Leesmachine moetpost- sorteerders vervangen Getikte adressen met spatie en hoofdletters de oplossing I Kleding die U staat en.... een betalingsregeling die U aanstaat! UITTREDEN RUSLAND NIET ONDENKBAAR Dirk van Hattem: IS Toename van verkopen op afbetalingen verwacht Altijd rijm Echtgenote pas na uren op de hoogte gesteld de hand 't binnenhuis NA JAREN ONDERZOEK IS ER EEN „KLONT ELEKTRONISCHE ONDERDELEN" SCHIPHOL-DAMES IN HET NIEUW Minister De Jong Hoofdle ger- predikant ging te ver Mr. Schiirmann bij terugblik op VN-ervaringen Honderd jaar gemeentelijk onderwijs in Haarlem Man aangereden Tweetal probeert caféhouder omver te rijden tMa/rie iséntbmettê Exploitatie Mij. Caranza gesticht ZIET ONZE ETALAGES! JANSSTRAAT 51-63 Jonge naties maken wereldorganisatie evenwichtiger Lag slachtoffer half uur op straat? voor beter wonen DONDERDAG 26 MAART 1964 PAGINA 5 mmmmm Getikte adressen Ir. A. M. Reitsema van de P.T.T. aan het toetsenbord van een on der zijn leiding ontwikkelde sor- teermachine. Thans legt hij de adressen kan t,lezen* Dank zij deze ideale combinatie kopen vele gezinnen bij de H.K.C. Tot f 250.— geen vooruitbetaling Betaling v.a. f 2.- p. week of f 8 - p. maand Géén rente! Géén prijsverhoging! Voor dames: Zomermantels, Mantelcostuums, Voor kinderen: Te veel om op te noemen. suède kleding (in rood, blauw en bruin), Regenmantels (ook Terlenka), Japonnen, Rokken - Jumpers - Vesten - Sjaals enz Voor heren: Kostuums, Kolberts, Pantalons, Regenjassen, Suède Jekkers, nylon Coats, Overhemden, Dassen, Sjaals etc. collectie héld -V/O l/ieuK julianapark 58-60-62 - tel. 54530-57713 meubeltoonzalen 1e en 2e etage vrij te bezichtigen Puur, of als "tic" in long-drinks - als poesje bij de koffie - als wel da- dige groc - Kroon op de dag A. DAALMEIJER N.V. SCHIEDAM (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 maart Het post bedrijf van de P.T.T. is in zijn Strijd om een steeds grotere mechani satie die een ontreddering in de toe komst moet voorkomen ingespannen bezig aan de ontwikkeling van een machine die kan „lezen". Dit apparaat moet hen gaan vervangen die nu in geconcentreerde arbeid elke dag uren lang een onophoudelijke stroom post sorteren of coderen. Wanneer het alle maal gaat zoals men het zich voor stelt zal de machine de voor de P.T.T. 64 belangrijkste plaatsen kunnen „le zen", er vervolgens een met de betrok ken plaatsnaam overeenstemmende co de op aanbrengen, die een volgend apparaat onlangs al in gebruik ge steld bij de P.T.T. in Rotterdam in Staat moet stellen die post automatisch te soifteren. Ook zijn op dit ogenblik reeds auto matische opzet- en stempetmachines in gebruik zodat in de toekomst vrij wel de gehele verwerking van de post in bet postkantoor automatisch kan geschieden. Mechanisatie van het postverkeer is dwingende noodzaak, wil het postbe drijf in de toekomst niet volkomen ge desorganiseerd worden. Kan de post op dit ogenblik maar nauwelijks tijdig Verwerkt worden, de toekomst ziet er hog veel somberder uit. Verwacht Wordt immers dat het postverkeer over twintig jaar ongeveer verdubbeld zal rijn, terwijl tegen die tijd slechts dertig procent meer arbeidskrachten beschik baar zullen zijn. De aangeboden hoe- Veelheid post en het aantal beschik bare arbeidskrachten zullen dus steeds verder uit elkaar groeien. Alleen me chanisatie kan hier de oplossing bren gen. Op het dr. Neherlaboratorium de i,hersens" van de P.T.T. waar alle technische moeilijkheden van de P.T.T. Worden opgelost en nieuwe projecten hls „draadtelevisie" en semafoon wor den ontwikkeld is de onderafdeling >,Posttechnisch laboratorium" onder leiding van ir. A. M. Reitsema bezig Ban het onderzoek naar de mechanisa- tiemogelijkheden voor de post. Onlangs heeft dit laboratorium een apparaat af geleverd thans bij wijze van proef in Rotterdam in gebruik dat auto matisch met enorme snelheid de post ■orteert voor zover deze langs 'nïet- automatische weg is voorbewerkt. Deze voorbewerking bestaat uit het aanbren- ten van een code die overeenstemt met e betrokken plaatsnaam, welk werk in de toekomst dus door de leesmachi ne zal worden gedaan. Het ligt in de bedoeling later alleen al in Rotterdam vi,i ft ion van deze sorteermachines te plaatsen zodat het de moeite loont ook üïL» ^iïlii-kewerki ng te automatiseren van een kwestie van tech- ri vplJn '5R,ng a* signaal om U 1- ifj ,7) code die op vrijwel hetzelfde ogenblik op de brief wordt gedrukt om deze daarmee geschikt te maken voor automatische sortering, zoals die thans al mogelijk is. Men heeft op dit ogenblik nog in gtudie op welke specifieke eigenschap pen de plaatsnamen door de leeskop zullen moeten worden afgetast. Neemt men bijvoorbeeld de plaatsnamen DE LFT en EELDE naast elkaar dan zjjn dat twee namen met eenzelfde aantal letters, die bovendien gemeen In de komende meimaand zullen de luchtreizigers en de bezoekers van Schiphol met eer nieuw uniform worden geconfronteerd. Dit uniform een driedelig man telpakje van lichtgrijze wollen kamga- *en, ontworpen door de couturier Fer- *y Offerman zal worden gedragen door de bij de N.V. Luchthaven Schip- ho. in dienst zijnde caissières die be tast zijn met de inning van de passar Biersvergoeding in de vertrekhallen, door de informatrices van de Lucht haven Informatie Dienst in de aan- fP.TJhal en door de dames van de •«ichthaven-Omroep. Deze reageren echter alleen op cijfers, die naast de adressering door de ver zender moeten worden aangebracht. De P.T.T. achtte dit systeem voor ons land onbruikbaar. Men voorziet name lijk grote moeilijkheden wanneer men het publiek moet gaan vragen behalve het adres ook een daarmee overeen stemmend getal op de brief aan te brengen. Men is bevreesd dat de mede werking te gering zal zijn. Vandaar dat men voor de lees machine is uitgegaan van 'n situatie die dichter bij de huidige werkelijk heid ligt. Vooralsnog lijkt het echter niet mogelijk een enigszins betaal bare, dus bruikbare machine te bou wen die de grote verscheidenheid van geschreven schrift kan ontcijferen. Dat lukt zelfs een geroutineerde post man niet altijd. Het is zelfs de vraag of zo'n machine technisch mogelijk is. Anders ligt het met adressen die met de machine zijn aangebracht. Onder zoekingen hebben uitgewezen dat dit bij zeventig procent van de aangeboden brieven, kaarten en drukwerken het geval is. Ook deze verscheidenheid is echter nog te groot voor een betaalbare machine. Een gelukkige omstandigheid is rvan al deze get'" ~rr~A procent is geschri T de ..Pica" en dat etikte adressen tachtig •even in het zogenaam de „Pica" en ,,Elite"-lettertype. Om dat dit een belangrijk deel van de aan geboden post is, was het voor de onder zoekers de moeite waard zich op deze letters te richten. Het resultaat van enige jaren onderzoek is dat er thans een machine is ,,op dit ogenblik nog niet meer dan een klont elektro nische onderdelen", zegt ir. Reitse ma die onder bepaalde voorwaarden getikte adressen kan lezen. Die speci ale voorwaarden zjjn: met hoofdletters en gespatieerd getikt. Het lijken ge ringe voorwaarden, maar ir. Reitsema zal er slechts schoorvoetend mee bij de hoofddirectie Posterijen durven aan komen. De P.T.T. ziet er namelijk tegen op de medewerking van het laatste hand aan een apparaat dat publiek te vragen, omdat dit meestal hebben dat ze alle een verticale balk hebben. Wanneer men de leeskop dus laat nagaan hoeveel verticale balken de plaatsnaam telt en hoeveel letters zal dat in vrijwel alle gevallen ver schillen te zien geven; bij deze twee plaatsnamen echter niet, zodat er ver warring zou ontstaan. Een onderscheid is bijvoorbeeld wel dat Eelde in zijn eerste letter een horizontaal streepje heeft in het midden, wat de D van Delft mist. Het doen van de keuze op welke eigenschappen de letters afge tast zuilen worden om voor alle belang rijke plaatsnamen een eigen signaal mogelijk te maken is een kwestie die geheel los staat van de techniek. „Het is gewoon een soort hersen gymnastiek. Zo'n kwestie kan bijvoor beeld heel goed door een buitenstaan der worden opgelost die het probleem krijgt voorgelegd", zegt de heer Reitse ma, waarbij we ons niet aan de indruk kunnen onttrekken dat hij ons ver wachtingsvol aanziet. Ingenieur Reitsema werktuigkundig ingenieur en in 1957 door de P.T.T. speciaal voor het ontwikkelingswerk op het gebied van de mechanisatie aangetrokken is een man, enthousiast als „uitvinder" en voorzichtig als „ambtenaar van het staatsbedrijf der P.T.T." Hij is bepaald de „uitvinder" wanneer hij 's avonds of 's nachts nog eens de mogelijkheden of moeilijkheden van een machine in wording aan zijn gedachten laat voorbijgaan. Hij is de „ambtenaar" wanneer hij stelt dat het theoretisch mogelijk Is dat de machine nooit in bedrijf genomen zal worden om wat voor reden dan ook. De „leesmachine" is ontwikkeld In samenwerking met electro-technische ingenieurs van het dr. Neherlaborato rium. Thans wordt stap voor stap ge bouwd aan het ontwerp van een proto type. Wanneer dit zal zijn uitgepro beerd en goed bevonden zal even tueel worden overgegaan tot het geven van de opdracht aan een fabriek een aantal leesmachines in aanbouw te nemen. Tegen die tijd is ir. Reitsema de leesmachine al bijna vergeten. Hij piekert dan over machines voor over morgen. Het principe is niet helemaal nieuw, fn Duitsland bijvoorbeeld zijn bij de P.T.T. reeds leesmachines in gebruik. DEN HAAG, 26 maart De hoofd- legerpredikant, ds. B. A. Bos, heeft met zijn aanwijzingen aan de leger- predikanten om de humanistische raadslieden niet tegemoet te komen ten aanzien van gebruik van ruimten en om er nauwkeurig op toe te zien, dat deze raadslieden nergens de grenzen van hun bevoegdheden overschrijden, een terrein betreden, waarop hij geen bevoegdheid heeft. De minister van Defensie, P. J. S. de Jong, heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Thomassen (PvdA). Hij zegt in z'ijn antwoord, dat hij de aanwijzingen onjuist acht en dat hij dit de hoofdpredikant heeft mee gedeeld. Wat de brief betreft, die de hoofd- legerpredikant over de boodschap van het hïpïianisme heeft geschreven aan de in werkelijke dienst zijnde leger- predikanten, meent minister De Jong, dat ds. Bos de vrijheid heeft over een dergelijk onderwerp een brief aan de predikanten te richten. De bewindsman meent buiten deze kwestie te moeten blijven en hierover geen oordeel te moeten geven. In deze brief komt de volgende passage voor: Hier worden metterdaad stenen voor brood gegeven. Het is in zijn armoede bovendien anti-Evangelisch en het meest troosteloze getuigenis dat gegeven kan worden". Dit is volgens minister De Jongs antwoord een uiting van de godsdienstige overtuiging van de hoofdlegerpredikant, deze overtui ging heeft ds. Bos op verzoek van enige legerpredikanten uitgesproken. tot onaangename reacties leidt. Het principe van de leesmachine be rust hierop dat de adressen worden af getast door een met fotocellen uitge ruste leeskop. Wanneer de cellen op een inktstreepje stuiten geven ze een ander signaal door dan wanneer dat niet het geval is. Dit resulteert in zjjn totaliteit in het doorgeven van signaal, dat specifiek is voor die bepaalde plaatsnaam. (Advertentie) HAARLEMSE KLEDING GENTRAL (Advertentie) Enorme Falcon-serie Gen. Cronjéstraat 4044 Telefoon 54679 ROTTERDAM, 26 maart „De de finitie van Verenigde Naties is deze: een organisatie, waarin altijd iets ver dwijnt. Is er een moeilijkheid tussen twee kleine naties, dan verdwijnt de moeilijkheid. Is die er tussen een grote en een kleine natie, dan verdwijnt de kleine en als het tussen twee grote staten gaat dan verdwijnt de organi satie..." Voorbeelden te over: de moeilijkhe den tussen Thailand en Cambodja wer den opgelost. Hongarije verdween in de duisternis bij het conflict metRus land en na achttien jaren duurt de koude oorlog nog voort en is er nog geen begin gemaakt met de ontwape ning, waar de groten het niet over eens zijn. Definitie en voorbeelden zijn van de nieuwbenoemde Nederlandse am bassadeur in Washington, mr. C. W. A. Schürmann, die hier gisteren een terugblik wierp op zijn negenjarige werkperiode bp de Verenigde Na ties, tijdens een iunchbijeenkomst die door de Amerikaanse Kamer van Koophandel voor Amerikaanse en Nederlandse zakenlieden was geor ganiseerd. Wanneer men er zich over be klaagt, dat er zo weinig is bereikt, mag men niet vergeten dat de Ver enigde Naties nooit als een wereld regering is bedoeld. De organisatie geeft altijd aanbevelingen: is een af spiegeling van de wereldsituatie. „Als men een lelijk gezicht in de spiegel ziet, mag men dit niet de spiegel verwijten, wel het lelijke ge zicht". De indruk van de weinige successen wordt, zei mr. Schürmann, nog ver sterkt door de wereldpers, die een po litieke mislukking veel belangrijker vindt dan successen op sociaal en eco nomisch terrein. Een welhaast onoplosbaar probleem ziet mr. Schiirmann in de kwestie der financiële bijdragen. Frankrijk en de Sovjet-Unie willen voor vredesexpedi ties niet betalen, tenzij deze door de Veiligheidsraad worden uitgevoerd. In november zal de Verenigde Naties zich GRONINGEN, 25 maart De gang van zaken van de Groninger Industneéle Crediet Bank is blijkens het jaarver slag over 1963 alleszins voorspoedig ge weest en de resultaten zijn dan ook be vredigend. De post debiteuren en dis conto's is in net afgelopen jaar ge groeid van 23.872.741 tot 34 867.380. De directie wijst er echter op dat de inzake deze post wenselijk geachte re serves tegen latente risico's dit jaar zijn opgenomen onder de aan de cre ditzijde van de balans voorkomende post belastingen en diverse saldi, welke een stijging onderging tot 6.115.025 (2.212.679). Aan de zich hieronder be vindende reserve voor diverse doelein den en belastingen werd ten laste van de winst- en verliesrekening 246.085 toegevoegd, alsmede fiscale restituties. De saldi der exploitatierekeningen op de geconsolideerde winst- en ver liesrekening geven een vooruitgang te zien tot ƒ1.834.011 (v.j. ƒ1.503.369). Salarissen en sociale lasten zijn geste gen van 574.674 in 1962 tot 675.959 en de algemene kosten tot ƒ454.970 (372.921). Desondanks resteert nog een hogere saldowinst, en wel van 703.082 (555.774). Voorgesteld wordt een dividend van 10 (9) pet. Ondanks de strenge winter zijn de omzetten van de n.v. opnieuw gestegen. Evenals in 1962 kwam deze omzetstij ging in overwegende mate voor reke ning van de sector van het zgn. produk- tieve afbetaiingskrediet. Het accres van de afbetalingsomzetten van consumptie ve aard (voor de aankoop van duurza me gebruiksgoederen met overwegend consumptieve strekking) was in 1963, ten opzichte van het omzetpeil in het voorafgaande jaar, iets minder belang rijk. Ofschoon de hoogconjunctuur onver minderd aanhoudt en als zodanig geen tekenen van teruggang vertoont heerst nochtans enige onzekerheid met betrek king tot de toekomstige ontwikkeling van onze economie, en wel voorname lijk tengevolge van de record-loonsver hogingen, welke in het begin van het lopende jaar tot stand zijn gebracht, ai- dus de directie in haar slotbeschouwing. Met betrekking tot het afbetalingskre diet, wat de particuliere sector betreft, wordt verwacht dat de loonsverhogin gen en de daardoor gewekte verster king van de welvaartsgevoelens de be hoefte aan duurzame gebruiksgoederen met name van auto's over het ai- gemeen weer zullen vergroten en daar door een stimulans voor het verkopen op afbetaling zullen zijn. over dit zeer ernstige vraagstuk moe ten beraden en het is niet ondenkbaar dat reeds bij de voorzittersverkiezing het tot een uittreden van de Sovjet Unie kan komen. Men heeft na wel de eeuwenoude re medie toegepast: het benoemen van een commissie om deze kwestie te be handelen, maar het is volgens mr. Schürmann voor haar een onmogelijke taak er uit te komen. Sedert de oprichting van de Verenig de Naties met vijftien leden is het le dental sterk gestegen en binnen afzien bare tijd zal de organisatie 126 leden tellen, voornamelijk door het optreden van nieuwe naties uit voormalige kolo niale gebieden. „Ik ben", zei mr. Schürman, „niet onder de indruk van het bezwaar, dat dit wel eens tot onverantwoorde uit spraken zal leiden. Ik heb het nog nooit meegemaakt, dat oude naties zo veel wijzer handelden dan nieuwe. Ie der streeft zijn eigen belangen na. Na de intrede van de jonge naties is de balans in de organisatie niet uit het evenwicht geraakt. Wel is winst verkregen: de economische en sociale noden in ontwikkelingsgebieden komen nu sterker naar voren". HAARLEM, 25 maart In oktober zal officieel en feestelijk worden her dacht dat honderd jaar geleden in Haar lem van gemeentewege begonnen werd met het geven van Middelbaar Onder wijs. In 1863 werd in Staten-Generaal de wet op het Middelbaar Onderwijs aangenomen. Een jaar later startte de gemeente Haarlem met dit onderwijs in de eerste school die thans het Lourens Costerlyceum is aan de Zijlvest. Ter viering van dit eeuwfeest is een aanbevelingscomité gevormd waarin on der meer zitting hebben de commissa ris van de koningin in Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg, diens voorgan ger dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, die ook oud-burgemeester van Haarlem is, de heer Reinalda, eveneens oud-burgemeester van Haarlem en de huidige burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Voorts zitten in dit comité ver schillende oud-leerlingen. Er is ook een werkcomité gevormd onder voorzitter schap van de rector van het Lourens Costerlyceum drs. K. Gorter. Dit heeft een feestprogramma samengesteld dat voorziet in een viering op 8, 9 en 10 ok tober. BENOEMD Tot leden van het al gemeen bestuur van „Touring Zand- voort" zijn benoemd de heren J. A. B. van Pagee en E. Paap (sportverenigin gen) N. W. Bouwes, M. Faber en J. P. C. Longayroua (begunstigers) J. A. C. Goos (Zandv. Handelsvereniging) D. Vader („de Hanze) J. Termes (strand- pachtersvereniging) en G. H. Kiefer (Horeca). Als een van de revolutionairen vac het Leidseplein is Dirk van Hai- tem kort geleden in een repor tage „De revolutie broeit" in ons blad opgetreden. Hoewel vereerd met de hem toegeschreven rebellie, heeft Dirk van Hattem zich toch aan een kwalificatie mijnerzijds gestoord. „Door over mij te schrijven als over een een oog, maak je van mij een soort onder wereld-figuur. Ik heb licht in beide ogen, maar door wat zwakke spiertjes zit het linker oog grotendeels verbor gen achter het ooglid." Met zijn 75 jaar leest en schrijft hij zonder bril. En dat hij scherp ziet, bewijst hij vooral met schaken. In het schaakcafé van het Leidseplein is hij een geducht en altijd klaar staande tegenstander. Ook zou Dirk van Hattem volgens onze krant een revolutionair zijn die op latere leeftijd Sinterklaas-rijmen is gaan schrijven. „Maar ik heb in mijn hele leven nog geen Sinterklaasrijm geschreven. Ik rijm uit het volle leven mijn filosofieën en slagzinnen." En als een man die in elke situatie met een rijm klaar staat is Dirk van Hattem bij jong en oud, en vooral bij de school jeugd van het Barlaeus en de Handel school aan het Raamplein, bekend. Als overtuigend bewijs heeft hij wat ma nuscripten meegebracht ter publikatie Een klein voorbeeldje: „Hegel stond op z'n kop. Marx zette hem weer rechtop. E. Kant- met dat ding „ansich" Gaf ze de zegen. Spinoza met de Ethiek Allen bij elkaar! Zeer veel geleerdheid, nietwaar? En toen: onder een glaasje wijn, Marx kreeg honderd van ruitenaas Spinoza die won boter en kaas Kant kreeg vier boeren Hegel lag naar de tegenstelling te loeren, Schopenhauer vond alles niet zo fijn Die dronk alleen maar azijn." Dit mag waarschijnlijk wel uitgelegd worden als een luchtige satire op al dat modieuze gefilosofeer van de oudere re volutionairen op het Plein. Dirk van Hattem: „Ik kom zoveel jaren in het zaaltje aan de Raamstraat, dat ik niet meer weg wil blijven. Maar het is daar de misere van de filosofie. Als ze met God geen raad weten, nemen ze Spinoza, He gel of Tom Poes. Allemaal napra- terij. Ik heb de wijsheid en de woorden uit het gewone leven." Enfin, hiermee is Dirk van Hattem uit de vele revolutionairen van het Plein in ieder geval een ietsje naderbij ,.ge- zoomed". Er zou nog veel meer te ver tellen zijn: over zijn grote voetreis naar Parijs in 1937 „toen wij zo'n prachtige zomer hadden", over zijn tekeningen „die heel goed zijn", over zijn declamaties van „prachtige gedichten die niemand kent", maar wie meer wil weten kan beter zelf met hem gaan schaken aan het Plein. HENK SUÈR. AMSTERDAM, 26 maart De fa milie van de 72-jarige H. Dekker is er niet weinig verbolgen over, dat de echtgenote eerst na urenlange onge rustheid en vrees, dinsdagavond cir ca half tien ervan in kennis werd ge steld, dat haar man die middag een ongeluk was overkomen en dat hij in het ziekenhuis „Zonnestraal" in Hil versum ter verpleging was opgenomen met een hersenschudding en been breuk als gevolg van een aanrijding door een personenauto in de Roelof Harts traat. Evenzo verbolgen is de familie over wat een, nabij de plaats van het ongeval wonende, juwelier heeft verteld, nl. dat het slachtoffer ruim een half uur bloedend op straat heeft gelegen, alvorens naar een zieken huis te worden overgebracht. Van de zijde der GG en GD wordt hieromtrent gezegd, dat het ongeval om zeven minuten over drie aan de dienst werd gemeld en dat een ambu lancewagen uit de Valkenierstraat door het drukke verkeer in zeven mi nuten op de plaats van het ongeluk aankwam, de eerste hulp werd ver leend en de man naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Volgens de politie meldt het rapport, dat het ongeluk om drie uur is ge beurd. De politie heeft als steeds ter stond nadat het te harer kennis kwam, de GG en GD telefonisch verwittigd. Over het eerst zo veel uren later in lichten van de familie in casu de echt genote, zegt de politie geheel volgens de geldende regel te hebben gehan deld, die inhoudt dat de familie eerst gewaarschuwd wordt als vaststaat waar en in welk ziekenhuis het slachtoffer van een ongeluk ter verpleging is op genomen en haar dit wordt gemeld. Over het hoe iaat en waarom de heer Dekker van het Wilhelminagasthuis naar het Hilversumse Zonnestraal is overgebracht en het haar zo laat ter kennis komen daarvan, kon de politie geen verklaring geven. ;$>:v.bxï (Van onze correspondent) HENGELO, 26 maart Een lang durige speurtocht heeft woensdag ge leid tot de arrestatie van twee 26-jari- ge vrienden. Ze worden ervan ver dacht een 34-jarige caféhouder uit Raalte met een auto omver te hebben willen rijden. Poging tot doodslag c.q. zware mishandeling zal hen ten laste worden gelegd. Het tweetal nad de caféhouder uit Raalte ontmoet in een nachtclub in Hengelo. Zij maakten met de ober ru zie over het betalen van consumpties. De caféhouder kwam tussen beide en wist het tweetal te bewegen de con sumpties te betalen. Toen de caféhou der met enkele vrienden vervolgens de bar verliet om naar een cafetaria in de binnenstad te gaan werden zij door een auto gevolgd. Bij het oversteken kon de caféhouder door tijdig op zij te springen een ernstig ongeluk voorko men. Een politieman was er toevallig getuige van. Advertentie) dh ÏÏWM f 8.05 pet 3U 1. fles BLOEMBOLLENCULTUUR. De af deling Heemstede van de Vereniging voor Bloembollencultuur houdt dinsdag avond 31 maart in het Verversingshuis „Groenendaal" haar algemene leden vergadering. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algemene vergade ring in Haarlem. Na afloop wordt een extra verloting gehouden. (Advertentie) AMSTERDAM, 26 maart De firma Caranza te Amsterdam heeft, naar ZÜ ^meedeelt, het kledingbedrijf „De Prijsbreker", welk bedrijf twee zaken jn Den Haag, een in Nijmegen en een in Eindhoven heeft, overgenomen. „De Prijsbreker" zal worden geliquideerd. Voorts deelde deze firma nog mee, dat de heer L. van Sterkenburg, tot voor kort eigenaar van het Doelenhotel te Amsterdam, welk hetel door dr firma Caranza is overgenomen, de functie aanvaard heeft van gedelegeerd commissaris bij de onlangs opgerich te Exploitatiemaatschappij Caranza (E.M.C.), die de exploitatie van het Doelenhotel zal voortzetten. DEN HAAG, maart De Neder landse Huishoudraad en het Consu menten Contact Orgaan hebben in een brief aan de staatssecretaris van Eco nomische Zaken aangedrongen op maatregelen, die de geleidelijke ophef fing van de verticale prijsbinding tot doel hebben. De consumentenorganisa ties menen, dat het stelsel van vaste prijzen de concurrentie beperkt en aan de consument minder keuzemogelijkhe den biedt. Zij vertrouwen er op, dat de staats secretaris zich niet zal laten weerhou den „thans alle maatregelen te nemen, die een kritieke ontwikkeling van het prijspeil kunnen tegenwerken"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5