Situatie Brazilië nog vol spanning Ik heb geen afstand gedaan w ouwen) AR GAAN? Prins Bern hard ere president Deventer Landbouw Corps Jonge leeuw als geschenk Paus ontvangt deelneemsters congres wereldfederatie van katholieke vrouwelijke jeugd M WEENSE IS Bril: het uithangbord I van de 1 schoonheid j BRIL cfe&OC/WEMAR Luchtmachtsquadron 324 thans ter ziele Daar komt de bruid Vissersschip zit vast op het wad Tijdens viering 45-jarig bestaan HVader dankt mej. Vendrik Student Boeman dader aprilgrap Auto op overweg onder locomotief „Schiedijk" redt opvarenden van brandend schip GENERAAL ALS STAATSHOOFD GOULART ALS „VRIEND" IN URUGUAY: Sinds donderdag Onderzoek ivijst uit Studentenparlemen t geen goed gedaan Landbouwer gedood Kleuter speelt met lucifers, boerderij in de as gelegd MAANDAG 6 APRIL 1964 PAGINA 5 99 P^opt «lias maan 'I zij eet- of driwkbaai; iw z'n mond *n kijkt da», schrokkend, alweer rond °f by nog meer verwerken kan. Kieskeurig is by niet,die man; zyn feake» malen zonder rust, bet lijkt wel,of btj alles lust! He man beeft vast een stalen maag, want rijp en groen stouwt hg gestaag wel grote snelheid naar omlaag. Of bij bet f>róéfl...dat is de vraag. Qee» prettig mens,die Slouwelaat? en geen beschaafde gast, voorwaar Wie hem, al kauwend, schrokken ziet waardeert dat smakeloos schouwspel niet. Neen...'k mag hem niet, die slok-maar-raak, bulldozer zonder slyl of smaak. Beschaafder toch acht ik de man, die keuren en genieten kan. Slechts voor z<5 iemand heeft hel zin, iels fijns te halen by J ami n Generaal Castello Branco, de Braziliaanse stafchef, door de gouverneurs, die achter de jong ste revolte staan, aanbevolen als interim-president. JmI X? Me ulVtaan Elke OLVEH polis is winstdeiend Dit is een foto van de laatste officiële formatievlucht van acht tien toestellen van het 324-squa dron. Op de landingsbaan de eer ste zes nieuwe Starfighters, die de Hawker Hunter gaan opvolgen. Nadat voorzitter A. J. Kuiper de prins de tekenen van waardigheid behorende bij het erepresidentschap van het Deventer Landbouwkorps had overhandigd werd hem tevens het korpspetje aangeboden, dat de prins onder algemene hilariteit opzette. Strak van lijn is het ontwerp „Belmonte". Enorm zijn de ronde glazen van deze New Yorkse bril. Wél op vallend, maar weinig flatteus. ,gjucretia", het rechthoekige modél. RIO DE JANEIRO, 6 april (Rtr). Strenge veiligheidsmaatregelen en mili taire controle wijzen er op, dat de toe stand in Brazilië nog enigszins gespan nen is. Dit blijkt ook uit het feit, dat er nog meer arrestaties van aanhangers van net oude bewind werden gemeld. Mili tairen en leden van de staatsmilitie drongen het handelsbureau van de Hon gaarse legatie binnen en vorderden o.m. twee safes op, zo heeft een functionaris van de legatie meegedeeld. Hij zei dat zaterdagavond, toen niemand van het Personeel dienst had, met schoten de deur geforceerd werd. Er zal ongetwij feld een protest bij het Braziliaanse mi nisterie van buitenlandse zaken worden ingediend, zo voegde hij hieraan toe. De legatie-functionaris zei dat het gehele kantoor overhoop gehaald was. Kasten werden opengebroken en alle kantooruitrusting, waaronder een te lexapparaat, Werd in beslag genomen. Volgens zijn inlichtingen was de aan val uitgevoerd door een 15-tal met machinepistolen bewapende mannen. Mensen die naast de Sovjet-ambassade ■wonen, zeiden te hebben gezien dat Russische functionarissen zaterdag avond documenten en films verbrand den. De zeven Braziliaanse gouverneurs die de actie van het leger hebben gesteund om president Goulart af te zetten, heb ben het parlement aanbevolen in het begin van deze week de stafchef, gene raal Castello Branco, te kiezen als nieu we president. Het nieuwe staatshoofd moet *an het bewind blijven tot de volgend laar te houden algemene presidentsver kiezingen. MONTEVIDEO (A.F.P.). De afge zette Braziliaanse president Joao Goulart heeft zondag op een persconferentie in de Uruguese badplaats Solymar her haald, dat hy geen afstand heeft gedaan van het presidentschap. Hij weigerde zich uit te laten over zyn plannen voor de toekomst. Goulart ontkende als com munist te zjjn opgetreden. HU had slechts voor de belangen van zün volk, 'n het bUzonder de minst bevoordeelde klassen, geUverd. „Streven naar een ver hoging van de levensstandaard is juist het bestrUden van het communisme", zo betoogde hU- HU ontkende politiek asiel te hebben gevraagd in Uruguay. „Ik be- Advertentie (Van onze correspondent) HARDINGEN, 6 april Op de Wad denzee, ongeveer acht kilometer uit de kust van Ameland en Terschelling, zit Zreds sinds donderdag het Harlinger vissersschip HA 50 van schipper n. aan de grond. Door de aanhou dende oostenwind en het dode to zit de boot, met behalve de schipper ook d'ens zoon en een knecht aan boord, onwrikbaar vast in het zogenaamde "losselgat. Vrijdagmiddag heeft de HA 17 van schipper P. Veltman getracht het schip vlot te trekken, echter zonder Resultaat. Wel nam de HA 17 de la- rjmg garnalen, ruim driehonderd kilo, ?.ver om deze naar de afslag in Har ingen te brengen. iedere dag dat het onfortuinlijke schip vast zit, kost de schipper onge- eer vierhonderd gulden. Bij het voort duren van de oostenwind zal het nog vw geruime tijd duren voor de HA 50 -'ut zai kunnen worden getrokken. jY?rigens verkeren de drie opvaren- i n van de Harlinger vissersboot niet m «evaar. vind mU hier als vriend", aldus Goulart. Goulart zal in Uruguay met als po litiek banneling maar als vluchteling worden beschouwd, aldus heeft de Uruguese vice-minister van buiten landse zaken Espiell zaterdag meege deeld. De regering van Uruguay heeft deze beslissing genomen omdat Gou lart had besloten geen afstand te doen van het presidentschap van de Braziliaanse republiek en geen enkele stap hiertoe te ondernemen, in weer' wil van zijn vertrek uit Brazilië. De komst van Goulart in Uruguay was voorafgegaan door besprekingen die zeer waarschijnlijk het onderscheid tussen de status van politieke banneling en die van vluchteling tot onderwerp hadden Zodra de oud-president uit het vliegtuig was gestapt had hij een onderhoud met Uruguese burgerlijke en militaire auto riteiten. In diplomatieke kringen vroeg men zich zaterdag af welke de politieke gevolgen zullen zijn die Goulart als „vluchteling" te wachten staan (Advertentie) ■■Ml l,| I II "II (Van onze correspondent! DEVENTER, 6 april De jubile rende Deventer Landbouw Corps-ver eniging van studerenden aan de Rijks Hogere School voor Tropische Land bouw alhier, die in het afgelopen week einde het 45-jarig bestaan vierde, heeft wel op een zeer bijzondere wijze zijn dankbaarheid getoond aan prins Bern- hard, voor diens bereidwilligheid om erepresident van het Corps te worden. Tijdens een informele ontvangst in de schouwburg, na de plechtige installatie van de prins als zodanig in de histori sche hal van het Deventer stadhuis, bood de president van het Corps, de (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 6 april In de Eeuwige Stad vond het vierjaarlijkse congres plaats van de wereldfederatie der katholieke vrouwelijke jeugd. Vierhonderd leid sters uit 35 landen en alle werelddelen namen aan dit congres deel. De paus heeft het gezelschap in een afzonder lijke audiëntie ontvangen. Na een toespraak van mej. M. Vendrik (Nederland), de thans af tredende algemene presidente, zei de Paus, dat de keuze van het congres- onderwerp ,,de jonge mensen op weg naar een christelijke solidariteit" een wijze en geschikte keuze is geweest. (Advertentie) et ingang van 1 april is het 324- squadron van de Vliegbasis Leeuwarden „buiten dienst ge steld". De commandant van het squadron, majoor Heitmeijer, spreekt met opzet niet van opheffen, omdat een „buiten dienst gesteld" squadron weer in dienst kan worden gesteld. Doqr het verdwijnen op 1 april heeft het squadron net niet meer zijn vijf tienjarig jubileum kunnen vieren. Het personeel van het squadron doet ech ter net of hun neus bloedt, en zo wordt op 9 mei toch nog een reünie- feest gegeven. Over het ontstaan van het 324-squa- dron bestaat een fraaie legende. De commandant van het 323-squadron, Jan Flinterman, die in de late jaren veer tig met een Gloster Meteor het Neder landse hoogterecord en even later ook het snelheidsrecord opnieuw vaststel de, zou tegen zijn collega-vlieger Wolf hebben gezegd dat het 323-squadron wat overbezet werd. Hij moest zich maar in een apart kantoortje terug trekken en beginnen met de oprich ting van het 324-squadron. Wolf trommelde wat manschappen en vliegtuigen bij elkaar en verklaar de het 324-squadron present. Hoeveel van dit verhaal waar is, is niet be kend, maar vast staat wel dat het squadron iets officiëler tot stand is gekomen. Hoe het ook zij, mei 1949 was het beginpunt van een veelbewo gen stukje luchtvaartgeschiedenis. De piloten van 324 staken alle ove rige squadrons van heel onze nationale luchtmacht de loef af met de wel bij zonder opschepperige yell: „Who won the war? Three-two-four!" Geen enkel squadron heeft ooit een yell kunnen bedenken die een dergelijke opschep perij kon overtroeven. 324 begon te vliegen met straaljagers van het type Gloster Meteor MK IV. Het was een vliegtuig met straalaan drijving, en daar was alles mee gezegd. Er zat niet eens een schietstoel in. Wie pech kreeg moest zich. net als bij een propellervliegtuig, behelpen met alleen maar een parachute. Later kwa men er technisch meer volmaakte toe stellen, tot en met de Gloster Meteor MK VIII. Toen kreeg het squadron de beschikking over de destijds hyper moderne toestellen van het type Hun- ter MK IV. Dat was in 1956. Tot 1 april toe is het squadron met Hunters blijven vliegen. Het was het eerste squadron dat met dergelijke toestellen werd uitgerust en de vliegers zijn veel van hun machines gaan houden. Met de Hunter heeft 324 veel lauwe- wedstryden en vormden een stunt- ren geoogst. De vliegers wonnen schiet- team, waarmee in 1957 de hoogste prijs bij internationale wedstryden werd ge wonnen. Ook by de NAVO-schietwed- strijden gooiden majoor Heitmeyer en zijn mannen hoge ogen. Na de oprichting van het squadron is in de loop van de jaren veel gedaan om de vliegveiligheid op te voeren. Tegenwoordig hoort of leest men nooit meer van iemand die een vallende sleepkabel rakelings langs zijn hoofd heeft gekregen. Dat is slechts één on derdeel van de vliegveiligheid. In feite zyn vliegend personeel en gronddienst zo met elkaar vergroeid geworden, dat de basismensen als het ware iedere vlucht meemaken. Ook het feit, dat de gemiddelde leeftijd van de vliegers in de loop van de tijd hoger is geworden is vermoede lijk debet geweest aan een grotere vliegveiligheid. Van de 24 vliegers is nog slechts één ongehuwd. De voor naamste reden voor deze hogere ge middelde leeftijd is het feit, dat de vliegers door de enorme technische ontwikkelingen van de laatste tijd wel gedwongen zijn een langere opleiding te volgen. Mede daardoor is de piloot niet meer een soort cowboy of een branieschopper. Hij is gehecht aan zijn thuis en doet geen ondoordachte daden meer. Bovendien is een vliegtuig van nu nogal wat meer geld waard dan een machine met een zuigermotor. Een en ander betekent allerminst dat de vliegers mensen zijn geworden die het wel geloven. Ze vliegen nog steeds met evenveel enthousiasme als weleer. De meeste piloten van 324 blijven de luchtmacht trouw. Enkelen van hen worden opgeleid tot Star- fighter-vlieger, terwijl één overgaat naar de schroefvliegtuigen. Anderen gaan over naar de burgerluchtvaart Het 324-squadron is het slachtoffer geworden van de voortschrydende techniek. Door de komst van de super snelle Starfighters is er voor de Hun ters geen plaats meer op de Vliegbasis Leeuwarden. De meeste worden ont manteld en gesloopt, terwyi een twee tal dienst gaat doen als sleepviiegtuig voor schietdoelen. Op de basis blyven nog het 322- en het 323-squadron over. Daarvan heeft alleen het eerste het vuur van de tweede wereldoorlog ge proefd. Deze beide squadrons staan binnenkort 36 Starfighters van elk zes miljoen gulden ter beschikking. Jfc. Onze tijd wordt gekarakteriseerd door het streven om alle vraagstukken van belang voor het menseiyk leven in het internationale en mondiale vla'< te trekken om van daaruit naar op lossingen te zoeken. Deze tendentie en wil behoren niet exclusief tot de wereld der volwassenen, de jonge mensen dragen deze mede en meer nog: de jeugd is zeil meer open en toegankelijk voor deze drang naar universele solidariteit. Degenen, die de overtuiging nebben, dat een godsdienstige opvoeding het ge zichtsveld en het begrip voor het uni versele vernauwt, /ergissen zich deer lijk. De christen is nergens vreernd, hi] is wereldburger. De Paus ging daarna aan de hand der meer gedelail- leerde punten van de congresstudie oe terreinen en mogelykheden na voor de beleving van die christelijke solidari teit en hp merkte tenslotte op: .Juist in de eenvoudige taken van het dage lijks leven moet de dimensie van alge mene solidariteit, van de ware katho liciteit, geïnspireerd door de christelijke liefde, ingevlochten worden." De Paus verklaarde, dat de Kerk niet bang is om haar vertrouwen in jonge mensen te stellen en hun een belangrijke apos tolische zending te geven. Tenslotte bedankte de Paus mejul- frouw Vendrik, die twee periodes ach ter elkaar dit is gedurende acht ja ren de internationale presidente der federatie Is geweest voor haar niet aflatende arbeid. Zij versterkte de op bouw der federatie (tien miljoen leden. 84 aangesloten landelijke bewegingen en een honderdtal kleinere centra) en zette de studievergaderingen en con gressen op hechte basis. „Qu'eile en soit felicitée et remerciée." (Men mo ge haar hiermee gelukwensen en bedan ken.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 april Het is niet uitgesloten dat de aprilmop, waar door twee leden van de Tweede Ka mer onaangenaam zyn getroffen, min der prettige gevolgen zal hebben voor het studentenparlenient. Dit parlement maakt al jaren gebruik van het ge bouw, de outillage en de griffie van de Tweede Kamer wanneer het zich op gezette tyden komt oefenen in het houden van parlementaire redevoerin gen over actuele onderwerpen. Gebleken is nl. dat de student J. Bos man, die wel eens aan zo'n parle ment van studenten van verschillen; de universiteiten heeft deelgenomen, deze weinig gewaardeerde grap in elkaar heeft gezet. Hij schreef onder de naam van de liberale fractieleider mr. Geertsema een brief aan het so cialistisch kamerlid Voogd en liet de ze laatste valselijk weten, dat de VVD-fractie met 14 van de 16 leden achter een protest van de heer Voogd tegen de Zuidafrikaanse apartheids politiek zou staan. De heer Bosman heeft papier van de Kamer gebruikt, dat hü destüds als lid van het studentenparlement op zijn bank had aangetroffen. Het ovale embleem in de rechterhoek van dit schrijfpapier is een van de middelen geweest om de heer Voogd te misleiden. De student Bosman is destijds lid van de PvdA- fractie geweest. In het studentencomi té Zuid-Afrika echter is hy een van de drie liberale leden. In zijn jeug dige politieke overmoed heeft hy dus al twee partyen gediend en met een gemak alsof er slechts van een spelle tje sprake was, nu een brief opgesteld, waarover zijn geestverwant de heer Geertsema zeer verontwaardigd is. De ze heeft laten weten dat hij zich hier over met de kamervoorzitter zal ver staan en dat de zaak het studenten- parlement zeker geen goed heeft ge daan. Ook de heer Voogd is van mening dat zoiets zich niet leent voor een aprib grap. De apartheid in Zuid-Afrika is een zaak, waarbij doodvonnissen op het spel staan, aldus het socialistische Ka merlid. De heer Voogd en de student Bosman kennen elkaar al langer. De student is perssecretaris van het Studentencomi té Zuid-Afrika, dat ook de sinaasap pelboycot tegen Zuid-Afrika organi seert.. Hij vond het jammer dat wat hij als grap bedoeld had in de open baarheid is gebracht. Hij had dat niet verwacht. Hp is van plan zjjn excu ses aan beide Kamerleden aan te bie den. „Wanneer de heer Bosman dat doet is de zaak voor mij afgedaan" aldus de heer Geertsema. Het gesprek met Kamervoorzitter mr. Van Thiel gaat echter door. UTRECHT, 5 april Zaterdagoch tend is op een kleine, onbeveiligde ove.weg by Hoogeveen een losse die sellocomotief In botsing gekomen met een personenauto. De automobilist, de 55-jarige landbouwer A. Bcnning, werd uit de wagen geslingerd en was vrij wel op slag dood. De auto werd ongeveer vijftig meter meegesleurd en brandde geheel uit. De machinist van de locomotief bleef on gedeerd, maar moest in een shocktoe stand naar huis worden gebracht. MACH AREN, 6 april Een door een felle noordoosten wind aangewak kerde brand heeft gistermiddag een boerderq alhier in de as gelegd. Het vuur was ontstaan nadat een vijfjarig zoontje van de bewoner van de nieuwe boerderij in de schuur met lucifers had gespeeld. De gemeentelij ke brandweer kon een deel van het woonhuis redden. In de vuurzee kwa men vijf koeien om, twee moesten er later worden afgemaakt. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. DEAL, 6 april (UPI) De 7594 ton metende „Schiedijk" van de Holiand- Amerika Lijn heeft vandaag alle dertien bemanningsleden aan boord genomen van de Westduitse kustvaarder Perseus, die gisteravond in het Engelse Kanaal in de buurt van het lichtschip Sandettie in brand was gevlogen. De „Schiedyk" heeft koers gezet naar Dover. Het 499 ton metende Duitse schip brandt nog steeds. Bruidsparen In Alkmaar zullen binnenkort als zy het stadhris binnentreden en verlaten hun eerste schreden op het moei lijke huweliikspad kunnen laten be geleiden door de welluidende tonen van het carillon van de Grote St. Laurenskerk, die nauweiyks honderd meter van het stadhuis staat. Naar aanleiding van een suggestie in deze richting hebben burgemees ter en wethouders de gemeenteraad voorgesteld de gelegenheid voor deze muzikale begeleiding van de trouw plechtigheid open te stellen A raison van 25,—. De stadsbeiaardier heeft reeds zijn medewerking toegezegd. Aangezien de derde klas trouwpartij (leges f 15,is opgeheven en het recht voor de tweede klas is ge bracht van f30,— op f25,— komt zo'n trouwpartij met muzikale begelei ding het bruidspaar op f50.—. heer A. J. Kuiper de prins een jonge leeuw Delaco geheten aan. welke dank- baa» werd aanvaard met de verzeke ring dat hij er een goede huisvesting voor zou weten te vinden. De woordvoerder van de talrijke re ünisten, die de lustrumviering mee maakten, de heer H. H. Mathyssen uit Groningen toonde zich zeer verheugd over de benoeming van de nieuwe ere president, die hij in het huidige sta dium voor de schooi zeer belangrijk vond. Hij verzocht de prins aan zvln echtgenote de gouden Ardjoeno (speld met afbeelding Javaanse godheid), wel ke hy aanbood, te overhandigen. De installatie van de prins geschied de in tegenwoordigheid van vele auto riteiten o.a. was de pasbenoemde commissaris der koningin van Over ijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden aanwezig en reünisten uit alle windstreken, door de corpspresident met een toespraak, het overhandigen van een bul en het op zetten van de corpspet. Prins Eernhard zei de benoeming gaarne te hebben aanvaard, omdat hy daardoor des te inniger verbonden is met de school, waarvan hy beschermer is en die zijn grote belangstelling geniet. „Overal ter wereld treft men afgestu deerden van Deventer aan, maar de behoefte aan mensen van uw deskun digheid is nog lang niet bevredigd, neemt integendeel nog steeds toe." aldus de prins. Dr. S. L. Mansholt, oud-ieerling van de school werd in deze byeenkomst tot erelid gepromoveerd. Hij zei in zijn dankwoord dat de school een belangrijke taak heeft in het ontwikkelingswerk in de onderontwikkelde landen. De behoef te aan mensen, die in theorie en prak tijk geschoold zijn voor het geven vin voorlichting en hulp in die landen is bijzonder groot en zal ongetwyfeid r.og groter worden, meende hij. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiNiiiiiiiiHiiiiNiiiiiimMiiiiiiii Als de lichten in de bioscoopzaal zyn uitgedoofd, worden vele da- mestnsjes geopend. Tersluiks wordt daar een voorwerp uitgc- haald en al even stilletjes wordt dat op de neus geplant. Niemand hoeft im mers te weten, dat je een bril draagt, nietwaar? Er zijn nog steeds jonge en wat oudere vrouwen, die alleen dan s hun „fok" dragen, als ze er echt niet onderuit kunnen. Toch is het heus niet zo flatteus om met gefronste wenk- brauwen door het leven te gaan. Een bril kan heel charmant staan, als je er tenminste een aanschaft, die by je type past. En tegenwoordig is er heel wat variatie in de voorraad van de opticien. De nieuwe brillenmode uit Wenen, de „Viennaline '64", komt uit met vier schoonheid". En Winston Churchill getuigt: „Mijn bril stoort me niet, en als iets anders me stoort, zet ik myn bril af." HARRIET ontwerpen. „Lucretia" en „Ma- non" voor de dames, „Belmonte" en „Grand Prix" voor de heren. „Manon" is ovaal van lyn, „Lucretia" rechthoe kig. Die hoekigheid kenmerkt ook de brillen voor de heren. De kleuren zijn voor de dames, licht of wat gedekter, voor de heren zwart of tinten die aan gevlamde houtsoorten doen denken. Op deze basis-ontwerpen zyn tal van varia ties mogelyk. Nee, u hoeft echt geen bezwaar te hebben tegen het dragen van een bril. Wist u, dat Brigitte Bardot gezegd heeft: met een bril voel ik me veel zekerder. Ze heeft er wel geen no dig, maar ze zet er dan maar een op van vensterglas. De overleden mo dekoning Christian Dior noemde de bril: „Het uithangbord van de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5