CMM m ,Ophouden' een kunst, geen routine-spel en antwoord T7 POTTER'S ÉÉlÉii) Vrouw Opvoedings gesticht Belasting LINIA Gedeputeerden Weduwen Inkomsten EX A MENS Willem Ravelli onderscheiden VERFIJNDE TAFELSFEER De Spaarnestad heeft voor nieuwbouw structuurplan U proeft de moutwijn Kort verhaal door HARRY BOUTS ZATERDAG 14 MAART 1964 PAGINA 7 f 1 s z en maak voortdurend telfouten een gestolen pistool een man van de klok mijn weg tiaar de vrijheid èaaa Vragen voor deze rubriek rtchte men aan de Redactie van ona blad (met In de linker-bovenhoek der enveloppe Vragen rubriek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men hou.de er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. Fiscaal is een en ander niet W want een student zou niet tot Ve Jezin behoren en u zoudt aan hem Zou •oen' inkomen belastbaar 2oo« Zvn me^ inkomstenbelasting. Uw behoort normaal wel tot uw gezin verdient niet aan hem. Kortom J? teiteiyke menselijke verhoudingen un geheel verschillend en ook, wat fis- jT beslissend is, de economische, «oordat verhuur aan een student in het (Advertentie) algemeen maatschappelijk verkeer plaatsvindt, terwijl het gebruik door uw zoon geheel buiten de winstsfeer ligt. """""ii'oiiiiiiiiiiiiiiimiinniiiiniiiMinHiiiiiiiiiiHiiiiumiiniiiiMiiniiiiiuiiMiuiniiiiiiiMiiniHiiiimmiHnniiiiiiMiiHinii raag: Mijn zoon van 13 jaar liep »an school weg en is in een opvoe- •hngsgesticht geplaatst. Moet ik nu ae gedeeltelijke onkosten voor on derhoud voor deze jongen betalen? Aldus L. K. turhT°?r(i: Ih bet geval van bijzondere c 0111611 kosten volgens art. 372 te bet Burgerlijk Wetboek „ten las- onvp?1' °uders of voor zoverre deze kind- °^end zÜn ten laste van het Verni voor zoverre ook dit laatste on- ten i gend 1S. blijven zij (die kosten) bierh"Ste van staat." Het gaat er m0 .dus om, dat u onvermogend vetl Z1in om de kosten niet te behoe- h6t dragen. Praat u hierover eens op Wei f&meentehuis. Bedenkt u hierbij lÜke" scbreef reeds over „gedeelte- thui, onkosten), wanneer de jongen hebhpWas Seweest, u ook onkosten zou wélke u thans niet heeft. ^aag. Als ik een kamer aan een kwdent verhuur krijg ik verminde- ll,Tg van personele belasting. Nu heb ik een zoon van 32 jaar die |bideert en een kamer nodig heeft. Arijg ik nu ook aftrek? M.i. is dat hetzelfde, aldus A.S. MENTHOLPELIETS Teden hoest en Kéelpu Uitwerking frappant Vraag: Mijn vrouw heeft vrijwillig geplakt voor ouderdomspensioen en ontvangt nu 13 per maand. Moet ik die inkomsten van mijn vrouw opgeven op mijn aanslagbiljet? vraagt L. J. H. AntwoordInderdaad behoort het ouder domspensioen waarvoor uw echtgenote heeft geplakt, tot uw belastbaar inko men. Vraag: Krijgen de leden van Ge deputeerde Staten salaris, of is dit een erebaan, vraagt N. v. D. Antwoord: Het bestuur van een provin cie bestaat uit Provinciale Staten, Ge deputeerde Staten en de Commissaris der Koningin. De Provinciale Staten worden rechtstreeks gekozen door de ingezetenen der provincie. Hun leden tal varieert van 35 (Drente) tot 82 (Zuid-Holland). Gedeputeerde Staten (6 leden) worden uit en door de Provin ciale Staten voor vier jaren gekozen. De autonome werkzaamheid der pro vincie valt toe aan de Provinciale Sta ten, maar met „de dagelijkse leiding en uitvoering van zaken" zijn Gedepu teerde Staten belast. Voor de leden van Gedeputeerde Staten bestaat een jaarwedde- en pensioenregeling, de le den van de Provinciale Staten ontvan gen reis- en verblijfkosten en presentie geld. Vraag: Krijgt een gescheiden vrouw van haar gescheiden man na zijn overlijden weduwenpensioen? vraagt D. v. d. L. Antwoord: Het is inderdaad mogelijk dat een gescheiden echtgenote gelijk gesteld wordt met een weduwe als haar gewezen man sterft. Zij krijgt dan dus weduwenpensioen als zij voldoet aan alle eisen. De tweede (enz.) echt- fenote van de gescheiden man, die oor zijn overlijden weduwe wordt, krijgt weduwenpensioen als zij aan al le vereisten voldoet. Het is dus moge lijk dat twee of meer vrouwen wedu- Advertentie) wenpensioen ontvangen als één man overlijdt. Over de weduwenrente voor de kinderen kunnen wij u bij gebrek aan voldoende gegevens niet inlichten. Dit is ter beoordeling van de Raad van Arbeid. Vraag: Mevr. v. S. geeft een over zicht van haar inkomsten en vraagt hoeveel inkomstenbelasting zij over 1963 moet betalen. Antwoord. Uw echtgenoot is belasting plichtig over het gehele inkomen. Daar op mogen nog 100 voor verwervings kosten in mindering worden gebracht. Aangenomen dat u recht hebt op ouder- doms-aftrek, doch geen recht op kinder aftrek, bedraagt de verschuldigde in komstenbelasting 481. ROTIRRDAM, 4 maart. Bevor derd tot accountant: N. Plokker, Rot terdam. ROTTERDAM, 14 maart Stichting klinisch hoger onderwijs: semi-arts: mej. L. Langelaar, Maasland en C. Harre wpn, Rotterdam, J. Lamoré, Zeist, G. Schatborn, Rotterdam, F. Suys, Krimpen aan de IJssel en A. Vos, Rotterdam. Arts: J. van der Hoe- den, Den Haag, E. piooij en P. Stoop, beiden Rotterdam. AMSTERDAM, 14 maart Doet. scheik.p. Lambeck, Amsterdam, H. Zwenk, Naarden en J. Bart, Sant poort. Kand. wisk. en natuurweten- HAARLEM, 14 maart In verband met de aankoop van een terrein in de Waarderpolder van 64.337 vierkante meter door de N.V.Drukkerij De Spaarnestad, vernemen wij nog nader, dat het aangekochte terrein belangrijk groter is dan waaraan in eerste instan tie behoefte is. De directie heeft echter rekening gehouden met een veel ver dere toekomst en voorziet dat ooit ook de nieuwbouw weer zal moeten worden uitgebreid. Daarom heeft zjj zich over die verre toekomst beraden. Daaruit is onlangs een zogenaamd structuur plan ontstaan. Wanneer dat structuur plan inderdaad geheel ten uitvoer wordt gebracht, is het niet uitgesloten, dat de binnenstad in de verre toe komst ooit wordt verlaten en dat het grote bedrijfspand aan de Nassaulaan te Haarlem tot de geschiedenis gaat behoren. De eerste fase van de nieuwbouw, die in ieder geval wordt uitgevoerd, omvat een diepdrukhal annex tijd schriftenafwerking en expeditie. Er zal o.m. een nieuwe, brede rotatiepers worden geplaatst. Bepaalde technische afdelingen blijven nog in het oude be drijf. De directie houdt het evenwel niet voor uitgesloten dat een blijvende scheiding in het technische proces op den duur niet gewenst zal blijken te zijn. Het is daarom niet zeker dat de situatie zo zal blijven. Afhankelijk van de conjunctuur kunnen de bouwplannen evenwel worden uitgebreid. Of het gehele bedrijf met name de uitgeverij, de administratie, exploita- tieve en redactionele afdelingen uit de binnenstad zullen vertrekken is nog met geen mogelijkheid te voorspellen. In ieder geval is bij de huidige bouw plannen ook daarmede rekening ge houden. Al de plannen zijn uiteraard uit zake lijke motieven opgezet. De directie van De Spaarnestad realiseert zich boven dien, dat er in de Waarderpolder meer ruimte zal komen: er zal met name meer parkeermogelijkheid zijn. Over de bestemming van de losse panden in de Haarlemse binnenstad, die in het bezit zijn van De Spaarnestad, is nog geen beslissing genomen. Advertentie) schappen: A.' van der Meulen en F. Jacobs, Amsterdam. GRONINGEN, 14 maart Artsex., lste ged.: mej. H. Dijkhuis, Winkscho- ten en W. Plaggemars, Groningen. Be vorderd tot arts: P. Huizinge, Gronin gen, P. Lund, Oslo en H. Robers, Ha- velte. EINDHOVEN, 14 maart TH: kand. scheik. technol.P. Appel, Heemstede, J. Aarts, Gilze-Rijen en H. Heijligers, Eindhoven. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Het ophouden (niet nemen) van een slag, is één der elementaire speelfigu- ren. Vooral bij het spelen van Sans- atout-contracten moet men vaak niet te haastig zijn met het winnen van een slag in een kleur, waarin de tegenpartij kennelijk lengte heeft. De kunst van dit ophouden is, het niet te laten ontaarden in gedachteloos routinespei. Hoe had u het onderstaande drie Sans-partijtje op de zuidplaats af gewerkt? 10 3 C? V 10 O 7 5 2 4» V 10 9 7 5 4 4 V 8 4 8 6 4 3 2 O V B 6 Jfr B 6 N W O H B97 9 9 5 O H 10 9 8 4» H 8 2 A 6 5 2 (?AHB7 O A 4 3 4» A 3 Zuid was gever, allen kwetsbaar. Bied verloop: zuid twee Sans-atout noord drie Sans-atout. Kort, maar ef fectief! West achtte uitkomst van zijn lange, doch zeer zwakke hartenkleur onge wenst Hij speelde ruitenvrouw voor en daarmee was oost bijzonder inge nomen in slag 1 speelde oost dan ook de ruiten tien bij, zuid liet de slag lopen. West vervolgde met ruitenboer, oost nam over met ruitenheer en zuid liet de slag nogmaals gaan. Oost trok voor de derde maal ruiten, zuid nam. Hier na volgden klaveraas en nogmaals kla ver: bij deze tweede klaver viel wesjv klaverboer, zodat alle kou de lucht uil was. Oost kon klaverheer nemen, nog een ruitenslag maken en daarna opge ven: 9 slagen voor NZ, 600 punten. Zuids „gewone" speelwijze, het twee maal niet nemen van ruitenaas, was van het begin tot het einde onjuist Als OW in slag 2 op het goede denkbeeld gekomen zou zijn om met schoppen te vervolgen, had zuid drie slagen in schop pen, één in ruiten en één in klaver moeten verliezen. Zou zuid de eerste aanval in schoppen óók hebben gewei gerd, dan hadden OW naar keuze met ruiten of schoppen kunnen vervolgen: in alle varianten gaat zuid down. Nu is het niet nemen met ruitenaas in slag 1 niet zó slecht. Oost „signa leerde", zodat west vrij zeker met rui ten zal vervolgen. Maar juist ómdat oost signaleerde, en niet direct slag 1 met ruitenheer overnam, had zuid kun nen concluderen dat de ruitens bij OW vermoedelijk 4 3 verdeeld zaten. In elk geval had zuid de tweede ruitensiag moeten nemen: oost heeft zéker niet Heer-tien sec gehad. Bezit oost vijf rui tens met de klaverheer, dan zal down gaan onvermijdelijk zijn ongeacht of ruitenaas wel of niet in die tweede slag wordt genomen. Zitten ue ruitens bij OW echter 4 3, dan kan zuid als hij slechts één klaverslag verliest niets gebeuren: maximaal maken OW drie ruitens en één klaver. Zuids tweede ruiten-weigering was dus bepaald onjuist, maar zuid had het ge luk dat oost geen schoppen naspeelde. Daar zuid met twee Sans had geopenl, was oost bang dat zuid schoppen-aas, vrouw zou hebben. Natuurlijk was dat mogelijk geweest, maar oost had toch in dat geval zónder gevaar schoppenboer kunnen naspelen, zodat schoppen tien in noord geen slag zon worden. Eén ding had oost kunnen berekenen: het naspelen van ruiten zou vermoede lijk nóóit meer tot downspelen leiden, daar noords klaveren dreigden vrij te worden. Zou zuid schoppen AV en har ten AB hebben, dan zou ook het na spelen van schoppenboer de downslag gaan opleveren. OW zoudei. n.l. krijgen twee slagen in ruiten (die er al waren), klaverheer. hartenheer en een schoppen slag. En zou west zoals in de prak tijk het geval was, de schoppenvrouw hebben, dan kon zuid al zeer snel zijn tent opvouwen. Wéér was eens een contract gewon nen, doordat de tegenpartij de „laatste fout" maakte. Zuid had niet goed ge speeld. maar oosts verzuim op tijd schoppen te spelen redde hem van de ondergang. DEN HAAG, 14 maart. De bas- bariton Willem Ravelli uit Den Haag is gistermiddag op de Belgische am bassade in Den Haag door de ambas sadeur van België in ons land, F. X. baron Van der Straten-Waillet, de on derscheiding van officier in de kroon- orde_ van België uitgereikt. De onder scheiding is de heer Ravelli vooral toegekend wegens de lessen, die hij jarenlang aan het conservatorium in Antwerpen heeft gegeven. \lleen het VOLMAAKTE is goed... Vanavond zal de wereld een ridder armer zijn. Een van de edelste mannen van onze stad gaat om half zes zijn dood tegemoet. Een an de nobelste burgers, misschien wel e nobelste, althans in de verblinde ogen van zijn medemensen. Want draagt ook W) niet de ziel van een misdadiger in zich gelijk alle andere mensen? Jaren heeft het geduurd alvorens ik deze ver schrikkelijke ontdekking deed, misdadi- fers zijn we allemaal, alleen kan de een ftet beter verdoezelen dan de ander. Het °htbreekt de meesten aan moed om zich Ver te geven aan hun kwaadaardige .^sten. Zij houden ze verborgen in de don- 6rste diepten van hun hart, zoals men Panters opsluit achter zware tralies, zij snu^en hun eigen meesters kunnen ver- cheuren. Uit schaamte voor de buiten- j ereld houdt men hen vast in de spe kken van hun brein; hoe harder de pan- hs brullen des te meer moeite doet men „hi hen te overstemmen door z.g. goede aclen, die meestal weinig kosten. Intus- 611 denkt niemand eraan die verscheu rde beesten uit te dryven. Integendeel, en voedt ze zelfs, zij het spaarzaam n stiekum opdat het niemand zal mer- ®h. Soms lachend, soms vertoornd neemt Jjen een stukje leven van een ander tp?ns en geeft het te eten aan zijn pan- ®rs. Men kwelt, ergert, zijn medemens, et hem verdriet. Op duizenderlei wij- J*h en met evenzoveel variaties steelt hen een stukje leven om het zijn bees- 6h voor te zetten, een seconde, een mi- jpht, een uur, een jaar. Een chef kaf- jjft zijn boekhouder uit, zodat de arme han slapeloze nachten doormaakt en zijn ?eZondheid aangetast wordt; een man be- °eh zijn woede op zijn kind, zijn vrouw ,h brult daarmee een stukje van hun jjvensdraad af. Een vrouw maakt haar t„ah jaloers, opzettelijk of dom onwe- hd. Het zou een lange Ul'st van mis- daden, waaraan we ons dooriopend schul dig maken, kunnen worden, een lijstz der einde. Elke dag opnieuw ver^ we op deze manier het vreten voor onz panters. Wij zijn allemaal te lat voor een oprechte grote misdaad bevreesd voor de gevolgen jampotlikkers zijn wij en kruimeldieven. Na rijp beraad heb ik mij dezr wijs heid eigen gemaakt en ik ben vastbe sloten mij te verheffen boven deze poel van slappe wezens. Uiterlijk ben ik een van hen, zelfs een van de slapsten nummer zes in de boekhouding, vrijgezel met een zolderkamertje en een norse hos pita. Niemand weet iets van mijn duize lingwekkend plan af, niemand zou het trouwens begrijpen, groots als het is, schier onmenselijk groots. Ik ben voornemens mijn chef van het leven te beroven, van zijn gehele leven, verheffen zal ik mij tot moordenaar en dief. Zonder enige reden zal ik hem ver moorden. Want dat is een van mijn vaste stelregels, als je iets doet doe het dan zo volledig mogelijk. Het wilde beest in mij zal mij maken tot Iets dat mijn le vensjaren nooit bereikt hebben, een man zal ik worden, die tot het uiterste zal gaan. Maar voor ik mijn panter de vol ledige vrijheid geef heb ik hem eerst getemd, hij zal doen wat ik wil. Tot in de fijnste bijzonderheden heb ik mijn pro gramma klaar gemaakt; zelfs een feest avond aan het hof vermag nooit een der gelijke technische volmaaktheid te berei ken. De meeste misdadigers worden ont maskerd door onachtzaamheden wijl ze zich niet volledig concentreren op hun taak, te zeer zijn ze bezig met andere, onnozele kleine zorgen, vrouwen, kinde ren, hun huis of wat dan ook. Ik haat zulke knoeiers; nu voel ik mij gelukkig dat ik niemand of niets heb dan mezelf, npn Shrpri o-pri^ r}1* concentratie kun- °m te beginnen ben ik ex tra hoffelijk en opmerkzaam geworden tegenover mijn chef met een soort terug getrokken bedeesdheid; het is zelfs hem opgevallen en het doet hem goed Welge vallig kijkt hij vaker op mij neer als ik zit te worstelen aan de lange cijferreek sen. Zijn. meesterlijke tevredenheid over mij, zijn knecht, heeft mij lang razend gemaakt. Wat denkt die vent wel wie hij voor heeft, een slaaf, een hond, die naar hem opkijkt om geaaid te worden? Op zo'n ogenblik zou ik hem het liefst een trap gegeven hebben. Zover kwam het natuurlijk niet, het beest in mij moest ik in elk geval in toom houden. Ik werd nog slaafser, hield nog meer van mijn chef tot ik de panter volledig overmees- ters 'had Het kostte eigenlijk weinig moei- tp want'miin chef is uiterlijk een pracht kerel Onze stad noemt hem rechtscha- pen, 'menslievend en daarom ook heeft hij een ridderorde gekregen. Belachelijk natuurlijk een ridder met een blllk]6. maar zo gaat het nu eenmaal. In hem, de grote gewaardeerde en gerespecteer de notabel wil ik de valse wereld tref fen, in de schijnbaar eerlijkste, braafste mens van onze stad. Mijn plan is helemaal klaar, niemand zal mij verdenken. Als er een we zen Is, dat geen voordeel heeft bij de dood van mijn chef, dan .ben ik het. Ik ben een stumper, maak voortdurend telfouten en ben nog niet ontslagen, om dat mijn chef zo edel wil zijn. Aan diegene waar ik wel eens mee praat dat zijn er weinigen heb ik verteld dat ik weer eens ga vissen bij de kromme eiken, een eenzaam plekje even buiten de stad. Mijn hengel is er al; er liggen drie dikke baarzen in mijn net te spartelen, die heb ik vannacht gevangen. Een beter alibi kon ik niet vinden, vissen kunnen niet praten en dus ook niets verraden. Het zal overigens een gemakkelijk werkje worden, zelfs zo eenvoudig dat ik mij afvraag of mijn misdaad wel genoeg waarde zal hebben. Daarom beschouw ik het als een klein experiment, voor vele en moeilijkere herhalingen vatbaar. Mijn chef woont in een groot landhuis buiten de stad, helemaal verdiend met zijn mens lievendheid. Behalve eerlijk noemt men mijn chef ook secuur, een man van de klok is hij. Om 9 uur komt hij binnen, om 12 uur eet hij zijn boterhammetjes, om kwart over twaalf steekt hij zijn pijp op, om vijf uur gaat hij naar huis. Nauw gezet noemt men zoiets, ik vind het fan tasieloos. Hij rijdt in zijn zwarte Cadillac rechtstreeks naar huis en vermindert om kwart tot twintig minuten over vijf vaart om van de landweg af te slaan naar zijn eigen beukenlaan. Vanavond zal ik hem verlossen van die sleur. Klokslag 1 uur ga ik weg, dat heb ik al twee jaar lang een keer per maand gedaan, zogenaamd om te vissen. In het bosje, waar hij omheen moet rijden alvorens de oprijlaan te be reiken, wacht ik hem op. Een gestolen hek waar wegwerkers het verkeer mee afsluiten ligt al klaar, ook een gestolen pistool met zes kogels. Het stuur van zijn wagen zit aan de linkerkant dus aan die kant za] hij uitstappen om het hek te onderzoeken, dat ik dan op de weg heb neergezet. Natuurlijk gebruik ik hand schoenen, uit een warenhuis meegeno men. Is alles volgens plan verlopen dan ren ik door het bos en een stuk hei, en waad na mijn schoenen en mijn sokken te hebben uitgetrokken enkele honderden meters door de rivier tot ik bij mijn hen gel ben. Als een kind heb ik mij overge geven aan mijn plan. Bij mijn werk mag ik mij niet door mijn emoties laten lei den. Voor ik begin moet ik de panter in mij gekalmeerd hebben, daarom kan hij zich nu al volledig overgeven aan mijn wraakzucht, ik laat hem uitrazen voor ik hem loslaat. Zes keer heb ik mijn chef in gedachten vermoord. Zes keer he" ik hem in de beschaduwde laan uit zijn dure wagen zien stappen. Toen het echt ge beurde was het al bijna een gewoonte ge worden; het zachte brommen dat door de struiken heen schuift en vlug nader komt, en dan het abrupte remmen Hij gooit het portier open. Zijn linker lakschoen glijdt naar buiten, zijn grijze haarkop komt te voorschijn. Achter de dikke brilleglazen liggen de ogen op de loer, waakzaam als altijd. Dit maal zullen ze geen fout ont dekken. Vanuit het bos schiet ik hem neer, zes schoten vuur ik op die mens lievende ogen af, zes schoten die allen doel treffen. Aanvankelijk lag het in mijn bedoeling een^ filmcamera mee te nemen om zijn reacties te bestuderen. Maar dat 's te §evaarlijk. Bovendien moet ik mij volledig concentreren op mijn werk. Een zo goed voorbereide misdaad mag door geen enkele menselijke zwakheid ver- prutst worden. Geheel volgens program- ma heb ik het meesterwerk voltooid. De schematisch uitgestippelde weg naar mijn vishengel volgde ik rustig en vastbera- •9.' ln de overtuiging iets groots ver richt te hebben. Bij mijn drie baarzen za ten vier politieagenten. Mijn experiment is met geheel gelukt. Ik had mijn uitgewerkte plannen in mijn bureau laten liggen, waar mijn chef, die valsaard, ze ontdekt heeft. Menselijk laf als hij is heeft hij de po litie gewaarschuwd. Dat vertelde mij de inspecteur later. Ik zag hoe het sa distische beest in hem zich aan zijn tra lies vastklampte om een groot stuk van mijn leven in ontvangst te nemen. De schurken hadden een etalagepop uit de wagen geduwd, een pop gekleed in het afschuwelijke zwarte kostuum van mijn chef, waar ik in mijn onschuld op schoot. Nu na vijf jaren in mijn cel te hebben doorgebracht ben ik enigszins over mijn teleurstelling heen. Ja ik ben op de ver keerde weg geweest. Ik had de panter in mij moeten verdrijven, dat heeft de aalmoezenier mij gezegd en hij heeft ge lijk. Een eerlijk mens is het die aalmoe zenier. Oprechte blijdschap lag in zijn ogen toen ik hem vertelde dat ik spijt had van mijn daad. Wie had dan ook kunnen denken dat die schurk van een chef in mijn bureau ging snuffelen. Ik wi] geen stumper blijven, geen mislukkeling en ik zal alles weer goed maken. Mijn doel zal ik toch bereiken. Na langdurige studies van mijn cel, mijn omgeving en vooral mijn bewakers heb ik een ontvluchtings plan weten te ontwikkelen, dat de hele wereld in beroering zal brengen. Op dit kleine briefje dat ik op mijn borst bij mij draag, zal ik mijn weg naar de vrij hei 1 openbaar maken. Ofschoon het denken mij zeer moeilijk valt wil ik u een levenswijsheid niet ont houden. Probeert u nooit met intellect te strijden tegen de brute, meedogenloze kracht van bewakers. Het zijn mensge- worden panters. Tenslotte dank ik mijn verpleegster, die deze regels voor mij heeft willen optekenen, omdat ik er niet meer toe in staat was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7