Vragen over de toekomst blijven onbeantwoord IJsshowdirecteuren blijven geïnteresseerd in doen-en-laten van onze wereldkampioene Sjoukje in geheim verdwenen Hollands enthousiasme in Westfalenhalle Koninklijke gelukwensen voor Sjoukje MAANDAG 2 MAART 1964 Wat nu? „Een fijne voor de show" Geen „zessen" Speelse toegift Bij die mening hebben zich in de gesprekken na afloop van het Vermanende woorden Teleurstelling toernooi om dit wereldkampioen schap zeer velen geschaara. om stopt Sjoukje niet? Waarom gaat ze door? Het volgende J zal ze misschien voornamelijk moeten steunen op haar verplich te figuren. Dan is de gouden glans er af. Vraag het Sjoukje en ze lacht. Vraag het haar trainer An ton Gerschwiler, vele jaren haar gedienstige leidsman. En hij lacht: „We weten het niet. Eerst de toer- nee en dan weer trainen!". ,v SJOUKJE DIJKSTRA VOOR DERDE KEER OP WERELDTROON (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND, 2 maart. Met alle recht was de Kür van Sjoukje Dijkstra door loting aangewe zen het sluitstuk van de laat ste avond van het toernooi om het wereldkampioenschap knnstrjjden. Voor haar waren er maar liefst meer dan vijfduizend Nederlan ders naar Dortmund gekomen. Toen Sjoukje op het ijs kwam zwaaiden ze met vlaggen, bliezen ze op toeters, schreeuwden ze ge scandeerd „Sjoukje, Sjoukje" of zongen ze het vermaarde „geen woorden, maar daden". Het leek een groot feest te worden. Maar wanneer de muziek inzette fluis terden diezelfde Nederlanders een langgerekt ssst over de tribunes. Sjoukje was zenuwachtig. Men zag het aan haar strak gespannen gezicht; men zag het ook aan de dubbele axel die het eerste deel van haar Kür afsloot. Ze raakte met beide schaatsen de ijsvlakte. Ze ging door, uiterlijk onbewogen, maar de innerlijke spanning bleek ook bij de uitvoering van de dub bele lutz. Eindelijk was er het einde. Lachend maakte ze een be weging, de Nederlanders op de tribune gilden en krijsten. Hun Sjoukje was wereldkampioene. Alsof ze dat niet van te voren had den geweten. De Duitse zondagbladen, die enkele uren later verschenen, spraken vaneen volksfeest, waarin Sjoukje op de golven van het enthousiasme naar de wereld- troon werd gedragen. Inderdaad, het was aen uitbundig feest, maar Sjoukje werd er niet door gedragen. Neen, zij leed er eerder onder. Dit was iets heel nieuws. Zoveel aanmoediging bij deze anders bij het geluid van slechts krasesnde fram- mofoonplaten op stille gratie afgestemde sport. Op Sjoukje rustte kennelijk de last van dit enthousiasme, dat zij tijdens be langrijke wedstrijden nog nooit onder vonden had. Al die duizenden waren voor haar gekomen. Zij wilden haar zien win nen, haar triomf, hoe groot de voorsprong na de verplichte figuren ook was, mee- i beleven. Dit besef maakte Sjoukje zenuw achtig en overdreven gespannen. Haar kür was minder dan alle vorige in dit seizoen, hoe hoog de jury haar ook be oordeeld heeft. Tienmaal kreeg zij 5.9. Haar voorsprong op Regine Heitzer ver grootte zij daarmee tot haar liefst 245 punten. Ruimer kon het niet. Voor de derde maal was Sjoukje Dijk stra wereldkampioene! (V(an onze sportredactie) DEN HAAG, 2 maart Konin gin Juliana en Prins Bemhard hebben zaterdagavond Sjoukje Dijkstra telegrafisch gelukgewenst met het behalen van de wereld titel. Het telegram luidt als volgt: Hartelijk gelukgewenst bij be halen van de wereldtitel na Euro pese en Olympische overwinning door ons allen hier." De staatssecretaris van onder wijs, kunsten «n wetenschappen drs. L. J. M. van de Laar, heeft eveneens Sjoukje Dijkstra een te legram met zijn gelukwensen ge zonden. Zijn telegram luidt: „Mijn hartelijke gelukwensen met bekroning sportieve prestaties in 1964". Jhr. mr. A. Feith en dr. W. van Zijll, resp. voorzitter en al gemeen secretaris van de Neder landse Sport Federatie, hebben zaterdagavond aan de wereldkam pioene kunstrijden Sjoukje Dijk stra het volgende telegram ge stuurd: „Bestuur N.S.F. wenst je met verovering van drie kampioens titels in één seizoen hartelijk ge luk - stop - met deze grootse prestatie heb je prachtig voor beeld gegeven wat m»t oefening, techniek en elegance door een Hollands meisje in de internatio nale sportwereld kan worden be reikt". Bij alle felicitaties kwamen direct de onvermijdelijke vragen „wat nu?" Wat gaat u doen met één Olympische, drie Wereld- en vijf Europese titels? Stopt u of stapt u over naar de wereld van de ijsshow? Sjoukje antwoordde niet. Zij lachte slechts en trok nonchalant haar schouders op. Hoe geraffineerd de kei harde Duitse sensatiejournalisten de vraag ook inkleedden en hoe rechtstreeks een Innemende Tv-commentator haar voor een miljoenenpubliek ook tot een ant woord dwong, Hoe diep tenslotte de gro te bazen van de show-wereld ook in hun beurzen tastten om „spionnen" te krij gen in haar vriendenkring, die direct kun nen doorgeven wanneer Sjoukje de mond beweging maakt om ,.a" te zeggen, zodat een ongekend hoog aanbod de „b" kan forceren en zij het contract tekent. Maar Sjoukje antwoordde niet. Gister avond werd zij weer door iedereen ge vraagd, maar zij bleef zwijgen. Op de tribunes tijdens de kür zaten de directeur van de Holiday-on ice-show. Morris Chal- fen en zijn Europese persagent Satori. Eerst na de pauze waren zij de West falenhalle binnengewipt. De zwakke zus jes interesseerden hen niet. Wie dan wel? De wereldkampioene ontwoord- de de heer Chalfen. „Alleen met titels kunnen wij iets doen. Ik kom hier voor uw Sjoukje Dijkstra. Heeft u haar wel eens gesproken? Neen, ze wil nog steeds amateur blijven. Dan is het niet zo pret tig naar haar toe te gaan. Haar vader wilde zelfs niet met ons de zaak bespre ken. Ze willen, geen show-man zien." Heeft u wel een bod gedaan? „Wij niet, misschien de concurrentie. Maar Sjoukje denkt niet eens aan de show; laat staan aan een prijzenbedrag!" Het klonk oprecht teleurgesteld van de ze harde zakenlieden. Ondertussen bleven zij met hun ogen de meisjes op het ijs volgen. Chalfen keek met guitige ogen van achter een eenvoudig Amerikaans bril letje naar al het interessante waarop Sa- tori hem wees. Daar kwam de Cana dese Petra Burka. Haar sprongen waren gewaagd. Haar kür was een razendsnelle aaneenschakeling van wervelende passen. Zij wordt de wereldkampioene, wanneer Sjoukje stopt meende Chalfen. Daar is Nicole Hassler. „Een fijne voor in de show die „pirouette-koningin". Daar was Christine Haigler. „Met Peggy Flem- ming zal zij ervoor zorgen dat Amerika eens de Europese supprematie bij het kunstrijden overneemt", was nu het com mentaar. Haigler valt, evenals trouwens Regine Heitzer, de Oostenrijkse, die nu al jarenlang in de schaduw van Sjoukje staat. Zij valt bij een dubbele axel en gleed bovendien nog eens bij een paar „kinderachtige" pasjes. Aan het einde van haar kür bleek een boutje van haar schaats te zijn losgegaan. Huilend zat ze er later mee in de kleedkamer. „Ik heb mijn bouten zelf nog wel vastgedraaid. Nu zegt iedereen weer dat ik geen kür kan rijden. Dat had ik vanavond willen logenstraffen". Al was het met maar slechts vier punten verschil, aan het ein de van de avond bleek zij haar tweede plaats vóór Petra Burka te hebben be houden. Toen kwam Sjoukje. Ze reed voortref felijk. Showman Chalfen glunderde. Nog had hij haar niet, maar eens te meer werd bewezen, dat hij haar moest zien te contracteren. Bij Sjoukje zelf viel, toen zij voor de ceremonie-protocolaire ach ter het traliewerk van de kleedkamer te vorschijn kwam, nog enige ontevreden heid over haar eigen prestaties te bespeu ren. Haar plan was niet gelukt. Juist voor dit publiek had zij gereden op enige zes- 8p,n, de waardering. Daarom had zij niet het zekere voor het onzekere geno men en géén van haar sprongen wegge laten. Toch kreeg hij de zessen niet. En één lid van de jury beoordeelde haar technische uitvoering zelfs minder goed dan die van Petra Burka. Dat wasde Nederlandse mevrouw Benedict. Daar zal natuurlijk zaterdagavond In de gezellige „familiekring" in het hotel „Haus Schroer" in Homensyburg, op tien kilometer van Dortmund nogal wat schertsend over gesproken zijn. Maar die sfeervolle bijeenkomst rond middernacht duurde niet zo lang, want Sjoukje moest vroeg naar bed. Gistermiddag wachtte haar immers weer de show in de West falenhalle. De show der amateurs. Voor Sjoukje ook dit jaar nog een speelse toe gift aan een enthousiast wedstrijdpubliek. Niet de show van de tienduizenden gul dens. Morris Chalfen zuchtte zaterdag avond: „Liet ze zich maar horen. Liet ze maar iets van zich horen, Al die krach tige sprongen, dat kan geen ander. Titels heeft ze nu toch genoeg! (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND, 2 maart. Weer heb ben we een uitspatting meegemaakt van Hollands sportieve geestdrift. Het ging niet om Feijenoord, zelfs niet om voetbal. Nu was het voor Sjoukje Dijk stra, bekend van radio en tv, van de verhalen uit de krant, maar nooit echt door ons Nederlanders toegejuicht voor het aanzien van de hele wereld. Deze keer zou het kunnen. In Dortmund. Dank zij drie extra treinen, met bijna veertig wagons sterkMet twee char tervliegtuigen. Met honderd bussen en een onbekend aantal auto's. Tegen het middaguur kwamen ze aan. Uit Olden- zaal en Amsterdam uit Den Haag en Venlo. En uit Rotterdam! Geen man nen, neen heel veel vrouwen, die ver loofdes en echtgenoten bij dit uitstapje hadden thuisgelaten. Direct na aankomst veroverden ze de binnenstad. In eskadrons liepen ze door de winkelstraten. De ene ploeg met puntmutsen van een meter hoog. De an dere groep in ferme militaire pas. En de vrouwen uit een bakkerij uit Am sterdam hadden zelfs carnavalsattribu ten, neuzen en maskers op. Op de trap voor het station toonden ze Dortmund dat Holland er was. Een trompetter korps blies „geen woorden, maar da den". De spandoeken klapperden in de wind. Eerst werden de snackbars veroverd! Later de ruime restauratie Van de Westfalenhalle. Daar pas was het en kele uren wachten op Sjoukje. Maar ze kwam niet. Ze bleef „slapen", zo luidde de officiële berichtgeving. Het wach ten duurde lang, maar voor de over ijverige kelners niet lang genoeg. Alle dranken werden geprobeerd., want ze waren een dag uit. Om Sjou je te zien. Hun Sjoukje. Daar klonken de eerste fanfaren. Het spul ging finnen. Dat werd hun eerste teleurstelling in de ruime Westfalenhalle hadden de ar ga- nisatoren de Nederlanders mooi ver deeld Ze zaten er in plukjes. Even von den ze elkaar in een ouderwets „hand in hand, kameraden". Het klonk wat iel met al die vrouwenstemmen. Toch nam voorzitter Wesselo van de KNSB nog de microfoon om zijn landgenoten te manen het rustig te doen- Eindelijk, om half elf, kwam de kür. De spandoeken dansten boven de hoof den maar het zingen uerstornde^ Totdat de vier minuten verstreken waren Heel de wereld moet over raaUo en tu ge hoord hebben hoe een Nederlands le gioen een heksenketel kan waken Maar de Nederlanders keken elkaar vreemd aan. Waar bleef het trompet terkorps. Speciaal meegekomen uit Ne derland om de maat en de toon aan te geven. De hoornblazers zwegen op be vel van de.... Dle straffe van inbeslagname van de kost bare instrumenten geeist dat eerst na afloop werd geblazen. Maar toen was er geen tijd. Toen moesten al die Ne derlanders naar de uitgang Er was voor het vertrek nog ruimschoots ge legenheid om Sjoukje te huldigen. Maar ook dat werd een teleurstelling. Sjouk je kwam niet- Sjoukje werd onder gronds in het geheim weggevoerd. Nie mand kreeg haar te zien Toen moest het tenslotte maar zonder haar naar de treinen, de bussen en auto s. Dan maar onder elkaar de Nederlandse triomf vieren. Alleen enkele heel snuggere vonden Sjoukje op tien kilometer af stand in een fittor/S**?wesMlo heel den opnieuw door de heer wesseio tactisch opgevangen. Het feestely moer was toen ook in Haus Schroe verstomd. KOOS DE BOER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM KOOS DE BOER. Weer stond Sjoukje Dijkstra za terdagavond op de hoogste tre de van het ere-podium, zoals zij er ok in Innsbruck stond. Daar ver overde zij haar eerste Olympische ti tel, na vijf Europese en twee wereld kampioenschappen. Regine Heitzer (links) en Petra Burka (rechts) ston den ook daar in haar schaduw. Nu heeft zij haar derde wereldtitel; haar laatste? Met recht kan men spreken van een gouden sportcarrière. Het NOC vond haar het vorige jaar reeds waardig bij de herdenking van het 50-jarig jubileum voor het Kur-haus de vlam te ontsteken (foto links). Amsterdam haalde haar het vorige jaar in een koets in samen met trainer Gerschwiler en haar moeder, geës corteerd door de Studentenweerbaar heid (tweede foto links). In een show op de Jaap Edenbaan vormde zij toen met Manfred Schnelldorfer een „gouden" danspaar (foto rechts). Aan alle succes gaat training vooraf. Hieronder een bewijs hoe serieus Sjoukje dat op zeer jeugdige leef tijd onder leiding van mevrouw Smit reeds besefte. Toen zij terugkwam van de Winterspelen in Squaw Valley en met haar toenmalige Nederlandse concurrente Joan Haanappel en Jan Pesman op Schiphol zoenend poseerde had zij de grote successen nog voor de boeg. Successen waarvoor zij later de persoonlijke belangstel ling van de koningin kreeg (foto daarnaast) en ook de vorige Olym pische en wereldkampioene Carol Heiss haar in Innsbruck (foto daar boven) kwam complimenteren. In ie der toernooi was Sjoukje de afgelo pen jaren onaantastbaar, vooral door haar sterke verplichte figuren (foto onderaan), voor haar de basis van triomf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 16