Staking artsen in België leidt tot DOOD van drie personen Geneesheren noch kliniek bleken bereid tot assistentie Onze weekeind- bij lage OVERSTEEK NAAR ENGELAND ONDER HET KANAAL m Ultimatum van voogdij- vereniging Roggeveen t@rsfaJ Militair met machinepistool gedeserteerd sportjasjes :erman Gunstige regeling voor K.L.M. - dienst Djakarta Akkoord Indonesië over hulpverlening op technisch gebied MINISTER LUNS IN JULI NAAR DJAKARTA Goulart berust in zijn nederlaag en vlucht land uit Jeugd leest maar weinig INVASIE GEDESERTEERDE DOKTERS IN VALKENRURG TAPIFLEX Het weer Gesprek tussen de kardinaal en de N.H. Kerk Lutl dit is plus VAN DUIVENB0DEN MEISJE MOET ZATERDAG IN ONS LAND ZIJN sterk als steen Zelfde weer WEEK IM EUROPA Receptie Conclusie op Culturele Dag in Castricum: OP PLATTELAND MEER LEZERS VRIJDAG 3 APRIL 1964 88sfe JAARGANG No. 31707 BRUSSEL, 3 april De sta- king van het Belgische genees- herenkorps heeft gisteren volgens de Belgische pers de eerste drie slachtoffers gemaakt In de kleine Waalse gemeente Neuville, in de omgeving Hoei, overleed een Poolse arbeider aan de gevolgen van een hartaanval, kennelijk wegens gebrek aan me dische bijstand. In Turnhout over leed een vrouw en in Aarschot een vierjarig meisje, omdat me dische hulp óf te laat kwam óf helemaal uitbleef zo meldt de Gazet van Antwerpen. EEiN PLUSPUNT! Post Caravan Verkoop HEDEN GORDIJNENSHOW Kruisstraat 22 ALLES VOOR DE WONING Voor stijlvolle interieurs naar ejore you ouy. VERBOUWINGSUITVERKOOP Dit is een tekening van ae te bouwen tunnel onder Het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk. Men ziet hier een der toeritten naar de tunnel. Rechts en links de treinen, die passagiers en auto's vervoeren naar de beide landen. Iedere trein heeft twee verdiepin gen, wellicht naar het voorbeeld van de dubbeldeksbussen in Enge land. Geheel links een trein voor het transport van vrachtwagens. De bouwkosten van het project worden geraamd op één miljard zeshonderd miljoen gulden. Handwoven Harris Tweed Toen was alles nog koek en ei tussen Mazzïli rechtsen Gou- lart, de verdreven president (links). Op deze foto, gemaakt tijdens zijn inauguratie in 1961 omarmen beide staatslieden elkaar nog. DEN HAAG, 3 april De besprekingen tussen de ministers Luns en Soebandrio zijn vandaag afgerond met enige belangrijke concrete afspraken. De voornaam ste daarvan zijn: 1. Een akkoord omtrent tech nische hulpverlening door Neder land aan Indonesië. Van meet af had vastgestaan, dat deze kwestie een hoge prioriteit in de onder handelingen zou hebben. RIO DE JANEIRO, 3 april (AFP, Rtr) President Goulart van Brazilië schijnt tot dusver te berusten in zijn feitelijke afzetting door een reactionaire groep mili taire machthebbers. De havenstad Porto Alegre, in de zuidelijke deelstaat Rio Grande do Sul, viel zonder slag of stoot in handen van de rebellen. Goulart had zich in deze stad teruggetrokken, die een laatste bastion leek van hem ge trouwe militairen. Niet zeker is, of Goulart zich heeft overgegeven aan de rebellen onder generaal Kruel, dan wel dat deze hem te voren gelegenheid heeft gegeven het land te verlaten, een en ander om de omwenteling zo geruisloos mogelijk te doen verlopen. t BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800, (Van onze Brusselse correspondent) De familieleden van de arbeider in Neuville hadden twee uur lang vruchte loos geprobeerd een arts te vinden voor ue in stervensnood verkerende patiënt. Twee dokters, die werden benaderd, weigerden hun protestactie tegen de door hen fel bestreden ziekenfondswet voor dit geval te onderbreken. Ook een kliniek in de huurt bleek niet bereid hulp te bieden. De burgemeester van Neuville heeft het parket van Hoe ver zocht een gerechtelijk onderzoek te openen. De Belgische bladen maken ook met grote verontwaardiging melding van een Incident in de St. Jozefkliniek in Oost ende. Vier artsen probeerden daar een chirurg te beletten een operatie uit te voeren. Zij drongen door in de operatie zaal, waar een heftige discussie ont stond. Het ziekenhuispersoneel slaagde er tenslotte in de artsen te verwijderen. bewaaktWerd 'n&anS van de kliniek Op de publieke opinie heeft deze trieste affaire uiteraard een diepe in druk gemaakt; de jegens de stakende artsen heersende vijandigheid kan er „Plus" is er deze week ook weer bij. Uit de inhoud noemen wij u: J Pagina 1: De droomwens van duizenden: ooit eens honderd gulden schoon in de week. Een rePertage-beschouwing over een gerechtvaardigde wens Tegelijk iets over de miljoenen •erslindende race in superwapens. i 2: jeide onderwerpen worden verder bekeken. Als tegeniiangertje enkele besprekingen van nieuwe platen. Pagina 3: Deze is weer helemaal voor de vrouw. Kleuter en Verkeer is een onderwerp om langer bu te blqven stilstaan. En dan zijn er de tips! Pagina 4 en 5: Techniek, zelf filmen (door Piet van der Ham), postzegels, schaken en dammen en tuinieren; voor de -vrije tijd. De kantonrechter kreeg weer eens vreemde snuiters op zijn matje. Pagina 6: Een probleem, waarmee menig j°n* geman zit. In dit geval Fred Hooyink. Enfin, leest U maar. Pagina 7: Voor de kleinsten. Ze kunnen van Trudy ook nog een aardig knutsel- tje leren. Pagina 8: Plus Kaieidoscoop. Wetenswaardig heden. die vooral het boek betreffen. slechts door toenemen. Waarnemers vrezen waarschijnlijk terecht dat nóg een paar van dergelijke „stakings consequenties" aanleiding kunnen gaan geven tot ernstige ongeregeldhe den, vooral nu dezer dagen zowat over al in het land door de vakbonden beto gingen worden georganiseerd tegen „het plichtsverzuim van de dokters." Intussen zijn de vooruitzichten op een spoedige afloop van het conflict er geenszins op verbeterd. De regering heeft weliswaar laten weten dat zij de onderhandelingen met de syndicale ka mers der geneesheren wil hervatten, maar zij heeft daar de voorwaarde aan verbonden dat eerst een einde wordt ge maakt aan de staking. De betrokkenen hebben hierop gereageerd met de me dedeling, dat zij de uitnodiging van de regering zouden kunnen aanvaarden, „doch slechts indien de voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakverbond vooraf zijn woorden inslikt." Bedoelde vakbondsleider had tijdens de beslissen de fase van het in de nacht van dinsdag op woensdag mislukte overleg als zijn mening te kennen gegeven, dat de kern van het verzet der geneesheren tegen de ziekenfondswet „in feite een centen kwestie" was. Onze Limburgse redacteur meldt: De artsenstaking in België heeft vele ho teliers in Nederlandse toeristencentra nabij de grens een onverwacht meeval lertje opgeleverd. Het zuid-Limburgse toeristenoord Valkenburg, waar reeds enkele stakende artsen verleden week donderdag arriveerden, beleefde giste ren een ware invasie van Belgische gasten. „Naar schatting verblijven mo menteel ruim driehonderd artsen, hoofdzakelijk leden van de syndicale ka mer van de provincies Luik en Luxem burg, met hun familieleden in Valken burg. Ook in Maastricht arriveerden stakende medici. Hoewel de artsen zelf zich hierover niet positief willen uitlaten, heeft het er alle schijn van, dat ze zich door „vakan ties" in het buitenland (behalve Valken burg beleefden ook het Groothertogdom en de Duitse plaats Montjoie in de Eif fel een doktersinvasie) willen onttrekken aan eventuele „vordering" van hun me dische diensten door de overheid. Voor de dokters een delicate kwestie, omdat ze volhouden, dat niet het geld, maar slechts hun vak-ethiek een rol speelt. (Advertentie) Westfalia - Sprite - Eccles Bluebird - Fairholme Caravans Pieter de Hooghstr. 35, Heemstede bij Jan v. Goyenstraat - Tel. 34997 (Advertentie) Complete interieur-verzorging (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 april De katho lieke voogdijvereniging „Pro Minore" heeft een gezin uit Katwijk aan Zee gesommeerd, een zesjarig meisje dat daar ai sinds 1957 wordt opgevoed, aan haar af te staan. Omdat de pleegmoe der op het ogenblik met het meisje in Spanje verblijft, heeft men tot zater dag gelegenheid gegeven het kind te rug te brengen. Wanneer het kind er dan niet is, zal de justitie worden in geschakeld. Het meisje, dat indertijd door de (ongehuwde) moeder aan het gezin is afgestaan, moet volgens de voogdijver eniging onder haar hoede komen, om dat de pleegmoeder steeds lange va kanties doorbrengt in Spanje zoals thans ook weer het geval is zodat het kind te lang de school verzuimt. In 1960 al werd de voogdij over het kind aan „Pro Minore" toegewezen, maar men zag toen geen reden het kind, dat tevreden leek in haar omge ving, weg te halen. (Advertentie) Toch geen straatbekleding. Wél de sterkste vloerbedekking voor uw gang, trap, keuken, winkel, kantoor Bestand tegen naaldhakken, schoe nen die „inlopen" van buiten, stampende kinderen, kolensjou wers en tien jaar visite. Hygiënisch: makkelijk schoonhouden. Mooi, in vele kleuren, twee meter breed. 15.00 m2 Crediet service Ged. Oude Gracht 81, H'lem, tel. 02500-11152 Advertentie) Wagenweg 15 - Haarlem - Tel. 12816 S0m.van het Houtplein. Vlakbij ruim parkeren. NIJMEGEN, 3 april Mr. J. M. M. Maeijer, die is oenoemd tot gewoon hoogleraar in bet handelsrecht aan de katholieke universiteit zal vrijdag middag 24 april zijn ambt aanvaarden. Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMS1EBDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Zwaar bewolkt met op vele plaat sen tijdelijk regen of motregen. Ma tige tot krachtige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud.. Zaterdag: Zon: 6.08—19.19 Maan: 2.09—9.57 max. min. neersl Station: Weer temp. temp afgel gist men 24 uur Den Helder regen 3 2 0.1 Ypenburg motregen 4 2 0.1 Vlissingen motregen 4 3 0.1 Eelde motregen 2 1 1 De Bilt geh. bew. 4 2 0 Twente geh. bew. 4 3 0 Eindhoven motregen 5 3 0.1 Zd-Limburg motregen 6 4 0.1 Stockholm zw. bew. 9 -4 0 Oslo onbew. 10 -4 0 Kopenhagen zw. bew. 5 1 0 bonden motregen 5 2 0.2 Amsterdam motregen 4 2 0.1 Brussel mist 4 2 0 Luxemburg regen 9 4 0.1 Parijs geh. bew. 5 4 12 Bordëaux regen 13 6 5 Grenoble onbew. 16 4 6 Nice onbew. 14 7 3 Berlijn motregen 5 13 2 0.1 Frankfurt regen 5 5 München zw. bew. 19 7 0 Zürich zw. bew. 13 5 0 Genève zw. bew. 12 5 16 i.ocarno regen 9 4 56 Wenen geh. bew. 18 10 0 Innsbruck zw. bew. 18 5 0 Belgrado zw. bew. 23 14 0 Athene zw. bew. 11 0 Rome zw. bew. 21 11 0 Ajaccio half bew. 15 5 11 Madrid zw. bew. 12 5 0 Mallorca geh. bew. 17 7 0 BREDA, 3 april Eeu kortverband- vrijwilliger van de Koninklijke Lucht macht, een 18-jarige Rotterdammer wordt op de vliegbasis Gilze-Rijen vermist. De marechaussee deelde don derdag mee dat de verdwijning een vol komen raadsel is en dat het vrijwel vast staat dat de jongeman de basis gewapend met een UZI-machinepistool heeft verlaten. Woensdagavond was hij met een col lega de wachtronde gaan doen. Hij is ingedeeld bij het Luchtmachtbewakings korps dat met de beveiliging van mili taire objecten is belast. Tijdens derge lijke ronden kan het voorkomen dat de dienstdoende militairen even uit elkaar gaan en daarna weer samenkomen. Zo'n geval heeft zich woensdagavond voorgedaan. Aangenomen wordt dat de jongeman is gedeserteerd. Men veronderstelt niet dat een psychische storing aanleiding tot zijn verdwijning is geweest. DEN HAAG, 3 april (ANP) Naar aanleiding van de tussen kardinaal Alfrink en het Moderamen van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk gevoerde correspon dentie heeft een gesprek plaats ge vonden dat de bedoeling had tot meer klaarheid te komen ten aanzien van de vragen, die gerezen zijn na de over gang van prinses Irene naar de r.k. Kerk en die betrekking hebben op de verhouding tussen de Kerken, aldus een communiqué, verspreid door het pers bureau van de N.H. Kerk. Het gesprek, dat nog niet tot een be paalde afsluiting is gekomen, legde de grondslag voor een voortgezet contact, zo besluit het communiqué. Het Moderamen heeft nog steeds geen antwoord ontvangen op de vragen, die het in verband met de overgang van prinses Irene aan de kardinaal had ge steld. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Advertentie) Mannelijk ruig, ijzersterk. Aange meten 159.- met keus uit 96 stalen. Geconfectioneerd in kieskeurige keur van enkele nootbruinen, een naar rood zwemend bruin, een groene, een interessant blauw, grijzen e.a. Prijzen 95.-,83.- Broeken, terlenka 44.50 - 39.75 - 32.75 -.f -U. --ij,-'. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redactie) 2. Een regeling van vluchten van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda op Schiphol en een uitbreiding van de KLM-dienst op Djakarta. Deze regeling zou hierop neerkomen, dat de toestellen van de Garuda tweemaal per week op Schiphol zonden landen en dat de KLM-toestellen eveneens tweemaal per week in plaats van eenmaal Djakarta zouden aandoen. Naar ver luidt zou Nederland een deel van de kosten op zich nemen voor de uitbrei ding van de starthanen van het vlieg veld Kemajoran. 3. Minister Luns zal nog deze zomer een tegenbezoek aan Djakarta brengen en wel in de tweede helft van juli. Over de ontwikkeling van de nog altijd openstaande vorderingen wegens de nationalisering van Nederlandse be drijven schijnen geen concrete afspra ken te zijn gemaakt. Zo hoog had men ook niet gemikt. Wel zal straks als een en ander officieel wordt bekend gemaakt, wellicht blijken, dat men wil proberen door nader commissoriaal overleg uit de moeilijkheden te komen. Vanmiddag zouden de ministers Lun» en Soebandrio de akkoorden onderteke nen en daarover een gezamenlijk com muniqué laten verschijnen. Daarna zou minister Soebandrio een nadere toelich ting geven ten overstaan van de pers. Over een staatsbezoek van Soekarno aan Nederland schijnen geen afspraken te zijn gemaakt. Zoals tevoren ai uit uit latingen van dr. Soebandrio en mr. Luns is gebleken was het ook niet de bedoe ling dat zulks zou gebeuren. Men wil afwachten tot de tijd daar rijp voor is, dat wil zeggen »ot het psychologische klimaat daarvoor aanwezig is. Wel is men het gemakkelijk eens geworden over de louter formele kwestie, dat er spoedig wederzijds ambassadeurs in de plaats van zaakgelastigden zullen wor den benoemd. De besprekingen hebben gisteren tot ongeveer vijf uur geduurd en zijn, naar zowel mr. Luns als dr. Soebandrio bij herhaling te kennen heb ben gegeven, in een bijzonder harte lijke en open sfeer verlopen. Alles bijeen blijkt nu reeds, dat de voornaamste punten, die men voorne mens was aan de orde te stellen, inder daad ter tafel zijn gekomen en dat daarover vrij concrete afspraken zijn gemaakt. Als dr. Soebandrio en zijn ge zelschap morgen de terugreis naar In donesië aanvaarden, zullen er enige le den van de delegatie, onder wie d» nieuw benoemde ambassadeur in Tokio, Harsono Reksoatmodjo, achterblijven om nadere zakelijke besprekingen te voeren. De heer Harsono heeft al eer der contacten met het Nederlandse be drijfsleven gehad en het is aanneme lijk, dat hij daarop wil voortbouwen. Zoals wij al eerder berichtten zal ook Chairoel Saleh, een van de Indonesische vice-premiers, binnenkort naar Neder land komen voor zakelijke en finan- cieel-technische besprekingen. Zijlstraat 41 t/o postkantoor - Haarlam Telefoon (02500) 21455 (AFP) Goulart Is donderdag om 11 uur plaatselijke tijd uit Porto Alegre naar Paraguay vertrokken, aldus goedinge- lichte kringen in Porto Alegre. Hij wordt vergezeld door vijftien generaals en enkele andere personen. Het bericht werd door bevoegde militaire kringen in Rio de Janeiro bevestigd. Tegelijk met de bekendmaking van Goularts vertrek deed de gouverneur van Porto Alegre, Sereno Chaise, de mededeling dat Goulart na zijn ver antwoordelijkheden te hebben overwo gen tot de conclusie was gekomen on mogelijk de opoffering van zijn staats burgers te kunnen verlangen in een bloedige burgeroorlog. Het congreslid LioneJ Brizzola, zwa ger van Goulart, heeft zijn activiteit gestaakt en is verdwenen. Dit werd donderdag door de minister van Bin nenlandse Zaken van de staat Rio Grande do Sul in een boodschap aan de senaat meegedeeld. Generaal Lada- rio Telles, de commandant van het derde leger en een van de laatste ge trouwen van president Goulart, is vol gens het ministerie van Oorlog ge arresteerd. (RTR-AFP) Eerder op de dag had Goulart een boodschap tot het Brazili aanse volk gericht waarin hij zei zon der onderbreking te zullen blijven strij-j den voor de verdediging van het volk. Het radiostation van Porto Alegre, dat zijn uitzendingen in de loop van don derdag had onderbroken, kwam don derdagmiddag weer in de lucht. In een nieuwsuitzending werd bekendgemaakt dat het station niet langer onder contro le van Goulart-gezinde strijdkrachten stond. In precies acht minuten had het fede rale parlement donderdagochtend vroeg president Goulart afgezet en diens ambt tijdelijk aan kamervoorzitter Ranieri Mazzili toegekend. De zitting was bij eengeroepen op verzoek van senator Aro de Moura Andrade, voorzitter van de senaat. Hij deelde mee dat Goulart zijn zetel had verlaten en dat als ge volg hiervan net presidentschap als va- kant kon worden beschouwd. De me dedeling Dracht heftige beroering te weeg onder de afgevaardigden van de arbeiderspartij, maar werd bij zitten en opstaan aangenomen. WASHINGTON, 3 april (AFP/Rtr) President Johnson heeft ie nieuwe president van Brazilië, Ranieri Mazzili, in een brief zijn beste wensen gezon den ter gelegenheid van diens installa tie. Hij sprak de hoop uit dat de ban den tussen beide landen zullen worden versterkt en gaf uiting aan zijn bewon dering, dat het Braziliaanse volk zijn moeilijkheden heeft opgelost „in het ka der van de constitutionele democratie en met vermijding van een burgeroor log". De toon van de boodschap van het Amerikaanse staatshoofd was ongewoon vriendelijk. Johnson belooft dat de VS hun hulp aan Brazilië zullen voortzetten. In Washington ziet men in de bood schap van Johnson het bewijs dat de Amerikaanse regering de actie van het Braziliaanse leger niet beschouwt als een militaire revolte, zoals die zo vaak in Latijns-Amerika een einde maakt aan het gevestigde burgerlijke gezag. Men wijst erop dat er geen militaire dicta tor aan de macht is gekomen, maar de man die volgens de grondwet was aan gewezen om de president op te volgen. Functionarissen in de Amerikaanse hoofdstad hadden hun bezorgdheid over de „politieke en economische chaos In Brazilië" niet onder stoelen of banken gestoken Met name had men weinig op met de linkse politieke gezindheid van Goulart, „die in communistische vaarwater terecht is gekomen." Men verwacht dat de VS de regering- Mazzili spoedig zullen erkennen. De Indonesische receptie in kasteel „Oud-Wassenaar", die gisteravond werd gehouden ter gelegenheid van het bezoek van dr. Soebandrio, werd druk bezocht en was hoogst geani meerd. Men zag op de receptie behalve de heer Luns, de minister-president mr. V. Marjjnen, diverse andere ministers, alsmede enige staatssecretarissen. Om vallend was ook de belangstelling uit kringen van handel en industrie. Naast de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer waren diverse andere Kamerle den aanwezig. De Indonesische zaak gelastigde, dr. Mohamed Sjarif, van wie de uitnodigingen voor de receptie waren uitgegaan", stelde de gasten aan de heer en mevrouw Soebandrio voor. Beiden voerden na de eerste korte be groeting nog lange en hartelijke ge sprekken met diverse receptie-gangers. CASTRICUM, 3 april De jeugd leest tegenwoordig mihder dan vroeger. Dat heeft een onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitge wezen. Van alle jongens in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar leest slechts de helft regelmatig een boek. Zeven jaar geleden was dat nog ruim vijfenzeventig procent. Bij de meisjes heeft het lezen ook aan betekenis in geboet, maar de daling is veel gerin ger. Bij de studerende jongens nam het aantal regelmatige boekenlezers in de laatste twee jaar af van driekwart tot tweederde gedeelte. Het onderzoek vaa het CBS heeft voorts uitgewezen, d«* onder televisiebezitters minder lezers, voorkomen, dan onder personen zonde televisie in huis (resp. 46 en 54 procent' Het is echter niet zeker, of dat vel schil toegeschreven moet worden aa»t een rechtstreekse invloed van de televi sie. Sinds de opkomst van de televisis (in 1956) is het aantal boekenlezers per maand nl. niet noemenswaardig gewij zigd. Opvallend is het, dat op het platte land en met name onder de agrari sche bevolking het aantal lezers en lezeressen sinds 1960 aanzienlijk is toe genomen. Tijdens de gisteren in Castricum door de Culturele Raad van Noord-Holland georganiseerde tiende Culturele Dag, in hoofdzaak gewijd aan de lectuurvoor ziening op het platteland, was die toe name van het aantal lezers op het plat teland voor de heer C. Egas, voorzitter van de contactcommissie lectuurinstel- lingen in Noord-Holland, aanleiding meer financiële steun van de overheid te bepleiten voor het bibliotheekwezen in kleine gemeenten. De heer Egas is van mening, dat het platteland bij de lectuurvoorziening is achtergesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1