Sammy Davis Jr., uniek en verbluffend THEATERWERELD BIJ OPNAMEN IN CARRé TE AMSTERDAM Tandarts aan huis Sammy Davis: „IK KOM GRAAG TERUG IN HOLLAND VOOR EEN NIEUWE SHOW" Kantjes en strikjes aan mannenhemden Rina Lodders in witte glorie Bruidsjapon droeg zij vorig jaar op show als mannequin „Zo ooit, dan d Gerechten met witte bonen in tomatensaus 70 miljoen op wereld» DROOM VAN ROB MOSES m POTTER Sr^gS Guide Michelin is zuinig op „drie sterren" Geen gevaar voor historisch Rolduc dynamisch kunstenaar in Carré aan het werk AMSTERDAM, 21 maart. Doodmoe maar kennelijk op gelucht bette Sammy Davis gisternacht na afloop van zijn alles-vergende show het zweet van zijn voorhoofd. De grote witte zakdoek waarmee hij even te voren Louis Armstrongs buitensporige transpiratiemoeilijkheden treffend had onderlijnd, kwam nu goed van pas. „Boy, it was delightful" verzuchtte Davis. „Het was mees terlijk. Wat een ontvangst, wat een publiek, wat een theater". Om hem heen stonden allerlei vrienden en leden van zijn orkest die hem om beurten goedkeurend op de schouders klopten. Inkopen SATOUR Suid-Afrikaanse Toeristekorporasie Frankfurt am Main An der Hauptwache U Tel. 21505/21593 Middeleeuwse kanten en strikken knallende brommer, de nieuwste koorknapen. ZATERDAG 21 MAART 1%4 PAGINA 9 Met witte bonen in tomatensaus zijn verschillende smakelijke ge rechten te bereiden. We geven u twee van deze recepten, een voor een „omelette bretonne", en een dat naar de fraaie naam „witte bonen met spiegelei oriëntale" luistert. Rina Lodders in witte glorie, waarmee ze op haar trouwdag wil pronken. AMSTERDAM, 21 maart. Een vol- bezet Carré heelt de algelopen nacht kunnen genieten van een van de groot ste mensen uit de hedendaagse show business: de 37-iarige, in New York City geboren zanger, tap-dancer, imi tator, parodist, humorist, jongleur, drummer, pianist en vibrafonist Sam my Davis Jr. De hele theaterwereld gaf acte de présence tijdens dit door de AVRO georganiseerde optreden. Zo als men weet heeft de AVRO-televisie opnamen gemaakt voor een een vol Uur durende show die 11 april zal Worden uitgezonden. Maar niet alleen de Nederlandse kijkers zullen dan on der bekoring raken van dit uitzonder- lijke talent: ook de Belgische en Fran se TV-kijkers zullen er van kunnen mee profiteren. Hun TV-orgamsat.es hebben de show namelijk otergeno- men En terecht. Want wat Sammy Davis Jr ons vannacht heeft voorgeto verd is veruit het beste ten op het gebied van de showbusiness In ons land hebben gezien. Om zo'n vakmanschap, artisticiteit en discipline, om zo'n verbluffende the aterpersoonlijkheid aan te kunne U1UC U 111C11 nr,nM. gaan. En de vraag blijft dan n0§ °P!"' haar wie dan wel? Als men Sammy Davis Jr een kleine twee uur aan ne Werk ziet, wordt het eerst goed duide lijk waarom deze nog jonge, dynami sche kunstenaar in Amerika en waai hij ook verschijnt in de wereld zuik |en onvoorstelbaar groot succes heelt. Sammy Davis Jr. heeft misschien ook alles meegehad in zijn jeugd: een uit gesproken lelijk gezicht, een lengte Van nauwelijks 1.60 meter, zijn ge- f Advertentie) i f /n de Amerikaanse stad Kansas City kan men tegenwoordig een onopvallende blauwe wa gen zien rondrijden die, vooral in de buitenwijken, bij bepaalde adressen stilhoudt. De waarnemer kan dan twee mannen zien uitstap- Pen gewapend met een soort kist. Nadat zij toegang tot een door hen uitgezocht huis hebben gekregen, zal een scherp luisteraar al spoedig een dof gekreun horen opstijgen, dat de Achterdocht nog doet toenemen. Er is achter niets sinisters of geheimzinnigs Aan de hand. De blauwe auto is na melijk een rijdende tandartspraktijk, die bij zieke, oude of met angst be hepte patiënten thuis in hun eigen °mgeving de tanden en kiezen komt nazien en zonodig weer in orde maakt. Tandheelkundige experts aan de uni versiteit in Kansas hebben een draag bare uitrusting uitgedacht die zo ge perfectioneerd is dat in alle voorko mende gevallen voorzien kan worden. boortestad New York en een buitenge woon liefhebbend, maar wel moeilijk ouderpaar. Dit alles, gevoegd bij zijn persoonlijkheidsstructuur en zijn onge meen talent ziedaar de vruchtbare grond waarop een mens kan gedijen tot een kunstenaar, een creatief wezen van wellicht uitzonderlijk formaat. In november 1954 werd Sammy Davis be trokken bij een auto-ongeluk dat hem een linkeroog zou kosten. Maar op nieuw produceerden zijn tintelende geest, zijn ongelooflijke wilskracht en zijn onweerstaanbare natuur voldoende afweerstoffen om ook over deze niet te onderschatten handicap heen te komen. Voor de ogen van Toon Hermans, Wim Sonneveld en Wim Kan werd om ongeveer kwart over twaalf een begin gemaakt met de show. De gro te Sammy Davis Jr zelf was aan vankelijk volkomen overrompeld en voelde zich in het van te voren al laaiend enthousiaste publiek heel weinig op zijn gemak. Maar al gauw was er van enige schroom geen spra ke meer en toen zijn voortreffe lijke big band het „Bye Bye Blackbird" inzette was Sammy Da- de, oneindig gevarieerde show was begonnen. Sammy Davis Jr is vóór alles musi cus, een zanger van betekenis. Een man ook wiens platen in Amerika nog beter verkocht worden dan die van Si natra en Dean Martin. Zijn stem is krachtig en in alle registers zuiver, warm en boeiend. De wijze waarop hij songs als „Free and Easy", „As long vis weer helemaal de geroutineerde theaterman van altijd. Een bruisen- as she needs me", „In the stil of the night", „The Lady is a tramp" en Me and my shadow" bracht, verried een muzikaliteit en een improvisatie vermogen die men gerust „ongehoord" mag noemen. Het was overweldigend in één woord. Zijn feilloze muzikale timing kwam sterk naar voren in een tweetal selecties. De eerste „potpour ri" zong hij slechts begeleid door het slagwerK, de tweede (een selectie uit „West Side Story") uitsluitend bege leid door virtuoos bespeelde bongo's Dan was er het hooftstuk humor. Sam my Davis gaf een aantal conférences, imitaties en parodieën weg die Toon en onze beide Wimmen ongetwijfeld goed zullen hebben onthouden. Met een klein gebaar, een enkel woord, een simpele kostuumwijziging, een treffend klankkleurtje zijn ze er ineens alle' maal: Chevalier, James Stewart, John Wayne, Boris Karloff, Marlon Brando Frank Sinatra, Louis Armstrong, Fran- kie Laine. Dacht ik tot dusver dat Toon Hermans de enige was die iemands lo pen werkelijk treffend kon parodiëren, na een aantal „wandelingen" van Da- vis moet ik deze mening wijzigen. Als musicus (Sammy Davis speel de ais slagwerker in de befaamde bands van Woody Herman en Lionel Hampton) schittert hij in een minu tenlange drumsolo, een swingende vi brafoon-solo en korte piano-improvisa tie. Intussen maakt hij kleine grap jes en rookt hij het ene sigaretje na het andere. Aan het einde van de show ligt de bühne bezaaid met peuk jes. Mocht er nog een branden dan trapt hij ze een voor een uit in een opwindende, bijna extatische tap-dan- ce waarbij men de adem inhoudt. Twee toegiften moest Sammy Davis geven. Maar het (soms storend) snel applaudisserend publiek blééf om meer vragen. „Cassius Clay", riepen som mige bezoekers hem toe. Maar Sam my was moe. Hij dankte, stralend in een feest van bloemen. F. BOELEN lllllllllllll!ll>llllll><llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|M||IM||l|||||||||||||i||||||||||i||||||||||||nllllllllllllllllllllllllll|IHIIIIIIII||> B dellen en maten worden meer dellen en maten wordt meer en meer een modeverschijnsel. In Texas is een sponde in de vorm van een hoefijzer op het ogen blik zeer geliefd. Ronde bedden zijn Jn Amerika erg populair en worden ih grote hoeveelheden verkocht. Cali- 'ornië kan echter op het allernieuw ste in dit genre bogen, namelijk een fustbank in de romantische vorm van «en hart. „Ik was nerveus", zegt Sammy. „Maar gelukkig ging dat gevoel gauw over. Je denkt wel dat zo'n optreden voor iemand van mijn ervaring een „kleinigheidje" is. Je denkt: die angst speelt hij goed. Maar jongen je moest eens wéten. Ik ben altijd nerveus. Bij de aanvang van deze show echter, was ik helemaal nergens meer." Weer glijdt de enorme witte zakdoek over zijn voorhoofd. Terwijl voor zijn kleed kamer twee meisjes om handtekeningen komen vragen, een personeelslid van Carré de overige nieuwsgierigen met een „welterusten" naar bed verwijst lebbert Sammy aan een Cola. De show is afgelopen. Hij kan weer rustig zijn. Vandaag heeft Sammy inkopen ge daan voor zijn vrouw en kinderen. Mor genochtend vertrekt hij per vliegtuig te rug naar Los Angeles. Sammy heeft tal rijke plannen. Een daarvan is een plaat te maken met louter stukken uit beroemde musicals. Een ander plan be treft zijn gezin: hij zou er best nog een kindje bij willen hebben". Teruggekeerd in de Verenigde Staten moet Sammy di rect aan de slag. Hij moet een belangrij ke rol spelen in een nieuwe Broadwaij- musical, getiteld „The golden Boy". En verder staan Televisie, Film, Radio, Nachtclubs en Theaters ongeduldig op hem te wachten. Maar Sammy ziet er niet tegen op.Werken is voor hem een heerlijke ontspanning. „Ik begrpp met", zegt hij" dat er niet meer mensen in „et to denken". Iemand antwoordt: 0nTomaardiehIten niet allemaal Sam- "J tK JrHij lacht, steekt het zo- myi2e ^aretje op, deelt twee hand tekeningen uit In slentert dan langzaam weg een korte, veerkrachtige loop. De loop van een sportman delooivan ie mand die zich overal goed kan bewegen. Van degenen die Samtny de afgelopen nacht niet aan het werk hebben gezien en hen die niet in de gelegenheid zqn elf april naar de tv te kpken is er eén troost: Sammy heeft aan het einde van de voorstelling beloofd over enige tijd graag in ons land terug te komen voor een nieuwe show. Wel, daar nou- den wij het dan voorlopig maar op... F.B. Sammy Davis jr. werd op 8 de cember 1926 in New York gebo ren. Zijn moeder Elvira Davis was danseres; zijn vader Sam my sr. een vaudeville-artiest van Joodse afkomst. Junior vierde zijn eerste verjaardag in een achter het toneel van New Yorks Hippodrome opgestelde wieg. Zijn ouders traden in dit theater op met de „Holiday and Dixieland Group". Toen Sammy jr. twee jaar was deed hij zijn ouders versteld staan door de spe lers van een bepaalde revue na te bootsen. Vier jaar was Sammy toen hij al in het openbaar optrad. In de revue (waaraan ook zijn vader verbonden was) kreeg hij een eigen „act". De pers was in alle staten van opwinding. ,.A Wonderful little dan cing midget" noemde men de begaaf de kleuter. Een jaar later werd Sam my de eerste filmrol aangeboden. Naast Ethel Waters had hij een be langrijk aandeel in het succes van de produktie „Rufus Jones for Presi dent". In het begin van de veertiger jaren trok de jonge Sammy met een trio door Amerika. Het groepje be stond uit zijn oom Will Maston „Bo- janles" Robinson (de grootste tap- dancer ter wereld) en zijn vader. Eind 1943 moest Sammy jr. in dienst. Eind 1945 kon hij zich weer aan de showbusiness wijden. Het Will Mas ton Trio werd beroemd. Er volgden succesvolle tournees met grote ster ren als Sinatra, Ellington, Basie, Jack Benny, Bop Hope, Red Skelton en Eddie Cantor. In 1953 kreeg het trio een wekelijkse TV-uitzending vanuit Los Angeles. Steeds duidelij ker werd het dat het trio zonder Sammy Davis jr. geen" levensvat baarheid meer zou bezitten. Men noemde Sammy jr. al een „brave jongen" die zijn vader en oom ook iets wilde laten verdienen. Maar de dag kwam waarop Sam my het alléén ging proberen. Als drummer bp Woody Herman werd hij een begrip In juni 1954 maakt Sam my zijn platen-debuut. Songs als „Bye Bye Blackbird", „Hey There" en „Birth of the Blues" haalden in drukwekkende verkoopcijfers. Maar het jonge, welhaast geniale talent wilde meer. De film werd nu be langrijk. Een glansrol speelde hij in de film „Porgy and Bess". Velen zullen zich deze fantastische produk tie en het niet geringe aandeel van Sammy Davis daarin nog wel voor de geest kunnen halen. Ruim drie jaar geleden trad hij in het huwe lijk met de befaamde actrice May Britt, een beeldschone, hoogblonde Skandinavische. Sammy Davis is nu vader van een dochter (Tracey Hil- levi) en een zoon (Mark). In het zelfde jaar van zijn huwelijk tekende hij nog; een ander belangrijk contract: met zijn grote vriend Frank Sinatra besloot hi) over te gaan naar diens eigen platen-label „Reprise" De ene top-song volgde na de andere: „What kinl of fool am I", „As long as he needs me en het recente „In the shelter of your arms". Het optreden van de afgelopen nacht betekende de eerste One Man Show van Sammy Davis jr. in Ne derland. Eerder is hö al eens buiten Amerika opgetreden in Parijs, Lon den en enkele andere Europese- en niet Europese steden PARIJS, 21 maart (UPI) De nieu we „Guide Michelin", de bijbel voor fijnproevers en lekkerbekken, is uit. Maar het is triest erin te lezen dat een van Frankrijks beroemdste restaurants van een van zijn drie sterren is beroofd. Het is de „Cöte d'Or" in Saulieu nabij Dyon. En voor de eerste maal verklaart de Guide Michelin hoe dat is gekomen. Het was geen kwestie van een vuile vork of een ingezakte soufflé, maar een kwestie van opvolging. De chef is met pensioen gegaan en zijn opvolger, Franpois Minot, 29 jaar, kan nog geen aanspraak maken op drie sterren, al heeft de meester zelf hem uitgekozen. De „Guide Michelin" wordt jaarlijks uitgegeven. Duizenden hotels en restau rants in Frankrijk staan erin geklassi- ficeerd op grond van een deskundig on derzoek. Het boek wordt beschouwd als de beste gids voor degenen die in Frank rijk goed willen drinken en eten. De „drie sterren" kwalificatie is voor Franse hoteliers en restaurateurs het meest begeerde symbool. Het verlies van een ster kan een ernstige achter uitgang in zaken betekenen, het ver werven kan een onbekend restaurant tot roem brengen. Nu de Cóte D'Or al zijn drie sterren heeft verloren, zijn er nog elf toprestau rants over. In Parijs zijn het Maxims, Lasserre, Tour d'Argent, Laperouse en de Grand Vefour. De prijzen zijn weer omhoog gegaan, constateert de Guide. Verleden jaar gaf fie Guide een lijst van restaurants waar degenen met een kleine beurs voor 10 frank een goed maal konden krijgen. Een dergelijk maal kost dit jaar 12 frank. DEN HAAG, 21 maart Volgens de minister van Economische Zaken zal kolenwinning onder het gebouwencom plex „Rolduc", dat onder meer een uit de twaalfde eeuw daterende abdij kerk omvat bij de huidige stand van de ontginningstechniek geen onherstel bare schade ten gevolge behoeven te hebben. De bewindsman zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Maenen en Bae- ten (beiden KVP). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) Elke ORVEH polis is winstdelend Zou het als een vooruitgang of een achteruitgang van de mannenmo de beschouwd moeten worden, dat overhemden, kantjes, strikjes en andere tierelantijntjes gaan vertonen. Uit België en Frankrijk importeerde de firma Hazenberg, die één zaak in Den Haag en acht zaken in Amsterdam heeft, een dracht voor heren, die abso luut on-Nederlands aandoet, omdat je je er alleen maar heel zwierige man nen in kunt voorstellen. Het zijn poplin overhemden met een Advertentie biedt U een tweede zonnige zomer van sep tember tot mei - daar verstaat men Uw taal en voelt U zich thuis. Vraag Uw reisbureau om nadere inlichtingen of schrijf (in het Nederlands) om gratis foldermateriaal aan de broderiekant, waardoor een fluweeltje werd geregen en nylon hemden met schattige zwarte kantjes naast de knoop- sluiting en aan de manchetten en hem den, met wat forser zwart kant voor mannen, die niet van „schattig" hou den, maar niettemin ijdel zijn. En er zijn blijkbaar zulke ijdele mannen, want nadat de „Jumping Jewels" dit soort overhemden op de televisie hebben ge dragen, zijn het niet alleen schreeuwen de „gitaarjongens", die zich in gelijk soortige overhemden hebben gestoken, hoewel zij wel de meerderheid van de kopers vormen. „Maar wij willen toch maar liever eerst het oordeel van de meisjes afwachten, voor wij ze werkelijk gaan dragen," was de mening van de vier Haagse HBS-ers. die zich bij het fotograferen ai door een hele menigte moesten laten be kijken. Slechts één bepaarde dame heeft er iets over gezegd. Er scheen haar door al die kantjes en strikjes een mooie, oude herinnering voor de geest te komen. Zij glimlachte en vroeg of dit nu de nieuwe koorknapen waren... ANNET HAARLEM, 21 maart In de pas kamer van modehuis L'Abeille aan de Wagenweg stond gistermorgen Miss World Rina Lodders in al haar witte glorie voor de spiegel. Behulpzame da mes schikten wat aan de soepele plooien of duwden voorzichtig in de grote dot tulen schuim op haar hoofd. Er was geen twijfel meer mogelijk, deze zou de japon der japonnen worden. Een beet je onder de indruk trippelde Rina Lod ders over het dikke tapijt, behoedzaam voor onze fotograaf poserend voor de barokke spiegel, voor de lila zitbank, voor de antieke kaptafel. Het bruidstoi let was niet helemaal nieuw voor Rina Lodders. In september, toen er van een huwelijk of zelfs verloving met de twist- koning Chubby Checker nog geen spra ke was, droeg Rina de japon voor het eerst. Als mannequin op een show van het modehuis L'Abeille. Zo ooit, dan de ze, had Rina Lodders gedacht. En het modehuis had, alle „ja"- en „nee" ge ruchten naast zich neerleggend, de ja pon maandenlang voor Rina Lodders weggehangen. Het toilet een ontwerp van het modehuis is vervaardigd van zware broché-zijde, een slank model met Voor „omelette bretonne" (vier per sonen) is nodig: 1 blik witte bonen in tomatensaus, 8 eieren, 200 gram uien, 2 tomaten, 200 gram gehakt, 50 gram room, 1 lepel kerrie, 1 lepel paprika, 50 gram boter en twee appels. Maak van de eieren en room een zachte omelette en garneer deze met de gebakken tomaten. Verwarm de witte bonen en garneer deze met de gebak ken tomaten. Verwarm de witte bonen en doe die in twee „afdelingen op de schaal, naast de omlette. Houd de saus van de bonen apart. De uitjes fqn snq- den en fruiten, kerrie en paprika toe voegen en afmaken met de saus, de room en de geraspte appel. Van ge hakt acht kleine fricadellen maken en braden. Deponeer die naast de bonen op de schotel en bedek ze met de saus. Serveer apart gemengde salade. Voor het tweede recept zijn de in grediënten (eveneens voor vier perso nen) 2 blikken witte bonen in tomaten saus, 100 gram bacon of mager rook- spek, 2 schijven ananas, 1 lepel kerrie, 1 lepel paprika, 50 gram room, 50 gram boter, 100 gram uien. Bak vier spiegeleieren. Daarna de ananas en de bacon bakken en de ver warmde bonen in een schaal doen. De saus apart houden. De uitjes snijden en fruiten en de kerrie en paprika toe voegen. Dit mengen met de saus van de witte bonen en de room. De bonen met de saus bedekken en hierop de eieren, bacon en ananas doen. Hier bij kunt u gemengd zuur opdienen. een ruim-gerèride rok. De höëdenont- werper Toon Smit maakt er een lange tulen sluier bij, die met een zijden strik je voor op het kapsel van de toekomstige bruid werd bevestigd. De japon en de sluier worden dit week einde in een koffer gepakt om door Ri na Lodders begin volgende week mee naar Amerika te worden genomen, waar half april het huwelijk zal worden ge sloten. Daar zal Rina Lodders meer ge heim maken van haar toilet, want vol gens goed gebruik weet Chubby niet meer van de japon dan dat deze lang is. Ti New York zal 22 april de grote we reldtentoonstelling worden geopend die haar weerga niet vindt. Deze groots opgezette expositie wordt ech ter door Het Bureau van Internationale Exposities in New York niet als wettig erkend en zal niet als „bestaand" worden ingeshreven, ook al belopen de kosten meer dan 1.000 miljoen dollar. Dit bureau gaat er namelijk van uit, dat geen land meer dan eens in de 10 jaar een inter nationale tenstoonstelling moet houden. In 1962 is er nog een expositie gehou den, waaraan het Bureau zijn erkenning verleend heeft. De initiatiefnemer van de aanstaande fair, de dynamische, 75 jaar oude, Robert Moses, gaat ondanks de te genwerking, rustig door met het opbou wen van zijn show. Ook Engeland, het hele Gemenebest, het grootste gedeelte van Zuid Amerika en de communistische landen trachten de expositie te boycot ten. De heer Moses heeft echter wel me dewerking verkregen van Frankrijk, het Vaticaan, Afrika én landen uit het Verre Oosten. Hij verwacht de komende twee jaar niet minder dan 70.000.000 bezoekers te kunnen boeken. „Er zullen geen bui- tennissigheden en neven-attracties op de tentoonstelling voorkomen" zegt presi dent Moses. Eén van zijn grootste stunts buiten de electronische machines en ge bouwen van de toekomst is wel de be roemde „Piëta" van Michelangelo. Het Vaticaan stelde het welwillend ter be schikking. Dit zal de eerste maal zijn dat dit beroemde werk (het stelt de kruisafname van Christus voor), buiten de grenzen van Vaticaanstad geëxposeerd zal worden. Er zullen ook „huizen van de toekomst" getoond worden. Deze hebben de vorm van eieren, oliebollen en spaghettislierten. De bezoeker zal ge confronteerd worden met een luguber electronische gedaante, die de voormalige Amerikaanse president Abraham Lincoln voorstelt, en die zowaar een toespraak houdt. Verder zorgt een oliemaatschap pij voor een gigantische dinosaurus, ver vaardigd uit plastic en een ontzagwek kend 12 verdiepingen hoge uit vlekkeloos staal bestaande wereldbol. Dit model van de wereld zal na de wereldtentoonstelling blijven staan, zo als dit ook met de Eiffeltoren in Parijs gebeurd is. De heer Moses vindt de organisatie achteraf toch wel een zware opgave. Maar het feit dat hij bijna de grootste tentoonstelling die ooit is gehouden, op de been heeft, scheukt hem nu de vol doening. Hij twijfelt niet aan het succes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9