NIEUWE LIGPLAATS VERORDENING PER 1 APRIL VAN KRACHT Noord-Holland gaat landschap beschermen tegen ontstellend groot aantal woonschepen Overal geldend ligplaats verbod met nog later te bepalen uitzonderingen Preventieve Beroep onmogelijk en de gemeenten staan voor een voldongen Sint Jeroen Mulo-school viert gezond en wel haar zilveren jubileum EEN PAAR TON AARD APPELEN PER WEEK ■WS'ÜS tóB Strekking verordening IJzeren SCHOOLS JUBILEUM IN HAARLEM-NOORD In korte tijd verdubbelde aantal leerlingen werking Beknotting van gemeentelijke autonomie Merkwaardig Haarlems bedrijf met herinneringen aan kroten-kokerij Verbetering kruising in Zandvoort Schadevergoeding brand kleuterschool Ruimtenood Eierzoekwedstrijd voor kinderen uit Kleverpark GROEN St Co. TAUNUS 12 M - 17 M Geslaagde proef Vroeg op ZATERDAG 21 MAART 1964 PAGINA 3 De katholieke mulo-school ,£>int Jeroen" viert binnenkort haar zilveren jubileum. De ruim drie honderd leerlingen zullen het feest van harte meevieren. Een groepje van hen verlaat de school aan de Overtonstraat na een gewone werkdag. HAARLEM, 21 maart Op 1 april treedt in de provincie Noord-Holland een nieuwe ver ordening in werking, die de lig plaatsen voor woonschepen regelt. De verordening, die speciaal be doeld is ter bescherming van het natuurschoon in de provincie, werd door Provinciale Staten van Noord-Holland met grote meer derheid van stemmen op de ver gadering van 6 februari vastge steld. In het algemeen vallen on der de werking van de nieuwe verordening af de woonschepen en alle zogenaamde weekendschepen. De verordening verbiedt zonder meer het ligplaats innemen met woonschepen en het maken van ligplaatsen of havens. Gedepu teerde Staten kunnen bepaalde delen van de provincie, die zich kenmerken door natuur- of land- schapsschoon, te beschermen voor aantasting vanwege de aan wezigheid van woonschepen. G.S. kunnen van de verbodsbepalingen ontheffing verlenen. Ontlasten De ligplaats voor woonschepen aan de Lieae tussen Haarlem en Halfweg. Overtreding Reacties CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Glad geschild rollen de aardappelen uit de machine. De heer De Boer jr. haalt de oogst binnen, die naar verscheidene grote klanten in de stad Haarlem zal worden gebracht. HAARLEM, 21 mrt. - „Ik heb prachtige aardappelschilmachines, maar de fabrikant heeft er geen kraaien bij geleverd om de pitten uit te pikken." Het pitten pikken is dan ook het enige handwerk in het aardappelschilbedrijf van de heer J. de Boer in de Drossestraat. Aardappelschiller is nu direct geen beroep dat veel voorkomt. Een huisvrouw doet het tussen de be drijven door, maar de heer De Boer en zijn zoon hebben er dag werk aan. Zij verdienen hun brood in de aardappelen. De Haarlemse machinale aard appelschiller oefent dit vak al zo'n jaar of drie uit. Ook voor die tijd heeft hij een zekere voorliefde gehad voor niet alledaagse beroe pen. Dertig jaar lang is de heer De Boer bietenkoker geweest en twaalf jaar lang heeft hij in Over- veen een nertsfarm gehad. De draad die eenmaal de kostbare nertsen gevangen hield dient nu als overspanning van de pitbak. GARAGE „PETERS" Lotion "Ele" 87° v.a. f 5.50 vóór het elektrisch scheren. Lotion "Dopo Barba", 55° v.a. f 3.95, na het scheren. Een frisse en anti-septische lotion. vu.-.y ZANDVOORT, 21 maart De ver keerssituatie op het kruispunt van de dr. C. A. Gerkestraat en de Zandvoortse- laan te Zandvoort, zal ingrijpend worden herzien. Voetgangers klaagden over het ontbreken van veilige oversteekplaatsen. Mede omdat ter plaatse een benzine station zal worden gesticht, zal de be strating worden gewijzigd, groenstroken worden aangelegd, fiets- en voetpaden worden verlegd. De bushalte van de N.S.H.V.M. werd alverplaatst. De totale kosten van de werkzaamhe den bedragen 85.000,waarvoor aan de raad een krediet wordt gevraagd. Hiervan komt 34.200,ten laste van Shell Nederland N.V. wegens werken, verbandhoudende met de vesting van een benzinestation. ZANDVOORT, 21 maart De schade, veroorzaakt door de brand die in sep tember 1963 in de r.k. kleuterschool St. Agatha heeft gewoed, heeft 4400,- bedragen. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld deze schade op grond van artikel 50 van de kleuteronderwijswet aan het schoolbestuur te vergoeden. De brandassurantiemaatschappij heeft de gemeente terzake een uitkering van ƒ4257 gedaan. Advertentie terecht. Intussen had de heer Schepers zijn wapenrok ingeleverd en kon hij zijn volle krachten aan de school geven. Speciaal het Duits had zijn voorliefde en talloze leerlingen zullen de taal van de Oosterburen uit een van zijn leer boeken hebben bestudeerd. Op 9 maart 1959 dwong ziekte de heer Schepers het onderwijs te verlaten en op 1 augustus 1961 ging hij officieel met pensioen. De heer J. H. A. M. de Beer werd zijn op volger. Het nieuwe schoolhoofd begon in 1936 zijn onderwijzersloopbaan in Rot terdam. In 1942 kwam hij naar Haar lem-noord dat hij sindsdien is trouw ge bleven. In dat jaar werd hij namelijk onderwijzer van de Petrus Canisius- school en in 1954 trad hij in dienst als leerkracht van de Sint Jeroen-school Hij onderwees toen de vakken Frans, Engels en Nederlands. In 1959 werd hij waarnemend hoofd. Thans doceert hij Engels, Nederlands en geschiedenis. De heer De Beer zwaait de staf over wat in onze dagen een élitekorps mag wor den genoemd. Alle leerkrachten zijn na melijk bevoegd en voor alle hoofdvak ken zijn zelfs middelbaar bevoegde leerkrachten beschikbaar. Door de uitbreiding van Haarlem noord en door de goede naam is de school gedurende de laatste jaren in leerlingental verdubbeld. Deze overi gens gelukkige omstandigheid-heeft tot gevolg dat de school min of meer uit haar jasje is gegroeid. In het gebouw zijn drie scholen ondergebracht. Naast Sint Jeroen wordt het gebouw aan de Overtonstraat gebruikt door de Sint Willibrordschool voor lager onderwijs en door de openbare Wethouder Wes- terveldschool. Het is de bedoeling dat de Westerveldschool binnenkort ver huist naar een nieuw gebouw aan de Orionweg. „Sint Jeroen" kan dan de vrij gekomen ruimte benutten. Thans is het behelpen in twaalf lokalen. In de laatste jaren wordt ook gebruik ge maakt van tot leslokalen verbouwde aula en kleedzaal. In de loop der jaren is het interieur en vooral het meubilair gemoderniseerd. Ook de verlichting en de vloerbedekking zijn vernieuwd. Als in de nabije toekomst de lokalen van de Westerveldschool kunnen worden be trokken, zullen ook deze meer aan de nieuwe eisen worden aangepast. Het ergste knelpunt is momenteel wel het natuurkundevaklokaal, dat ook voor an dere lessen moet worden benut. Het onderwijs behoeft er niet onder te lij den, maar wisseling van klassen werkt nu eenmaal niet bevorderlijk voor de goede gang van zaken. De eerste op zet van het onderwijs aan de Sint Je- roenschool is het onderwijs voor ulo-A. Daarnaast bestaat er aanvullend onder wijs voor ulo-B. Regelmatig gaat een aantal Jeroen-leerlingen over naar de afdeling HBS van het Mendelcollege om daar hun studie af te ronden. Het pleit voor de school van de heer De Beer dat zijn leerlingen goede resultaten boeken. Ook de kweekschool is een goede afne mer. Dit jaar zijn tien leerlingen van plan naar de kweek te gaan. De samen werking met het Mendelcollege is uit muntend. De school aan de Overton straat heeft zelfs enige gemeenschap pelijke Mendel-vakleraren. Aan de leer lingen van het Lavigeriecollege te Sant poort wordt gastvrijheid verleend. Voor zover zij het ulo-diploma willen beha len. Op hun eigen college kunnen zij de H.B.S. afmaken en een aanvullend# cursus Latijn volgen. De samenwerking met de schoolhoofden in Haarlem-noord verloopt eveneens volledig naar wen». Twee van hen zijn zelf oud-leerlinge» van de jubilerende school. Zoals elk instituut heeft ook de Sin* Jeroenschool haar bijzonderheden. Spe cifieks Jeroens is de jaarlijkse fiete tocht die de examenklas in de Pinkstee week onderneemt. Ook de liefde voor de natuur moet er wel een goed» plaats hebben, want op de school is ontstaan de vereniging Natura, een club van echte natuurvrienden. Een van de leerkrachten viert bij het Jubileum dubbel feest. Het is de heer G.J. Kocx die van de oprichting af aan de school is verbonden. Bij de opening verving hij de heer Schepers. Hij onder wijst de handelsvakken en de wiskunde. Sinds twee jaar geeft hij deze vakken ook aan het Pius X-college in Beverwijk. Een goed deel van de feestvreugde zal zich ongetwijfeld rondom hem concen treren. HAARLEM, 21 maart Het zaken centrum Kleverpark organiseert woens dag 25 maart een eierzoekwedstrijd voor de kinderen. Jongens en meisjes van 5 tot 10 jaar worden om 2 uur verwacht bij de ingang van de Kennemerduinen aan de Zeeweg tegenover café ,,Het Witte Huis", waar op een daartoe uit gezocht terrein duizenden gekleurde eieren en andere verrassingen opde gelukkige vinder wachten. De kinde ren hebben toegang op vertoon van een kaart, die gratis door de winkeliers in het Kleverpark aan de ouders worden uitgereikt. Vrijwel alle gemeenten van enige be tekenis in Noord-Holland hebben in de loop der jaren ligplaatsen voor woon schepen laten aanleggen. Doordat de laatste jaren mede als gevolg van de Woningnood het aantal woonschepen sterk vermeerderde werd een aantal ge meenteligplaatsen dermate „storend" Voor de omgeving, dat de provinciale planologische dienst wel met plannen Voor een nieuwe verordening op tafel bloest komen. Vooral de ligplaatsen langs de Vecht in de gemeente Wees- perkarspel en die langs de Broeker- Vaart in en nabij de gemeente Broek op Waterland zijn uit een oogpunt van batuuren landschapsschoon eigenlijk ontoelaatbaar geworden. Ook de enke le woonschepen rond het Alkmaarder- {beer hebben reeds een ontsierende wer king op de omgeving. De verordening geldt in beginsel voor de gehele provincie. Gedeputeerde Sta ten zijn overigens verplicht om binnen Zes maanden na de inwerkingtreding Van de verordening gebieden aan te wij- Zen, waar de verbodsbepaling niet van kracht behoeft te zijn. Allereerst zal hiei. van provinciewege bekijken hoe het hiet de tientallen gemeentelijke ligplaat sen staat, of ze wel aan de wettelijke eisen voldoen en of ze geen storende Werking hebben op het landschappelijke karakter van de omgeving. Gaat de pro vincie met de accommodatie en de si tuering van de gemeentelijke ligplaats scoord, dan wordt de ligplaats uitge zonderd van de werking van de veror dening. Voldoet de ligplaats niet aan de eisen, die door de provincie worden Besteld, dan zal de betrokken gemeen telijke overheid worden geadviseerd de hgplaats beter te accommoderen of el ders, zonder dat daardoor het natuur schoon geschaad wordt, opnieuw aan te 'eggen. Het is niet uitgesloten, dat de Provincie zelf de aanleg van een nieuwe kgplaats in of nabij gemeentelijk ter rein ter hand neemt. Een en ander zal batuurlijk geschieden in samenwerking "iet de gemeentelijke overheden. .Ook is het de bedoeling,* dat de pro vincie om de reeds bestaande ge meentelijke ligplaatsen zoveel mogelijk te ontlasten in verscheidene waterrij ke gebieden extra-ligplaatsen en havens zal gaan aanleggen. Daartoe is feeds een uitgebreid onderzoek ingesteld door ambtenaren van de Provinciale Planolo gische Dienst en van de Provinciale Waterstaat. In deze nieuwe havens zul len vooral illegaal gelegen woonsche pen bü wijze van politiedwang worden ondergebracht. Vele gemeenten hebben thans te kampen met een ont stellend groot aantal woonschepen, die op illegale wijze ergens een plaatsje hebben gevonden. De gemeentelijke overheid weet er in de meeste geval len geen raad mee en schenkt er na enkele processen verbaal veelal geen aandacht meer aan. De nieuwe verordening beoogt het provinciaal bestuur dus enige vat te ge ven op de enorme toeloop van woonsche pen. Vooral door de woningnood zijn in de waterrijke streken, vooral ten zuid oosten van Amsterdam en in de omge ving van Alkmaar, als het ware stra ten van woonschepen ontstaan, welke menig gemeentebestuur zorgen baren. „Doch uit een oogpunt van natuurbe scherming is het toe te juichen, dat thans een maatregel genomen wordt, die tot enige sanering van ongewenste toe standen kan leiden. Het eerste effect van de nieuwe verordening zal zijn, dat de toevloed van woonschepen enigerma te zal worden afgeremd", aldus mr. H. H. Knopper, hoofd van het provin ciale bureau voor juridische zaken en maatschappelijk werk in Haarlem. „De nieuwe verordening zal niet onmiddellijk tot het gewenste resultaat leiden, doch zal wel een belangrijke preventieve wer king hebben. Geleidelijk zal verbetering in de huidige situatie kunnen worden gebracht". De eigenaren van woonschepen, die op het tijdstip van de inwerkingtreding van de nieuwe verordening reeds een legale ligplaats hadden, zullen nog wei- jug jnet de nieuwe maatregel te maken hebben. Voor hen wordt de verordening pas van kracht op 1 februari 1967. Over- treding van de verbodsbepaling kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of een boete van maximaal driehonderd gulden. Tot dusver is men in Nederland nog te weinig opgetreden tegen het illegaal innemen van ligplaatsen. De pro vincie Noord-Holland is overigens niet de eerste provincie, die een dergelijke woonschepen-verordening in het leven heeft geroepen. De provincie Utrecht kwam in de zomer van het vorige jaar reeds tot dezelfde verordening. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiinunnn, HAARLEM, 21 maart „De strek king van de nieuwe woonschepenver ordening in Noord-Holland en de wijze waarop zij tot stand is gekomen, doet mij denken aan toestanden achter het „IJzeren Gordijn", is het commentaar van de heer H.Tromp uit Amsterdam, afgevaardigde van de Vrije Burgers in de Provinciale Staten van Noord Hol land, op de verordening die per 1 april in werking treedt en In de gehele provincie ten behoeve van natuurbe scherming het innemen van ligplaatsen met wonoschepen regelt. Tijdens de Statenvergadering op 6 februari van dit jaar, waarop de nieuwe verorde ning ter sprake kwam, was de heer Tromp de enige, die zijn stem aan de goedkeuring van de verordening ont hield. Het hoofdbezwaar van de heer Tromp tegen de nieuwe verordening is, dat beroep bij de kroon niet mogelijk is. De mogelijkheid om in beroep te gaan geldt namelijk alleen dan, wanneer ei genaren van woonschepen ontheffing van het verbod willen hebben om een aanlegsteiger of iets dergelijks te bou wen. „Iedereen in Nederland, die zich verongelijkt voelt, moet in de gelegen heid worden gesteld om tegen een be paald besluit te kunnen optreden. Het systeem, dat met betrekking tot de nieuwe verordening thans door de pro vincie wordt toegepast, is uit een oog punt van rechtvaardigheid volstrekt on toelaatbaar", aldus de heer Tromp. Vervolgens acht de heer Tromp het bepaald onjuist, dat de provincie bij het ontwerpen van de nieuwe verorde ning geen rekening heeft gehouden met de belangen en de wensen van de dui zenden eigenaren van woonschepen. Zo had er onder de diverse gemeentebestu ren een enquête moeten worden inge steld, waardoor precies de mogelijkhe den van vernieuwing of uitbreiding van gemeentelijke ligplaatsen aan het licht waren gekomen. In geen enkel opzicht is er thans rekening gehouden met de belangen van de gemeenten. Ze zijn door de nieuwe verordening voor een fait accompli gesteld". De verorde ning noemde de heer Tromp een be knotting van de gemeentelijke autono- mie Te zeer zullen er ten behoeve van eenvolgens het Statenlid overdreven bescherming van het landschapsschoon door de gemeenten economische con- cessies moeten worden gedaan. De heer Tromp is van oordeel, dat de nieuwe verordening by velen re acties zal oproepen, hetgeen onder vangen had kunnen worden, wanneer de verordening zoveel mogelijk was gegrond op de wensen van de betrok kenen. De verbodsbepalingen, zoals deze in de nieuwe verordening zlJn opgenomen, zullen volgens de heer Tromp tientallen gezinnen maat schappelijk uit hun balans trekken. In dit verband wees hij op de by verplaatsing van de schepen noodza kelijke verandering van werkkring en school. (Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF. 54855 De. bieten of liever gezegd de kroten kookte de heer De Boer voor de groen tehandelaren. In die jaren was hij ook al op het idee gekomen een aardappel- HAARLEM, 21 maart Nog dit schooljaar gaat de katholieke mulo- school „Sint Jeroen" aan de Overton straat haar vijfentwintigjarig bestaan vieren. Op 1 september 1939 gingen de schooldeuren open. Het eerste hoofd van de school, de heer P. J. Schepers, moest de plechtigheid missen, omdat hij als reservekapitein de gelederen van het leger in mobilisatie moest verster ken. De school begon haar eerste leer jaar met twee eerste klassen. Het zil veren jubileum zal worden gevierd met achttien leerkrachten en 320 leerlingen die verdeeld zijn over dertien klassen. Vijfentwintig jaar geleden genoten de katholieke jongens van Haarlem-noord het mulo-onderwijs samen met de meis jes. Toen werd het idee geboren om een afzonderlijke jongensschool op te rich ten en dit moest gebeuren in de moei lijke omstandigheden van het laatste vooroorlogse jaar. Als gebouw was aangewezen de openbare lagere school van de gemeente Schoten, die als ge volg van de mobilisatie niet kon worden betrokken. Eerst togen de jongens naar de Gedempte Oudegracht en via Nieuwe Gracht en Friese Varkens- markt kwamen de leerlingen van „Sint Jeroen" tenslotte in de Overtonstraat (Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE schilbedrijf te beginnen, maar er waren nog geen goede machines op de markt. Thans zün die er wel. Toen het be drijf drie jaar geleden in de Drosse straat werd gevestigd werd het nog met supernjjvere handkracht geleid. Het was eerst namelijk afwachten geblazen of er wel voldoende klanten zouden komen. Momenteel kan het bedrijf net zoveel klanten krijgen als De Boer maar hebben wil. De handschilproef verliep dus naar wens. Vijf hele lange weken schaarde de ganse familie zich om de tafel, waarop een ontzagwekkende hoeveelheid aardappelen prijkte. Na deze inwerk- periode konden de machines hun in trede doen. Zonder kraaien voor de pit ten. Het pitten geschiedt dus met de hand. Vinnige mesjes vormen het ont pitmateriaal. Ondanks de aardappelen is de heer De Boer zjjn kroten nog lang niet verge ten. Hoofdzakelijk in de nachtelijke uren kookte hjj de kroten in grote ketels. In de oorlogsjaren gingen er één twee ton kroten per dag door de in stallatie. Een paar ton in de week was normaal. Nu worden in het bedrijf een paar ton aardappelen in de week ge schild met behulp van twee machines. De klanten zijn ziekenhuizen, restau rants en patates-frites-zaken. Ruteck's en het Sint Elisabeth's Ziekenhuis zijn twee van de grote klanten. De machines kunnen elk tien kilo hebben en na de schilbewerking blij ven er zeven kilo schone aardappe len over. De machines hebben een rubberwand om te voorkomen dat de aardappelen worden blauw geslagen. De bodem is voorzien van twintig vlijmscherpe messen die de aardap pelen te lijf gaan. Het procédé ver loopt zo naar wens, dat de meest vakkundige huisvrouw er niet tegen op kan. De schilleboer is goed voor het afval, eigenlijk het beste gedeelte van de aardappel, dat nu bestemd is voor de dieren. Drie keer in de week komt de schilleboer langs en hij vertrekt telkens met een volgeladen bakfiets. 's Morgens om half zes zijn vader en zoon De Boer al bij de machines te vinden. Doorgaans werken zij tot vjj, of zes uur in de middag. In het smalle straatje zijn aardappels leve rende grossiers al een bekende ver schijning geworden. Ais de piepers zijn geschild gaan ze in stalen manden per motorbakfiets naar de klanten. De ma chines, waarin de aardappels van hun jasje worden ontdaan, kosten per stuk een kleine tweeduizend gulden. In tien minuten worden tien kilogram aardap pelen geschild. Dat is dus één kilo per minuut. Op een vraag naar zijn toekomstplan nen kon de heer De Boer nog geen duidelijk antwoord geven. „We zitten op de wip, daar mijn bedrijf zich in een saneringsgebied bevindt. Misschien moeten we er binnen het jaar al uit." De tijd zal leren waar en of de heer De Boer zijn bedrijf gaat voortzetten. Overigens zal hij het wel weer rooien. Na de kroten, de nertsen en de aard appelen is de familie nergens meer bang voor. Deze pre-shave is onmisbaar bij het gebruik van ieder scheerapparaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3