niciciX v mensen Aristo DE DIEVEN VAN DE ALS U HET VRAAGT f J Haarlem Nicols gaat toch samenwerken Jfeer/fé- wfr/ssettd Mi-loclc DE ZWARTE PIJL Pelsjagers van Rio Pecos ID Piet Loeris en de Vliegende Schammerakken Alfredo A FREDERIK DINGEMANS VRAAGT BESCHERMING R Nederlands korfbalteam voor België BRONWATER gezond Springbokken winnen van Belgische basketballploeg Concert Wrevel Nederlands Te laat Bouwvaklozen WOENSDAG 8 APRIL 1964 gordijnstoffen gezelligheid voor uw vensters. Keuze uit 853 dessins en kleuren. Prijzen vanaf f 4.25 tot 13.90 p.m. Lezers schrijven de krant V. -door MARTIN MONS- socks of standing dus fris textielfabrieken emile oMS... wece/J- O NBB?'! 6£wua&! nu is weaï Nee f Mue KARL MAY De Wadders Advertentie Op de komende wereldtentoon stelling in New York zal door Ford en Walt Disney een concert wor- den gegeven, waarbij geen gebruik ■Wordt gemaakt van normale mu ziekinstrumenten, maar van auto-onderdelen. De snaren van de harp diie wordt gespeeld door de harpiste Elyze Yoc- *ey zijn bijvoorbeeld echte remka- "els, gespannen tussen een cairdiamas en een chiassis-onderdeel, en in even wicht gehouden door het huis van een versnellingsbak. De trompettist Ja- rnes Tamburind speelt op een trom pet. die bestaat uit verschillende on derdelen van een bnandstofpomp en vraag uw woninginrichter Wyers afd. decorstoffen. Naar aanleiding van Uw rubriek „Op zij van het nieuws" wil ik enig commen taar geven. U schrijft: - „dat neemt onze wrevel niet weg". Bedoelt U soms dat wij na ruim 3 eeuwen N.O. Indië ge koloniseerd en onderdrukt te hebben dat kwijt zijn geraakt? Denkt U maar even terug aan het Cultuurstelsel 1830 1870. Het was een vloek voor de in lander en een schande voor Nederland. Dat de kolonisator Weiter zich ge kwetst voelde kan ik me indenken, hij was wat dat betreft up to date. Maar voor al het bovenstaande kwam dr. Soe- bandrio niet naar Nederland. Die komt voor edeler doeleinden en niet om oude wrevel op te halen. Mr. Hilterman sprak met Soebandrio. Ik wil het niet hebben over zoete brood jes bakken, maar wel over Uw kinder achtige opmerking, dat een buitenlander het woord „eigenlijk" teveel gebruikt in onze voor hem zo moeilijke taal. Om over het woord „bepaaldelijk" van een onzer bewindslieden maar niet te spreken. Mevr. Soebandrio, het ging haar zeker beter af, daar schrijft U niet over. „Waardigheid is onze sterk ste kant niet" schrijft U, maar het had voor mij beter verstaanbaar ge weest als U had geschreven: mijn sterk ste kant niet. Kortom, ik hoop dat de lezers(essen> in de toekomst van der gelijk naïef geschrijf verschoond blij ven, want dat kan de vrede tussen twee onafhankelijke staten niet bevorderen, eerder vertroevelen. Mocht u enige taal- of schrijffouten ontdekken, vergeeft U het me dan, mogelijk krijgt dr. Soe bandrio dan ook nog eens een kans. Mag ik U tenslotte nog een goede raad geven, leest U met aandacht „Max Havelaar" van Multatuli. F. G. Hollander. Auto-onderdelen.. ®en slang van een autokachel. Het mondstuk van de klarinet doet sterk denken aan een bougie. Het is er trou wens een. De saxofoon is verwant aan dash- bord knoppen, deurgrepen en zuigerve ren en de bastrommel werd eens ver vaardigd om te dienen als remtrom- mei voor een grote vrachtauto. Natuurlijk hebben de muziek- lessenaars ruitewissers, die het tempo van de muziek aangeven- Men noemt dat slaan het auto-maat- Pe Amerikanen schijnen het zó bont te maken in het verkeer, dat er in New York City nog vijftig biljoen dollar aan boete betaald Rioet worden. Men mist echter de organisatie, om het te incasseren. Dat vertelde een van onze cor respondenten in Amerika. Hij had het weer gehoord van een ambtenaar bij de justitie, toen hij een boete van 15 dollar kwam betalen in New York. „Het beroerde was alleen", zo schreef hU. „dat die man me dat vertelde, nadat ik mijn boete betaald had". t DENHAAG.Sapm. Het Nederlands korfbal twaalftal, dat op 18 april a.s. in Merksem tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld Aanval dames: Jetty Siebenlist (Westerkwartier) en Nellie Wagemakers (Het Zuiden). Heren: Kees van Lunteren (Rhoda) en Harrv de Voos (Westerkwartier) Middenvak dames: Di- 5"* Wit) en Ans van der V«lde (Rhoda) Heren: Kees van de Pieterman (ZKC) en Jan van Pareen (Blauw Wit) Verdediging dames: Lucie Gerritsen (Westerkwartier) en Gerrie van de Waarden (Spangen). Heren: Gerard Bos (HKV) en Wim de Vries (Rhoda). Reserves dames: Henny van Jeunenbroek (Archipel; en Annie de Niet (Pluito). Heren: Lucas van Krieken <HKV) en Thea van Zee (Ons Eiber best). (Van onze sportredactie) HAARLEM, 8 april De nieuwe Haarlemse honkbalvereniging Haarlem Nicols, technisch leider Gé Hoogenbos, krijgt toch zijn samenwerking met een andere club in de KNHB, waarvoor in eerste instantie door de algemene verga dering van de honkbalbond eind febru ari een stokje was gestoken. Op die algemene vergadering werd voorkomen, dat naast de Haarlem Ni cols nog 'n tweede vereniging (de Spaar- ne Pioniers) uit de fusie tussen EDO en EHS aan de competitie van de KNHB zou gaan deelnemen. Dit leek ve le afgevaardigden strijdig met de re glementen en de vereniging Spaame Pioniers trok zich terug. Thans is de Haarlem Nicols een vorm van samenwerking aangegaan met de reeds meer dan 40 jaar bestaande ver eniging SC Haarlem. De allereerste doel stelling van de besturen van beide ver enigingen is spelerspromotie voor jon geren te bevorderen binnen de combi natie Nicols-Sportclub. De beide verenigingen die wel zelfstandig blijven bestaan zullen zo veel mogelijk aan het einde van elk sei zoen, met inachtneming van de in de KNHB geldende overschrijvingsbepalin- gen, hun spelersmateriaal (uiteraard is goedkeuring van de betrokken spelers hiervoor vereist) uitwisselen, opdat bei de verenigingen in haar diverse negental len in een zo sterk mogelijke samenstel- lung kunnen uitkomen. Een „scoutingscommissie" zal tijdens het seizoen hiervoor reeds de voorberei dende werkzaamheden verrichten. Ook de Haarlemse rayonvereniging PVFS is bij de samenwerking betrok ken. Deze nog jonge vereniging zal zo veel mogelijk technische steun ontvangen. In. wezen betekent deze nieuwe concen tratie dat de Haarlem Nicols de eerste Nederlandse honkbalvereniging is die zich van 't Amerikaanse „farm-systeem" kan bedienen, dat wil zeggen, dat naast de hoofd-vereniging een andere club be staat waarin spelers kunnen worden op geleid. Uit uw rubriek „Opzij van 't Nieuws" van woensdag 1 april, maakte ik op, dat het Nederlands van dr. Soebandrio veel te wensen overliet. Onder „Het Derde Net" werd het Nederlands van bovengenoemde persoon echter zeer goed genoemd. Ik heb deze t.v.-rubriek van Mr. Hilterman zelf niet gezien, maar wat moet ik nu van het Nederlands van de heer Soebandrio denken? Overi gens heb ik alle lof en waardering voor uw krant, die m.i. (met de Tijd-Maas- bode) tot de beste dagbladen van Ne derland moet worden gerekend. B. Geijsel. Naschrift van de redactie: Dank voor Uw compliment en houdt U het maar op „Opzij van het nieuws". Naar aanleiding van „Plus". Over honderd gulden schoon zou ik gaarne enige opmerkingen willen plaatsen, wat betreft het laatste wat de heer Evert Clijnk zegt over de bouwvakionen. Als genoemde heer zo goed thuis is in de vakbeweging, zal hij toch ook wel weten, dat er het maar enkele catago- rieën zijn die 130 tot 150 gulden schoon of meer halen. Als men bedenkt, dat de uurlonen van een timmerman met het nieuwe cen- tract verhoogd zijn tot 2,42 per uur in 1ste klas plaats, en wanneer er in tarief gewerkt, niet hoger mag gaan aan 35 pet. mits dit aangevraagd is, rekent U dan zelf maar uit wat een timmerman verdient. Maar ja het zijn altijd maar die bouwvakkers. Eerst was het steeds, het tempo lag te laag, nu is het weer ze verdienen te veel, maar vergeten wordt steeds wat men derft aan loon bij vriesweer en onder welke Omstandigheden men dikwijls moet werken. L. Pijn. Advertentie SPA I 118. AMSTERDAM, 8 april Een Neder- le dse basketball-selectieploeg, uitko mende onder de naam Springbokken. heeft gisteravond in de sporthal Zuid te Amsterdam een overwinning met 8269 behaald op de Belgische ere-divisieplqeg Racing Club Mechelen. Bij de rust leid den onze landgenoten al met 4337. Top scorers waren voor Nederland Kok (22—18) en Witten (12—6), voor Racing Mechelen Loridon (13—0), Steevemers (88) en Hillen (514). Advertentie en hygi®nlS°^ LOCKEFEER N.V. HULST (Z) „Natuurlijk heb ik wel een onderzoek ingesteld. Een onderzoek pro- forma. Ik heb geïnformeerd of de oude dame zich ook de vijandschap van een of meer medebewoners op de hals had gehaald. En wat ze naliet. En wie haar erfgenamen waren. Naar de antwoorden heb ik ternauwernood geluisterd. Het stond immers vast dat haar dood door de dader niet gewild was. Een ongelukkige samenloop van omstandig heden." „Maar..." „Neen, luister nu verder. Haar executeur vertelde mij dat ze niets naliet dan wat ouderwetse meubelen en een pakketje aandelen, die het papier waarop ze waren gedrukt niet waard waren. Ik heb niet eens de moeite genomen te vragen welke aandelen dat waren, Susanne. Een oude vrouw die twee wereldoorlogen heeft meegemaakt, die kan immers zoveel soorten waardeloze aandelen hebben. Russen en Oosten rijkers en..., nu ja, enfin, ga maar door. Het interesseerde mij niet. Die hele geschiedenis van mevrouw Duysentschoons overlijden interes seerde mij niet, behalve dan in zover zij licht kon werpen op die aanslagen op Frederik Dingemans." Pieter Auguste Perquin zet hardhandig zjjn koffiekop neer en begint door de kamer te ijsberen. „En terwijl ik, zo blind als een mol, maar doormodderde, vast en zeker tot groot vermaak van de werkelijke dader, waren er drie mensen die meer van de zaak wisten. Maar ze zwegen alle drie. Dat meisje Bulters uit hebzucht. Het duvelstoejagertje Keesje Vroegtebed uit angst. En mevrouw Miele, hoewel ze de samenhangen vermoedde, omdat ze bang was een gek figuur te slaan. En onze vriend Frederik Dingemans maar zwijgen en van angst zich hondjes aanschaffen en om zich heen schieten als de held uit een wild-westfilm. En toen hij eindelijk zijn mond opendeed, gaf hij een prachtige tutti-frutti van waarheid en leugen weg. Na mijn bezoek bij Charles Riom had ik wel een beetje een ander beeld van de keurige, goedhartige, gulle Frederik Dingemans gekre gen. Maar dat beeld versterkte mij juist in de mening dat het dood normaal was als iemand hem probeerde uit de weg te ruimen. Alleen was ik er niet zo zeker meer van dat die familie Dugommier er iets mee te maken had. Mensen die schatrijk zijn, vinden het na tuurlijk ook wel onaangenaam te worden opgelicht, maar dat gevoel kan toch nooit zo hevig zijn, dat het resulteerde in een dertigjarige vendetta. Na mijn bezoek aan de legatie kon ik de Dugommiers wel helemaal schrappen. En dat had weer tot resultaat dat die arme Yo-yo als verdachte nog moeilijker te handhaven viel dan hjj dat al geweest was door Ulfers' pertinente verklaring, dat hij niet de man was die dat meisje Bulters geschaduwd en vermoord had. Aan die herkenning van Dingemans hechtte ik niet veel waarde. After all was hij niet getraind in het herkennen van mensen en hjj wist niet tevoren, wat de man, die hem die steek gaf, van plan was. Hij had dus niet de minste reden bijzondere notitie van hem te nemen. Daarbij had hij een slecht geweten wat de Dugommiers betrof. Dat meisje Bulters had iemand gechanteerd, dat stond als een paal boven water. En ook dat die chantage te maken had met de dood van mevrouw Duysentschoon. Maar het was natuurlijk te gek om los te lopen dat Yo-yo dat kind had zoetgehouden met allerlei dure ca deaus tot een bontmantel toe... Waar had hij het geld vandaan moeten halen? Tenzjj hij voor een derde werkte. Maar toen hij eindelijk een plaats als kok op de Mary Auden kreeg, zat hij geheel aan de grond. En tussen dat aanmonsteren en zijn ontslag uit het gasthuis had hij zijn logies alleen kunnen blijven betalen door zich alles te ont zeggen, tot tabak toe. Je moet toch toegeven, Susanne, dat het wel erg gek is als een gehuurde moordenaar zo'n armoedig bestaan leidt. Voor een dergelijk riskant zaakje word je toch behoorlijk betaald. Zeg nu zelf." (Wordt vervolgd) 1 FPNTPSro! PCHTe/Z HEB 7/Ji&EZ/EM, H4 V£PZe*St8 WAAf&ANPAAM OiE 7E. PAT IK p/jl ARzescMff7E»//weL tveer, WEGP p HIJ TBS DAT ZAL MET MAK- KBUJK. ZJJM ÏA1S TSN- WMSHB ALLES, HfAT NE HEQ\ BEU MCErBN. NAAR B/J DE BUIT tS WAT DOEN PULUE TNEEEM PAAFP-P 43. Onze reis scheen een vlot verloop te zullen hebben. In Wharton verliet een passagier het schip en kwam een andere aan boord. Old Death ging even aan land om te informeren of Gibson soms hier van boord was gegaan. Volgens de beambte waren hem geen mannen die aan het signalement volde den gepasseerd. In Columbus probeerde hij het weer, met hetzelfde resultaat zodat wij tot La Grange bij betaalden. Van Matagorda tot Columbus duurt on geveer vijf uur. En al die tijd had Winnetou slechts één maal zijn plaats aan de reling verlaten en wel om zijn paard te drenken en te voeden. De row dies schenen niet van plan te zijn weer met ons te beginnen. Wel werden al de anderen door hen lastig gevallen. De scheldwoorden waren niet van de lucht. Het bleek, dat het merendeel der passa giers tegen Maximiliaan was zodat de rowdies niet op hulp hoefden te rekenen bij een eventuele klop partij. Dat was de oorzaak van de betrekkelijke rust tot Columbus. Hier ging echter een aantal vre- delievenden van boord en kwam een troep beschon ken kerels op het schip. De rowdies verwelkomden de schavuiten met luid gejuich. Het was duidelijk, dat het nu gedaan was met de rust aan boord. MOCO 29. Piet Loeris, Sientje en Hat Si Kee waren in een bijzonder onaange name toestand geraakt, doordat eén der motoren van de Vliegende Scham- merak in brand was gevlogen. „Doe dan wat, kleine gamelenkop!" brul de de detective tot de paniekerig aan knopjes scharrelende Hat Si Kee. „Mij niks kunnen doen", stotterde deze: „Vliegende Sehammerak zijn onbestuurbaar geworden!" „Krijg de oorlellenhik", gromde de vermaarde speurder: „Ga maar es opzij. Dan zal ik het wel proberen!" Hij duwde de verbouwereerde oosterling opzij en nam de besturing van het toestel ter hand. De resultaten waren nu niet direct bemoedigend, want de Sehammerak schoot als een pijl uit de boog recht omhoog en begon daar na zo hevig te schokken, dat ze zich alle drie aan alles en nog wat moes ten vastgrijpen, om niet in een hoek geslingerd te worden. „Ik word niet lekker, meneer Loeris", steunde Sientje: „Ik wil eruit!" Ondanks de j vreselijke situatie, waarin ze zich bevonden, kwam er een glimlach op het gelaat van de detective. „Vrou wen" mompelde hij: „Dat zit op twaalfduizend meter hoogte en dat wil eruit!" M'n oom Johan zei altijd: Een logisch denkende vrouw is een zebrapad zonder strepen! Die ko men óók niet voor!' Terwijl Piet Loe ris zijn gedachten de vrije loop liet, was hij zo goed en zo kwaad als het ging naar het besturingsmechanisme teruggescharreld. Hij haalde de eer ste hendel, die hem voor ogen kwam, over en draaide vervolgens het wieltje, dat ernaast zat, een paar sla gen naar rechts. Dit nu bleek een ge lukkige greep te zijn, want opeens be gon de Vliegende Sehammerak zacht jes naar de aarde te glijden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 13