Politieversterking voorkomt ernstige rel MacArthur overleden Belgische dokters houden toeter-demonstraties op verzoek van Duitse t.v. Telefonische dreigementen Artsenleider richt weer dreigement tot Belgische regering KONINGIN ELIZABETH EN HAAR JONGSTE ZOON u Marechaussee in het geweer Schoten uit auto op Paleis Soestdijk Bootwerker met vrienden in vrolijke hui &mkd'SkAk II Belgische familie spoorloos Rotte eieren en tomaten voor zanger Rob de Nijs Vier mensen verbrand bij botsing Explosie in logies van viskotter MORRIS UITVERKOOP W Uoop Nieuw onderzoek naar moord op Kennedy bepleit Het weer- School stort in in Indiër veertig mensen gedood Moeder van tien kinderen gedood Geruchten waar de vakman zich „thuis" voelt Familie kan zondige Iraakse vrouwen zelf ter dood veroordelen VERBOUWINCS- korting Noordelijke wind EVENALS IN ONS LAND GEHUURD KAJUITJACHT VIER GEWONDEN MAANDAG 6 APRIL 1964 88sfe JAARGANG No. 31709 WASHINGTON, 6 april (UPI) Om 14.39 plaatselijke tijd (20.39 onze tijd) is gisteren in het Walter Reed hospitaal in Washington overleden, generaal Douglas MacArthur. Hij was 84 jaar. MAASTRICHT, 6 april Als gevolg van de aanwezigheid van circa driehonderd stakende Bel gische geneesheren, beleefde me nigeen in Zuid-Limburg zaterdag en zondag opwindende ogenblik ken. Met name was dit het geval in het toeristencentrum Valken burg, waar de invasie van „va kantie houdende" artsen het grootst is en het hoofdkwartier van de naar Nederland uitgewe ken stakers is gevestigd, in hotel „Oranje Nassau." BRUSSEL, 6 april Dr. Wij nen, een der invloedrijkste leiders van de Syndicale Kamer der Bel gische geneesheren, heeft gisteren een nieuw dreigement gericht tot de regering en het parlement. In een vraaggesprek met het Brus selse zondagsblad Dimanche-Pres- se verklaarde hij onomwonden dat het geneesherenkorps het hui- regime van ziekte- en inva- j^6- f?verz®kering „totaal en denmtief zal negeren," indien de regering niet binnen de kortst mogelijke termijn aan het Parle ment een wetsontwerp voorlegt waarbij de zo genoemde wet-Le- burton die vorig jaar met een enorme meerderheid werd goed gekeurd in Kamer en Senaat en op 1 januari van kracht werd Wordt opgeschort en indien het parlement er niet in toestemt 26 door de artsen onaanvaardbaar geachte artikelen van die wet te amenderen. mKÊ Dit is de eerste foto van koningin Elizabeth van Engeland met haar op 10 maart geboren zoon. De fotograaf knipte zaterdag dit plaatje in de stromende regen toen de vorstin op weg was van Buckingham Palace naar Windsor Castle. Prins Andrew kijkt wat somber voor zich uit. Eigen richting aanbevolen _jaczc|ues Barteljorisstraat 5 Haarlem 0P ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. Stakende artsen brengen Valkenburg in opwinding minium MacArthur, oorlogsheld uit de strijd tegen Japan en oudbevelhebber van de strijdmacht van de Verenigde Naties in Korea, had de afgelopen maand drie operaties ondergaan. Zijn krachten wa ren zo verzwakt dat er geen hoop op genezing bestond. Als doodsoorzaak is opgegeven een acuut optredende lever aandoening. De generaal werd op 2 maart in het Walter Reed hospitaal opgenomen om dat hij aan geelzucht leed. Op 6 maart werd hij geopereerd en werd zijn gal blaas verwijderd. Daarna ontwikkelde zich een storing ,n de lever. Op 23 maart werd zijn milt verwijderd nadat zich een interne bloedmg had voorgedaan. Nog was de beproeving voor de generaal niet voorbij, want op Paaszondag beslo ten de artsen opnieuw operatief in te grijpen en werd een deel van zijn dar men weggenomen. Na deze laatste ope ratie werd de toestand van de generaal steed? slechter. Zijn nieren weigerden hun werking en opnieuw traden inwen dige bloedingen op. Bij geen van de drie operaties is gebleken dat MacArthur aan kanker leed, zoals aanvankelijk werd gevreesd. Het stoffelijk overschot van generaal MacArthur is naar New York overge bracht, waar het tot morgenochtend in een rouwkapel zal rusten. Dan wordt het gebracht naar het arsenaal van het Ze vende Regiment, waar het een dag zal blijven. Vervolgens wordt het naar washmgton vervoerd, waar het in het opgebaard zal blijven tot don- ^j^SPiiddag 12 uur. De rouwdienst .5, m Norfolk gehouden, waar Mac- «rtnur zaterdag met militaire eer zal worden begraven. HIIIIIIII1IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1IIIIIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Aanleiding tot de opwinding vormde een reeks anonieme telefoontjes met de dreigende mededeling voor de hoteliers: „Er gaat iets gebeuren. Verbolgen ar beiders uit Luik zullen de ruiten van uw hotel vernielen; zij zullen de leider van de stakende artsen, dokter G. Block, secretaris van de syndicale art senkamer van de Belgische provincies Luik en Luxemburg, proberen te ont voeren en er niet voor terugschrikken wapengeweld te gebruiken." Uit voorzorg waarschuwden de hote liers de burgemeester en de politie. Het onderbezette politiekorps van Valken burg werd versterkt met leden van de plaatselijke hulppolitie en poltieperso- neel van elders. Ook de brandweer werd voor eventuele ongeregeldheden gealar meerd. Met patrouillewagens doorkruis te de politie het toeristenstadje, contro leerde de toegangswegen tot de ge- llllllllllllllllllllllllllllUMIilIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII» (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl duizenden Belgische geneeshe ren intussen verder genoten van een „vervroegde vakantie" in Noord-Frank rijk, Nederlands Limburg of in het groothertogdom Luxemburg, bleeL de toestand aan het stakingsfront in België zelf stationair tijdens het weekeinde. Blijkens geloofwaardige ramingen ne- tnen thans 90 percent der geneesheren jn de Waalse en ongeveer 30 percent *h de Vlaamse provincies aan de actie deel, zij het niet allemaal op dezelfde manier en met dezelfde hardnekkigheid. In elk ge va' is de situatie in sommige Uitgestrekte wooncentra hachelijk ge worden, aangezien de door de stakers geïnstalleerde wachtposten steeds meer bedlegerige patiënten naar de openbare hospitalen verwijzen. Vooral in Brussel kan de gezondheidszorg nog slechts met extreme hulpmiddelen worden ver- zekerdde ziekenhuizen zjjn overbevolkt f" ,h®t verplegend personeel is over- K- Het militaire hospitaal in de hoofdstad werd geopend voor de civiele oeyolking en de ziekenwagens van het ijJ^f werden door de burgerlijke auto riteiten opgevorderd. Vandaag wordt in eh lokaal van het Brabants Provin ciaal Bestuur een noodhospitaal met 500 veldbedden gevestigd. De Syndicale Kamers der geneesheren publiceerden eer communiqué, waarin de verant woordelijkheid voor „het gebrek aan hospitalen en personeel" op de regering werd afgewend. meente en bewaakte de hotels, waar Belgische artsen verblijven. „Op een gegeven moment," zo ver telde ons de directeur van hotel „Tria non" „waren zondagnacht in mijn zaak rond dertig zwaar gewapende politie mannen geconcentreerd. De Belgische gasten in hotel „Oranje Nassau" achtten het raadzaam vroeg naar bed te gaan. Dit hotel was rond elf uur zaterdagavond al in volmaakte duisternis gehuld. Ronde het gebouw wa ren alleen politiemannen en journalis ten op hun post. Aan de algemene opwinding waren, uiteraard, de stakende artsen zelf ook debet. Zij zorgden voor de eerste emo ties, door zaterdagmorgen een „toeter demonstratie" te houden op verzoek van de Duitse televisie. Terwille van re porters van het Duitse televisiejournaal „Hier und Heute" reden circa dertig stakende artsen met hun auto's luid toeterend voorbij hotel „Oranje Nas sau" om hun aldaar verblijvende lei ders een speciale groet te brengen. Deze demonstratie, waarvan burge meester F. Breekpot niet op de hoog te was, Jiebben de leiders van de art sen betreurd. Toen derhalve verslag gevers van de Amerikaanse televisie zaterdagmiddag weer een verzoek tot de artsen richtten om een tweede „toeterdemonstratie" te houden, wei gerden de stakersleiders dit. Zij ga ven de artsen het advies dit verzoek af te wijzen. Hetgeen de meesten ook deden. Slechts enkele artsen voldeden aan het verzoek, maar hun aktie mocht geen naam hebben. De politie veronderstelt, dat mede naar aanleiding van dit optreden van (Advertentie) de artsen voor de buitenlandse televisie, onbekenden telefonisch dreigementen tot de Valkenburgse hoteliers hebben gericht. Zondagmorgen rond half een heeft burgemeester Breekpot de leiding van de artsen in verband met de gebeurte nissen van de vorige dag ontboden. Burgemeester Breekpot wees de Belgi sche artsen erop, dat zij als gasten in het toeristencentrum Valkenburg wel kom zijn, maar dat zij zich als gasten dienen te gedragen en geen akties op touw mogen zetten, waardoor de open bare orde in gedrang komt. De artsen distancieerden zich toen van de „toe ter demonstratie" en beloofden herha lingen te voorkomen. Van demonstraties was zondag geen sprake meer. De artsen stonden toen alleen journalisten en reporters van ra dio en televisie (o.a. van Franse en Engelse televisie) te woord en zetten hun bezwaren tegen de wet van minis ter Leburton uiteen. De invasie van pers-, radio- en televisieverslaggevers, alsmede van honderden nieuwsgierigen, zorgde gisteren opnieuw voor de nodige op winding, alsmede het uit Aken afkom stige bericht, als zouden Belgische ar beiders met enkele bussen op weg zjjn naar Valkenburg. Alle geruchten ten spijt, deden zich evenwel geen Ongere geldheden voor. Het enige „incident" vormde de inbeslagname door de politie van een aan de Cauberg aangebracht spandoek met het opschrift: „Belgische artsen keer terug naar uw zieken!" Volgens de politie is dit opschrift niet door Belgen, maar door Nederlanders aangebracht. Het vermoeden bestaat, dat socialistische jongeren nit Lim burg het spandoek hebben vervaar digd. SOESTDIJK, 6 april Een voor par leis Soestdijk postende marechaussee kreeg zaterdagmiddag de schrik van zqn leven, toen plotseling vanuit een Volkswagen op hem werd gevuurd. De knallen leken veroorzaakt door een re volver en alarmeerden zelfs het perso neel van de marechausseekazerne te genover het paleis. Onmiddellijk werd gedacht aan een anti-Carlistische actie. De „beschoten" marechaussee had de tegenwoordigheid van geest, het ken teken van de auto te noteren. Dit num mer werd aan de Baarnse politie door gegeven, die een nader onderzoek in stelde. Nadat gebleken was, dat de wagen eigendom was van een Hilversumse ver huurbedrijf, werd aan de Hilversumse politie opdracht tot aanhouding van de (Advertentie) BAGDAD, 6 april (AFP) De Iraak se vrouwen kunnen voortaan ter dood worden veroordeeld en door hun familie leden worden geëxecuteerd als deze hun gedrag oneerbaar achten. Tot nu toe werden tegen broers of neven die door een familieraad waren belast met het vennoorden van een meisje, dat zich onbehoorlijk had gedragen, door de Iraakse rechtbanken zware gevangenis straffen geëist. Voor dergelijke „ere- •msdaden" kon men zelfs tien jaar ge vangenisstraf krijgen. De nieuwe Iraakse regering is echter van mening dat het familiegezag niet mag worden verzwakt en dat de daders van ,,ere-misdaden" tot lichte gevan genisstraffen dienen te worden veroor deeld. Maarschalk Abdel Salaam Aref heeft gratie verleend aan 43 broers die hun zuster hadden vermoord, terwijl van 13 andere de straffen zullen wor den teruggebracht tot een jaar. Het gedrag van de Iraakse vrouw wordt p,ls oneerbaar beschouwd als zij prostitutie bedrijft, overspel pleegt, de echtelijke woning verlaat, maar ook als zij zonder toestemming van de familie wil trouwen of hertrou wen. ri (Advertentie) ADVISEUR VOOR HERENKLEDIN (Advertentie) BOEDAPEST, 6 april (Rtr.) De New Yorkse advocaat Mark Lane heeft zondag op het congres van de in ternationale vereniging van democra tische juristen te Boedapest aangedron gen op instelling van een internationale commissie van juristen, die een onder zoek zou moeten instellen naar de moord op president Kennedy. Hij hoopte dat de vereniging de eerste stap hiertoe zou doen. Lane legde band opnamen, verslagen van getuigen en an der „bewijsmateriaal" over in een po ging aan te tonen dat „de officiële theorie inzake de moord" onjuist was. Onder bijval van de ruim 400 afgevaardigden uit 45 landen verklaarde hij dat er ver scheidene mensen bij de moord betrok ken zijn geweest. Hij zei voorts, dat men een getuige dood had aangetroffen. Hij bleek doodgeschoten te zijn. Een andere getuige een meisje had zich door wurging om het leven gebracht na door federale agenten ondervraagd te zijn. Lane zei ook, dat het wapen, waarmee Kennedy was vermoord, later „ambts halve was vervormd". UTRECHT, 6 april Dr. ir. A. M. HOOGENBOOM is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetsenchappen van de rijksuniversiteit alhier om onder wijs te geven in de experimentele na tuurkunde. inzittenden gegeven. De vrouw van de Hilversumse auto verhuurder kreeg zaterdagavond om streeks negen uur een telefoontje van de Baarnse politie, die haar van het gebeurde op de hoogte bracht. Onmiddellijk daarna belde de Hilver sumse politie. Deze verzocht haar de komst van de Volkswagen af te wach ten, en onmiddellijk de politie te waarschuwen. Later ontdekte zij zij was alleen thuis, en bleef bijna de hele nacht op dat in een tuin aan de overkant de hele nacht een politie wagen geparkeerd stond. De auto werd ieder uur afgelost. In de loop van de zondagmorgen verscheen de huurder, de 18-jarige Hilversumse bootwerker B. S., met de gezochte Volkswagen. S. was met drie vrienden, waarvan een uit Haarlem en een uit Bussum, zaterdagmiddag omstreeks vijf uur met de gehuurde auto naar Antwerpen vertrokken met de bedoeling daar een plezierige avond door te brengen. Toen zij tussen vijf en zes uur paleis Soest dijk passeerden, hebben zij voor de grap een alarmpistool en een klap perpistool afgevuurd, en zijn daarop welgemoed verder gereden. Toen zij in de nacht van zaterdag op zondag terug keerden, reden zij eerst naar Bussum om een van de jongens af te zetten. De politie had inmiddels posten uitge zet hij de woningen van de knapen, zodat zij bij hun eerste halteplaats in Bussum werden ingerekend. Met een overvalwagen werden zij naar Hilver sum overgebracht, en vervolgens naar Baarn, waar zij werden verhoord. Uit dit verhoor bleek, dat er sprake was van een kwajongensstreek. Er is pro ces verbaal opgemaakt. Daarna zijn zij op vrije voeten gesteld. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan bewolkt met later enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwak ke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vannacht opnieuw kans op nachtvorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. DINSDAG zon: 6.0219.24 maan: 4.2312.54 DE BILT, 6 april Het was zondag een hele verbetering toen na een week somber weer de zon weer scheen. Toch kwam de temperatuur niet hoger dan zeven—tien graden Celsius. De afnemen de noordelijke wind blijft te koude lucht aanvoeren, waarin het kwik weinig ho ger dan tien graden kan komen. Ook morgen zal het op de meeste plaatsen droog r.ijn met zonnige perioden. Omdat de wind iets minder sterk wordt, zal het vooral in het binnenland wat aangena mer zijn. (Van onze correspondent) NIEUW LOOSDRECHT, 6 april Er is een Belgische familie spoorloos, be staande uit man, vrouw en twee kinde ren van vier en vijf jaar, die een ka- juitjacht ter waarde van zesduizend gulden, gehuurd heeft bij de Jachtha ven De Valk in Nieuw Loosdrecht. De Belgische familie, die de naam Torree- Ie uit Beersen opgaf, kwam een dag of veertien voor Pasen met een oude Nash voorrijden bij de jachthaven De Valk waar de man verklaarde over spannen te zijn. Hij wilde een boot hu ren voor een korte vakantie en deze zou vóór Pasen worden teruggebracht. De Nash bleef voor de deur van de jacht haven staan. Aangezien de man beloofde op de plas te zullen blijven, besloot de eige naar de boot niet te verzekeren, omdal de verzekering voor zijn totale boten.be- zit half april zou ingaan. Er werd twee honderd gulden bij voorbaat gestort. Dinsdag voor Pasen kwam er plotseling bericht uit IJmuiden, dat de familie Torreele de boot op Goede Vrijdag zou terugbrengen. Sindsdien is er niets meer van hen vernomen. De naam en het adres in België kloppen, maar de Belgische politie heeft de familie tot he den nog niet kunnen opsporen. Het ka- juitjacht is 9 meter lang, heeft een groot blauw zeil en een aanhangmotor. Er is een telexbericht aan alle politie posten in Nederland en België gestuurd. TILBURG, 6 april Tijdens een op treden in hotel-restaurant Groot Speyck in Oisterwijk is teenagerzanger Bob de Nijs zondagavond onthaald op een bombardement van rotte tomaten en eieren. De politie moest verschillende woedende teenagers uit de zaal verwij deren nadat zij hadden geprobeerd het podium te bestormen en ruiten het moesten ontgelden. Reden van dit tumult was een re cente contractbreuk van Rob de Nijs bij een geplande voorstelling in Tilburg en in het plaatsje Zeeland 'N.B.), waar over het tienerpubliek uit Midden-Bra bant zich nogal verbolgen voelde. Reeds na zijn eerste nummer moest Rob de benen nemen. Hij holde naar zijn auto, waarvan de banden waren doorgesne den. MADRAS, 6 april (Rtr.) Veertig personen zijn omgekomen en meer dan honderd gewond bü het instorten van een gedeelte van een middelbare school voor meisjes met 400 leerlingen in Ma- doerai op ongeveer 560 km van Madras in Indië. (Van onze oorrespondent) DEVENTER, 6 april Bij een auto- ongeluk zijn zaterdagavond nabij Gorssel op de rijksweg DeventerZutphen vier leden van het gezin WillemsenVan da Weerd uit Arnhem om het leven ge komen. De DAF-personenauto waarin de fa milie Willemsen vader, moeder, dochters van vijftien en tien jaar en een zoon van negen jaar gezeten waa, reed uit de Hoofdstraat van Gorssel aan de Zutphense kant de voorrangsweg De venterZutphen op en werd daar gegre pen door een uit de richting Deventer komende auto, bestuurd door S. uit Voorst. De DAF sloeg over de kop en vloog direct in brand. Men slaagde eir nog in de vijftienjarige dochter zwaar gewond uit de auto te halen. De andere vier inzittenden kwamen jammerlijk om het leven. Het gewonde meisje werd naar het algemeen ziekenhuis in Zutphen overgebracht. HOORN Op de weg tussen West woud en Nibbixwoud is gisteren me vrouw BrinkMachtel, moeder van tien kinderen, ter hoogte van de Zwaagdijk van een, door haar man be stuurde bromfiets gevallen. Een ijlings ontboden dokter kon slechts de dood constateren. STUTTGART De 19-jarige Rotter dammer J. H. Tuil, is gisteren bij een verkeersongeval op de autobahn bij Offenburg in Duitsland om het leven gekomen. De wagen waarin hjj mee liftte slipte plotseling en sloeg over de kop. De inzittenden werden uit de wagen geslingerd, waarbij de heer Tuil op slag werd gedood. De bestuurder werd ern stig gewond. IJMUIDEN, 6 april Vanmorgen kwart voor negen heeft zich in het lo gies van de kotter de vrouwe Alida kw 160 van de rederij K. v.d. Plas uit Kat wijk een explosie voorgedaan waarbij vier mensen werden gewond en een enorme ravage werd aangericht. De slachtoffers zijn: schipper Van der Plas, die vrij ernstig werd gewond, de reder, een monteur van de N.V. Inter nationale Navigatie-apparaten en het jongste jongste bemanningslid. Het schip lag in de haringhaven van IJmuiden wachtend tot een plaats bij de hallen vrij zou komen om gelost ta worden. In het logies werd een gas- lucht waargenomen waarop men de pa trijspoorten open zette, om frisse lucht te krijgen. Een ander die binnenkwam, heeft waarschijnlijk het gastoestel aan willen steken. Toen hij de lucifer aan streek volgde een steekvlam, die met een daverende klap het logies in een ruïne veranderde. De vier gewonden zijn door de onge- vallendienst naar het Antoniuszieken- huis overgebracht, waar drie van hen zijn opgenomen. De 24-jarige monteur M B.ruijn is met een hersenbloeding naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Tanganjika De laatste leden van de groep van 600 Britse mariniers, die in januari de regering van president Ny- erere te hulp kwam bij een muiterij in het leger, hebben zondag Tanganjika verlaten. President Nyerere betuigde htm zijn erkentelijkheid. (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1