Toeristendrukte ondanks het gure weer Ramp Alaska gevolg van kernproeven PASEN BRACHT HALF MILJOEN BEZOEKERS IN NEDERLAND Alaska na aardschok en vloedgolf zwaar geteisterd gebied Politie is tevreden over gedrag verkeer Auto - ongeluk loopt goed af Aantal doden zestig tot tachtig; even groot aantal mensen nog VERMIST Radio-Caroline voor de Engelse kust Zweeds geleerde Mond-op-mond- beademing redt jongen het leven MYSTERIEUZE dood van Vaalse hotelier Benzine duurder Het weer Veel bewolking /7\ (p ....waar Takmanschap Ltot zijn recht komt Inbrekers slaan drie maal hun slag Show met Ria Valk ging toch door f B[NISDAC 31 MAART 1964 87sfe JAARGANG No. 3170 Een onvoorstelbare chaos, waarin de mens verloren naar een hou vast loopt te zoeken. Dat is het beeld van de hoofdstraat in An chorage in Alaskain weinige seconden plotseling geen straat meer maar een riiine door de aard bevingsramp. Deze veroorzaakte ook een vloedgolf, die Crescent City in Californië zwaar trof. Mevr. Athena Kerides Griekse van geboorte wist uit haar huis alleen maar twee schemerlampen, een pop en een ingelijste foto te redden ANCHORAGE, 31 maart (Rtr, UPI) Het aantal slachtoffers van de ongekend hevige aard beving, die vooral in de nacht van vrijdag op zaterdag Alaska teis terde, blijkt lager dan men aan vankelijk vreesde, maar beloopt toch nog tussen de zestig en tach tig doden, terwijl vermoedelijk eenzelfde aantal mensen ongeveer nog worden vermist. VERBOUWINGSUITVERKOQP Koude en natte Paasdrukte op het Damrak in Amsterdam, waar de vele toeristen niets anders tegen kwamen dan verlaten terrasjes die kil aandeden. Weinig opstoppingen Chaos op Afsluitdijk Het Gooi IJmond Rotterdam Vloedgolf Ria Valk: direct na de aanrijding druk handtekeningen uitdelend. Kaartje van het getroffen gebied. By de ster lag het zogenaamde epicentrum van de aardbeving. De vloedgolven bereikten zelfs Hawai en Los Angeies. haarlem gr. houtstr. 137 beverwijk breestr. 118 Advenentie) BARTEUÖRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEID5ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN} AMSTERDAM TEL. 223596 Het zal, naar het zich laat aanzien, vele weken duren, voordat men precieze cijfers kan geven. Wel staat vast, dat de materiële schade aanmerkelijk hoger is dan men aanvankelijk meende: men raamt thans ongeveer achthonderd mil joen dollar. De aardbeving van vrijdag nacht werd door enkele tientallen ver houdingsgewijs geringere gevolgd, die ook aanzienlijk minder schadelijk wa ren. Dit laatste geldt echter niet voor de metershoge vloedgolf, die met een snelheid van meer dan achthonderd kilometer per uur langs de Amerikaan- Advertentie) BUREAU SMC-DESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 1.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. STOCKHOLM, 31 maart (Reuter) Vijf maanden geleden heeft de Zweedse geleerde Sven Svantesson de aardbeving, waardoor Alaska vrijdag werd getroffen, voorspeld. Svantesson voorziet nieuwe bewegingen van de aardkorst in de twee de helft van april. In oktober 1963 zei de Zweed, naar aanleiding van de grote vulkanische uit barsting op Bali, de overstromingen in Peru en de damdoorbraak in Noord- Italië, dat zich eind maart nieuwe na tuurrampen zouden kunnen voltrekken. In januari concretiseerde hij zijn voor spelling door te spreken over „een aard beving tegen het einde van maart". Svantesson gelooft dat de natuurram pen in 1963 en daarna een gevolg zijn van de Russische proeven met kernbom men van augustus 1962. Volgens hem leiden kernexplosies tot een verhoogde zonnevlekactiviteit, die zich ongeveer honderd dagen na de explosies voordoet. Weer honderd dagen later treft het „echo-effect" van de verhoogde zonne- activiteit de aarde, met als gevolg seis mische bewegingen en uitzonderlijke weersomstandigheden. AMSTERDAM, 31 maart Mond- op-mond-beademing heeft zaterdag ochtend het leven gered van de 15- jarige Peter Teuben, die ternauwer nood aan verdrinking in het A.M.V.J.- zwembad in de Vondelstraat ontsnapt. ,,De ..53-jarige zweminstructrice Marie Magrijn, die belast was met het toe zicht in het zwembad, zag de jongen op de boden van het diepe bad liggen. Zij sprong gekleed te water. Toen de jongen uit het water was gehaald, pas te haar collega, de 24-jarige Grietje Lust onmiddellijk de mond-op-mond beademing toe. Het gelukte haar de drenkeling weer tot bewustzijn te bren gen. Volgens de politie heeft de jon gen verklaard dat hij niet goed kon zwemmen. EMMEN, 31 maart. Op Eerste Paasdag hebben inbrekers in Emmen twintigduizend gulden buitgemaakt in drie woongedeelten van middenstands- bedrijven. In een slagerij wordt acht duizend gulden vermist, in een melk handel maakten de inbrekers driedui zend gulden buit en uit een groentezaak verdween vijfentachtig honderd gulden. Ook bij een banketbakker is nog in gebroken, maar hier zijn de inbrekers onverrichterzake vertrokken. TSJECHOSLOWAKIJE gaat volgende maand postzegels uitgeven met afbeel dingen van Russische en Amerikaanse ruimtevaarders. (Rtr.) Vooral op tweede Paasdag was het uit gesproken druk in Rotterdam. Wat de buitenlandse bezoekers in Rot terdam betreft: er zijn veel minder En gelsen en Amerikanen, dan voorafgaan de jaren geweest. Duitsland en Frank rijk waren wel goed vertegenwoordigd in de Maasstad. Zo goed zelfs, dat alle kleine hotels volledig bezet waren en de meeste grote eveneens. Alleen de al lerduurste hotels hadden nog kamers vrij. Opmerkelijk was, dat de camping in Rotterdam nog door driehonderd ge zinnen voornamelijk uit Frankrijk met caravans is aangedaan. Verkeerstechnisch bezien heeft het paasweekeinde geen problemen met zich meegebracht. De Rotterdamse politie heeft dienst kunnen doen „als op zondag". Het voordeel hiervan is geweest, dat in het Rotterdamse geen grote verkeersongevallen plaats hebben gehad. In de zeer wijde omgeving van Rot terdam heeft men nauwelijks toeristen' gezien, uitgezonderd Delft, waar nog ruim 500 buitenlanders bij particulieren ondergebracht moesten worden. In Hoek van Holland heeft men overdag wel veel bezoekers gehad, maar het aantal over nachtingen tijdens het weekeinde is te verwaarlozen. De Duitsers, die zijn blij ven slapen hebben 's avonds hun ver tier in Rotterdam gezocht. reis hebben aanvaard, omdat men de drukte van Tweede Paasdag wilde ver mijden. Het vreemdelingenbezoek kwam voor ruim de helft uit West-Duitsland, ken nelijk mede onder invloed van de in Berlijn en Beieren gemaakte extra pro paganda. In de tweede plaats kwamen Fransen uit Parijs en de noordelijke arrondissementen. Opmerkelijk was het aantal meegevoerde Franse caravans. Voorts kwamen veel Engelsen en ook Belgische dagbezoekers over de grenzen. Brandpunten van belangstelling wa ren de Scheveningse Pier, Maduro- dam, Keukenhof, de Efteling, Euro mast, Blijdorp, Spido, de Hoge Veluwe en het Rijksmuseum en de Amster damse rondvaartboten. Over het alge meen is het museumbezoek behoorlijk tot groot geweeest. In de grote steden en de kleinere plaatsen in het westen des lands is de bezetting van hotels en pensions redelijk tot goed geweest. Amsterdam heeft nogal wat particuliere adressen moeten gebruiken en heeft verder groepen in plaatsen ten noorden van het Noordzee kanaal en in Zandvoort, Katwijk en Noordwijk kunnen herbergen. De café-restaurants en amusementsbe drijven in de centra hebben goede zaken gemaakt. Marken en Volendam hebben, naar gemeld wordt, profijtelijke dagen gehad. Op Tweede Paasdag is de stroom van automobilsten op de snelverkeerswegen rond Utrecht niet zo groot geweest als vorig jaar, ongetwijfeld door het minder gunstige weer. Niettemin werd op het verkeersplein Oudenrijn en op de daar uitmondende wegen tot middernacht een t ononderbroken keten van thuis- kerende automobilisten en motorrijders waargenomen. Vooral uit de richting Arnhem en 's-Hertogenbosch. Door het droge weer in de avond was het weg dek niet zo glad als vorig jaar met de Paasdrukte met het gunstige gevolg dat ook het aantal verkeersongelukken aan zienlijk minder is geweest. Op de Rijks weg 12 (UtrechtDen Haag) en Rijks weg 22 (UtrechtArnhem) zijn slechts vijf kettingbotsingen geconstateerd. Een zeer gunstig teken is geweest, volgens het oordeel van de heer Doesburg, chef van de Utrechtse verkeerspolitie, dat er den* a*gemeen gedisciplineerd is gere- Gisteravond heeft de Rijkspolitie op de kop van de Afsluitdijk de handen om het verkeer op de Af sluitdijk in goede banen te houden. Desondanks kwam toch nog ongeveer om de kilometer een aanrijding voor gelukkig zonder ernstige persoonlijke ongevallen. Meer dan dertig auto's lie pen lichte tot zware schade op. De spoorwegen hebben het maandag nog even druk gekregen, 's Avonds wa ren de treinen van en naar het noorden en het oosten van het land zeer dicht bezet. Deze drukte bereikte na half ne gen het hoogtepunt. De spoorwegen kon den de toeloop mede dank zij de extra treinen die waren ingelegd zonder ver traging verwerken. Het toeristenbezoek in het Good heeft niet de vergelijking kunnen doorstaan met vorige jaren. Het aantal boekin gen voor logies was minder. Van de buitenlanders stonden de Duitsers aan d0HetPverkeer ondervond geen moeilijk heden. Opstoppingen doorgaans sche ring en inslag op de feestdagen kwa men niet voor. De verkeersdichtheid, speciaal van auto's, was groter dan nor maal, maar daar bleef het dan ook by. Loosdrecht trok belangstelling vanwege de internationale zeilwedstrijden. Ondanks het slechte weer voor de kustplaatsen, heeft Wijk-aan-Zee tijdens het Paasweekeinde een grote stroom toeristen, merendeels Duitsers, Fransen ?n. te verwerken gehad. Op het VVV-kantoor heerste dan ook een grote drukte. Gasten die elders geen onderdak meer konden vinden werden door de V\ V- s van de grote steden doorgestuurd naar Wijk-aan-Zee, waar nachtlogies voldoende was. Ook in Beverwijk hebben enkele tientallen gasten, voornamelijk Duitsers, onder dak gevonden. In Velsen was het niet zo druk als vorig jaar. Er waren dit weekeinde vrij veel Fransen onder de buitenlandse toeristen. Alleen de Rotterdamse diergaarde Blydorp heeft het afgelopen Paasweek einde niet kunnen profiteren van de talrijke binnen- en buitenlandse toeris ten, die in de Maasstad hun vertier hebben gezocht. Slechts zesduizend be talende bezoekers werden in Blijdorp geregistreerd en dat was dan de helft minder dan vorig jaar. Maar toeristische attracties als de Euromast en de Spido-rondvaarten heb ben een alleszins tot tevredenheid stem mend aantal gasten gehad. De Euro mast bleef zelfs maar tien procent on der het aantal bezoekers van vorig jaar Pasen. Zoals verwacht werd hebben de Rot terdamse horecabedrijven, theaters en niet eens in de laatste plaats de mu sea van het slechte weer geprofiteerd. se westkust trok en daar een spoor van dood en vernieling achterliet tot diep in Californië, en daar aan minstens der tien mensen het leven kostte, terwijl er nog achttien worden vermist. Bij temperaturen van zeven graden onder nul zijn de inwoners van Alas ka begonnen aan de wederopbouw van de talrijke steden en dorpen, die vernield zijn. In deze barre omstan digheden moesten ook de reddings ploegen in de door president Johnson tot rampgebied verklaarde noorde lijkste deelstaat van de Verenigde Staten hun werk doen. Het aantal daklozen loopt in de tienduizenden. Van de toestand op de Aleoeten, die zondagavond door een aardbeving ge troffen werden, is nog niet veel be kend. Vooral hier zijn de verbindin gen slecht Er werden ongeveer vijf tig afzonderlijke „naschokken" ge meld, waarvan er zeker zes krachtig genoeg waren om als een zware aard beving te worden aangeduid. De hoe veelheid energie, die bij de eerste en hevigste schok vrijkwam zou een mil jard maal zo groot zijn als die van d« atoombom op Hirosjima. Een algemeen overzicht van de toe stand in Alaska: Anchorage, stad van 100.000 inwo ners; de meeste gebouwen in de bin nenstad zijn verwoest of ernstig be schadigd. De moderne woonwijk Tur- nagain is een puinhoop. De huizen wer den door een grote aardverschuiving uit hun fundamenten geschoven. Seward, een stad van 2.000 zielen, biedt een verschrikkelijke aanblik, uit de zwartgeblakerde resten van --en tiental olie-opslagtanks kringelt nog rook omhoog. De havenkant ziet eruit of er bommen op zijn gevallen. Onge veer 50 goederenwagons liggen her en der verspreid en de verwrongen spoor rails lopen tot in zee. Kodiak. een stad van 2.600 inwo ners op een eiland. De beroemde krab- en zakmeonservenfabrieken zijn ver nield. De stroomvoorziening is gestag neerd. Tot ver in zee drijven de resten van vernielde gebouwen. Alle inheemse dorpen op het eiland zijn ontruimd. De eilandbewoners worden voorxien van vaccins, dekens en andere goederen. Valdez, bevolking 1220 zielen. De zeekant ziet eruit of er een grote ?aag doorheen is gegaan. De kaden zijn Ver woest, huizen uit hun fundamenten gè- rukt. Een der plaatsen die zwaar van de vloedgolf te lijden kregen is Crescent City in Californië. De plaats ligt laag en onbeschermd tegen zulk geweld. Er is een enorme ravage aangericht. Er zijn zeker elf doden. De materiel* schade wordt er op 20 miljoen dollar geschat. In het winkelcentrum is geen der 150 zaken onbeschadigd -ebleven. Vancouver Island in Brits Columbia heeft gemeld dat 50 huizen zijn weg gespoeld. Ook werden honderden hui zen beschadigd. Overal langs de kust sloegen jachten en vissersboten los van de ankers. De bevolking van de kust van de Hawaii-eilanden werd zaterdagmorgen gealarmeerd, maar kon weldra naar hun woonplaatsen terugkeren, nadat de waarschuwing voor hoog water was in getrokken. Een golf van twee meter hoog was op de noordkust aangerold en het water overstroomde de stad Ka- hoeli op het eiland Maoei. Er werd nie mand gewond. Het Nederlandse passagiersschip Rot terdam koos met het oog op de nade rende vloedgolf zee en Het de passa giers in Honoloeloe achter. Het Britse passagiersschip Oriana volgde het voor beeld van de Rotterdam. De schepen keerden later op de dag naar Honoloe loe terug. (Van onze Limburgse redacteur) VAALS, 31 maart. Op mysterieuze wijze is de 45-jarige hotelier tevens tex tielfabrikant M. S. alhier om het leven gekomen. In opdracht van de officier van justitie te Maastricht gaat de poli tie na of S. zondagavond aan de ge volgen van een ongeluk is overleden of een gewelddadige dood is gestorven. Enkele kennissen van de overledene, onder andere het echtpaar K. uit deze gemeente, zijn aan een streng verhoor onderworpen. S. had vrijdagavond met enkele vrienden een aantal café's be zocht. Geruime tijd na middernacht keerde hij, samen met twee van hen, huiswaarts. Een van de vrienden bracht hij naar diens woning en het plan was ook de ander thuis te brengen. Met de laatste kwam S. op een veldweg, de Schuurmolenweg, terecht. Volgens de passagier had S. zich niet goed gevoeld. Hij zou zijn auto verlaten hebben en een ongelukkige val hebben gemaakt Aan deze lezing over het gebeurde twijfelt de politie sterk. Zij houdt reke ning met een misdrijf, waarom de pas sagier die S. zaterdagnacht vergezelde, meteen aan een verhoor is onderworpen. Ook andere personen die mogelijk iets van deze zaak afweten zijn verhoord. S. werd zaterdagmorgen met een schedel breuk in het ziekenhuis in Heerlen op genomen, waar hij zondagavond is over leden. UTRECHT, 31 maart. Ondanks kil en koud weer, bewolkte luchten, regen en zelfs enige sneeuw hebben ruim 450.000 vreemdelingen zich niet af laten schrikken om een Paasbezoek aan ons land te brengen. De meesten kwamen per auto, enkele tienduizenden per trein, boot of vliegtuig. Het feit, dat terwijl de bollen pas een beetje groen staan, be halve dan de moedigste krokusjes, dat de strandboulevards eerder tot schaat sen, dan tot plezant flaneren noodden en dat de molens in de straffe noordooster zondagsrust hielden, nog zoveel ontspan nende mogelijkheden in Nederland blij ken te bestaan heeft de A.N.V.V./V.V.V.'s de overtuiging gegeven, dat ons land desondanks een goed land is om er te toeven. De A.N.V.V. was over het toe ristenbezoek bepaald niet ontevreden. Op de grote wegen, waar de Porches van de rijkspolitie nijver patrouilleer den en waarboven surveillance-vliegtui gen vlogen, is het behoorlijk druk ge weest. De snelheidslimieten en de ge leidelijke toe- en afvoer van buitenlan ders hebben bijgedragen tot een regelma tige, veilige verkeersafwikkeling met slechts enkele, niet spectaculaire opstop pingen. De Nederlandse hotels en pensions hebben de vreemdelingenstroom over het algemeen vlot kunnen opvangen. Dit blijkt uit de bemiddelingen van de lo- gies-informatiedienst, die in 1952 maar liefst 32.000 bedroegen, verleden jaar 22.000 en thans 11.000. De indruk heeft postgevat dat vele buitenlanders pas vanmorgen de tnuis- ROTTERDAM, 31 maart Zaterdag avond is op de Molendijk in Oud-Beyer- land een personenwagen over de kop geslagen, van de dijk afgevlogen en tenslotte tegen een boom tot stilstand gekomen. De inzittenden, Ria Valk en enkele medewerkers van het Internati onaal Organisatiebureau liepen daarbij geen ernstig letsel op. Ria Valk, die van een show in Oud- Beyerland, die zij geopend had, op weg was naar Rozenburg om ook daar op te treden kreeg slechts een paar on betekenende schrammen, die haar niet verhinderden diezelfde avond nog voor een tweede maal in Oud-Beyerland op de planken te verschijnen. Het ongeluk is waarschijnlijk ont staan doordat de bestuurder te veel links heeft gereden en daardoor door een tegenligger is geraakt en uit balans gebracht. Ria Valk heeft wel haar voorstelling in Rozenburg afgezegd. Niet omdat zij er niet toe in staat was, maar omdat er niet tijdig ander vervoer beschikbaar was. LONDEN, 31 maart (UPI) Radio Caroline, Engelands eerste commerciële radiostation is zaterdag in de ether ge komen met stapels grammofoonplaten van de Beatles tot Beethoven. Het drijvende radiostation, de derde in zijn soort in de inter rationale wate ren van Europa, is namelijk met proef- uitzendingen begonnen. Het ligt in de bedoeling van de vroege ochtend tot de late avond dagelijks muziekprogramma's uit te zenden voor luisteraars in Oost- Engeland en in de streek rond Londen. Het station, dat op de 199 meter mid dengolf uitzendt, is ook in geheel Neder land te horen. Radio Caroline is meer dan achttien maanden geleden opgezet door Ronan Orahilly, een 23-jarige Ierse zakenman en zoon van een rijke industrieel. Orahilly kocht het 76? ton metende passagierschip Caroline en liet het in een Zuidierse haven met radio-appara- tuur uitrusten. Het 60 meter lange schip ligt veertien kilometer voor de kust van Harwich voor anker. Vier disc-jockeys, drie radio-technici en tien bemannings leden verblijven op het schip. Indien Radio Caroline toestemming krijgt om met uitzenden door te gaan zal zij het eerste commerciële radio station van Engeland worden. Engeland kent slechts een radio-omroep, de be kende BBC, hoewel een commercieel televisiestation gemachtigd is naast de BBC uitzendingen te verzorgen. (Advertentie) ROTTERDAM, 31 maart (A.N.P.). Woensdag zullen de prijzen voor auto benzine in Nederland worden verhoogd. Voor superbenzine bedraagt deze ver hoging 4,7 cent en voor gewone benzine 4,6 cent per liter. Deze prijsverhoging is voornamelijk een gevolg van het gestegen bijzonder invoerrecht (3% cent) en de daarover geheven omzetbelasting (0,22 cent). Daarnaast komt in deze prijsverhoging toi uitdrukking een stijging van de aan- voerkosten en een verhoging van de distributiekosten, zowel van de benzine maatschappijen als van de wederver kopers. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met plaatselijk enige regen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind hoofdzaak uit ooste lijke richtingen. WOENSDAG Zon; 6.1519.13. Maan: 8.18 HONGARIJE. Kardinaal Minds- zenty, de primaat van Hongarije, heeft zondag zijn 72ste verjaardag gevierd in het gebouw van het Amerikaanse ge zantschap in Boedapest, waar hij sinds het mislukken van de opstand in Hon garije in 1956 verblijft. (Rtr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1