P.S.V. MIST KLASSE EN VERTROUWEN IN EIGEN KRACHT 9 S Lawine van Zwitserse acties ontredderen PSV's defensie F.C. Zurich legt snel zypakke plekken bloot Spanje verslaat Ierse Vrijstaat Nederlands jeugdelftal handhaaft traditie en klopt Belgen (3-1) Jan Janssen in leiderstrui „Die nieuwe spelers hebben ons toch nog verrast" LEXINGTON AEG ij Nederland tegen West-Duitsland in Hilversum VAN DER VALL UITBLINKER Dèt is 'n Amstelman TRANEN IN PSV's KLEEDKAMER BOUWT GOEDE WONINGEN Inspiratie Storende fouten Zware bewaking Gemis aan klasse Pctrijs-Nice Bram Appel troost Zenuwen „Ik heb 'm geknepen" DONDERDAG 12 MAART 1964 AMSTEL 'n Man die houdt van z'n werk, van z'n vröe tijd en van Amstel, Zfln vrouw zorgt dat dit prachtplls altijd In huls is. Proost met Amstel! ViimPTT ?riale verslaSSever) Z/UK1CH, 12 maart. Uit is de schone droom, dat PSV, evenals vorig jaar Feijenoord, zich zou scharen bij de vier die onderling gaan uitmaken wie de finalisten gullen zijn voor de strijd om de Europese voetbalbeker. Bijzonder ^reed zelfs is PSV uit Europa's BPectaculairste voetbaltoernooi ge stoten. Wreed, omdat PSV zo'n po- ere indruk heeft gemaakt in de weede wedstrijd tegen de Zwitser- kampioen F.C. Zürich. Twee doelpunten moest de F.C. Zürich t'toer maken, wilde het de achter stand, een week eerder in Eindho ven opgelopen, omzetten in een tonende score. Zeventien minu- pd slechts waren er gespeeld, toen SV die twee doelpunten al had moeten incasseren. PSV kwam te rug, inderdaad. Royaal voor de rust. Een doelpunt van Verdonk uit een warrige scrimmage bracht op dat moment in elk geval uitzicht op een beslissingswedstrijd. Elf minuten na de rust echter kwam reeds de genadeklap, de derde Zwitserse treffer. En met zwoegen alleen was er toen voor PSV geen eer meer te behalen. Het kwam klasse tekort om in een fel offensief de Zwitserse verdediging weer op de knieën te krijgen. Slechts elf minuten duurde die illusie. Stürmer werd bij een Zwit serse aanval door Van Wissen ge haakt. Spil Brodmann nam de vrije schop, even buiten het strafschop gebied. Over de „muur" gbig de bal, ketste tegen de p»a.L Pre«es vóór de voeten van middenvoor Rüfli, die geen seconde aarzelde. Weer stond PSV op verlies en nu definitief. Want het enorme tegen offensief baatte niet. Allereerst niet, omdat de Zwitsers acht man in hun verdediging haalden; pre. cies als in Eindhoven. Ook echter niet, omdat PSV geen kans zag een geordend tegenoffensief in te zet ten. Een offensief met slimme ac ties, hijvoorbeeld. Een offensief, dat gebaseerd was op goede en strategisch sluwe aanvallen. PSV probeerde de zaken te forceren en dat leverde nauwelijks enig tast baar resultaat op. Slechts Brusse" Iers bracht met een hard laas af standsschot doelman Schley één keer in moeilijkheden. En toen Al lemann een goed kwartier voor het einde een vrije kans kreeg, rolde de bal met een onbeheerst schot, ver naast. Het zou niet lukken de kans nog te doen keren. Daarvoor hielpen ook allerlei omzettingen niet meer. Daartoe haatte ook niet, dat hij de talloze stormlopen zelfs de backs Donners en Kemper tot in het Zwitserse strafschopgebied opereerden. PSV streed en streed, maar het miste dé klasse en het zelfvertrouwen om op z'n minst een beslissingswedstrijd af te dwingen. Het Europese voethalavontuur was voor PSV en daarmee voor het Ne derlandse votetbal ten einde. gum. uit de zuiverste tabakken PSV SCHONE DROOM VOORBIJ De Zwitser Klaus Stürmer vecht een fel duel uit met Donners. Niemand zal de F.C. Zürich de plaats bij de laatste vier betwisten. Zeker niet, na wat de Zwitsers in de eerste twintig minuten hebben laten zien. Dat was voetbal van kwaliteit. P.S.V. wist er geen raad mee. Het kon de com binaties niet onderbreken. Het zag zelfs geen kans met tegenaanvallen, voor enig soelaas te zorgen. Het kwam bovendien snelheid te kort om de Zwitsers in de strijd om het bezit van de bal te overtroeven. Advertentie) I Pruebe y compare Met geen enkele wille keurig gekozen sherry kunt u het werkwoord GENIETEN zó volmaakt vervoegen1 - o m ■JACOBUS BOKLKlVl Een lawine van levensgevaarlijke bad PSV in dat stormach- rechtsbinnen Stürmer, die na twee mi nuten reeds met een P®htlS« om™f P.S.V.'s doelman Bals kansloos ver sloeg, bracht de inspiratie voor een wervelende reeks bliksemsnelle aan vallen. Vooral rechtsbuiten Brizzi bleek niet te suiten. Met snelle, korte combi naties snelde hij langs Kemper. De eerste keer bereikte hij Stürmer voor het afvuren van het schot dat het voor P.S.V. toch wel deprimerende doelpunt bracht. Daarna bleef hij de schrik van P.S.V.'s defensie en zette hij die ver dediging vooral onder grote druk. Wiersma kon na een voorzet slechts redden door een corner weg te geven. Bals moest even later bij een schot van Brizzi hetzelfde doen en in de zes de minuut reeds forceerde F.C. Zürich nu na een schot van Stürmer, de derde van de zes hoekschoppen, die het vóór de rust mocht nemen. Was het wonder, dat P.S.V. in zijn voegen kraakte? Men hield zijn hart vast, want voor de eer ste tien minuten verstreken waren, moest doelman Bals nog twee even wonderlijke, als fortuinlijke reddingen verrichten om een dreigende debacle te voorkomen. Eenmaal had hij daar bij zelfs de hulp van de lat nodig. Zou er nog opluchting komen? Even leek het erop en misschien was er ook wel een snelle wending aan de strijd gekomen als Verdonk koelbloedig een droge knal had kunnen lossen, toen hij na een lange pass van Giesen plotse ling vrij voor doel kwam. Verdonk schoot echter snel en hard, recht op doelman Schley af. En mis was het meteen daarna weer. Zo mis, dat de tweede Zwitserse treffer, zeer beheerst door Brizzi gemaakt na een even snelle als prachtige combinatie met zijn toegesnelde rechtsbinnen Mar- tinelli, onvermijdelijk was. P.S.V.'s verdediging was volkomen murw ge speeld. Maar, zou dat ook het geval zijn geweest als die verdediging anders was opgetreden? Merkwaardig was het hoe zelfs geroutineerde krachten als Wiersma, Brusselers en Van Wissen ook bleken te zijn geïnfecteerd door de nervositeit, die de acties van de P.S.V.'ers verlamde. Zij, die juist op basis van hun ervaring de rust in de AUTOMATIC TOASTER f69, ploeg hadden kunnen brengen door in ae beginfase van de strijd stoer en re soluut de Zwitserse aanvallers tege moet te treden, maakten echter ook fouten. Storende fouten in dit geval, omdat het uitzicht op een ommekeer er steeds geringer door werd. Want o, wat had P.S..V het moeilijk, vooral nadat het 20 was geworden. Ondanks het feit, dat de Zwitsers dui delijk lieten merken, dat zij het tempo niet langer zo hoog konden opschroe ven, dat er dus voor P.S.V. meer gele genheid kwam voor tegenacties, bleef P.S.V. stroef, moeizaam en vooral zon der overtuiging opereren. Zeker het zwoegde en streed voor wat het waard was. Het spaarde zich niet. Maar het zelfvertrouwen ontbrak en de nervosi teit bleef overheersen. Hoenen, die de hele dag met buikpijn van de zenuwen had rondgelopen, rende en draafde, maar het spel ging volko men langs hem heen en zijn passes of schoten misten maat en rechting. Gie sen kwam op de rechtervleugel maar niet los. Allemann slaagde er evenmin in enige lijn in het combinatiepatroon te leggen en Theunissen werd zo zwaar bewaakt, dat hij geen stap kon verzet ten of twee Zwitsers waren aan zijn zij. Slechts Verdonk, nogal een vrijge laten, kon voor wat drëiging zorgen, maar wat betekent één aanvaller tegen een haag van verdedigers? Want, toen net 20 was, gingen de Zwitsers behal ve in een lager tempo ook voorzichtiger spelen. Aanvankelijk hadden zij de aanval energiek gesteund. Nu echter de vereiste score van twee doelpunten was bereikt, verlegden zij het accent op de verdediging. Ineens kwam daar toen de kans voor P.S.V. Een vrije trap, aan de zijkant van het strafschopgebied, bracht de door Allemann voorgezette bal in de doelmond. Brusselers, dicht bij de eer ste doelpaal, kopte achterwaarts door en m de kluwen van om de bal strij dende spelers zorgde Verdonk voor hét Deslissende zetje. Met het in Eindhoven al gemaakte doelpunt erbij wias de stand dus weer gelijk (2—2). P.S.V. hoefde zich niet verslagen te wanen. Zeker niet, omdat het de eerste helft afsloot met een dui delijke meerderheid. P.S..V mocht zich direct na de rust nog meer ülusies ma ken, omdat F.C. Zürich's verdediging prompt een corner weggaf en daarna met een paar vreemde capriolen aan toonde beslist geen onneembaar bol werk te zijn. 'Doelman Bals heeft een keihard schot \van Brodmann gekeerd, maar Rufli j links) is er als de kippen bij om te doelpunten: 3-1. SEVILLA, 12 maart. Het Spaanse nationale voetbalelftal heeft woensdag in de eerste wedstrijd voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese be ker voor landenteams met 5—1 gewon nen van de Ierse Vrijstaat. Bij de rust hadden de Spanjaarden reeds met 41 de leiding. i:iqi;iii!Hii'iiiiiiiiiii!i'i!iii'iHii!!!iiiii!!;!ii,ii,nm, Het eerste doelpunt gemaakt door Stürmer. Roel Wiersma ziet vol span ning toe of keeper Bals de bal kan wegstompen. Advertentie den HAAG, 12 maart Zondag 22 maart zal het Nederlandse tafeltennis- team bestaande uit Frans Schoofs, Ge rard Bakker en Bert van der Helm uitkomen tegen het team van West-Duits- land, waarin de volgende spelers zijn op gesteld: Michalek, Michailoff en Forster. De wedstrijd wordt gespeeld in Hilver Advertentie der Kuylen te benutten: 3—0. De strijd was gestreden. De Belgen red den nog wel de eer toen Van Puymbroek, een van de Belgische uitblinkers, een aSv'i™1 Lespoix inkopte. Dat was ïafS dan zii verdienden. Neder- ana bleef heer en meester en de zege Kwam met meer in gevaar. MONTCEAU LES MINES, 12 maart Jan Jansen heeft woensdag na de der de étappe de leiding in wegwedstrijd Pa rijsNice overgenomen van de Belg Seis. Voor woensdag stond een ploegen tijdrit over 19,2 km op het programma, meestor b«iw- q het circult te Monteau les Mines Nlf was W Gle'!fn' toonde de Belgische équipe Flandria- Kick van nlr Vaii Feijenoorder Romeo waarvan o.a. ook Peter Post beste sneW ud'e hfj„ predlkaai1 deel uitmaakt zich het snelst. De drie Ned erlamd ot-L a t 7f™ierï j beste coureurs van de ploeg kregen een ederland steunend op een hechte, snel- totaaltijd van 1 uur 11 minuten en 9 se- le en trapvaste achterhoede met Van der Vall en de wat trage Van Dijk als DEN BOSCH, 12 maart Het Ne derlands jeugdelftal (16—18 jaar) heeft de traditie gehandhaafd, die wil dat onze juniores zich ten opzichte van andere landen uitstekend weren. Na de recente overwinningen op Valenciennes (03) en West-Duitsland (01), won Nederland woensdag in het Bossche „De Vliert" voor een handjevol toeschouwers ver diend met 31 van België. Deze pres tatie wekt des te meer vertrouwen, om dat onze zuiderburen in de afgelopen we ken reeds overwinningen boekten op Lu xemburg en Frankrijk. Het lijkt dan ook gewettigd de verrichtingen van Neder- land in het UEFA-toernooi, dat van 26 maart tot 5 april in ons land zal worden gehouden mte vertrouwen tegemoet te tJjSqLieïii tf1 ander opzicht toont dit feaPPante gelijkenis met voor gaande jaren: steeds liep er tussen uit stekende spelers iemand met buitengewo- en, een man die het leidt en eenvoudig domineert. ■Het waren in het verleden o.a. Bouw- spel (Van een specaile verslaggever) ZURICH, 12 maart. Theunissen veegde de tranen uit de ooghoeken. Wiersma stampte bedeesd de modder van zijn schoenen. De rest zat stil, ver slagen, de hoofden op de knieën, op de banken tegen de wand. Pierre Kerkhoffs, de reserve, sprak de eer ste woorden: „Ik vind het erg uit een elftal te worden gezet. Deze wedstrijd te verliezen is ook voor mij duizend keer erger". En de stemming bleef in mineur. Ook toen Eindhovens burge meester ir. Witte de kleedkamer bin nenstapte. „Jammer kerels", zei hij. „Jammer vooral, dat jullie er in Eind hoven niet eentje meer hebben kunnen maken. Dat verdienden jullie toen, zoals de Zwitsers nu verdienden te winnen. Maar dan hadden we tenmin ste quitte gestaan". Er kwam op de ge zichten van de spelers slechts een flauwe glimlach en zij spraken een stamelend „dank u wel", toen de bur gemeester ze ten afscheid een voor een de hand schudde. Diep in de put zittenDe hoofden helemaal laten hangen? Dat kon PSV's trainer Bram Appel niet aanzien. Hij gebruikte, hoewel hij slechts een klei ne ruimte behoefde te bestrijken, heel wat volume toen hij zich midden in de kleedkamer posteerde en riep: „Jon gens, kop op. Hier is niets aan te doen. Dit is nu eenmaal bekervoetbal. Je verliest en je ligt eruit. Maar je kunt toch niet altijd winnen. Denk liever aan zondag. Dan komt Feijen oord voor de competitie. Als we win nen doen we weer mee in de strijd om het kampioenschap". Het hielp wel iets. Eons van Wissen bijvoorbeeld haalde eens diep adem en begon te praten. „Ze hebben ons verrast. Met die nieuwe spelers vooral. Hoe ge vaarlijk was bijvoorbeeld die rechts buiten Brizzi. Het eerste doelpunt kwam via hem. En het tweede doel punt maakte hij zelf. En toen dat doel punt na de rust. Dat had er gewoon niet mogen komen. Maar zo zie je, dat is nu voetbal. Je denkt op een gege ven moment dat je het haalt en dan komt er zo'n stomme bal tegen de paal". „Een ding", zei Pierre Kerkhoffs, „heb ik niet begrepen. Die Zwitserse verdedigers bedachten zich geen keer als de bal weg moest. Een forse trap en er was weer ruimte. Waarom deden ze dat bij ons niet? Juist die gerouti- neerden kunnen een ploeg rust geven als zij meteen laten zien, dat ze niet van hun stuk raken en niet aarzelen. Maar ook zij gaven korte, onzuivere passes en dan kwamen de moeilijkhe den onmiddellijk weer terug." Ben van Gelder, PSV's secretaris, had dat tijdens de rust ook al gezegd „Dat verwacht je juist van hen niet", had hij eraan toegevoegd. Hoe groot was de tegenstelling bij de Zwitsers. Daar stond een heel opge ruimde trainer Maurer tussen zijn spe lers. Niet om te zeggen dat hij het wel verwacht had. Bepaald niet zelfs. „Ik heb 'm geknepen," zei hij. „Voor en tijdens de wedstrijd. Van tevoren, omdat ik met zoveel problemen zat, de beslissing steeds maar uitstelde en ten slotte de knoop doorhakte. Dan moet je maar afwachten wat het wordt. En toen het 2-1 werd, hield ik m'n hart iweer vast. Zelfs toen het 3-1 was. Ik vond, vooral in de slotfase, mijn spe lers geestelijk niet fit genoeg om de druk de baas te kunnenMaar we hebben geluk gehad. Het geluk, dat PSV in Eindhoven miste". Advertentie conden. St. Raphael Gitane werd tweede en de ploeg van Jan Jansen Pelforth Sauvage Lejeune derde. De uitslag van de derde étappe luidt: 1. Flandria Romeo 1.11.09; 2. St. Ra- uitstekend schakelende technici, was ge vaarlijker dan de lauw spelende Belgen. Vooral de gemakkelijk schietende en pas serende Helmondse middenvoor Van der .jWP. Kuylen en de snelle, handige Koens be-(jitane Ml.42; 3. Pelforth—Sauva zorgden de Belgische defensie handenvol Lejeune 1.11.57; 4. MargnatPaloma werk. De zege van de in 424 opereren- J 12.18; 5. Mercier B. P. 1.12.54; de Nederlandse ploeg had gemakkelijk nog groter kimnen zijn als linksbinnen Na de derde etappe luidt het algeme- Hartjes vooral in de tweede helft niet ne klassement: 1. Jan Jansen (ned) - 9.54.39; 2. Francois Mahé (Fr.) z.t.; 3- Milesi (Fr.) 9.54.46; 4. Annaert (Fr.), 9.54.58: 5. Van Consingsloo (Belg) 9.55.19; 6. Seis (Belg) 9-55.26; 7. ex aequo o.a. Peter Post (Ned) en Huub Zilverberg (Ned.) beiden 9.27.28; 12. ex Aequo o.a. Ab Geldermans (Ned) 9.57.39; 34. Jo de Roo (Ned) 10.05.09. 44. Lambert v. cLj Ven (Ned.) 1007.09. I zoveel kansen had gemist. De wedstrijd was al na twintig minuten beslist De Nederlandse meerderheid re sulteerde na resp. vijfentwintig minuten lm treffers van Van der Kuylen en Hart jes. In de tweede helft schoot Van Dijk buiten bereik van Sanders tegen de paal, maar Koens nam sportief wraak door na een snelle aanval een slimme pass

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9