LUISTERGELD PER 1 JULI ZES GULDEN MEER V erdere verhoging door Kamer afgekapt Groothertogin Charlotte wil aftreden WORMERVEER houdt het niet meer uit Nieuwe chemische fabriek DICHT wegens STANK hinder is nu tot een minimum beperkt „Plus Een pluspunt! Kosmos 26 in de ruimte Peruviaanse expeditie is nog steeds niet veilig Moderne autotunnel onder Bernhardpas gisteren geopend Gif pijl uit camera voor De Gaulle? OP WEG NAAR SUCCES? Prins Jan zal haar opvolgen Wreed verstoorde Beatledroom Het weer W eersomslag Temperatuur zal gaan stijgen morgen verschijnt Een moderne weekeindbijlage in kleuren Honden met vaatjes cognac werkloos WEER IN EUROPA Nederlandse tulpen in tuin van Kremlin HEDEN GORDIJNENSHOW VAN DUIVENB0DEN Werkgever voor tien mille benadeeld DONDERDAG 19 MAART 1964 87ste JAARGANG No. 3169i Onverantwoord MORRIS 'êeforeyouêuy! FALCON CflMELJASSEN j de hoofdredactie Deel van de tall-óliefabriek in Wormerveer, een zogenaamde fractioneertoren. Dit is de nieuwe autotunnel onder de grote Sint Bernhardpas, Europa's eerste tunnel voor weg verkeer onder de Alpen, die van- üaag zijn officiële opening be leeft. Anneke Grönloh vertrok gister middag van Schiphol naar Kopen hagen waar zij zal deelnemen aan het Eurovisie Song Festival. Op de foto een laatste groet van An neke naar de véle vrienden en kennissen die de populaire zange res op het vliegveld succes kwa men wensen. Kruisstraat 22 ÏUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 4 Telefoon 5790 DirectieW. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur Paul Kroüman. UWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 50 cent per mlllimete» hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voo» advertenties eventueel zonder opgave var redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per wee* 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* temen 5,30 en 7 uur. teL (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 maart Met ingang van 1 juli zal iedere bezitter van een of meer radiotoestellen per woning achttien gulden luistergeld moeten be talen in plaats van twaalf gulden per jaar. Heeft hij in zijn auto nog een toestel ingebouwd, dan moet ook daar voor eenzelfde bedrag worden opge bracht. Minister Bot heeft ervan afge zien in de wet bovendien een maxi mum van 24 gulden per jaar op te nemen, om enige marge te hebben in dien verdere verhogingen nodig zouden zjjn. Wanneer dit inderdaad het geval zou zijn, moet opnieuw een wetsont werp bij de Kamer worden ingediend. Dit laatste is het gevolg van een amendement van freule Wtte- waal van Stoetwegen (CH), dat door de minister is overgenomen. De ge hele Kamer had er zich achter ge schaard. Een socialistisch amende ment, om de verhoging op te schor ten tot medio 1965 is verworpen. Het zou de omroepen in onoverkomelijke financiële moeilijkheden hebben ge bracht. Zjj zouden hun essentiële taak niet meer kunnen vervullen, al dus mr. Bot. De liberale motie, waarin openbaar making Van alle financiën door de om roeporganisaties werd geëist, is door mevr. Van Someren ingetrokken, na dat minister Bot had toegezegd, er bij de omroepen met klem op aan te drin gen, dat zij uit eigen beweging hun be grotingen openbaar maken, ook die welke betrekking hebben op de beste ding van hun eigen financiën. De libe rale woordvoerdster was daarmee wel niet tevreden, maar begreep dat de Kamer haar motie niet zou steunen. Op een uitnodiging een gewijzigde motie in te dienen, waarin de „eis" tot publikatie in een „verzoek" zou worden veranderd, ging zij niet in. Ook niet nadat minister Bot had verklaard, dat in de huidige wettelijke situatie de omroepen niet gedwongen kunnen wor den. Mevr. Van Someren dankte niet temin zowel de minister als de Kamer, omdat in ieder geval de gedachte in LUXEMBURG, 19 maart (Rtr) Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft de Luxemburgse regering in ken- 1118 uResteld van haar wens af te treden, zo heeft een zegsman uit paleiskringen vandaag bekendgemaakt. De groothertogin heeft gisteren pre mier Pierre Werner en regeringsleden ontvangen en haar besluit meegedeeld. Venraeht wordt dat zij zal aftreden voor 7 juni, de dag waarop algemene verkiezingen worden gehouden. De pre mier zal de Luxemburgse Kamer van Afgevaardigden een van de komende dagen van het besluit van de groother togin op de hoogte brengen, aldus de zegslieden. De groothertogin zal worden opge volgd door haar zoon, kroonprins Jan. Een woordvoerder van het Hof heeft vanmorgen meegedeeld dat over een da tum van abdicatie nog geen beslissing is genomen. itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimmiimiiiiiiiiiiinii Twee meisjes van 14 en 15 jaar oud zagen hun droom om de Beatles in Liverpool te gaan bezoeken ruw verstoord toen de motorpolitie in de Amerikaanse plaats Alabama hen daar uit een bus oppikte. De jongste van de avonturierster had haar spaargeld van 100 dollar van de bank gehaald om de eerste kosten te dekken. Verder zou het tweetal in Washing ton werk proberen te zoeken om het benodigde bedrag voor de over tocht naar Europa bij elkaar te krij gen. Hun bagage bestond uit enige Beatleplaten, twee broodjes met ham en voor ieder een bordkartonnen koffertje met de benodigde kleren Voorlopig zullen zij het weer moeten doen met foto's van hun Engelse ragebolfavorieten. haar motie neergelegd, veel steun had gekregen. De minister zei, dat hij alle aanlei ding zag tot publikatie van alle cijfers. Daartoe bestaat volgens hem een mo rele verplichting, omdat de bron van inkomsten die de omroepverenigingen ook buiten de luisterbijdrage ontvangen (o.a. door het uitgeven van de weke lijkse radioprogramma's), alleen kan vloeien dank zij de staatsgelden, die hun gehele activiteit mogelijk maken. Na het beraad met de commissie van voorbereiding heeft mr. Bot de Kamer de cijfers met betrekking tot de be steding van de luistergelden door de omroepen reeds kunnen overleggen. De heer Kieft (AR) meende dat de omroepen wel degelijk bereid zouden zijn alle cijfers te publiceren, "r. Bot heeft dit tegengesproken. Tijdens het debat kwam de vraag ter sprake, of de regering de reclame via radio en via tv aan elkaar heeft gekoppeld, door deze in verband te brengen met het werk van de pacifi catie-commissie. Mr. Geertsema (WD) ontkende dit met een verwij zing naar het akkoord van Wassenaar. Het wetsontwerp tot verhoging van de luisterbijdrage is met 85 tegen 40 stemmen aangenomen. De WD stem de per saldo zonder enthousiasme voor. Zes leden van de PvdA sloten zich bij de voorstemmers aan. Hun motief was, zoals de heer Kleywegt, bestuurslid van de VARA, uiteenzette dat het onthou den van deze aanvullende gelden aan de omroepen onverantwoord zon zijn. De vier kleine partijen, SGP, PSP, CPN en Boerenpartij waren met de rest van de PvdA tegen. I Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lEIPSESTRAAT, (81) KONINGSKEIN) AMSIBiQAM ttl, #3596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, aan de kust krachtige zuidoostelijke wind en koud. Daarna wind ruimend naar zuidelij ke richtingen en stijging /an tempe ratuur. Vannacht geen vorst meer. VRIJDAG zon: 6.4318.53 maan: 10.172.01 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. 19 maart Heel langzaam dringen de depressies met wat regen en zachtere lucht verder boven Frankrijk en België door. Morgen kan er in het zuidwesten van ons land al wat regen vallen bij een iets hogere temperatuur. Na vrijdag is in het hele land enige stijging van temperatuur waarschijnlijk, mede doordat de oostelijke luchtstroom langzaam afneemt en geen koudere lucht meer aanvoert. In Zuid Engeland is de laatste twee dagen plaatselijk 40 A 50 mm regen gevallen. max. min neersL Station: Weer temp. temp afgeL gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 8 —3 0 Vpenburg zw. bew. —2 0 Vlisslngen zw. bew. 4 1 0 Eelde onbewolkt 8 —4 0.1 De Bilt zw. bew. 5 —3 0 Twente onbewolkt 3 —i 0 Eindhoven zw. bew. 5 —0 0 Zd-Limburg geheel bew. 4 0 0 Stockholm zw. bew. 0 —9 0 Oslo geheel bew. 8 —6 0 Kopenhagen zw. bew. 8 -4 0 Londen regen 6 1 3 Amsterdam zw. bew. 4 —2 0 Brussel motregen 5 1 0 Luxemburg motregen 3 —2 OA Parijs regen 7 5 8 Nice zw. bew. 4 8 0 Berlijn zw. be -. 0 Frankfurt geheel bew. 5 —4 0 Mtlnchen geheel bew. —1 —4 0 Zvlrich regen —2 —2 6 Genève regen 10 4 1 Locarno geheel bew. 8 5 0 Wenen licht bew. 2 —0 0 Innsbruck zw. bew. 1 —3 0.6 Rome zw. ew. 16 5 0 Madrid geheel bew. 15 10 0 Mallorca licht bew. 21 6 0 Brittannië Verscheidene bandieten hebben woensdagochtend een overval gepleegd op een bekende juweliers- winkel in het hartje van Londen. Prin ses Margarethe van Zweden had in deze winkel vorige week nog haar ver lovingsring uitgezocht. De rovers gin gen er met ongeveer twintigduizend pond sterling 200.000) aan juwelen vandoor. (Rtr) WORMERVEER, 19 maart. We- Sens het verspreiden van een voor de baaste omgeving ondraaglijke stank en Wegens hinderlijke eigenschappen, zo- het verontreinigen van het sloot- Water, zal een fonkelnieuwe fabriek Jan de Naarden Chemie, die zes mil- Inen gulden heeft gekost, moeten wor sen stilgelegd. De fabriek, een mstal- Jatie voor de gefractioneerde distilla te van tallolie, verspreidt een stank, voor de omwonenden niet te har- •Jen is en verder in een groot deel van aeze 14.500 inwoners tellende gemeen- hinder veroorzaakt. Niet alleer. voor 5® inwoners, maar ook voor andere in dustrieën, met name de fabrieken van eetbare waar. Deze fabrieken hadden 'tover geklaagd, dat hun produkten kaar de fabrieksstank gingen ruiken. B. en W. van Wormerveer hebben Psteren beslist, dat de fabriek met in gang van zaterdag moet worden ge sloten „omdat zij in werking is met Onduldbare hinder voor de omgeving Af! iu verband met niet-naleving van S in de vergunning gestelde voor aarden". Wat dit laatste betreft Aprdt gedoeld op het feit, dat de fa- ?iek afvalstoffen loost op een sloot, yaardoor het water in de gemeente WOrdt verontretnigd. Toen de fabriek zou worden ge- bouwd, werd gezegd, dat niemand er enigerlei hinder van zou ondervinden. Men zou het bestaan van de fabriek niet opmerken, zo werd toegezegd. Omstreeks medio vorig jaar werd met de bouw van de fabriek begonnen. Se dert drie weken laat de onderneming de installatie proefdraaien. Het is niet te verwachten, dat de di rectie van de Naarden Chemie zich 'onder meer neerlegt bij dit besluit van bet gemeentebestuur van Wormerveer. Dm te beginnen zou zij vandaag een Besprek hebben met de burgemeester. verder staat haar nog de weg open »an een beroep bij de Kroon. Drs. H. W. Knol, technisch direc teur van het bedrijf, merkte het vol gende op. „Het ligt voor de hand dat "'"iiiiiiimuiiiiniHiiiiMiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiit """iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiyiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin t^r ij voelen enige trots nu wij W/ onze lezers mee kunnen delen, dat ons blad met ingang van diorgen, vrijdag 20 maart, opnieuw een belangrijke uitbreiding onder- Baat. Morgen verschijnt namelijk bet eerste nummer van onze geheel dteuwe weekeinbijlage, die wij de Velzeggende naam „Plus" hebben Begeven. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit „Plus" voor al onze abonnees ?°k inderdaad een pluspunt bete kent. Het richt zich tot het gehele Bezin, besteedt aandacht zowel aan de vrijetijdsbesteding als aan de gro- J® problemen van deze tijd. Het beeft oog voor bejaarden en tieners, °or het eigen leven van de vrouw voor de liefhebberijen van de man voor zijn vrije zaterdag. Van daar dan ook, dat wij als een van eerste dagbladen in Nederland d.z.® weekeindbijlage. „Plus" op D.ldag doen verschijnen. Wij kozen evendien een aantrekkelijk for- taaat, een njeuwe moderne papier- °rt en onze drukkers hebben al Jm aandacht besteed aan een ^d'eudruk, die nog van week tot ®k ?.al werden uitgebreid en ge- p leetumeerd. Kortom, wij zijn er- biM overtuigd dat „Plus" een nieuwe n„„rfBe betekent tot de groeiende Pepuianteit .van ons blad. op f te zeBSen> dat wij ook Vitijnen S normaal blijven ver- bij de bouw van een zo gecompli ceerde installatie in het proefstadi um, dat aan de overdracht vooraf gaat, onvolkomenheden optreden. Het is buitengewoon te betreuren dat door deze onvolkomenheden aan omwonenden overlast is veroorzaakt. Zo is twee weken geleden een ge ringe hoeveelheid tallolie in een ri oolputje terecht gekomen en van daar in een afwateringssloot. Herha ling kon onmiddellijk en volledig worden voorkomen. Veel onprettiger was het feit dat zich te zelfder tijd een hinderlijke „geur" verspreidde waardoor bij buurtbewoners de vrees heeft post gevat met een blijvend verschijnsel te doen te hebben. Men kan evenwel constateren dat deze hinder inmiddels sinds een week tot een minimum is teruggebracht. De hoofdinspecteur-directeur van de Arbeid, dr. G. W. R. Overdijkink, alsmede dr. D. L. Kedde van het staatstoezicht op de volksgezondheid hebben na controle ter plaatse geen reden gevonden tot enige maatregel. Inmiddels is de situatie nog verder verbeterd en het lijdt niet de minste twijfel dat het bedrijf volledig aan de in de hinderwet vergunning neergeleg de voorwaarde kan voldoen", aldus de heer Knol. MOSKOU, 19 maart (Rtr.) Het Russische persbureau „Tass" heeft ge meld dat de Sovjet-Unie woensdag een onbemande kunstmaan, de „Kosmos 26", heeft gelanceerd. De lancering vormt een onderdeel van een serie die tot doel heeft inlichtingen te vergaren over de omgeving van de aarde, met inbegrip van haar stralingsgordels. Vol gens Tass werken de instrumenten aan boord van de Kosmos 26 normaal. De omlooptijd rond de aarde bedraagt 91 minuten. De hoogte van de baan om de aarde varieert van 403 tot 271 km, een hoek van 49 graden ten opzichte van de evenaar vormend. De eerste satelliet in de reeks, Kosmos-1, werd 16 maart 1962 gelanceerd. MOSKOU, 19 maart (UPI) Een Westduits zakenman, Hans Meyer, die de firma Krupp vertegenwoordigt, heeft toestemming gekregen in Moskou een kantoor te openen. Het is voor het eerst dat de Russische autoriteiten een dergelijke erkenning ebben gegeven aan een. vertegenwoordiger van een Westduits bedrijf. LIMA, 19 maart (AFP, Reuter) Nog steeds bestaat direct levensgevaar voor de leden van de expeditie, die in de schier ondoordringbare jungle van Oost- Peru wordt bedreigd door een woeste horde Indianen. De colonne van het Pe ruviaanse leger, die is uitgerukt om de expeditie te hulp te komen, is deze nu genaderd tot op een afstand van 15 kilo meter. Dat lijkt weinig maar het is heel véél, want de soldaten moeten zich let terlijk een weg door het oerwoud kappen. Zij zullen dan ook nog twee of drie dagen nodig hebben om de expeditie te berei ken De soldaten hebben regelmatig ra diocontact met de belegerden. Deze vertelden dat het gisteren rustig is geweest, hetgeen wellicht een gevolg is van het feit dat vliegtuigen van de Peruviaanse luchtmacht voortdurend boven het oerwoud scheren en de In dianen bestoken met machinegeweren en bommen. De veertig leden van de expeditie bevinden zich op een open plek in het oerwoud. Zij worden regel matig door de luchtmacht van nieuwe voorraden en ook van wapens voor zien. Bovendien heeft een van de pilo ten een nieuwe radiozender aan een parachute laten zakken, omdat de oude zender van de expeditie defect was geraakt. Hoe de ontknoping van het drama zal zijn laat zich op dit moment nog niet voorspellen. Volgens de laatste berichten sluiten de Indianen, die de expeditie geheel hebben omsingeld, hun gelede ren, wellicht om nu de militairen na deren een laatste en beslissende aan val te ondernemen. De expeditie werd uitgezonden om ver kenningen te doen in verband met de aanleg van een weg. De militairen wil len de expeditie, als zij die eenmaal heb ben bereikt, naar de rivier de Yacarana leiden. Daar ligt een marinevliegtuig en pas daar zal iedereen veilig zijn. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 19 maart Gisteren speelde wat men in Italië de „ante-prima" noemt, de voorpremière af van de opening van de nieuwe antotunnel on der de grote Sint Bernhard door. Merk waardigerwijze juist uu, terwijl een langzaam-aan-actie der Italiaanse staatsspoorwegen tijdens de paasweek dreigt, komt een verbinding klaar, die de afstanden verkort en Italië nader brengt bij West-Europa en omgekeerd. Met eerbied beziet men de presta ties van vorige generaties, die de Smt Gotthard-tunnel, de Simpion- tunnel en de bijna geheel ondergrond- cL sP°°rl«n onder de Apénfjnen tus- k—q—ita °Bna.en Florence tot stand Draenten. Wij kennen nieuwe techni sche verworvenheden, maar die steu nen op de ervaring van vroeger. De tunnel onder de grote Sint Bernhard is 5880 meter lang. De Zwitsers noe men hem „het venster op zee". Deze verbinding is voorzien van alle veiligheids- en verkeersmaatregelen, waarover men heden beschikt. De zui verheid van de lucht wordt rigoureus gecontroleerd op giftige uitlaatgassen. Wanneer het kooimonoxyde de 0,2 pro mille overschrijdt, waarschuwt het alarmsysteem, maar feitelijk kan de 0,1 pro mille niet bereikt worden. Elke 240 meter in de tunnel is er een tele foon voor automobilisten in moeilijk heden. Niet meer dan 75 auto's kunnen zich door de automatische verkeersregeling m de tunnel bevinden. Daar zorgen de verkeerslichten aan beide zijden voor. De naderingswegen in de bergen zijn door overkapping beveiligd tegen sneeuw, regen en lawines. De maxi mum snelheid voor personenauto's is gesteld en wordt gecontroleerd op 60 tan per uur, die van het vrachtvervoer op 40 km. Onzichtbare ogen volgen en beyeili- gen minuut voor minuut de reiziger. De tunnel onder de grote Sint Bernhard verbindt Italië met Zwitserland langs de route van Aosta naar Martigny- Ville. De Sint Bernhardshonden met de vaatjes cognac om de hals, geliefd bij alle moppentekenaars, moeten een ander emplooi gaan zoeken. MOSKOU, 19 maart (UPI) De krant Avond Moskou meldt als „pretti ge verrassing" voor bezoekers van het Kremlin, dat in de tarnen van het Kremlin tienduizend Hollandse tulpe- bollen zijn geplant. De bollen zijn een geschenk van Ne- derlandse kwekers aan de gemeente Moskou en ze zullen m mei in bloei staan, aldus het blad. (Advertentie) Complete interieur-verzorging liiiilllllllililliliiiiiiiilllllilltillliillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii MEXICO-CITY, 19 maart (UPI) Ondanks een intensief onderzoek naar een Franse terrorist die het plan zou koesteren president De Gaulle te ver moorden, heeft do generaal gisteroch tend volgens plan een bezoek aan het Frans-Mexicaans lyceum kunnen bren gen. Dit was De Gaulles eerste ont moeting met een deel van de Franse kolonie. Voor 's middags stond een speciale receptie voor de in Mexico wonende Fransen op het programma. In verband met een mogelijke De- dreiging van het leven van De Gaul le zoekt de politie naai de 25-jarige student Louis Honorat de Condé. De Condé is medeplichtig geweest aan de aanslag op de Franse president bij Petit-Clamart, in september 1962. Er zijn 300 foto's van hem in Mexi co verspreid. Naar aanleiding van aanwijzingen van de Franse veiligheidspolitie in Pa rijs, dat er een mogelijkheid bestaat dat een moordaanslag op De Gaulle met een gifpijl uit een „camera" zou worden ondernomen, worden vele foto grafen aan een grondig onderzoek on derworpen. President De Gaulie en president Lopez Mateos van Mexico hebben na een reeks van besprekingen een geza menlijk communiqué uitgegeven, waarin ze zich o.m. „toegewijd aan de zaak van de vrede" verklaren, een vrede „die slechts bereikbaar is door eerbied voor de onafhankelijkheid van alle landen en participatie aan het we reldgebeuren op voet van gelijkheid van alle volkeren." EMMELOORD, 18 maart Een 46. jarige vertegenwoordiger uit Santpoort heeft zijn werkgever, een fabrikant in de Noord-Oost Polder, voor tienduizend gulden benadeeld. De dader is dit uit eigen beweging bij de politie komen meiden. Hij zag geen uitweg uit de moei lijkheden, die hij zei te verwachten. AMSTERDAM, 19 maart. Het Na tionale Ballet zal volgende week dinsdag t/m donderdag in de Stadsschouwburg een reeks voorstellingen geven onder de benaming „Lente-Festival."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1