rapport Moord De Quay C.P.N. Kruideniers Zwaarste palen van Haarlem KOUSENFABRIEK HIN midden in een groot nieuwbouw -proj eet Gehandicapten op ruiterkamp Van Nispen vierde met supporters de promotie Auto rijdt verkeerszuil omver Vier neomisten van Augus- tijnse huize in Haarlem en omgeving Knap geschrevenmaar schok kend stuk in Schouwburg Uiteindelijke opzet gebouw van negen verdiepingen Auto gestolen voor garage SOLEX Auto vliegt in de bocht over de kop GROOTS FEEST IN DE ZILK Bestuurder onder invloed Grafisch magazijn in Heemstede uitgebrand Oud-leerlingen van Augustijner scholen PETRI.inter.eur „WIE IS BANG VOOR VIRGINIA WOOLF?" Kundig opgebouwde voorstelling door Nederlandse Comedie Cultuurhistorische diorama's worden tentoongesteld Joy-riding eindigde in Veisen HARDEBELT Rijbewijs van bestuur ster ingetrokken Aanwinsten leeszaal Heemstede P AuINa O T O Scène uit „Wie is bang voor Virginia Woolf?" met Femke Boersma en Han Bentz v. d. Berg. o Voor een buit van goed 500. hebben twee mannen in Zevenaar een pompbediende neergeschoten. Op het moment, waarop wij dit schrijven, is het slachtoffer gelukkig nog in leven. Wat doet men echter straks als men de daders pakt? Wordt het een ge woon, klein rechtszaakje met natuur lijk een fikse straf? Of is men be reid tot een diepgaand onderzoek? Wat brengt twee jonge kerels er toe, voor een paar honderd gulden een willekeurige pompbediende neer te schieten? Ergens moet men daarvoor een verklaring kunnen vinden. Welnu, alleen die verklaring leidt naar de wortel van het kwaad. En onze maatschappij is verplicht die op te sporen. Heeft de t.v. schuld, de krant, het milieu? Wij hebben te veel benzine-pompen om onverschillig aan die vragen voorbij te gaan. Het schijnt vrijwel zeker, dat onze oud-ministerpresident Prof. de Quay president-commissaris van de K.L.M. zal worden. Wij juichen dat toe. Prof. de Quay moet natuurlijk uit kijken, dat hij niet zoveel commissa riaten aanneemt, dat hij als ambte loos burger meer werk krijgt dan als minister-president, maar voor het overigeHij is de goede man op de goede plaats. Wim Kan kan zo weer opnieuw beginnen. Lijmen, Jan! Op het partijcongres van de Com munistische Partij Nederland heeft Paul de Groo' in het Paas-weekeinde enkele opmerkingen gemaakt, die cri- tiek op het Sovjet-Russische systeem inhielden. Ja. Dat is ongehoord! Betekent het echter, dat er in de communistische wereld sprake is van groei? Wordt de discipline minder streng? Men kan met die gedachten spe len, doch het is veiliger aan te nemen, dat men zelfs in C.P.N.-kringen heeft ontdekt, dat in de communistische wereld Rusland niet langer opper machtig is. En de marxistische dia lectiek verlangt in zo'n geval dat men zijn huik naar de wind hangt. Nederland mag één scholier aan wijzen die in juli en augustus kan deelnemen aan het Amerikaanse kamp „Rising Sun". Om tot die aan wijzing te geraken richt het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een aanschrijving tot alle directeuren van rijks h.b.s.en, de rectoren van openbare lycea, alle besturen van gemeenten die dagscho len voor v.h.m.o. in stand houden en besturen van bijzondere v.h.m.o. scholen. Dit gebeurt nu al zestien jaar. Ieder jaar opnieuw wordt een massa tijd en papier besteed om één jongmens te kunnen aanwijzen voor dit kamp. „Is niet een meer doelmatige pro cedure denkbaar om tot de selectie van deze ene leerling te komen?" vroeg een kamerlid. „Neen" antwoordde de staatssecre taris. „Deze methode is de beste die tot dusver kon worden gevonden. In dien een meer doelmatige procedure kan worden gevonden, zal de onderge tekende niet nalaten deze toe te pas sen." Wij kunnen niet nalaten op dit staaltje van hooghartige, ambtelijke, eigenwijsheid de aandacht te vestigen. Het gerechtshof in Arnhem zal de kruideniers wel zeer aan zich ver plicht hebben door te beslissen, dat de supermarkten geen kruideniersbedrij- ven zijn en zich dus niet aan de ver plichte vakantiesluiting in deze bran che behoeven te storen. Wij vragen ons af wat er op die manier van de vakantiesluiting zal overblijven. Want waar ligt de grens tussen supermarkt en kruidenierswin kel? Zijn supermarkten iets anders dan een soort superkruideniers? Vol gens het gerechtshof, dat de wet moet toepassen, wel. Maar maakt het pu bliek ook dat onderscheid? Wij dach ten van niet. In de praktijk zal het er op neer komen, dat de verplicht va kantiehoudende kruideniers machte loos moeten toezien hoe zijn klanten weglopen naar de grote buurman. *Une vakantie! „Men kan zich met recht en re den afvragen wat het nut is van het houden van auto-rally's". Dit schre ven wij op 22 januari op deze plaats in verband met de rally naar Monte Lario. De NCRV heeft thans het Wijze besluit genomen dit jaar geen reportages te verzorgen van de tul- penrally. De christelijke omroeporga nisatie meent, als wij, dat de toe nemende verkeersintensiteit op de wegen het houden van dergelijke j>sport-evenmenten" eenvoudig niet meer toelaat. De openbare weg is al gevaarlijk genoeg zonder overmoe dige, racende amateurs. Hoe lang moet het nog duren voor rauy-organisatoren tot dezelfde .oor de hand liggende conclusie zullen komen? Door vandaag een onzelfzuchtige daad te doen kunt u het verleden doen terugwijken. FREDERIC LOOMIS HAARLEM, 31 maart In de loop van het volgend jaar zullen de kousen- fabrieken van Hin N.V. de beschik king krijgen over een nieuw fabrieks gebouw van vele etages. De uiteindelij ke opzet is een gebouw van negen ver diepingen, elk met een vloeroppervlak te van ongeveer 1.600 vierkante meter. In verband met de schaarste op de arbeidsmarkt en het vergunningsstelsel worden in de eerste fase vier etages gerealiseerd. In de jaren na 1945 ondergingen de brei-afdeiingen al enige malen een be langrijke vergroting en modernisering. Automatisering en rationalisatie leidden voor de afwerk-afdeling naaien, con trole, opmaken en verpakken tot een nijpend ruimte-gebrek, temeer daar de produktie in de loop der jaren sterk werd vergroot en ook de tricotage een belangrijke plaats ging innemen. Het be drijf heeft momenteel 900 medewerkers in dienst. Het nieuwe gebouw dient ter ge deeltelijke vervanging van de bestaan de behuizing en tevens voor uitbrei ding. De oude ruimten zijn dringend nodig voor de technische dienst, die Zlc'i .meer £aat bezighouden met de ontwikkeling van nieuwe machines. Z° is bij Hin een zeer universele machine ontworpen voor het ge heel automatisch verpakken van ny lons. Voor deze machine bestaat in de gehele wereld een grote belang stelling. In een groot aantal landen werd er een patent op aangevraagd en m enkele gevallen reeds verkregen. Bovendien schaften de „Libelle"-fa brieken voortdurend nieuwe machines aan. De nieuwbouw, volgens de ontwerpen van het architectenbureau Prof. ir. H. T. Zwiers, is opgedragen aan J. P. A. Nelissen, aannemingsbedrijf N.V. te Haarlem-Venray. Voor de nieuwbouw moeten 268 stuks 140-tons palen en 50 100-tons palen worden geheid. De leng- HAARLEM, 31 maart Vandaag ver trekt een groep van 19 gehandicapte Haarlemse kinderen tussen 12 en 11 jaar naar Apeldoorn, waar tot en me. zaterdag voor hen een bijzondere *"_aas' vakantie wordt bereid. Diverse autobe zitters verzorgen het transport naar het kamp; manege Groenendaal waar de meeste kinderen rijles hebben stelde enkele paarden beschikbaar en nam ook het transport daarvan op zich, ter wijl het evenmin moeilijk bleek om ge schikte leidsters en leiders voor deze groep kinderen te vinden. Dat dit Paaskamp voor zoveel gehan dicapten doorgang kon vinden is voor al te danken aan de vele werkzaam heden welke geschiedden onder leiding van mevrouw Naessens en de heer H. Hendriks. Voor de kinderen wordt wel iswaar een bijdrage in de hoge kosten gevraagd van de ouders, doch veruit het belangrijkste deel is verkregen van een aantal ruiters, van het kindercir cus uit Hoofddorp en uit een bijzon der geslaagde kienavond in manege Groenendaal. Onder de groep die aan deze vakan tie kunnen deelnemen zijn polio-pa tiënten, spastische kinderen en trau ma-patiënten, die al menige paardrij les onder deskundig toezicht achter de rug hebben. Nu komen zij een vijftal dagen in de gelegenheid deze voor hen zo belangrijke ontspanning in de bui tenlucht te genieten. HAARLEM, 31 maart Uit de col lectie van dr. W.G.L. Wieringa, die on langs in het bezit van de gemeente Haarlem is overgegaan, wordt een ten toonstelling van cultuurhistorische dio rama's gehouden. De opening is op vrijdag 3 april 's avonds om kwart over acht in het Museum van Looy, ingang Kamperlaan. Jaap Buijs leidt de expo sitie in. te van de palen, de zwaarste ooit in Haarlem geheid, varieert van 15 tot 18,50 meter. De vloerbelasting op de begane grond en de eerste verdieping zullen 2.000 kg per vierkante meter bedragen; en op alle overige verdiepin gen 1500 kilogram per vierkante meter. De verwarming, elektrische tijdsinstal- latie en airconditioning worden geleverd door Heringa en Wuthrich N.V. te Haar lem en de liften zijn afkomstig van Duyvis te Zaandam. HAARLEM, 31 maart Een per sonenauto, die zaterdagavond omstreeks zes uur in de Gasthuisstraat onafge sloten bij een garage werd neergezet om daar te worden gerapareerd, bleek even later te zijn verdwenen. De Velsense politie vond omstreeks midder nacht in een verlaten wijk de auto terug en... een van de bestuurders, de 17-jarige classificeerder L. H. uit Haarlem. Hij was met een meisje gaan rijden en verklaarde met zijn vriend de 20-jarige betonwerker R. S. uit Haarlem, de auto te hebben gestolen. Deze werd later door de politie ge grepen. Beiden zijn ingesloten. (Advertentie) f 375.— „Nu wegreden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 - HAARLEM-N. TELEFOON 57455 HEEMSTEDE, 31 maart In de nacht van zaterdag op zondag is om streeks half vijf een personenwagen op de Van Merlelaan te Heemstede over de kop geslagen en totaal vernield. De be stuurster en een der passagiers moes ten naar een ziekenhuis worden over gebracht. De auto, die reed in de richting He renweg, werd bestuurd door de 23-jari- ge mej. S. v. E. uit Haarlem, die bij de bocht naar rechts de macht over het stuur kwijtraakte. Zij remde en raakte met de rechter zijkant een boom. De auto draaide een slag om en sloeg vervolgens over de kop. Mej. Van E. werd met verwondingen aan het voor hoofd en de linkerhand en met klach ten over pijn in de rechterschouder naar het Grote Gasthuis overgebracht. Na behandeling kon zij naar huis terugke ren. De politie heeft haar rijbewijs in getrokken, daar zij vermoedelijk onder invloed had gereden. Een naast haar zittende 40-jarige kel ner uit Haarlem werd gewond aan het rechteroog. De derde passagier, een nog onbekende vrouw, is met rugklach ten opgenomen in de Mariastichting. DE ZILK, 30 maart Op waarlijk grootse wjjze heeft gistermiddag de ge meenschap De Zilk en vele vertegen woordigers van sportverenigingen en bonden uit het land, het eerste elftal van de Zilker voetbalvereniging Van Nispen gehuldigd met het behaalde kam pioenschap dat een promotie voor de heren spelers betekende naar de derde klasse der K.N.V.B. Tientallen spre kers meldden zich, en hadden allen zonder uitzondering woorden van lof en eer voor de overwinnaars en het voltallige bestuur van de vereniging dat schuil ging achter een tafel bloemen die, bijzonder rijk in variatie en kleu- renschakering waren aangebracht door vrienden en supporters. De feestavond was in handen van de supportersvereni ging, en werd door de heer P. v. Saa- se als voorzitter daarvan gepresenteerd. Deze morele steun van de voetbalver eniging Van Nispen heeft bij de laat ste competities zich niet onbetuigd ge laten en heeft zich ook deze huldigings avond van haar allerbeste zijde laten zien. Het supporterscomité heeft na de of ficiële huldiging het bestuur met de le den en hun dames van het eerste elf tal een genoegelijke avond aangeboden. Er is daarbij goed gebruik gemaakt van het royale aanbod toe te tasten. Uit lof van de enorme rij van sprekers komen enkele kernachtige woorden naar voren, die niet dadelijk in het vergeet boek zullen geraken. Na het voorwoord van de heer Van Saase, die in het kort de aanleiding tot deze feestbijeenkomst schetste, kreeg als eerste pastoor Ha- selaar het woord, die vooral de gezonde sfeer binnen de vereniging prees. B« monde van de heer Van Saase:erhnui de burgemeester van Noordwijkerhout zich tot de aanwezigen. Na het behaalde sukses wenste deze de Zilkenaren nog meer lauweren. Burgemeester v. d. Weyden deed ztfn goede wensen vergezeld gaan van een fikse bydrage voor de z.g. bouwfonds pot. De heer De Winter sprak namens de hele sportvereniging. Zijn eerste ge dachten gingen uit naar de trainer van Van Nispen de heer Evers, die op de achtergrond zoveel verdienstelijk werk verzette. De heer De Winter hoopte dat binnen zeer korte tijd een accommoda tiegelegenheid kan worden geschapen, een sportveren. als Van Nispen waar dig. Enige toespelingen op deze, nu in planning zijnde accommodatie, maakte de heer Schaap, die namens de NKV het woord vroeg. In een rede, die tin telde van spitsvondigheden, bracht hij dank voor de goede spel door de voet ballers gebracht. Persoonlijk overhandig de hij de voorzitter vijf gloednieuwe voet ballen in een omhulsel. Na S. J. van Haaster, die namens de supportersvereniging sprak, kwam de geestelijk adviseur kapelaan Kerklaan aan het woord. In een enthousiast betoog omschreef deze duidelijk de waar de van sport als vrije tijdsbesteding. Namens de middenstandsbond bood P. Zoet een tafel aan, een speciale ver rassing voor de trainer die deze soms zeer sterk miste bij zijn massagewerk. C. Jansen richtte zich tot de aanwezi gen als promotor van de jeugdelftallen. Hij hoopte het peil in alle opzichten te handhaven zowel wat betreft het aantal opkomende spelers als de technische de tails. Ook afgevaardigden van buurelf- tallen waren ter receptie aanwezig. Ver tegenwoordigers van V.V.S.B. van Hil- legom van Concordia, van de Vogelen- zangse voetbalvereniging en tenslotte een lid van een club uit Voorburg, waarvan Van Nispen enige tijd geleden met zo veel roem ging strijken bij een uitwed strijd die eindigde met 7-1. Deze laatste club bood een prachtig boeket bloemen aan, vergezeld van oprechte bewondering voor de geleverde prestaties. Toen de rij sprekers bleek te zijn afgewerkt, ging het woord over naar de voorzitter van Van Nispen, de heer Th. Förrer. Verrast door de vele felicitatie woorden, en talrijke geschenken zowel in geld als in natura, dankte hij iedere spreker. De voorzitter liet nog in het kort het een en ander de revue passeren en merk te daarbij vooral op dat de discipline in de vereniging grote bekendheid heeft verworven. Met de wens dat alles in de toekomst tot meerdere eer en glorie van Van Nispen zou gaan verlopen zette hij een punt achter het officiële gedeel te. Betsie Jansen, Smedestraat 15, ver koopster melkhandel: Zaterdag: Achter het nieuws 6 Wurgmoord en boksen (raar voor t.v.) Artiestencircus 9 (fijner dan gewoon circus) Toneelstuk 7 (in het begin iets onbegrijpelijk) Fam. G. Kneppers, Pijnboomstraat 30 (leraar N. O.) Zondag: Erik Sikkes 5 (flauw, te veel kolder, te weinig humor) Susanna y José 7 (zijn op hun best met Spaanse dansen) Touwslagerij 7 (aardige tijdvulling) Stilte r.v.p8 idee niet zo origineel, uitwerking des te beter) Kiekeboe 4 (Taartjes-grap aardig, maar het voor gek zetten van behulpzame mensen kunnen wij niet waarderen) Kunstmaand orkest 7 (goed zonder meer) N. van Os, Frans Halsstraat 14, Haarlem, (student) Maandag: Comedy Capers 8 (als gewoonlijk uitstekend) Edmundo Ros 8 (slechte kwaliteit film) Lucille Ballshow 5 (goed voorbeeld van grof Ameri kaans amusement) Sport in beeld 8 (iets te veel voetbal) Gitaarprogramma 8 Peter Sellers 6 (goeie filmfragmenten, slechte ver bindende tekst) Indische jongen 8 (ietwat overdreven. Goeie ty pering van het aanpassingspro bleem) Boule de suif 7 (Pikant kaasbolletje) Gesprek aan de schrijftafel Geen cijfer Irriterend college HAARLEM, 31 maart In de nacht van zondag op maandag reed de 21- jarige schrijfmachinemonteur C. v. A. uit Amsterdam in de Zuiderhoutlaan een verkeerszuil omver met zijn auto. De auto zelf maakte een slip en kantel de. De bestuurder werd niet gewond, van de auto bleef niet veel meer over. De monteur, die zich later aan het bu reau kwam melden, bleek in Amster dam zes glazen bier en zeven borrels te hebben gedronken. Hij was niet in het bezit van een kentekenbewijs. Zijn rijbewijs werd ingevoerderd, hij zelf werd ingesloten. HEEMSTEDE, 31 maart De 25- jarige magazijnbediende J. A. 3. uit Hillegom is door de politie aange houden en ingesloten, daar hij wordt verdacht van opzettelijke brandstichting in het magazijn van de Grafische Groothandel aan de Hendrik de Keyser te Heemstede. De brand ontstond in de nacht van maandag op dinsdag tussen half twee en half vier. In het magazijn ont wikkelde zich zeer snel een felle brand. Een groot deel van de inboedel, be staande uit chemische stoffen en grafische artikelen ging verloren. De brand kon worden geblust met twee slangen en een schuimblusser. De ver dachte heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. JAARVERGADERING Op donder dagavond 2 april houdt de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen de jaarlijkse algemene vergadering in de muziekzaal van restaurant Brinkman. Naast de gewone jaarstukken wordt deze vergadering een afronding van de viering van het vijftigjarig bestaan en zullen onderscheidingstekens worden uitgereikt aan hen die in het afgelopen jaar op het 25-jarig lidmaatschap van de Brigade konden terugzien. HAARLEM, 31 maart Niet minder dan vier augustijner neomisten dragen in deze dagen hun eerste plechtige H. Mis op: drie in Haarlem, één in Heem stede. Zjj werden met zeven andere confraters zaterdag 14 maart priester gewüd in Nijmegen door mgr. Bekkers. Een van hen is Edward Clarenbeek, die zijn gymnasiale studie op het Thomas college te Venlo heeft gemaakt. Hij droeg gisteren zijn eerste plechtige H. Mis op in de kerk van het Klever park, nadat hij Eerste Paasdag 's mid dags om vier uur met bruidjes en leden van de jeugdbeweging was ingehaald. Tijdens de Mis werd hij gisterochtend geassisteerd door pastoor M. Louwe O.F.M., de kapelaans pater W. Prin- senberg en pater A. Verweij fungeerden als diaken en subdiaken. De Augustij ner pater Oldens hield de predikatie. Het parochieel koor verzorgde onder lei ding van de heer A. Broersen de ge zangen. Tijdens een druk bezochte re ceptie ten huize van de neomist aan' het Veenbergplein gaven velen van hun be langstelling blijk. De drie andere neomisten van Augus- tijnse huize zijn Han Schoorl, Joop Smit en Hans van den Berg. Eerstgenoem de is een oud-leerling van het Mendel- college, ook de eerste oud-leerling, die priester werd gewijd. Hij draagt zon dag 5 april, 's morgens om negen uur, zjjn eerste plechtige H. Mis op in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem-Noord. Joop Smit is een oud-leerling van het Triniteitslyceum. Zijn eerste plechtige H. Mis is aanstaande zondag om kwart over negen in de Bavo-kerk van Heem stede. Tenslotte Hans van den Berg, (Advertentie) Zijlweg 56-58 Haarlem Tel. 18014 eveneens een oud-Trinitariër. Hij is oor spronkelijk afkomstig uit de Antonius- parochie te Aerdenhout, waarvan hij de eerste neomist geweest zou zijn. Door de oprichting van de Paulus parochie draagt hij nu. zondag 5 april, om kwart over tien zijn eerste plechtige H. Mig op in de noodkerk aan het Duinroos- plantsoen. In deze jonge parochie is hij dus de eerste neomist. Ontwikkelingslectuur: Baaren, Can: Mensen tussen Nijl en zon; Boerman, Hanrath en Keuning: De wereld waar in wü wonen en werken, Dl. 6; Hoe word ik zendamateur?: Samengst. on der red. van „Radio bulletin"; Hunnin- ger: Kruistocht op Broadway; Kampen van: Het zilveren spoor; Orpheus: Niet zonder Theseus; Robinson: Eerlijk voor God; Scherphuis: Welk mineraal is dat? Teilhard de Chardin: De plaats van de mens in de natuur (r.-k. afd); Vi" jaar luchtmacht: onder red. van F de Ge- Habuit; Weijling: Het boek voor kleurkanariekweker; Wintermans: zin en maatschappij, (r.-k. afd.). Romans: Belcampo: Luchtspiegelin gen; Duncan: De vreemdeling (r.-k. afd.); Gestel, van: Buiten de grens (r.-k. afd); Halbertsma: Het neksers- hol; Kishop: Ark van Noach, toeristen klasse; Michiels: Het boek Alfa; Praag, van: De toneelspeler; O'Meara: De gro te strijd; Roche, De la: Liefde op Jal- na; Simenon: De klokken van Bicêtre; Borchert: Die traurigen Geranien; und andere Geschichten; Malamud: A new life; Marcotte: Le poids de dieu. Romans: Breedveld, De open stad (r.-k. afd.); Gulik, van, De nacht van dc tijger; Heil, Dwarsliggers; Lartéguy, De pretorianen; Loggem, van, Een zon op Hirosjima; Lynn, Geen tranen voor Johnny Brant (r.-k. afd.); Mason, Peri kelen onder de palmen (r.-k. afd.): Rasmussen, De nalatenschap; HAARLEM, 31 maart Het meest besproken Amerikaanse toneelstuk van de laatste tijd, „Who's Afraid of Vir ginia Woolf?" van Edward Albee (nu 34 jaar oud) is zaterdagavond in de vertaling van G. K. van het Reve (Wie is bang voor Virginia Woolf?) door de Nederlandse Comedie in de stadsschouw burg gespeeld. Het succes was groot. Niet omdat het zulk een aangenaam, wel omdat het een sterk geschreven stuk is. Het legt in de meest-elementaire woor den, waarover een taal beschikt, primi tieve gevoelskernen bloot, ontdaan van elke terughoudendheid, die men pleegt in acht te nemen. Het is schokkend in een mate, die voor menigeen over de schreef kan liggen van wat hij nog op het toneel aanvaarden wil. Er is overigens een opvallend ver schil tussen de vertaling van het stuk. die bij Van Ditmar, Amsterdam, is uit gegeven, en de taal, die men in de voorstelling van de Nederlandse Come die hoort. De grofste woorden en de sterkste krachttermen, die Albee rijke lijk gebruikt, zijn afgezwakt, waardoor zij nu vermoedelijk hetzelfde effect heb ben voor het gemiddelde Nederlandse incasseringsvermogen als de originele voor het Amerikaanse. Hij koos dit uitgangspunt: een wat ouderwets Amerikaans echtpaar keert terug van een wekelijks faculteits avondje, waarop rijkelijk is geschonken. Het heeft daar een jonger echtpaar uitgenodigd thuis het feesje nog enige tijd voort te zetten. De drank heeft in het bijzonder het oudere echtpaar een graad van over moedigheid bezorgd, waarin zij open hartiger zijn dan normaal en dit doet hen automatisch grijpen naar een di rectere, minder verhullende taal dan in het eigen academische milieu ge bruikelijk is: zo plat mogelijk, omdat dit zo duidelijk en op de duur ook zo kwetsend mogelijk is. Hun gewone ge dragspatroon blijft evenwel door werken: zoals in het dagelijks leven blijven zij een rol spelen, ook als zij de meest afschuwelijke dingen zeggen, want dat doen zij dan met een glim lach, alsof het een compliment geldt. In het eerste bedrijf „gezelschaps spelletje" is dit element het sterkst aanwezig. De grove taal, de bittere op merkingen behoren daar nog tot een spel, een gewaagd spel, want het wordt bijzonder kwetsende ernst. In het twee de bedrijf is het spel dan ook slechts nog schijn: het geprovoceerde venijn vreet verder, bepaalt de daden die zelfstandig naar een climax, een ontla ding voeren (Walpurgisnacht). In hel derde bedrijf (exorcisme) worden de losgebroken krachten bezworen: het spel neemt de vorm aan van een op zettelijk ritueel, waarin de illusie wordt gedood, en men elkaar, uitgeput en ge temd, op basis van de realiteit opnieuw ontmoet. De specifiek Amerikaanse trekken er in, die onder meer heten te verwijzen naar de matriarchale aard van de Amerikaanse samenleving, zijn voor de Nederlander minder gemakkelijk na speurbaar. Mogelijk waren zij in de voorstelling onder regie van Henk Rig- ters niet sterk benadrukt. Het was een heel kundige, toegewijd opgebouw de voorstelling, die in grote trekken rea listisch genoeg was om suggestief weer zinwekkend te zijn, maar ook enkele minder overtuigende, weinig ge loofwaardige passages bevatte, die weerzinwekkend vervelend waren. Het stuk vraagt soms een fellere, een har dere expressiviteit dan binnen het be reik van deze spelers ligt. Ank van der Moer brengt alles van dit type vrouw tot overtuigende expres sie, behalve haar soms alles overheer sende vermogen om zich te doen gel den, als is het maar met behulp van een loeiende stem, want daarover be schikt zjj niet. Haar kracht ligt ook in deze rol in het uitgebreid veld van menselijker, ingehoudener emoties. Ook bjj Han Bentz van den Berg mist men soms de recalcitrante hardheid, maar hij is in het geheel gezien verbluffend knap in het doorzichtig maken van zijn uiterlijke spelen en zijn innerlijke emo ties met behulp van zijn benevelde toe stand. Het jonge echtpaar, Hans Bos winkel en Femke Boersma, is voorna melijk geroepen tot tegenspel, hetgeen zij knap deden. Een knappe toneelpres tatie derhalve, al geldt zij niet een aan genaam stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3