Opzij Artsen Bedrijfsleven Straf Première van Rotterdam Der stelt m Paus-scène meest boeiend Stellvertreter teleur Interlinie Khroesjtsjev: Rode top noodzakelijk Onbegrip u VANGNET REDDE HAAR LEVEN Kardinaal eet met deelnemers aan voettocht Indrukwekkende prestatie van Johan Schmitz PEKING wenst Boedapest geluk Doden en zwaar gewonden bij autobotsingen Christine Keeler haat gevangenis- leven Rechtstreeks radio-contact tussen jacht en paleis van prins Rainier De Katholieke Werkgever „Ruim Zicht Consumentengids „Frij Nederland99 Liturgische week kalender Weinig nuances Treffende momenten ZATERDAG 4 APRIL 1964 van het n ie u vv.v brommi Men ROTTERDAM, 3 april De première van Rolf Hochhuths „Der Stellvertreter" („De Plaats bekleder" in de vertaling van Ger- rit Kouwenaar) is vanavond in alle rust verlopen. Het was dan ook bepaald geen provocerende voor stelling, het was, helaas, een te kortschietende voorstelling, met als voornaamste goede uitzonde ring juist de meest omstreden scène, die, waarin Pius XII zelf optreedt. tJohan Schmitz als Paus Pius XII en Eric Schneider als pater Ric- cardo in „Der Stellvertreter". Beleg modern beleg in Het applaus op het einde was niet erg sterk, maar wellicht zou het pas goed geweest zijn, als elk applaus achterwege gebleven was. rutten Philip Randle, een Engelse raadgever in huwelijksmoeilijk heden, vertelde uit zijn praktijk het volgende trieste voorbeeld van onbegrip. Een jonge echt genoot besloot na een ruzie van drie dagen het met zijn vrouw weer in orde te maken. Bij zijn thuiskomst uit kantoor begaf hij zich naar de keuken waar zijn echtgenote over haar for nuis gebogen stond. Hij ging achter haar staan en fluisterde met een van emotie verstikte stem: „Ik houd van je". Zijn vrouw draaide zich daarop om en schreeuwde woest: „Het is altijd hetzelfde liedje met jou, alles is IK IK IK!" DE LUIKEN PASEN GIRO no. 5850 De 16-jarige Yvonne Burgess is dezer dagen van de vierde verdie ping van een school in Brooklyn naar beneden gesprongen, na an derhalf uur in de dakgoot te héb ben gestaan. De beweegredenen van het meisje zijn nog steeds niet bekend; zij sprong, toen de brand weerlieden haar naderden, in het inmiddels gespannen reddingsnet. Op het ogenblik wordt zij in een New Yorks ziekenhuis in „obser vatie" gehouden. De foto's bren gen twee momenten van het ang stige avontuur in beeld. Df huisarts zien wij nog altijd «erder als een man die een roe ping volgt dan als iemand die een beroep uitoefent. Natuurlijk zijn er ook andere artsen, die het meer °m het gewin dan om de ge neeskunst gaat. Maar ze zijn zeld- 8aam. En zelfs de slechtse arts van Nederland zal er niet over Peinzen zijn patiënten in de steek te laten, wanneer zijn hulp nodig is. In België denken de doktoren er blijkbaar anders over. In een conflict met de regering hebben tij naar het wapen van de staking gegrepen. Gevolg? Drie doden *j?or het uitblijven van tijdige me dische hulp. De stakende artsen hebben ver- taakt aan hun eerste plicht als me dicus. Driehonderd hunner zouden jn Valkenburg verblijven. Op va kantie. Is het niet mogelijk hen als ongewenste vreemdelingen over de grens te zetten? Wij hebben in ®»s land geen behoefte aan derge- Ujke „toeristen". In bepaalde kringen van het be drijfsleven hoort men nogal eens de klacht, dat de loonoperatie 1964 te veel van zijn krachten zou ver- ?en. Er wordt nogal eens somber bet hoofd geschud en zwaartillend gesproken over de gevolgen van de loonstijgingen. In de meeste tot nu toe verschenen jaarverslagen valt de- *e toon te beluisteren. Volgens de di videndenstatistiek van het „Financiële Dagblad" echter hebben van de 120 ondernemingen, die in het eerste kwartaal van dit jaar hun dividend over 1963 bekend maakten, 51 een ho ger dividend aangekondigd, 58 een gelijk dividend en slechts 11 een la ger dividend. Nu zegt een statistiek niet alles. Maar wanneer een deskundig orgaan als het „Financiële Dagblad" bij de- re cijfers aantekent, dat de dividend- statistiek een gunstig beeld blijft tonen, is er, dachten wij, weinig re den tot al te doorzichtig pessimisme. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft wegens diefstal van een fiets een man veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. Dat komt vaker voor. Maar het komt minder vaak n"°r' dat iemand vóór die tijd ook ni«i?IlSi-!'iina zes maanden in voorlo- biip„« ®btenis is geweest en dus alles - J n bijna een jaar heeft moeten en- Laat ons de oorzaak noe- uvci aan l-O pZlS AUlUClli ova j delinQuent na dit alles denkt er de gerechtigheid laat zich raden. e.rn°et nooit je beste goed aantrekken "'e ?r °P trekt om voor vrijheid n rechtvaardigheid te vechten. IBSEN. "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze speciale verslaggever) SCTnJNDEL, 4 april Kardinaal Al- ïrink heeft gisteren een groot deel van zijn dagprogramma gewijd aan de Pax- Christi-voettocht. Hij bezocht trekkers en treksters, die via Zeeland, Vinkei, Oss en Nuland op weg waren naar Den Bosch. In achjjndel gebruikte de kardi naal met routiers het avondmaal bfl de zusters van Liefde die de doorweekte en van kou verkleumde deelnemers niet alleen weer volledig op de been brach ten met gloeiende tomatensoep en huts pot maar ook voor een verrassing zorg den: pannekoeken met krenten. Kardinaal Alfrink die in Schijndel aankwam onder de avonddienst in de plaatselijke kerk sprak aan het slot van deze plechtigheid kort over de eer lijkheid, waarmee de routiers zich dit jaar bezighouden. De kardinaal stelde onder meer dat de eerlijkheid ten op zichte van de ander gemakkelijker te be trachten is dan ten opzichte van zich zelf. En juist deze laatste „soort" eer lijkheid is de basis am in een eerlijke verhauding tot God te komen. Ook mgr. Bekkers toonde gisteren in 8Ue plaatsen waar hp routiers bezocht, belangstelling voor het gespreksthema van dit jaar. In Schijndel, eveneens in het Moederhuis van de zusters van Lief de, verbleef hij korte tijd po alle ge spreksgroepen om hun reacties en voor al ook hun conclusies te vernemen. ZONDAG 5 april: Beloken Pasen: eigen Mis; credo; prefatie van Pasen. Wit. Maandag. Maria Boodschap; eigen Mis; credo; prefatie van de H. Maagd Maria Wit. ÖINSDAG: Mis van de zondag; prefatie van Pasen. Wit. WOENSDAG: Mis van de zondag; prefatie van Pasen. Wit. DONDERDAG: Mis van de zondag; prefatie van Pasen. Wit. VRIJDAG. Mis van de zondag; prefatie van Pasen. Wit. Z^ÏÏlSDAG: H' Leo 1 paus, belijder, Kerkleraar; Mis Si diligis; prefatie van Pasen. Wit. Z(22AG*P aprU: 2e zondag na Pasen; *Jgen Mis; credo; prefatie van Pasen. Johan Schmitz speelt, zoals men weet, Pius XII. Hij gaat nergens bui ten de tekst, die hem ten dienste staat, maar vult hem wel met zoveel karak ter als hij hem maar toelaat. Dit ont kracht de verwijten niet, die Riccar- do hem in alle felheid, graaf Fontana minder scherp en de kardinaal met ui terste omzichtigheid te horen geven, maar het stelt daar wel meer tegen over dan nuchtere zakelijke bereke ning. Op elk fel verwijt reageert hij zeer smartelijk. Hij herstelt zich tel kens snel, niet als een man die zijn diepe verontwaardiging over een bele diging onderdrukt, maar die, pijnlijk in zijn gevoel geraakt omdat hij, verkeerd begrepen, in zijn diepste bekommernis miskend is, zich daarover heen zet met een in een lang gedisciplineerd le ven verworven zelfbeheersing, die mild en vaderlijk is. Het gebed, waarmee hij deze scène besluit, en dat bij lezing van de tekst gemakkelijk een ironisch effect lijkt te zullen oproepen, kreeg hier inderdaad de kracht van een diep overtuigd gebed, hetgeen niet alleen be reikt werd door de intensiteit, waarme de Johan Schmitz speelde, maar ook door de manier, waarop Richard Flink de figu- gereis- ren om de Paus heen daar seerd had, diep bewogen allen, maakte dat slot aangrijpend. Dit had tot gevolg, dat de Paus in feite de dominerende figuur in deze scè ne werd, omdat er de suggestie van een karakter in verscheen, waardoor zijn vrij summier aangegeven overwe gingen van diplomatieke aard althans aanvaardbaar werden als de uitkomst van consciëntieus wikken en wegen. De kritiek krijgt er een andere toon door. Zij richt zich op het gekozen beleid, maar tast de oprechtheid van de mo tieven niet aan. De felle emotionaliteit, waarmee Riccardo in deze scène op treedt, wordt er evenwel evenmin ver dacht door: zij blijft volkomen eerlijk, maar zij is ook overspannen; zij klinkt bar en treft dus ook zeer pijnlijk, maar zij tast, omdat zij te onbekookt is, de integriteit van de Paus niet aan. Dat doen evenmin de reacties van graaf Fontana en van de Kardinaal, maar zij raken wel scherp het gekozen be leid. De opzet van de scène, in toege spitste vorm aan te tonen dat de Paus had moeten spreken, blijft dus gehand haafd, maar zij heeft door een indruk wekkende prestatie van Johan Schmitz en van de regie van Richard Flink een evenwichtige toon gekregen, die de per soonlijke geraaktheid niet uitsluit, maar haar op een waardig niveau plaatst. De andere scènes hadden een te leurstellend verloop afgezien van het gesprek tussen de beide Fonta- na's en de kardinaal de laatste vooral daar bijzonder fraai getypeerd door Jan Teulings. Als men nagaat, waarom deze twee scènes goed slaag den, dab blijkt dit toe te schrijven aan de zeer grote nauwkeurigheid, waarmede daar in het persoonlijke spel en in de mise en scène de nuan ces waren aangebracht. In alle ande re scènes was dit veel te weinig aan wezig. Zij maakten een zeer schema tische indruk, zowel wat hun verloop als wat de figuren erin betreft. De be- Advertentie) fcWOV^ NV. Internationale Beleaqings Unie-„Interlinie", Postbus 617. Den Haag BOEDAPEST, 4 april (AFP) In het operagebouw van de Hongaarse hoofdstad is gisteren een door een dui zendtal gasten bijgewoonde plechtige bijeenkomst gehouden, waarop het feit werd herdacht dat Hongarije negentien j>OT geleden door het Rode Leger van de Duitsers werd bevrijd. Op een ere- tn"!H)e. fawn de Russische premier en partijleider Nibita S. Khroesjtsjev, zijn Hongaarse ambtgenoot Janos Kadar en het Hongaarse staatshoofd Istvan Dobi gezeten. Khroesjtsjev sprak er ongeveer veer tig minuten, in het Russisch, waarbij zijn woorden onmiddelijk door een tolk in het Hongaars werden weergegeven Hij had het over de „noodzaak van besprekingen" tussen communistische leiders, „opdat zij hun politiek geza menlijk kunnen organiseren". Hij wees in dit verband op de „op gelijkheid van rechten gebaseerde Hongaars-Rus sische betrekkingen". De Sovjet-ledder vervolgde: „Een dergelijk overleg is des te meer noodzakelijk met het oog op het scheurmakende en avonturisti- sche streven van de Chinese leiders". Hjj sprak voorts o.m. over «„het ge vaar van een Duits militarisme, dat weer de kop opsteekt." In dit verband bracht hij de voorstellen die de Sovjet- Unie met betrekking tot het Duitse vraagstuk heeft gedaan, weer in her innering. Hij beëindigde zijn toespraak met het uitreiken van de orde van Lenin aan zijn Hongaarse ambtgenoot Kadar, die hij prees voor zijn werk ter bevor dering van de Russdsch-Hongaarse vriendschap. Kadar is voorts uitgeroe pen tot „Held der Sovjet-Unie". PEKING (Rtr.) Mao Tse-toeng en andere Chinese leiders hebben in een boodschap aan de Hongaarse leiders hun gelukwensen aangeboden ter gelegenhe- van de negentiende verjaardag van de bevrijding van Hongarije, zo meldt het persbureau Nieuw China. Het Chinese en het Hongaarse volk hebben bü hun langdurige gemeenschappelijke revolu tionaire worsteling een hechte vriend schap gesmeed, aldus de boodschap. werking van Anty Westerling werk te dat trouwens wel in de hand. Men moet dit op de eerste plaats wel aan Hochhuth wijten, omdat hij eerstens te veel in zijn spel heeft willen on derbrengen en vervolgenst te veel woorden nodig heeft om het uit de verf te doen komen, maar de ove rigens heel begrijpelijke behoefte om zoveel mogelijk van zijn stof te gebruiken speelde de bewerkster wei parten: te veel werd nu te vluchtig aangeraakt om nog werking te heb ben. Wat er na de schrappingen en om werkingen overbleef, was bovendien nog zoveel, dat het de regie vrijwel dwong tot een snelle, ietwat summiere aanduiding,waarin een niet al te ster ke bezetting te oppervlakkig markeer de. De scène in de Jagerkeiler miste vrijwel elk'effect, maar de laatste scè nes, die in- Auschwitz, leden hier het sterkst onder. Zij waren ongeloofwaar dig en kregen een volstrekt tekortschie tende afsluiting. De teleurstelling, di dit gaande maak te, behoeft niet te doen vergeten, dat er ook in het begin van het stuk goede, treffende momenten aanwezig waren, en dat er reden is tot waardering voor een aantal prestaties. Eric Schneider lukte niet, wat Johan Schmitz lukte, na melijk zijn figuur van Riccardo meer fond geven dan hij van Hochhuth mee gekregen heeft, maar hij maakte de voortdurende geëmotioneerdheid overtuigend eerlijk. Eli Blom was heel goed als de ondergedoken Jood Jacob- son. Leo de Hartogh had aan Gerstein een zware opgave wat de emotionali teit van de figuur betreft, maar slaag de goed in het suggereren van zijn be wogen zelfbeheersing. Luc Lutz typeer de in de dokter weinig van het diabo lische in die figuur, maar speelde een wreed-onbewogen raisonneur conse quent en weloverwogen. Pieter Lutz ty peerde de chef van de Duitse politie in Rome knap, misschien op een maat schappelijk te laag niveau, Steye van Brandenberg was niet de ideale Ita liaanse graaf, maar hield zijn partij be hoorlijk overeind. De décors van Jo han Greter waren voor dit stuk meest al te summier. VALKENSWAARD, 4 april Op de grote weg van België naar Valkens- waard is gistermiddag de 62-jarige mevr. Djjksman-Noordergraaf uit Loos duinen bjj een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zij zat in een auto die bestuurd werd door haar 65-jarige echt genoot. In de wagen zaten ook een 15- jarig neefje en een 18-jarige zoon. De heer Dijksman werd zwaar gewond, de beide kinderen liepen geen ernstig let sel op. Het ongeluk gebeurde toen de heer dijksman de grote weg wilde verlaten. De 20-jarige Belgische mej. L. V. uit Lommei zag dit en gaf gas om een voor haar rijdende Nederlandse wagen in te halen. De heer Dijksman reed echter plotseling de grote weg weer op, zodat een frontale botsing volgde met de auto van de Belgische. Deze werd slechts licht gewond. OOSTVOORNE Gisteravond om streeks zeven uur is de 68-jarige me vrouw B. Noordhoek-Klop uit Oostvoor- ne om het leven gekomen bij een auto- ohgéluk op de provinciale weg tussen Brielle en Oostvoorne. Mevrouw Noord- hoek liftte mee met een personenauto, bestuurd door de 32-jarige P. M. uit Oostvoorne, die in een bocht van de weg geraakte en hierbij nog juist werd aangereden door een tegemoetkomende personenauto. Deheer M. moest ern stig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De inzittenden van de andere auto liepen schaafwonden op. Beide auto's werden vrijwel totaal vernield. LONDEN, 4 april Paula Hamilton- Marshall, een van de meisjes die in het Profumoschandaal betrokken zijn geweest en die vrijdag na een straf van zes maanden wegens meineed uit de Holloway gevangenis voor vrouwen in Londen werd ontslagen, heeft gisteren gezegd, dat haar vroegere kamergenote Christine Keeler het leven in de gevan genis, het eten en de kleding, naat. Christine moet nog twee maanden uit zitten. Paula Hamilton-Marshall heeft vrij- agavond haar ontslag uit de gevange nis gevierd met „een klein champagne feestje", waarna ze „vóór een lange tijd rust" naar elders vertrokken is. (Advertentie) Zondag Beloken Pasen Misschien Uw vastenoffer nog niet afgedragen? HET KAN NOG! t.n.v. Bisschoppelijke Vastenactie, Utrecht DE VASTENACTIE (bijna) GESLOTEN AMSTERDAM, 4 april Een tele- communicatieindustrie in Zeist heeft op dracht gekregen op het in Nederland gebouwde en thans in de haven van Vlissingen liggende jacht „Albecaro" van prins Rainier van Monaco een zend en ontvangstinstallatie aan te brengen, alsmede een dergelijke apparatuur op het dak van paleis van de prins in Mo naco te monteren. De installatie op het schip, dat zoals bekend waarschijnlijk 9 april door de prins in Vlissingen zal worden opge haald, is inmiddels gereedgekomen. Gis terochtend is de benodigde apparatuur bestemd voor het paleis per vliegtuig naar Nice verzonden. De prins zal door deze technische voorzieningen in staat zijn vanaf zijn jacht in rechtstreeks ra diografische verbinding met het paleis in Monaco te staan, zonder van de tus senkomst van een walstation gebruik te moeten maken. DEN HAAG, 4 april (ANP) Het 282 ton metende Duitse schip Nordmark heeft vannacht een SOS uitgezonden, ter wijl het zich 30 mijl ten noorden van Schiermonnikoog bevond. In deze omge ving zijn ook lichtfakkels waargenomen. Acht schepen, waaronder het Neder landse schip „Keizersveer", zijn naar de aangegeven plaats toegevaren. De lbodsboot „Castor" meldde een red dingsboot met de naam „Nordmark" te hebben gevonden, zonder inzittenden. Later haalde de „Castor" drie lijken uit zee. De „Keizersveer" heeft in zee een red dingboot aangetroffen die nog met het dekzeil was overtrokken en een tweede reddingboot die omgekeerd in het wa ter dreef, een leeg zwemvest, een red dingboei met de naam „Nordmark Ham burg" en wrakdelen. - v iOSK In „de Katholieke Werkgever" lazen wij het onderstaande bitse, maar niet van alle redelijkheid ontblote commen taar op de parkeermeters: Met de parkeermeters is commissaris Bullebas er andermaal in geslaagd de resterende ruimte voor auto's in onze stadscentra te reduceren. Ook is een extra beroep op de krappe arbeidsmarkt daardoor' noodzakelijk geworden. Want in de omgeving van deze kleine wonde ren der techniek houden zich Dumas- achtige figuren op in zwart geverfde le- ger-dumpkleding, die tot taak hebben de „behangers in vaste dienst" te assis teren. De politie zelf i.p.v. een potlood een schop in de hand te geven is natuurlijk in strijd met de hoogheid van het gezag en ons volk zou daardoor terecht onrus tig worden en om opheldering vragen. Maar zouden deze gehuurde verklikkers uit hun DUW-verleden niet voldoende energie hebben overgehouden om de thans door de bouwstop getroffen open vlaktes in onze steden provisorisch te egaliseren. Het geworstel in onze samenleving schijnt tegenwoordig meer ten doel te hebben om iedereen er onder te houden dan om met zijn allen boven te komen. Uit het kaderblad van het N.K.V. „Ruim Zicht" citeren wij (goedkeurend knikkend) De Prijzenwet geeft de overheid de bevoegdheid onder bepaalde voor waarden prijsbeschikkingen vast te stellen voor ondernemingen in een be paalde streek of bedrijfstak. Door gaans houden deze maatregelen in: het uitvaardigen van maximumprij zen. Dit optreden van de overheid moet gezien worden als een uiterst middel. Het wordt alleen gehanteerd ingeval van ernstige sociaal-economi sche spanningen en als het overleg met de betrokkenen faalt. Dat de overheid niet schroomt van dit uiterste middel gebruik te maken, blijkt uit het feit, dat er reeds meer dan twin tig sectoren prijsvoorschriftën zijn uitgevaardigd sedert het tot stand ko men van het loonakkoord. Tegen individuele ondernemingen kan de overheid op grond van de Prijzenwet slechts optreden, als voor de sector een prijsbeschikking geldt. Ondanks de omstandigheid, dat de mi nister van Economische Zaken in een aantal gevallen voorgenomen of reeds doorgevoerde prijsverhogingen van in dividuele ondernemingen, die niet on der een prijsbeschikking vallen, in ge meenzaam overleg géheel of gedeel telijk ongedaan heeft weten te maken, hebben de recente ervaringen hem geleerd, dat een slagvaardig prjjsbe- ieid ook een direct optreden tegen individuele ondernemingen vereist. Hiertoe heeft hij onlangs een voorstel tot wijziging van de Prijzenwet bij de Sta ten-Generaal ingediend. Dit voorstel is inmiddels door de Tweede Kamer met grote meerderheid aan vaard. Het heeft ons overigens bevreemd, dat uit de wereld van de werkgevers zo sterk tegen deze wetswijziging is gefulmineerd. Van deze zijde is vaak aangevoerd, dat prijsbeschikkingen te grof werk ten en een blaam wierpen op een he le groep van ondernemingen, terwijl in de praktijk vaak slechts een be perkt aantal van die groep zich niet aan de prijsregels hield. Dit bezwaar nu wordt juist door de wetswijziging ondervangen. Bovendien geldt de wetswijziging slechts voor een jaar en ze kan alleen verlengd worden als de sociaal-eco nomische situatie daartoe aanleiding geeft. Verder geldt een voorschrift tegen een individuele onderneming voor ten hoogste zes maanden, ter wijl gedurende de zes maanden daar na geen maatregel tegen dezelfde on derneming mag worden genomen. Gelet op deze voorwaarden en er re kening mede houdende, dat de over heid, alvorens een prijsbeschikking af te kondigen, steeds vooraf overleg pleegt met de betrokkenen, kan ook moeilijk worden gesteld, dat de nieu we bevoegdheid van de overheid niet met voldoende waarborgen tegen wil lekeur en rechtsonzekerheid is omge ven. Wij zijn nog steeds van mening, dat het bedrijfsleven van de Prijzen wet geen last heeft zolang het zich houdt aan de regels van het prijssta- bilisatiebeleid; regels die bovendien door de overheid in overleg met het bedrijfsleven zelf zijn vastgesteld. Dat de minister bij deze aangelegen heid de Sociaal-Economische Raad niet heeft ingeschakeld achten wjj uiteraard onjuist. Gezien de aard van de wetswijziging en de actuele be hoefte daaraan zouden wij het echter nog meer hebben betreurd als de door voering van het wetsvoorstel via de be handeling in de Sociaal-Economische Raad ernstig zou zijn vertraagd. De prijsstabiliteit weegt voor ons zwaar der dan de procedurekwestie, zeker in de huidige omstandigheden. Nu wij het toch hebben over prijzen en de mogelijkheid tot regulerend optreden ter zake door de overheid, willen wjj tot slot wijzen op de lacune welke in dit opzicht bestaat ten aanzien veui de prijzen van onroerend goed. Wij zjjn er ons van bewust, dat de prijs vorming hiervan niet zonder meer vergelijkbaar is met die van de ove rige goederen. Maar dit kan geen mo tief zijn om deze zaak maar op haar beloop te laten. In de „Consumentengids" (commen taar overbodig) lazen wij: Ombouw voor aardgas kan ons consu menten lelijk in verlegenheid brengen. Wjj hebben het daar onlangs over gehad met betrekking tot Hilversum, waar van de kant van het gemeentelijk energiebedrijf wat al te nadrukkelijk werd aangedrongen op „modernisering van de huishouding" or te wel aanschaf fing van nieuwe apparatuur. Uit dezelfde gemeente bereiken ons nu klachten van weer andere aard nl. dat men bepaalde apparaten, bijv. gei sers, lange tijd moet missen, omdat de nieuw in te passen onderdelen niet op tijd worden afgeleverd. Weliswaar is het energiebedrijf en ook de firma die met de ombouw be last wordt, wat dit betreft, afhankelijk van de fabrikanten, maar het ligt voor de hand dat deze aan een plotseling sterk gestegen vraag niet zonder enige vertraging kunnen voldoen. Men zal er zich dus van moeten verzekeren tijdig over voldoende onderdelen te kunnen beschikken; het innemen van de appa raten bij de particulieren, in afwach ting van een mogelijke aflevering van onderdelen, móet haast wel stagnatie veroorzaken. Dat dergelijke stagnatie zich nu al voordoet, terwijl nog maar enkele plaatsen aan ombouw toe zijn, is in tussen wel bedenkelijk. Wat moet dat worden, als straks de grote stoot van gemeenten daartoe overgaat? Dan zal de zaak ongetwijfeld klem lopen. Ten zij de energiebedrijven in onderling overleg en in overleg met de fabrikan ten tot een planmatige indeling van d# werkzaamheden komen. Op een dergelijke onderlinge „ti ming" willen wjj in het belang van de consument ten sterkste aandringen. Uit „Vrjj Nederland" knipten wij de ze passage, die inderdaad (helaas) ken merkend is voor een merkwaardige op vatting: Wij willen u ten slotte niet onthouden hoe een pastoor in zijn parochieblad re clame maakt voor het genootschap: „Wat zórgen wij 20ste eeuwers in vele opzichten. We zorgen voor onze vrou wen en gezinnen door pensioenregelin gen en levensverzekeringen. We rede neren: Je kan nooit weten. Maar weet u of er later óók voor u gezorgd wordt? Na uw overlijden? Als uw nalaten schap verdeeld is, zullen ze dan nog u gedenken? Ik bedoel door een H. Mis! Tranen drogen zo spoedig. Leed ia êauw vergeten! Wonden helen zo gauw. 'e ervaring leert het. Door het Ge nootschap „St. Joseph", geyestigd te Alkmaar, waar de keDen van Alkmaar bisschoppelijk commissaris van is (dat dus safe is!) kunt u voor u zelf zorgen, zelfs na uw dood. Een zelateur(trice) van dit Genootschap zal u binnenkort bezoeken. Van harte bevelen wij dit bü u aan. „Je kunt nooit weten." Dus... zorg tijdig voor uzelf voor na uw dood". (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5