w Einde befaamd Topgevel valt: vijf gewonden in Amsterdam DAVERENDE SLAG aan het Waterlooplein doet mensen uit hun huizen snellen CLIMAX IN BRAZILIË Opstand tegen de rode koervan president Goulart Gouverneur van deelstaten achter behoudsgezinde rebellie bij strijdkrachten Belgische trein reizigers trekken aan noodremmen Winkelmeisje redt gezin van gasdood f I! Beatrix met auto uit de bocht ^evloffen Man met dochtertje bij botsing gedood Pas gekochte auto schuift bij Nijmegen onder vrachtwagen Melk maandag ÉÉN CENT duurder [jf Uoop «lee MORRIS i'tef -Het weer- April begint koud Blauive zegel automaten worden vervangen Rel in de exprestrein Bergen- Brussel wegens tariefsverhoging Spoorweg personeel krijgt de klappen Parlementsleden ongerust over apartheid mm Op eerste Paasdag De marechaussee schroeft snel het nummerbord af Eind 1964 gaat prijs nogmaals 1 rent omhoog Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif Jongen in Zeist verongelukt Geestelijke adviseurs Noordoostelijke wind Beroep ziekenfondsen in zaak-Koppert Jongen verdronken in Amsterdam WOENSDAG 1 APRIL 1964 88ste JAARCANC No. 31705 Het pand aan het Waterlooplein in Amsterdam (hoven), waarvan de gevel op straat terecht kwam tijdens de verhuizing. Nieuwe taakomschrijving VERBOUWINfiSBITVERKOOP Regenjas a la Suisse va. 79.50 PiÉi ÉK-- ar Ir - RIO DE JANEIRO, 1 april (UPI) Federale troepen in de op een na grootste deelstaat van Brazilië, Minas Gerais, zijn gister avond aan het muiten geslagen. De regering van de staat heeft zich zelf ook in opstand verklaard tegen de te „links" geachte koers van president Goulart, die van „communisme" beticht wordt. Een legerwoordvoerder in de hoofd stad van Minas Gerais, Belo Hori zonte, heeft gezegd dat president üoao Goulart van Brazilië in Mi nas Gerais niet meer als zodanig wordt erkend. „Als hij een gene raal naar hier zou sturen om te interveniëren, dan zal deze op het vliegveld gearresteerd worden", zei hij. BRUSSEL, 1 april België's minister van Economische Zaken heeft zijn landgenoten vanochtend ettelijke aprilmoppen voorgescho teld, die vermoedelijk een bittere en blijvende nasmaak zullen achterlaten en die overigens geenszins bedoeld zijn als een ge legenheidsfopperij. Inderdaad zijn met ingang van heden een niet gering aantal prijsverhogingen in de levensmiddelensector van kracht geworden, onder meer voor wat betreft de melk en het brood. Y Jaccjue! PRESIDENT GOULART laveren tussen uitersten Barteljorisstraat 5 - Haarlem Ook koffiemelk 'extra speling voor de doe-het-zeiver Geschept BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der KaHen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur- Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter. hoogte. Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 april „Ik voelde lucht op het touw en toen wist ik het roeteen". Nog natrillend van de schrik zat verhuizer Cor de Roo (53), heftig trekkend aan zijn sigaret, gisteravond in zijn gedeukte verhuiswagen en keek naar de ravage voor het „autokerkhof" van Jack Maandag, Waterlooplein 98, waar bü het neertakelen van een kachel de complete top van 't huis met de hijs- balk omlaag was gekomen. Cor de Roo, die de last op de derde verdieping had aangeslagen, kon nog juist terugsprin gen toen de zware, met natuurstenen versterkte gevel in beweging kwam. Zijn twee helpers beneden, Manus Hoopman en Willem Ruijzendaal werden door de steenregen geraakt evenals een voorbij ganger, de heer Las van Bennekom en twee buurjongens, Fanie (14) en Chris (16) Ewaard, die voor hun plezier bij de verhuizing hielpen. Na de slag, die alle buurtbewoners uit him huizen deed snellen, volgde het gekerm van de ge wonden. De politie van het nabijgelegen bureau evenals de GGD en de brand weer waren er zeer spoedig bij om de gewonden naar het Weesperplein- ziekenhuis te brengen. Het ongeluk gebeurde bij de ver huizing van de familie K. Worms, die op de derde verdieping woont van het negentiende-eeuwse huis, dat door de gemeente is opgekocht en dat spoedig, evenals alle andere woningen in de omgeving, 2aj wor(jen afgebroken om het terrein vrij te maken voor het den BOSCH, 1 april Op de giste ren gehouden vergadering van de Ka tholieke Onderwijzers Bond in het Bis dom Den Bosch, deelde de geestelijk adviseur drs. P. Veuger mee, dat bin nen afzienbare tijd bisschoppelijke richt lijnen te verwachten zy„ aangaande de taak van de geestelijk adviseurs bij de verschillende maatschappelijke organi- (Advertentie) Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) en aanhoudend koud weer met veel bewolking en plaatselijk enige neer slag, Matige, af en toe krachtige, noordoostelijke wind. DONDERDAG: Zon: 6.18-19.15; maan: 0.06-8.44. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 1 april In het oosten van ons land werd gisteren 8 gr. ge meten, maar de oostenwind voerde van daag alweer wat koudere lucht aan. Het neerslaggebied van een depressie bo ven Hongarije trekt via Duitsland ook naar onze omgeving. Het blijft daarom bewolkt, met nu en dan wat lichte regen •n middagtemperaturen tussen 4 en 6 gr. welke voor april veel te laag zijn. nieuwe raadhuis. Het neertakelen van de huisraad was bijna gereed, toen de top in beweging kwam. De ouders van de beide gewonde buurjongens Erwaard waren juist naar het ziekenhuis voor een bezoek aan hun dochtertje Beppie (4), dat 's middags in de Amstel was gevallen en met moeite was gered. „Dit is een^oude versleten buurt," zei een bewoner, die zelf al geruime tijd wacht op een aanbod voor een nieuwe woning, want ook zijn huis staat op de slooplijst. „Er komen hier elke dag brokken en stukken omlaag. Zulke on gelukken staan ons nog wel meer te wachten". Het pand Waterlooplein 98 huisvest op de begane grond de bijna legendarische autosloperij van da°k Maandag, die reeds van ver voor de oorlog stamt en vooral in vroeger jaren veel vertier in het drukke leven van de markt heeft ge bracht. Later op de avond heeft de politie medegedeeld dat de beide verhuizers en de voorbijganger na een behandeling in het ziekenhuis naar huis zijn gebracht. De beide jongens Ewaard, die het ergst waren gewond, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Advertentie) Zwitserse exportstempels zijn nog nat Jas blijft echter zéér droog in regenl Klassiek model in een kreukherstellende kwali teit. Mouw: raglan of inge zet. Kraag: hooggesloten óf reverkraag. In fraaie lichte- en midden-tinten. HAARLEM, 1 april De Haarlemse P.T.T. gaat de bekende blauwe zegel automaten vervangen. Er zullen geel- gekleurde exemplaren van kleiner for maat voor in de plaats komen. Deze zullen twee verschillende zegels kunnen leveren: 5 en 12 cent. De nieuwe automaten zullen voorlo pig slechts worden geplaatst bij het districtspostkantoor, het stationspostge- bouw, op het Stationsplein in Haarlem, bP het bijkantoor in Heemstede en het Postkantoor in Hillegom. Het districtspostkantoor en het bijkan toor in Heemstede worden tevens uitge rust met een briefkaartenautomaat en een wisselautomaat, die na inworp van i gulden, 2 kwartjes en 5 dubbeltjes teruggeeft. Het districtspostkantoor krijgt bovendien een automaat voor ze gels van 25 en 30 cent. Wm® «ËSÉÉi De opstandige troepen hebben hun trouw beloofd aan de gouverneur van Minas Gerais, Magalhaês Pinto. Deze zei instemmingsbetuigingen te hebben ge kregen van de behoudsgezinde gouver neurs van de staten Sao Paulo, Parana en Rio Grande do Sul. Belo Horizonte is een stad met een bevolking van on geveer 600.000 zielen. De staat Minas Gerais telt er om en nabij de tien mil joen, een-achtste van de totale bevol king van Brazilië. Belo Horizonte bezet een sleutelpositie aan de verkeersweg en op de luehtroutes tussen Rio en Bra silia, de formele hoofdstad van Brazilië. De opstand is de climax van politieke spanning in heel Brazilië over de linkse neigingen van de regering, die weigert de 1425 door de communisten gesteunde marinemannen te straffen die een ver- ff Tijdens de paasperiode zun 68 mensen door verkeersongeluk ken om het leven gekomen. (Rtr) (Van onze Brusselse correspondent) Deze nieuwe stijging van de kosten van levensonderhoud waarva. de des kundigen vooralsnog niet verwachten dat zij inflatoire consequenties zal krijgen manifesteert zich echter op de meest gevoelige manier in een aanzienlijke op waartse beweging van de spoortarieven. Voor sommige categorieëi. van reizigers wordt de trein ineens twintig procent duurder. De prijs van een traject in tweede klasse wordt thans berekend op basis van een frank per kilometer, in de eerste klasse op basis van 1,5 frank per kilometer. Vooral onder de werknemers, die da gelijks uit de verste uithoeken der pro vincies naar de hoofdstad trekken, is de ontevredenheid over de gang van zaken zeer groot. Tientallen hunner gaven gis teren op spectaculaire wijze uiting aan hun ontstemming in de exprestrein Ber genBrussel door, de een na de ander, aan de noodrem te trekken en aldus een vertraging van ruim vier en een half uur te veroorzaken De afstand tussen beide steden bedraagt amper vijftig ki lometer en de exprestrein pleegt er nor maal niet meer dan 35 minuten over te doen. Gisterochtend echter arriveerde de trein, die oim 7.24 uur uit de hoofdstad van de provincie Henegouwen was ver trokken, pas om 12.28 uur in Brussel- Zuid. In het hoofdstedelijke station hielden de verbolgen reizigers ook nog een ru moerige betoging, tijdens welke zij het ontslag van de min. van verkeer eisten, waarna zij zich naar de stationschef spoedden om een officieel document te krijgen, dat de vertraging van de trein moest bevestigen en hun te late aan komst ten kantore wettigen. De rel had op de betrokken lijn een zekere dhaos tot gevolg, zodat onder meer een der internationale treinen Amsterdam BrusselParijs een achterstand van een half uur opliep. DEN HAAG, 1 april Het socialis tische lid van de Tweede Kamer, de heer J.J. Voogd uit Haarlem, heeft 91 leden van de Eerste en Tweede Kamer bereid gevonden een verklaring te te kenen, waarin aan ongerustheid over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek uiting wordt gegeven. Deze Kamerleden behoren tot de frac ties van de PvdA (54), KVP (23), PSP (5), WD (4). CHU (3) en ARP (2). De heer Voogd heeft niet aan OPN-Kamer- leden gevraagd de verklaring te onder tekenen. Aan deze verklaring hebben twee honderd Nederlanders onder wie tien tallen hoogleraren, juristen en geeste lijken, adhesie betuigd. De verklaring is toegezonden aan de ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland. Zij be helst een beroep op de regering van dit land om „met representatieve verte genwoordigers van de niet blanke be volking in overleg te treden, ten einde gezamenlijk een uitweg te vinden uit de thans perspectiefloze situatie". lopen opstand tegen de regering op touw gezet hadden. Volgens uit Belo Ho rizonte in Rio ontvangen berichten, wil de gouverneur via de radio een beroep doen op de Braziliaanse strijdkrachten om het bewind van president Goulart omver te werpen. In de hoofdstad van Minas Gerais zijn zestig vakverbondsleiders die achter Goularts politiek staan, gearresteerd. Alle kranten en radio- en televisiezen ders in Belo Horizonte zijn onder „be scherming" van de politie geplaatst. De radiostations deden in een gezamenlijk programma een beroep op de andere stations in Brazilië om zich bh „het vrjj- heidsnet" aan te sluiten. GRONINGEN, 1 april Het zeven tienjarige winkelmeisje Wilma Dijk huizen besloot gistermorgen niet eerst naar de dokter te gaan, zoals zij aan vankelijk van plan was, maar eerst naar haar werk. Dit is waarschijnlijk de redding geweest voor groentehan delaar B. J. Twickel, 34 jaar, uit Mus- selkanaal, zijn 33-jarige echtgenote en zijn vier kinderen, Ria, Rieks, Peter en Gerda, respectievelijk acht, zes en vijf jaar en acht maanden oud. Het hele gezin lag bewusteloos in de slaapkamers als gevolg van gasvergif tiging, toen Wilma omstreeks acht uur arriveerde bij de groente- en fruitzaak waar zij werkzaam is. De zaak is ge vestigd aan de Marktstraat In Mussel- kanaal. Wilma vond alles potdicht. Zij ver moedde onraad en toen zij zich ver beeldde zwak hulpgeroep te horen aan de achterzijde van de woning, bedacht zij zich niet. Zij zette een ladder tegen de muur en klauterde via een raam naar binnen. Snel gooi de zij alle ramen en deuren open. riep buurman Middelkamp te hulp, die op zfln beurt de dokter en het gasbedrijf alarmeerde. Wilma hielp daarna de dokter om de bewusteloze familie naar buren over te brengen. De kinderen waren al gauw weer op verhaal, maar het echtpaar Twickel bleef nog geruime tijd bewus teloos. Gisteravond voelde de hele familie zich weer goed. Er heeft een lek ge zeten in een gasleiding. De familie voelde zich de laatste tjjd al niet goed, maar er werd niet aan gasvergiftiging gedacht omdat de woning niet op het gasnet is aangesloten. (Advertentie) ADVISEUR VOOR v W HERENKLEDING (Van onze correspondent) BAARN, 1 april Prinses Beatrix is op de eerste Paasdag tussen tien uur en half elf met haar auto uit de bocht van de asfaltweg gevlogen, die van haar kasteeltje Drakesteyn naar de Hilversumseweg loopt. De Hilver- sumseweg verbindt de gemeente Hil versum met de gemeente Baarn. De prinses wilde in de kerk aan de Brink in Baarn de Paasdienst bijwonen waar ook de koningin en de prins aanwezig waren. Het is mogelijk, dat de prinses te hard heeft gereden, maar zij heeft zelf verklaard even duizelig te zijn ge weest. De auto schoot naar de linker kant van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand, midden in het struikgewas. De prinses is teruggelo- §en naar het kasteeltje, vanwaar zij e marechaussee heeft gewaarschuwd. Deze heeft snel het nummerbord, AA- 99, van de zwaar beschadigde auto af geschroefd en deze vervolgens naar de garage gesleept. Dit late bericht van de korpschef van de politie in Baarn die in het ongeval geen nieuws zag komt niet geheel overeen met de lezing van de Rijksvoorlichtingsdienst. De ze dienst antwoordde op vragen van het ANP, dat de prinses op eerste Paasdag met haar auto tegen een boom is gereden, toen zij op weg was van paleis Soestdijk naar kas teel Drakesteyn. De prinses bleef on gedeerd. Haar auto werd aan de voorkant zwaar beschadigd, aldus de RVD, die tenslotte meedeelt, dat de prinses later op aandringen van prins Bern- hard medisch is onderzocht in het academisch ziekenhuis in Utrecht UTRECHT, 1 april De advocaat van de Utrechtse ziekenfondsen, mr. J. Jolles uit Amsterdam, heeft bij het gerechtshof aldaar beroep aangetekend tegen de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank in kort ge ding, dat de ziekenfondsen het ontslag van de chirurg P. C. Koppert als me dewerker ongedaan moeten maken. De ziekenfondsen waren tot dit besluit fekomen, omdat dokter Koppert voor e televisie en in de pers had beweerd, dat artsen bij de fondsen onjuiste decla raties indienen en hij ook vergoedingen vroeg voor genees- of verbandmiddelen, die niet waren voorgeschreven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 april Met ingang van maandag 6 april zuilen melk en aanverwante produlcten als karnemelk, yoghurt, pap en vla 1 cent duurder wor den. Voor het einde van dit jaar. maar niet voor 1 november zullen de prijzen van deze produkten nogmaals met 1 cent worden verhoogd. Deze verhogin gen houden verband met de verhoging van de richtprijs met ingang van 5 april, die gistermiddag door minister Biesheuvel is aangekondigd nadat het kabinet daar een paar uur tevoren een beslissing over had genomen. De regering heeft gisteren ook beslist in het komende zogenaamde melkprijs jaar dat loopt van april tot april acht gulden per honderd kilo melk, die bestemd is voor verwerking in de industrie, bij te dragen ten bate van de boeren. Deze toeslag kost het rijk een bedrag van 349,6 miljoen. Ln dat bedrag is voorzien op de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds. De nieuwe richtprijs ligt twee gul den hoger dan in de afgelopen vijf maan den het geval was. De richtprijs is nu vastgesteld op eenendertig gulden per honderd kilo melk. Twee gulden lager dan waar het Landbouwschap om had gevraagd. Met de richtprijs vast te stel len zegt de regering hoe groot de op brengst van de melk moet zijn, wil de Nederlandse boer er, gemiddeld geno men, baat bij hebben. De regering be rekent de richtprijs op grond van ge gevens van het Landbouw Economisch Instituut. Het instituut heeft berekend, dat de produktiekosten van de melk ver geleken met het melkprijsjaar '62-'63 zijn gestegen met twee gulden per honderd kilo. De richtprijs is een fictieve prijs: in feite kunnen de boeren meer of min der krijgen voor hun melk. Wel wordt het bereiken van de richt prijs nagestreefd. Zo heeft de regering bepaald, dat de consumptiemelk het hele jaar door, ongeacht het seizoen, 34,10 per honderd kilo moet opbrengen. Voorts wordt de opbrengst van de melk voor de industrie geschat op f 21,20 per hon derd kilo. De regering past daarbij een bedrag van acht gulden per honderd kilo. Die toeslag is niet verhoogd, verge leken met de periode voor 1 november 1963. Over de afgelopen vijf maanden bedroeg die toeslag f 8,50, omdat achter af de vijf percent van de loonsverho ging is doorberekend. Maar voor het nieuwe melkprijsiaar is bepaald, dat de loonsverhoging volledig, dat wil zeg gen, die van 10 pet., moet worden door berekend in de prijzen. Daarom is de zogenaamde verrekenprijs voor de con sumptiemelk verhoogd met 1,45 tot 34.10 per honderd kilo. Bovendien schrijft de onlangs van kracht geworden EEG-zui- velverordening voor. dat elke verhoging van de richtprijs moet worden doorbe rekend in het binnenlands prijspeil voor consumptiemelk en de verschillende zui- velprodukten. Wat de laatste betreft zal bij voorbeeld ook koffiemelk duurder worden, namelijk 2'/i cent pei liter. Mi nister Biesheuvel vindt, dat moet wor den geprobeerd boter en kaas niet ver der in prijs te laten stijgen. AMSTERDAM, l april. De tien-jari ge T. E. B. M. Lucker uit Amsterdam is gistermiddag tijdens het spelen te war ter geraakt in het liet meer gebruikte deel van de Willem Hl sluizen in Noord en verdronken. Een arbeider, die daar werkzaam is bij de aanleg van de IJ-tunnel, is de knaap nog nagesprongen maar hij was al in de diepte verdwenen. Het lijkje is later door de rijkspolitie te water opge haald. I Advertentie) fTex7 (Van onze correspondent) NIJMEGEN, I april - Bij een fatale inhaalmanoeuvre zjjn gisteravond om streeks halt zeven de 26-jarige F. den l'uinder uit Eindhoven en zijn vijfjarig dochtertje om hef leven gekomen. Zijn pas op de automarkt gekochte perso nenwagen botste bü het inhalen van een vrachtwagen in een bocht van de Graafseweg frontaal op een in de rich ting Nijmegen rijdende vrachtwagen van het veevoederbedrüf Navobi uit Staverden. Dé personenwagen schoot onder de cabine van de vrachtauto en werd nog vijftien meter meegesleurd, voordat de vrachtwagen tot stilstand kwam. Een achterop rijdende personenwagen bot ste op de vrachtwagen. Het totaal ge ruïneerde wrak van de eerste wagen raakte in brand, waardoor ook de vrachtwagen vlam vatte. Belde wagens brandden volkomen uit. Pas toen kon een takelwagen de beide wrakken uit elkander trekken. Na enkele uren kon den de slachtoffers worden geïdentifi ceerd. De bestuurder van de vracht auto en de chauffeur van de achterop rijdende wagen kwamen met de schrik vrij. Het verkeer op de Rijksweg Nij- megen-Grave moest geruime tijd wor den omgeleid in verband met de ra vage op dy weg. ZEIST De achtjarige Hendrik Bussing uit Zeist is toen hij gister avond op zijn fiets de Woudenberg- seweg alhier overstak, aangereden door een vrachtauto. De jongen werd enige meters meegesleurd en zo zwaar gewond dat hij kort na aan komst in het ziekenhuis in Zeist over leed. He' ongeluk gebeurde voor de ogen van het elfjarige zusje van het slachtoffer en de huishoudster van de familie die achter de jongen fietsten. s HEERENHOEK Gistermiddag Is hier omstreeks hall vijf de 49-jartge J. Verburg uit Kortgene (Noord-Beve land) bij een verkeei scgeiuk om het leven gekomen Hij werd op de brom fiets aangereden door een personen auto, werd geschept en kwam in de sloot langs de weg terecht. De man was vermoedelijk op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd. De bromfiets werd enige tientallen meters meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was getrouwd en va der van twee kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1