Voor Rotterdamse rechtbank Twaalf en acht jaar tegen daders aanslag geeist agent Unilever Kees Manders VERLIEST kort geding Irene trouwt in buitenland Drie typen mannen kochten het al a. voor open-kap-cabriolet. b. voor midget golf Lage Vuurse. c. voor balcon-loge zaterdagavond. Dit is een kostuum voor nog wel 17 andere gelegenheden. house of engiand house ot enqiand SCHEEPVAARTBERICHTEN Naar buitenlandse Grand Prix De Amsterdamse coureur Jan Deken heeft grootse plannen met super snelle Lotus H»"i Venhsxêt 1 toffees Verdachte Andries eist smartegeld ivegens verblijf in gevangenis Voornemen van het bestuur Corsocomité op de ivip IJmond2 (dames) verspeelt de leiding aan Concordia 2 Plannen V\v Winst steeg in 1963 met bijna 8 procent Regenjas Waterhoogten Niet mee naar Mexico Kustvaarders Handbal Haarlem e.o. Marktberichten Sneller WOENSDAG 8 APRIL 1964 PAGINA 4 Wondermooi ge sneden kostuum uit soepelgladde En gelse en Italiaanse kamgarens. Het dessin is een ravis sante pinhead in lichte en midden- grijze tinten.. Even tueel met vest. 179,50 t/m 239.50 A Een nieuwe toffee van de bekende Verkade kwaliteit met een heerlijke marsepeinsmaak. Prijs per 100 gram 37 cent. In zakjes van 60 cent. Verrukkelijk... het is Verkade! (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 8 april De 33-jarige Andries van D., die ervan verdacht wordt in de vroege morgen van 1 no vember vorig jaar op een Rotterdamse politieman geschoten te hebben, waarbij deze agent levensgevaarlijk gewond werd en van deze verwondingen waar schijnlijk -looit geheel zal herstellen, vertrok gistermiddag voor de rechtbank alhier geen spier van zijn gezicht toen de substituut-officier van justitie, mr. J. D. de Jong een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf jaar tegen hem eiste. Voordat de officier van justitie tot zijn eis kwam, berustend op vier van zijn aanklachten, namelijk poging tot moord, poging tot gekwalificeerde dood slag, gekwalificeerde zware mishande ling en diefstal met geweldpleging, zwaar letsel ten gevolge hebbend, stel de hij dat een levensgevaarlijke scha- ROTTERDAM, 7 april. De netto winst van het tlnileverconcern is in 1963 toegenomen met ƒ41 min of 7,8 tot 566 min. In verhouding tot het geïnvesteerde kapitaal groot ƒ7.319 (6.933) min is de winst gestegen tot 8,3 tegen 7,9 in 1962, terwfll de winst In procenten van de omzet is gestegen tot 3.1 in het afgelopen jaar tegen 2,9 in '62. Per 29 gewoon aandeel bedraagt de winst in '63 ƒ8,92 (8,22) en het dividend ƒ3,78 (3,30), uit gedrukt op basis van de in 1963 door de uitreiking van bonusaandelen verhoog de kapitalen. Van de nettowinst wordt in bedrijf gehouden ƒ342 (324) min. De omzet van het concern steeg In '63 met f 455 min of 3,4% tot ƒ19.678 min. hiervan stegen de verkopen aan derden met 585 min of 3,9 tot ƒ15.557 min; de stijging deed zich voor al voor in de tweede helft van '63. De winst voor belastingen steeg met 123 min of 11,4% tot 1.203 min. De omzet van margarine en spijsvet- ten bedroeg in 1963 2.969 (2.977) min. In Nederland kan men het aandeel in de markt iets verhogen. In Duitsland moest margarine omzet afstaan aan bo ter, zij het minder dan in '62. In de V.S. is de omzet gedaald, elders zijn de omzetten gestegen. In nagenoeg alle ont wikkelde landen steeg de vraag naar betere kwaliteit meer dan die naar standaardkwaliteiten. De omzet van overige levensmiddelen is met ƒ308 min gestegen tot ƒ3.371 min, terwijl de winst hoewel lager dan men zou wen sen, hoger was dan in 1962. De totale winst op consumptie-ijs, hoewel nog be scheiden, was aanmerkelijk hoger dan in '62. Naarmate de levensstandaard stijgt neemt in Europa het vleesverbruik toe. een ontwikkeling die de vleeswa- renfabrieken ten goede komt. De omzet is dan ook toegenomen, doch de winst is gedaald ten gevolge van een sterke stijging van de varkensprijzen. Voor wasmiddelen was 1963 een goed jaar. de omzet steeg tot ƒ3.739 (3.398) min, ondanks scherpe concurrentie steeg de omzet ook naar kwaliteit, terwijl ook de winst hoger was. Het is een goed teken dat het succes in belangrijke mate toe te schrijven was aan de nieuwste produJcten. De .«tijgende welvaart weerspiegelt zich f de vraag naar toiletartikelen; d onftet ƒ471 (432) min en de winst zijn gestegen, ofschoon de omzet 9 hoger was dan in '62, is er nog volop ruimte voor verdere ontwikkeling. De omzet van veevoeder steeg in '63 tot 1848 (1839) min. De omzet in chemi sche produkten, japier etc. steeg tot 1072 (1014) min. In Nederland heeft unilever-Emery met haar oleoehemische produkten een hogere omzet en betere resultaten behaald. In Engeland is de algemene industriële opleving ook aan de chemische bedrijven ten goede ge komen. De nettowinst van de Unlted- Africa-groep is in 1963 met ca. 15 min gestegen, hetgeen een herstel tot het niveau van 1961 betekent. De in grijpende reorganisatie van de groep, die door de gewijzigde economische en politieke verhoudingen in de tropische gebieden van Afrika nodig was gewor den, bevindt zich thans in een verge vorderd stadium. De groep heeft zich nu vrijwel geheel uit de produkten- handel teruggetrokken en haar werk zaamheden op het gebied van de dis tributieve handel in de meer eenvou dige algemene handelsartikelen sterk in gekrompen. vuit volleerd in de hogeschool der mis daad als deze Andries zo lang de wet dit toestaat uit de maatschappij ver wijderd moet worden. Volgens hem is het motief voor An dries in de eerste plaats voortgekomen uit wraakgevoelens. Deze had namelijk toen hij met een van zijn broers een jaar voor deze misdaad was aangehouden op verdenking van diefstal al gedreigd eens zelf met een pistool in de vuist de politie tegemoet te treden. De 35-jarige broer van Andries, Da vid, was naar de mening van de offi cier van het zelfde laken een pak. Te gen hem eiste hij een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van acht jaar, voornamelijk op beschuldiging van dief stal met geweldpleging, zwaar lichame lijk letsel ten gevolge hebbend. Volgens hem was het duidelijk dat ook David gewapend van huis was gegaan met de opzet zich door niets of niemand te laten weerhouden. Tevoren had bij de getuigenverkla ringen agent J. H. Kraayeveld, die het drama in de Blekershof had meege maakt, verklaard dat Andries de scho ten op zijn collega heeft gelost. Andries was gekleed in een lichte regenjas, daardoor heeft agent Kraayeveld hem goed kunnen zien en hem later na de arrestatie kunnen herkennen. De raadslieden van de beide broers namen in hun pleidooi het door de of ficier van justitie gehanteerde feitenma teriaal nader onder de loep om tot de conclusie te komen, dat de helft hier van geëlimineerd kon worden en de an dere helft niet in regelrecht verband gebracht kon worden met de getuigen verklaringen van gistermiddag. De be lastende verklaringen van de getuigen waren volgens hen onbetrouwbaar, om dat zij pas tot stand waren gekomen, nadat van alle kanten beïnvloeding had plaatsgehad. Zij concludeerden vrij spraak. AMSTERDAM, 7 april Op straffe van een dwangsom van 1000 per dag moet Kees Manders, eigenaar van de „Moulin Rouge" aan het Thorbeckeplein, de in Brussel wonende Duitser Josef Knapple en diens personeel toelaten tot verdere exploitatie van het etablisse ment. De heer Manders had de Moulin Rouge" met ingang van 1 december 1963 voor een jaar aan de heer Knapple ver huurd. Toen echter op 27 februari de op naam van Manders staande vergunning om artiesten te laten optreden werd ingetrokken, omdat de politie van mening was dat de in „Moulin Rouge" vertoonde striptease alle perken te buiten ging. heeft Manders per 1 april de huurover eenkomst opgezegd. Daartegen had de heer Knapple een kort geding aangespannen, waarin hij vroeg tot exploitatie toegelaten te wor den. In zijn uitspraak heeft de president van de rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, overwogen dat er tussen beide partijen een geschil was ontstaan dat volgens de bepalingen van de huur overeenkomst voor een arbitrage commissie had moeten worden ge bracht. De president meent, dat, zo lang er geen arbitrage is geweest, de heer Manders de overeenkomst niet eenzijdig kan beëindigen en wees hij de eis van de heer Knaplle toe. DEN HAAG. 8 april Konstanz 308, onv. Rheinfelden 232 +2, Ottenheim 298 10, Straatsburg 246 4, Maxau 441 —3, Ploehingen 186 —11, Mannheim 310 —5, Steinbaeh 139 +4, Mainz 300, onv. Bingen 210 —2, Kaub 229 —3, ICochem 280 +3, Koblenz 25S 7, Keulen 240 —20, Ruhrort 430 —14, Lobith 1062 —11, Nijmegen 849 —9, Arnhem 862 10, Eefde IJssel 392 —10, Deventer 290 10, Monsin 5464 4, Borg haren 3963 —12, Belfeld 1136 —14, Grave beneden de sluis 502 onv. Toegelaten grootste diepgang van Mil- lingen tot St. Andries 425 cm. OPERA wordt ontbonden Na het pleidooi van de raadslieden nam Andries het woord. Hij verklaar de dat hij slechts één keer het rechte pad had verlaten, voorts door de slechte reputatie van zijn broers in voorarrest was geraakt en dat dit hem nu voor de tweede keer over kwam. Hij eiste vervolgens vierdui zend gulden schadevergoeding en voorts vijftigduizend gulden smarte- geld voor het feit dat men hem vijf maanden onschuldig had vastgehou den. Hij verklaarde voorts de beschuldi ging van agent Kraayeveld niet te kun nen begrijpen. Hoe had deze hem aan zijn regenjas kunnen herkennen, terwijl hij die eerst op de zitting had moeten aantrekken? Dit bracht Andries tot de conclusie dat de agent bij het opstellen van zijn rapporten door de recherche was beïnvloed. David van D. gooide het over een an dere boeg. Hij verklaarde dat een er varen inbreker als hij niet op dergelijke amateuristische wijze geprobeerd zou hebben een magazijn aan de Blekers hof binnen te dringen. Bovendien zou hij dat nooit doen met zijn broer, die hy eigenlijk niet eens kende (hij was in 1940 al het huis uit gegaan). AMSTERDAM, 7 april Het be ltuur van de stichting De Neder- andse Opera, gevestigd te Amster dam, maakt in een vanmiddag ver strekt commnniqué bekend dat de ontwikkeling van de sitnatie bij de Nederlandse Opera er toe heeft ge leid dat het bestuur voornemens is met inachtneming van het in de sta tuten bepaalde een besinit tot ont binding van de stichting te nemen en dit aan de overheid ter goedkeu ring voor te leggen. Dit communiqué geeft dus weer, waartoe het bestuur van de Opera gistermiddag heeft besloten, toen het bijeenkwam om zich over de ontstane situatie te beraden. Gisteren was door de vakbonden bekend gemaakt, dat de orkest-musici, die een oproep tot voorspelen hadden ontvangen, daar op advies van hun bonden (federatie. C.N.V., N.K.V. en N.V.V.) geen ge volg aan zouden geven. Van de ruim zeventig orkestleden, die het orkest telt, waren er zaterdagmiddag zestig in een vergadering verschenen waar op zij besloten zich solidair te ver klaren met de collega's die een op roep hadden ontvangen. In da daartoe strekkende motie spraken zj) tevens hun afkeuring uit over hét door het bestuur en directie gevoerde beleid. Dit alles is een uitvloeisel van de ei sen, die vorige maand zij werden 16 maart in de openbaarheid gebracht door twee dirigenten werden gesteld, n.I. door Alberto Erede, die verdere gastdirecties weigerde, de dooi de hui dige muziekdirecteur, Franz Bauer Theussel, die ontheffing vroeg van zijn contract, tenzij er binnen korte tjjd ar tistieke verbeteringen te realiseren wa ren. Er zijn daarop onderhandelingen ge voerd tussen de operadirectie en de vakbonden, die, zoals op 1 april werd medegedeeld, niet tot een akkoord heb ben kunnen leiden. Tegelijkertijd ontvin gen 34 orkestleden een aanzegging, dat zij in de week tussen 6 en 12 april zich zouden moeten onderwerpen aan een proefspel voor een deskundige advies commissie, bestaande uit de heren Bau er Theussel, de eerste dirigent, Kees van Baaren, directeur van het Kon. Conser vatorium in Den Haag, en dr. C. Wal- ther Boer. SCHIPHOL, 8 april De particu lier secretaris van de Koningin, mr. J. van der Hoeven, cn de particulier se cretaresse van prinses Irene, mej. M. C. C. Wijnen, hebben gistermiddag kort na het vertrek van <le koninklijke fa milie naar Mexico tijdens een haastig geïmproviseerde persconferentie het volgende verklaard: „H.K.H. prinses Irene heeft overeen komstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot besloten reeds nu in zijn werk te delen met alle consequenties van dien. Daarom zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexico, ten einde volledig de persoon lijke verantwoordelijkheid van haar handelingen te scheiden van de ver plichtingen der koninklijke familie, met name om voor de Koningin generlei staatkundige moeilijkheden te schep pen. In verband met een en ander zal hun huwelijk buiten Nederland worden vol trokken," aldus het communiqué van mej. Wijnen, dat door mr. Van der Hoeven werd voorgelezen. Geflankeerd door mej. Wqnen en de directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, dr. G. J. Lammers, legde mr. Van der Hoeven vervolgens de volgen de uit slechts één zin bestaande offi ciële verklaring af: „De particulier secretaris van H.M. de Koningin deelt in aansluiting hier aan mede, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins met leedwezen van de ze beslissing van hnn dochter hebben kennis genomen." (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage). (Advertentie) Aagtekerk 7 v. Aden n. Aqaba. Algol 7 v. Durban n. Lor. Marques. Amsteldlep 7 dw. Brisbane n. China. Atys 7 v. Teesport n. Curasao. Averdijk 7 v. Suez n. Aden. Baarn 7 te Antwerpen. Caltex A'dam 7 v. Kopenhagen n. Bahrein Caltex Delft 6 v. Pladju n. Dumal. Caltex Pemis p. 7 Kp Bon n. Killingholme. Cartago 7 te Kingston. Cradle of Liberty p. 7 Gibraltar n. Wilhelmshaven. Doelwijk 7 v. Essider n. Rotterdam. Friesland-SSM 7 te Huil. Guineekust 7 te rede Novoredondo. Katelysia 7 dw. Aden n. Karachi. Kenia 9 te Karachi. Kerkedijk 7 t. a. Weser n. Bremen. Kieldrecht 6 v. Madras n. Colombo. Kopionella 8 te Saigon. Koratia 7 te Pladju. Musi Lloyd 7 v. Alexandrië n. Port Said. Nijkerk 7 v. Melbourne n. Aden. Prins Fred. Willem 7 te Hamburg. Pygmalion 7 dw. Lissabon n. Antwerpen. Raki 7 te Suez. Riouw 7 t. a. rede Beira. Roebiah 7 te Lor. Marques. Sinoutskerk 6 v. Kobe n. Hongkong. Straat Bali 6 v. Hongkong n. Moji. Straat Banka 8 te Singapore. Str. Magelhaen 6 v. Pt Louis n. Lor. Marq. Zaanland p. 7 Dungeness n. Las Palmas. Asterope 7 te Lissabon. Bali 7 v. Djeddah n. Djibouti. Blitar 8 te Beira. Caltex Nederland p. 7 Bizerta n. Sidon. Drente 7 v. Assab n. Abu Dhabi. Katendrecht 7 Kreta gep. n. Ryeka. Laarderkerk 7 v. Bremen n. Hamburg. Philidora p. 7 Aden n. Mena al Ahmadi. Prins Maurits p. 7 St.-Vincent n. Civita Vecchia. Rotte 7 te Suez. Stentor 7 Gibraltar gep. n. Tunis. Straat Cumberland 8 te Sydney. Tamara p. 7 Muscat n. Mena al Ahmadi. Wanbalong p. 7 Str. Riouw n. Cheribon. Garoet vertrekt 9 v.^Hamburg n. Bremen. Oostkerk 5 te Melbourne. Taras 6 te Genua. Utrecht 7 v. Singapore n. Belawan. Loppersum 6 te Amsterdam. Neder Waal 7 v. Amsterdam n. Dakar. Oranjefontein 7 te Amsterdam. Sirrah 6 te Amsterdam Zaanland 6 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Caltex Pemlis 6 130 m. o v. Malta. Cartago 6 145 m. nnw v. Winduard-Passage. Dorestad 6 1400 m. no v. Barbados. Esso Amsterdam 6 725 m. no. v. St. Maarten Gaasterdijk 6 430 m zzw v. Kaap Race. Japara vertrekt 12 v. Colombo n. Aden. Madison Lloyd p. 6 Straat Jubal. Markab 6 70 m. zzw v. Sardinië. Mersey Lloyd 7 440 m. w v. Colombo. Nushaba 6 220 m. zw Bermuda n. New York Sheratar. 5 te Antwerpen. Slamat 4 te Hslngkang. Vasum 6 230 m w v. Goa. Artic 6 00 -m. z v. Dakar n. Kaapstad. Argonaut 6 25 m. nw v, Bilbao. Alcetas 6 120 m. no v. Villano. Arnoudspolder p 7 Oporto n. Lissabon. Adara p. 6 Recife n. Rio Grande. Asucion 6 140 m. zw v. Kaap Verdische Eil Batavier V 6 30 m. n v. Tunis. Corrie Broere p. 6 Bomholm. Cheetah p. 6 Galeta n. Malta. Deneb 6 340 m. zo v. Bermuda's Da je Boehmer 6 40 m. zo v. Kp St. Vincent. Daniel 6 30 m. zw v. Oporto. Eijo S p. 6 Casquets n. Zaandam. Ella p. 6 Skagen n. Trollhattan. Erasmussingel p. 6 Jebel Attair Erasmus 7 30 m. zw v. Finisterre. Fes p. 6 Monte d'Or n. Casablanca. Gezlena Hendrika p. 6 Thyboron. Groningen p. 6 Texel n. Gdynia. Hagno 6, 160 m. o v. Madeira. Houtman p. 6 Beachyhead n Gent. Hardenberg 6 30 m. nw v. Bomholm n. Karlshamn. John V p. 7 Goeree n. Amsterdam. John M p. 6 Barcelona n. Rotterdam. Jongkind 6 30 m. no v. Villano. Kemphaan p. 6 Kaap Palos. Leuvehaven 6 te Malmo Lely 7 70 m. zw v. Sebastian. Margriet Anja 6 200 m. no v. Vülano. Mariscal Lopez 4 v. Lissabon n. Oporto. Maluca 6 v. Pasajes n. Rotterdam. Mirach N 6 40 m. zo v. Kaap St. Vincent. Muphrid N p 6 Beachyhead n. R'dem. Mathilda 6 240 m. o v. Bermuda's. Menkar 7 te Nantes. Nlsta 6 80 m. wow v. Istamboul. Ocean Sprinter 7 150 m. wnw Kp St Vincent Phidias 6 90 m. no v. Villano. Philetas 6 60 m. no v. Malta. Phecda p. 7 Kaap Nao n. Casablanca Peregaux p. 7 Burlings n. Mohamedia. Rochab 7 50 m. w v. Kaap Roca. Risa Paula 6 50 m. z v. Balboa. Subre 6 45 m. wnw v. Kaap Matapan. Stella Polaris p. 6 Golf van Lyon. Stella Maria 6 80 m n v. Ouessant. Thuban p. 6 Kaap San Sebastian. Talita 7 130 m. ono v. Rio Grande. Trica 6 v. Bayonne n. Hallstavlk. Vesta p. 6 Noordhinder n. Nykoping. Wiebold Bohmer 6 70 m. no v. Ouessant. IJselhaven 6 75 m. no v. Casablanca n Malaga. LISSE, 8 april Het corsocomité zit leljjk op de wip. Het is nl. de vraag of men de gestelde datum van 25 april wel kan aanhouden. En dat juist nu! Men had immers enige maanden gele den dit besinit genomen. Zelfs verle den jaar, toen het toch ook een laat en kond voorjaar by uitstek was, heeft men zich onnodig zorgen gemaakt en is de datum onnodig verschoven. De karavaan had nl. op de oorspronkelijk gestelde datum kunnen rijden. Het is alleen vervelend dat men dat alleen achteraf kan constateren. Toen men alle corsodata van de laat ste tien jaar naast elkaar legde en'men ook het voorjaar 1963 nog eens liet mee spelen, toen was het heel begrijpelijk dat men stelde: als we een datum ne men eind april, zitten we altijd goed. Uitstellen en verschuiven van de cor sodatum geeft vele nare consequenties. Men moet afspraken met muziekcorp sen herzien en de reisbureaus in binnen- en buitenland op de hoogte brengen, de VW's en persorganen. Hier komt nog bij dat men de reis bureaus nog wel kan bereiken, maar de ongetelde duizenden particulieren die een dagje bollenstreek op de kalender hadden staan, niet meer. Die komen van heinde en verre naar de bollen streek om hier te vernemen dat het corso is uitgesteld. Toch vraagt men zich in de bollen streek momenteel heel ernstig af, of het corsocomité niet gedwongen zal worden het besluit te herzien en de datum toch te wijzigen. Men heeft bekend gemaakt dat men op donderdag 23 april gaat beginnen met het opsieren van de cor sowagens. Op vrijdag 24 april moeten de praalkarossen kant en klaar in de hallen van de HBG staan. Dat wil dus zeggen dat men uiterlijk 22 april over vele duizenden gesneden trossen bloei ende hyacinten zal moeten beschikken. Dat is vandaag over veertien dagen! Kan dat? Ja!, zeggen de insiders, dat kan inderdaad. Maar dat moet het met ingang van vandaag ook het mooiste weer van de wereld worden. (Van onze sport/redactie) HAARLEM, 8 april. Afgelopen weekeinde werd voor de handbalcompe titie van de afdeling Haarlem en om streken slechts een bescheiden aantal wedstrijden, te weten zeven in to taal, gespeeld. De belangwekkendste resultaten waren de nederlaag van lijstaanvoerder IJmond 2 (tweede klas dames) tegen Concordia 2, de zege van IJmcmd 2 in de eerste klas heren over Rapiditas 2 en de volle winst, die Rapi- ditas 3 in de tweede klas weghaalde bij Concordia 3. In de eerste klas dames is de span ning aan het hoofd van de ranglijst geducht toegenomen. Rapiditas werkte zich via een overwinning van 51 op HBC naast TYBB aan de leiding, terwijl De Blinkert 2 op eenzelfde puntental maar met een wedstrijd méér gespeeld kwam doordat het IEV met 52 terug wees. De stand geeft nu het volgende beeld te zien: TYBB Rapiditas Blinkert 2 HBC 8 14 8 14 9 14 9 6 DSO IEV Samen Een V (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 6 april De naam Deken is in de wereld van de snel heidsporten bepaald niet onbekend. De liefhebbers van de skeltersport, bijvoor beeld, kunnen verhalen vertellen van het roemruchte skelterteam de Chee tah's, dat in de tjjd van de opkomst van die sport vele lauweren oogstte en in 1961 zelfs de eerste Nederlandse club kampioenschappen won. De Cheegtah's bestond voor een groot deel uit leden van de familie Deken. Vader Deken, eigenaar van de Amsterdamse Trailer- en Aanhangwagenfabriek, bouwde enige tijd skelters en volgens kenners waren het de mooiste wagentjes die ooit ge maakt werden. Jan Deken, oudste zoon en mededirecteur van de ATAF, is een bekende verschijning op onze nationale autopiste, het circuit van Zandvoort. Het bericht dat Jan zich een heel bij zondere racewagen had aangeschaft, was voor ons aanleiding hem eens op te gaan zoeken. Alhoewel het bedrijf hem volle dig opeist, was hij onmiddellijk bereid te woord te staan. „O, die wagen? Ja die moet je zien." We lopen met hem De strijd om de titel belooft ook in de tweede klas een spannende aan gelegenheid te worden. De beide riva len IJmond 2 en Concordia 2 traden tegen elkaar binnen de lijnen, met als resultaat volle winst (34) voor laatstgenoemde, die hierdoor de kop overnam. Een incompleet ADO 2 zag tegen Rapiditas 2 kort na het begin kans, een voorsprong te nemen; een kostbaar doelpunt, zoals achteraf bleek, want er werd niet meer gescoord, on danks verwoede pogingen van Rapidi tas 2. Thans luidt de stand: Concordia 2 8 12 Full Speed 2 8 7 IJmond 2 7 11 Rapiditas 2 7 0 ADO 2 8 8 De heren van Concordia hebben er in de eerste klas opnieuw blijk van ge geven, geen aanval op hun leidende po sitie te dulden. Ditmaal moest HOC er met 93 aan geloven. IJmond 2 ver raste met een zege van 713 over Rapiditas 2, waarmee het de laatste plaats verliet, zoals uit deze stand blijkt: Concordia 2 10 18 IJmond 2 8 6 Blinkert 2 9 10 Rapiditas 2 9 5 HOC 10 7 Rapiditas 3 werkte zich in de tweede klas naar de tweede plaats via een iet wat verrassende overwinning bij Rapidi tas 2 (713). De stand werd aldus ge wijzigd: IJmond 3 7 13 Blinkert 3 8 6 Rapiditas 3 7 9 Z'meeuwen 2 7 4 Concordia 3 11 8 MARKTBERICHT PURMEREND, 7 april 12000 Kippeneieren t 12 tot f 12.50 per 100 st. 3000 Eendeneieren f 9.per 100 stuks. 1800 Kieviseieren 0.25 tot 0.30 per stuk. Veemarkt Runderen totaal 802 stuks. 180 Vette koeien 3.90 tot 4.40 per kg. 410 Gelde koeien 680 tot 1025 per stuk. 155 Melkkoeien 875 tot 1300 per stuk. 50 Pinken 475 tot 775 per stuk. 7 Stieren 13.70 tot 4.10 per kg. 34 Graskalveren f 350 tot 475 per stuk. 84 Vette kalveren f 2.40 tot 13.10 per kg. 1667 Nuchtere kal veren (slacht) 170 tot 145 per stuk en 1.40 tot 1.70 per kg. Idem (fok) 70 tot 140 per stuk. 142 Vette varkens, slacht 2.00 tot i 2.10 per kg. idem zouterij 2.00 tot 12.04 per kg. Vette zeugen f 1.67 tot 1.84 per kg. 752 Biggen en schrammen, biggen 50 tot f 70 per stuk, schrammen 70 tot 135 per stuk. 8 Fokzeugen 1500 tot 600 per stuk. 550 Schapen 100 tot 150 per stuk. Overhouders 130 tot 190 per stuk. Schapen met 1 lam f 170 tot 200 per stuk. Idem met 2 lam. 220 tot 280 per stuk. 71 Bokken en geiten 10 tot 50 per stuk. 12 Paarden 900 tot 1200 per stuk. 8 Veulens 350 tot 550 per stuk. Totaal 4130 dieren. 1500 Oude kippen en hanen wit/rood 1.50- 1.70 per kg. 300 idem blauw 1.70-1.90 per kg. 2200 Jonge hanen wit/rood 1.70-1.90 per kg. 350 Konijnen 3.00-8.50 per stuk en f 2.50- 2.60 per kg. naar de garage en laten hem over zijn nieuwe aanwinst vertellen. „Door een toeval kwam ik te weten, dat iemand in België deze wagen wilde verkopen. Het is een Lotus 27, in 1963 gebouwd voor het seizoen 1964 door Colin Chapman, de man die ook de wagen bouwde waar in Jim Clark vorig jaar wereldkampioen werd. We informeren eens voorzichtig naar de snelheid die de nieuwe aanwinst kan halen. Achteloos komt het eruit: „Nou 230, 240 moet het ding zeker lopen." En het vermogen? „Ongeveer 110 p.k." We vragen of het rijden in zo'n monster- snelle éénzitter nu heel anders is dan in een gewone auto. „Wat zou je den ken," lacht Jan Deken. Hij demonstreert ons de half zittende, halfliggende hou ding, waarin de berijder deze wagen stuurt. De zitplaats is niet veel meer dan een nauwe koker waarin de bestuurder maar net past. Op het dashboard ont breekt de snelheidsmeter en er bevin den zich alleen die instrumenten, die d« coureur informeren over het functione ren van de motor. De toerenteller neemt daarbij de voornaamste plaats in. De wagen is uitgerust met een vijfversnel lingsbak. We kunnen ons indenken dat Jan Deken deze wagen als zijn troetel kind beschouwt „Ja," zegt hij, „Tot dus ver reed ik de nationale wedstrijden in mijn ATAF Porata. Deze wagen bouw den mijn vader en ik zeven jaar gele den. Als specialist tekende mijn vader het Chassis en voor de rest gebruikten we grotendeels Porsche- en Volkswagen onderdelen. Hoewel ik in mijn Porata altijd met veel plezier heb gereden het is nog altijd een van de snelste wa gens die op Zandvoort rijden werd het mij steeds meer duidelijk dat ik, als ik ook internationaal echt aan de top wil komen, moet kunnen beschikken over het allersnelste materiaal dat mo menteel voorhanden is. Dat is eigenlijk de reden waarom ik deze Lotus heb gekocht Je kunt rustig aannemen dat deze wagen een van de snelste van Euro pa is. We vragen Jan Deken vanzelfspre kend naar zijn plannen voor het komen de seizoen. „Allereerst natuurlijk- de na tionale races en de internationale race volgens de Formule Junior, de klasse waarin ik met mijn Lotus uitkom, die c 31 augustus op Zatdvoort wordt ver reden. Daarnaast ga ik ook in het bui tenland rijden, de eerste race vermoe delijk op 10 mei in Monaco. Ook ben ik van plan in te schrijven voor races in België, Frankrijk, Duitsland en Honga rije. Met dit laatste land heb ik speciale banden vanwege mijn half Hongaarse afkomst." Op de vraag of hij mogelijk voor een fabriek gaat rijden of in ander teamverband, antwoordt Jan: „Dit sei zoen zeker niet. Ik ga zuiver op privé basis rijden, zoiets als Carel Godin de Beaufort dus." Het is overigens niet voor het eerst dat Jan Deken aan Formule Junior-wed strijden deelneemt. De Nederlandse Autorensport Vereniging organiseerde in die herfst van 1962 een coureurscursus onder leiding van de bekende Engelse rensportinstructeur Jim Russell. De drie beste deelnemers aan die cursus kregen een uitnodiging om nog eens naar de racing driversschool van Jim Russell In Engeland te komen. Bij die drie besten was ook Jan Deken. De resultaten van die cursus in Engeland waren dusdanig dat hem voor de internationale wed strijd van 1 september 1963, op Zand voort, een wagen ter beschikking werd gesteld. In een bijzonder sterk interna tionaal gezelsdhap van 35 deelnemers bezette Jan de tiende plaats, een eervol resultaat. En dit jaar gaat hij dan zijn geluk beproeven in zijn eigen Formule J unior-wegen. trofina

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 4