Risicospreiding en deskundig "beheers aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Moderne regent bouwt aan Amsterdam, van de toekomst EERST DE UNIVERSITEIT, TOEN DE IJ-TUNNEL EN NU DE BIJLMERMEER Willem Andrlessen sterkeecht constructieve kracht in het Nederlandse muziekleven W w traitalO DE NEMESIS GROEP B.O.G. WAGONS-UTS//C00K '"AJ- Ergerlijk vandalisme Europees record 25 millioen Gevaarlijk terrein bij de Kuukel in de Zilk m DINSDAG 31 MAART 1964 PAGINA 9 AMSTERDAM, 28 maart Mr. Gijsbert van Hall, de burge meester van Amsterdam, zal 21 april a.s. zijn zestigste verjaardag niet vieren met een receptie in zijn flonkerende ambtswoning aan de Herengracht. Hij is die dag zelfs niet in stad of land, maar verblijft dan met een delegatie uit de hoofdstad in New York om er de representatieve en zakelijke belangen van Amsterdam te be hartigen. Weinigen zal het heu gen dat zeven jaren tevoren, de zelfde burgemeester bij zijn in stallatie verklaarde, dat de re presentatie van de hoofdstad naar buiten voor hem geen zaak van het eerste belang zou zijn. „Ik hoop", zei de burgemeester toen, „mijn gevoel voor de stad, mijn werk en mijn belangstelling voor de Amsterdammers op een geheel andere wijze te demonstreren". Klachten Geen „burgervader" - ij Donderrede anno 1947 beleggingsfonds onroerende goederen Zojuist is verschenen het 16E JAARVERSLAG (1963) Bijlmermeerbrief REIS- EN PASSAGEBUREAUX 'N MIJLPAAL VOORBIJ DE NEDERLANDSE FONDSEN MIJ. NEFO N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C) Tel. 231974 WILLEM ANDRIESSEN Goed pedagoog Sébo shampoo Een feestelijk communiejurkje in kant of nylon of heel modern in 'n geweven satijn streep of batist met pettycoat en onderjurkje. Anegang 19 Haarlem Tel. 02500-21413 door FRANCIS DURBRIDGE VLAANDEREN Advertentie Burgemeester VAN HALL viert 60ste verjaardag in New York De bestedingsbeperking was in 1957 op haar hoogtepunt en iedereen ver wachtte van de burgemeester geworden bankier vooral finnanciële maatrege len. De financiële problemen, zo klonk het in de rede, zullen mijn grootste aan dacht krijgen. En direct erop onthulde mr. Van Hall een zeer persoonlijke be kommernis: het handhaven van de u- niversiteit van \msterdam aan de spits van het Nederlandse hoger onderwijs. De ontwikkeling gaat soms anders dan een jonge burgemeester het zich voorstelt. Het probleem van de univer- siteitsfinanciëring is grondig opgelost en burgemeester Van Hall verdient er, te zijner tijd, een portret voor in de ver gaderzaal van het College van Curato ren. Maar sinds de goudstroom uit de Rijkskas onafgebroken naar de hoofd stedelijke universiteit vloeit, zijn haar ruimtelijke eisen zo groot geworden dat nu dezelfde beschermheer van die uni versiteit als burgemeester van een met grote ruimtenood kampende hoofdstad wel eens de wenkbrauwen fronst. Hij is, bij voorbeeld, nog steeds niet overtuigd van de onmogelijkheid om op het Wilhelmina-gasthuisterreïn een mo dern medisch academisch centrum te bouwen. Hü staat in die mening vrijwel alleen, maar de tegenstanders hopen nog altijd dat zij hem tot andere ge dachten zullen kunnen brengen. Het zal aan zijn verdiensten voor de universiteit weinig afdoen. Tenslotte waren er in Den Haag over dezelfde uni versiteit nog veel grotere misvattingen. Toen burgemeester Van Hull in 1957 zijn opwachting maakte bij een zeer hoog geplaatste landsbestuurder en di rect de zaak van de rijkssteun voor de universiteit aan de orde stelde, was het antwoord: „Ik denk er niet aan. Jullie gebruiken dat geld toch maar om de IJ-tunnel te bouwen". Amsterdam heeft nu (bijna) een IJ-tunnel en een welvarende universi teit en de burgemeester heeft al ve le representatieve delegaties naar binnen- en buitenland geleid. De ont wikkeling, wij zeiden het al, gaat soms anders dan men denkt. Spee chen, zei de burgemeester bij zijn eerste interview, is niet mijn sterk ste kan. Maar toen 't koninklijk paar in 1962 zijn zilveren huwelijksjubileum in Amsterdam kwam vieren, was het juist burgemeester Van Hall, die met een feestrede recht uit het hart -„lie ve bruid, beste bruidegom" - een nieuw en welkom geluid bracht in de verhouding van koningshuis en burge rij. In de raad pleegt de burgemeester door een nogal studentikoze wijze van zitten om niet te zeggen hangen in zijn pontificale voorzitterszetel de raad en bezoekers van de publieke tribune te verbazen en soms wel te ergeren. Niettemin is er altijd aan dacht als hij het woord neemt. Zijn betogen gaan recht op de man en de zaak af. Soms wel eens al te recht. Menig jong raadslid heeft ervaren, dat de studentikoze burgemeester in het hoogste bestuurscollege van de stad 'geen dispuutvergadering ziet en alle pompeus vertoon van misplaatst zelfbewustzijn nogal hardhandig af straft. Er zijn momenten geweest dat het ging spannen tussen een deel van de raad en de voorzitter. Maar het is, merkwaardigerwijs, nooit tot een uit barsting gekomen. Naast hardnekkigheid en een nogal ontvlambaar humeur, kent de raads voorzitter ook gevoel voor humor. Hij prikt zijn ODmerldngen ontspannen in een situatie en lacht zelf het hardst om het effect. Van Hall, zei een man van de zeer linkse hoek, is geen jofele maar wel een joviale burgemeester. Als de bjj wyien nogal lastige raad zyn burgemeester de voet nooit heeft dwars- gezet, dan ligt de oorzaak zonder twij- fel in de algemene overtuiging, dat de burgemeester voor zijn stad geen moei te teveel is. Hij spaart zichzelf niet en zelfs zjjn mislukte plannen hebben zijn reputatie naar buiten eerder versterkt dan verzwakt. Met nauweiyks verborgen ergernis geeft hy b.v. toe, dat zyn plan tot reorganisatie van de gemeentelijke administratie op een dood spoor is ge raakt. Het aanvankeiyk met enthousiasme aangesneden werk is doodgelopen in competentiegeschillen en wetteiyke hin derpalen. Naar buiten biyft mr. van Hall de stryder voor een efficiënt ge- meentebeheer, maar populariteit op dit soort zwakke gronden is het laatste wat hij zoekt. Op het stadhuis zeggen inge wijden dat de burgemeester het resul- te taat van zyn reorganisatieplannen pessimistisch ziet.,,Het werkt wel door", zegt men, „maar het gaat minder vlug dan hij wil." Niets irriteert mr. van Hall meer dan te merken dat adviescolleges en ambte naren geen gevoel tonen voor de econo mische behoeften van de stad. Hy wil koste wat kost de indruk wegnemen, dat ten voor zyn overtuiging. Hy heeft daarna vrywel elk beroep aanvaard dat op hem werd gedaan als het erom ging sociale en culturele instellingen te be sturen. Alleen toen men hem vroeg bur gemeester van Amsterdam te worden, heeft hy lang geaarzeld. Achteraf vindt hy die aarzeling wat overdreven. Hy heeft ervaren dat men in Amsterdam wat kan bereiken als men wil. De con junctuur van de afgelopen jaren heeft Amsterdam, eindeiyk, klaar gevonden om kansen te grypen. Vanuit het ge meentehuis gaan voortdurend prikke lende impulsen naar het bedryfsleven om méé te doen. Het Hiltonhotel was een gemeenteiyk initiatief, evenals het Graanoverslagbedryf. De poort van ha ven IJmuiden gaat wyd open, wie grypt de kansen? Nieuwe industriegebieden worden ontsloten, de stadssanering komt op gang, en er wordt getekend aan een ondergrondse. Dat is natuurlek niet allemaal de ver dienste van een burgemeester. Maar wel duikt altyd in de ontwikkeling van een project ergens de burgemeester op. Hy coördineert, tast mogeiykheden af, laat een naam vallen, geeft een advies, luistert soms en praat een andere keer weer zeer langdurig met een sleutelfi guur. Hy is zelden geheel tevreden, maar hy heeft ook een hekel aan amb telijk perfectionisme. Hy is snel geprik keld en soms scherp van tong, maar hy houdt de grote ïynen met zorg in het oog. Zyn ideaal, een gespannen daad krachtig ambteiyk apparaat met een kleine kern van competente en onver moeibare leiders in een stad, die ook voortdurend de bewustheid van het lei derschap in zich draagt, zal waarschijn- lük nooit geheel werkelijkheid worden. Maar zyn idealen typeren zyn instel ling. Hy is niet het type van de burger vader, maar vooral van de bestuurder. Hy maakt de indruk van een man, die moeite heeft zyn temperament te be heersen, maar die in de loop der jaren heeft geleerd oog te krijgen voor de ge compliceerdheid van de menseiyke na tuur. Toen aan het eind van de jaren vyftig Amsterdam begon te merken dat de ach terstand op Rotterdam geen verzinsel van journalisten maar werkelijkheid was, en dat de critiek op „Amsterdam- plannenstad" ook bepaald niet onge rechtvaardigd was, kreeg men behoefte aan een burgemeester „zonder woorden en met veel daden". Mr. Gösbert van Hall past in dit verontruste Amsterdam. Hy heeft met tact gepoogd het trage be dryfsleven tot initiatief te brengen, hy heeft zelfs geprobeerd de gesloten burcht van „Publieke Werken" in de bestuur- ïyke greep te krygen. Het is niet alle maal gelukt, maar de zeven jaren van Van Hall zyn gelukkig toch geen, al te magere jaren geworden. K. op het stadhuis fantasieloze ambtenaren aan de hand van meestal verouderde in- stucties dikwyis belangrijke plannen en voorstellen uit de burgerü naar de prul- Iemand verwijzen. Elke klacht op dit ge bied laat hy onderzoeken en de commis sie of de ambtenaar, die het kille brief je heeft ondertekend, kan voortaan op controle van B. en W. rekenen. Er ha pert nog steeds veel in de samenwerking iussen overheid en bedryfsleven. De schuld, zegt de burgemeester voorzich tig, ligt aan twee kanten. Men moet begrypen dat sommige din gen gewoon niet kunnen, maar men moet ook begrypen dat meer dingen in Amsterdam kunnen dan men denkt. Het zou hem veel waard zyn als de gemeen- teiyke overheid, die de grootste werkge ver van de stad is, ook vertegenwoor digd was in de Kamer van Koophandel. De Kamer zou dan een zeer doeltreffend gesprekscentrum kunnen worden. Nu werkt men nog veel langs elkaar heen. Als er tenminste gewerkt wordt. Er wordt veel van de diplomatieke gaven i Advertentie) Eén telefoontje of kaartje en wij zenden u dit gaarne toe. N.V. Hollandsche Belegging en Beheer Maatschappij Keizersgracht 706, Amsterdam, telefoon 020-67661 van de burgemeester gevergd in een tyd dat de problemen zich van alle kanten opdringen. Onder de ingewijden is er geen eenstemmigheid over de vraag of burgemeester van Hall een goed diplo maat is. Men is geschrokken van zyn uitvallen tegen Rotterdam en nog meer van zyn donderrede tegen de minister van Binnenlandse Zaken toen het mis ging met de Bijlmermeer. Anderen zeg gen dat deze ontladingen de atmosfeer gezuiverd hebben. Zolang de Bylmer- meer-affaire nog geen oplossing heeft gevonden, blijft het eindoordeel nog on zeker. Burgemeester van Hall noemt de Byl- mermeer het belangrijkste probleem van vandaag. Er moet, zegt hy, een oplos sing komen voor de bestuursprobiemen van de grote stadsgewesten. „Ik heb vóór de Rijnmond gekozen, hoewel ik er van overtuigd ben dat deze wet niet ver genoeg gaat. Maar wij moeten een begin maken, om van deze mislukkingen te kunnen leren." Probleem twee is het verkeer. Het laat de burgemeester geen uur met rust. Zyn ideaal is de bouw van zeer veel en zeer grote parkeergarages, ook in de binnenstad en een parkeer verbod voor de hele grachtengordel. Als jong bankier heeft hy enige jaren in New York gewoond en zijn ervarin. gen daar vertelt hij aan ieder, die ze horen wil. Het verteilen is trouwens een typische fewoonte van burgemeester van Hall. yn verhalen hebben altyd een mo raal. Elke ervaring vindt ergens een plaats in het ordelijke brein en wordt geregistreerd als karakteristiek voor een bepaald probleem. Komt een be paald probleem aan de orde, dan komt soms automatisch het verhaal tevoor schijn. Sommige verhalen zyn zo lang zamerhand algemeen bekend. Ze type ren de bestuurder die graag uitleg geeft van zyn bedoelingen. In het klein en in het groot. Sinds burgemeester van Hall in het Amsterdamse stadhuis zetelt wordt er energiek aan gemeentelyke voorlichting gedaan. Toen de Bijlmermeer-affaire ging spannen kreeg zelfs elke burger een brief thuis van het gemeentebestuur met uitleg over de stand van zaken. Ondanks de vele problemen die het welvarende Amsterdam thans kent is burgemeester Van Hall geen zwaar wichtige bestuurder. Hy vertoont niet de neiging om als Atlas het complete pakket van problemen dagelijks rond te dragen. Hy kan soms de tobberij ener giek van zich afschudden en dan ver toont zyn gezicht die genoeglijke gea museerdheid van een man, die plezier heeft in zyn werk. Hy voelt zich thuis in Amsterdam. Hij voelt zich nu ook thuis in zyn bestuurszetel en hy is be reid om al zyn energie (en zyn gezond heid) op het spel te zetten om zyn stad naar een goede toekomst te leiden. Hy heeft de statuur van een bestuurder op gebouwd uit de ervaring van vele ja ren. De crisis bracht hem als zoon van welgestelde huize voor wie menige be stuurszetel vrij stond, in contact met de zwaarst getroffenen, de arbeidende be volking. Hy heeft die ervaring verwerkt en het liberalisme vaarwel gezegd. De oorlog heeft hem gesterkt in zyn overtuiging dat men moet durven vech- illem Andrlessen, die In Amster dam is overleden, was de „grand old man" van de Nederlandse concertpianisten en hij was daar heel ongemerkt toe opgeklommen. Men heeft tientallen jaren met hem geleefd in het Nederlandse muziekleven en men heeft hem nauwelijks zien veranderen. Men bedacht niet, dat hij ouder werd, ook niet toen hy zyn leeftijd daartoe gekomen was afgetreden als direc teur van het Amsterdams Conservato rium. Hij bleef trouwens in de roulatie, gaf zelf concerten, verscheen trouw in het Concertgebouw juist toen hy meer tijd had gekregen, en was ook altyd by operarpremières te vinden. Langzamer hand trad hij minder op, maar het ging allemaal zo geleidelijk, dat het nauwe lijks opviel. Hij bleef vief en bewoog zich gemakkelijk, gevat van geest, al tyd bereid tot een onbevangen praatje, waarin hy aanknoopte by wat hij zo juist gehoord had. Willem Andriessen had het vermogen heel bescheiden en gewoon in zyn doen te zyn, een grote podiumcarrière heeft hem in dit opzicht niets aangedaan. Hy vond zich niet interessant; hy vond de componisten interessant; en hij beschouw de zichzelf maar als een eenvoudige mu zikant, een man van het vak die hun werken liet horen naar zijn beste vermogens. Die waren aanzienlijk genoeg en ze werden bovendien gekenmerkt door een markante persoonlijkheid. Hy was een typische Hollander; er was iets in hem van de klaarte en zuiverheid van de Noordhollandse stad waar hy vandaan kwam. Hy had ook iets van die nuchterheid, die daaraan inhae- rent is, nuchterheid die een fyn aan voelingsvermogen niet uitsloot. Hij maakte nergens drukte van, aller- Advertentie) Zo juist verschenen: Vakantie-programma 1964 ITé-vliegreizen programma I Etappe-programma voor automobilisten Gratis op aanvraag beschikbaar Meer dan 400 eigen kantoren In Nederland: PM: i-y Advertentie sedert 1 jan. 1964 steeg het aandelenkapitaal met meer dan 30%, van f 19 millioen naar f 25 millioen minst van zyn manier waarop hy piano speelde en werken vertolkte. Hy ging maar zitten en begon met grote eenvoudigheid van geest. Als zyn spel in sommige werken wel eens een tikje naar het simplisme neigde, dan stond daar tegenover, dat het bijzonder zuiver gericht was op het schone handwerk, dat in de compositie vervat was. Hy liet altyd de compositie zien; dat was in een wereld waarin het virtuozendom geen golf van egocentrie te excentriek is, een niet genoeg te waarderen kwali teit van Andriessens muzikanteske na tuur. Hij had een zeer groot en veelzijdig repertoire, dat liep van Bach via de Duitse klassieken en romantici tot De bussy, Ravel en hun tijdgenoten toe. En hij schuwde het in het geheel niet in zijn recitals een lans te breken voor verwaarloosde componisten zoals Reger, die hy in zyn robuuste natuur en zyn weerbarstige gevoelig heid uitstekend verstond, juist misschien omdat zyn eenvoudig inlevingsvermo gen zo gemakkelyk de gevoeligheden on der die weerbarstigheid ontdekte. Maar voor zyn zeer talrijke bewonderaars was Andrlessen toch voornamelijk de vertolker van Beethovens monumentale sonaten en pianoconcerten, alsook van Chopin. Van de laatste vermoedelijk omdat er zoveel poëzie in diens muziek is, die Andriessen evenzeer bewonder de als zyn vooroeeldige pianistiek. Van de eerste stellig om zijn in wezen hart grondige menselijkheid. illem Andriessen was zeer men selijk; het sprak door de vrien delijkheid heen waarmee hy iedereen tegemoet trad. Hij was een goed pedagoog omdat hij belangstel ling had en het wist uit te leggen; hy animeerde. Vandaar ook dat hij zich in latere jaren is gaan toeleggen op con certen met instructieve toelichtingen, die hy gaf op onbevangen met een tik je humor gekruide toon. Als Conserva toriumdirecteur hebben zijn pedagogi sche kwaliteiten tot groot voordeel van enige generaties leerlingen gestrekt. Willem Andriessen is een sterke, echt constructieve kracht in het Nederland se muziekleven geweest. Er behoort wat toe om een conservatorium te organi seren en te besturen, dagelyks lessen te geven en dan bovendien dan nog zoveel te studeren als nodig is om een drukke concertpraktijk gaande te hou den. Misschien heeft dit alles de com ponist in hem wel enigszins verdron gen. Men moet tenslotte kiezen. Hy heeft weinig geschreven, o.a. een Mis door Theo v.d. Bijl eens in de Grote Willibrordus uitgevoerd, toen de evolu tie eindelijk zover was gevorderd dat zij de kerkelijke goedkeuring kon krij gen liederen en een pianoconcert, werk uit zyn jongere jaren. Niet lang voor 1940 is er nog een Pianosonate van hem verschenen, die de weerslag vormt van zijn gerijpte ervaring als kenners van de ontwikkeling van de pianostijl, een heel heldere en puntige muziek waarin men diezelfde klaarheid en nei ging tot sereniteit terugvindt die we van de pianist zo goed gekend hebben. HILLEGOM, 31 maart Vanuit de omgeving komen er tegenwoordig veel jongens en meisjes naar het jeugdge- bouw achter de St. Josephkerk. Velen komen per fiets en zetten deze dan op het plein naast het jeugdgebouw neer. Het waren dezer dagen ongeveer veer tig fietsen. Men kan zich de schrik indenken die de jongens en meisjes ondervonden toen zy tot de ontdekking kwamen dat alle banden leeg waren, doordat onverlaten de ventielen er hadden uitgehaald en deze weggegooid hadden. De politie heeft de zaak in onderzoek. BAKOE, 31 maart De Rus Georgy Prokopenko heeft het Europees record op de 200 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 2 min. 30.2 sec. Het oude record stond sedert verleden jaar op naam van zijn landgenoot Ivan Karet- nikov met 2.31.9. Een sterk en oprecht muzikant is Wil lem Andriessen geweest. Hy heeft in de Nederlandse muziek een weldadige werkdadigheid uitgeoefend. (Advertentie) Een produkt van l'Oréal de Paris DE ZILK, 31 maart De politie in De Zilk doet een beroep op de ouders en de jeugd van de Zilk om zich niet te begeven naar het stuk duingrond juist voor de onlangs afgebroken boerderij De Kuukel waar momenteel wordt ge werkt aan een viadukt. Er blijkt hier een gevaarlijke situatie te bestaan. Een gedeelte van het geraamte is nog niet verwijderd. De kans is niet uitgesloten dat onverwachts ijzeren binten naar be neden storten. (Advertentie) VOOR BETERE KINDERKLEDING VANUIT HET HOOFD KWURTIER VfjN DE NEMESIS SITUATIE MEESTER VOSPB" VERBINDEN HEBBEN HANDLANGERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9