Centralisatie in Limburg Eén filosoficum voor drie groot seminaries E Wormerveerse fabriek toch weer open Slotweek van vasten acties voor jeugd DE HEILIGE VADER BIJ PALMPASENVIERING Nieuwe bestuursvormen voor groeiende steden Bouvigne-bijeenkomst K.V.P. JHR. MR. J. H. LOUDON: Goede gronden voor ondersoek naar gas onder de Noordzee BELG voorzitter Europa-parlement Hij kreeg zes stemmen meer dan Nederlander P. J. Kapteyn Broer" van Bormann als leugenaar ontmaskerd Hij verzon zijn verhaal om de wereld wakker te schudden Bfonchi letten Twee arrestaties na roofoverval Russische zeelui beletten vlucht van stuurman Man overleden na botsing met anto Zeeland heeft er een veerboot van acht miljoen bij Gasdirecteur ook niet met tweede ontslag tevreden Vier autodieven aan Duitsland uitgeleverd Venus van Milo licht beschadigd tijdens transport Parijs-T okio In Alkmaar Wedstrijd in welsprekendheid t/m donderdag 26 maart Moderamen Herv. Kerk Vrijheid prediking bij landmacht in het geding SCHOLEN, OPLEIDINGSCENTRA IN GELEEN: Neomistenfeest in bedrijfskapel van de Staatsmijnen MAANDAG 23 MAART 1964 PAGINA 5 «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiimiimimiimimiiiiimi eloquentia Internationale watersport- kampeer- en caravantentoonstelling Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.30-22.30 uur Entree f2.50|*gl nieuwe H 4EK I noestdrank in tabletvorm.95ct In de oude basiliek van Sint Pau- lus buiten de muren in Rome heeft de Heilige Vader de viering van Palmzondag bijgewoond. De foto toont de Paus, terwijl hij, met een palmtak in de hand, in zijn draagstoel de basiliek wordt rondgedragen. ÊËmË JEAN DUVIEUSART MAASTRICHT, 23 maart Drie in ^uid-Limburg gevestigde groot-semina- fia van de paters Redemptoristen te Wit- J®m hebben besloten, een eerste stap j® zetten in de richting van centralisa- Met ingang van het nieuwe studie- Jaar (september) zullen, behoudens goedkeuring van Se betrokken provin ce oversten, de filosofiecursussen van 2® paters van de Heilige Harten te 'alkenburg, van de Sociëteit voor Afri kaanse Missies te Aalheek en van de redemptoristen te Wittem, namelijk ge combineerd worden. De filosofiestuden- l®n van genoemde priesteropleidingen jollen op één plaats (het groot-semina- van de pater Redemptoristen te Wlt- ^m) de filosofiecursus volgen. Deze centralisatie geschiedt bij wjj- 2e van experiment. De concentratie theologieeur sussen is nog in studie. Het is niet onmogelijk dat ook andere Priesteropleidingsinstituten op den duur tot samenwerking zullen over gaan. In dit verband verwijzen wij haar de uitvoerige publikatie die ge- (Van een onze verslaggevers) ALKMAAR, 23 maart De politie h®eft twee arrestaties verricht in ver band met een overval in de nacht van *3 maart op de 73-jarige alleenwonende heer H. J. van Tol in diens woning in d® Korte Landstraat. Hij werd die nacht door twee personen overvallen en van 35 gulden beroofd. Hij was gewond aan het gezicht maar waarschuwde zelf de Politie. Hij moest naar het ziekenhuis borden overgebracht. Het was de politie opgevallen dat een hegentienjarige straatmaker uit Heiloo, ha de overval aan zijn gezicht gewond "■as. Hij werd aan de tand gevoeld, doch ontkende iets met de overval te maken te hebben gehad. Thuisgekomen vertelde fhJ echter zijn vader dat hij de overval mderdaad gepleegd had. Zijn vader waar schuwde de rijkspolitie waarna de jon geman werd gearresteerd. Hij deelde mee dat hij bij zijn over 's 1 een buurman van de heer Van Tol, ®en winkelier, op het oog had gehad en zich in de woning had vergist. Als medeplichtige noemde hij een 29-jarige Alkmaarse vrouw die in Werkenshoof verbleef en gearresteerd werd. Hij had deze vrouw 's nachts in een café ont moet en zij had het idee geopperd om samen de winkelier te beroven. De vrouw is een goede bekende van de Politie en heeft zich in het verleden diefstal schuldig gemaakt, waar- f?n vl'ü zware straf heeft uit- ti» *1 oewe! zij ontkent medeplich tig te Zijn is zij In verzekerde bewaring gehouden. Het slachtoffer van de over val verblijft nog steeds in het zieken huis doch zijn toestand is goed. I xercendo", het Genootschap voor Stijl en Uiterlijke Wel sprekendheid, dat 120 jaar ge- R leden door leden van het Leids muden ten-Corps werd opgericht, J1 ®®ft zaterdag een luisterrijk 24-ste mstrum gevierd. Hoogtepunt hiervan /'as wel het door radio en tv uitge- ^nden Nationale standwerkerscon- ®ours in welsprekendheid op de war •"enmarkt. Negen standwerkers startten om half elf met het aanpraten van hun onderscheidene artikelen, waarbij de studenten in jaquet en hogezjjde hen beoordeelden op wel bespraaktheid, ^ginaliteit, beschaving en verkoop- He heer S. Roe uit Soestdijk, die ~.®lf de tweede prijs in de wacht Reepte met zijn horloge-handel, Pfee_s Exercendo, warenmarkt en Publiek. Voor de standwerkers werd ®t behalve een spannend ook een l_/®r lucratief toernooi en voor het Poplustige publiek was het een bij- urere attractie. Ha inaar werd tenslotte J. Kroon uit Rat 1 ^ie d°or jury-praeses R. E. buhr ,werd geprezen omdat hij het. Van/ „hoop en verwachting" frad dpo-0?t in de vorm van snirae-orchi- ®enbollen. De derde jK'ijs was voor die ^°UW Kassing vit Utrecht, t>i® ®en ongelooflijke hoeveelheid pot- fianten a^n de man bracht. Pit Roe deelde drie oorkonden aan loco-burgemeester S. Menken, havoJif? M. Weima (dir. markt- en en Henk van Stipriaan rien Ae VARA, waarmee deze wor- benoemd tot ere-standwerker. ruime tijd geleden in onze krant werd gewijd aan een rapport van prof. mag. dr. Luchesius Smits Cap. te U- denhout. In het rapport wordt op concentratie van de vele groot-semi naria aangedrongen. Het geringe aantal studenten, aldus de rapporteur rechtvaardigt in vele ge vallen geen aparte opleidingen meer. Bovendien, meent prof. Smits, komt con centratie het niveau van de opleiding ten goede, daar een meer geselecteerd korps professoren kan worden samen gesteld. Het rapport bepleit daarom streeksgewijze oprichting van theologi sche hogescholen, via concentratie van dicht bijelkaar gelegen grootseminaria. (Advertentie) AMSTERDAM WORMERVEER, 23 maart „De hoofdinspecteur-directeur van de ar beid dr. G. W. R. Overdijkink heeft de installatie van Naarden Kemi in Wormerveer zaterdagmorgen geïnspec teerd en geconstateerd dat voldoende technische verbeteringen zijn aange bracht ten einde aan de in de hinder wet gestelde voorwaarden te voldoen. Op grond hiervan hebben B. en W. be sloten de sluiting van de inrichting van Naarden Kemi op te heffen. Deze week zal de directie van Naar den Kemi omwonenden en reclaman ten uitnodigen tot een bijeenkomst ter bespreking van de opgetreden moeilijk heden." Dit is zaterdag meegedeeld in een gezamenlijk communiqué van B. en W. van Wormerveer en de directie van de talloliefabriek Naarden Kemi N.V. B. en W. van Wormerveer hadden vo rige week besloten tot sluiting van de installatie voor de gefractioneerde destillatie van tallolie nadat omwonen den over de stank hadden geklaagd. DEN HAAG, 23 maart Het Breed Moderamen van de Generale Synode van de Hervormde Kerk heeft zich be raden op de moeilijkheden, die zich voordoen bij de protestantse geestelij ke verzorging bij de landmacht. Het Breed Moderamen kwam tot de conclusie dat enerzijds de vrij heid van de prediking van het evan gelie in het geding is en derhalve ook de positie van de predikanten in de krijgsmacht, maar anderzijds de interkerkelijke samenwerking. Het Moderamen heeft besloten zich te richten tot het CIO-militairen en tot de kerken, die aan dit overleg deelne men. Het zal in overleg met de sectie kerk en krijgsmacht uiteenzetten waar om de hervormde kerk meent dat zeer principiële zaken in het geding zijn. Tevens zullen enkele misvattingen om trent het geschrift over de kernwape nen worden opgehelderd. Tenslotte zal bij het CIO-militairen krachtig worden aangedrongen op het nemen van die maatregelen, die no dig zullen blijken te zijn om een si tuatie te bevorderen in de protestant se geestelijke verzorging, die in over eenstemming is met de waardigheid de kerk en waarin kerken weer hun taak zullen kunnen van ongehinderd volbrengen. UTRECHT, 23 maart In Governa- dor Valadares (Brazilië) is een jongens stad gesticht. Men heeft enkele lagere scholen gebouwd. Drieduizend kinde ren profiteren daar op het ogenblik van. Ruim tachtig procent van die kinderen komen uit arbeidersgezinnen. De inkomens laten de ouders door de slechte sociale toestanden niet toe, hun kinderen na het lager onderwijs naar een andere school te sturen. Er is nu een ambachtsschool, waar de jongens tenminste na de vierde klas van de gewone school een vak kunnen leren. Het schoolgebouw zelf is gereed, maar f.°°t <?-<Lgrote' nog voortdurende infla tie krijgt men geen financiële steun ^Prfl ninvh!in?- Met zes ton m®n dragen Vastenactie kan daartoe bij- Voor het te openen college ten be hoeve van jongens en meisjes rondom de oude stad Cantilan op de Filip pijnen, die wel talent hebben om ver der te studeren doch geen geld om dure kamers of reiskosten te betalen, ontbreken boeken en instrumenten. Er moet vijftigduizend gulden op tafel komen. Men rekent op de Vas tenactie in Nederland. Mgr Klooster, bisschop van Soera- baja? vraagt geld voor de bouw van een hospitium voor studenten, die aan de Staatsuniversiteit studeren. Mgr. Janssen uit Ethiopië schrijft. „Het analfabetisme drukt zijn stempel ook op het beroepsleven. Handwerk en vakwerk zijn hier praktisch onbekend. Wi' willen hier een eenvoudige timmer- mansschool beginnen." De Norbertijn J. Lamers uit Tilburg werkt in een der stadswijken van Nag- pur in Centraal India om er lagere spoorwegarbeiders, die in grote ar moede leven en in krotten wonen. Hij wil de te kleine jongensschool waar een Nederlandse onderwijzeres les geeft uitbreiden. Met tienduizend gulden is hij gered. In Oost-Kameroen, te Nguelemen- douka moet de huishoudschool afge bouwd worden. In Kumba (West-Kame roen) heeft men zeer dringend een huishoudschool met twee klaslokalen nodig. Sociale en huishoudkundige vor ming van de meisjes is ook dringend KAAPSTAD, 23 maart (Rtr) De eerste stuurman van een Russisch koelschip, de Vladivostok, dat in de haven van Kaapstad ligt, is gisteren overboord gesprongen. Hij zwom naar een even verder liggende Japanse trei- ler De stuurman ,erd echter over meesterd door andere opvarenden van het Russische schip. Het incident gebeurde enige uren na dat de Vladivostok, een walvisvaarder van 17.149 ton, de haven van Kaapstad was binnengevaren om nieuwe voorra den in te slaan en een zieke zeeman aar wal te brengen. Nadat de stuurman, die vermoede lijk politiek asiel wilde vragen, de 160 meter naar de Japanse treiler had af gelegd, renden de anderen over de 'ra de naar het Japanse schip, waar zij de stuurman bonden, sloegen en naar de Vladivostok terugdroegen. Zuidafri- kaanse politiemannen, die dit wilden verhinderen, werden opzij geduwd. noodzakelijk in het bisdom Sintang (Borneo) waar mgr. van Kessel uit Vlijmen bisschop is. Men wil een op leidingscentrum stichten. Men gaat het zo eenvoudig mogelijk doen, bin nen- en buitenwanden van bepleis terd steengaas en dakbedekking van gegalvaniseerde golfplaten. Maar het project vraagt altijd nog een ton. In Ranogi (Kenya in Oost-Afrika) moet men een nieuwe school met inter naat bouwen. Verschillende delen van het oude internaat zijn nu door de Ge zondheidsdienst afgekeurd. Uit deze opsomming blijkt dat in deze laatste wee' van de Vasten de jeugd de aandacht vraagt voor haar toekomst. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) BOUVIGNE, 23 maart Bescheiden conclusies, maar een zeer vruchtbaar ge sprek. Dat was de indruk die de eerste Bouvigne-bijeenkomst van de KVP in 1964 heeft nagelaten. Het onderwerp de noodzaak om tot nieuwe bestuursvor men te komen rond onze groeiende ste den trok heel wat K.V.P.-kaderleden, die tevens hun kennis van de praktijk meebrachten naar deze gespreksdag, die met een forum eindigde onder leiding van ir. W. Merkx lid van G.S. van Noord holland. Met prof. iïjr. s. baron van Wijnbergen heeft hij een rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming over deze problemen van stedelijke con centraties verzorgd. De professor analyseerde de standpun ten, de heer Merkx trok de volgende conclusie: distriktsvorming verdient aan beveling, maar het hangt van omstan digheden af welke vorm zo'n distrikt zal moeten krijgen. Bovendien is mentale voorbereiding van de bevolkint, zowel als van de bestuurders gewenst. In het forum zaten voorstanders van een distrikt met sterke bevoegdheden, zoals de Rotterdamse wethouder De Vos en zijn Amsterdamse collega Elsen- burg, die voor een goed samenhangend bestuur pleitte en die met zijn col lega's Nuyens (Velsen) en Van Liemt (Haarlem) niets voelde voor onderlin ge samenwerking van gemeenten, zon der dat bevoegdheden aan een krach tig streekbestuur worden afgestaan. Aanvallen op Rijnmond, alsof daar een te slappe vorm zou zijn getroffen, wer den afgeslagen door het Tweede Ka merlid en burgemeester van Boxtel, nf- M. A. M. van Helvoirt, die erop wees, dat Rijnmond veel verder in de autonome bevoegheden der gemeente ingrijpt dan velen zich bewust zijn. Het is dus in Rijnmond beslist niet zo als de heer Nuyens in IJmond heeft er varen: „over de kleur van de straatlan taarns worden we het wel eens, maar ver der komen we niet Dr. Van Helvoirt waarschuwde echter voor een distriktbestuur dat in bevoegd heden zo ver zou kunnen gaan, dat het de gemeenten tot een bestuurlijke farce zou maken. Geen zelfstandige belangen behartiging door de distrikten dus, zo concludeerde het Kamerlid, zoals hij on langs ook in het parlement heeft gedaan. In het forum zat ook de nieuw be noemde drs. F. J. W. Gijzeis, Kamerlid en vroeger wethouder van Eindhoven. Hij onderstreepte nog eens de uiteenlopen- DEN HAAG, 23 maart Jhr, mr. J. H. Loudon, president-directeur van de koninklijke Shell Groep, heeft zaterdag avond tijdens het jaardiner van de bui tenlandse persvereniging in het Kurhaus de activiteiten van de olie-industrie op de Noordzee uiteengezet. De Noordzee bedekt een „sedimentair bekken". Deze geologische term wordt gebruikt voor een gebied waarvan de ondergrond be staat uit bezinkingsgesteenten, waar in olie en gas kunnen voorkomen. En er zijn aanwijzingen aan de oostkant in Nederland en in zekere zin aan de west kant in Yorkshire gevonden. De compli- catie hierbij is dat het gebied tussen beide streken, dat vooral de belangstel ling van de maatschappijen heelt, be dekt is door de Noordzee. Met boringen die dicht bij de kust op het land worden aangezet, verzamelt men geologische ge gevens die door extrapolatie het beeld onder de zee aanvullen. Met de tot nu toe bekende gegevens in de hand kan gezegd worden dat er inderdaad goede gronden zijn het onderzoek naar de aan wezigheid van aardolie en-of aardgas onder de Noordzee serieus aan te vat- ter", aldus .jhr. Loudon. Vandaar dan ook, dat de Koninklij ke/Shell Groep, evenals vele andere maatschappijen het zijn er nu al 46 in tien verschillende combinaties bereid is uitgebreide exploratiewerk zaamheden in het Noordzeegebied te beginnen en daarvoor aanzienlijke be dragen te reserveren. Men kan daarom in de komende jaren verwachten dat een grote witte plek op de geologische wereldkaart zal worden ingevuld en weJ merkwaardigerwijze in het hart van het dichtstbevolkte en hoogst geïndustrialiseerde deel van Europa. Naar jhr. Loudon begreep, is de Ne derlandse regering zich bewust van de noodzaak en urgentie van een nieu we mijnwetgeving voor de Noordzee. Een moderne petroleumwetgeving gaat uit van exclusieve exploratierechten op een bepaald en welomlijnd gebied, met automatische overgang naar ontgin ningsrechten indien binnen dat gebied olie of aardgas wordt gevonden. Over de betekenis van het grote aard gasvoorkomen in Groningen zei jhr. Lou don dat tegen 1975 de totale jaarlijkse produktie ongeveer dertig miljard ku bieke meter zal bedragen, waarvan vermoedelijk de helft in Nederland kan worden afgezet. De rest zal voor uit voer beschikbaar zijn. NAM-gasexport is daarom rogonnen de mogelijkheden van uitvoer naar een aantal landen in de omgeving van Nederland te bestude ren, nl. België, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Op het ogenblik bestaat in deze landen het gas dat op de markt wordt gebracht voor het kleinste gedeel te uit aardgas. Daar aardgas in Europa een betrek kelijk nieuwe vorm van energie is, is het moeilijk een enigermate nauwkeuri ge schatting te maken van zijn invloed op het Europese energiepatroon. Het to tals jaarlijkse energieverbruik in West- Europa was ultimo 1962 ongeveer 950 miljoen ton steenkoolequivalent, waar in voor twaalf procent door aardgas werd voorzien. In 1975 zal het totale energieverbruik zijn gestegen tot 1.500 miljoen ton steenkoolequivalent. Hier- va: zal het aardgas vermoedelijk acht procent voor zijn rekening nemen. Al dit gas zaJ natuurlijk niet uit Ne derland komen. Er is in Europa nog meer gas en er moet ook rekening wor den gehouden met de ontwikkelingen in Noord-Afrika, aldus jhr. Loudon. de situaties die men bij stedelijke con glomeraties aantreft. Voor Eindhoven was een oplossing van het probleem des tijds moeilijk door het wantrouwen van omliggende gemeenten, die bevreesd wa ren, dat zij zouden worden opgeslokt. In Heerlen is 't klimaat altijd beter geweest. „Mits men ons niets oplegt en ons vrij laataldus burgemeester Gijzels. Het zelfde geluid hebben ook andere burge meesters laten horen. Heel anders is de situatie weer in ge bieden als de Zaanstreek, de Kanaal-zone in Zeeland en rond de Drecht-steden, waar men niet te maken heeft met steden die door hun omvang andere gemeenten bedreigen, aldus de heer Nivard, die als standpunt van de sectie, waarvan hij rapporteur was, de mening weergaf, dat in zulke gebieden eerder samenvoeging van gemeenten voor de hand lag. GELEEN, 23 maart Temidden van vele mijnwerkers en leerlingen van de ondergrondse vakschool droeg de Wel- eerw. Heer B. Heyboer, lazarist, gisteren zijn eerste plechtige Heilige Mis op in de kapel van het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen. Hij-prefereerde de ze entourage omdat hij vroeger mijnwer ker had willen worden. In 1949 was Bram Heyboer leerling van de O.V.S. Tijdens zijn opleidings- tijd ging de uit Zeeland afkomstige, jon geman van het protestantisme over naar het katholicisme en gaf hij de wens te kennen priester te worden. De daaraan verbonden kosten namen de leden van het bedrijfsapostolaat voor hun rekening. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 23 maart Gistermid dag is de 76-jarige A. J. Harskamp, alhier, aangereden door een auto be stuurd door een 49-jarige winkelier. Hij is aan de verwondingen bezweken. Vermoedelijk heeft de heer Hars kamp bij het oversteken niet voldoen de uitgekeken. Met een schedelbasis- fractuur en een rechter schouderfrac tuur is hij opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis, waar hij gisteravond is overleden. ■iSS-SSft STRAATSBURG, 23 maart (UPI) Tot voorzitter van het Europese parle ment is zaterdag gekozen de Belgische oud-premier Jean Duvieusart, die be hoort tot de christendemocratische frac tie. Hij kreeg 57 stemmen, slechts zes meer dan de andere kandidaat, de Ne derlandse socialist Paul J. Kapteyn. Vóór de Belg, die bekend staat om zijn sympathie voor Frankrijk, stemden o.m. de afgevaardigden van de Franse Unie voor de Nieuwe Republiek. De 64-jarige Duvieusart was premier van zün land in 1950 en later nog eens van 1952 tot 1954. Hij is ook twee keer minister van economische zaken geweest en was de laatste twee jaar vice-voorzitter van het Europese parle ment. Als voorzitter volgt hij nu de Ita liaan Gaetano Martino op. De Nederlander Kapteyn werd later op de dag gekozen als een van de acht vfce-voorzitters. Mét hem werden geko zen de Italiaanse liberaal Eduardo Bat- taglia, de Westduit.se christendemocraat Hans Fürler, de Franse gaullist Jac ques Vendroux, de Westduitse socialist Gerhard Kreyssig, de Franse liberaal Julien Brunhes en de Italiaanse chris tendemocraat Leopoldo Rubinacci. Met de verkiezing van een nieuwe voorzitter begon de voorjaarszitting van het parlement, die vijf dagen zal duren. Het belangrijkste agendapunt 221 zUn de dreigende inflatie in de EEG, waarvoor EEG-commissaris Robert Marjolin de laatste tijd twee keer heeft gewaarschuwd. Verder zal gesproker worden over de aanstaande Kennedy-ronde en misschien over de Westduitse afwijzing van het plan- Mansholt voor eenmaking van de Europese graanprijzen. In zijn openingstoespraak drong Du vieusart aan op uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parle ment, dat geen wetgevende macht be zit. Hij eiste, dat het parlement gekozen wordt in directe verkiezingen. „Het is de taak van het parlement een Euro pees gezag te smeden," zei hij. „De traagheid van de regeringen zal geen hinderpaal zijn als hier een krachtige politiek wordt geformuleerd." Hij wees op de groeiende invloed van de EEG in de wereld, op de handelsverdragen die gesloten werden met vele Afrikaanse en andere landen, op de contracten die ge legd worden met Latijns-Amerika en op de toekomstige contacten met de com munistische wereld. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 23 maart Zeeland is in zijn streven naar een betere veer- verbinding over de Westerschelde een stap verder gekomen. Zaterdag is na melijk op de Westersehelde de meuwe veerboot „Prinses Margriet van het provinciaal bestuur van Zeeland over gedragen. De veerboot, die ruim acht miljoen heeft gekost, heeft een lengte van ruim honderd meter en een breed te van ruim achttien meter. Het schip is gebouwd bij Van den Giessen-de Noord N.V te Krimpen a.d. IJsel. De veerboot, die waarschijn lijk na Pasen in dienst wordt genomen, is bestemd voor de dienst Vlissingen- Breskens Na de overdracht koerste het schip met driehonderd genodigden aan boord naar de buitengaats liggende loodsboot „Markab II', zestien mijl uit de kust van Walcheren. De vervoerscapaci teit van de boot bedraagt hondtrdtwm- tig personenauto's en 1500 passagiers. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 maart Ir. E. H. Berkhujjsen, de vroegere directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, wiens ont slag door de Centrale Raad van Beroep is nietig verklaard, heeft de gemeente raad in een adres gemeld ernstige be zwaren te hebben tegen het nieuwe voor stel van b. en w., waarin het tweede ontslag is geregeld. Met name maakt hij er bezwaar te gen, dat het college niet te gemoet komt aan zijn verzoek een ereraad in te stellen. Deze ere raad zou moeten onderzoeken of de wethouder van Economische Zaken in een eerder gedaan overzicht over de ontslagkwestie de raad onjuiste mede delingen heeft gedaan. Bovendien eist de heer Berkhuijsen een vergoeding van de kosten die hij heeft moeten maken voor gerechtskundige bijstand. Zoals gemeld werd het eerste ontslag nietig verklaard omdat er niet voldoen de rekening zou zijn gehouden met de belangen van ir. Berkhuijsen. In het nieuwe ontslag is een uitvoeriger dankbetuiging opgenomen voor de dien sten die de ex-directeur gedurende meer dan dertig jaar aan de gemeente heeft bewezen en is ook de financiële afwikke ling gunstiger. De raad zal binnenkort moeten beslissen. BEMMEL, 23 maart De politie al hier heeft zaterdag vier Duitse auto dieven gearresteerd Ze zijn gisteren aan de Duitse autoriteiten overgege ven. Het waren de 22-jarige R. M. uit Gladbeck, de 23-jarige R. B. uit Rheydt, de 28-jarige E.O. uit Marien- burg en de 23-jarige H.T. uit Gelsen- kirchen. De eerste twee probeerde bij ga ragehouder J. Tap alhier (nadat ze door een Nederlandse handlanger deze transactie hadden laten voorbereiden) een gloednieuwe personenwagen van 11.000 gulden voor 4.500 van de hand te doen. De man vertrouwde het niet en waarschuwde de politie, die de twee Duitsers inrekenden. De politie heeft gisteren ook de twee andere Duitsers aangehouden. De politie heeft één Nederlander die een rol bij deze zaak speelde gegre pen. Zij zoekt nog een andere Neder lander. TOKIO, 23 maart, (Rtr) De Venus van Milo, het beroemde beeld uit de Griekse oudheid dat zondag na ..-en zeereis van een maand in Yokohama aankwam, blijkt zeer licht beschadigd te zijn. Gelukkig hadden alleen enkele gipsplekken in het middengedeelte an het lichaam en in de vouwen van het kleed beneden de heup losgelaten. Hier was het beeld vroeger al gerestaureerd. Franse en Japanse deskundigen in Tokio hebben de beschadigingen Inmid dels weer bijgewerkt. De Venus zal van 8 april tot 17 mei worden tentoongesteld in het museum voor Westerse kunst ln Tokio. De Fran se regering stelde het beeld ter beschik king als vriendschapsgebaar ln verband met de Olympische Spelen in de Japan se hoofdstad. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. SAO PAOLO, 23 maart (UPI) De man die zich verleden week meldde bij de Braziliaanse autoriteiten met de mededeling dat hij een broer was van Martin Bormann, Hitiers plaatsvervan ger tfjdens de tweede wereldoorlog, heeft zaterdag bekend dat hij loog. Hjj legde zijn bekentenis af enkele minu ten voordat hij zou worden onderwor pen aan een proef met een leugen ontdekker. De werkelijke naam van deze „Richard Bormann" blijkt Ri chard Rolnik te zijn. Aanvankelijk had hij beweerd dat Rolnik zijn valse naam was, die h\j bad aangenomen nadat hij uit Russische krijgsgevangenschap in West-Duitsland was teruggekeerd. Richard Rolnik vertelde verleden week dat zijn broer Martin nog in leven vas en zich schuil hield in de Braziliaanse provincie Mato Grosso. Nadat hij als een leugenaar door de mand was gevallen gaf Rolnik als reden voo. zijn sprookjesvertellerij op, dat hij de wereld wilde wakker schudden en dat hij de jacht op Mar tin Bormann wilde stimuleren, „om dat mijn hele familie in de tweede wereldoorlog door de nazi's werd uit gemoord." De bewering van Rolnik dat hjj een broer van Martin Bormann zou zijn heeft van het begin af weinig geloof gevonden in West-Duitsland. In Mün- chen verklaarde Albert Bormann, dat hij de enige broer van Martin was. Niettemin was de Braziliaanse politie aanvankelijk onder de indruk van Rol- nikt, verklaring. Hij werd van Sao Vi cente Santos, waar hij zich meldde, overgebracht naar de gevangenis van Sao Paolo. Daar werd hij onderworpen aan psychologische tests, die aantoon den dat hij niet ontoerekeningsvatbaar was. Dokters beweerden, dat zijn ver klaring over zijn verwantschap met Martin Bormann eerlijk scheen te zijn. Op verzoek van de politie herhaalde Rolnik zijn bekentenis, dat hp heeft gelogen, op een persconferentie. De po litie heeft inmiddels meegedeeld, dat zij een onderzoek zal instellen naar Rolniks verleden. Voorlopig blijft hij in arrest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5