Raadgeefster van de jonge koning Constantijn Op koningin de moeder van Griekenland rust nu een zware taak Interessante vrouw met een grote wilskracht C.H.U. heeft kritiek op regeringsbeleid Onrust over toenadering tot A.R. in Artsenstaking België een feit Nonstop-overleg van 13 uur liep op niets uit Boedapest: Khroesjtsjevs bezoek wellicht ook van wereld-politiek belang Naar overeenstemming in Vakraad Metaal Nog drie meningsverschillen VANMORGEN OM VIER UUR KLM blijft twee maal per week over Pool vliegen Beatlesgaan procederen tegen Haagse kauwgom- fabrikant Stalen plaat doodt Spaanse arbeider FWW Neem mij nou. 99 Zo is het! gezellige mensen stoken Kath. onderwijzers houden vast aan hun salariseisen Motie om acties te bundelen WOENSDAG 1 APRIL 1964 PAGINA 5 Koningin Frederika van Grie kenland heeft de taak op zich genomen, haar zoon, de jon ge koning, in staatszaken in te werken. Ze zal tevens haar a.s. schoondochter, prinses Anne- Marie van Denemarken, helpen voorbereiden op haar taak, de jongste koningin van Europa te zijn, naast de jongste koning. En dat in een land als Griekenland, met zijn ingewikkelde politieke problemen en nog ingewikkelder sociale en financiële vraagstukken. Een land, waarvan de schoonheid even groot is als zijn armoede. Na elke catastrofe heeft het de hulp van het buitenland moeten inroepen, omdat Griekenland zelf de nood niet lenigen kon. In zo'n land is het wel heel moeilijk ko ningin te zijn, zeker als de vorstin een hoge opvatting van het ko ningschap heeft, met daarmee innig verweven de overtuiging, dat dit praal en uiterlijk vertoon niet kan ontberen. De tegenspraken en tegenstellingen liggen hier dan ook voor de hand. KONINGIN FREDERIKA wilskrachtig Doortastendheid 'Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Idzenga, Soembawastraat 26'in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ie harder. Maar er iets aan belévenho maar. Voor mij is dat bijverwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmte zijn. Vuur, echt vuur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik: kolen!' BOEDAPEST, 1 april (UPI) In een Engelse uitzending van radio-Boedapest, kort voor de aankomst van Sovjet-premier Khroesjtsjev werd verklaard, dat diens bezoek niet alleen van be lang was voor de Hongaarse poli tiek, „maar ook van wereld-poli tieke betekenis". Zonder overigens de controverse MoskouPeking met name te noemen, verklaarde radio-Boedapest, dat Khroesjtsjevs bezoek er wellicht toe zal bijdra gen de eenheid van de „interna tionale arbeidersklasse" te ver stevigen. (Advertentie) Koningin Frederika heeft ze echter moedig onder ogen gezien. Haar demo cratisch vorstenideaal stond haar niet toe dat haar gemaal een soort burger koning zou zijn. Ook al was hij geen rijk vorst, zodat hij bij het huwelijk van zijn oudste dochter, prinses Sophia, met de Spaanse troonpretendent Don Juan Carlos aan het Griekse parlement om een bruidschat moest verzoeken. Hetgeen overigens de Deense koning, in dezeifde situatie verkerend, eveneens zal moeten doen. Het vorstelijk verzoek en het feit dat in het openbaar verzet was aangetekend tekenen wel heel duidelijk de moeilijke positie van het Griekse koningshuis. Daaraan droeg ook de onverzettelijke wilskracht van koningin Frederika bij. Dat wijlen koning Paul in veelbe wogen tijden enorme moeilijkheden te boven kwam en het Griekse volk zijn koningshuis trouw bleef, mag niet in (Van onze parlementaire redacteur) 1 april M*- Beer- nink' ??™tter van de C.H.U., heeft °P ,V.e vergadering van zijn 5 h„irtile UWingen gelanceerd aan de huMige iregering. Hij was ernstig b «i, li .samen|ooP in ons 'and van, een "belastingdruk om van te ril- ,en in k?) ®avei1 d>e zich maar «leeds Sb.!gende lijn bewegen. Van de ~J3SE* neutralisering van de progressiefactor m de inkomstenbelas ting kf onder die omstandigheden v0° $nk r» 0,?e2j nam de heer geerni an. De heffing van succes sierechten op nalatenschappen, die van de en° eemF,rt op de andere over- gaan. noemde hu eenvoudig immoreel. °^i fer VelHL nen VOnd hi'i o°k' dat """flJf r11 al te vlot is ge weest, met toe te zeggen, dat de A.O.W. op 1 januari 1965 zal worden verhoogd. Hij vond dat dit geleidelijk zal moe ten gebeuren, waarbij de Algemene Bij standswet zou kunnen worden gehan teerd. (Deze verhoging van de A.O.W is een politiek strijdpunt, dat na de terugkeer van minister Veldkamp nu vermoedelijk wel het eerst op de agen da staf en waarover het kabinet spoe dig tot een standpunt moet komen.). Mr. Beernmk zei over de onderwij zerssalarissen, dat de zaak veel te lang Slepende is gehouden. Hij vond de be ginsalarissen te laag en de gehele schaal te lahS- .^sprak de hoop uit dat het georganiseerd overleg nog een oplossing zal kunnen vinden, zodat het parlement er niet aan te pas hoeft te komen. Niets moest de C.H.-voorzitter heb ben van deelname door ons land aan de vorming van een z.i. overbodige en dure NAVO-kernmacht. De eigen C.H.-minister prof. Andries- gen kreeg te verstaan, dat zyn prijsbe leid in C.H.-kring niet eenstemming wordt toegejuicht. De wet, die de mi nister de bevoegdheid peelt gegeven om individueel tegen prijzenuitsehieters on te treden, lag de voorzitter althans k.ii tussen overheid niet best. Overleg tussen en bedrijfsleven moet volgens hem vooropstaan. Bedrjjfsvrijheid noemde hij een groot goed. Ook een algemeen verbod van ver ticale prijsbinding was voor deze par tij, die veel middenstanders onder haar leden telt, onverteerbaar. De re gering, aldus mr. Beernink, moet de uitwerking van de eerste maatregelen op dit gebied maar eens ernstig be studeren en bjj deze studie ook mid denstandsorganisaties betrekken. De wet snijdt in eigen vlees meende de voorzitter. Ook hier heeft het aan goed overleg ontbroken, zo was zpn overtuiging. De heer Beernink sprak met grote voorzichtigheid over de verhouding tus- Hn AH. en C.H. Er is wel toenade ring, maar deze gaat niet verder dan een vriendschappelijke, waarbij goede contacten blijven bestaan. In de ver gadering werd vooral van de zijde van de jongeren gevraagd om nu eindelijk eens doortastend op te treden. Daarte gen kwamen de ouderen in opstand. Oud-minister Mulderije vreesde dat de beginselen van de C.H. in de verdruk king zouden komen wanneer men te ver tot de A.R. gaat toenaderen. Hij herinnerde eraan, dat dr. Berghuis, voorzitter van de A.R., onlangs heeft gezinspeeld op een zekere verwant schap van deze partij met de P.v.d.A. Alleen al uit Den Haag kwamen de grootste tegenstrijdigheden naar voren. De heer Schuitemaker wilde dat de beide hoofdbesturen de zaak nu eens terdege gaan aanpakken om aan het ongeduld een eind te maken. De heer Breinen van Houten, die een Scheve- ningse kiesvereniging vertegenwoordig de, vond grote terughoudendheid gebo den. Hij wees op het resultaat van de samenwerking in de Haagse gemeen tepolitiek: zetelverlies voor de protes tanten als geheel en een stad, die door louter katholieken in de top bestuurd wordt. Alleen de gemeenteontvanger is nog protestant. „Dat hebben ze slim bekeken", riep iemand uit de zaal. Mr. Beernink concludeerde dat er niet geforceerd moet worden. Hjj deel de mede dat van de duizend gemeen ten in Nederland er ongeveer achthon derd zijn, die in aanmerking zouden kunnen komen voor samenwerking van protestantse fracties. Dit is inderdaad het geval in 320 gemeenten. geringe mate toegeschreven worden aan deze bijzondere vrouw, die aanvankelijk voorbestemd leek voor een rustig be staan aan de zijde van een willekeurige telg van het een of ander teruggetrokken levend vorstengeslacht. Het moet liefde op het eerste gezicht zijn geweest tussen prinses Frederika van Brunswijk en prins Paul van Griekenland. Ze hadden elkaar voor het eerst in 1927 ontmoet, toen prins Paul op bezoek was bij hertog August van Brunswijk en Victoria Luise, dochter van de laatste Duitse keizer. Dat was op een kasteel te Gmünden, Oostenrijk. Frederika was toen tien jaar. Ze noemde hem „oom Paul" en klom op zjjn knie. Toen hij vijf en dertig was, ontmoette ze hem weer. Frederika was toen twintig. Het levendige meisje met de donkere lokken en de bruine ogen maakte diepe indruk op hem. Het was in 1938 dat de inmiddels kroonprins geworden prins Paul zjjn bruid naar Athene kon voeren. Daar werd in de kathedraal hun huwelijk ge sloten. De patriarch schoof hen de his torische ringen aan de vinger, ver vaardigd uit het goud van tweeduizend jaren oude munten. In 1947 werd kroonprins Paul koning en Frederika de koningin, tevens wat zü noemde „de moeder" van een door de oorlog geteisterd Grieks volk, een door het communisme in een meedogen loze burgerstrjjd gewikkeld Griekenland. Duizenden kinderen werden door de communisten naar Sovjet-Rusland ge stuurd. Griekenland werd overstroomd door miljoenen vluchtelingen. Frederika had tevoren de balling schap gekend. Ze verbleef o.a. van haar man gescheiden in Zuid-Afrika, waar generaal Smuts haar, nadat het tweede rangs hotel, waarin ze verbleef, was af gebrand, een behoorlijk huis ter be schikking stelde. Hier werd haar derde kind, prinses Irene geboren. Als koningin, of liever, als echt genote van de koning, op wie ze een grote invloed had, deed Frederika enorm veel voor het Griekse volk. Ze stond aan het hoofd van alle hulpacties en deed tal van weeshuizen, ziekenhuizen en andere sociale instellingen verrijzen. Onvermoeid en daarbij steeds goed lachs, klaar voor een kwinkslag. Tijdens de oorlog liet Churchill haar eens merken, dat hij wel enige be zwaren koesterde tegen haar Duitse af komst. „Ik kan me een afstammelinge van een Hohenzollern noemen", zei ze gevat tegen hem, „maar ook van uw koningin Victoria. Zegt u maar, wat u liever hebt. De „Duitse", zo is ze ook wel in linkse kringen van Griekenland ge noemd, wanneer ze zich op overigens bekwame, doch soms wel wat auto ritaire wijze in de politieke aange legenheden van het land mengde. Maar dat ze democratisch voelt, denkt en handelt, daar waren en zijn haar critici het over eens. Ze debatteerde als kroonprinses in de gevangen kampen, waar communisten zaten op gesloten, met felle propagandisten, liet als koningin haar kinderen samen opvoeden met kinderen van eenvou dige ouders, woont bij voorkeur in een villa bij Athene, inplaats van in het koninklijk paleis, dat intussen ook van heel bescheiden allure is. Ze kleedt zich elegant, maar eenvoudig, en kan met hoog en laag opschieten. Buiten Griekenland verwierf ze zich vooral bekendheid door het organiseren van de pleziertochten voor vorstelijke personen over de Griekse wateren. Haar doel was daarmee in de eerste plaats voor haar land toeristische propaganda te maken. In 1956 vertoefde ze met haar man in ons land en woonde er de feestelijkheden bij ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van prinsc ses Beatrix. Een interessante en sympathieke vrouw, wier deugden evenals haar ge breken, zoals elk mens die heeft, in een land als Hellas meer dan elders naar voren zijn gekomen. Al haar Ijve ren berust inmiddels op de gedachte dat een politiek zo verdeeld volk als het Griekse ten behoeve van zijn voort bestaan een stevig gegrondvest koning schap niet kan ontberen. Ze offerde er zich voor op en doet dit ook nu, als raadgeefster van haar zoon en van haar toekomstige schoondochter, die de schoolbanken nauwelijks verlaten heeft. DEN HAAG, 1 april De inspecteur der rijksrecherche van de veiligheids dienst van het Koninklijk Huis, de heer Th. MATTHEYSSEN, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met ingang van vandaag. s: 4/2/65 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 1 april Vanochtend vroeg hebben de syndicale kamers van de Belgische artsen „een algemene sta king van onbeperkte duur" afgekon digd. Tot deze sinds lang beraamde actie van de betrokken beroepsorgani saties, waarbij ruim tienduizend van de twaalfduizend Belgische artsen zijn aangesloten, werd kort na vier uur be sloten, nadat de laatste onderhandelin gen met de regering en de „sociale partners" (de drie grote werknemers vakbonden en het verbond van werk gevers) waren mislukt. De laatste fase van het overleg had toen reeds vrijwel onafgebroken dertien uur geduurd. Op het ogenblik van de breuk heerste een dramatische sfeer in (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Waarnemers in de Hongaarse hoofd stad achten het onwaarschijnlijk, dat er aldaar een communistische top conferentie gehouden wordt. Het wel kom voor het Sovjet-bezoek was aller hartelijkst, met de gebruikelijke om helzingen, bloemen, banketten en vriendelijke woorden. PARIJS Alexis Adzjoebej, schoon zoon van Khroesjtsjev en hoofdredac teur van het regeringsblad Izvestia, ver klaarde in de Franse hoofdstad, dat Rusland wellicht zijn verdedigende hou ding in de verhitte polemiek met China zal laten varen en tot de aanval zal over gaan. Hü vergeleek het conflict tussen Moskou en Peking met een bokspartü, maar verklaarde tevens, dat Rusland op het ogenblik afziet van een woorden strijd met de Chinese regering. „Als gedisciplineerd partijlid heb ik derhalve de plicht cm te zwijgen", zei hij in de wachtkamer van het Parijse vliegveld Orly, dat te kampen had met een stiptheidsaktie van het personeel van de verkeerstoren voor hogere lonen waarvan het vliegverkeer vertraging ondervond. „Het is echter mogelijk, dat wij niet eeuwig passief blijven", voegde hjj eraan toe. „Dikwijls incasseert een tegenstander gedurende enige ronden slagen. Zijn tegenstander verliest over moedig geworden zijn waakzaamheid, hetgeen een gunstig moment is voor een plotselinge tegenaanval." Adzjoebej en zijn echtgenote Rada, wachtten op het vliegtuig naar Zuid- Frankrijk, waar zij een bezoek zullen brengen aan de schilder Pablo Picasso. De Russische regering is volgens be richten uit Parijs van plan de uitzen dingen in het Russisch van communis tisch Chinese radiostations te gaan storen. Vermoedelijk wordt dit gedaan om te voorkomen dat Russische luiste raars anti-Russische propaganda krij gen te horen. De programma's van twee Chinese radiostations zouden reeds zijn gestoord. het gebouw, waar de onderhandelingen werden gevoerd. Officieel wees de klok daar nog altijd vijf voor twaalf. Men had de wijzers stil gezet omdat om middernacht het twee maanden gele den tussen de regering en de artsen gesloten „bestand" afliep. Beide par tijen waren overeengekomen vóór die tijd het gesprek af te breken. Niet minder dan zeven ministers van het Belgische kernkabinet waren aan wezig toen premier Lefèvre en de minister van sociale voorzorg, de so cialist Leburton, tegen wiens wet op hervorming van de ziekte- en invali diteitsverzekering de opzienbarende actie van de artsen is gericht, de mis lukking van het overleg bevestigden. Zjj kondigden aan dat de regering binnen de kortst mogelijke tijd alle maatregelen zal treffen, die nodig zijn om aan de thans dreigende chaos in het land het hoofd te bieden. Desnoods, zo heeft de regering mee gedeeld, zal worden overgegaan tot burgerlijke mobilisatie van de artsen. De eerste min. heeft 't land en de bevolking opgeroepen hem te steunen tn deze cri sissituatie; hij noemde de staking van de geneesheren „in principe onwettig" en in elk geval onaanvaardbaar, omdat de betrokkenen in hun beroep een waar monopolie bezitten. Premier Lefèvre, die deze gang van zaken sterk betreur de, zei dat hij de avontuurlijke onder neming van de artsen beschouwde als „een mijlpaal in 's lands sociale ge schiedenis": de vrije beroepen gaan nu over tot een eigen demystificatie, zo verklaarde hjj. De woordvoerders van de geneeshe ren hunnerzijds, misschien net iets te laat beseffend zelf het kalf te hebben verdronken, richtten ook een oproep tot de voorzitters van Kamer en Senaat in een laatste poging „het land deze tra gische krachtproef te besparen". Emotioneel zoals steeds in de loop van de maandenlange besprekingen met de regering noemden zij de voorstan ders van de nieuwe wetgeving „de grafdelvers van een hoogstaande ge neeskunde". De artsen schreven de mislukking van de onderhandelingen toe aan „de kwa de trouw" van nun gesprekspartners en gaven toe dat zij de beslissing tot de breuk hadden genomen na een incident met de voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakverbond, Cool, die had verklaard dat de voornaamste moei lijkheden, die een compromis nog in de weg stonden, niet werden gevormd door beginselkwesties, zoals de artsen beweerden, maar door de exhorbitante financiële eisen van de geneesheren. „Dit is voor ons een uiterst delicate aangelegenheid", aldus .een van de ken nelijk nogal naïeve woordvoerders van de artsen. DEN HAAG, 1 april Alle berichten over moeilijkheden bij de onderhande lingen in Tokio ten spijt blijft de KLM toch nog tweemaal per week over de Pool naar Japan vliegen. Bij de van 24 januari tot 27 maart tussen Japanse en Nederlandse lucht vaartautoriteiten gehouden bespre kingen is overeengekomen de vervallen route Amsterdam-Biak via Tokio te wij zigen in een route Amsterdam-Tokio, tweemaal per week te vliegen via de zgn. zuidehjke route en met eenzelfde frequentie over de Noordpool. De ene Poolvlucht wordt uitgevoerd krachtens de nieuwe Japans-Nederlandse lucht vaartovereenkomst, de andere ingevol ge een speciale administratieve vergun ning. Deze vergunning moet, aldus de KLM, Japan duidelijk maken dat twee diensten per week over de Pool alleszins verantwoord zijn. De Nederlandse delegatie bi) de on derhandelingen in Tokio stond onder lei ding van mr. H. J. Spanjaard (directeur van de rijksluchtvaartdienst) en bestond verder uit mr. J. C. Nieuwenhuysen, verkeersadviseur van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, en de heer C. J. M. Nass, adviseur van de KLM; zij werden vandaag op Schiphol terug verwacht. DEN HAAG, 1 april John Winsten Lennon, George Harrison, James Paul McCartny en Ringo Starr (pseudoniem voor Richard Starkey), allen te Liver pool, beter bekend als „The Beatles", vinden het niet goed, dat de N.V. Ebro, fabrikante van chocolade- en suiker werken, drop en hoestartikelen, in Den Haag de naam „Beatles" of een foto van hen verbindt aan het handelspro- dukt kauwgom. En omdat de Ebro fo to's van de muzikanten met de kauw gom aan de man en de vrouw brengt, hebben zij de Haagse fabrikant laten dagvaarden op woensdag 8 april voor de rechtbankpresident jhr. mr. G. Wit- sen Elias te verschijnen. Ze verwach ten, dat de Haagse fabrikant in kort geding op straffe van 10.000,- per overtreding zal worden verboden nog langer hun naam of foto te gebruiken. De „Beatles" staan niet alleen in hun eis. Bij hen in de rij hebben zich drie ondernemingen geschaard: de vennoot schap onder Engels recht „Nems En terprises Ltd", de fabriek A and B C Chewinggum Ltd uit Romford in het Engelse Essex, en de handelsonderne ming „Scope", import en export van levensmiddelen, conserven, suikerwer ken en kousen in Amsterdam. Nems is de publiciteitsmaatschappij van de jon gelui uit Liverpool. Nems en „De Beatles" beroepen zich op de auteurswet. Maar het gaat niet om de klanken die de jongens produ ceren, instrumentaal noch vocaal. Het is ook geen kwestie van plagiaat van hun muziekliteratuur. De Nederlandse auteurswet kent namelijk ook nog be palingen die, in him kern samengevat, verbieden, dat zo maar in het wilde weg voor commerciële doeleinden fo to's worden gebruikt. Uitzonderingen zijn er wel op: bijvoorbeeld foto's van leden van het Koninklijk Huis, zoals de procureur van de eisende partijen, mr. B. W. F. Paauwe in Den Haag, ver duidelijkte. (Van onze correspondent) DORDRECHT, 1 april Gistermiddag omstreeks half twee is de 24-jarige ongehuwde Spaanse hulpijzerwerker Francisco GamboarGil op de Scheeps werf en Machinefabriek „De Biesch- bosch" n.v. alhier door een kantelende stalen plaat getroffen en op slag gedood Hij was bezig de plaat net behulp van een takel te verplaatsen. Op de plaats van bestemming liet hij de plaat zakken, maar drukte daarbij iets te lang op de knop van het mechanisme, dat daarvoor dient. Daardoor kwam de kabel los te zitten, zodat de strop om de plaat los schoot. De plaat kantelde en trof de man dodelijk. De Spanjaard woonde in een tehuis voor Spaanse arbeiders aan het Maartensgat te Dordrecht. Hij was afkomstig uit de Spaanse plaats Ceuta. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 1 april De dioce sane katholieke onderwijzersbonden heb ben gisteren in Amsterdam, Breda, Eindhoven, Sittard en Utrecht bun jaar vergaderingen gehouden. Natuurlijk kwam de onvoldoende salariëring ter sprake. In Amsterdam zei de voorzit ter, dat hü akkoord ging met de idee van een „gefaseerde en getemporiseer de" verhoging, maar wanneer dit tot een zodanige verwatering van de KOV- en ANOF-voorstellen zou leiden, zon men toch deze gedachte afwijzen.. Een hele rij sprekers hield zich ver volgens bezig met de rond de salaris- kwestie gegroeide activiteiten van ver bitterde jonge collega's en het geschok te vertrouwen in het beleid van de orga- nisatietop, die men niet voldoende .bik kelhard'' meende. Na een ampele be spreking werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarbij men bij het K.O.V.-bestuur er met de meeste klem op aan dringt de in het land opge komen acties inzake salarisvoorstellen en verkorting van de salarisschaal op zeer korte termijn te bundelen opdat de stootkracht van de A.N.O.F. In het ge organiseerd overleg nog sterker zal zijn. In geval van een onverhoopt mis lukken van het overleg 21 april a.s. wordt het K.O.V.-bestuur verzocht on middellijk tot acties over te gaan. De vergaderden blijven hun vertrouwen stel len ln de A.N.O.F.-vertegenwoordigers in het georganiseerd overleg. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 maart Bü de voorzitter van de Algemene Nederland se Metaalbedrqfsbond, de heer I. Baart, leeft goede hoop, dat de vertegen woordigers van de werkgevers en ar beiders het vrijdag in de Vakraad voor de Metaalindustrie eens zullen worden over de gronden waarop het onderne mers mag worden toegestaan vier pro cent differemtiatieloon uit te betalen. De werknemers dachten daar ruimer over dan de werkgevers. De laatsten stelden zelfs, dat de criteria die de werknemers graag zouden zien toegepast, in strqd waren met de machtiging die de vak raad van de Stichting van de Arbeid heeft gekregen om het uitbetalen van differentiatieloon te regelen. Maar de stichting heeft vorige week, toen het probleem haar werd voorgelegd, ver klaard, dat het standpunt van de werk nemers niet in strüd is met de machti ging. Vrijdag zal blijken, of de werkgevers zich bü dat oordeel van de stichting kunnen neerleggen. Er bestaan drie me ningsverschillen; het eerste gaat over de verdeling van de arbeiders in een be drijf naar hun functie. Er bestaan zes functie-groepen, die invloed hebben op de hoogte van het loon. De werkgevers in de vakraad wilden, dat bij een on dernemer die vraagt vier procent uit te betalen, die functie-indeling tot op de laatste man klopt met de feiten in het bedrijf. Daartoe zou in elk bedrüf een onderzoek moeten worden ingesteld. De werknemersbonden vrezen onrust, als ln een bedrijf de functies plotseling worden herzien. Zij nemen genoegen met een verklaring van de werkgever, dat de functie-indeling klopt. Verder bestaat er verschil van me ning over de wüze waarop de vier pro cent differentiatie mag worden toege past, bü arbeiders die een prestatietoe slag genieten volgens geschatte tarie ven. Bü de meeste bedrijven is het ta rief gemiddeld vijfentwintig procent. De werkgevers willen, dat in die gevallen de vier procent wordt gebruikt om deze te hoge tarieven officieel mag men zander meting van de prestatie maar tot vüftien percent gaan te „witten". De werknemers zün bereid hun fiat te geven aan een ondernemer die vier pro cent op de uurlonen geeft en het ge middelde van de tarieftoeslag terug brengt van vüfentwintig op twintig procent. Waar volgens gemeten tarieven een prestatieloon wordt toegekend van meer dan vijfentwintig procent, wilden de werkgevers eerst weten, of er wel goed gemeten wordt. De werknemers nemen genoegen met een verklaring van de ondernemer, dat hü weet, dat de vier procent differentiatie onder meer is be doeld om zwarte lonen wit te maken. Zjj geloven, dat uitzoeken, of de tarief stelling wei deugt zo lang duurt, dat de arbeideers intussen dit jaar de vier pro cent aan hun neus voorbij zien gaan. Bü de vakraad voor de Metaalindustrie zijn thans zeventig aanvragen van on dernemers die de vier procent willen toekennen. Voor het merendeel betreft dit middelgrote bedrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5