WETHOUDER HAPPé Restauratie van het stadhuis niet op de lange baan schuiven Werkwijze van architect was duur en langdurig Irene I Irene II rapport Restauratie toren en carillon Grote Kerk Afbakening deel van de Groenmarkt voor Streekziekenhuis Haarlemmermeer heeft bouwfiat inrichting werkplaats ANKER C. N. UITENDAAL Kosten Binnenbrand bij firma Enschedé Bewoners Oude Groenmarkt protesteren NOG MEER GELD NODIG VOOR DE LIBRIJE In urgentieschema Werkwijze A. DE HOOP HAARLEM N.V. FORNUIZEN CORTINA N.v. f 5725.- Twintig miljoen WOENSDAG 8 APRIL 1964 PAGINA 3 Iptllfllif vdn hét H IcÜM'S. De Librijet de bibliotheek van het voormalige klooster op de hoek van het binnenhof van het Haar lemse stadhuiscomplex, is in haar oude luister hersteld. In 1962 voteerde de gemeenteraad voor de restauratie ervan een bedrag van ruim 100.000. Het is de be doeling, dat de Librije zal worden gebruikt voor vergaderingen en kleine ontvangsten. Een derge lijke bestemming lijkt in overeen stemming te zijn met het karak ter van de architectuur van dit middeleeuwse kleinood. HAG AM HEEMSTEDE^^ ré4e ól co^otC/ ctyotei "Souwed ZANDVOORT De in aanbouw zijnde schutting, die de werkplaatsen ten behoeve van de restauratie van de toren en het carillon, aan het oog van het nieuwsgierige publiek zal ont trekken. De maquette van het Streekzie kenhuis Haarlemmermeer geeft aan dat het complex mooi in het groen komt te liggen. Het zieken huis is geprojecteerd in Hoofd dorp-zuid I tussen Tuinweg en het verlengde van de Nieuweweg. De Tuinweg loopt op de foto langs de fietsenstalling midden onder en de rij bomen op de voorgrond. Het rechtse gedeelte van het com plex (laagbouw) bevat ruimte voor polikliniek, keuken en maga zijn. Haaks op de Tuinweg is in vijf bouwlagen het beddenhuis ge projecteerd. Het behandelhuis sluit aan op beddenhuis en poli kliniek. De hoogbouw midden rechts is bestemd voor het zuster huis. Het rechthoekige veld boven links is bestemd voor de bouw van een verpleegtehuis. Het achterste gedeelte van de maquette geeft een gedeelte van een woonwijk in Hoofddorp-zuid aan. Evenals het ziekenhuis is deze woonwijk voor lopig niet gerealiseerd. HAARLEM 8 april Enkele dagen geleden is men begonnen met de afbakening van een deel van het op de Oude Groenmarkt gelegen parkeerterrein, waar een aantal werkplaatsen zal komen in verband met de restauratie van de toren en het carillon van de Oude Sint Bavokerk. Deze week nog hoopt men met het optrek ken van een metershoge schut ting, die de werkplaatsen zal om geven, gereed te komen, waarna men volgende week de diverse keten zal optrekken. Er komen onder andere een loodgieters- en timmerwerkplaats, een schaft lokaal en een directie-verblijf. Binnen enkele weken hoopt men aan de restauratie van de toren te beginnen. NAAIMACHINES Wie zich afvraagt wat toch de achtergronden zijn van de schokkende gebeurtenissen, die zich gisteren rond ons koninklijk Huis op Schiphol heb ben afgespeeld, doet er goed aan te letten op de eerste zin uit het com muniqué van prinses Irene, waarin zij zegt „dat zij besloten heeft deel te nemen aan het werk van Don Car los met a'le consequenties van dien". Dat werk is immers van politieke aard. De prinses ondersteunt de aan spraken van haar verloofde op de Spaanse troon en het is een publiek geheim, dat daardoor de moeilijkhe den tussen haar en de koningin en haar en het kabinet gaandeweg groeiden. Zo zal zij b.v. in begin mei in Spanje deelnemen aan een de monstratieve Carlistische bijeenkomst. Zij heeft zich bovendien de afgelopen weken in steeds sterkere mate ge dragen als een onafhankelijke jonge vrouw en het is herhaalde malen gebleken, dat noch de koningin noch het kabinet op de hoogte waren van haar verblijfplaats. Haar jongste bezoek aan de Paus is daarvan het laatste en voor de Nederlandse regering meest pijnlijke voorbeeld. In die situatie moest klaarheid ko men en het tekent de gespannen ver houdingen, dat die eerst kwam ter wijl de motoren van de DC 8, die de koninklijke familie naar Mexico moest brengen, warm draaiden. Dat men toen nog tegen beter weten in hoopte op de komst van prinses Irene, is een sprookje. De regering was reeds eerder in de morgen van het besluit van de prinses op de hoogte gesteld. Alleen de bekendmaking stokte tot het laatste ogenblik. De beslissingen, die prinses Irene in die bekendmaking meedeelde, wa ren pijnlijk en verstrekkend. Ze ging niet mee naar Mexico. Dat leek op het eerste gezicht het ergste. Doch Wie even nadenkt, begrijpt dat dit leed vrij beperkt is. Er was voor prinses Irene maar een zeer beschei den eigen programma ontworpen en voor het overige weten de mannen van het protocol uit ervaring, dat er op het laatste ogenblik nog wel eens iets wil veranderen. Tenslotte heeft een onschuldig griepje hetzelfde gevolg. Bovendien mag men verwach ten, dat de zo zeer met prinses Irene bevriende presidentsfamilie voor de situatie begrip zal opbrengen. Neen, werkelijk pijnlijk en verstrekkend is "v nUit niet in Nederland te hu' v„en"j moet een gevolg geweest zijn ern 0VerweS'ng> dat haar steeds I >feiJ^nd? activiteit ten behoeve van j Carlisme een situatie hebben ge schapen, die haar huwelijk in Neder land zo goed als zeker tot een Spaans- politieke demonstratie zou maken. Zij wist, dat de Nederlandse regering dergelijke demonstraties in tegen woordigheid van het Nederlandse staatshoofd niet zou kunnen dul den en dus aanvaardde zij publieke lijk de gevolgen van haar houding: een huwelijk buiten Nederland. En hoe pijnlijk dit besluit inder daad is, mege blijken uit de enkele Woorden, waarmee Koningin en Prins op het communiqué van prinses Ire ne hebben geantwoord. „We hebben er met leedwezen van kennis genomen", zeggen de ouders. Achter dit zinnetje schuilt een brok verdriet. Het ver klaart waarom Koningin Juliana met bi.ina betraande ogen de trap op ging naar het vliegtuig, dat haar naar Mexico moest brengen, waar zij da genlang de glimlachende eregaste zal moeten zijn. Wat immers is het geval? Door de weg die Don Carlos en prin ses Irene hebben gekozen, is het zo K.oe.d. a 2eke>", dat hun huwelijks- k -<■ ™aar en wanneer ook rl»rUreni, aanleiding tot D^rhH k betolPiig zal worden. Hprbnio ft h0Ofd van de Ne" zelfs de Prins of d? ^aarbii kunnen zeiis ae rrms of de prinsessen om po litieke redenen met aanwezig zijn. En dus ziet het er naar uit, dat het eerste huwelijk van een lid van ons ko_ mnklijk gezin zonder de aanwezig heid van ouders of zusters gesloten zll worden. Een jammerlijke zaak Jammerlijk, omdat velen in Neder land dit toch in verband zullen bren gen met de geloofsovergang van de prinses en jammerlijk, omdat hier ouders en kind worden gescheiden op een moment, waarop zfj beiden alle tegenstellingen zouden willen vergeten om bij elkaar te zijn. En zo blijkt zelfs in 1964 hoe zwaar een kroon kan drukken. En dat is dan het volgende punt, dat de aandacht vraagt. Tot op het moment, waarop prinses Irene met Don Carlos in het huwelijk treedt, is zij volgens onze grondwet bij de dood van Koningin en prinses Beatrix geroepen tot de troon. En tot dat moment ook draagt de Ne derlandse regering zelfs al kan en behoeft zij dit waarschijnlijk in de huidige situatie niet practisch waar te maken in juridische zin de ver antwoordelijkheid voor het politieke gedrag van prinses Irene. Hier blijkt onze wetgeving gaten te vertonen, dfe aanvulling behoeven. HAARLEM, 8 april „Het zou te betreuren zijn, indien door de breuk tussen het Haarlemse ge meentebestuur en architect Royaards de uitvoering van de restauratie van het stadhuis op de lange baan wordt geschoven." Dat zei wethouder W. F. Happé van Openbare Werken naar aanleiding van het besluit van B. en W., de heer Royaards niet langer te belasten met de leiding van het her stel van het stadhuiscomplex, waar voor hij aan het einde van de vijfti ger jaren een plan heeft opgesteld, dat in 1962 door de gemeenteraad zonder enige terughouding werd goedgekeurd. In hun communiqué van dinsdag hebben B. en W. duidelijk gezegd, dat de restauratie van het stadhuis voorlo pig wordt stopgezet mede in verband met de moeilijke positie van de ge meentelijke financiën. Het plan om dit jaar met de restauratie van de Gra- venzaal te beginnen heeft men laten varen en uitgesteld tot het volgend jaar. Bepaald zeker is het niet of dan dit werk ter hand zal worden genomen, omdat het uitgesloten moet worden geacht, dat in één jaar tijds de finan ciële moeilijkheden zijn opgelost. Toch dacht wethouder Happé, dat het juist zou zijn, indien de restauratie van het stadhuis, waarvoor in totaal tien jaar is uitgetrokken, in een urgen tieprogramma van werken, die niet uit gesteld kunnen worden, wordt opgeno men. Verder ligt het in de bedoeling een andere architect aan te trekken, van wie men nu nog niet weet of hij de inzichten en ideeën van de ontwer per van het principeplan, de heer Royaards, zal delen. De heer Royaards is zaterdag per brief van het besluit van B. en W. op de hoogte gesteld. De zogeheten stadhuis commissie, die bij de voorbereiding van de plannen een heel belangrijke rol heeft gespeeld, is niet door het college gehoord. De leden ervan zijn van het verbreken van de relatie tussen het ge meentebestuur en de heer Royaards op de hoogte gebracht, toen B. en W. hun beslissing reeds hadden genomen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft persoonlijk de voorzitters van de raadsfracties ingelicht. Onze laatste overwegingen betref fen de scheidende prinses zelf. Wij vrezen, dat haar een harde tijd te Wachten staat. Wij vrezen, dat zij gestelde krediet voor de restauratie van de Librije aanzienlijk is overschreden. Tijdens de behandeling van de ont- werp-begroting voor 1964 in november van het vorig jaar is daar een hartig woordje over gezegd, toen bekend werd dat het oorspronkelijke krediet met f 60.000 was overschreden. Naar de heer Happé ons desge vraagd mededeelde zal zelfs het aan vullende krediet niet voldoende zijn om de restauratiekosten van de Li brije te dekken. „Er zullen nog enke le tienduizenden guldens nodig zijn". Het juiste bedrag was hem niet bekend. De bewoners van de Oude Groen markt, over het algemeen eigenaar van winkelbedrijven, zijn niet zo gelukkig met de komende provisorische werk plaatsen. Zij vinden dat de afbakening van een groot deel van het parkeer terrein hun zakelijk gezien veel schade zal toebrengen. Vooral gedurende de zo mermaanden, wanneer de Oude Groen markt en omgeving veelvuldig door bui tenlandse toeristen worden bezocht. Bo vendien vinden de omwonenden de me tershoge omheining uit esthitisch oog punt weinig geslaagd. Ze zijn vanmorgen overeengekomen, dat zij een petitie naar het gemeente bestuur zullen zenden, waarin zal wor den aangedrongen op een andere op lossing. De Oude Groenmarkt bewoners gragen zich bijvoorbeeld af, waarom de werkplaatsen niet op het parkeerterrein aan de Damstraat konden komen, in welk geval geen enkele winkeleigenaar zich gedupeerd zou voelen. Voorts zul len zij het gemeentebestuur laten we ten, dat men het onbegrijpelijk vmdt dat men niet van tevoren is ingelicht, zodat een en ander in overleg met de betrokken winkeleigenaren had kunnen gebeuren. Wat precies de moeilijkheden zijn ge weest, die geleid hebben tot de breuk, is volgens de heer Happé moeilijk in het kort samen te vatten. „In ieder geval is de dure en langdurige werk wijze van de heer Royaards een van de hoofdoorzaken geweest", aldus de wethouder, die verklaarde, dat aan de deskundigheid van de architect niet ge twijfeld kan worden. Naar wij vernemen zouden de moei lijkheden niet zozeer van persoonlijke, als wel van technische aard zijn ge weest. Verschillende malen zou de heer Royaards tijdens de restauratiewerk zaamheden van de Librije op eerder ge nomen beslissingen zijn teruggekomen, hetgeen tot gevolg zou hebben gehad, dat reeds bestelde materialen niet zijn gebruikt. Een dergelijk optreden zou verder ook vertragend hebben gewerkt op de tijdsduur, waarbinnen volgens het bestek het werk aan de Librije ge reed had moeten zijn. Een en ander heeft er toe geleid, dat het door de gemeenteraad beschikbaar iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in Nederland door de wijze waarop zij de Koningin in een uitermate moei lijke positie geplaatst heeft, veel sympathie heeft verloren. Wij vre zen, dat zij zich bitter en eenzaam zal voelen en wij vrezen vooral dat de op dit punt zo gevoelige Neder landers over en weer het verschil van godsdienst als diepste grond zullen blijven aunwijzen. Voor vele niet- katholieken zal het katholicisme weer eens te meer worden vereenzelvigd met Spaans dictatoriale stromingen en andere te gevoelige katholieken zullen het protestantisme aanwijzen als de oorzaak van een onverdraag zaamheid, die een jonge vrouw het land uitjoeg. Beiden falen. Want, wat hier ge beurt, is niets anders dan dat de prijs wordt betaald voor de gelukkige weelde van een koninkrijk. Het is tenslotte om de hoogheid van ons staatsbestel, dat de Koningin met tranen in de ogen naar Mexico vertrok en dat vandaag prinses Irene eenzaam het land verlaat, dat haar geboorte met feestgeschal heeft begroet. Het is geloven wij goed, dat men zich dit voor ogen houdt. Hoe on handig, hoe onbekwaam, ja misschien zelfs hoe verdrietig de handelingen van prinses Irene en haar verloofde geweest zijn, zij ontstonden uit de botsing tussen de belangen van een jonge vrouw, die haar man wilde volgen met „alle consequenties van dien en diezelfde jonge vrouw, die door het simpele feit van haar ge boorte kan worden geroepen tot de troon van Nederland. Laat ons pro beren respect op te brengen voor haar, die dit gevecht heeft moeten voeren in het helle licht der wereld- publiciteit, ook al zijn wij het met de door haar gekozen weg niet eens. Het moge haar en haar aanstaande echtgenoot welke ook hun politie ke bedoelingen mogen zijn goed gaan. En wij hopen toch, dat er een moment aanbreekt, dat wij hen er gens in Nederland arm in arm met koningin en prins mogen begroeten. Want ieder lid van het Huis van Oranje blijft ons dierbaar. HAARLEM, 8 april Omstreeks kwart voor zeven gisteravond is op de tweede verdieping van het torengebouw van de firma Enschedé aan het Klok huisplein een hoeveelheid zeegras, dat als isolatiemateriaal tussen de wanden gebruikt werd, gaan smeulen. De oor zaak is vermoedelijk kortsluiting. De brandweer, die spoedig de taak van de bedrijfsbrandweer overnam, had de brand snel in bedwang. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gulden. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 off. dealer voor Haarlem en omstr. ZAND VOORTSELA AN 4-6, TEL. 38825 r.v.- Mevr. van der Zande-Kaptein, Vos- selaan 60, Hillegom: Agrarisch nieuws 8 (altijd waard om te beluisteren) Achter het nieuws 5 (te veel geroddel) Jazz in aanbouw t (voor mij een beproeving om naar te luisteren) Dick Powell 7 (nu gelukkig eens geen gangster in actie) Ouderavond 6 (een gezellig praatje, geen oplos sing voor eigen problemen) Vanaf heden dagelijks^ cabaret met optreden van THE ROMANOFF DUO klassiek-acrobatisch- adagionummer LOS DEL ALCAZAR temperamentvol Spaans duo. Optreden van het orkest THE FOUR LADS. (Advertentie) HOOFDDORP, april. De stich ting Streekziekenhuis Haarlemmermeer hoopt binnen een tijdsbestek van zes jaar in Hoofddorp-zuid tussen Tuinweg en het verlengde van de Nieuweweg een riant ziekenhuis met een capaciteit van 150 bedden te hebben verwezen lijkt. De Amsterdamse architect L. H. P. Waterman heeft bij zijn plannen re kening gehouden met een verdere uit breiding tot driehonderd bedden in een verder verwijderde toekomst. Volgens een prognose zal zeker tachtig procent van de Haarlemmermeerse bevolking op het nieuw te stichten streekzieken huis georiënteerd zijn alsmede een ge deelte van Aalsmeer. Zolang de bouw nog niet is verwezenlijkt blijven de in woners van Haarlemmermeer aange wezen op de zwaar belaste ziekenhui zen van Haarlem. Amsterdam en Lei den. Zoals bekend zijn de plannen tot ziekenhuisbouw in Amstelveen er Uit hoorn in een min of meer gevorderd stadium van ontwikkeling. Gisteren is bekend gemaakt dat de stichting Streekziekenhuis Haarlem mermeer van de minister van sociale zaken en volksgezondheid in beginsel toestemming heeft gekregen voor de bouw. Architect Waterman en zijn me dewerker J. A. Etten zijn thans geko men tot een voorlopige situering van de hoofdmassa's van het complex. Dit plan past in de stedebouwkundige opzet van het uitbreidingsplan Hoofddorp- Zuid 1. Volgens de plannen is het zie kenhuis heel aantrekkelijk gesitueerd temidden van veel groen. Het complex zal ook gemakkelijk bereikbaar zijn daar het komt te liggen aan het verleng de van de Nieuweweg die verbinding geeft met een in de toekomst aan te leggen randweg. Het complex is groepsgewijze onder verdeeld in polikliniek, behandelhuis, beddenhuis en zusterhuis. Voor een eveneens te stichten verpleegtehuis is een afzonderlijke stichting in het leven geroepen. De polikliniek is evenals een aantal ruimten voor dienstverlenende functies uitgevoerd in één bouwlaag. De polikli niek zal volgens de voorlopige opzet huisvesting geven aan interne ziekten, chirurgie en orthopedie, gynaecologie en verloskunde, keel- neus- en oorziek ten, kinderziekten en dermatologie. Het behandelhuis sluit aan op bed denhuis en polikliniek en wordt uitge voerd in drie bouwlagen. Het bevat röntgen- en chirurgische- en verloskun dige afdelingen. Het beddenhuis, plaats biedend aan 150 patiënten verdeeld over de verschillende specialismen wordt uitgevoerd in vijf bouwlagen. Het zusterhuis zal bestaan uit twee af zonderlijke vleugels, voor leerling-ver pleegsters en gediplomeerde verpleeg sters. Met de ligging is rekening gehouden met de zonnestand. De ontwerpers heb ben voorkeur gegeven aan de morgen zon die op vele plaatsen de patiënten en verzorgend personeel licht en gezel ligheid zal geven. Hoogbouw en zuster huis worden waarschijnlijk in beton bouw uitgevoerd, terwijl voor het res terende gedeelte traditionele baksteen- bouw zal worden toegepast. Een kostenbegroting is op dit mo ment nauwelijks te maken. Een voor zichtige schatting voert tot het bedrag van f 70.000 per ziekenhuisbed. De to tale bouwkosten met driehonderd bed den zouden dan op ruim twintig mil joen gulden komen te liggen. De ter mijn van oplevering is eveneens een ongewisse zaak. Als alle instanties en commissies zijn gepasseerd zijn er zeker bijna vijf jaar verlopen. De eigenlijke bouw vergt dan nog twee drie jaar, zodat Hoofddorp in het gunstigste geval in 1970 een streekziekenhuis zal bezit ten. Voor de bouw van een streekzieken huis in de Haarlemmermeer zijn des tijds van twee kanten initiatieven geno men. Een van protestants-christelijke zijde en een van algemene zijde. Beide groepen initiatiefnemers hebben elkaar gevonden. Officieel zal het ziekenhuis geen confessioneel etiket dragen. De klokken zijn reeds enige tijd ge leden uit de toren gestreken. Ook is een deskundig onderzoek ingesteld in hoeverre de restauratie, waarvoor de gemeenteraad een bedrag van ander half miljoen gulden beschikbaar gesteld heeft, zal moeten geschieden. De werk zaamheden zullen voornamelijk bestaan uit het in omvangrijke mate vernieuwen van constructiedelen en beschietingen alsmede van de houten kernen van ar chitectonische vormen zoals pinakels, ballustraden, steunberen en vensterhar- nassen. Bovendien moet de loden be kleding vernieuwd worden en moeten architectonische correcties worden aan gebracht, welke voor het uitwendige van de toren van groot belang zijn. Die cor recties zijn overigens betrekkelijk van ondergeschikte aard. De restauratie zal geheel worden uit gevoerd door Openbare Werken. Het bedrijf wordt echter geadviseerd door een Amsterdamse deskundige, die zijn sporen op het gebied van de restauratie van kerktorens heeft verdiend. De ge meenteraad is van oordeel, dat een der gelijk typisch detail in de Haarlemse sky-line alleen kan worden gerestau reerd door het eigen gemeentelijke be drijf. De restauratie van de toren en het carillon wordt door het bedrijf van Openbare Werken dan ook beschouwd als een een-olie opdracht. HAARLEM, 8 april Vrijdagmorgen twaalf uur zullen in de van Egmond- straat de verkeerslichten in werking ge steld worden. Een aantal school-ver- keersbrigadiertjes tekent voor deze taak. Advertentie) (Advertentie) Gen. Cronjéstr. 148, Tel. 53570 (Brosens)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 3