DAGPUZZLE .Discessies via radio Giulietta Masina vanavond te zien in „F CPN en PSP gaan samen in demonstratie teeen ..de bom Televisie Zonder inzinking naar een climax Feestelijk einde van Pax Christi Voettocht 1964 Nieuive mode in Amerika Wijzi^ing leiding Van „Katholiek Thuisfront" Dode spreeuwen bedelven Urker vissersboten Radio Caroline Maandag Suite en Seize zeer geslaagd In Bossche Veehallen Indonesië Onzuiver MIDDELHUIS Staking in Italië: 800 Nederlanders dag later thuis MAANDAG 6 APRIL 1964 PAGINA 7 MGR. M. OOMENS (Den Bosch) naar Indonesië HEERST IN C0B0UWKUKEN Dagelijkse publicatie van alle nieuwe bouwprojecten, in 1963: 28.346! Bestel een gratis proefabonnement bij (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 6 april „Heer, tijdens deze trektocht hébben wij de de vrede van Christus ervaren". Dit bad zaterdagavond een meisje, toen zij namens alle trekkers en treksters van een van de twaalf routes van de Pax Christi Voettocht Den Bosch in de kathedraal van Sint Jan in de Brabant se hoofdstad naar voren kwam om, zoals de traditie van zes voettochten dat wilde, een dankgebed uit te spre ken. In alle gebeden van de vertegen woordigers was sprake van grote dankbaarheid voor de ondervonden vriendschap en de levensblijheid, die als karakteristiek voor de voettocht beschouwd mogen worden. Maar vooral bleek dat de uitdaging, die in het gespreksthema „eerlijkheid" opgesloten lag, was aangenomen. „Alleen", zo zei organisator pater P. P. J. Verkoelen zaterdagavond in de kathedraal, waar de 3100 routiers na drie dagen lopen te samen waren ge komen, „er zal moed voor nodig zijn om de verworden ideeën te de prak tijk waar te maken". Gistermorgen werd de driedaagse be de- en gesprekstocht, besloten met een pontificale hoogmis opgedragen door Kardinaal Alfrink, voorzitter van de Nederlandse Pax Christi. Het enthou siasme van de middelbare scholieren was zo groot dat zij door het plechtig karakter van de misviering in de Veehallen van de Brabantse hoofd stad nauwelijks werd ingetoomd. Toen na de Heilige Mis een harmonie de Veehallen binnentrok ontstond in enkele seconden een spontane hospartij, waarbij aalmoezeniers, gespreksleiders en leid sters, route-ouders en technische leiders op de schouders werden rond gedragen. Kardinaal Alfrink sloeg samen met mgr. Bekkers, mgr. Bluyssen, de com missaris van de koningin in Noord-Bra bant dr. Kortmann en pater Verkoelen de feestvierende gelovigen van het bal kon in de hal gade. omvat, waarmee wij moeten coëxiste ren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben de kapitalistische en socialis tische landen zy aan zij deelgenomen aan dezelfde strijd. Waarom zouden zij niet gezamenlijk trachten de geschil len van de Tweede Wereldoorlog te liou: deren? Doch wat doen de Chinezen op het zelfde moment dat zij ons onze onzui verheid verwijten? Zij doen transacties met Japan. Évenals wij kunnen zij het bestaan van imperialistische mogend heden niet loochenen. Voorts verklarend, dat de geschillen tussen de Sovjet-Unie en China Invloed hebben op het internationale even wicht waarschuwde Adzboebej de „im perialisten" tegen pogingen om daar- van profijt te trekken. „De socialisti sche landen zullen bij elke beproeving altijd zjj aan zij staan", aldus Adzioe- bei, die als gast van de Frans-Russi sche vereniging een bezoek aan Frank rijk brengt. BELGRADO (UPI) Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug heeft Indonesië partij gekozen voor commu nistisch China. ,,A1 enige tijd voert In donesië een campagne tegen de poli tiek van niet-gebondenheid en heeft het Joegoslavië met een aantal andere lan den tot mikpunt gemaakt van scherpe aanvallen en beschuldigingen," aldus Tanjug in een politieke beschouwing. ,,De pers van de communistische partij van Indonesië, maar ook de bladen die doorgaans de officiële mening weerge- gen, z;jn voorgegaan in deze campagne tegen een nieuwe samenkomst van niet-gebonden landen. „Alles wat nor maals verwacht kan worden van de Chinezen tegen vreedzame coëxistentie en de strijd voor vrede, dat alles heeft een plaats gevonden in de pers van Indonesië. In New York ls het mogelijk dat men opeens de heftig discussiërende stem van een vriend, buur of fa milielid door de radio kan horen. Sedert enige weken worden de New Yorkers in staat gesteld hun meningen over allerlei zaken door de ether te uiten. Deze nieuwe mode vindt dusda nig opgang in Amerika's hoofdstad dat zelfs de platen-programma's van disc jockeys worden afgelast om plaats te maken voor deze „all talk" d.w.z. spreekprogramma's. De deelnemers zijn geen beroepsspre kers, gewoon mensen uit het volk. Zj.' bellen naar hun radiostation en begin nen over een of ander onderwerp tr discussiëren met de telefonist die d* show leidt. Er is een station dat af 22»/2 uur per dag aan deze uitzending besteedt en het aantal luist» raars neemt maandelijks met grote aantallen toe. Het voordeel van deze shows is, dat zij niet veel onkosten met zich meebrengen en dus bepaald goedkoop te noemen zijn. Alles wat verltangd wordt is een vlotte conversa tie, een pientere dialoog en een varia tie van geschilpunten. Nadat men zich heeft aangemeld bjj de radio-omroep wacht men rustig een telefoontje van de showleider af. Wan neer de verbinding tot stand komt gaat de stem van de opgeroepene na een tussenpoos van drie seconden de ether in. Het minieme oponthoud heeft tot doel de gesproken woorden via een ge luidsband te laten lopen om zodoende eventueel onvertogen woorden uit te wissen. Moskou, 6 april (UPI) De Sov- Jet-Unie tracht zoveel mogelijk steun verkrijgen voor het standpunt van ~e Russische communistische partij in- *?*e het geschil met Peking. Alle Rus- ®'sche dagbladen hebben uittreksels ge publiceerd van de in de „Pravda" ge plaatste aanval op de Chinese taktiek het voorstel tot het houden van een communistische wereldconferentie om net geschil met Peking te bespreken, «-aterdag vermeldde de „Pravda" de 'keuring van de Chinese ideologie door ue communistische partijen van Polen, "igarije, Buiten-Mongolië, Tsjechoslo- LYON Alexej Adzboebej, hoofdre dacteur van de „Izvestla" en schoon zoon van Khroesjtsjev, heeft zondag In een interview met het blad „Progres" de Chinese communistische party ver weten dezelfde politiek te voeren die zy in de Sovjet-Unie als „onzuiver" veroordeelt. De Chinese leiders oefe nen kritiek op ons uit, aldus de Russi sche hoofdredacteur, omdat wy ons verwaardigen te onderhandelen met vertegenwoordigers van de kapitalisti sche wereld, zy menen, dat wü onzuiver zyn. Wy stellen echter, dat de we reld de wereld is en dat die ook een groot aantal niet-socialistische landen DEN BOSCH, 6 april (KNP) De vicaris-generaal van de bisschop, mgr. M, Oomens, is vandaag naar Indonesië vertrokken ter visitatie van de zusters dochters van Maria en Jozef (Choor- straat, alhier) die op Java in Wonosobo een instituut voor doven leiden. GENèVE, 6 april(AFP) De Britse regering heeft de Internationale Unie voor Telecommunicaties officieel ge vraagd een einde te maken aan de uit zendingen van de piratenzender „Radio Caroline", die van een onder Panamese vlag verankerd schip voor de Engelse kust commerciële programma's de lucht in stuurt. (Van onze correspondent) HARLINGEN, 6 april. De Urker vissers, die het afgelopen weekeinde uit de Noordzee met hun kotters huiswaarts keerden, hebben een merkwaardig avon tuur beleefd. Duizenden spreeuwen (het is nu de tyd dat ze weer naar ons land komen) kwamen op de lichten van de kotters af, waarop ze doodop neerstre ken op de vissersschepen. De spreeuwen lieten zich niet van de boten verjagen. In Kornwerderzand aan gekomen trachtten de vissers nogmaals de duizenden vogels van de schepen te verjagen, maar ook dit had geen succes. De meeste vogels hadden van het over het schip spoelende zoute water gedron ken Bij enorme aantallen lagen ze dood op de dekken. De opvarenden van de schepen hebben de dode dieren met schoppen overboord moeten werken. De vogels die nog konden vliegen kwamen niet ver, want ze vlogen zich te pletter teger. de lichten van de sluizen in Kornwerderzand. Een dergelijke mas sale dood onder spreeuwen door zout water ls nog nooit eerder voorgekomen (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend AMSTERDAM, 6 april. Ongeveer 1500 demonstranten tegen de kernbe wapening, afkomstig uit alle delen van Nederland, hebben zondagmiddag de kou getrotseerd en een lange tocht door Amsterdam gemaakt, van het ha vengebouw via de Nieuwezijds Voor burgwal, Rozengracht en Stadhouders kade naar de oude R.A.I., waar een demonstratieve bijeenkomst werd ge houden. De kop van de stoet lag onge veer veertig minuten voor op de laat ste betogers van de groep. Voor het eerst werkten „het Comite-1961 voor de vrede" en „de Nederlandse Vredes- raad" samen by de organisatie van een demonstratie, Aan de mars namen onder meer deel de voorzitter van de C. P. N, de heer P. de Groot, de Tweede Kamerleden M. Bakker, Tj. Jager en H. Hoekstra van de C. P. N, de Tweede Kamerle den H. J. Lankhorst en P, A. Burggraaf van de P.S.P. en delegaties uit o.a. Enge land, Duitsland en België. De deelne mers aan de mars, welke werd opge luisterd door twee muziekkorpsen, droegen spandoeken mee met leuzen tegen spreiding van kernwapens en te gen de kernbewapening in het alge meen. Enkele demonstranten hadden leuzen by zich waarin de kernbewape ning werd aangemoedigd, maar deze demonstranten droegen ezelskoppen. De mars had een ordeiyk verloop. In de oude R. A. I stelde prof, dr. J. de Graaf dat het voortbestaan van de mensheid van de ontwapening af hangt. Bij het bezien van het ontwape ningsprobleem moet de Nederlandse regering zyns inziens een uittreding uit de N. A. V. O in overweging nemen. Evenals Theun de Vries toonde hij zich verheugd over het samengaan van het Comité voor de Vrede en de Nederland se Vredesraad, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimmiiiiiiiiiiiiii Dominee J. Büskes was van me ning, dat de algemene ongerustheid over de wereldvrede onder de Neder landse bevolking te weinig tot uitdruk king komt in het parlement. Daarom achtte hy een demonstratie nuttig en zinvol. Tijdens de bijeenkomst droeg Enny Mols-de Leeuwe „Aan de doden van A. H. Nyhoff voor. BUSSUM, 6 april Na een zoals gebruikeiyk voortreffeiyk „Brandpunt" presenteerde de K.R.O. zaterdagavond de zoveelste George Mitchell-Show Deze show is altyd wei het aankyken en het aanhoren waard, maar erg ori gineel kunnen wy de opbouw van Uit programma niet vinden. Hoewel het ge hele programma als pretentieloos is op gezet, krygt men op den duur van het pretentieloze toch net iets teveel. Daar konden zelfs Sylvia de Leur en Aart Brouwer in hun soms aardige intermez zi niets aan afdoen. De Belgische inzending voor het tele visie-festival in Montreux van het vori ge jaar „Suite en Seize" kwam ons byzonder geslaagd voor. Terecht heeft men dit programma op het festival de „Bronzen Roos" gegeven. De vorm waarin deze show was gegoten leek ons iets om te onthouden. Het came ra-werk was zeldzaam fraai en enkele chansons van Claude Nougaro en de Paryse Barbara maakten veel indruk. Hoewel niet alles even acceptabel bleek, kon men toch over het algemeen veel waardering hebben voor de inzending in haar geheel. Er werd veelal een by zonder artistiek en efficiënt gebruik ge maakt van de mogeiykheden die de televisie de küker nog altyd te bieden heeft. Als byzonder onplezierig besluit van de zaterdagavond verscheen dr. Trim bos weer op het scherm. Ditmaal had h(j het over de „ongehuwde moeder". Éen ongetwyfeld belangwekkend onder werp, dat echter naar ons oordeel beter niet voor de televisie behandeld had kunnen worden. Dat bezwaar geldt trouwens voor alle tot dusver uitgezon den programma's in de serie „Gehuwd en Ongehuwd": de uitzendingen zyn tevee) radio en te weinig televisie. Waarom men verder uitgerekend de zaterdagavond voor deze inhoudeiyk zeer goede serie heeft gereserveerd, is ons een raadsel. Advenentt») tigblid voor da bouwwereld Afdeling: N-4 Postbus 34 - Den Haag VLAAMS BELG. TV-PROGR. 16.30 De trouwe Lassie, TV-feullieton d. Jeugd KRUISWOORDRAADSEL bovendien de regisseur Theo Ordeman hun optreden met grote trefzekerheid met zyn camera's heeft geobserveerd, Dat Ko van Dyk zich met zyn vertel ling „De diplomaat" van Tsjechov tus- sen deze twee uitzonderiyke program ma's volledig wist te handhaven, pleit voor zyn kwaliteiten als persoonlijkheid en als kunstenaar. In „De verdedigers", waarmee het AVRO-programma opende, fungeerde Preston-fils uitsluitend als detective die een geraffineerde moord, gepleegd tü- dens een spiritistische séance, op niet minder geraffineerde wyze tot een op lossing weet te brengen. Glad confectie. weU. voor liefhebbers van combineren en deduceren dus. De inzet van de avond, een NTS-pro- gramma met de zangeres Francis van Rooy was wat zwak. Niet zozeer in vocaal of muzikaal opzicht alswel uit televisie-oogpunt. De regisseur Bob Rooyens bleek geen meester die zich met betrekking tot een aardig vondstje: een draaiende glasplastiek, beperkingen wist op te leggen. Op de duur werden we er gewoon draaierig van. UTRECHT, 8 april - Achthonderd Nederlanders, die nun vakantie In Ita lië hebben doorgebracht, zjjn gedwon gen geweest nog een dag langer in hun vakantieoord door te brengen. Door de staking by de Italiaanse spoor, wegen komt de Bergland-expres waar mee zy naar huis terugkeren 24 uur later aan. Oorspronkelyk zou de trein met vakantiegangers gisteravond in Nederland zyn aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7