Minister arriveert 1 april Zes jaar geëist tegen moeder Soebandrio op weg naar Nederland Misschien bezoek aan Soestdijk Veel rose en marineblauw r MeeftlMuidop... ...metdecrèmeHéméra Voor örote heren en en kleine heertjes dineren Verwerpt wetsontwerpen arbeidsongeschiktheids verzekering „Hoogtepunten" Plastic asemmers Neem mij nou. Dubbele baby-moord Siebengewald Groot aantal niet opgeloste vragen Stunten met straaltrainer Vooral meer damesschoenen verkocht in '63 DRAAGBAAR HOGER PERSONEEL TOT KAMER Zo is het! gezellige mensen stoken napolsky „Waarom wil je nu voor. Pa sen weer iets aan je haar la ten doen? Ik knip toch' ook mijn snor niet af. Noordwijk tegen bromfietsers Nog twee leerling- vliegers geschorst MINISTER SOEBANDRIO ...1 april hier... Economische betrekkingen WOENSDAG 25 MAART 1964 PAGINA 7 IJle mousseline, zwierig gedrap ',erd rond een zijden avondtoilet. mag ook, ais het bü de teint van de e apes voor overdag en 's avonds Tndering ta* de^spmtieverpakten Te- m kort helemaal in de Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Idzenga, Soembawastraat 26'in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ieharder. Maar er iets aan beléven ho maar. Voor mij is dat bijverwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmte zijn. Vuur, echt vuur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik: kolen!' <'**1/0. OFFERMAN bandje. Heel geslaagd in dit genre was de mousseline blouse, die onder een rose rok met hesje gedragen werd. Dat hesje kreeg van voren een heel smal spleetje, waaruit de blouse nog net naar buiten kiert. De taille wordt vaak ingesnoerd door .een heel brede ceintuur. Een ander opvallend kenmerk in deze collectie: de lange rijen heel kleine knoopjes van dezelfde stof als die, waaruit het model werd gemaakt. In de schoenen (Cynthia) was nogal wat variatie te bespeuren, Soms zijn de hakken heel fragiel, een andere maal kregen ze een diabolovorm. Een veel voorkomende tint is gebroken wit, naast zwart, cognac, blauw en een enkel rood. Een leuke vondst: een paar schoenen, werd voorzien van een bovenstukje in hetzelfde handbeschilderde dessin als dat van het ensemble, waar het bij gedragen werd. Co Hoving zorgde voor de hoeden, waaronder veel baret-achtige exempla ren naast modellen met een ronde bol en een brede, opgeslagen rand. HARRIET. (Van onze correspondent) LEIDEN, 25 maart B. en W. van Noordwijk hebben besloten by wijze van proef de boulevards en de in de on middellijke omgeving liggende straten te verbieden voor bromfietsers. Deze maatregel geldt van 1 mei tot en met 15 september tussen zeven uur 's avonds en middernacht. (Van onze Limburgse redacteur) ROERMOND, 25 maart De zaak, bekend als de dubbele babymoord van Siebengewald, waarmee de rechtbank zich gisteren heeft beziggehouden, is omgeven met een groot aantal onopge loste kwesties. Zoveel vragen zijn on beantwoord gebleven, dat de officier van justitie, mr. W. Uiterwaal, zich mede daardoor genoodzaakt zag ver schillende punten van de dagvaarding, bij gebrek aan bewijs, te laten vallen. Wettig en overtuigend achtte hij wel bewezen, dat een 36-jarige ge scheiden vrouw uit Siebengewald in april 1963 haar pasgeboren baby op zettelijk van het leven heeft beroofd. Tegen haar eiste hij een gevangenis straf van zes jaar met aftrek van het voorarrest. Samen met de vrouw stond een 56- jarige gehuwde wegenbouwopzich- ter, eveneens uit Siebengewald, terecht. Hij onderhield verscheidene jaren een onwettige verhouding met de vrouw, waaruit twee kinderen werden geboren, resp. in augustus 1960 en in april 1963. De eerste punten van de tegen deze verdachte uitgebrachte dagvaarding: mededaderschap en medeplichtig heid aan moord, achtte mr. Uiterwaal niet bewezen; wel het in het geheim begraven van twee babylijkjes. Hiervoor eiste hij een gevangenis straf van 2 jaar en 8 maanden. Aan gezien op dit misdrijf geen preventieve hechtenis gesteld is, verzocht mr. Ui terwaal de rechtbank de man onmiddel lijk in vrijheid te stellen. De verdedi ger, mr. Th. J. Schoeren uit Tegelen, stemde met dit verzoek in, dat door de rechtbank werd ingewilligd Een verzoek om ook de eerste ver dachte, onmiddellijk in vrijheid te stel len werd afgewezen. De officier van justitie maakte hiertegen bezwaar, om dat hij het primair ten laste gelegde: moord éénmaal gepleegd, wettig en overtuigend bewezen achtte, althans wat de in april van 1963 geboren baby betreft. Hij baseerde zijn bewijs op verkla ringen van de getuige-deskundige, dr. J. Zeldenrust, anatoom-patholoog, die aan de hand van sectie, verricht op het lijkje van deze baby begraven EELDE, 25 maart Niet één, maar twee straaltrainers van de rijkslucht vaartschool (R.L.S.) alhier hebben op 9 maart op onverantwoorde wijze bo- X™ Lauwerszee en de stad Gronin- gevlogen. Dit heeft de luchtvaart- pontie ontdekt hij het onderzoek dat ze heeft ingesteld nadat een lesvlïegtuig met zware beschadigingen van een vlucht was teruggekeerd. Dit toestel had tweemaal de zee ge raakt, waarbij een van de motoren werd vernield en de stuurinrichting ernstig ontzet raakte. De drie leerling vliegers slaagden er in met het nage noeg onbestuurbare toestel naar Eelde terug te keren. Ze werden eerst voor lopig en later definitief van de oplei ding verwijderd, omdat ze de wet had den overtreden en de veiligheid in de lucht in gevaar hadden gebracht door te laag en te dicht bij elkaar te vlie gen. Hiervan worden nu ook de leerlin gen H. P. G. en H. M. beschuldigd, die in een andere straaltrainer mee- gestunt hebben. De twintigjarige jon gens zijn voorlopig geschorst in af wachting van een definitieve beslis sing. Ze hadden hun opleiding byna achter de rug. In totaal worden nu nog 22 leerlin gen op de school met behulp van vlieginstructeurs en technisch perso neel, tezamen 140 man personeel, op geleid tot verkeersvlieger. Ondanks het feit dat de K.L.M. voorlopig geen vlie gers meer van de school betrekt, heb ben zich toch nog veertig serieuze kan didaten voor een opleiding aangemeld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiifiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii Twaalf jonge kinderen van de le den van de Royal Air Force Association, die als gevolg van hun dienst in de R.A.F. nog steeds in moeilijke omstandigheden leven, zullen rond de Paasdagen naar Nederland komen. De uitnodi ging danken ze aan de actieve Haag se Branch van de R.A.F. Association en aan de financiële medewerking van een aantal bedri; en in Neder land. De kinderen wacht tijdens hun Paasvakantie een uitgebreid pro gramma, waarbij verschillende de len van ons land bezocht zullen wor den. Daarnaast staan natuurlijk de gebruikelijke „hoogtepunten in het kinderleven" op het programma. De Royal Air Force Association is een organisatie die opgericht is om een band te vormen tussen alle le den en ex-leden van de R.A.F. over de gehele wereld en deze, wanneer nodig, zo mogelijk te steunen. De As sociation heeft „branches" over de gehele wereld. De Haagse Branch van de Association telt niet minder dan 80 leden, zowel Nederlandse als Britse. De entree van plastic vuilnisem mers in de grote steden (met meer dan 100.000 inwoners) zal het werk van het personeel van de reinigingsdiensten verlichten. De plastic vuilnisemmers zijn namelijk drie kilogram lichter dan de metalen en aangezien elk personeelslid gemid deld een 700 a 800 emmers per dag kan ledigen, betekent dit, dat ruim twee ton per dag minder behoeft te worden getild. De eerste emmers zijn verzonden naar Rotterdam, Amsterdam, Nijme gen, Maastricht en Enschede. De em mers zijn vervaardigd door de n.v. Brillant Plastics te Amersfoort, na twee jaar speurwerk in samenwerking met de staatsmijnen de grondstof voor de emmer is in het Limburgse Beek ontwikkeld uit steenkool. De emmers zijn uiteraard roestvrij en volgens de fabrikant gemakkelijk schoon te hou den en bestand tegen aantasting door zuren. door de wegenbouw-opzichter onder een bouwkeet in Venray tot de con clusie is gekomen dat de baby na de geboorte enige ogenblikken ge leefd heeft. Mr. Uiterwaal voerde aan dat de vrouw zelf heeft toegegeven dat het kind na de geboorte nog leefde. Haar visie dat zjj de baby levend ter hand zou hebben gesteld aan de wegenbouw- opzichter en dat deze tegen haar zin het kind zou hebben laten verdwijnen, kon de officier onmogelijk onderschrij ven. De tenlaste gelegde moord op de in augustus 1960 geboren baby achtte hij niet bewezen, omdat dr. Zeldenrust aan de hand van de opgegraven stof felijke resten geen conclusies kon doen over de doodsoorzaak. Het verweer van de man dat hij in de overtuiging had geleefd dat de baby's dood waren op het moment van de ont vangst kwam mr. Uiterwaal geloof waardig voor, temeer omdat een zus ter van de vrouw tegen de rechter commissaris had gesproken over het overreiken van een levenloos kind. Veel in deze zaak is duister geble ven, aldus de officier, die er aan twij felde of de vrouw, zoals zij volhoudt, beslist geen hulp van een derde heeft gehad bij de bevalling van de twee baby's. De president, mr. E. Franquinet, vond het een raadsel, dat de moeder van de vrouw, bij wie de hoofdverdach te verleden jaar in huis woonde niets gemerkt zou hebben van de zwanger schap. Voor de verdediger van de vrouw, mr. W. Meulenkamp, waren deze twij fels evenveel motieven om aan te to nen, dat de tenlaste gelegde moord niet overtuigend bewezen is. Hij wees erop, dat niet de vrouw, maar de man hij genoot enige aanzien in het dorp er alle belang bij had, dat de kinderen verdwenen. Afgezien van het morele falen van zijn cliënte, meende mr. Meu lenkamp zuiver op juridische gronden tot vrijspraak te moeten concluderen. De officier van justitie handhaafde evenwel zijn eis. Tenslotte bracht hij nog hulde aan allen, die zich met het vooronderzoek in deze zaak hebben be zig gehouden. Uitspraak 7 april a.s. UTRECHT, 25 maart De gunstige conjuncturele ontwikkeling is in 1963 de belangrijkste stimulans geweest voor een verhoogde vraag naar schoenen. De Ne derlandse schoenindustrie bereikte in het afgelopen jaar zelfs record-resultaten, want de produktie steeg in totaal met tien procent. De produktie van dames schoenen was in 1963 15 procent hoger dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit een door de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten samengesteld over zicht. Het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf, dat ongeveer 75 procent van de totale Nederlandse schoenomzetten in de detailhandel regis treert, heeft berekend dat gemiddeld de omzetten van schoenen in het afgelopen jaar 13 procent hoger lagen dan in 1962. Berekend is voorts dat in de afgelopen tien jaar de schoenen 7 procent duur der werden tengevolge van de gestegen grondstoffenprtjzen, dat het verbruiks- pakket in dezelfde tijd 30 procent meer ging kosten, dat de uitvoerwaarde in 1963 negen procent hoger lag dan in 1962 en dat er bjj de export een struc turele verschuiving plaats vindt van het EVA-gebied naar het EEG-gebied. Het aandeel van Duitsland in de Nederland se export nam met 13 procent toe. De vooruitzichten voor de komende jaren worden uitermate gunstig genoemd. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 maart De Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, van wie al bekend was dat hij na Pasen naar Nederland zou komen voor overleg met de Neder landse regering, zal hier volgende week woensdag, op 1 april arriveren. Hij is september vorig jaar daartoe uitgeno digd door minister Luns toen beide mi nisters van Buitenlandse Zaken elkaar voor het eerst na herstel van de diplo matieke betrekkingen in New York ont moetten op een vergadering in UNO- verband. Het is nog niet bekend of mi nister Soebandrio door de koningin op Soestdijk zal worden ontvangen. In Den Haag neemt men de mogelijkheid aan maar een bevestiging kon niet worden gegeven, omdat het kabinet dienaan gaande bljjkbaar nog geen beslissing heeft genomen. Evenmin kon het ver moeden worden bevestigd dat Soeban- drio's bezoek vooruitloopt op een be zoek van president Soekarno aan de Koningin. Zulk een bezoek zou een deli cate aangelegenheid zijn omdat het door sommige kringen in Nederland we liswaar wordt gewenst maar bjj ande ren niet goed zou vallen. Men mac aannemen dat met minis ter Soebandrio zal worden gesproken over de eindregeling van de schadever goeding voor in Indonesië genaaste Ne derlandse bedrijven. Ook een bespre- king van de verheffing van de hoofden der diplomatieke vertegenwoordigers tot de rang van ambassadeur staat wel licht op het program; tot nu toe zpn zowel dr. Sjarif in Den Haag als drs. Barkman in Djakarta zaakgelastigden. De betrekkingen werden nog niet vol doende innig geacht om tot uitwisse ling van ambassadeurs over te gaan. Zeker is dat dr. Soebandrio met de Nederlandse regering zal spreken over culturele uitwisseling en vooral over economische samenwerking. Het bezoek van dr. Soebandrio moet worden gezien in het kader van de lang zame groei van de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland tot grotere bestendigheid en innigheid. Dr. Soebandrio Is vandaag met zjjn vrouw en zijn gevolg uit Djakarta ver trokken. Hjj zal op zijn reis naar Neder land Parijs aandoen en, na enige dagen in Nederland te hebben vertoefd, recht streeks naar Djakarta terugreizen. Dam Amsterdam Tal. 020-63163/Parkeerterreln ZWIERIGE COLLECTIE IJle, wuivende mousseline, koket ge strikte sjaals, plooien en plissé's geven de voorjaarcollectie „La belle Hollan- daise" van Ferry Offerman, gisteren gepresenteerd in zijn buitenhuis te Vin- keveen, een zwierig accent. Een enorm boeket anjers en bloesemtakken demon streerden de overgang van herfst naar lente. Een lente, waarin Offerman veel rose ziet, in allerlei nuances, van een heel tere tint tot een naar mijn smaak niet zo'n fraai harde kleur. Hij combi neert rose vaak met marineblauw, ter wijl hij ook veel blauw met wit brengt. Dat laatste vooral bij creaties, die, een langzamerhand bekend detail van de huidige mode, teruggrijpen op vroegere jaren. Een der mannequins was dan ook (door Loek Limburg) gekapt in antieke stijl, met een toefje pijpekrullen in de nek. De show opende met een paar model len uit Offermans boutique-collectie, eenvoudige, heel draagbare ontwerpen. Die draagbaarheid zet zich voort in zijn couture-creaties, meestal, wat man tels en pakjes betreft, gemaakt van wollen stoffen, terwijl voor blouses en japonnen veel zijden georgette en mous seline werd toegepast. De mouwen sluiten doorgaans strak om de pols, met een breed overhemd manchet of met een smal gestrikte (Advertentie) ...want de nieuwe crème Héméra van Dr. N. G. Payot voert aan elk type huid van elke leeftijd een blijvende verjongingskracht toe. Héméra, gebaseerd op de vernieuwende eigenschappen van het natuurlijke celkemzuur, voedt Uw gezichtshuid met deze levende stof en verleent haar die heerlijke zachte glans welke getuigt van een blijvend nieuwe bloei van Uw schoonheid, 's Avonds inmasseren als verzorgingscrème, 's Morgens aanbrengen als maquillage-basis. Frisheid-Schoonheid-JeugH de la facuhc de Lausanne DR. N. G. PAYOT-HOLLAND N.V.- KEIZERSGRACHT 12-14-AMSTERDAM-CL BIJ FERRY e meegte^ toeschou vooral veel te „netjes", zegt men.' De kleuren s238 z\jn nu lichtblauw, of beige, en r^se tekent geen „vervrouwelijking" zoals mode. dat bij de andere kostuums het geval is waarbij de jasjes getailleerd zijn en die inplaats van de gebruikelijke splitjes uitspringende plooien hebben. De spor tieve kleding blijft meer conventioneel, hoewel de broek nog een beetje uit loopt van onderen is het feit dat het pak in tinneroy of corduroy was uit gevoerd het meest opvallend. Voor jongetjes wordt deze hele mode geïmiteerd, ze moeten allemaal kleine heertjes zijn, met overdag dezelfde keurige pakjes om buiten te spelen het zelfde sportensemble en aan het strand dezelfde lange badmantel, als hun vader. Maar als nachtkleding hebben ze niet dezelfde lange schotsgernite of effen nachthemden, die hun vaders wel zullen moeten dragen, met slaapmuts en al. A. ten K. (Advertentie) 4/2/65 Maak van uw „buitens hui#- •ten"aan waarlijk hoogtepunt van de dag. AMSTERDAM, 25 maart De raad van verenigingen voor hoger personeel heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend n.a.v. de ontwerpen van wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering en de ziekengeldverzekering, die daar thans aanhangig zijn. Worden deze ontwerpen wet, dan zou in het vervolg alle personeel van hoog tot laag van rechtswege verplicht verzekerd zijn tegen loonderving ten ge volge van arbeidsongeschiktheid. De mi nister wijkt hierbij af van het advies van de S.E.R., volgens hetwelk de loon grens in de ziektewet (die het risico van het eerste jaar dekt) gehandhaafd zou blijven, en alleen de arbeidsonge schiktheidswet (die het risico dekt van volgende jaren arbeidsongeschiktheid) op alle personeel zonder uitzondering van toepassing zou zijn. In het adres keert de raad zich tegen (Advertentie) deze afwijking van het S.E.R.-advies en wordt er bij de Kamer op aangedrongen de aangeboden wetsontwerpen niet te aanvaarden, tenzij in die zin geamen deerd, dat de loongrens ziektewet in stand blijft. Enquêtes hebben uitgewezen dat het in Nederland algemeen gebruikelijk is het hoger personeel bij ziekte zeker gedurende een jaar door te betalen, en dat bij deze groep geen enkele behoefte wordt gevoeld aan een wet» teljjke verzekering van dit risico. Tegen toepasselijkheid van de ar beidsongeschiktheidsverzekering op da door de raad vertegenwoordigde per- soneelsgroeperingen wordt op zichzelf geen bezwaar gemaakt. Wel distanti» eert de raad zich van de in de memo rie van toelichting gebezigde argumen ten. Algemene toepasselijkheid van een sociale verzekering op personeel, zon der onderscheid naar loongrens dient n.l. volgend de raad uitzondering te blijven en is in dit geval ook alleen maar te motiveren met de behoefte aan waardevastheid voor langlopende uitkeringen, en de harmonisering der Europese regelingen. Zulks in tegen stelling tot de kortlopende uitkeringen van de ziektewet. iitiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitimiiiiimi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7