tvdkrwiUerlWa OaJerwaiertdevisic Wprf-sfliepcii ®P Atlantische Oceaan De grote stormvloeden ©PJB COPENHAGEN 1>I lï COPENHAGEN ©Pin COPENHAGEN De onderwaterfotografie is een lief hebberij, die zowel de beroeps duiker als de moderne amateur- kikvorsman veel beoefenen. De kikvorsman moet het echter, net als de duiker die van de oude methode ge bruik maakt, op een bepaalde diepte opgeven. Dan neemt men zijn toevlucht tot de automatische onderwatercamera, zoals bijvoorbeeld de Amerikaanse geo fysicus Maurice Ewing er een ontwor pen heeft. Deze camera is met een schijnwerper aan een drie meter lange stang verbonden die aan kabels wordt neergelaten. De verzegelde verbinding verhindert het willekeurig draaien van de camera en aan een ioodver- zwaring houdt de camera en de schijn werper ingeschakeld, zo lang het stuk lood de zeebodem niet raakt. De ca mera wordt vooral met succes gebruikt bij het onderzoeken van zeestromingen, het dierlijk leven en scheepswrakken op grote diepten. Van nog groter belang dan de on derwaterfotografie is de onder- watertelevisie. De eerste bruik bare constructies werden onge veer twaalf jaar geleden voor net eerst benut voor de onderzoekingen aan het wrak van de Britse onderzeeër „Affray", die in 1951 tn het Kanaal ge zonken was. De apparatuur die voor ondrwatertelevisie gebruikt wordt is uiteraard veel omvangrijker, maar biedt ook veel meer toepassingsmoge lijkheden. Men kan tijdens de opnamen van lenzenstelsel veranderen zodat men grotere of Kleinere stukken van de zee bodem in beeld kan brengen. Op gerin gere diepten kan de onderwatertelevisie gebruikt worden om vanaf het moeder schip bijvoorbeeld bergingswerk op de voet te volgen en aan de hand daarvan aanwijzingen te geven. Sinds 1955 is de Atlantische Oceaan metereologisch te overzien door middel van negen weerschepen, die elk ruim tweehonderd zeemijlen in het vierkant met hun waarnemingen be strijken. Deze schepen, die eenvoudige namen als „Alpha" „Bravo", „Coca" in alfabetische volgorde hebben gekregen, moeten ieder dag acht maal de weers- toestand van het ogenblik opnemen. viermaal de hogere luchtstromingen door middel van weerballons onderzoeken en twee tot vier maal de luchtdruk, tempe ratuur en vochtigheidsgraad meten. De weerschepen (omvang rond de duizend ton) bieden, behalve aan normale be- dere manning, ook nog plaats aan zeven me- tereologen en tien radiotechnici. Deze radiotechnici zijn er onder andere voor de weerballonnen die met radiopeilingen werken. De gehele bezetting van het schip wordt regelmatig afgelost. Zij hebben 26 dagen achter elkaar dienst op zee, en dan gaan ze vijftien dagen vrijaf naar de wal. De landen, die niet aan het werk van deze schepen helpen, dragen echter wel een vastgestelde som bij voor hun onderhoud. De kusten rond de Golf van Benga len worden vaak geteisterd door de zee en stormen. In oktober 1737 veroorzaakte een cycloon een springvloed van meer dan dertien meter hoogte die zich op de door panische schrik bevangen kustbewoners wierp. 300.000 van hen met zich mee sleurde in de dood .hun dorpen en hun boten vernielde. Op dezelfde plaats en onder dezelfde omstandigheden herhaalde de ramp zich in 1864. toen 50.000 in de zie dende watermassa's omkwamen en 300.000 stierven aan de daaropvolgende epide mieën. In 1876 kwamen 73.914 mensen om het leven bij een soortgelijke over stroming in de delta van de Ganges en de Brahmaputra .terwijl de choleraepi- demie die dit soort rampen vaak op de voet volgt, 41.537 slachtoffers eiste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 32