KREYMBORG JONGENS PANTALON KREYMBORG CLAUDIA Dienstbetoon versterkt kansen middenstander Verbod prijshandhaving leidt tot vermindering winstmarges LEXINGTON Op dak zitten in hartje Londen Films maken is net als regeren - Driejarenplan van Paramount - Kirk Douglas: ik ben een onaange naam mens - Verborgen camera heeft bezwaren. camera Ui tzomderitigein OPGRAVINGEN IN ROME Vogelbescherming en rietverbranding Boerenzoon (12) redt vijftig koeien uit brand DAGPUZZLE SJmultipër n.v 8 laar I1Ü 14?° ROOK NIET, IVIultïper Te Leeuwarden blijft in betaalde voetbal Sportflitsen Nadelig SS*?? «SS. SSs Oriëntatieweekend voor late roepingen Een aandeel A.B.M. een aandeel in onze welvaart PRIJSBINDING Middenstanders in het geweer tegen minister Kinderbedevaart naar Lourdes VRIJDAG 13 MAART 1964 PAGINA 7 Pilms maken is, net als regeren, vooruitzien. De leiding van Paramount, één van de voor- fj^mste filmmaatschappijen in Hollywood, heeft dan ook bekend £emaakt, dat voor de komende FWee jaar de plannen met betrek- kIr>g tot de te vervaardigen en uit *e brengen films al vaststaan en «at er bovendien al projecten klaar üggen voor het jaar, dat daarop volgt. Dit betekent, dat er een in drukwekkend driejarenplan is op gesteld, waarvan men zeer hoge Verwachtingen heeft en met het °og waarop met verschillende v°oraanstaande producenten en Terlenka 55/45 in grijs blauw en bruin. Alléén geldig 14 maart. Kirk Douglas in zijn nieuwste door John Frankenheimer gere gisseerde film Zeven Dagen in Mei, die "binnenkort door Para mount in roulatie zal worden ge bracht. regisseurs contracten zijn afge sloten. Met het bekende optimis me, dat ook de Hollywoodse re clame pleegt te kenmerken, heeft de president van Paramount, Bar ney Balaban, die zich bijzonder tevreden toonde over de bereikte resultaten, verklaard: „Er hoeft niet aan te worden getwijfeld, dat Paramount de komende jaren de leiding zal hebben in de industrie". de verlovingsring voor moderne mensen uit de zuiverste tabakken wMEENKPELlETS' Als Mr. Hyde. Als Lawrence van Arabië. Als Ben Hur. Als de boze jongeman in „Look back in anger". Als Dr. Jekyll. Mil 1e v. d. Kunstraat 275-285 Den Haag - tel. 11 64 60 Levering .van de produclm der CONSTANT-fabriekt* uitsluitend via de erkend» juwelierswaar de kleurenfolder met all* GO/fSTJJfTunodslUtt gratis verbv&baqr is* Advertentie kleine stijging per maat Markt 1 - 7 - HAARLEM Behalve acht grote films, die gereed en vijf films, die nog in produktie zijn, is men op het ogenblik bezig met de voorbereidingen voor een aantal ge heel nieuwe films, namelijk „Barefoot in the Park" (Blootvoets in het park) naar het toneelsteuk van Nell Simon, dat enorm succes op Broadway heeft; „Brannigan", een avonturenfilm met John Wayne in de hoofdrol, die in het Nabije Oosten speelt; „Dear and Glo rious Physician" (Beste en roemvolle dokter), gebaseerd op de roman van Taylor Caldwell over het leven van de 5; D"?as„en tenslotte „Crack In the YVorld" (Breuk In de wereld). Verder zijn nog onderhandelingen gaande over de vervaardiging van „The Sons of Katie Elder", een film in de trant van „Gunfight at the OK Corral", die door Hal Wallis zal worden gemaakt, „Boeing-Boeing", gebaseerd op het ge lijknamige toneelstuk, dat overal veel succes heeft gehad en een nog niet met name genoemde film met Audrey Hepburn en William Holden. Een der belangrijkste producenten en regisseurs, met wie Paramount con traeten heeft afgesloten ter verwezen lijking van zijn ambitieuze filmplan nen, is Otto Premin eer, producent-re gisseur van „Exodus", „Porgy and Bess „Storm over Washington" (Ad vise and Consent) en „De Kardinaal". De eerste film, die hremineer voor Paramount gaat maken, is „In Harm's Way gebaseerd op de veel verkoch te roman van James Bassett over de tweede wereldoorlog. Deze roman is onder de titel „ue_ Admiraal" enige tiid geleden in Nederlandse vertaling uitgekomen. Het verhaal speelt zich af in de maanden, die volgden na de Ja panse aanval op Pearl Harbour. Het boek, dat in Amerika veel opgang maakt, werd daar door de cnt'ci ge roemd als het beste verhaal over de zee en de mannen op zee sinas ,,fne Caine Mutiny". De opnamen voor de film zullen binnenkort op Hawaii be ginnen. De hoofdrollen worden vertolkt door John Wayne als admiraal Rock well Torrey, Kirk Douglas als com mandant Paul Edding en Tom Tryon als luitenant William McConnell. Met Kirk Douglas heeft Paramount eveneens een contract gesloten en wel ter vervaardiging van drie films. In twee daarvan zal hij de hoofdrol spe len. De eerste film, die krachtens deze overeenkomst zal worden gemaakt, is „beeonds een modern, spannend ver- gebaseerd op een roman van Da vid Ely. Met de produktie van deze nlm, die wordt geregisseerd door John Frankenheimer, zal nog dit jaar in de Paramount-studio's een begin worden ^cITla&Kt, Kirk Douglas, op het ogenblik een van machtigste en meest in vloedrijke acteurs en film- magnaten in Hollywood, houdt er een eigen, heel specia le filosofie op na en een daarmee sa menhangende kijk op zijn eigen per soonlijkheid. „De deugd", verklaarde hij onlangs in een interview, „is niet fotogeniek. Het heeft dus helemaal geen zin om een fijne vent te zijn. Ik ben waarschijnlijk de meest gehate acteur in Hollywood en daar voel ik me best bij. Zo ben ik nu eenmaal. Ik ben een bijzonder onaangename ke- re1"- „Kijk", vervolgde hij met een zure glimlach, toen iemand in het gezel schap dit beaamde, „iedere zanger heeft eigenlijk maar één lied, iedere componist maar één melodie en iedere schrijver maar één verhaal. Dus luidt mijn filosofie: Probeer precies te zijn, wat je bent. Wat mij betreft, ik ben een ellendeling, doodeenvoudig. Waar om zou ik dan proberen een leuke vent te zijn?" Ik was al zo. toen ik nog niet beroemd was". Iemand merkte op, dat hij vroeger maar een doodgewone jongen was ge weest en vroeg, of zijn tegenwoordige positie hemzelf niet een beetje ver baasde. „Luister", antwoordde Douglas, wiens films meestal een zeer aan trekkelijke winst opleveren en die dus zo onaangenaam mag zijn als hij wil, „ik ben nooit een doodgewone jon gen geweest. Daarentegen is mijn zoon ik heb pas een peperdure auto voor hem gekocht en hij krijgt de bestf opvoeding, die er voor geld te koop is een doodgewone jon gen. Eigenlijk heb ik meelij met hem, omdat, éls er iets verkeerd gaat, hij veel te veel mensen heeft om de schuld te geven. Ik had alle voordelen, omdat ik niets had. Ik begon zo laag, dat ik onmogelijk la ger kon. Mijn ouders waren nako melingen van arme Russische boe ren. Hun heb ik dus nooit ergens de schuld van kunnen geven. Ik leerde al heel jong te vechten. Ik heb me zelf opgevoed. Ik liep de universiteit van St. Lawrence in de staat New York af, maar ik ben er daarna nooit meer geweest. Mijn gemoed schiet niet vol, als ik het oude schoollied weer hoor." Kirk Douglas, wiens kuiltje in zijn kin er uitzag, of hij het iedere mor gen trouw bijvijlde, bracht een nieu> we glimlach op zijn gezicht: „Wilt u wel geloven, dat ik het helemaal niet leuk vind, een filmmagnaat (hij heeft zijn eigen maatschappij opgericht, de Kirk Douglas-Edwar Lewis Company) te zijn? Aanvankelijk had ik zo'n reus achtig modern kantoor. Ik kon het er niet harden. Het maakte me zenuw achtig". Iemand verklaarde, dat hij zich hem moeilijk zenuwachtig kon voorstellen. „Heus", verzekerde Douglas, „soms is dat het geval. Nog niet zo lang gele den strandde ik halverwege Palm Springs, toen mijn chauffeur wegreed, terwijl hij dacht, dat ik nog achter in de wagen lag te slapen. Daar stond ik, Kirk Douglas, de grote filmster, zonder een cent op zak. Ik was ten slotte gedwongen, naar huis te liften. Toen dacht ik bij mezelf: nu ben je precies weer, waar je bent begonnen. Eerst was ik een beetje bang. Daarna kreeg ik een cynisch genoegen in de hele zaak. Ik denk, dat die ervaring me plotseling mijn gevoel voor even wicht teruggaf. En dat had ik hard nodig". De B e Britse acteur Leslie Philips eelt in de filmcomedie „Fa- er came too" (Vader kwam ook), die binnenkort in vertoning komt, de rol van een makelaar in huizen, die met alle geweld aan het toneel wil. Daartoe probeert hij een invloedrijke acteur-impres- sario, gespeeld door James Robertson Justice, van zijn speltalenten te over tuigen. Op de verschillende personen, die hij uitbeeldt, reageert de grote ac teur echter alleen maar met de op merking: „Ik zie niet in, waarom iK de handel in huizen zou ben>v®" een bijzondei slechte makelaar om_nei toneel te verrijken met een bijzonder slechte acteur". r««n« Phi- De strengste critici voor L Ups zijn, volgens zijn eige zijn vier zoontjes en vooral 3 LeslieW "aP echter maar niet,"dat ze lachen uit be- ^h^at°,.kTunn,ta«p KT-S fknmo*e. beuker rijn dan" wie STlE chen is een goed ding voor een acteur als ik. Het geeft me vertrouwen en voldoening." De opgang, die de cinéma vérité met name het filmèn met een verborgen opgestelde camera heeft gemaakt, is aanleiding ge weest tot publikatie van verschillende artikelen in de Nederlandse pers, waar in de rechtmatigheid van dit soort fil- merij in twijfel werd getrokken. On der de titel „Candid Camera: inbreuk op de intimiteit van het privé-leven" gaat mr. j. c. F. Pons in het NBF- Kria™1' bet officiële orgaan van de FnSffiïE Beroepsvereniging van ïlmers nader op deze kwestie in, waarbij hij een antwoord tracht te ge ven op de vraag, of de bij verrassing opgenomen personen zich de publika tie van die opnamen moeten laten wel gevallen. Na te hebben opgemerkt, dat het ge ven van toestemming .tot een opname beslist nog niet inhoudt, dat deze op name nu ook maar zonder meer voor publikatie mag worden gebruikt, houdt mr. Pons zich verder uitsluitend bezig met de opnamen, die zonder toe stemming zijn gemaakt. I11 het algemeen kan worden gestald, dat iemand mag verhinderen, dat hij wordt gefilmd, als hij ziet, dat iemand anders dat van plan is. Wordt hij tóch gefilmd, dan is die opname natuurlijk ongeoorloofd. Geschiedt de opname bij verrassing, dan is het mogelijk, dat de gefilmde persoon, had hij het gewe ten, zijn toestemming tot de opname zou hebben gegeven. Gezien de aard van de situatie staat het echter vaak vast, dat deze toestemming niét zou zijn verleend. Ook in het geval van een candid opname, die voor de ge filmde betrekkelijk onschuldig is, doet de filmer dus volgens mr. Pons veilig door aan te nemen, dat een opname zonder toestemming gelijk is te stel len met een opname tegen de wil van de gefilmde In. Aangenomen wordt daarom, dat degene, die op de hoogte is of komt van een opname, die zon der zijn toestemming of tegen zijn wil is gemaakt, kan eisen, dat hij, tegen betaling van de waarde van het ma teriaal, het negatief in handen krijgt, of dat het negatief wordt vernietigd. De vertoning van een zonder toe stemming of tegen de wil van de ge filmde persoon gemaakte opname is in het algemeen onrechtmatig. Die on rechtmatigheid wordt uiteraard teniet gedaan door de toestemming van de gefilmde acbteraf. Dat voor die toe- stemming tot publicatie wel eens ver- vermijdem «evraagd, is niet te ^^ei™Iitbreken van de toestem- t» Li?^6»plus vertoning is ge- geval, waaraan wél t?63™'"2 gegeven, doch waarin jülwordt gebruikt voor een an,® d'„„dan waarvoor de toestem- n% l3v,ff,f^v,en- Een dergelijk ver- ^eejd £®bZ«\k komt volgens mr. Pons eens voor.6" ®n modefotografie nog- De dus dat de vertoning van een zonder toestemming van de gefilmde persoon opgenomen filmge deelte Jegens die gefilmde onrechtma- bg, l wanneer de filmer geen bedoeling heeft gehad, de gefilmde op een wijze te benadelen. De- ze onrechtmatigheid kan aanleiding ge- tan oi vragen en het moeten ge ve," a" oeei) Werkelijke of alleen mo- vergoeding elk geval reële schade- OP deze regel zijn onvermijdelijke uitzonderingen. Met name kun nen personen, die ,,in de publi citeit" staan, weinig of geen be zwaar maken tegen publicatie van de foto's of fllmopnairu .1, die van ben in het openbaar zijn genomen. Dit geldt ook voor personen, die deel uit maken van een mensenmenigte op voor publiek toegankelijke plaatsen of die op de openbare weg verkeren te gelijk met vele andere personen in ge lijksoortige situaties. Het „uit de me nigte halen" of „dichterbij halen" van afzonderlijke personen door vergroting of op andere wijze, wat bij de candid camera nogal eens gebeurt, is daaren tegen weer onrechtmatig. De regel Is dus: geen publikatie .an iemands beeltenis zonder zijn toestem ming; de uitzondering: enkele redelij ke gevallen. En de conclusie hieruit moet, aldus mr. Pons, luiden dat men zich beter in het geheel niet aan het candid camerawerk kan wijden, tenzij men een verbod tot vertoning of een eis tot schadevergoeding wil riskeren. Dat men in de praktijk weinig van dergelijke processen hoort, komt om dat de bij verrassing opgenomen men sen de betreffende film of filmgedeel ten niet hebben gezien, of in feite tegen de vertoning weinig of geen bezwaar maken. AMSTERDAM, 13 maart De Ne- deriandse organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek heeft dr. M. J. Vertnaseren, leraar ln de klassieke let teren aan het „Vossius gymnasium" in Amsterdam, een subsidie verleend om op de Aventyn in Rome een opgraving te gaan doen op het terrein, dat rechts van de Basilica van de Heilige Prisca is gelegen. BH deze opgraving zal dr. Vermase- ren worden geassisteerd door de heer M. N. Lansdorp, bouwkundig architect uit Heemstede en voorts door een aan tal jonge Nederlandse studenten in de archeologie, die op deze manier enige praktische ervaring kunnen opdoen. De opgravingscampa,gne, die dit jaar van begin juli tot eind augustus duurt, za) in 1965 en 1966 worden voortgezet. (Advertentie) CLAUDIA de nieuwste creatie van de CONSTANT T fabrieken Een der mooliteringen tilt de Constant collectie (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 maart. Voor de on dernemer in het midden- en kleinbe drijf in deze tijd doet zich een aantdl omstandigheden voor, die hem In de verleiding zouden kunnen brengen het dienstbetoon en de service enigszins te veronachtzamen. Dit zei de staatsse cretaris van Economische Zaken, drs J. A. Bakker, toen hij de gisteren ter gelegenheid van de Voorjaarsbeurs ge houden Middenstandscontactdag open de. Hij dacht daarbij aan de koop krachtige en kooplustige vrèag, de (Advertentie) LEEUWARDEN, 13 maart Leeu warden blfjft in het betaalde voetbal ■pelen. Dat bleek 11a een stemming tij dens een vergadering, die gisteren in ifdstad werd gehouden. de Friese hoofi Minder florissant staan de finaftciën ervoor. Tot dusver is er een tekort van 120.000 gulden en zal het jaarlijkse ex ploitatietekort zeker 40.000 gld. zijn. De Leeuwardense voetbalclub hoopt op steun van overheid en bedrijfsleven. Tom Okker heeft in de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein een overwinning be haald op de Zuidafrikaan Fred McMil lan. TILBURG Het vierjarige zoontje Johnny van de familie Van de Camp in Tilburg is donderdagavond onder een vrachtauto gekomen en enkele uren daarna overleden. Het jongetje was met een paar vriendjes met pijl en boog aan het schieten. Toen een van de pijltjes de straat overvloog liep het kind ér achter aan, zonder op het verkeer te letten. (Advertentie) Lekker en verfrissend (.0, 65 moeilijkheid geschikt personeel aan te trekken en het steeds zwaarder druk kende kostenaspect. Toch wil het hem voorkomen, dat juist het dienstbetoon ook in de toe komst één van de belangrijkste facto ren blijft betekenen in de strijd om het bestaan van het midden- en klein bedrijf. In zijn bedrijfsvoering heeft de middenstandsondernemer in ster kere mate dan het grootbedrijf kan sen om op de servi"" verlening extra nadruk te leggen. Ook in de min of meer gemechaniseerde detailhan del de zelfbedieningszaken blijft het dienstbetoon een niet te verwaar lozen aspect van de bedrijfsvoering, j. dra. A. G. Fransen, directrice van het Bureau van de Ned.- Huis- Mej houdraad, verklaarde, dat de klant prijs stelt op „dienstbetoon", dat hem in staat stelt gemakkelijk een artikel te kopen, dat aan zijn persoonlijke wensen voldoet en er toe bijdraagt, dat het gekochte en redelijke tijd behoor lijk blijft functioneren. Prof. dr. F. L. van Muiswinkel concludeerde, dat bij het beoordelen van prijzen en bruto winstmarges het dienstbetoon mede in aanmer king moet worden genomen. Prijs concurrentie zonder meer moet z.i. leiden tot vermindering van de om vang en de aard van het dienstbe toon. In vermindering van noodzake lijk dienstbetoon in de detailhandel zag hij een evenredige belasting van de consument. Dienstbetoon be schouwde hij als een wezenlijk ele ment in een moderne samenleving van de gehele economische activiteit. Het merkwaardige feit doet zich In tussen voor aldus prof. Van Muis winkel dat de wenselijkheid van het dienstbetoon tegenwoordig door velen in twijfel wordt getrokken. Met name door hen, die verantwoordelijkheid dragen voor het loon- en prijsbeleid van de overheid. Duidelijk treedt zulks aan de dag bij de discussie rond het vraagstuk van de prijshandhaving van merkartikelen. Het wil hem voorko men, dat de overheid uitermate voor zichtig dient te zijn bij het nemen van maatregelen, die de bestaande situa tie fundamenteel dreigen te wijzigen. Duidelijk is alleen, dat een verbod van prijshandhaving in veel gevallen zal leiden tot een vermindering van de bruto winstmarges en tot een ver mindering van het verantwoorde dienstbetoon. In andere gevallen zal dit verbod leiden tot een verhoging van de marges en tot een verhoging van de prijzen. de prijshandhaving f. Van Muiswinkel Afschaffing van zo betoogde prof, verder tast de stabiliteit aan èn van het produktieapparaat èn van het distributieapparaat. Hij zag van deze ontwikkeling vele nadelige consequen ties. Drs. P. Th. van Leeuwen zei, dat de service in de vorm van het vriend schappelijke, persoonlijke contact meer zal moeten worden uitgebouwd tot een moderne, meer zakelijk Inge stelde service. De moed voor nieuwe methoden, de durf radicaal te inves teren, o.a. in vergrote ruimten, vond hij nog niet groot genoeg. Nieuwe ver koopcombinaties naar het type vrij willig filiaalbedrijf, zelfs in intematio- naai verband, zullen moeten worden ;esticht. Het vraagstuk van gelijke ;ansen voor het groot- en kleinbedrijf is «iet alleen op te lossen door een billijker toewijzing van de panden in de nieuwbouwwijken, die overigens dringend nodig is. Het is vooral op te lossen door in combinatie eigen mar- ketmg-ideeën tot ontwikkeling te bren gen. Het feit, dat het afbranden van riet in oostelijk Flevoland ls her vat, heeft bezorgdheid gewekt bij de Vereniging tot bescher ming van vogels. Men vreest dat door het afbranden zo laat in het seizoen talrijke eendenbroedsels verloren zul len gaati, temeer omdat veel eenden dit jaar extra-vroeg zijn gaan leggen. De vereniging vraagt zich af waar om voor het afbranden de abnormaal droge wintertijd niet is benut. Men acht 1 maart de uiterste datum. Wel iswaar zijn de eerste eenden reeds in februari gaan nestelen maar deze vroege broedsels zijn meest afkomstig van bastaarden. De vrij zuivere wilde eendstand van de Flevo-polders laat zich door een paar zonnige voorjaars- dagen over het algemeen met verlei den, zodat het aantal broedsels voor maart nog zeer klem is. „Fen gelijk verlies moet een vogelstand nen dragen: men moe. me te^senfi wijfjes met jon gen, WJ^ZeTmT- sten" half februari zijn gaan broeden en reeds in de eerste'week .v*Jl februa" ri hun eerste ei hebben gelegd. AMSTERDAM, 13 maart (KNP) Het „Antonianum", opleidingsinsti tuut voor late roepingen, organiseert voor 21 en 22 maart alhier een week eind voor jongemannen tussen zeven tien en dertig jaar, die belangstelling hebben voor het priesterschap en zich hierover willen oriënteren. Op het programma staat onder an dere een conferentie met als onder werp: „Wat is roeping?" GENDEREN, 13 maart. Een twaalfjarige jongen, Marie van Wij len, heeft gisteravond vijftig koeien gered uit de brandende boerderij van zijn vader in de Noordbrabantse plaats Genderen. Kort nadat de brand in de boerderij ontstond, rende de jongen naar de stal, sneed de dieren los en dreef ze naar buiten. De boerderij is geheel uitgebrand. Het vuur is ontstaan in een rijwiel zaak naast de boerderij. In deze zaak vatte benzine vlam en dit deed enkele gasflessen ontploffen. Een van de fles sen kwam op het rieten dak van de boerderij terecht. De landbouwer was pas twee dagen terug uit het ziekenhuis. Hij heeft nu met zijn vrouw en vier kinderen on derdak gevonden in de boerderij van een broer. Naar schatting is de schade ruim een ton. (Advertentie) N.V.Amsterdamse Belegging Mij Keizersgracht 706 - Amsterdam DEN HAAG, IS maart. De in de commissie van overleg samenwerken* de drie centrale middenstandsbonden houden dinsdagmiddag in het Kurhaus In Sche venragen een bijeenkomst over ©n tegen de voornemens van de be windslieden van Economische Zaken op het gebied van de individuele en van de vertikale prijsbinding. (Advertentie) DEN HAAG, 13 maart (KNP) Het comité Lourdes Bedevaart van het Ne derlands Katholiek Vakverbond organi seert van 30 april tot 7 mei de jaar lijkse kinderbedevaart. Deze wordt voorafgegaan door een novene van de schoolkinderen. iiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii MAGISCHE VIERKANTEN Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. 1. bloeiwijze; 2. strook; 3. gekheid; 4. laag onderhuids vet; 5. klimwerktuig; 6. Europese hoofdstad; 7. slotwoord; 8. koeiemaag; 9. vertaler; 10. vette vloei stof; 11. vreemde munt; 12. kleur in de heraldiek; 13. bloeiwijze: 14. kleur; 15. eiland in de Oostzee; 16. rustteken in de muziek. Oplossing van 12 maart Horizontaal: I. strafschop; 2. tricolore; 3. Ruth, apart; 4. acute, R.D.; 5. fiasco; 6. helft, jas; 7. balie, lid; 8. a.v., schij nen; 9. kapstok, au; 10. en. Eem, duf; 11. nap, Noors. Verticaal: 1. stram, baken; 2. truc, Havana; 3. ritueel; 4. acht, Lisse; 5. F.O., effecten; 6. sla, city, homo; 7. copra, lijk; 8. Hradsjin, dr.; 9. oer, cadeaus; 10. tros, nuf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7