T. V.- rapport Brazilië Doom Atoombom Fr a nseAtn bassade recipieert in Frans Ha Is-m useunt „Haai leni staat in Frankrijk bekend als bloemenstad" W oningbouw in Haarlem Schilderijen van Boot uit de sfeer van het atelier Zakelijk en vreemd-ordelijk opgehangen mveilingzaal Rayon Haarlem van katholiek pedagogisch bureau voor het lager onderwijs opgericht Exclusieve Scandinavische meubelen PETRI-interieur Concertgebouw wordt tijdelijke marktplaats Haarlemse jeugd legt de laatste hand aan Europamarkt 1964" Keuze Franse wijnen en kaassoorten bij Haarlemmers in trek Nieuwe cursus verkeerspolitie Ereprijs voor A. Duijnstee op internationale uitvinderssalon te Brussel Finse prijs voor Van Duivenboden Zeven Haarlemse scholen en een uit Bloemendaal aangesloten Stille Omgang Haarlem Opbouw en afbraak in de nacht van 1 Aangemoedigd door succes Burgerlijke Stand Haarlem Filmavond over bloemen en planten Begroeting nieuwe bewoners Zandvoort BDHC vijftig jaar Burgerlijke stand VRIJDAG 13 MAART 1964 PAGINA 3 iiu'üivs Burgemeester Cremers in gezelschap van twee attaché's van de Franse Ambassade tijdens de receptie in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. Rechts: de heer Fr. Peter, voorzitter van de Handelsraad van de Ambassade. Op de achtergrond: de regentessen van het leprozenhuis, op het doek gebracht door Jan de Bray. HAARLEM, 13 maart „De Haarlemmers weten niet hoe trots ze op hun stad moeten zijn, op haar tradities en op de wereld vermaarde kunstenaars, die ze heeft voortgebracht", vertrouwde een van de attaché's van de Fran se Ambassade ons gisteravond toe in de stemmige Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum, waar de indringende geur van wijn en Franse kaassoorten elkaar ver drongen. Regelmatig organiseert de Franse Ambassade in de grote steden in ons land recepties, met het oogmerk contacten te leggen met de betrokken gemeentebestu ren en het verstevigen van be staande relaties. Tijdens de recep ties wordt een keuze uit de Franse wijnen en een aantal Franse kaas specialiteiten geserveerd. Het Notarishuis in de Bilderdijk straat lijkt deze dagen op een museum met plaatsgebrek. Man nen in stofjassen hangen werken uit de nalatenschap van de schil der Boot aan de muren van -de grote zaal, ter voorbereiding op de veiling. Interieurarchitectuur Zijlweg 36-38 - Haarlem Telefoon 02500-18014 Ruime parkeergelegenheid!! Zoals blijkt uit een uitvoerig ar tikel op onze voorpagina dreigt de uitzending van het tweede Neder landse Vrijwilligersteam naar Brazilië ®en volslagen mislukking te worden. °at is pijnlijk. Dat is onverantwoord, Sezien de belastinggelden waarmee dit werk betaald wordt. Dat is fnui kend voor de belangstelling van jonge pipers en... dat is onbegrijpelijk. Men doet de jongelui met veel tam tam uitgeleide en vertelt onmiddel- "3k daarna als de boot eenmaal onderweg is dat de zaak scheef *it. Voor de rest zwijgt men. Ouders, Verloofden en ieder ander dienen in de Waan gelaten te worden, dat alles Prachtig marcheert. Waarom? Het minste, dat wij dan ook ver dachten, is opening van zaken. Mi nister Luns moet spreken. En al is net ook tegen zijn gewoonte in, het ttoet duidelijke taal zijn. Onlangs heeft de Duitse bondskan selier een bezoek aan ons land ge bracht, waarbij onder meer een ver ruiming van de culturele uitwisseling tussen beide landen ter sprake is ge komen. Welnu, onze oosterburen zijn daar op de meest vlotte manier met- een al begonnen. In enkele Duitse vrachtwagens werden tenminste gis teren goederen geladen bij Huize Hoorn, het verblijf van de ex-keizer, dat na de oorlog door de regering in beslag genomen is en tot museum in- Eericht. Het betreft hier, zo is van Nederlandse zijde meegedeeld „voor derpen van huishoudelijke aard" en ■-enkele schilderijen", die „overbodig *ijn. De verhuizing zou helemaal vallen under de bepalingen van het Neder lands-Duitse verdrag van 1960, waar bij Nederland de overtollige inventa ris aan Duitsland zou afstaan. Vracht auto's vol met overtollige huisraad? Wat is overtollig? Wat zijn huishorde- rijke voorwerpen? De geheimzinnig doenerij rond deze verhuizing bevalt °ns allerminst. Ook minister de Jong blijkt nu accqord te gaan met het beleid van de hoofdlegerpredikant, die legerpre- dikanten, die het anti-atoombom rap- Port van de Synode der Hervormde kerken onderschrijven, wegwerkt. Er eei4 ,win.ig tegen te zeggen. Een le- bewaJf„„.z-ich praktisch vóór de atoom- moeihiukeeft uitgesproken, kan moeilijk bezwaar maken als zijn ie- gerpredikanten dat beleid verdedigen. Ook niet wanneer die verdediging er toe leidt, dat tegenstanders met wet tige middelen worden weggewerkt. Toch is wat hier gebeurt een aan tasting van de godsdienstvrijheid. Door de kerken zelf n.b. Een predi kant wordt toch maar verhinderd bin nen het leger zijn waarachtig niet zo onzinnige standpunt tegen atoombe wapening te verdedigen. En wie ver hindert dat? De minister? formeel gesproken wel, maar in werkelijkheid z'jn het de collega's legerpredikanten, die de ministeriële macht gebrui ken (of misbruiken) om afwijkende inzichten, maar die ook in de gods dienst geworteld zijn, te verstikken. Wie op het probleem doordenkt, komt tot de slotsom, dat de oorzaak van het kwaad schuilt in de benoe- niing tot legerpred'kant. Het zijn Predikanten (aalmoezeniers) i n het •eger. Ze zijn van het leger. Ze dra- gun het uniform, ze behoren tot de krijgsmacht en worden dus door de minister benoemd en ontslagen. Ergens verliezen de kerken door deze gang van zaken een deel van naar hoogste maatschappelijk goed: Ae vrijheid. Hoe groot dat deel is, "'ijkt nu predikanten, die om der Jville van hun geweten zich tegen a- tuombewapening verklaren, worden Vorwijderd. Al delen wij hun standpunt niet, nun stem moet gehoord kunnen wor- 5en. Ook in het leger. En als de huidige organisatie van de zielzorg dat verhindert, moet die organisatie burden veranderd. Wegsturen helpt hiet. .Het leven is te kort om er niets van maken. DISRAELI 'HlltlllliiiiiiiiiiiiiiiiiIllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII h-jAARLEM, 18 maart. De grote sin gsteUiiig die blijkens het enthou- su« voor de vorige verkeerscur- l. bestaat voor een gedegen ver- Vp>tSVoorlichting, heeft de Haarlemse um terspolitie ertoe gebracht weder- twee cursussen te organiseren. in 6Ze cursussen die tot stand komen Von^haeuwerking met de vereniging <la„ veilig verkeer beginnen op dins- .maart en vrijdag 3 april beide truiÏT- balf acht in het verkeerscen- sus=i„lnude Koudehornkazerne. De cur- t\Vp„ a bestaan uit vijf lessen van elk uxaui^Ur en w°rden besloten met een Vriiwnv' ,waaraan men op basis van „„^willigheid kan deelnemen. Aan cur- ten ,ea examen zijn geen andere kos- tiehrxu en dan die van het instruc tie ^3ei 2ijnde twee gulden, de haij uetie geschiedt behalve aan del van dit boekje ook door mid- te. kleurendia's, films en maquet- de^t^.uigden kumen zich opgeven bij straat ^er,spoiitie' Lange Wijngaard- stel 63 SRte,^|arlem- tel. 15350 toe- Worden' 0 J 11 de opgave moet hl en «,.2e.gedeeld voor welke avond wenst m te schrijven. HAARLEM, 13 maart De heer A. Duijnstee uit Haarlem heeft dezer da gen als enige Nederlander op de der tiende internationale uitvinderssalon te Brussel een ereprijs in de wacht ge sleept. De ereprjjs, een bronzen medail le, werd ter beschikking gesteld door het gemeentebestuur van Brussel. HAARLEM, 13 maart Uit een over zicht betreffende de stand van de wo ningbouw op 31 dec. 1963 blijkt, dat er 956 woningwetwoningen, 409 premie woningen en 768 ongesubsidieerde wo ningen in uitvoering waren. Bovendien 302 „bijzondere wooneenheden" (St.- Jacobs Godshuis). De bouw van 338 woningen, waarvoor reeds subsidie is aangevraagd, was in voorbereiding: 289 woningwetwoningen, 3 premiewoningen en 46 ongesubsidi eerde woningen. Verder waren nog in voorbereiding 394 woningwetwoningen, 411 woningwetwoningen en 602 ongesub sidieerde woningen, in totaal 996 wo ningen. lenslotte ware nog de volgen de bijzondere wooneenheden in voorbe reiding: 140 Lutherse Gemeente, 72 Ned. Hervormde Gemeente en 126 flat- gebouw hoek Wagenweg-Randweg. Ten aanzien van het bouwvolume wordt medegedeeld, dat in de woning- wetbouw voor 1963 werden toegewezen 395 volume eenheden met een extra- contingent van 30 voor gerepatrieerden. Goedgekeurd werd de bouw van 757 woningwetwoningen, 204 premiewonin gen en 337 vrije sectorwoningen. Voor 1964 zijn er 405 woningwetwoningen ge pland. HAARLEM, 13 maart jn de lan- deltjke prijsvraag voor Finse overgor- dvjnstoffen op kleur, dessins en eta lagekunst is de eerste prijs terecht ge komen bq de woninginrichting Van Dui venboden. De prijsvraag werd uitge schreven door aj]e vooraanstaande Fin- se offenfabrieken. Meer dan 250 zaken in Nederland namen daaraan deel. 'De Duivenboden Sr. ont ving O® hoofdprijs 0p de Finse ambas- sa-d® hit handen van de ambassadeur. aat uit twee vijf-daagse vliegreizen naar Finland. Gisteravond was Haarlem aan de beurt. De burgemeester, enkele wethou ders 'en een groot aantal Haarlemse notabelen en vertegenwoordigers van gemeentelijke instanties hadden gehoor Seo-even aan de uitnodiging van de Fran- f Ambassade. De bedoeling was, dat ook de commissaris van de konmg.n ook ae J- d Ambassadeur in N°£aSk Zijne Excellentie de rraaf V^roüy-Ohanel, aanwezig zou- Graafvanu eahter verhinderd nine Paul van Griekenland. De voorzitter van de handeisraad van de Franse Ambassade, de neer Peter, richtte een woord van welk'om to de aanwezigen. Hij zei het een 8 genoegen te vinden, dat het Haarde gemeentebestuur een van de zalen va het wijd en zijd bekende Drans Hals museum voor de receptie beschikbaar gesteld had. Voorts legde hij er de na druk op, hoe Haarlem ook in Frank rijk bekend staat als de bloemenstad bil uitstek. De heer Peter trok een verge lijking tussen Haarlems bloemenweelde en de befaamde Franse wijnen. De wij nen, die werden aangeboden door het Nationaal Comité, dat verspreiding van de Franse wijn in Europa beoogt, wa ren voor een deel beschikbaar gesteld door een wijnhandel in de Gierstraat. T5BSV^LLEN.va?. een zoon: 10 maart: P. M. Leegwater-Bruines; 11 maart: A. M. van Guhk-de Lely, D. A Butter- van Beek, H. E. Reumann-Hoogstede. BEVALLEN van een dochter: 11 maart: P. C. Bakker-den Ouden W van der Groef-Heiliegers, H. E m' vari der Tol-Peters, I M. M. Honcoóp-Al- lart12 maartJGommers-van Sant voort. ONDERTROUWD: 12 maart: P. j Bonke en M. C. Hoenderdos, G. J Blokstra en W. C. de Mooij. GEHUWD: 12 maart: H. C. Koster en A. Dernison; B. C. v. d. Meer en G. van Vark; A. Hardenberg en H. H. Vrolijk; P. L. A. de Maaker en C. L. Lohman; P. Lessing en W. J. v. d. Horst; A. Bosman en G. Cammenga; W. H. v. d. Nieuwenhoff en M. J. van Riet. OVERLEDEN: 10 maart: J. M. Pe- tri-Peijra, 74 j., Hyacintenlaan, C. M. M. van den Bronk, 83 j. Floresstraat; H. Le Noble-Lode, 78 j.t Schutterstraat; 11 maart; F. Dernison, 74 j., v. Raep- horst; A. J. Elsinger, 68 j., Schutter straat; C. Zandstra, 76 j., Hyacinten laan. RECTIFICATIE: GEHUWD: 15 febr.: A. Goedhart en E. Broekman. HAARLEM, 13 maart. a Geiat, Amsterdam, Venetië, ParlJ£ ®"Stol> nu het Notarishuis m de Haarlemse Bilderdijkstraat. Do schddenjen van de Haarlemse schilder H F. Boot en van diens leerlingen wachten op hun voorlopige laatste gloriedagen, waar op zij gezamenlijk in het middelpunt zulen staan. Pal naast elkaar hangen ze, letterlijk mannetje aan mannetje. Somber kijken ze vanuit hun grijzen, witten en bruinen de zakelijke vreemd orderlij ke, veilingzaal in. Ner gens in de lange rijen langs de muur klinkt een vrolijk geluid. De jonge vrouwen missen alle glamour, de mannen denken aan de voor-oorlogse malaise, de naakten hebben het koud En memand lacht. Ook de stilleven- bloemen zijn verwelkt en staan op het punt hun bladen op de donkere tafel kleed te laten vallen. Vrijwel de enige lichtere noot is een van de laatste werken van de schilder- een helgroen stukje gras, waarin dé bosviooltjes donker afsteken. Boot die op latere leeftijd niet goed meer'kon zien, heeft aan het werk met onduide lijke verfstreken ongewild een modern tintje gegeven. Het toont zich bijna on gepast vrolijk en valt in zijn witte lijst onmiddellijk op. De overige schilderijen de gesigneerde en die met het ate lierstempeltje de aquarellen en de „gei wordende potloodtekeningen moe ten nog even wennen aan het daglicht na vele jaren in het vertrouwde rom melige atelier in het Klem Heiligland de dagelijkse omgeving van de schilder t6Het5heeft*everfgeduurd voor de stuk ken aan het publiek getoond konden worden. Boot, die niet zo zuinig was op zijn werk, heeft de schilderijen lange tijd in zijn atelier gelaten voor wat ze waren en de meeste waren dan ook grijs van het stof. Maar deze slordigheid hoorde evenzeer bij Boot als zijn schil dertalent en in het Notarishuis heeft men de extra-taak van het vele maan den schoonmaken dan ook als iets van zelfsprekends geaccepteerd. In de Bilderdijkstraat verwacht men op de kijkdagen op zaterdag 14 en maandag 16 maart en op de verkoping op de daaropvolgende dinsdag en woens dag veel belangstelling. Boot was een geliefd leermeester en zijn vele leer lingen zullen deze gelegenheid te baat willen nemen zoveel werken van de HAARLEM, 12 maart De Konink lijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, afdeling Haar lem en omstreken, vertoont dinsdag avond 17 maart om acht uur in het Krelagehuis een viertal kleurengeluids- films onder de titels Leven met bloe men, De taal der bloemen, Uw tuin uw hobby en Plantenbewegingen. Er be staat tevens gelegenheid tot het inzen den van zelfgekweekte planten en bloe men. schilder bijeen te zien. Collectionneurs, museumdirecties wellicht ook uit het buitenland zullen present zijn, maar °°k de mensen uit de straat van Boot of zij. die zich de schilder, gebogen schuifelend door Haarlems straten, goed voor de geest kunnen halen. Alles moet verkocht worden, heeft de familie van de schilder bepaald. Wan neer nu alle stukken in andere handen zullen zijn overgegaan, zal men niet licht weer aan een werk van Boot kun nen komen. Want juist Boot zelf sprong lichtzinnig met zijn schilderijen om en schonk ze zonder enig gevoel voor za ken-doen aan bewonderaars en vrienden. HAARLEM, 13 maart. Het ka tholiek pedagogisch bureau voor het lager onderwijs te 's-Gravenhage heeft gisteren in de persoon van de peda- gogisch-didactisch medewerker van dit bureau, de heer Chr. Jansen, min of meer een frontale aanval gericht op het intellectualisme, dat ook in het Haarlemse onderwijs geen vreemde fi guur schijnt te zijn. Deze scherpe kri tiek uitte de heer Jansen gistermiddag bij de officiële opening van het nieuwe rayon van het bureau, dat zeven Haar lemse en één Bloemendaalse katholieke lagere school omvat. De plechtigheid vond plaats in restaurant Brinkmann in tegenwoordigheid van hoofden en on derwijzers van de zeven Haarlemse scho len. Aangesloten zijn in Haarlem: de H. Hartschool, Sint Liduinaschool, Petrus Canisiusscliool, Paus Joannesschool, The- resiaschool, Veronicaschool en de katho lieke opleidingsschool en in Bloemen daal de Sint Jozefschool. Het is de be doeling dat deze acht scholen binnen kort ingrijpende vernieuwingen gaan toepassen op pedagogisch-didactisch ge bied. De kritiek van de heer Jansen richtte zich vooral op de terreurstemming die vaak wordt teweeg gebracht door de toelatingsexamens voor aansluitend uit gebreid en middelbaar onderwijs en op de te ruime aandacht die dikwijls wordt geschonken aan de opleiding, die vol gens de heer Jansen te weinig rekening houdt met het kind. De opleiding is te vaak gebaseerd op het hoog houden van de goede naam van de school. De medewerker van het Haagse bu reau noemde de opening van het nieuwe rayon heel belangrijk voor het katholie ke onderwijs in Haarlem en Bloemen daal. De betrokken scholen hebben op basis van vrijwilligheid aansluiting ge zocht bij het bureau. De heer Jansen noemde dit een moedig besluit dat be langrijke consequenties heeft, want de vernieuwing van het onderwijs is een grote zaak, zo zei hij. Vernieuwing is geen kwestie van enkele jaren of van lichte reparaties. „Met lapwerk komen wij er niet." De heer Jansen voerde aan, dat de ontwikkeling van het onderwijs gelijke tred moet houden met de storm achtige ontwikkeling van de maatschap pij, waarvoor het onderwijs de leer lingen goed moet voorbereiden. De on derwijzer kan daarom niet meer zonder een gespecialiseerd orgaan dat hem voortdurend op de hoogte houdt met allerlei veranderingen en dat hem steeds begeleidt. De regering steunt deze ge dachte door subsidies te verlenen aan de drie pedagogische centra. Het katholiek bureau is ongeveer tien jaar als zodanig werkzaam en heeft ge durende deze periode pedagogisch-di- dactische onderzoekingen verricht. Thans heeft het bureau zijn activiteiten tot Haarlem uitgebreid. In Nederland zijn ZANDVOORT, 13 maart Het ge meentebestuur van Zandvoort heeft een aantal nieuwe inwoners uitgenodigd voor de traditionele begroetingsavond, te houden op woensdag 18 maart, des avonds om 8 uur in de raadzaal. De burgemeester van Zandvoort, Mr. H. N. van Fenema, zal de gasten toe spreken en hen iets vertellen van Zand voort en de toekomstige ontwikkeling van de badplaats. Daarna is er een pau ze waarin gelegenheid bestaat om on derling en met de leden van het ge meentebestuur kennis te maken. Na de pauze zullen enkele leden van de Zandvoortse Operette Vereniging op treden en zal een film van oud-Zand- voort worden vertoond. Ter gelegenheid van deze begroe tingsavond erposeert de jonge beeld houwer Kees Verkade enkele van zijn werken. BLOEMENDAAL, 11 maart Dit najaar bestaat de Bloemendaalse Da mes hockeyclub B.D.H.C. vijftig jaar. Ter viering van het gouden jubaleum wordt eind maart een reünie gehouden voor leden en oud-leden. Tijdens de Paasdagen wordt op de velden van Aelbertsberg een internationaal hockey- paastournooi gehouden en recipieert het bestuur van BDHC op zaterdag 21 maart, des middags van half vier tot vijf uur, in het clubhuis aan de Zomer- zorgerlaan nu 35 rayons aangesloten. Elk rayon heeft de beschikking over een prak tijkmedewerker van het bureau die op treedt als begeleider van de onderwij zer. De heer Jansen legde er de nadruk op dat de pedagogisch-didactische taak in de eerste plaats een zaak van het schoolhoofd is. In de praktijk werkt het bureau zo, dat rond Pasen een rayon van een groep gelijkgerichte scholen wordt op gericht. In het eerste jaar ontvangen de leerkrachten van de eerste klassen pedagogisch-didactische instructies in maandelijke bijeenkomsten die meer het karakter hebben van een open ge sprek dan van een cursus. Het jaar daarop volgt de tweede klas, dan de klassen drie en vier en tenslotte de klassen vijf en zes. Desgewenst wordt het vijfde jaar benut voor het zoge naamde „nazorgwerk". De klassen wor den in deze tijd regelmatig bezocht door de praktijkmedewerker van het bureau. Voor Haarlem en Bloemen daal is dat de heer W. P. Janssen van de schoolpsychologische dienst. Aan het slot van zijn toespraak zei de heer Jansen, dat de scholen pedocen- trisch moeten zijn. Er mag dus niet te veel haast worden gemaakt door de leer lingen zo snel mogelijk klaar te stomen voor de examens. Dan moeten de lagere scholen een goede aansluiting vormen op alle vormen van voortgezet onderwijs. De leerkrachten zullen over het alge meen oog moeten hebben voor het feit, dat niet alle leerlingen naar middelbaar onderwijs en uitgebreid onderwijs moe ten. Voorts moet meer rekening worden gehouden met de expressiemogelijkhe den van het kind. Andere zaken die op het vernieuwingsprogramma staan zijn de gedeeltelijke opheffing van de vak- kensplitsing in de lagere leerjaren en een beter contact tussen school en ou ders. Nu eens hebben de ouders teveel dan weer te weinig invloed op het schoolgebeuren, aldus de heer Jansen. (Advertentie) De heer J. Lubbers, kruidenier, Hagestraat 16, Haarlem: Poëzieprogramma 5 (geschikt voor bepaald soort kij kers, te vroeg op de avond ge plaatst wegens sommige uitdruk kingen) Achter het nieuws 8 (zuivere realiteit, maar waarom moest prinses Irene er weer bij? Orchideeën-intermezzo8 (Goede combinatie van muziek en beelden) Uit 7 (Gevarieerd, aantrekkelijk) De zwanen van de Theems9 (Ronduit fantastisch) Huldiging J. Lemaire 8 (Goed door spontaneïteit) HAARLEM, 12 maart Het Genoot schap van de Stille Omgang te Haarlem zal in de nacht van 14 op 15 maart zijn jaarlijkse bedetocht naar Amsterdam maken. Dat deelde de voorzitter de heer H. N. J. Neelissen in zijn wel komstwoord mede tijdens de algemene ledenvergadering van dit Genootschap. Voor de lopende deelnemers begint de nachtelijke tocht op zaterdagavond 14 maart na een kort lof om 21.30 uur in de kerk van de H. Joannes de Doper in de Amsterdamstraat. De deelnemers, die met gereserveer de bussen of met eigen vervoersmidde len reizen, vertrekken na 't lof van 24.00 uur. De groepen zullen elkaar 's nachts om circa 1.30 uur treffen op 't Spui om van daaruit gezamenlijk de omgang te houden. Hierna zullen de gereserveerde bussen alle deelnemers vanaf de Mar- nixstraat naar de kerk van O.L. Vr. v. Altijddurende Bijstand in de Chassé- straat rijden. Na de H. Mis, welke ter intentie van alle levende en overledene leden van 't Genootschap wordt opgedragen, staat een gedeelte van de bussen gereed om de pelgrims naar restaurant Marcanti te brengen. Voor hen, die daar niets voor voelen staan een paar bussen klaar, die hen direkt naar Haarlem N, Haarlem Z-W of Haarlem O. zullen rij den. Na het inleidingswoord van de voorzit ter, las de secretaris de heer P. H. Koelemeijer de notulen en 't jaarver slag voor. De kascommissie bracht een gunstig verslag uit over 't financieel beheer van de penningmeester de heer L. H. J. Buys. Bjj de bestuursverkiezing werden de heren P. Koelemeijer en L. Buys herko zen en is de heer B. J. M. Grijmans aan 't bestuur toegevoegd. Vervolgens hield de directeur, pastoor H. W. v. Schie een kleine toespraak, waarin hij aansloot op de algemene intentie voor dit jaar, namelijk dat wij ons door boe te en biecht beter voorbereiden op de gemeenschap met de Heer in de H. Mis en in de Communie. Genoemde spreker vond 't jammer, dat er door welke oor zaken dan ook een teruggang te bespeu ren was. Hij uitte daarom ook de wens dat de kern van het Genootschap, die er over is, zich zal handhaven en zich in de loop van de komende jaren weer zal uitbreiden. HAARLEM, 13 maart Het Concert gebouw ondergaat vannacht en morgen '"grijpende gedaanteverwisseling. Volijverige leden van de „Academie 63" en. ™n de jongerensociëteit „Ekestos", geholpen door jeugdige leden van vele andere Haarlemse verenigingen, gaan in luttele uren de Haarlemse tempel van de muziek omtoveren tot een doodge wone marktplaats. Dat doodgewone is in zoverre betrekkelijk dat met die marktplaats de grote Europamarkt 1964 wordt bedoeld. De minister van Maat schappelijk Werk, mevrouw Schouwe- naar-Fransen, zal de officiële opening verrichten. Met de opbouw en het aanbrengen van de versieringen wordt een lange periode van intensieve voorbereiding afgesloten. De commissie van voorbe reiding uit de Raad voor de Jeugd kon gisteren laten weten dat de Europese zaken in het Concertgebouw in kannen en kruiken waren. Toen restten alleen nog de opbouw van de stands en het aanbrengen van de enorme doeken die de „Academie 63" heeft vervaardigd. De inrichting geschiedt onder leiding van de heren Niemeijer, Groen, Heerens en Honhof. Uit dit alles blijkt dat de Europa- marktzwoegers de nacht en de dageraad niet schuwen. Om zes uur morgenmid dag moet alles klaar zijn- OP moment kan de generale inspectie beginnen. Met energie en enthousiasme is een complete tentoonstelling opgebouwd die aan de bezoekers vele aspecten van het oude Europa laat zien. Honderden kun nen morgenavond zien hoe Europa staat tegenover de cultuur, het verkeer en de politiek, tegenover de recreatie, de mode, allerlei officiële organen en de tele- communicatie. De natuur, de handel en het jeugdwerk worden eveneens in Europees verband aanschouwelijk voor gesteld. Terwijl de markt in volle bewe ging is is het op het podium een drukte van belang met dans, ballet, muziek en SPDe Haarlemse bloemenmeisjes, die dit jaar al vroeg in de weer zijn, gaan de minister assisteren bij de officiële ope ning. Zij gaan dit doen met een char mante en fleurige groet aan de vele gasten. Onder leiding van André Kaart leidt het Haarlems Jeugdorkest de ministeriële toespraak in. De bloemen meisjes maken op hun beurt plaats voor niemand minder dan de Swinging Be gijntjes. De rest van het programma zal als een wervelwind heengaan over de toeschouwers, die achtereenvolgens met oog en oor gebonden zijn aan Zajednica, de judogroep Nauwelaerts d'Agé, de Kennemer Ballet Studio, Bato, de ballet groep van mevrouw Venema en de doedelzakgroep van C.J.V. Op de eerste etage van het Concert gebouw is een Cineac ingericht, waar van half negen af tot het sluitingsuur een uitgebreid filmprogramma wordt aangeboden. Pan Tele Tron is de eerste film. Het programma vermeldt verder: Kruispunt Europa, Frankrijk is een lust hof, De muur in Berlijn en enige andere films van Europees kaliber. The Jokers uit Haarlem zorgen voor het grote sluitstuk van de avond. Dit is het Europabal dat begint om kwart over tien en duurt tot twaalf uur. Als het half één is geweest en de bezoekers en de gasten op weg zijn naar hun bed wordt onmiddellijk begonnen met de af braak. Vóór drie uur in de nacht is het Concertgebouw weer schoon opgeruimd. De belangstellenden kunnen de be stelde toegangskaarten van zeven uur morgenavond af aan het loket afhalen en iedereen moet om kwart voor acht aanwezig zijn. Om acht uur precies wordt de toegang gesloten. Dan is het moment voor de officiële opening aan gebroken. HEEMSTEDE schot en M. J. M. Philips, H. Vader en J. M. A. Frijters. GETROUWD: F. C. L. Alons en J. Slikker, J. J. P. Beugeling en I. I. Zorge, B. A. van der Laan en A. J. Mulder. GEBOREN: Helena Antonia, d.v. J. M. Joosten en G. M. Langeveld, Jan Willem, z.v. J. C. van Buuren en H. G. Bodemeijer, Martin Francis Carl, z. v. C. J. Vodegel en M. M. H. de Waard, Elisabeth Helena Maria, d.v. Th. H. Commandeur en A. G. M. Trompen, Ivanka Aletta, d.v. D. Scheltens en C. S. Grave, Robertus Jacobus, z.v. H. H. Thorborg en M. van Kesteren, Mark Theodorus, z.v. B. D. Keppel en M. J. Groenmans, Rudolf Willem Peter, z.v. W. H. Wejjgers en J. M. B. Valkenier, Mary Jane, d.v. J. A. Schiff en M. R. Colton. OVERLEDEN: Wed. M. J. Berken kamp-Prinsen, 79 jr; Wed. A. N. Ne- lis-van Bruggen, 83 jr; Wed. A. Stapper- Lfjnzaad, 77 jr. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Heemstede zal maandag geen spreekuur houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3