do I Van Dalsum, De Jong, Kassies en Wertheim geëerd DE DIEVEN VAN DE MARSUPILAMI DAGPUZZLE Alfredo M W DE ZWARTE PIJL Pelsjagers van Peco* /m, Piet Loeris en de Vliegende Schammerakken Culturele Dag '64 2 april in Bergen Tweetal nieuwe Staatsleningen COMPOSITIE-OPDRACHT VOOR HANS HENKEMANS FREDERIK DINGEMANS VRAAGT BESCHERMING O U~&m: Lectuurvoorziening onder de loupe Lening 1962-64 wordt vervroegd afgelost STICHTING KUNSTENAARSVERZET MAANDAG 9 MAART 1964 /AGINA 4 studenten in de bergen van Oost Sayan in de Sovjet-Unie zijn gaan uitvinden hoe een mens zich voelt in het stenen tijdperk. V V V ....er al vele kilo's post zijn bin nengekomen bij de Engelse schaapsherder, die heeft aange kondigd om in mei, bij gelegen heid van de landbouwtentoonstel ling in Moskou, zijn hond „Flash" aan de Russen af te staan. itfliifii -door MARTIN MONS- 93. „Ik ben er zeker van, dat Terwindt er geen ogenblik over zou denken, als hij niet voor zichzelf de morele en absolute zekerheid had, dat die man de moordenaar is." „De morele en absolute zekerheid, dat is lang niet mis. Ja, dat hij die heeft, daaraan twijfel ik geen ogenblik. Maar hij heeft die al zo vaak gehad, die morele en absolute zekerheid, terwijl later bleek, dat hij er kilometers naast was. Onze waarde Jodocus heeft in elk ge val en in alle omstandigheden zekerheid, morele en algehele zeker heid. Hij weet eenvoudig niet wat twijfel is. Maar, zie u, mijn beste Van Waveren, ongelukkigerwijs weet ik dat wel en daarom pas ik er voor mijnheer de officier te volgen in zijn evoluties op het slappe koord van zijn zekerheden. Ik ben nu eenmaal geen morele koord danser." „Het zou mij helemaal niet verwonderen als Terwindt al het moge lijke deed om gedaan te krijgen, dat iemand anders met het onder zoek in deze zaak wordt belast", zegt commissaris Van Waveren na denkend „Nu, als hij „al dat mogelijke" bij u gaat doen, kunt u hem mij nentwege gerust zijn zin geven," antwoordt Perquin geprikkeld. „Maar daarom heb ik toch werkelijk niet gezegd!" protesteert com missaris Van Waveren verontrust. „Als jij nu zo ergdenkend verkiest tc zijn, dan weet ik werkelijk ook niet meer Ik gaf er een lief ding voor als je met Terwindt in vrede kon leven. Je mag hem niet, goed, daar kan ik inkomen. Maar je vergeet, dat er toch altijd nog zo iets bestaat als discipline. Als je zo doorgaat, vlieg je er op een goede dag nog eens uit, dat voorspel ik je." „C est le moindre de mes soucis." „Daar meen je nu niets van," zegt commissaris Van Waveren met die massieve onverstoorbaarheid, die Pieter Auguste Perquin razend kan maken. „Neen, hij meent er niets van," denkt de commissaris. „Ik weet wel, dat zijn baan financieel niets voor hem betekent, maar hij kan niet zonder zijn werk. Hij is net als dat beest uit Kipling, dat tot motto had „Go and find out". Hoe heette het nu ook weer? Iets van Rik ketik, nu ja, dat doet er ook niet toe. Maar Perquin zou zielsonge- lukkig zijn als hij geen gelegenheid meer had te onderzoeken wat er achter de dingen steekt. Dat maakt hem soms zo'n onschatbare kracht en soms geheel onbruikbaar, zoals nu. Want dat die mulat de dader is, dat is zo klaar als een klontje. Lui als Perquin en die rechercheur Ulfers zijn dikwijls verdraaid lastig, ze vallen over een klein schoon heidsfoutje. Terwindt is eigengereid en hij heeft het buskruit niet uit gevonden, maar ik kan me toch wel begrijpen, dat hij Perquin lie ver ziet gaan dan komen, zo niet." „Hé, daar hebben we Ulfers," zegt hij dan boordevol bonhomie. De rechercheur, die juist op het punt staat een kamer binnen te gaan, keert zich om. „Had u mij nodig voor het een of ander, com missaris?" „Nodig? Och neen, nodig niet bepaald. We komen van mijnheer de officier. Het is een beetje een verveldende geschiedenis, dat je er geen eed op durft te doen, dat de man van die moordaanslag op Dingemans en de man bij de tramhalte een en dezelfde persoon zijn. Wat denkt je, als je de kerel nog eens goed bekeek, zou je er dan niet zeker van kunnen worden? Veel verschil maakt het toch niet, want we hebben die zaak van de aanslag op Dingemans toch al rond. Mijnheer de officier zou het erg waarderen, dat staat als een paal boven water." „Waarom is mijnheer de officier daar zo op gesteld, als hij die andere zaak toch immers rond heeft, comissaris? (Wordt vervolgd) moco ÜB8SSS - zatuPtJC.s oe. RooKDie/zenuooi opun, dpn j-/ee> tu M/noeR, lcpns ontoekt re WoRzpeN... /itsac*/r eenjsf... nu deux tu Gens ppn! os o/sp u<=>n nptuu/z-\ c/jk t:/j/j ppkje ove/z oe muue. 'A/péje ee/j ppfjocp/JGe/z Gooien!... ^Nnras/o. cue use noen weiz pl. nu /s a'er uoo/snnnntSTe pbsocote ST/cre! pierew/et, ga nog sens wat ncur~ halen, nar GAAT uit !>hf NU OF NOOIT... j7' i HET -ZIJN ALTUP PEZELFPEN HlER.DlE Moe TEN WERKEN VLUG CAT P/NG onklaar maken/ais /K CUE SNAAR WAT LOS... KARL MAY AQ 19. Ik draaide snel mijn hoofd om en verheugde me al op het gezicht, dat hij zou trekken als hij mij herkende. Maar hij kwam niet. Ik hoorde de deur weer opengaan en onopvallend in die richting kijkend, zag ik, dat hij weer naar buiten ging. Hij had mij dus herkend en vluchtte. Ik greep jmjn hoed, wierp het geld voor mijn bier op tafeJ0gk snelde naar buiten. Daar zag ik hem nog n°t..e®" het omgaan. Toen ik die bereikte, verdween hij andere eind van de straat. Ik vloog hem maar toen ik op een door villa's ornge kwam, was er 8een spoor meer van Gibson te ont dekken. Tegen een hekje stond een neger geleund» die Gibson gezien moest hebben. Ik ging dus naa, hem toe, gaf hem een geldstuk en vroeg o* iemand zojuist uit die straat had zien komen. ,>Y® Sir, ik gezien hem. Liep zeerrr harrd! Daarr da huis in, Sir." Hij wees mij één van de villa's aa waar ik, na zeker vijf minuten als een idioot hebben staan bellen, door een neger werd op gedaan. Toen ik hem met enkele woorden uitlof want ik kwam doen, zei hij: „Eerst Massa vrage De Wadders 5. Pist Loeris en Sientje draaiden zich verbaasd om, toen er opeens een stem klonk, die hen verzekerde, dat alles in orde was en dat ze recht vooruit moesten lopen. Nu zagen ze tde eigenaar ervan, een forse zeebonk met een verweerd gezicht, die uit het duister op hen toetrad. „De paling draagt een scheiding in z'n haar!" vervolgde de man met een veelbe tekenend lachje. Het gelaat van de speurder klaarde op. „En de kroko dil heeft platvoeten!" vulde hij de spreker aan, zijn grondige kennis van de veiligheidscode demonstreren de. „Wie ben je, broer, duffelkop?" De man wees op een loopplank, die de steiger met een zwart voorwerp verbond, dat in het water dobberde. „Dat komt dadelijk wel, als we aan boord zijn," zei hij. Hij ging hen voor en ze kwamen op een klein metalen dek terecht. Er stond een luik open, waaruit een onbestemde geur van af gewerkte olie en gekookte verpleeg stersuniformen opsteeg. „Zo," sprak de zeebonk: „Welkom aan boord van de Stalen Kees, Loeris!" Hij maakte een uitnodigend gebaar in de richting van het luik. „Mijn naam is Krabbe- ga. Herre Krabbega. Ik ben de ge zagsvoerder van dit schuitje." De yp detective wierp een kennersblik het vaartuig. „Schuitje," mornp efl hij. „Ik zal de meloenenhik als dit niet een van die nieuwe s .g cobaltonderzeeërs van de NA1 Kom maar, Sientje. We zijn in f handen." Ze daalden het trapje. jIt- dat via het luik toegang tot het nenste van de duikboot verSrl efl Eenmaal beneden, zagen P1. ggji Sientje een rij mannen, die in jen- smalle gang stonden aangek pj, „M'n bemanning," gromde de .ep tein. „Stuk voor stuk brave 6° en goed voor d'r moeder!" Het waren jongelui van de universi teiten van Moskou en Leningrad en zij hebben het allemaal zo echt moge lijk gedaan, precies zoals onze voor ouders destijds. Zij vonden uit, dat een mens uit deze dagen er drie uur over doet, voor hij vuur heeft gemaakt door stenen tegen elkaar te slaan. Om te kunnen eten moesten de studenten op wild gaan jagen, maar dat gaat moeilijk met de blote handen. Zij gin gen messen maken en kwamen tot de ontdekking, dat je daar negen dagen voor nodig hebt. ,Je gaat nu alles veel meer waar deren". zeiden ze, toen ze waren te ruggekeerd uit het ..stenen tijdperk", De mensen zijn verontwaardigd. Hoe zal het beest daar ooit kunnen verstaan, wat ze tegen hem zeggen, vragen velen zich af, maar het ant woord van de schaapsherder luidt: Flash is zó verstandig, die begrijpt precies wat de mensen van hem wil len. Daar behoeft hij geen talen voor te spreken. Wreed, zeggen anderen. Maar de schaapsherder ziet er niets wreeds in. Onmenselijk, schreef iemand, en de herder acht dit woord niet juist gekozen Flash zal zich daar ginds bij de Russen bést op zijn ge mak voelen. „De Russen zijn tenslotte óók een volk van boeren en je kunt beter zaken met hen doen, dan met hen vechten". Flash is 18 maanden oud en 'n beste hond. De herder heeft maar één voorwaarde verbonden aan de transactie: ze mogen Flash niet in een maanraket stoppen. En zolang ze dat daarginds niet doen, kunnen alle opgewonden briefschrijvers volgens de herder.... naar de maan lopen. Flash: naar Rusland.... Dr. Konrad Adenauer zojuist in zijn landhuis aan de Rijn is begonnen met het schrijven van zijn memoires: hét traditionele karwei voor politici die hun zetel aan een ander hebben afgestaan. De oud-bondskanselier van de Westduitse Bondsrepubliek zit elke dag te werken in het geheel uit glas bestaande paviljoen, da, hij, speciaal voor deze bezigheid, in de tuin van zijn huis heeft laten neerzetten. Ver scheidene politieke relaties hebben hem al de tip gegeven, nu maar een beetje voorzichtig te zijn met eventu ele opmerkingen en verwijten in die memoires. Want wie in een glazen huisje zit. mag nu eenmaal niet met stenen gooien in glazen huisje BLOEMFONTEIN, 9 maart (KNP) De aartsbisschop van Bloemfontein in Zuld-Afrika, mgr. Whelan, betreurt de „sensatie", die is ontstaan naar aanleiding van zijn verklaring over de apartheid in Zuid-Afrika. De aartsbis schop verklaarde, dat hij weliswaar had gesproken als aartsbisschop en zich tevens btwust was geweest van zijn functie als directeur van de afde ling pers van de Zuidafrikaanse bis schoppenconferentie, maa_- dat hij be slist niet namens deze conferentie had gesproken. CASTRICUM, 6 maart De Culture le Raad Noordholland bereidt de tiende Culturele Dag voor. De dag wordt 2 april in Castricum gehouden en is be stemd voor allen die het culturele leven op enigerlei wijze bevorderen of zich al leen maar verheugen over kunst en_ cul tuur. Het onderwerp, dat 2 april bijzon dere aandacht zal krijgen is „lectuur voorziening". Het nauwst bjj de lectuurvoorziening zijn de bibliotheken betrokken. Gemeen telijke bibliotheken, dorpsbibliotheken, schoolbibliotheken, lectuurvoorziening in ziekenhuizen, bejaardentehuizen trek ken dagelijks duizenden lezers. Op één punt vinden alle bibliotheekorganisaties elkaar: bij alle leeft de wens tot verbe tering en vergroting van het belang voor zoveel mogelijk lezers. De Culturele Dag zal In het bijzonder gewijd worden aan jeugdbibliotheken en lectuurvoorziening van bejaarden. Mr. L. B. van Ommen, hoofd van de afde ling jeugdvorming en volksontwikkeling van het ministerie van o.k. en w. en de heer C. Egas, voorzitter van de provin ciale contactcommissie lectuurinstellin- gen, zullen met een inleiding hierover hun visie geven. Na de gezamenlijke lunch zal een bezoek worden gebracht aar. enkele bibliotheken in Castricum, waaronder de biblio-bus. Aanmelding voor de Culturele Dag is mogelijk tot 28 maart bij de Culturele Raad Noord holland in Bergen NH. DEN HAAG, 9 maart Minister Witteveen heeft het plan bekend ge maakt de 3 pet Staatslening 1962-1964, waarvan nog ruim driehonderd miljoen gulden uitstaan ineens af te lossen. Tege lijkertijd zullen twee nieuwe leningen worden uitgegeven met een rentevoet van iyi en 5 procent en een uitgiftekoers van respectievelijk 99 en 100 procent, waarop de houders van de lening 1962- 1964 met recht van voorkeur kunnen inschrijven. Na de inschrijving op 25 maart zal de minister het bedrag van de beide leningen bekendmaken. Indië. in de laatste zes maanden van 1963 zijn in Indië 11.376 mensen aan cholera overleden, zo is bekendge maakt door het ministerie voor volks gezondheid in New Detlhi.(AFP) AMSTERDAM, 9 maart De voor zitter der Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945. de heer R. F. van Heusdcn, heeft zaterdag op de jaarlijkse bij eenkomst der stichting in de aula van de universiteit vier erepenningen uitge reikt aan: Albert van Dalsum, dr. Louis de Jong, Jan Kassies en Johan G. Wert heim. Manies Elsthuis, voorzitter van de adviescommissie en bestuurslid van de stichting reikte voorts symbolisch de aan Hans Henkemans verleende compositie opdracht uit voor het vervaardigen van muziek bij de tekst, die H. M. van Randwijk heeft geschreven voor de ere begraafplaats te Bloemendaial. Het was de eerste keer dat het be stuur erepenningen heeft toegekend. Met deze penningen en de compositie opdracht geeft het bestuur uiting aan de „grote waardering voor de uitzon derlijke prestaties op verschillend ge bied, die hebben geleid tot een krach- tigei bewustzijn van de betekenis van de kunstenaars en de kunst en waar bij de bekroonden zich dragers hebben getoond van de beginselen van vrij heid en onafhankelijkheid en van gees telijke weerbaarheid zoals die de grond leggers der stichting bezielden." Tot slot der bijeenkomst hield mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en buitenlandse culturele be trekkingen van het ministerie van O.K. en W. een rede over „Vrij en verant woordelijk". Het stichtingsbestuur acht het een voorrecht de erepenning aan Albert van Dalsum te verlenen, aldus de motive ring, omdat hij gedurende een lange reeks van jaren als auteur en toneel leider een voorbeeld is geweest van ka raktervastheid en moed, waarbij hij nooii geschroomd heeft brandende vraagstukken op het toneel te behande len indien daarmede humanitaire en culturele waarden konden worden ge diend. „Bij Van Dalsum spreekt allereerst de persoonlijkheid, de getuigen de mens en de wijze waarop hij het publiek heeft geconfronteerd met de grote menselijke problemen en de problemen van deze tijd. Hij heeft on getwijfeld belangrijk bijgedragen tot versterking van het verantwoorde lijkheidsbesef." Bij de toekenning aan dr. De Jong (directeur Rijksinstituut voor oorlogs documentatie) heeft het bestuur vooral overwogen dat de publikaties en tele visie-uitzendingen gewijd aan het pe- Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend .ji. irYimofc i-nnH hnefl comissaris?" riode van onderdrukking en verzet, op uiterst belangrijke wijze bijdragen aan het besef voor waarde van geest kracht en moed als het er om gaat de samenleving te verdedigen tegen on derdrukking en terreur. „Dat dr. De Jong dit weet te doen op zodanige wijze dat in brede la gen van de bevolking intense belang stelling en grote bewondering wordt gewekt, zonder dat daarbij haatge voelens worden gekweekt beschouwen wij, als een zeer waardevolle bijdra ge tot versterking van de geestelijke weerbaarheid", aldus het bestuur. Bij de toekenning van de penning aan Jan Kassies heeft het bestuur overwo gen dat hij onder moeilijke omstandig heden met grote vasthoudendheid en scherp inzicht de positie van de kun stenaar aanzienlijk heeft versterkt. Me de door zjjn werkzaamheid is een krachtiger bewustzijn voor de waarde van de organisatie der kunstenaars ge groeid en is belangrijk werk gedaan ter verbetering van de positie van de kunstenaars. De beeldhouwer Wertheim heeft bij de opzet en ontwikkeling van de radio- en latei ook TV-cursus „Openbaar Kunst bezit" uiterst belangrijk werk gedaan om het besef voor de waarde van de kunst in bredere lagen der bevolking te doen doordringen en te verlevendi gen, aldus het bestuur. Niet alleen heeft hij daarmee belangrijke bijdragen gele verd tot een voordien ongekende belang stelling voor de beeldende kunst maar tevens heeft hij de kunstgevoeligheid en de waardering voor de kunst in het alge meen gepropageerd en bevorderd. D adviescommissie voor de compo sitie-opdracht meent dat Henkemans zo wel om zijn grote compositorische ga ven als om zijn karaktervolle houding tijdens de bezettingsjaren voor de op dracht in aanmerking komt. Henkemans heeft voora ihet talrijke kamermuziek werken, met corcerterende en sym fonische orkestwerken getoond een mu ziektaal te spreken die oorspronkelijk heid aan toegangkelijkheid paart. Juist om deze eigenschappen meent de com missie dat zij van hem een aan de aan grijpen de tekst van Van Randwijk adequate compostie verwacht mag wor den, van welk aard deze ook moge zijn. De bijeenkomst werd bijgewoond door onder anderen staatssecretaris Van de Laar, de minister van Onder wijs en Volksontwikkeling van Surina me, de heer Cameron, en de Amster damse wethouder voor kunstzaken, mr. Van den Bergh. De penning, voor de eerste keer uitgereikt, is ontworpen door prof. Pau' prégoire. Op de beel denaar staat het gevecht van Jacob met de engel afgebeeld. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. eilandengroep bij Indo nesië; 4. verwijderdheid; 6. strekking; 8. regeringsreglement (afk.); 9- hetzelfde (Lat. afk.); 10. plaats in Duitsland; 11. Turks bevelhebber; 12. bolgewas; 14. familielid; 15. staat in Afrika; 18. zetel (Lat.); 19. dop. Vertikaal: 1. onbep. vnw.; 2. regel; 3. onheilsgodin; 4. nadeel; 5. probleem (mv.); 6. meisjesnaam; 7. metaal; 13. ho ningdrank; 16. bedrog (Barg.); 17. inge wand van haring. Oplossing van 6 maart 1. slot; 2. lire; 3. Oran; 4. tent; 5. stro; 6. Tiel; 7. rens; 8. Olst; 9. smak; 10. mare; 11. aren; 12. Kent; 13. spek; 14. polo; 15. Elbe; 16. koek. inmunmmimninnmmmnniiHi'H"1111111111111111111'"""! ,-r-nn 3V2V ft ©PIB COPENHAGEN N/EMP/JD SK Lp. .-ut* 19 ju i i 1^0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 4