Nuninga en Kruiver kunnen voor verrassing zorgen BELGIE REKENT OP DUIDELIJKE OVERWINNING li Denis Neville Gesloten interland periode (wens van Elek Schwartz) is lang geen gek idee Eén debutant in Belgische formatie 1 Fenomenaal spel van Scholte ontketent een ware ovatie Oude Mg Cassius Clay zorgt voor nieuwe sensatie Volleybalploeg voor Hengelo You're right, Dr. Wright! HOLLAND- AMERIKA LIJN O ran j Europees kampioenschap anker kader 47/2 Schermploeg van Zaal Abrahams naar Heidenheim Waterpolo-jeugd voor vierlanden- toernooi in Arnhem Uitslagen van Engelse league Stand 10 ZATERDAG 21 MAART 1964' (wekelijks voetbaïcommentaar van man-achter-de-schermen) NEDERLANDS ELFTAL1 PIETERS GRAAFLAND (Feijenoord) haak SCHRIJVERS KRAAY (Feijen.) (DWS) (Feijen.) VAN* WISSEN MULLER (PSV) (Ajax) bergholtz (Feijen.) KRUIVER (Feijen.) NUNINGA (GVAV) PUIS VANDENBERG VAN HIMST (Anderlecht) (Union) (Anderlecht) JURION (Anderlecht) VELDHOEN (Feijen.) VERDONK (PSV) CLAESSEN (Standard) CORNELIS (Anderl.) RASKIN (Beerschot) HANON (Anderlecht) PLASKIE (Anderl.) HEYLENS (Anderl.) NICOLAY (Standard) BELGISCH ELFTAL scheidsrechter: IIOWLEY (Engeland), grensrechters: SEDDON en BUTLER (beiden uit Engeland) U proeft de moutwijn Uitslagen EERSTE KLASSE... ROTTERDAM Is dit Oranj e een WOeMSEL illHIHimilllllllllllllllllillUHIIIIIIIIUlllllHIIIIMHWIIIUIimilHHIMMIHHim De voorgeschiedenis van dit duel heeft een nieuwe smet geworpen op Schwartz' blazoen. Hij is inzake de bezetting van de linksbuitenplaats tactloos opgetre den. Toen bekend werd, aat het grilli ge talent Coen Moulijn wegens een wat twijfelachtige spierblessure niet voor uitverkiezing in aanmerking kwam, stelde de bondscoach de beslissing over een vervanger één dag uit. Dat is zijn goed recht. Dat hij echter binnen twee uur van mening veranderde het feit dat dit wereldkundig werd, maakte het geval zo triest geeft te denken. Er zijn meer twijfels. Elek Schwartz koos zes spelers van Feijenoord. Het mag zo langzamerhand als bekend worden ver ondersteld, dat de Rotterdamse „ster renformatie" wanhopig naarz ijn vorm zoekt. Waarom dan zes Feijenoorders in ons team? Elek Schwartz blijft het ant woord schuldig. Wij geloven dat Denis Neville, die er in zijn „commentaar achter de schermen" enkele woorden aan besteedde, gelijk heeft als hij zegt: „Je kunt het zien als een „gok". Wanneer het misloopt heeft Elek Schwartz pech gehad". Wij kunnen ons echter afvragen waaromElek Schwartz „gokt". Is het niet heter om juist in de interland tegen België een nederlaag te riskeren met een ploeg onervaren, maar talentvolle jonge spelers? Wij zouden deze vraag met een volmondig Ja willen veantwoorden. Maar Elek Schwartz ziet elke interland-ontmoeting hoe onbelangrijk deze wat betreft de gevolgen ook is als een apart hoofdstuk. Hij wil resultaten zien Hij speculeert in feite. En als wij het' heel scherp stellen kunnen wij zelfs zeggen: hij trekt een wissel op z'n eigen toe komst. Een overwinning op de Belgen kan de reputatie én van ons nationale team én van Elek Schwartz op niet on aanzienlijke wijze herstellen. KOMENDE zondag hebben de mees te profvoetballers weer een vrije dag De voetballiefhebbers ko™®n.dU®ipY niet aan hun trekken. Dat is niet zo hest: de belangstelling loopt toch al zo terug. Voor spelers en trainers is de komende v"Je rampzalige gebeurtenis. Maar g daar hebben wij ai over Besckr?Y®"' Waar wij het nog niet over nebbe gehad is de wensdroom van weK Schwartz, de trainer van ons nationa le elftal. Oom Elek is voorstander van een geslóten interland-periode. Met an dere woorden: Elek Schwartz zou het bijzonder graag zien, dat hij met zijn team op vier opeenvolgende zondagen het gehele interland-programma kan afwerken. Niet zo'n gek idee, lijkt mij. Het publiek krijgt gelegenheid om een aantal topwedstrijden achter elkaar te bezoeken, en Elek Schwartz is in staat een beter inzicht te krijgen in de con ditie van de spelers. Zoals het nu gaat kan hij een foutieve opstelling van het Nederlands Elftal pas corrigeren na drie of vier maanden. Tenslotte zullen de clubbesturen er vrede mee heb ben, omdat het competitie-verloop niet gebroken wordt. Over belangstelling gesproken, weet u dat er afgelopen zon dag maar 80.000 toeschouwers de ere divisiewedstrijden hebben gezien? En dan te bedenken, dat het grootste ge deelte aanwezig was bij de drie „top pers",: namelijk PSV—Feijenoord, Spar taFortuna '54 en DWSBI. Wit. Dat is een bewijs, dat het publiek zich van het voetbal afkeert. Een droeve zaak. PRETTIGER was het optreden van ons nationale amateurteam tegen de formatie van Oost-Duitsland. Hoewel er een kleine nederlaag geleden werd, vond ik het een verrassend resultaat. Als „outsider" was ik echter wel ver- d over het feit, dat geenspeles.b ars baasd over het feit, dat geen spelers van de zaterdagmiddagploegen meede den. Ik ben ervan overtuigd, dat er in die sector talentvolle spelers te vinden zijn. Ik denk echter, dat de zondag- amateurafdeling en de zaterdagama- teurafdeling niet veel met elkaar op hebben. Dit lijkt mij fout. Het Neder landse amateurelftal moet een duide lijke afspiegeling zijn van het beschik bare „potentieel". Daar horen ook de spelers toe, die in zaterdagmiddagelf tallen meedoen. VOLGENDE week begint het jeugd- toernooi van de Europese Voetbal Unie. In dit toernooi kan men de toekomsti ge sterren van ons Europese voetbal aan het werk zien. Het zijn de Puskassen, de Gento's en de Lenstra's in de dop. Het is leuk om deze jeugdige voetbal lers aan het werk te zien. Ik be grijp dat de KNVB het moeilijk heeft gehad om het toernooi organisch £ond te krijgen. Temeer daar de KNVB het gehele land van dit jeugd voetbal wiide laten genieten. Het moet haij echter van het hart dat de KNVB haar een grotere concentratie had moe ten streven. De tijden waarop gespeeld wordt, hggen namelijk erg moeilijk. Vooral fils men bedenkt, dat op de uren Waarop belangrijke 'wedstrijden zijn vastgesteld ook de training van de be taalde jeugd plaats vindt. Ik zou bij voorbeeld graag mijn jeugd meenemen naar wedstrijden. Dat kan nu niet, want dan loopt de training in de war. Jammer ook, dat er wedstrijden zijn vastgesteld op Tweede Paasdag, wan neer ook de volledige programma's (zowel amateur als semi-prof) worden afgewerkt. Het kost of de verenigin gen of de jeugdspelers bezoekers. Niettemin wil ik de KNVB mijn com plimenten niet onthouden. Er is name lijk bijzonder veel werk verzet om dit toernooi op „poten te zetten". minder juist. Beiden kunnen niet op een goede vorm bogen. Voor Kruiver geldt dit in mindere mate. Hij blijft altijd gevaarlijk. De blonde Zaankanter kan als hij z'n dag heeft elke kans uitbuiten. En wie weet wordt hij. in tegenstelling tot wat bij Feijenoord gebeurt, met han dige dieptepasses gelanceerd. Dat lijkt ons namelijk de grootste kracht van dit Oranje-team. En alles wij9t erop, dat Elek Schwartz het gebruik van de diep tepass als basis ziet voor zijn gok. Im mers naast de typische „killer" Kruiver stelde hij Klaas Nuninga op. Ook al een man, die overwegend in de spits van de aanval opereert. Deze gedachte is temeer gerecht vaardigd, daar Elek Schwartz zijn keus liet vallen op een echte linksbuiten, na melijk Verdonk. Bij GVAV, trouwens dit bleek ook bij Nuninga's debuut tegen de Luxemburgers, zwerft Nuninga dik wijls naar de vleugels. Niet alleen om te trachten zich van zijn bewakers te onttrekken, maar ook om met verras sende acties angst en paniek te zaaien in het „vijandelijke" verdedigingsblok. Of dit tegen de Belgen zal lukken? Wij zeiden het reeds. Ht is een gok. Want Belgische waarnemers zijn van mening dat dit Nederlandse Elftal niet voor een verrassing kan zorgen.Met an dere woorden: in België rekent men op een triomf van de Rode Duivels. De trai ner van het nationale tea mvan onze Zui derburen, de bierbrouwer Constant Van den Stock, is niet bevreesd. Hij hoeft dat ook niet te zijn, want hij heeft een groter arsenaal aan klasse-spelers ter beschikking dan Elek Schwartz. Zijn keus bezorgde hem dan ook niet veel problemen. De kern van de Rode Dui vels wordt gevormd door spelers van het befaamde Anderlecht. Er kwamen geen belangrijke wijzigingen in het team, dat zowel Spanje als Frankrijk klopte. De laatste vijf ontmoetingen tussen Nederland en België leverden de Belgen vier triomfen en één gelijk spel op. In de middenlinie zien wij de bekende 27- jarige Pierre Hanon, een speler met een grote Europse reputatie .Naast Hanon opereert Jurion. Ook al geen „kleintje". Deze „scharnier" heeft de Belgen al veel vreugde bezorgd. Het Belgische team telt één debutant, namelijk Jean Plaskie. Hij neemt .de stoppers-plaats in. Bij Anderlecht waar hij Verbiest op dezelfde plaats vervangt heeft hij zich een betrouwbare kracht getoond. Ten slotte de aanvalslinie. De belangrijkste man is „Polleke" van Himst, met als secondanten Claessen (rechtsbuiten), VANDAAG spelen Fortuna '54 en Wilhelmina een wedstrijd in de kwart-finale van de Nederlandse Be ker Ik ben benieuwd hoeveel men sen'er komen kijken. Mijn verwach tingen zijn niet hoog gespannen. Als ie dan naar de bezoekersaantallen kijkt in Engeland dan slaat de schrik je om het hart. Waar blijven wij dan in Nederland? Trouwens, er wo^t ook geen publiciteit aan de wedstnjden iegeven. Dat is in Engeland ook wel anders. -«■ Nu wij het toch over bekerboetbal hebben wil ik graag PSV een Pjuini op de hoed spelden. PSV, hoewel het de returnwedstrijd in Zürich verloor, heeft zich in het treffen tegen Feijen oord prachtig hersteld. Knap werk. Een nederlaag in zo'n groot Euro pees toernooi laat namelijk niet na de spelers nadelig te beïnvloeden. Bij PSV is dit gelukkig niet gebeurd. Het deed de kampioenskansen van Feijen oord ineen schrompelen. TOT slot het Nederlands Elftal. Elek Schwartz heeft dus een opstelling ge maakt. Ik neem aan, dat veel mensen er geen vrede mee hebben. Misschien terecht, wellicht ten onrechte. Ik wil niet als scheidsrechter optreden. Laat men echter bedenken, dat de vakmen sen (en wie wil ontkennen dat Elek Schwartz een vakman is?) echt wel we ten hoe zij hun team moeten opstel len. Een trainer zal niet bij voorbaat in een nederlaag geloven. Hij stuurt een winnend team in het veld. Zo is het ook met Elek Schwartz. En als hij een verkeerde keuze heeft gemaakt dan heeft hij pech gehad. Men kan mij niet vertellen dat er in Nederland meer dan tien klasse-spe lers rondlopen. Daarom is Schwartz' taak toch wel moeilijk. Een deel van de kritiek is geleverd op de op stelling van zes Feijenoorders. Op een moment dat het elftal slecht draait. Maar wie is wel in grote vorm? De Rotterdammers hebben in ieder geval „big-match"-ervaring. Succes Oranje....! Illlllll! De samenstelling van het Nederlandse team stelt ons dit zult u inmiddels hebben begrepen teleur. Enkele maanden terug namelijk had Elek Schwartz ons een „experimenteel" elf tal in het vooruitzicht gesteld. Wij heb ben er niets van gemerkt. Integendeel zelfs. Elek Schwartz greep terug naar z n oude kern. Hij bracht wijzigingen aan, maar alleen de verkiezing van de 19-jarige PSV-er Lambert Verdonk lijkt ons „revolutionair". En wellicht de ren tree van de Feijenoorder Hans Kraay. Als één speler zijn uitverkeizing ver dient is het de zelfverzekerde stopper van het Rotterdamse team. Voorts zien wij na en lange afwezigheid de Ajaxied Muller terug. Wij waren niet de enigen die verbaasd opkeken toen Elek Schwartz zijn naam noemde. Nog niet zo lang geleden speelde de zelfde Muller in Ajax' tweede elftal. Maar Muller kwam terug. Zo goed zelfs dat onze bondscoach hem een plaats in het Nederlands Elftal gaf. Daan Schrij vers keuze willen wij evenmin aanvech ten. In zijn ploeg DWS vervult Schrij vers een dominerende rol. Hij is tegelijk bouwer en verdediger. De keuze van Guus Haak en Cor Veldhoen lijkt ons Het Nederlands elftal in training voor de wedstrijr tegen België. Van links naar rechts Pieters Graafland, Schrij vers, Van Wissen en Muller, die hun balcontrole proberen te verbeteren. BILBAO, 21 maart. De Spanjaarden keken met ingehouden adem. Zij hadden zelfs geen oog meer voor hun landge noot en favoriet Jose Galvez, die op datzelfde moment op weg was naar de Belg Clement van Hassel diens eerste ne derlaag toe te brengen. Het was Henk Scholte, die aller aandacht tot zich trok met zijn fantastische spel. „Henk, dat was geen kader, maar llbre", zei na af loop de altijd goed geluimde Duitser Siegfried Spielman, die in Bilbao een nieuw biljartvest heeft moeten kopen omdat hjj nog weer in omvang was toe genomen en uit zijn oude vest was ge groeid. „Nog nooit heb ik je zo zien spelen", voegden Van Hassel en Schrau- wen hieraan toe. Scholte stond erbij, als of hij deze lof een beetje wantrouwde. Het was echter alleszins gemeend, deze lofuitingen aan het adres van onze land genoot. Dat hij de Zwitserse debutant Andre Burgener klopte, was natuurlijk niets bijzonders. Maar de wijze waarop wèl. Het was fenomenaal en met zijn spel hield hjj ieder in zijn ban. De start was nog niet zo imponerend: van asquit af 29 pnt, waarop Burgener zelfs een knap antwoord had met een reeks van 51. De ouverture dekte echter het meesterwerk van de componist niet. Toen de eerste klanken hiervan opwel den, werd het alom stil. Het was groots, wat Scholte hier op de kaderlijnen te voorschijn toverde. In een geweldig hoog tempo, dat de arbiter soms moeilijk kon volgen, leidde Scholte met fluwelen hand de ballen langs de kaderlijnen. Het was, of de drie ballen door hogere machten in het gelid werden gehouden. Zou dit nog kunnen mislopen? Het was haast ongelooflijk. Maar toch gebeurde het. De Advertentie speelbal en zijn witte opponent lagen aan elkaar geklonken. Een masse moest red ding brengen. Deze mislukte. Op 170 was de Eindhovenaar gestrand. Een zucht ging door de zaal. De spanning was ge broken. Doch voor even maar, want na dat Burgener zes caramboles uit zijn keu had getrokken, ging het doek open voor de tweede acte van Scholtes meester werk, welhaast nog schoner dan daar voor vloeiden de akkoorden in elkaar over. Pas tegen het einde werd het even for tissimo, toen na 1800 de ballen uiteen rolden. Hoe knap echter overwon Scholte ook deze rebellie. Een moeilijke losse bandstoot kon hem niet deren en hjj het naderen van de finish groeide zijn zelf vertrouwen. Op 200 brak het applaus los. Ook carambole nummer 201 lag er, de laatste. Een bevrijdende lach kwa mer op Sdholtes gezicht. Het werk was voltooid. Een ovationeel applaus werd zijn deel. Spielman w®y('.vrijdagmiddag het slachtoffer van Tmi Wijnen, die reeds in zijn eerste beurt met een serie van 168 hard toesloeg, ondanks het te koude bil jart. In reeksen van o.a. 82 en 78 toonde Vlij zijn superioriteit, zoals Schrauwen met een aanvangsserie va nl32 tegen Hibon- Henk Scholte was vrijdagavond de nieuwe (ongeslagen) leider In het Euro pees kampioenschap anker kader 47/2. Hij verdrong de Spanjaard Aguillera, die tegen Schrauwen zijn eerste nederlaag leed, terwijl Henk Scholte Van Hassel de haas bleef. Ofschoon de eindhovenaar in de avonduren niet die hoogte kon berei ken in zijn spel als tegen Burgener, be haalde toch een zeer gedecideerde zege. In de eerste beurt reeds met een serie van 77 liep hij weg van zijn tegenstander, die wederom de goede weg niet kon vin den. Met een reeks van 138 in de vierde beurt beslechtte Scholte de strüd defini tief: 36—252. Wijnen wilde niet voor Scholte onder doen. Hij had in Burgener aanvankelijk een moeilijke tegenstander. Maar in be trekkelijk korte tijd verzamelde hij toch 188 punten en had hiermee bijna de eind streep bereikt. Nog 15 punten restten, toen had ook hij zijn tweede overwinning van deze derde dag binenn. De uitslagen van de vijfde en zesde ronde waren: Spielmann ,Dld.) 101 11 67 18.27 Wijnen (Ned.) 400 11 168 36.36 Hibon (Fr.) 134 10 69 13.40 Schrauwen (Belg.) 400 10 132 40.00 Galvez (Sp.) 400 12 119 33.33 Van Hassel (Belg.) 202 12 70 16.83 Scholte (Ned.) 400 3 201 133.33 Burgener (Zits.) 58 3 51 19.33 Zesde ronde Burgener 239 8 144 29.87 Wijnen 400 8 188 50.00 Hibon 108 17 21 6.35 Spielmann 400 17 104 23.52 Aguillera 132 7 69 18.85 Schrauwen 400 7 190 57.14 Van Hassel 197 8 137 24.62 Scholte 400 8 138 50.00 Galvez was vrij. De stand luidt na de zesde ronde als volgt: 1. Scholte, 10 pnt. uit 5 part., hoogste se rie 201, alg. gemidd. 58.82. 2. Schrauwen, 8 uit 5 190 26.91. 3. Aguillera, 7 uit 5 120 23.48. 4. Galvez, 6 uit 5 256 37.51. 5. Van Hassel, 6 uit 5 177 23.51. 6. Wijnen, 6 uit 6 188 38,44. 7. Burgener, 3 uit 6 144 16.16. 8. Spielmann, 2 uit 5 104 14.60. 9. Hibon, 0 uit 6 111 13.96. Puis (linksbuiten) en Van den Berg. In feite kent het Belgische team, net als Oranje, twee spitsen In de aanval, namelijk Van Himst en Claessen. Hoe wel Claessen volgens de opstelling de redhtsbuitenplaate bezet, blijft hij een typische middenvoor. Oranje's verde diging zal, wanneer het een verrassing van die zijde wil voorkomen, speciaal op hem dienen te letten. Het lijkt ons heel moeilijk voor Elek Schwartz' pu- pullen om van dit Belgische Elftal te winnen. WASHINGTON, 21 maart Cassius Clay, wereldkampioen zwaargewicht, is afgekeurd voor de militaire dienst. Van de zijde van het Arerikaanse leger werd vrijdag verklaard dat Clay ook een tweede keuring niet met goed gevolg had kunnen doorstaan en „niet gekwalificeerd is voor toetreding tot het leger volgens de maatstaven, die momenteel van toe passing zijn." Deze verklaring Is gelijk te stellen met de Nederlandse dienstterm „blijvend on geschikt". Clay is tijdens de keuring on derworpen aan diverse testen en volgens experts heeft hij daarbij zijn uiterste best gedaan. Het is niet bekend, op welke gronden Cassius Clay precies is afge keurd. (Wij kunnen maar één reden bedenken. Een man, die bij een bok so ver winning als een krankzinnige gilt: „Ik ben de ko ning van de wereld", móet wel worden afgekeurd!) DEN HAAG, 21 maart Nederland zal deelnemen aan de strijd om de Europese beker op degen voor ploegen, die van 1 t.m. 4 april in Heidenheim wordt ge houden. Ons land zal worden vertegen woordigd door de équipe van Zaal Abra hams, die onlangs het nationale kam pioenschap behaalde. De ploeg bestaat uit Frits van Kregten, Johan Blokhuis, Ties Feith en Kasper Kardolus. DEN HAAG, 21 maart De ploeg, die Nederland zal vertegenwoordigen in het eindtoernooi van de strijd om het West europees kampioenschap volleybal, be staat uit de volgende spelers: Jan Ooster- baan, Jurrien Kooien, Joop Tinkhof, Jacques de Vink, Fred Constance (allen DES), Jacques Ewalds (Valuas), Joop Korsloot, Hans van Wijnen (beiden AMVJ), Rob Groenhuizen, Dinko van der Stoep (beiden Libanon), Jan van den Hoek (Orawi) en Piet Swieter (Oranje Nassau) Zoals bekend wordt het toernooi op 2, 3 en 4 april in Hengelo gehouden. UTRECHT, 31 maart Voor het Ne derlandse jeugdwaterpolo-team dat maan dag 30 maart (Tweede Paasdag) en dins dag 31 maart in Arnhem deelneemt aan het vierlandenljeugdtoernooi zijn de vol gende elf spelers aangewezen: B Bongers (Esca), W Hermsen, R Heemskerk, E Kroon (allen Robben), G van Opstal (VZC, Vlaardingen), P Nolting, J. Walter (beiden DJK), K Tittel, R Bartelds (bei den HZPC), E Roelofs (SVH) en H Hoogveld, Amersfoort). LONDEN, 21 maart De uitslaben van de vrijdag voor de Engelse League ge speelde wedstrijden luiden: (6SEC City 3-0, LiverpoolBolten Wanderers 2-0. Tweede divisie: Cordiff City-Newcastle United 2-2, Rotherham UnitedCharlton Athletic 5-0, Scunthorpe UnitedDerby Country 3-2. Dr. Beric Wright, vooraanstaand Engels medicus, leidt het me disch onderzoekingswerk van het Institute ot Directors te Londen. In een studie, getiteld "Health problems of Directors" analyseert Dr. Wright het actu ele probleem van de managers ziekte. "Captains of industry" worden op het toppunt van hun prestaties uit het leven wegge rukt of moeten "stil gaan leven". Wat zegt Dr. Wright? De strek king van zijn betoog is: Zaken man neem u in acht! Verg niet het uiterste van uwphysieke en psychische krachten in uw voortdurende duel met de tijd... Moet u bijvoorbeeld naar Ame rika, neem dan de boot. You're right, Dr. Wright! Een bootreis laadt u met energie en levensvreugde. De tijd vliegt, u vaart. Voor de tiran tijd is er geen plaats aan boord. Aan boord van een schip van de Holland-Amerika Lijn zijn de zon, de zee en de verte uw hartveroverende metgezellen. U leeft er in uw eigen wereld, maardan zorgeloos en tijdeloos. Ais een herboren mens zult u het einddoel van uw reis be reiken. Neem de boot ais u naar Ame rika gaat. Ga met een schip van de Holland-Amerika Lijn. Zeemanschap, vooruitstrevend heid en een verfijnd gevoel voor persoonlijk dienstbetoon maakten de Holland-Amerika Lijn tot wat zij is. In de Eerste Klasse van haar Grote Drie ROTTERDAM, NIEUW AMSTERDAM en STATENDAM bereikt zij een optimum in haar prestaties. Als u naar Amerika gaat, ga dan Eerste Klasse met dp Holland-Amerika Lijn. Dat betekent nog meer ruimte, nog meer persoonlijke service. Meer gezelligheid in de sfeer waarin juist u zich "thuis" voelt. het laatste woord in varen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11