SPEURTOCHT OP UTRECHTSE VOORJAARSBEURS LEVERDE VONDSTEN VOOR HUISVROUW Speelgoed voor zoon en dochter *Naar huis Gezellig. Vlug naar huis. omdat er patates zijn Calvé Kruiden Antieke „kopmouwe n" weer modern dineren DROOGREK dat tegen een stootje Reclame-telefoon AAN DE SLAG MET WOL EN BREINAALD VOOR DE LEKKERSTE PATATES FRITES P ooiaardappelen Ruimte voor Rozen uw planten Supermarkttas Magnetische panneivant Theelichtje De Flintstones Praatgrage pop KORAAL ZEEM daar lap je t mee! ZATERDAG 7 MAART 1964 PA00A 14 [ÉIPIÉ Pop met uitgebreid repertoire. TT ~r ebt u wel eens rondgedwaald jr~i over een beurs? Kijkend naar een lawine aan arti kelenluisterend naar het verhaal, dat een demonstrateur u vertelt, begeleid door een intens geroeze moes overal om u heen. Dóódmoe word je ervan, net als van winke len, en toch is dat drentelen, dat kijken en luisteren, een bezigheid, waar wij vrouwen een intens ge noegen in scheppen. Zelfs als we geen geld hebben om iets van al die verleidelijk geëtaleerde arti kelen te kopen. Op de Utrechtse voor jaar sbeurs, die van 9 tot 17 maart wordt ge houden, héb ik vooral gespeurd naar snufjes op huishoudelijk terrein. Ik heb daar ook grappige artikelen voor de lieve jeugd bij betrokken. Op „mannelijke" ap paraten heb ik maar niet gelet, want van techniek en aanverwan te zaken begrijp ik helemaal niets. De familie Flintstone op voetstuk Dat rent om straks verwend te worden. Want moeder zet thuis de borden al klaar, straks wordt het een smulfeest, reken maarl omdat patates van ieder maal zo Iets feestelijks kunnen maken: Knappende, gouden patates frites, gaaf en lekker gebakken. Met het ideale 'frituurvet. Delfritel IDEAAL FRITUURVET^ Geruite tas, die door het opentrekken van een mts tweemaal zo lang wordt. Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: en „echte" Chinsese draagt de mannequin bi) pakje van Carven, dat ook „Hong Kong" gedoopt Het kostuum is gemaakt lichtbruin linnen en de blousö, 0 werd gegarneerd met zwierig# Jj lantskreeg dezelfde tint. materiaal van de hoed is cara;?W®' kleurig stro. V - •r.'.'.-.-.y-v.v y (Advertentie) Er zit weer muziek in de tikkende breipennen! In Londen hebben enkele wolkonin gen het zogenaamde „lange vest" ge ïntroduceerd; voor het oog echter meer een gebreide mantel die tot op de grond reikt. En dat is absoluut een nieuwtje, zeiden ze ons zonder blikken of blozen. Zijn de gebreide japonnen enkele jaren geleden een rage geweest, deze win ter zagen wjj er bijzonder veel van te rug. De lange rokken hebben in het na jaar reeds hun intrede gedaan, zodat wy tegenover dit lange wolwerk met helemaal vreemd stonden. Het lange vest is uitgevoerd in een bijzonder duurzame zachte kwaliteit wol en er is kraag noch knoop aan te ontdekken. Het heeft een ingebreid pa troon. De kleuren variëren van zeer felle, gewaagde tot matbleke pasteltin ten. Ik zag een diep rose-rood model met raglanmouw, waaronder een zwar te pullover met een zwarte stretchpan talon werd gedragen. Oorringen in de tint van het vest, zo lang, dat ze bijna de schouders raken, vormen de bekro ning van het geheel. Een ander exem plaar is van een crèmekleurige tint met eronder een vederlichte lange ja pon. Deze japon is heel eenvoudig maar smaakvol uitgevoerd, met een smal strikceintuurtje en als accessoire een zeegroene halsketting. Amerika toonde grote belangstelling voor deze in Schotland ontworpen en vervaardigdi- mode. Jammer genoeg kan ik niet vermelden, dat de prijzen van deze lange vesten voor ieders beurs geschikt zijn. Wel kan ik het idee aan de hand doen om de lange winteravon den, die ons nog resten, te besteden aan het breien van zo'n kledingstuk. Maar wanneer zoiets te dragen?? Ik stel me voor een model, gebreid van zeer dunne wol, dat over de avond japon wordt gedragen in een combine rende tint, gevoerd met dezelfde stof als de japon. Of, als variatie op onze wel bekende nylondusters en housecoats, een gezellig exemplaar gebreid van dikke sportwol (vlug klaar!) desnoods wèl met knopen en col. Ik ben benieuwd wanneer deze, zeer zeker grappige mode in Nederland ge lanceerd zal worden. Om te beginnen zag ik een handige boodschappentas, waar een heleboel in kan. Een gevaarlijke tas eigenlijk, want je bent misschien geneigd om met zo'n voorwerp bij je meer te kopen dan je van plan was. Het is een tas, die „mee groeit" met het aantal boodschappen. In eerste instantie is ze van normale grootte, maar door het opentrekken van een deelbare rits wordt ze bijna twee maal zo lang. Deze „supermarkttas" is uitgevoerd in fleurige ruiten. In het buitenvak (met rits) kunnen porte monnee. kassabonnen, tramkaart, sleu tels en dergelijke worden opgeborgen en in de aparte binnenzak toiletartikelen. De prjjs van deze tas (Lederwarenfa- briek Gerretzen n.v., Arnhem) bedraagt een kleine vijftien gulden. Heel praktisch is de wasbare Ilona pannewant van de firma Houwco uit voorzien van een m Amsterdam. Deze „aanpakker" is voorzien van een magneetje, zodat hij aan het fornuis kan worden vastge kleefd en niet zo gemakkelijk zal zoek raken. Van dezelfde firma stamt een snuf je voor mensen, die graag lekker lui van hun lectuur willen genieten; een neksteun-leeskussen, gevuld met schuimrubber en overtrokken met was bare stof, die opengeritst kan worden. De Handelmij. Bastet n.v. te Den Haag brengt geplastificeerde katoenen schorten, die ook al heel gemakkelijk te wassen zijn. Ze zijn uitgevoerd in gekleurde dessins. Het vanouds bekende theelichtje, maar dan in moderner vorm, vonden we ook op deze beurs. De kaarsen fabriek Bolsius uit Schijndel brengt dozen met tien exemplaren in metalen huisjes. Het lichtje brandt op, waarna de metalen cup kan worden wegge gooid. Voor kinderen zagen we de familie Flintstone, die ook in Nederland popu lariteit geniet. Ze zullen misschien nog geliefder worden, nu ze als speelgoed verkrijgbaar zijn. Fred, Wilma en doch ter Pebbles zijn op een voetstukje gezet, waaronder een knopje zit. Als je daarop drukt een bekend systeem overigens beginnen de figuren te bewegen. Behalve het gezin Flintstone zijn ook de andere spelers uit deze strips van de Hanna-Barbera Produc tions op de speelgoedmarkt, zoals de goedmoedige lobbes Dino, Yogi Beer, Huckeleberry Hound, Aligator, Jinks en Scherm Schildpad. Ze worden in Nederland geïntroduceerd door de Ge neral Toys Import-Export te Amstel veen. Uit Amerika zijn de Salton-verwar- mingstafels en -bladen afkomstig, die in de Benelux doer Kalorik n.v, te Vught worden verkocht. De bladen zijn gemaakt van radiant glas. Een derge lijke vinding, die van pas zal komen in gezinnen, waar door het beroep van man en vader op onregelmatige tijden wordt gegeten, bestond al, maar dan in metaal. Glas is volgens de fabrikant praktischer bij het gedurende langere tjjd warm houden van spijzen. Deze tafels zijn voorzien van een ingebouwde warmteregelaar. Niet zo goedkoop is de sehildpadpop van de firma J.Th.Kamlag n.v. uit Amsterdam, maar ik kan toch niet na laten er u iets over te vertellen. De pop is 58 cm lang en heeft ingeplant naar, dat gewassen en gekamd kan worden. Het bijzondere is, dat deze pop een spreekapparaat kreeg, waar mee ze maar liefst elf zinnetjes te berde kan brengen. „Mama" trekt aan een koordje, dat heel discreet achter in de hals van de pop is aangebracht. Daardoor wordt het mechaniek in wer king gesteld. Na iedere ruk aan het koordje spreekt de pop een zinnetje. De elf zinnetjes worden niet steeds in dezelfde volgorde gezegd, zodat het iedere keer een verrassing is, of de pop de woorden „Mammie Ik heb zo'n honger" of „mag ik buiten spelen" zal zeggen. Dit exemplaar kost 69,75. Nog een speelgoedje; een havensleep boot, die een echt „tuk tuk-geluid" voortbrengt en die is voorzien van een misthoorn en electrlgch licht. Deze boot is van de firma Perlstein en Roeper bosch te Amsterdam. HARRIET fAdvertentie DELFRITE ook voor lekkerbekken mhvdut! Wilt u dit jaar in uw tuin aard appels telen, dan is het nu de tijd om de poters te laten voor- kiemen. Om korte, stevige kie men te verkrijgen legt u ze in de spe ciale lage kistjes, niet meer dan twee lagen dik en u plaatst ze in een lichte, matig warme ruimte. Poters die niet of minder goed spruiten vormen moe ten zorgvuldig worden uitgesorteerd en met. hen de knollën die zeer dunne, naaldvormige spruiten krijgen. Deze zijn besmet met het zg. X- of naaldvi rus. De beste maat voor poters Is 35-45 mm. Wilt u grotere knollen poten dan kunt u ze snijden, en wel van top- tot naveleinde, zodat het aantal kiemen goed verdeeld is. Dit bevordert de ge lijkmatigheid van het gewas. Hoe vaak heeft u bij het bereiden van uw maaltijden kruiden nodig mevrouw? En hoe prettig zou het niet zijn om ze uït uw eigen- tuintje te halen. Veel ruimte heeft u er niet voor nodig, zelfs op het balkon van een bovenhuis kunt een m.iniatuur- kruidentaintje aanleggen. Sterkers of tuinkers kunt u nu al buiten zaaien, ook in een kistje op het balkon. Het zaaibed moet mooi vlak zjjn en een beetje aangedrukt worden, zodat u die sterkers later gemakkelijk met een schaar kunt oogsten. Met een beet je suiker en citroensap is het een heer lijke broodbelegginig. Pieterselie en Seldery zult u graag gebruiken bij vlees en visschotels en voor soepen en sausen. Deze krulden kunnen nu ook buiten gezaaid worden, op rijtjes en later uitdunnen tot de plantjes op 5 cm. afstand staan. Het zaad kiemt langzaam. Voor Basielkruid, Bieslook en Kervel heeft u wat meer ruimte nodig, omdat ze hoger worden. Deze kruiden zijn ook heerlijk in soepen en sausen en kunnen vanaf maart ge zaaid worden. Wilt u een heerlijk geurtje op uw bal kon of in uw tuintje, dan kunt u vaste planten kopen van Lavendel en Lieve Vrouwe Bedstro. In maart zijn vele kamerplanten uitgebloeid en aan het eind van hun rustperiode. Het is heel goed om ze dan eens te ver potten, om de wortels wat meer ruimte en lucht te geven. Vaak is de grond in uw oude pot erg vast en laat weinig water en voedsel door. Hierdoor gaat uw kostbare mest langs de wand van de pot kristalliseren. Een vers grond - mengsel goede aarde met wat mest en turfmolm zal de plan ten weer doen opfleuren. Sterke groeiers verdienen ook een grotere pot. (Advertentie) (Advertentie) Griep (Van de moderedactie) Heel ouderwets lijkt het middelste pakje. Als je niiet beter wist, zou je denken, dat het een foto uit een niet meer zo nieuw album was, daterend uit de jaren dertig. Vooral de „kopmouwen" doen heel an tiek aan. Toch Is het een model uit de jongste Parijse voorjaarsmode, een ontwerp van Gérard Pipart, die dit sei zoen, als opvolger van de Belg Jules Crahay, voor Nina Ricoi werkt. Piparts model wordt geflankeerd door twee ontwerpen van Balmain. Links een heel romantische japon van ijle chiffon, met een heel laag decolle té. Het lijfje bestaat louter uit bloem blaadjes. Het pakje rechts is van flan nel gemaakt, in een wit-zwarte streep. Eronder wordt een blouse gedragen, die aan de hals een enorme strik kreeg. Een heel grote lampekap-achtige hoed vormt de bekroning van dit ontwerp. Wilt u dit voorjaar rozen planten, dan kan het perk dat u daar voor heeft uigezocht, gespit en bemest worden zodra de vorst uit de grond is. Het vak moet vrU diep los gemaakt worden minstens een halve meter en u dient de mest ook tot deze diepte door de grond heen te werken. Een vrij zware bemesting vóór het planten zal de groei jarenlang ten goede komen. Na deze bewerking geeft u het perk een paar weken de tijd om bij te zakken. Daarna kunt u planten. Voldoende afstand en dezelfde diepte als de kweker aanhouden, nl. het ver- edelingspunt net onder de grond. (Advertentie) Maak van „buiten»!111 aten" aan waarlijk hoofltepl1'', van de d»ï' Dam Amsterdam Tel. 020-63163/Parkeed' Brabantia brengt een nieuw droog- rek, dat een ivoorkleurig, gemof feld, stalen buisframe heeft, waar door het heel stabiel is en niet vlug zal omwaaien. Een ander voordeel is, dat het, als er plotseling regendrup pels vallen, met was en al dichtgeklapt en binnen gebracht kan worden. Elk stuk wasgoed hangt vrij, zodat het dro gen sneller gaat. De was hangt aan ny lon koorden, die niet kunnen roesten en dus geen vlekken veroorzaken. Die koorden zijn zó gespannen, dat ze niet „in de war" Kunnen raken. Het rek wordt in twee grootten geleverd, het ene met een drooglengte van 13 meter, het ander met een drooglengte van 10 meter. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHMItllllllllllll'iU111""" In de Consumentengids lazen we pe( een nieuwe vorm van reclaim1^' telefoon. Daarbij worden buts ^e. wen ingeschakeld, die op f„iscfe. men om, tegen betaling, in o* gesprekken met hun vriendinne kennissen een of ander produkt a%or- prijzen. De vriendin moet "aa1 oh1 liefst onbewust van het feit, dat n= reclame gaat, een gunstige indru» het betreffende artikel krijg?"- te vindt u van deze manier om reel»1 m)' maken? Wij kunnen er niet ove1 chen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 14