Schouwen-D uiveland nog dit jaar uit isolement Laatste gat wordt in drie maanden tijds gedicht met lL 150.000 ton steen en grint 'A jjjj^ :Jj 250 jaar goeie ouwe BLANKENHEYM Op rijksweg 12 100 km per uur 9.95 MINISTER LUNS opent vijftiende Keukenhof „De Gaulle-tulp te zijner tijd: lang, met onbuigzame steel" - (met de baard) Madurodam heeft nu ook zijn Nieuwspoort EXAMENS Nederland dronk en exporteerde in '63 meer bier Tanker in tweeën gebroken bij de Amerikaanse kust acht zich incompetent VEERTIG GONDELIERS VOLTOOIEN DE DAM DOOR DE GREVELINGEN Totale kosten van afsluiting 60 miljoen gulden Meisje op school gewond, vader eist schadevergoeding Onbekende vrouw vermoedelijk geïdentificeerd Maximum snelheid rond feestdagen Jeugdige dieven op heterdaad bij inbraak betrapt Kleuter gered van verdrinking VAN OVERAL BERICHTEN OVER VOORGENOMEN BEZOEKEN Protest De Spar tegen verticale prijsbinding ft 1964 Overleden DE ZAAK-„DM" RECHTBANK Benoemingen bisdom Haarlem IN VALKENBERG TRICOT NYLON SHIRTS DONDERDAG 26 MAART 1964 PAGINA 7 anno anno 1839 Verkoudheids bacillen protektie tegen infektie Twee geulen Risico Draaischijven Met tien van deze gondels hoopt men in drie maanden tijd de twee nog open geulen in de Greve lingen te dichten. De gondels, waaraan grote netten of stort bakken worden bevestigd, ver trekken van deze rails, „rijden" op eigen kracht over de ene kabel en komen zonder last weer over de andere kabel terug op deze laadplaats. Minister Luns keek gisteren wel even verbluft toen hij na het openen van de Keukenhof zich plotseling omringd zag door jeugdige Paas haasjes. Onder het zingen van „een ei is geen ei" voerden zij een vrolijk rondedansje uit, kennelijk tot plezier van de bewindsman. Op de achtergrond een enorm bloemstuk bestemd voor de echtgenote van mr. Luns. Het schijnt nauwelijks te lukken: het opspelden van de zilveren dasspeld, die minister Luns tij dens de opening van Keukenhof door burgemeester Th. de Graaf van Lisse overhandigd kreeg. (Advertentie) zijn als de dood voor Dit doosje betekent: LEIDEN, 25 maart In Katwijk is op negentig jarige leeftijd dr. G. C. A. VAN DORP overleden, oprichter en oud-directeur van de N.V. Chemische Industrie Katwijk. De heer /an Dorp, die in Arnhem is geboren, werd in 1952 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. TILBURG, 26 maart Katho. hoge- sch. kand econ wetensch: H. v.d. Vlugt, Eindhoven, J. Geurts Venlo, R. Jansen Breda, W. Dill Hoensbroek, W. Poell Tegelen, L. v.d. Kerkhof Eind hoven, C. Rijnvos Breda, J. Wijnen Eindhoven en mej. A. Peeman Rot terdam; kand. soc. wetensch: B. van Kroonenburg Tilburg, W. Asselbergs Bergen op Zoom, Ph. Bennis Valkens- waard, W. Timmerman Utrecht. LEIDEN,- 26 maart Rijksunivers. ex. doctor Engels: W. van der Wolf, Katwijk aan Zee. KAMPEN, 26 maart Theolog. aca- dem. doctor ex. ds. J. Smit Dingaan- staat (Zuid-Afrika). EINDHOVEN, 26 maart Tech. ho- gesch: ex: ing. techn. natuurk: F. Blom Boxtel (met lof). AMSTERDAM, 25 maart Blijkens het jaarverslag van het Produktschap voor Bier bedroeg de binnenlandse bier- omzet in 1963 3.5 min hl. Dat is 13.6 procent meer dan in 1962. Inclusief het bier dat uit Nederland werd uitgevoerd produceerden de Nederlandse brouwe rijen in totaal 4,4 min hl. De Bierin- voer in ons land steeg in het verslag jaar met 19,6 procent tot ruim 200.000 hl. Het bierverbruik per hoold der be volking in Nederland bedroeg in het af gelopen jaar 31,1 liter (27,7) Ondanks de reeds jarenlang toenemende vraag naar bier (in 1949: 10,1 liter) benadert, het bierverbruik hier te lande nog lang niet het aanzienlijk hoger liggende peil van het verbruik in andere landen: Ook daar neemt bet reeds veel hoger liggende bierverbruik nog toe. In België werd 113 liter per hoofd gebruikt, in Luxemburg 116 liter, in Duitsland 107. De Nederlandse bierexport steeg in 1963 met 1,3 procent tot 882.895 hl. Met betrekking tót ,,de op bier druk kende hoge accijns" zegt het verslag dat, hoewel er in 1963 een nieuwe bier- wet tot stand kwam, de regering de ge legenheid om deze accijns te verlagen door invoering van het beduidend lager liggende Benelux-unifcatietarief niet heeft aangegrepen. Ook de onbevredi gende toestand met betrekking tot de omzetbelasting op bier duurt voort. Over het plan Mansholt tot eenma king der graanprijzen zegt het verslag dat dit in de naaste toekomst een niet onaanzienlijke prijsstijging van gerst tot gevolg zal hebben en dat deze te zamen met andere prijsverhogende fac toren vooral de positie van de export- brouwerijen zal bemoeilijken. NORFOLK, 26 maart (Rtr, AFP) De Amerikaanse kustwacht heeft mede gedeeld, dat het Amerikaanse tankschip „San Jacinto" (11.257 tons) op de At lantische Oceaan na een ontploffing aan boord in tweeën is gebroken. Het scheepsongeluk deed zich voor op onge veer zestig km afstand ten oosten van het eiland Chincoteague, nabij de oost kust van de staat Virginia. Schepen en vliegtuigen zijn uitgezon den om aan de reddingswerkzaamheden deel te nemen. Het s.s. „Mobile Pega sus" meldde aan de kustwacht, dat een reddingsboot met overlevenden zich langszij bevindt. De „San Jacinto", die met een be manning van 39 koppen van Portland (Maine) op weg was naar Houston (Texas), was onbeladen. De ontploffing deed zich voor tijdens het gasvrij maken van de tanks. Beide helften van het in tweeën gebroken schip zijn nog drij vend, doch volgens de kustwacht zin kende. HANNOVER, 26 maart (DPA) Het tot dusver grootste en mogelijk ook duurste proces in de geschiedenis van de Westduitse pers, waarbij het consumentenorgaan „DM" uit Stutt gart en de Volks wagenfabriek in Wolf- burg zijn betrokken, is gisteren al snel na de opening van de zaak voor de handelskamer in Hannover verdaagd. De rechtbank in Hannover verklaar de zich niet bevoegd, omdat het, naar het oordeel van de president van de rechtbank, de Volkswagenfabriek als eiseres niet gelukt is het bewijs te le veren, dat het consumentenblad een concurrent van de VW heeft bevoor deeld. Deze vaststelling is een essen tiële voorwaarde voor de bevoegdheid van een kamer voor handelszaken, zo zei de president. De zaak zal daarom voor een gewone civiele rechtbank moeten dienen. Wanneer dat zal ge beuren staat nog niet vast. De Valkswagenfabriek eist van het consumentenblad een bedrag van ruim 15 miljoen mark als genoegdoening, omdat de Volkswagen-1500 door dit blad als „onbetrouwbaar" is bestem peld en „niet of minder aanbevelens waard" is genoemd. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE, 26 maart De dam door de Grevelingen wordt nog dit jaar een feit. Schouwen-Duiveland, het laatste Zeeuwse eiland, zal dan ver bonden zijn met Overflakkee, waar door de weg naar Rotterdam, via de eveneens dit jaar gereed komende brug over het Haringvliet van Over flakkee naar de Hoeksche Waard, open ligt. Het isolement van Schouwen-Dui veland is tegen het einde van dit jaar opgeheven. Dit is de verwachting van Ir. J. Volkers, hoofd van de Delta dienst van Rijkswaterstaat, die ons gisteren met een aantal van zijn naas te medewerkers de situatie ter plaatse heeft getoond en de te volgen afslui tingsprocedure uit de doeken heeft ge daan. De afsluiting van de Grevelingen, de brede, kronkelende voortzetting landin waarts van het Brouwershavense Gat, is een van de secundaire afsluitingen in het Deltaplan. De dam krijgt geen taak in de verdediging van de Delta tegen de zee. Maar het verwezenlij ken van de dam is van essentieel be lang met het oog op de komende, grote primaire afsluitingen: die van het (Advertentie) HAARLEM, 26 maart (KNP) Mgr. Van Dodewaard heeft tot pastoor van de onlangs opgerichte parochie van de H. Pastoor van Ars te Amsterdam (Nieuwendam-Noord) benoemd J. P. H. KOOMEN, die reeds in augustus 1961 de opdracht had gekregen de op richting van deze parochie voor te be reiden. Vervolgens heeft de bisschop aan D. H. H. HETTEMA eervol ont zag gegeven als rector van het pen sionaat Mariënburg te Bussum en als dienstdoend geestelijke van het bis dom Haarlem, en in zijn plaats be noemd drs. T. B. VAN DER LINDEN. Brouwershavense Gat en van de Oos- terschelde. Bij vloed komt op de plaats, waar de Grevelingendam vorm krijgt, 75 miljoen kubieke meter wa ter naar binnen. De stroming door het Brouwershavense Gat laat vier tot vijf maal zoveel water naar binnen en die in de Oosterschelde zelfs zestien maal zo veel. De methode van afsluiting van deze beide, grote zeegaten moet nog worden vastgesteld. De heel bijzonde re wijze, waarop de Grevelingendam wordt aangelegd, is een proefneming, die van groot belang is. Met de afsluiting van de Grevelin gen is men al een eindweegs gevor derd. Twee geulen moet men nog dichten, de Krammer en de Bocht van Sint Jacob. De zuidelijke geul, de eigenlijke Grevelingen, werd in het voorjaar van 1962 afgesloten door middel van gesloten caissons van be trekkelijk kleine afmetingen. Men ge bruikte zesendertig van deze caissons. Voor de beide noordelijke geulen gaat men nu gebruik maken van een dubbele kabelbaan, waarlangs gon dels hun last aan stenen, zand en grint naar de stortplaats zullen trans porteren. Zo zal men de bodem op de plaats waar de dam moet komen geleidelijk aan, in horizontale lagen ophogen. Op die manier bereikt men een geleidelijke sluiting van het stroomgat. Naast de methode van de geleidelij ke afsluiting kent men de methoden met dichte en doorlaat-caissons. Met doorlaat-caissons heeft men bij de af sluiting van het Veerse Gat goede er varingen opgedaan. Met dichte cais sons heeft men gewerkt na de oorlogs dijkdoorbraak op Walcheren en na de watersnoodramp van 1953. Op het gebruik van de kabelbaan heeft men zich sedert vier jaar voor bereid. De Franse fabriek Neyrpic uit Grenoble kon een dergelijke kabel baan leveren, al was de dikte van de hier te bezigen kabel, 92 millimeter in doorsnede, groter dan men daar tot nu toe had gemaakt. „Wij hebben wel bewust risico's aanvaard", aldus ir. Volkers, „met het oog op het grote belang van deze proefneming voor de komende afsluitingen. En er was een risico. Dat bleek bij het spannen van een van de beide kabels, op 22 augustus van het vo rige jaar. Door de Franse aannemer werd een methode van spannen toe gepast, die bij kabels tot 80 millime ter doorsnede altijd succes had ge had. Maar bij deze kabel van 92 mil limeter bleek de klem, waarmee de kabel op spanning werd gebracht, niet sterk genoeg te zijn, zodat de kabel brak. Met de vervanging van de kabel bleek vijf maanden te zijn gemoeid. In de komende weken wordt de nieu we kabel gemonteerd, de tweede. De eerste hangt al, slap nog, over de Grevelingen. Men zal de kabels vol gens een aangepaste methode op span ning brengen. Zij lopen van het vaste bevestigingspunt bij Overflakkee over drie torens, waarvan de middelste de hoogste is, naar de vaste railbaan bij Bruinisse. Hiervandaan vertrekken straks de gondels met hun last. Door draaischijven aan weerszijden van de kabelbaan wordt een gesloten circuit verkregen. De gondels, waar van er voortdurend tien in gebruik zullen zjjn, bewegen zich zelfstandig voort, met behulp van een sterke die selmotor. Elke gondel heeft twee gon deliers aan boord. De eerste gonde liers zijn thans in opleiding. Men heeft totaal veertig gondeliers nodig, omdat men elke dag twee ploegen aan het werk wil hebben, met totaal rond ne gentig werkuren per week. Half juni hoopt men met het stor ten te kunnen beginnen. Aan de gon dels worden stortnetten bevestigd, die tien ton steen en grint kunnen bevatten en die geleidelijk „leegge schonken" kunnen worden, of stort bakken die geladen worden met meer experimentele materialen, zo als zand met een emulsie van as falt, gepakt in zakken van jute, ge mengd met nylon. De kabelbaan, die een totale lengte heeft van rond 1900 meter, zal met tien gondels een capaciteit hebben van rond 200 ton per uur. Elke drie minu ten zal een gondel moeten vertrekken en de last op een vooraf bepaald punt moeten laten vallen. Men moet m to taal 150.000 ton materiaal verwerken. Enorme bergen steen en grint liggen al bij Bruinisse gereed. Na drie maan den zal de sluitdam zijn voltooid. Men kan dan beginnen met het aanbrengen van het zandlichaam van de dijk. De totale kosten van de afsluiting zullen, ruw begroot, zestig miljoen gul den bedragen. Alleen de kabelbaan kostte al rond zes miljoen gulden. Met de uitvoering van het bijkomende werk werd al in 1958 een begin gemaakt. (Van onze correspondent) APELDOORN, 26 maart De met selaar G. Termaat te Ugchelen heeft de gemeente Apeldoorn aansprakelijk gesteld voor een door zijn dochtertje geleden schade, als gevolg van een oogverwonding. Het dochtertje van de metselaar werd enige jaren geleden bij een stoeipartij op de prof. Casimir-school tijdens de les door een pen aan haar oog gewond. Het oog werd ernstig beschadigd. De heer Termaat is van mening, dat het ongeval is te wijten aan onvoldoende oplettendheid van de onderwijzeres. Op grond van het dienstverband tus sen haar en de gemeente, stelt hij nu de gemeente Apeldoorn aansprakelijk. B. en W. stellen de gemeenteraad voor tegen de rechtsvordering verweer te voeren. GRONINGEN, 25 maart De onbe kende vrouw die sinds 1 maart in de stichting Dennenoord te Zuidlaren ver blijft nadat zij in Groningen was aange troffen en die illegaal de Nederlands- Duitse grens by Nieuweschans was ge passeerd, is hoogst waarschijnlijk ge ïdentificeerd. De vrouw verkeert in een schemertoestand, spreekt Noordduits dialect en een weinig Nederlands en zegt zelf Nederlandse te zijn en Ame lia Mimuschka Servedina dell Japanan te heten. Zij is waarschijnlijk een 35- jarige gehuwde vrouw uit Wittstedt in de Kreis Wesermunde. De vrouw ontkent zelf de geïdentifi ceerde te z\jn maar een politieman uit Wittstedt had de oproep die door de Groningse politie was uitgestuurd gele zen in liet Duitse Bundeskriminalblatt. Het blijkt dat zjj op 27 februari haar echtelijke woning heeft verlaten. De echtgenoot had geen aangifte gedaan. Hfj verkeerde in de veronderstelling dat zfjn vrouw naar haar ouderlijk huis was gegaan, hetgeen ze wel eens vaker deed. Zij is ook vaker in overspannen toe stand in een inrichting opgenomen ge weest. De naam kon door de Groningse politie nog niet vrij gegeven worden aangezien de vrouw nog niet in leven den lijve is herkend. Dat zal zo spoedig mogelijk geschieden; dan zal worden beslist wat er met haar moet gebeu ren. DEN HAAG, 28 maart De goede ervaringen, in vorige jaren opgedaan met de invoering van een maximum snelheid gedurende bepaalde periodes, waarin een bijzonder druk verkeer werd verwacht, hebben er toe geleid, dat, naast de op bepaalde weggedeel ten geldende permanente maximum snelheden, gedurende de komende feestdagen een maximum-snelheid zal worden vastgesteld voor rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht-Arnhem-Zevenaar- Duitse grens). Met uitzondering van die weggedeel ten, waarop reeds een permanente snelheidsbeperking bestaat, zal de maximum-snelheid op deze rijksweg worden vastgesteld op 100 km per uur, geldende van 8 tot 21 uur in de periodes 27 t.m. 30 maart (goede vrij dag tot en met 2de Paasdag), van 30 april t.m. 3 mei, op 7 mei (Hemel vaartsdag) en van 16 t.m. 18 mei (Pinksterperiode). (Van onze Limburgse redacteur) VALKENBURG, 26 maart Tijdens een inbraak in een helverlicht tank station van garage „De Valk" zijn gisternacht een zeventienjarige melk bezorger, een zestienjarige garagehulp en een zeventienjarige schildersknecht, allen uit Arnhem, op heterdaad betrapt. Een van de jongelui slaagde erin te ontsnappen. Twee anderen wer den naar het politiebureau overge bracht. De voortvluchtige jongeman kon gistermorgen worden aangehou den, toen hij pogingen in het werk stelde om zijn twee kameraden te be vrijden. Na verhoor bekende het drietal in Arnhem een auto gestolen te hebben waarmee zij naar Zuid-Limburg reden. Omdat zij de volgorde van de cijfers van het kenteken veranderd hadden, meende de politie aanvankelijk dat de auto toebehoorde aan een inwoner van Leeuwarden. Gebrek aan benzine deed de jongelui in Valkenburg stranden, waar zij tevergeefs probeerden hun slag te slaan in genoemd benzine tankstation. VARSSEVELD, 26 maart Snel in grijpen van mej. Colenbrander, direc trice van „De Bettekamp", een be jaardencentrum alhier en de heer H. Jansen, concierge van het tehuis heeft het vierjarige zoontje van kapper Hel- mink uit dit dorp van de verdrinkings dood gered. Ondanks de herhaalde waarschuwin gen was de jongen met enige vriend jes aan het spelen bij de vrij diepe vijver, die t\#3sen de gebouwen van het bejaardencentrum ligt. Toen de jon gens zich ontdekt waanden, kozen zij het hazenpad. Het kapperszoontje is vermoedelijk van schrik in het water gevallen. Een bewoonster van het huis zag even later klompjes op het water drijven en sloeg alarm. De concierge haalde de jongen uit het water. Het kind gaf al geen teken van leven meer. Nadat de directrice met succes kunstmatige ademhaling had toegepast, kon de jongen in een bed van het tehuis van de schrik be komen. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend (Advertentie) Ook de Jordaan is nu vertegen woordigd in miniatuurstad Mar durodam. Er is een stukje straat van deze zo druk bezongen Am sterdamse buurt neergezet in de mid deleeuwse stadswijk. Volgend jaar zal deze kleine Jordaan verder worden uitgebouwd. Het stadje, dat zaterdag door prins Bernhard zal worden ge opend, heeft nu ook de beschikking over een miniatuur-Perscentrum Nieuwspoort. Het is topografisch juist gesitueerd in de hoek van het Binnenhofcomplex, het Pronkstuk van het stadje dat er verleden jaar is bijgekomen. De kos ten van het Binnenhof, compleet met de gouden koets, bedroegen bijna hon derdduizend gulden, zo is thans mee gedeeld. De miniatuurstad trok verleden jaar bijna een miljoen bezoekers. Uit de opbrengst hiervan kon honderdduizend gulden worden afgedragen aan het Stu dentensanatorium. Een nieuwe aan winst is ook een auto-testbaan, die door de prins in gebruik zal worden gesteld. Madurodam volgt de ontwik keling van het verkeer op de voet: de autosnelweg is met een spoed waar aan anderen een voorbeeld kunnen ne men van een vangrail voorzien. Nieuwspoort, zoals alle andere ge bouwen op een schaal van 1 op 25, krijgt ook een gastvrouw, zoals de echte Nieuwspoort die kent. Haar schaal is aanmerkelijk kleiner: zjj is de achttienjarige dochter van de Nieuwspoort-gastvrouw, Dons van Beeck Calkoen, leerlinge van de vrije school. Het zal onder meer haar taak zjjn journalisten te ontvangen en rond te leiden die van heinde en ver komen om verslag over het stadje uit te brengen. De jeugdgemeenteraad van de minia- tuurstad zal begin april worden geïn stalleerd. Vrijdag 1 mei is de opening van de tentoonstelling van klemplas tiek van oud-leerlingen van de Jan van Eyck-academie door prof. dr. J. J. M. Timmers. Ruim een maand later, 15 juni, wordt een expositie van Zweeds kleinplastiek geopend. Dit zal geschie den door een van de Zweedse prin sessen. WITTEM, 25 maart Dinsdag zal mgr. P. Moors, hier in de klooster kerk van de paters redemptoristen de fraters Jan van Rosbergen (Bosschen- hoofd), Leo Canisius (Brunssum) en Jaap Smids (Amersfoort) tot priester wijden. Alléén bij p c vindt u deze hagelwitte, per- fect-zittende shirts met modern boordmodel. Van tricot nylon, dus zó gewassen en zó weer te dragen. LISSE, 26 maart Gisteren heeft LISSE, 26 maart Gisteren heeft Z.E. mr. J. M. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, officieel de natio nale bloemententoonstelling „Keuken hof" in Lisse geopend. Bij de officiële opening, die plaats vond in het pavil joensgebouw in de Keukenhof, waren onder meer aanwezig de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, de burge meesters van de bollengemeenten en vertegenwoordigers van diverse bollen- vakorganisaties. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, was evenals vorig jaar ver hinderd. Mr. Th. M. J. de Graaf, burge meester van Lisse en voorzitter van de Stichting „Keukenhof", richtte een woord van welkom tot de aanwezigen en zei zeer erkentelijk te zjjn, dat minister Luns bereid gevonden was de officiële opening te verrichten. Mr. De Graaf memoreerde, dat zelden een bloemenexpositie zo de harten van het publiek in binnen- en buitenland stor menderhand veroverd had. Uit alle delen van de wereld zijn berichten binnengekomen over voorgenomen be zoeken aan de bloemententoonstelling. In het algemeen wordt ook erkend, dat de befaamde bloemen-expositie in Lisse de trek van toeristen naar Nederland vervroegd heeft. Burgemeester De Graaf wees op de eigen stijl van Keukenhof en gaf als zjjn mening te kennen, dat de realisering van het herbebossings plan, dat vorig jaar ter hand is ge nomen, de sfeer van de bloementuin ten goede zou komen. Minister Luns, die hierna door het opzij schuiven van een scherm, waar achter een grote mand bloemen met Paaseieren temidden van fleurige hees ters stond opgesteld, de Keukenhof voor geopend verklaarde, hoopte, dat de be zoekers uit het buitenland, „die als bfjen naar de bloemen zullen worden aangetrokken, bevruchtend zouden werken op de internationale economisch verhoudingen". Minister Luns zag nog weinig heil in een in internationaal ver band gekweekte bloem, waarbij hfj op merkte, dat dan een eventuele De Gaulletulp tezijnertijd lang en recht en met een volstrekt onbuigbare steel zou zijn. Minister Luns zei voorts, dat de Nederlandse bollen- en bloemenkwekers er zich voor moeten hoeden Nederland als het bloemenland bij uitstek in den vreemde te propageren. „Er zijn di verse andere landen, waaronder Japan, die een even grote faam op dit gebied verworven hebben." AMSTERDAM, 26 maart Het vrij willig filiaalbedrijf De Spar heeft na mens ruim tweeduizend levensmidde lendetaillisten en de vijftien levens middelengroothandelaren in ons land een adres gericht tot de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken en aan de leden van belde Ka mers der Staten Generaal, naar aan leiding van het voorgenomen optreden tegen de verticale prijsbinding. Het is, aldus het adres, de eenstem mige opvatting van de middenstands bonden en de ondernemingsorganisa ties, dat de verticale prijsbinding een ordelijk economisch stelsel bevordert en derhalve het algemeen belang dient. Onder de werking van de verti cale prijsbinding heeft zich op de na tionale levensmiddelenmarkt onder de schijnwerpers van een felle concurren tiestrijd een differentiatie in het distri butiepatroon kunnen doorzetten die duidelijk in het belang van de consu ment is. De prijsbinding bevordert de prijs bewustheid bij de consument en ver gemakkelijkt het overzicht over de markt.De opheffing van de vaste prijs zal daarentegen een „merkenin- flatie" meebrengen bij de handel en een prijsbokserij met lokartikelen, waarvan de lagere prijzen door prijs verhoging by oncontroleerbare artike len zullen moeten worden gecompen seerd. De in commerciële groepen georgaj niseerde middenstandsbedryven ver vullen in Nederland hun functies even rationeel als de groot-winkelbedryven met als gevolg, dat nog steeds zeven tig procent van de levensmiddelenhan del door middenstandsbedryven wordt verzorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7