BOZE AARTSHERTOG FRANZ-JOSEF VON HABSBURG „Ik ben de enige CARLISTISCHE troonpretendent" Prins Hugo (Don Carlos had de Nederlandse prinses voor eigen plannen nodig Ir. W. Merkx trekt zich terug als kandidaat OP BEZOEK BIJ HAAR VERLOOFDE IN PARIJS Groothertogin Charlotte treedt in november af Prins Jan, 43 jaar oud, wordt dan Luxemburgs staatshoofd Prinses Beatrix kreeg bekeuring OMMEZWAAI in de buitenlandse politiek Senator Fulbright: er is maar één China ROOD CHINA van V.S.P ONS NATIONALE SCHOEISEL Meer zon lieuws uit Kinderland! MILJONAIR MORRIS UITVERK00P Ir Krantenventer Auto onjuist geparkeerd V oorzitterschap Bloembollencultuur LEEF SLANK EN GELUKKIG Alexandra s zoon heet J. R. B. Ogilvy Engeland wijst een Rus uit 20% korfing DONDERDAG 26 MAART 1964 87ste JAARGANG No. 3171 Bureau smedestraat 5 haarlem fêT L 15 /1 Si x.S# de maaltijd in een koekje indesmaken: vanille - chocoU.de - kaas fak voor 3 6 maaltijden Prinses Irene vertoeft momenteel in Parijs voor een verblijf van twee dagen bij haar verloofde, don Carlos, die vermoedelijk de Paasdagen op Soestdijk komt doorbrengen. Prinses Irene is hier gefotografeerd in het appar tement van prins Lobkowicz, die getrouwd is met een zusje van don Carlos, prinses Frangoise. Het echtpaar Lobkowicz flankeert hier prinses Irene en don Carlos. WASHINGTON, 26 maart (Reuter, UPI) De invloedrijke Amerikaanse senator William C. Fulbright, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buiten' landse betrekkingen en als zo danig een belangrijk aandeel heeft in de totstandkoming van de buitenlandse politiek van de V.S., heeft gisteren op een aantal gevoelige Amerikaanse tenen ge- VERBOUWINCS- 0P ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem m i In het kantoor van die K.L.M. aan de Fifth Avenue in New York trekt Gerrit Jan Houwer uit het Gelderse plaatsje Breedevoort, oy het ogenblik veel belangstel ling met zijn demonstratie van klompen maken. Menigeen in Amerika gelooft nog, dat geheel ons volk zich op dit schoeisel voortbeweegt, en de toerisme be vorderende organisaties vinden het nu eenmaal gewenst het ge loof in dit sprookje levend te houden. In dezelfde sfeer past het nationale costuum", dat dit meis je draagt en het in Amerika altijd wel „doet". trapt door de volgende verklarin gen af te leggen: VERBOUWINGSUITVERKOOP PERMANENTE MEUBELSHOW U weet, mevrouw, dat inkopen uitkijken is, In Schous Kinderland kijkt u uw ogen uit. Voor baby, peuter, kleuter,voorjongenstot 8 en meisjes tot 12 jaar Is Schous Kinder land hèt kleding-oord. De nieuwe voor- jaars- en zomercollecties zijn gearriveerd. Dat is zonnig nieuws. Kom kijken en kies zélf die vrije, vlotte kleding voor uw kinde ren! Polen Het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikkeling heeft een bedrag van zes miljoen dollar be schikbaar gesteld voor de bouw van een kinderziekenhuis in Krakov in Polen. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen 'Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5..30 en 7 uur, tel. 20600, 1 99 WENEN, 25 maart (IJPI) De Oos tenrijkse pretendent naar de Spaanse troon, Franz-Josef von Habsburg-Lo- tharingen, heeft gisteren de aanspra ken van de verloofde van prinses Ire ne, Don Carlos van Bourbon-Parma, op de Spaanse troon als volstrekt frau duleus van de hand gewezen. „Ik ben de enige wettige erfgenaam van de Carlistische tak van het Spaanse ko ningshuis", zo verklaarde hij. „De Bourbon-Parma's zijn niet eens usur pators, zij zijn helemaal niets Er klonk verontwaardiging in de stem Van de 59-jarige kleinzoon van Carlos VII, toen hij dit zei. „Prins Hugo, ik weiger hem Car los te noemen, heeft evenveel recht op de Carlistische titel als u dit tegen de verslaggever om keize rin van China te worden. Prins Xa- HAARLEM, 26 maart Naar wij hernemen heeft ir. W. Merkx uit Owr- veen zijn kandidatuur ingetrokken voor net voorzitterschap van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. De funktie was vakant geko- •hen door het vertrek van jhr. mr. dr. O- F. A. H. van Nispen tot Pannerden, "ie enkele maanden geleden benoemd Werd tot Commissaris der Koningin in J*e provincie Overijssel. De heer Merkx heeft het hoofdbestuur van Bloembol lencultuur schriftelijk van zijn beslis- s;ng In kennis gesteld. Ten aanzien van ZlJn mogelijke benoeming tot algemeen Voorzitter heeft de heer Merkx verschil lende besprekingen gehad met het hoofdbestuur. Daaruit is hem gebleken, "at hij, gezien de omstandigheden en de voorwaarden, door het hoofdbestuur Besteld, onmogelijk een eventuele be noeming kan aanvaarden. Het bericht van het terugtrekken van de heer Merkx is als een bom inge slagen. Met de heer H. de ia Mar, thans secretaris van Bloembollencultuur, was de heer Merkx kandidaat gesteld. Uit de voorbesprekingen in de afdelingen djeek, dat de heer Merkx door een zeer #r.°°t aantal leden gesteund werd. Nu PO zich heeft teruggetrokken blijft de neer De la Mar als de enige kandi daat over. in Aeer Merkx, die landbouwkundig iPJpbjeur is, maakt thans deel uit van vn„ van Gedeputeerde Staten vnn ^oord-Holland. Bij de verkiezingen oor de Provinciale Staten was hij voor Haarlem lijstrekker van de vier en zijn zoon Hugo hebben zich niet alleen de Carlistische aanspra ken toegeëigend, maar zij hebben ook de ombeschaamdheid gehad zich Graaf van Molina en Hertog van Madrid te noemen", aldus Franz-Jo- sef. Hij voegde hieraan toe dat het Huis van Bourbon-Parma nooit in het bezit is geweest van deze titels, die uitsluitend toekomen aan de afstam melingen van Carlos VII. De juistheid van deze bewering wordt volgens Franz-Josef von Habs- burg nog eens bevestigd door een offi cieel document, dat is uitgegeven door het ministerie van buitenlandse zaken in Madrid en dat gedateerd is 16 maart 1964. „Dit document", zo ging hij verder, „toont ook verschillende tegenstrijdigheden aan in het levens verhaal van prins Hugo. Het bewijst dat hij niet eens Spaans burger is en dat het zogenaamde geboortebewijs, dat in Nederland heeft gecirculeerd, een doodgewone vervalsing was". Franz-Josef von Habsburg beweerde voorts dat prins Hugo „de kleine Ne derlandse prinses nodig heeft voor de bevordering van zijn eigen plannen. Een weinig geld doet niemand kwaad", zei hij, „laat staan een troonpreten dent". De Carlistische beweging, zo legde hij uit, erkent Ferdinand VTI als de laatste wettige vorst van Spanje, de jure en de facto. Bij zijn dood had zijn titel volgens de Carlisten moeten overgaan op Carlos V, de voorvader van Franz-Josef's grootvader van moederszijde, Carlos VII. De broer van deze Carlos, Alfonso Carlos, stierf in de dertiger jaren in Wenen op 84-jarige leeftijd, nadat hij door een taxi was aangereden. Hij liet geen kinderen na en de aanspraken op de Spaanse troon gingen toen over op de broer van Franz-Josef, eveneens een Carlos. Hij ontleende deze aan spraken aan het feit dat zijn moeder een dochter was van Carlos. VII. „Mijn broer stierf op 23 december 1953 in Barcelona. Hij was de laat ste Hertog van Madrid. Na zijn dood ben ik de enige Carlistische preten dent", aldus Franz-Josef von Habs- burg-Lotharingen. De Oostenrijkse Carlistische troon pretendent heeft zijn rechten op de troon van de Oostenrijks-Hongaar- se monarchie in 1938 opgegeven. In dat jaar vertrok hjj naar de Verenig de Staten, waar hij vijftien jaar ver bleef. Gisteren vertelde hij met trots in zijn stem dat hij de eerste buiten lander was in New York, die zich aan meldde voor dienstneming bij de Ame rikaanse strijdkrachten nadat daartoe op 16 oktober 1940 een oproep was uit gegaan. Hij werd echter niet aangeno men omdat hij te oud was. Franz-Josef bewoont thans een ap partement dicht bij het centrum van Venen. Het is elegant ingericht. Aan de muren hangen vele portretten van zpn beroemde voorvaderen. Franz-Josef distancieert zich vol- van de politieke activiteiten van Otto von Habsburg, van wie hij grom mend toegeeft dat deze een verre ver want van hem is. „Ik heb niets met hem te maken en aangezien hij zijn titel als hoofd van het Habsburgse Huis heeft opgegeven spreekt hp uitsluitend voor zichzelf Ik ben niet politiek georiënteerd en in de tien jaar dat ik de Carlistische preten dent ben heb ik mijn rechten nooit naar voren geschoven. Ik weiger de regering van welk land ook, waarin ik gewoond heb, in gevaar te brengen aangezien ik de bestaande regeringen respecteer. Ik ben niet van plan mijn rechten op te geven, maar ik herhaal nogmaals: ik wens nergens een rege ring in gevaar te brengen". Aldus Franz-Josef von Habsburg-Lotharin- gen. pa W (Advertentie) maakt u slank CAIRO, 26 maart (AFP) De kran tenventer Abdel Razek Hefni uit Caïro zal niet gauw vergeten dat vriendelijk heid loont. Enkele maanden geleden zou hij op het vliegveld van Cairo een krant verko pen aan een Amerikaan die haast had om zijn vliegtuig te halen. De Ameri kaan wilde met een dollarbiljet betalen, maar dat weigerde de venter beleefd, omdat hij geen buitenlandse deviezen mocht aannemen. Hij zag, dat dit een tegenvaller voor de Amerikaan was en gaf hem toen de krant maar voor niets. Enkele dagen later kreeg Hefni een brief van de Amerikaan, die miljonair bleek te zijn, met de mededeling, dat hij voortaan een maandelijkse uitkering van circa 225 gulden zou krijgen. Maar wie schetst Hefni's verbazing, toen hij woen- dag nóg een brief uit Amerika kreeg, deze keer van het hooggerechtshof van de staat Californië. Daarin stond, dat de miljonair, Richard Kough was overle den en dat deze hem, Hefni, tot zijn universele erfgenaam had aangewezen. Hefni, die 21 jaar is, moet zijn mili- taire dienstplicht nog vervullen, maar na zijn ontslag uit dienst wil hij een ziekenhuis en een moskee laten bouwen in de wijk waar hij woont en een grote krant oprichten met kantoren in de hele wereld. LUXEMBURG, 26 maart (AFP) Groothertogin Charlotte van Luxem burg zal in november van dit jaar afstand doen van de troon ten gunste van haar zoon, prins Jan. Zjj heeft dit meegedeeld in een brief aan de pre mier van de Luxemburgse regering, Werner, die deze brief gisteren voorlas in het parlement. In haar boodschap aan premier Werner zegt de groot hertogin, die 68 jaar oud is, dat de 45-jarige duur van haar regerings periode haar uittreding uit de staats- aangelegenheden rechtvaardigt. Het besluit van de groothertogin om ten gunste van haar 43 jarige zoon af te treden werd vorige week reeds bekend toen zij van haar voornemen m een bijeenkomst met naar minis ters mededeling deed. Aanvankelijk was de groothertogin van plan in juni afstand te doen, maar zij heeft dit tpdstip op aandrang van de re gering en politieke leiders gewijzigd die vreesden dat haar aftreden in de verkiezingsperiode het politieke klimaat ongunstig zou beïnvloeden. Groothertogin Charlotte volgde in 1919 haar oudste zuster, Maria Adel- heid, op die moest aftreden omdat zij tijdens de eerste wereldoorlog blijk had gegeven van pro-Duitse sym pathieën. Charlotte liet zeer duidelijk blijken dat zij aan de kant van de geallieerden stond. In de eerste dagen van haar regering nam zij een parade af van Amerikaanse troepen. Naast haar stond de Amerikaanse generaal John J. Per shing. Toen de Duitsers in 1940 voor de tweede keer in ruim 25 jaar het groot hertogdom binnenvielen, vluchtte zij naar de Verenigde Staten waar presi dent Roosevelt haar vertelde: „Maak u niet bezorgd, wij zullen u weer thuis brengen". Charlotte keerde naar haar land terug nadat het in 1944 door de Ameri kaanse troepen van generaal Patton was bevrijd. Haar echtgenoot, prins Felix (70), was toen lid van de Ameri kaanse strijdkrachten. De populariteit van groothertogin Charlotte onder haar volk is zeer groot AMSTERDAM, 26 maart Prinses Beatrix heeft gistermiddag in het hart je van de hoofdstad geen bekeuring gekregen, hoewel haar auto (een groe ne Volvo AA-99) op de N.Z. Voorburg wal foutief gepa keerd stond. De war gen achter die van de prinses, toebe horend aan een lid van het Corps Consulaire, kreeg wél een bekeuring, zodat het uitgesloten rnoet worden ge acht, dat de verbaliserende agent de auto van de prinses over het hoofd heeft gezien. Het foutief geparkeerd staan van de AA-auto blijkt uit een foto, die gister avond verscheen in de Amsterdamse editie van dagblad „Het Parool". Dui delijk ziet men daarop de twee auto's achter elkaar staan op de rijweg tussen de z.g. Postzegelmarkt en de huizenrij. Beide wagens stonden gedeeltelijk op het trottoir. Onder de ruitenwisser van de Corps Consulaire-auto was een bon bevestigd. De auto van de prinses was overgeslagen. De commissaris van politie van het bureau Singel, onder wiens bevoegdheid dit stukje Amsterdam ressorteert, de heer P. E. de Ruiter, heeft verklaard, dat naar zijn mening hofauto's en parti culiere auto's van leden van het ko ninklijk Huis nooit worden bekeurd. Mr. J. F. Hartsuiker, officier van justitie in de hoofdstad, tevens hoofd van het parket deelde desgevraagd mee, dat er volgens hem regels bestaan voor het strafrechtelijk vervolgen van leden van het Koninklijk Huis. Hij was voorts van mening dat leden van het Koninklijk Huis geen verkeersovertre ding mogen plegen en dat zij indien dit wel gebeurt, in eerste instantie daarvoor bekeurd moeten worden. Mr. M. S. van Oosten, advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad der Neder landen, meent dat deze zaak geregeld moet zijn in het Wetboek van Straf recht. Hij vindt het gebeuren in Am sterdam geen principiële zaak. „De jus titie hoeft niet in actie te komen, want de politie is niet opgetreden" aldus mr. Van Oosten die ook nog de mogelijk heid overwoog, dat leden van het Ko ninklijk Huis ontheffing van een par keerverbod kunnen hebben. Hoe prinses Beatrix zelf over de gang van zaken denkt is nog niet bekend. Op paleis Soestdijk noch op kasteel Drake- stenn konden wij gisteravond commen taar krijgen. De prinses en haar parti culier secretaresse waren onbereikbaar. Hoewel het niet geheel zeker is, dat de prinses zelf gistermiddag in het hartje van Amsterdam was, is dit wel waarschijnlijk. Vlak bij de plek waar haar auto geparkeerd stond is immers het bureau gevestigd van de European Working Group, die zich ondermeer heeft ingespannen voor Dousadj. Prin ses Beatrix is voorzitster van deze Eu ropese Jeugdgroepering. RICHMOND PARK, 25 maart (UPI) In Richmond Park is meegedeeld dat prinses Alexandra van Kent en haar man de niet adellijke heer Angus Ogilvy, hun op 29 februari geboren zoon, veertiende in de rij van troonop. volgers, de namen, James Robert Bruce gegeven hebben. James en Bruce zijn namen die ook de vader van de baby draagt. Robert is minder gebruikelijk en vermoedelijk een eerbetoon aan koningin Elizabeth die er, zoals indertijd koningin Vieto ria, trots op is dat ze afstamt van Ro bert Bruce, die 1306 tot koning van Schotland werd gekroond en een na tionale held werd door zijn jaren van oorlog met Engeland. James is een traditionele familienaam van de Ogilvy's. De eerste Lord Ogilvy wiens titel stamt uit 1491, heette James en ook de eerste Ogilvy die in 1639 de titel Graaf van Airlie mocht voeren Bruce is een voornaam die pas kort ge leden in de familie Ogilvy is geïntro duceerd. Ogilvy's oomzegger, de twee de zoon van Lord Ogilvy, heet zo. LONDEN, 26 maart (A.F.P.) Vla dimir Isofitsj Solomatin, lid van de Rus sische handelsdelegatie in Engeland, is „verzocht" Groot-Brittannië te verlaten, zo heeft het Britse ministerie van bin nenlandse zaken vandaag meegedeeld. Waarom de Rus is uitgewezen, wilde de woordvoerder - an het ministerie niet zeggen. In welingelichte kringen meent men, dat hij beschuldigd is van pogin gen tot spionage. Hij zou getracht heb ben gegevens te verkrijgen over het elektronische materiaal, dat uit de V.S. in Engeland wordt ingevoerd. (Advertentie) HHBméBh 1. De Verenigde Staten moeten het feit accepteren dat er maar één China is, een China dat wordt ge regeerd door communisten. Het zon de wereldvrede ten goede komen ala Peking wordt betrokken bij afspra ken over ontwapening en uitwisse lingen op het gebied van handel en onderwijs. 2. De Verenigde Staten moeten met Panama gaan onderhandelen over een herziening van het verdrag be treffende de zone van het Panama kanaal, „zelfs al zou een herziening in ons land slecht worden ontvan gen". 3. De Amerikaanse economische boy cot van Cuba is een mislukking en moet worden gestaakt. „Zelfs een wereldboycot van Cuba zou het be wind van Fidel Castro niet ten val kunnen brengen zolang de Sovjet- Unie per schip goederen blijft aan voeren, terwijl een tegen Russische schepen gerichte blokkade tot een oorlog met kernwapens zou kunnen leiden." 4. De Amerikanen moeten afstappen van het „waandenkbeeld" dat iedere communistische staat moet worden gezien als „een doortrapt kwaad en een onverzoenlijke vijand van he>t Westen". Fulbright voegde hieraan toe: „De realiteit is dat sommig® communistische staten een zekere bedreiging voor de vrije wereld vor men, terwijl andere weinig of geen bedreiging vormen. Indien wij reke ning houden met een dergelijk on derscheid zullen wij in staat zijn in vloed uit te oefenen op gebeurtenis sen binnen het communistische blok op een wijze, die de veiligheid van het Westen ten goede komt." Fulbright, die sprak in de senaat, zei dat de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten wordt gehandicapt door „oude mythen en nieuwe realiteiten". Het zou „uitermate nuttig" zijn als de V.S. in hun betrekkingen met de Chi nese Volksrepubliek enige soepelheid aan de dag leggen. „Het Amerikaanse volk moet zijn mythen afschaffen en in plaats daarvan de koude oorlog rea listisch tegemoet treden." miiiiiimiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimitiiiiiiiiii (Advertent te) BARïEUORISSTR, HAARLEM TE! '3439 CEIDSESTttAAT (BI) KONIN&SHilNj; AMSTERDAM TEU 223596 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 26 maart Een hogedruk- gebied breidt zich van de Britse eilan den naar de Noordzee uit, waardoor het weer morgen wat zonniger wordt De noordwestenwind die vandaag nog vrij sterk was langs de kust neemt af en gaat zaterdag meer naar zuidwest draai en. Hierdoor zullen de middagtempera- turen, die vandaag zes tot negen graden bedroegen, weer wat hoger worden. De regenkans nes«Vt af. VRIJDAG: Zon: 6.27-19.05. Maan: 18.19-6.48. (Advertentie) BEZOEKT DE SPAARNE II t/o Damstraat en Teyelmuseum Complete interieurverzorging. VAN DUIVENBODEN Advertentie) Oude Groenmarkt 14-16 Achter de oude St. Bavo HAARLEM -Tel. 02500-11266

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1