Veertig jaar haven in een haven Stella Maris" in Rotterdam sra». S& bouwcontact n.v. Nog overleg over bouw-C.A.O. Goedkeuring nog niet verleend Banvloek Houtworm CONFLICT in de vakraad Metaal en antwoord 's Morgens 8.15 uur: een man wuift naar vrouw en kind achter het raam. Een nieuwe dag van werken begint. Waarom werken? Waarvoor? Om te leven en om te zorgen en om veel méér. Er zijn 1000 ant woorden. Alle verschillend. Maar in alle antwoorden staat dat woord toekomst geschreven. Elke dag weer immers zijn wij bezig met het perspectief van morgen. Leven is perspectieven zien. Voor u-zelf strikt persoonlijk. Voor hen die op u vertrouwen (daar achter het raam). De Nationale Levensverzekering-Bank staat klaar u te helpen met dat perspectief van morgen. En of het nu gaat om het dragen van een risico, om e©n goed uitgewogen oudedagsvoorziening of om een combinatie van beide, de Nationale wil - tezamen met uw verzekeringsman - de beste oplossing voor u vinden en verzorgen. Verzekeren is een modern samenspel van volwassen mensen. (Bovendien speelt soms de overheid, voordelig voor u, mee. Vaak zelfs zó voordelig dat gewoon sparen daar niet tegenop kan). De Nationale wil u helpen een goede financiële planning te maken. Voor u-zelf en voor hen, die op u vertrouwen. Voor nü en voor later. Daarom mag de Nationale u vandaag vragen een ogenblik stil te staan bij de toekomst van uw gezin en van u-zelf. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V.is overal in Nederland vertegenwoordigd. Bovendien zijn er bij kantoren in (alfabetisch): Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Botterdam (hoofdkantoor), Tilburg, Utrecht, Zwolle. Beeld ZATERDAG 7 MAART 1964 PAGINA LEVENSVERZEKERING-BANK n u®* beeld „Sterre der Zee" dat, ts een gedenksteen in de klei- le kapel Van ^iet zeemanshuis j tijdens de grote bombar- tfnentsbrand van 191+0 uit het hdende pand gered kon ivor- den. Naar Amsterdam Een zaal van de in juli 1960 in gebruik genomen grote uitbrei ding van het zeemanshuis. den haag projekt-ontwikkeling p mcwiNG ono wcn 7 lV~7" ijlen mgr. Callier, bisschop van \\f Haarlem zou geen goede zoon van een Vlissingse loods zijn geweest, als hij niet bedacht jPu zijn geweest op het zeemanswerk v" zijn diocees. Op 27 februari 1924 'TOoemde hij in Rotterdam een spe kje haven-aalmoezenier en daarmee ',,Ron in deze havenstad het eerste „"ciële zeemanswerk. Een pril be- f'hhetje, opgezet door een pater JjjJ-PUcyn, dat is uitgegroeid tot het "°otste en modernste zeemanshuis J*n Europa: Stella Maris, een be- 'P op alle zeeën van de wereld. ..doordien werd al in alle eenvoud j. ®naanswerk verricht in Rotterdamse 0„ei?wijken. In „Zuid" vond men aan Vnf.hjeboomstraat 40 gebouw ,,De bo .vriend"i waar de zeelieden een huiselijkheid werd geboden. Op rt december 1921 werd op Katen- «v. cfit een kapucijnen-kerkje geopend fri^erd naast de Katendreohtse ziel- rS ook het werk voor schippers en zeevarenden uitdrukkelijk in de op dracht vermeld. Wat was daar te vinden? Slechts het keurige kroegje van Moeder Kievits aan de Tolhuis- straat, waarheen men de zeelieden Doogde te loodsen. In 1924 kwam dan pater Adrianus als „vrijgestelde" voor de zeelieden resideren in het toenmalige retraiten- huis „De Thabor", hartje stad. Ho wierf enkele medewerkers, die schepen bezochten, zette zeil geen voet aan boord, maar weerde zich duchtig met de pen als oprichter en redacteur van het blad „Recht door Zee". In oktober van datzelfde jaar stichtte hij bovendien de Broederschap Onze Lieve Vrouw Sterre der Zee. Ook kwam hij op het id-ee de zee lieden voor onderweg goede lektuur te verschaffen en zo begon hij tot het nog altijd florerende instituut van de boekenkisten, die de schepen mee krijgen. Na drie jaren werd hy naar Am sterdam overgeplaatst, waar al een pater Jezuïet iets op het gebied van zeemanswerk was begonnen. Pater Adrianus nam meteen maar de zetel van het Nederlandse zeemanswerk mee naar de hoofdstad en liet zijn Rotterdamse taak over aan zijn veel- zydige ordegenoot Quirinus die on middellijk zelf het scheepsbezoek ter hand nam. Deze wist al terstond de hand te leggen op een zaaltje van I!a.!ronallt Zuid, aan de Brede Hilledijk en speelde het binnen twee jaar klaar, dat hele pand in te palmen In september 1931 moest hij filosofie colleges in Polen gaar geven en droeg hij zijn zeemanswerk over aan pater Laureanus, de laatste kapucijn die op dit gebied in Rotterdam werk zaam zou zijn. Deze pater vond het allemaal te veel „mannenwerk" en betrok er ook enkele dames bij als helpsters. In 1933 viel het besluit van het kapittel der kapucijnen: de parochie Katendrecht en het zeemans werk zouden worden overgedragen aan de Priesters van het H. Hart en het jaar daarop was het zover: pater A. van Rixtel S.C.J. kon beginnen, na een weekje door zyn voorganger ingewerkt te zijn. Hij begon in het eerste jaar al met de aankoop van het flinke pand van Reuchlin aan het Willemsplein. Hij wilde het daar gezellig maken en piekerde erover hoe dat te bereiken. De inspiratie kreeg hij tijdens een treinreis, toen hij met een klaar blijkelijk katholieke reisgenote over het zeemanswerk aan de praat kwam. Hij brach die dame enigszins in ver legenheid, door haar plotseling de vraag te stellen: „Ik wil een familie stichten; hoe zou ik dat nou doen?" Alle misverstanden werden spoedig uit de weg geruimd toen hy zich nader verklaarde, „ik bedoel", zei hij „een grote groep mensen, die zich als één familie voelen en er een e-e zeemanswerk van willen zellig maken' In die opzet is hij wonderwel ge slaagd en misschien nog meer dim hij er zich van had voorgesteld want er zijn heel wat Stella Maris-huwe- lijken tot stand gekomen in d. „fa miliekring". Pater van Rixtel was een man met fantasie. Hij wist een vol ledige kopie van het beeld „Sterre der Zee" uit Maastricht te bemach tigen en met veel plechtigheid werd het ingescheept en zakte het de Maas af naar Rotterdam. Mgr. Lemmens deed het uitgeleide, mgr. Huibers wachtte het op. Toen later in mei 1940 Rotterdam werd gebombardeerd en het pand aan de Willemskade m brand raakte, drongen enkele niede- werkers het gebouw binnen en haal den er het beeld, de mappen van de Nederlandse zeelieden en enkele pa ramenten uit weg. Op een handkar werd het bedekte beeld weggereden en tegen nieuwsgierige Duitsers ver klaarde Jan Maas, de man die het beeld had gered: „Es liegt ein schwer Verwundeter dr'auf"; het werl grif geloofd. Pater Van Rixtel legde destijds een vruchtbaar contact met de Spido- dienst om te zorgen dat de zeelieden van het schip het zeemanshuis ge makkelijk konden bereiken en speel de het klaar tussen alle dagelijkse be slommeringen door een project voor het zeemanswerk in verscheidene ta len op te stellen, dat als een soort handleiding klaar lag, toen een in ternationaal congres voor het zee manswerk in Glasgow werd gehou den. In maart 1939 moest pater van Rix tel in Argentinië gaan werken en toen hy de sleutel overgaf aan zijn opvol ger, pater Van Wezel, zei hij: „Jan, over een jaar ben je ze allemaal kwijt". Hy had geen vertrouwen meer in de situatie. Wie „Jan" ook in de oorlogsjaren kwyt was, niet de zeemansgezinnen, want op alle mogelijke manieren poogde hij het contact tussen de van het vaderland afgesneden mannen en hun gezinnen in stand te houden. Brieven werden via het Roode Kruis verzonden, maar ook werden ze ge smokkeld in schoenen van degenen, die voor de Duitsers moesten varen, ze werden via Zweden, Turkije en Spanje langs geheimzinnige wegey naar de varende mannen gestuurd. In de hongertijd zorgde „Stella Maris" ervoor, dat de zeemanskinderen ttf- delyk op het platteland een onderko men vonden. Eën nieuwe bibliotheek werd fluks bpgebouwd. Pater P Koevoets deed 1 novem ber 1941 ais hulpaalmoezenier zijn in trede. Het zeemanshuis had toen on derkomen gevonden aan de Claes de Vrieselaan. In 1943 kreeg het werk twee flinke klappen: de Broederschap Sterre der Zee werd overgeplaatst naar Amsterdam en pater Ya" hJ zei werd 2ev&ng6ng6nomen. Toen y terkwam voe 1 de hij zich niet meer Koevoets, die sedertdien^nergiek en Va|£dwafemSeCeerP armslag nodig en na de oorlog kwam een ruim pand vry aan de Heemraadssmgel. Het huis was verveloos, uitgewoond en had een kapotte verwarmingsketel. Het pand moest echter worden ontruimd en be gin 1946 werd huisvesting gevonden in de Van Vollenhovenstraat, waar het werk een enorme opbloei beleefde. Men telde er ruim 15.000 bezoekers per jaar in bet smalle pand. De definitieve oplossing van het huisvestingsprobleem kwam eind ok tober 1953 toen het speciaal voor „Stella Maris" gebouwde complex aan de Willemskade, het modernste op zyn gebied, in gebruik werd ge nomen. 44 prachtige hotelkamers, een grote recreatiezaal, een winkel, een grote en een kleine kapel, een res taurant, een hotelkeuken, kortom een huis dat wedijveren kan met al wat ter wereld op dit gebied te vinden is. Maar nóg bleek de ruimte te klein en in 1960 werd een nieuwgebouwde vleu gel officieel by het complex betrok ken, waardoor het aantal hotelkamers op zeventig kwam. Bibliotheek en verzendruimten. re creatieruimten, alle mogelijke comfort brachten dat jaar „Stella Maris" aan de top. Het aantal bezoeken per jaar bereikte de 145.000, maar is de laat ste tijd iets gedaald in verband met het teruglopen van het aantal (voor al Italiaanse) zeelieden dat de Rot terdamse haven aandoet. Het hotel gedeelte telt 33.000 overnachtingen per jaar. In de bezoekersregisters ziet men de handtekeningen van een bonte verscheidenheid van nationali teiten en ook die van Koningin Ju liana en van Kardinaal Piazza. He mylpal van de veertig jaren van Stella Maris" in Rotterdam is zonder feestelijk vertoon gepasseerd; men heeft onlangs al zoveel feestelijke aandacht moeten wyden aan belang rijke gebeurtenissen in het werk, dat men het ditmaal wat kalmpjes aan wilde doen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 maart De Stichting van de Arbeid heeft in haar vergade ring van vandaag de C.A.O. voor de bouwvakarbeiders nog niet goedge keurd. Eerst zal de looncommissie nog plegen met de partijen, die de C.A.O. hebben gesloten, om op enkele punten veranderingen aan te brengen. Die punten zyn: de leeftijd waarop net volwassen loon wordt bereikt en het systeem van prestatiebeloning. In de C.A.O.zoals die bij de Stich ting van de Arbeid was ingediend, werd voorgesteld het volwassen loon op de leeftijd van 21 jaar te gaan uitbeta len. De maximumgrens van de presta tiebeloning was in de nieuwe C.A.O. ge steld op 35 procent gemiddeld per be drijf. De looncommissie zal vandaag na afloop van de bestuursvergadering van de Stichting van de Arbeid meteen in overleg treden met de partijen, die de bouw-CA.O. hebben samengesteld. Als dat overleg tot overeenstemming leidt, is de looncommissie gemachtigd de C.A.O. goed te keuren. Inmiddels is ge bleken, dat het College van Riiksbe- middelaars zich met deze gang van za ken kan verenigen. (Van onze Limburgse redacteur) GELEEN, 7 maart. De gemeente politie alhier heeft een 22-jarige Kerk radenaar gearresteerd, die het heert klaargespeeld enkele dagen zonder een cent op zak in restaurants vorstelijke diners te genieten en in hotels te lo geren. Hij deed zich hierbij voor als Duitser. De man is door de politie in gesloten op beschuldiging van oplich ting. Vragen voor deze rubriek ichte men aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe ..Vragenrubriek"). De beantwoording geschiedt gratis. Men boude er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. Antwoord: Vraag: Mevrouw S. te A. stelt ons de vraag wanneer de Katho lieke Kerk werd gesticht en wan neer ze officieel werd erkend. Als stichtingsdatum wordt meestal het eerste Pinksterfeest beschouwd. Na Christus' Verrijzenis, op de eerste Paasdag, hebben de Apostelen zich uit vrees voor de Joden enige tijd verbor gen gehouden. Toen de Verlosser hen verliet om ten hemel te varen, beval Hij hen te Jeruzalem te blijven en daar de komst van de beloofde H. Geest af te wachten. Dat gebeurde op de eerste Pinksterdag. Gesterkt door de H. Geest traden de Apostelen toen onbevreesd naar buiten, waar Petrus zijn eerste preek hield, die ten gevolge had. dat op die dag ongeveer drie duizend men sen zich lieten dopen. Van toen af heeft de Kerk zich steeds 'erder uit gebreid door de prediking van de Apostelen en de leerlingen. U kunt dit alles lezen in de twee eerste hoofdstuk ken van de Handelingen der Apostelen. Officieel erkend werd de Kerk in 313. Na de dood van de laatste Romeinse keizers, die de Christenen gruwelijk hadden vervolgd, ontstond er een strijd over de opvolging, waaruit Licinius voor het Oosten en Constantijn voor het Westen als overwinnaars te voor schijn kwamen. Constantijn vaardigde officieel en voor goed het z.g. „tole rantie-edict" uit, dat hij reeds, als kroonpretendent, in 311 te Nicomedië had ondertekend. Eveneens in 313 deed Licinius hetzelfde voor het Oosten. Het mislukken van de voortdurende vervolgingen werd erkend. Het Chris ten-zijn en het houden van godsdienst oefeningen was voortaan officieel ge oorloofd. Alle geroofde kerkelijke goe deren moesten worden teruggegeven. Men noemt deze officiële gebeurtenis de „Constantijnse vrede". Van toen af begon het Christendom zich uit eigen kracht overal te vestigen. Dezelfde inzendster vraagt dan nog, of het waar is, dat „de Paus elk jaar op Witte Donderdag de banvloek uit spreekt over de Protestanten en andere christelijke kerken". Bij een derge lijke vraag wrijft men zich toch wel even de ogen uit. Zijn er in deze tijd nog mensen, die in ernst zulk een onzin geloven? Nu weten wij wel, dat „Rome" in bepaalde kringen altijd gelijk gesteld is met de „antichrist". Gelukkig ging men ook daar langza merhand inzien, dat een dergelijke hou ding alleen maar steunde op ongecon troleerde napraterij en de onderling, omgang werd zodoende over het alge meen rustiger en menselijker. De laat ste tijd echter zijn veel van die dwaze verhalen om bekende redenen opnieuw uit de mottenkast gehaald. Dat zal ook wel weer doodbloeden, omdat de over tuiging, dat Christenen aan eikaars goede trouw moeten geloven, niet meer weg te praten is. In elk geval: ter geruststelling: van het bedoelde uitspreken van banvloeken is totaal geen sprake. Dat zou trouwens al heel slecht passen op Witte Donderdag, het grote feest van Gods liefde. Elkaar leren verdragen en zo mogelijk waar deren is een heel wat verkieselijker houding dan het rondvertellen van zulke ongeloofwaardige verzinsels, die men niet anders dan kwaadaardige lasterk an noemen. Vraag: Ik heb een eigen huis waarvan ik boven kamers verhuur. Omdat ik houtworm had moest de reini gingsdienst boven in een kamer zijn om op de vliering te komen. Er werd door omstanders gezegd dat het onverstandig was dat ik geen recht had om die kamer door te gaan. Is dat zo? Moet ik dan in de tegenwoordige huizennood mijn huis verwaarlo zen?, vraagt mej. K. Antwoord: Als U een kamer hebt verhuurd, bent U inderdaad niet ge rechtigd om zonder toestemming van de huurder de kamer te betreden of te laten betreden. U dient dus vooraf overleg te plegen met de huurder en de huurder moet U hierin tegemoet komen, omdat de behandeling nood zakelijk is. Weigert de huurder de toe gang tot zijn kamer dan is dit onrede lijk en vormt het een grond voor ont ruiming. In dat geval kunt U dus de huur opzeggen. DEN HAAG, 6 maart Het ziet er naar uit, zo vernemen wy, dat het reeds eerder gebleken verschil van in zicht over de door de Stichting van de Arbeid aan de Vakraad voor de Me taalindustrie verleende machtiging tot het toestaan van ondernemingsgewijze differentiatie van maximaal vier pro cent, er toe zal leiden dat de machti ging wordt teruggegeven aan het be stuur van de Stichting van de Arbeid. In de vakraadscommissie die zich be zig houdt met deze differentiatie staan werkgevers en werknemers nog sjpeds tegenover elkaar op grond van inter pretatie der aan de machtiging verbon den voorwaarden. Partijen in de vakraad hebben, voordat zij de Stichting van de Arbeid om een machtiging verzoch ten, in gezamenlijk overleg de daaraan te verbinden voorwaarden vastgesteld Volgende week zal de \akraad zich nu over deze zaak beraden. Van werk nemerszijde vernamen wij dat de be stuursleden van werknemers in de Stichting de inzichten van werknemers in de vakraadscommissie over de in terpretatie der voorwaarden delen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9