MODE-RITUEEL IN PA TR OON KLUSJESCURSUS voor de huisvrouw I Italiaans brandalarm E' Verkoudheid Muzikaal talent bij Engelse koninklijk familie Kookboek voor kamerbewoners lustig genieten van thé-complet Haarkleur met de mode mee Infra-rode SAUNA BADEN HENRI BENDE Volgens motto ,doe het zelf" Draagbaar koelkastje Rozen snoeien Sla- en koolplanten Irma Spruit „Erg Kasavoeboe" DYSMALGlm KORAAL ZEEM daar lap je mee! ZATERDAG 14 MAART 1964 PAGINA 17 fen ttef avondjaponnetje voor jonge meisjes in zwart en wit. De geplooide ceintuur is in een zacht °eWe tint. Ontwerp Irna Spruit. Met de gedachten bij de jaren dertig in Hollywood, ontwerp Jean Louzac, een mantel van Spaans-gouden suède met een kraag van witte vos voor de Gelmok-collectie te Assen. SCHOONHEIDSSALON ZIJLSTRAAT 73 - TEL. 10542 Langer leven voor bloemen lit 111 III Hi III SPECIAAL tegen menstruatie-pijnen Piepende scharnieren krijgen een beurt met een oliespuit. Vlammend rood als de kleur van een brandweerauto is deze wer velende cape, die werd afgebiesd met koperen knopen en aan de onderkant voorzien van lange zwarte franje. De „harem broek" met het mouwloze lijfje is gemaakt van zwarte wol. Dit met de naam brandalarmgedoopte ensemble, een ontwerp van Eleanore Garnett, behoort tot de Italiaanse lente- en zomermode 1964. Hoe zou uw man reageren als u zo'n pakje aantrok? IJUngs de brandweer opbellen? Je hébt natuurlijk mannen, die heel handig en heel behulp zaam zijn. Die hun vrouwen alle karweitjes, waaraan ook maar een greintje technisch in zicht te pas komt, uit handen nemen, die zelfs verbieden, dat hun vrouw een spijker in de muur slaat. Maar er zijn ook gezinnen, waarvan de heer des huizes twee linkerhanden heeft en waar, als er plotseling een stop doorslaat niet de man, maar de vrouw naar het schakelkastje ijlt. Waar, als de keuken een nieuw verfje nodig heeft, de vrouw de kwast han teert en, als er een schilderij moet worden opgehangen me vrouw met de hamer zwaait. Voorkom Rillerig? Onprettig? verpakte natuurzeem met 100 °/o garantie en uitgeput ontwerper, een stapel afgekeurde en in de prulle- mand gedeponeerde tékeningen, een aanmaning met de drei gende woorden: Morgen moet je klaar zijn" op het tékenbord geprikt, dat is de sféer vóór het gereedkomen van een collectie, ten minste, zoals de fotograaf van dit plaatje die zag. En al lijkt de man ■mhter het tekenbord ingeslapen, de japon die nog slechts als schets op papier staat, is niettemin werkelijkheid gewórden. Het avond toilet, waarin de mannequin gracieus poseert, is gemaakt van zijde shantung en in aquamarijn; de mantel werd geborduurd met kraal tjes en pareltjes. Het ensemble behoort tot de collectie van de Fontana Sisters. Een modeshow lijkt vaak een saaie gebeurtenis voor mensen, die er nooit een hebben meegemaakt. t Het alsmaar langslopen van de- Dak n!ail,leflu'ns in steeds andere een l-i' iurken en mantels, die maar Van n e'n i>eeiJe afwijken van de mode lev vorig jaar, lijkt een saaie be- tU(1e.n«. Maar dan vergeten ze het ri- el> dat er zeker bij hoort. Een mode- (Advertentie) I at de haarverzorging een van de M belangrijkste punten is die de aantrekkelijkheid van de vrouw verhoogt, zal niemand nieuw in eejj0ren klinken. Wij konden ons tijdens de demonstratie gepresenteerd door Va* derlandse firma Indola \.V., er- ten! OVertuigen, dat niet alleen de bui- stre ?dse schoonheidsindustrie naarstig %i ."aar steeds weer nieuwe va- Onz„e 'n de haarmode, maar dat ook best ,6iSen fabrikanten hun uiterste ga's roen om hun internationale colle ts evenaren. Dan°l5 dit keer was het kleurenthema deel a orde- Dit schijnt bij het meren- Schen„ vrouwen nogal problemen te Seven n want vastgesteld is, dat on- eigper 80 pet van de vrouwen haar ftiet "aarkleur niet bezit. Zij gaan biet ,n> kunstmatig aangebracht tintje eh vinrf meer plezier door het leven slecht -5n dat moeder natuur hen maar Da' gedeeld heeft, geschat ft, ünten die we dit keer voor- btOenT, kregen verrassend waren, kan iLwe niet ontkennen. Met recht biet Hn g worden dat de haarkleuren bien ol Jbb.dc meegaan. Vroeger paste Secies de kleding bij aan; thans is het Op2iLundersom. baamrt barend waren de tinten, ge- Purpnr„„jWa,rte kers en zwarte tulp, e onoer? klaUr,en die op Practlsch el' ïst. n0 k kunnen worden toege- 'ek' „r ruine tinten zijn bijzonder in S in po!?.. daar°m ook veel afwisse- Past' lirnk' Vroge'n J=f.bra9?lt- Voor de dames die te ,v°elen zbn °f zich te vroeg grijs j6rSrii5 oo er de tinten staalgrijs, zil- ue vrouw oi?llïsgrbs' Zowel de bedees- r door hi grootste durfal zal ze gden piltaij kapper tevreden kunnen £>Oor P kieia. baar kapper, want het middel meer de modellen en de hele show zelf, die aanleiding gaven tot entoura ge. De show werd georganiseerd door de N.V. Gelmok Kleding te Assen, die uitsluitend lederen kleding vervaardigt. De ontwerper van de modellen was de Haagse mode-ontwerper Jean Lou- zac, die een volgens hemzelf „schok kende mode" had bedacht. Hij had in derdaad van suède, nappa en andere leersoorten een mooie collectie kleding gemaakt, alvast voor de komende herfst en winter, maar de collectie kreeg alleen maar een schokkend ef fect, doordat de namen van de kleding en sieraden nogal schokkend klonken. Engels en Frans werd door ekaar ge bruikt in vreemde combinaties, Neder lands was uit den boze. Een leuke hou ten ketting bjj een sportieve suède jurk heette „trés Kasavoeboe", en een zacht-groen mantelpak met bruin bont afgezet was een „New green tailleur trotteur", trés classique et trés prati que." Voor vrouwen, die golf spelen en daarna iemand willen ontmoeten was het „meet-me-after-golf-ensemble" een uitkomst, jammer dat wjj zelden golf spelen. Pas op het einde van de show werd het duidelijk, waarom er eigen lijk geen Nederlands aan te pas was gekomen, die middag, de collectie was grotendeels bestemd voor de export. ANNET TUIN. onge sla- en koolplanten beginnen zich nu behoorlijk te roeren. Hun groei kan echter op verschillende manieren belemmerd worden. Mui zen zjjn bv. lelijke vijanden voor Uw kostbare gewas. Ze vinden in de harten van kool een bijzondere lekkernij en het jonge groen van de sla versmaden ze ook niet. Het beste middel tegen deze meeëters is muizentarwe. Dit middel moet U blijven strooien tot er niet meer van gegeten wordt. Ook de luis is een minder prettig wezen, overigens niet alleen in de buurt van uw jonge planten. Zij zijn te be strijden met Lindaan rooktabletten. Speciaal de slaplanten kunnen later last krijgen van „wit". Dit euvel moeten we in de kiem smoren door nu vast met Zineb te spuiten. De langzaamste van allemaal, de slak, wil hier ook nog iets te zeggen hebben. Zelfs hij voelt zich tot de sla aange trokken en kan er dan ook behoorlijk schade in aanrichten. Deze mannetjes putter is wel te bestrijden met „Slugit". De bespuiting moet een a twee maal herhaald worden, want hij laat zich niet zomaar op de vlucht jagen. Al deze bestrijdingsmiddelen vindt bij uw handelaar in tuinproducten. show Is een middag of een avondlang durende plechtigheid, waarvoor de be zoeksters zich zorgvuldig kleden om niet zo erg bij de in dat opzicht meestal geroutineerde) mannequins af te steken en dan een uitgesproken mening over de mode ten beste geven, die de mees te vrouwen eigenlijk helemaal niet heb ben. En bovendien vergeten ze het leukste van de middag; het thé-complet. De thee met een hele schaal bijbehorende zoete en zoute hapjes, die je niet direct mag opeten, maar het eten ervan moet je zorgvuldig over de hele middag ver delen, zodat je met aandacht kunt ge nieten. Een thé-complet is een heerlijk heid op zich. Deze week was ik op twee mode shows, waarbij de dingen erom heen zo'n grote rol speelden, dat de show zelf een beetje naar de achtergrond werd gedrongen, 's Middags hield de Haarlems-Amsterdamse mode-ontwerp ster Irma Spruit haar van half drie tot vijf uur durende show. De show zelf nam eigenlijk nauwelijks anderhalf uur in beslag' de rest van de tpd werd gevufd dóor het ritueel. De. dames moesten lang in hun nieuwsgierigheid naar de collectie bedwingen, de show begon te laat. Voor de pauze was de ingekochte confectie-collectie te zien e„ pas na de pauze de ontwerpen van Irma Spruit zelf. De pauze duurde hee lang, omdat alle bezoeksters van dra™- jes en zelfklaargemaakte lekkere nap jes moesten worden voorzien. De bezoeksters waren direct bij ue show betrokken, omdat de meeste van hen klanten waren van Irma Spruit en blijkbaar ook „fans". Zij lieten hun en thousiasme blijken door middel van kleine, wellevende applausjes, die voor al bij de cocktail- en avondjaponnen op klonken. De pakjes en ensembles, waarvan de jasjes lang waren en breedgeschouderd, waren duidelijk be stemd voor vrouwen als Irma Spruit zelf, een slank sportief type. De bruid op het einde van de show was dit maal een snoepgoedroze, die een zacht „ooh" deed opklinken uit alle heim- weeglimlachende vrouwenmonden. Bij het weggaan van de lieve klanten nam Irma Spruit de blijken van hulde en waardering over haar collectie heel be scheiden in ontvangst. De tweede show van die dag was een heel andere, maar ook een met veel entourage. Hij werd gehouden in het Hilton Hotel. Hier waren het eigenlijk Color D.D. d.w.z. dubbeldekkende kleur, dat de firma Indola in de handel bracht, staat alleen ten dienste van de kapper. Waarschijnlijk een teleurstel ling voor de doe-het-zelvert,jes. maar we moeten beamen dat wanneer we op ondeskundige wijze met ons haar ex perimenteren het toch een riskante on derneming blijft. Meestal wordt het haar dan ook dor en onnatuurlijk. Zeer belangrijk is ook, dat de tint van het haar bij de huidskleur past en dat laat vaak te wensen over. Alleen de vaardige hand van de haar- kunstenaar bereikt de resultaten die we ook tijdens deze show weer zagen Kapsels in sprookjesachtige modellen. Er werd veel gewerkt met banden, strikken pluimpjes en bloemen. Een klein strikje met lange uiteinden, de „Chanelstrik" genaamd, gaf de toon aan. Deze kan naar keuze op elke plaats in het haar gedragen worden. Het tegenkammen oftewel touperen laat men toch niet na; het is een te grote troef. Toch zijn de gesponnen suikergevaarten boven op het hoofd be slist taboe! (Advertentie) voor DAMES met vermageringsmassage vol gens nieuwste methode. Gaarne vooruitbespreken.. n de slertuin vragen de rozen weer onze aandacht. Het winterdek moet eerst weggenomen worden, waarna we met de snoei kunnen beginnen Pas geplante exemplaren moeten vrij kort worden gesnoeid. Klimrozen kort U in tot 40 cm. Boven de grond en stam- en struikrozen Iaat U aan ieder takje 3 a 4 knoppen houden Oudere planten worden bij het snoeien ook gevormd. Klimmers laten we niet te veel van de muur af groeien, daar om snoeien we juist boven een knop aan de binnenkant van de tak (muur kant). Het oude hout mag ook flink ingekort worden. Struikrozen laten we graag wat uitgroeien, deze snoeien we dus juist boven de knop die naar buiten staat, en zo dat er nog 6 ogen over blijven. Stamrozen snoeien we nog iets korter, tot een lengte van ca. 10 cm. In Zuid-Afrika is een chemisch pre paraat voor planten samengesteld, dat de levensduur van snijbloemen zou verdubbelen. „Everbloom", zoals het is genoemd, wordt bij het water in de vaas gedaan. De prijs voor een half ons, een hoeveelheid die ruim voldoende is voor een dozijn bloemen, is ongeveer vijfentachtig cent. (Con sul. (Advertentie) 10 TABLETTEN j HIHUHIlllli Er zijn vrouwen, die een natuurlijke aanleg voor het opknappen van derge lijke karweitjes hebben of die de daar toe vereiste handigheid noodgedwongen in de praktijk van het dagelijks leven opdoen. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft in enkele van haar afdelingen een z.g. „klusjescur sus" georganiseerd, ten behoeve van die leden, die onderricht willen ontvan gen in de kunst, kleine reparaties uit te voeren. Je bent dan niet afhankelijk van je man ook een handig exem plaar is immers niet altijd in de buurt of van een vakman, want die staat tegenwoordig ook niet prompt voor de deur, als je hem nodig hebt. Ik heb eens een kijkje genomen in Rotterdam, waar een twintigtal vrou wen van een leraar nijverheidsonder wijs les kreeg in dit soort akkevietjes. De dames leren bijvoorbeeld, hoe ze een haperend strijkijzer weer op gang moe ten brengen, hoe ze een nieuw leertje aan de kraan moeten bevestigen, hoe ze linoleum moeten leggen en gordijn rails aanbrengen. De cursisten mogen van huis kapotte voorwerpen meebren gen, zodat ze die tijdens de cursus on der vakkundig toezicht kunnen repare ren. Ze krijgen eerst twee theorielessen en daarna gaan ze de praktijk in. De cursus bestaat uit zes lessen. In groepjes drommen de dames om de leraar heen, als die een nieuw punt op het programma aansnijdt. Daarna gaan ze geconcentreerd aan de slag, mompelend; „nou moet dit draadje hier" en een collega toevoegend: „nee, dat doe je verkeerd, het Tnoet helemaal geïsoleerd zijn", en ironisch: „je merkt het wel, als je op je vingers slaat". Een heel praktisch idee, het organi seren van zo'n cursus, vooral nu de schoonmaak in de lucht zit en je plot seling genoeg krijgt van dat sombere kleurtje, waarin je gang is geschilderd, en je vloerbedekking toch niet meer he lemaal je dat is. HARRIET en nieuwtje uit (natuurlijk) Ame rika: een draagbaar elektrisch koelkastje, dat, net als een trans portabel radiootje, aan een brede band over de schouder kan worden meegedragen. Door een potig iemand dan, want het weegt ongeveer negen kilo en heeft een inhoud van plm. 56 liter. Het apparaat werkt op een twee- volts batterij, maar kan ook op het lichtnet en de auto-accu worden aange sloten. Op de batterij kan het toestel vijftig uur onafgebroken werken; de temperatuur blijft dan in het inwendige constant plm. 4 gr. C. Iets voor picknickers en vakantiegan gers misschien, maar ze moeten dan wel over een auto beschikken, want het lijkt ons niet zo aanlokkelijk om met zo'n ding te gaan sjouwen. Advertentie) Het is nu in Engeland algemeen bekend geworden, dat prins Charles trompet speelt in het orkest van de Gordonstoun school. Zijn geheim werd openbaar toen hij voor het eerst in het publiek optrad tijdens een avond dienst in de kathedraalvan St. Giles in Edinburgh. De 15-jarige kroonprins zong eveneens met medescholieren in een koor van het Gordonstoun College. Het spreekt vanzelf dat er veel nieuwsgierige blikken op hem gevestigd werden, vooral toen hij zijn capaciteiten op het koperen blaasinstrument de monstreerde. Ondanks de meer dan normale belangstelling speelde het orkest rustig de liederen „Alleman de" en „Turn back o man", waarna de muzikanten zich weer bij het koor voegden. Prins Charles is echter niet de enige in de Engelse koninklijke fa milie die muzikaal is en een of meer instrumenten bespeelt. Wan neer de vorstelijke leden tezamen een orkest zouden oprichten zou de piano er echter verreweg het beste afkomen, in tegenstelling tot de blaasinstrumenten waarvan alleen prins Charles de geheimen kent. De Engelse koningin speelt aardig piano. Haar favoriete componisten zijn Beethoven, Brahms en Rach maninoff. Haar zuster, prinses Mar garet, de hertogin van Kent en het familielid de graaf van Harewood (die met de concertpianiste Maria Stein is gehuwd) behoren eveneens tot de verwoede pianoliefhebbers en -spelers. Zelfs prinses Anne, de oudste dochter van koningin Eliza beth weet zich al aardig te weren op dit edele instrument. Prinses Alexandra moet natuurlijk weer uit de toon vallen door uit te blinken ais drumster. Ter gelegenheid van de 31e verjaardag van haar broer, de hertog van Kent, gaf zij toentertijd een voortreffelijk staaltje drummen ten beste zonder enige voorberei ding. Een verder onderzoek in de koninklijke familie brengt een her tog van Windsor naar voren die doedelzak speelt. Hij is hierin zó begaafd, dat hij zelf melodieën com poneert, die echter helaas niet ver der dan tot zijn adellijke bloedver wanten zijn doorgedrongen. Prins Philip, de echtgenoot van Engelands koningin, is niet zo heel erg muzikaal ingesteld. Wel heeft hij vroeger in zijn schooljaren eens de triangel bediend, zelfs niet on verdienstelijk, maar hier is het toch bij gebleven. Evenals zijn zoon Charles was hij vroeger zanger (een welluidende bariton) in het school- koor op Gordonstoun. Ook de hertog van Kent zingt graag en vooral de blues hebben zijn speciale voorkeur. Maar hij is pas goed in zijn element als hij achter zijn luidruchtig drum stel zit. Rest ons nog de koningin- moeder. Zij is een hartstochtelijk liefhebster van opera's en hoort in het bijzonder graag de componisten Gilbert en Sullivan. Op muziek avondjes bij vrienden en familie gebeurt het meermalen dat zij zelf enkele aria's ten gehore brengt. (Advertentie) Kamerbewoners hebben vaak een druk leven. Naast hun gewone werk overdag hebben zij een, weliswaar klein, huishouden te doen, dat toch nog vaak veel werk met zich meebrengt, wil je jezelf en je omgeving niet al te erg verwaarlozen. Datgene wat er dan altijd bij inschiet is de warme maal tijd. Het kost te veel moeite en boven dien ben je geneigd alleen voor jezelf niet zoveel werk te maken. Maar dat is niet goed. En dat weet en voelt iede re kamerbewoner, want als je dan eens bij vrienden wordt uitgenodigd om mee te eten, of eens een keer de moeite neemt om zelf te koken, merk je dat goede voeding onontbeerlijk is. Over dit onderwerp heeft' het Voor lichtingsbureau voor de Voeding een klein boekje uitgegeven, waarin staat aangegeven, aan welke eisen goede voe ding moet voldoen, en waarin ook re cepten staan van makkelijk klaar te maken wanne maaltijden. De voeding, van iedereen, maar zeker ook van die van de kamerbewoners, moet gevari eerd zijn, de juiste voedingswaarde be vatten en zij moet zoveel mogelijk op geregelde tijden worden genuttigd. In een dagdieet hoort o.a. een halve liter melk, fruit, twee- a driehonderd gram groente, aardappels, brood en vijftig tot honderd gram vlees. De maaltijd moet rustig worden verorberd en ook het ontbijt mag niet worden overgeslagen. Voor het klaarmaken van een warme maaltijd is voor de kamerbewoner het bezit van een hoge-drukpan een groot gemak. Alles is veel vlugger klaar en bovendien kunnen twee of drie gerech ten tegelijk op een warmtebron wor den klaar gemaakt. Hier volgen twee van de recepten, die in het boekje voorkomen en die makkelijk en snel zijn klaar te maken: Voor een aardappelomelet zijn nodig: een paar gekookte aardappelen, één ei, één lepel water of melk, zout, peper, boter of margarine. De aardappelen in plakken snijden en bakken in de boter, het ei in een kommetje breken en met de melk (of water), peper en zout los kloppen. Het ei over de aardappelen heengieten, het mengsel bakken totdat het gestold is, desgewenst ook aan de andere kant bakken. Gebakken aardappelen met ui, to maat er. kaas is ook een maaltijd die vlug klaar is. Men heeft ervoor nodig: 250 gram aardappelen, een ui, twee tomaten, 50 gram oude of jonge ge raspte kaas, boter of margarine, peper en zout. De ui schillen, wassen, fijn- snipperen en in de boter of margarine fruiten. De aardappels schillen en in dunne plakjes snijden en bij de uien in de pan doen, even meebakken en met de deksel op de pan gaar laten worden. Als de aardappelen gaar zijn de in plakken gesneden tomaat bijvoegen en deze meesmoren tot ze zacht zijn. Ten slotte van het vuur al, de kaas eraan toevoegen en door het gerecht mengen. Er zijn nog ta) van andere, eenvou dige recepten en ideeën voor maaltij den opgenomen in dit boekje, dat te gen betaling van vijftien cent te be stellen is bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, in Den Haag. ANNET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 17