6 Clubklassering: 1. Excelsioo gf? pnt.; 2. De Kampioen met ~3 Bogaard 4-6. Voor White Stars: Jochem Lamsma 12-4 en Van Giffen 2-8. H.O.C. deed verdienstelijk werk door het eveneens laaggeklasseerde Boreas met een nederlaag naar Groningen te rug te sturen. Dit duel droeg alle ken merken van één tussen degradatiecan- didaten. Er werd slecht geplaatst en vry sy steemloos heen en weer gegooid, met H.O.C. als minst slechte. Na een traag begin, 9-5, hadden de Haarlemmers by rust een 22-12 voorsprong. Deze kwam in de tweede helft niet meer in gevaar zodat H.O.C. na 30-20 en 40-26 met 49-37 aan het langste eind trok. Koos Ver straten had met 7-6 een groot aandeel in deze zege. In de hereneersteklas van het di- strikt Haarlem strijden de promotiecan- didaten Excercitia en H.C.K. tegen el kaar. Slaagde Excercitia er in de eer ste wedstrijd in haar voordeel te be slissen, ditmaal trok H.C.K. na een veel te hard duel, via de 18-23 ruststand met 39-51 aan het langste eind. De overigen uitslagen luidden: Dames: Radpiditas—H.C.K. 3 8-10, Typhoons—H.O.C. 3 18-36, H.O.C. —H.O.C. 4 11-31. Heren: H.O.C. 5—H.O.C. 4 34-22, Akri- desExcercitia 2 36-61, Typhoons 3— H.C.K. 3 34-31, Flamingo's 2—H.O.C. 2 58-38, DynamoH.O.C. 3 19-44, Typhoons 2—Antilopen 2 53-41, Antilopen 4—HCK 4 30-21. DEN HAAG, 11 Jan. Een onder zoek naar de toestanden in het ge meentelijk politiekorps van Culemborg heeft geleid „tot het verlenen van bui tengewoon verlof in het belang van de dienst" aan de Culemborgse brigadier van gemeentepolitie A.S. „Het buitengewoon verlof is, in J genstelling tot schorsing, geen str"n maatregel en kan wi den opgeheveli op het moment dat de burgemeester dat noodzakelijk of gewenst voorkomt aldus hoofdinspecteur B. D. Kalma. Zoals bekend werd de schorsing van de brigadier J. van Tongeren op december van het vorig jaar opgehe- ven. Deze brigadier was geschorst we gens ,,ondiscipiina!r optreden tegen de nog steeds geschorste inspecteurkorps chef P. E. van R." LEIDEN, 11 jan. Het \^nen" in de drukste straat van de dJd ge- stad is gistermorgen geruimr tamme stremd geweest doordat Jstraat ge- zwaan midden op de IJfens geslaag- dwongen was een (overvoeren, de) noodlanding uit %nwereld heer- Door de in de ,wa.s het dier sende voedselsch^111!?..j?erig geweest kennelijk iets t* maaltijd. Onderaan bü zijn laats^viak boven de metalen de lange b^a' zich ee" dikke prop band, be£? versperde voor een be- eten. p*d«el de luchtpijp en bracht langrij*. in benauwdheid. heLn P«sse[?nde wielryder loodste „et z.eer schichtige dier naar het trottoir, waar de inmiddels gealar meerde politie het dier in een grote mand stopte en het naar het ?o- laboratorium bracht. Hier heeft men de zwaan door massag van zijn benauwdheid verlost. '"TTk li van Suez naar Penan» Aa«fiS? 13 te Cristobal. ^«ang. Ac mak I2 te Genua. A&ïilk liavanMcanr?eiILe naar Barcelona. APifln 1? t» a c°l°mbo naar Madras. Aludra 12 te Buenos Aires Ammon 12 te Maracaibo Amste'ldblr V8n Portland naar Seattle. AmÜfiipas' U Casquets n. Antwerpen. ?/r„5!land H van Buenos Aires naar Montevideo. 9 Bawean 11 van Port Sudan naar Huil. Bengkalis 10 van Port Mellon n. Eureka; Bennekom 12 van New Orleans naar Ar Calamares 13 te New Orleans. Bahrein. Caltex Naples 11 van Rastanura n. Camphys 11 van Mukalla naar M"sca Cinulia 12 van Callao naar Baiu Antwerpen. Gabonkust 11 van Hamburg n- Ganymedes 13 te Callao. da n. Barbados. Geeststar 11 van Pta dein savannah. Grotedijk 12 van Antwe p naar Rotterdam. Hercules 12 van Bre n Amsterdam Hermes 11 Antwerpen n. Bermuda. Hilversum 11 ?a nar-es-Salaam n. Mukalla Hoogkerk U rnaar Matarani a"a' FuVlan Barbados n. Port of Spain. Isis 12 van Corpus Christl. Ivoorkust 11 vaI?2P'enN^a,naar Rivercess. tlS" te ThanmeBshnavenk naM Hongkong' Kennemerland 12 te Cabedelo Khasiella 12van Curasao naar New York. Charleston Va" JacksonvUle naar Maas Lloyd 11 t. a. Suez. Merwe Lloyd 12 van San Francisco naar Vancouver. Montferland 12 te Bahia. Munttoren U van Thameshaven naar Las Palmas. Neder Eems 11 van Assab naar Massawah. Neder Rhone 11 van Aden naar Beyrouth. Neder Weser 11 te Cristobal. Nestor 11 van Bremen naar Antwerpen. Nijkerk 11 van Genua naar Port Said. Pacaya 13 te Buenaventura. Poseidon 10 van Charleston n. Newport News Prins der Nederlanden 12 van Curasao naar Laguaira. Prises Margriet 11 van New York naar Rotterdam. Pygmalion 11 te Alexandrië. Randfontein 13 te Port Louis. Roepat 11 van Djeddah naar Djibouti. Rondo 11 te Antwerpen. Schelde Lloyd 11 van Antwerpen naar Bremerhaven. Schiedijk 12 van Antwerpen naar Boston. Seine Lloyd 12 te Antwerpen. Sinon 10 van Charleston naar Newport News Slnoutskerk 11 te Antwerpen. Sloterdiik 12 te Houston. Socrates 12 te Curasao. Sophocles 12 van New Orleans n. Curasao. Steenkerk 11 van Hamburg naar Bremen. Stentor 12 van Sto Domingo n. Straat Chatham p. 11 Kaapstad n. Tacana 11 te Tampio. Halifax. Theron 11 van St. J°pnEnand. Thuredrecht il te Yal» charleston. Towa 11 van Dakar na Vasum W te B Sue2 naar Colombo. Wormsari" amburg. rnitex Delfzijl-t. 12 van R'dam n. Frederic». Caltex Nederland-t. 13 van R'dam n. Obk. Heemskerk 12 van R'dam naar Bremen. Kalydon-t. 12 van R'dam n. Thameshaven. Katelysia-t. 12 te Rotterdam. Keizerswaard-t. 11 te Rotterdam. Kinderdijk 12 te Hamburg. Kosicia-t. 11 van R'dam naar Roytta. Nushaba 12 van R'dam naar Antwerpen. Ocean Sprinter 12 van R'dam n. Las Palmae. Papendrecht-t. 12 te Rotterdam. Prins Casimir 12 te Le Havre. Servaaskerk 11 van R' dam n. Hongkong. Sommelsdijk 13 te Rotterdam. Statendam 11 te Rotterdam. Westerdam 11 van R'dam naar New YorK. Acmaea-t. 13 te Bergen. Almkerk 11 te Beira. Amstelmeer 11 te Adelaide. Angolakust 10 van Abidjan n. Tema. Bantam 11 te Le Havre. Caltex Gorinchem-t. 11 te Kiel. Celebes 11 van Assab naar Port Said. Dinteldvk 11 van Ldn naar Antwerpen. Doelwijk 12 van Port Said n. Rotterdam. Eemland 12 te Paranagua Fravizo p. U Kreta naar Beyrouth. Geertje Buisman 10 van Port Said naar Adriatische Zee. Hoogkerk 13 van Nacala naar Beira. Kieldrecht 11 van Calicut naar Aden. Kloosterdijk 11 van Antwerpen n. Miami. Lelykerk 12 te Antwerpen. Limburg 13 van Cochin naar Alleppey. Maaskerk 13 van Port Sudan n. Port Said. Naess Tiger-t. 12 te Port de Bouc. Ommenkerk 11 te Melbourne. Oranje Nassau 10 van Southampton naar Barbados. Overijsel 10 van Bremen naar Antwerpen. Prins Johan Willem Frisco 11 te Londen. Prins Willem van Oranje 11 te Husum. Radja 12 te Tabago. Rotterdam 13 te Port of Spain. Serooskerk 12 te Hongkong. Slamat 11 van Marseille naar Barcelon». Spaarnekerk 12 te Hongkong. Stad Gouda 11 te El Ferrol. Straat Bali 12 te Douala. Tahama 13 te Milazzo. Tjibantjet 12 te Singapore. Tjikampek 12 te Beira. Ttriton 11 te Antwerpen. Van Riebeeck 13 te Durban. Vivipara-t. 11 van Khorralmyana naar Durban. Walton Jones-t. 12 te Rastanura. Westertoren-t. 12 te Augusta. Wonorato 11 t. a. rede Colombo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 2