Visserij ten toonstelIing Na vito in de Haagse Houtrusthallen Nieuwste snufjes op het gebied van visvangst DAGPUZZLE Politieke leiders geven nuchter commentaar Binnen- en buitenlandse bladen over besluit van prinses Irene Sensatie in Pariise pers Jeugd\ VOOR ALLE EFFECTENORDERS D,iehoni''j^'r(la2aó_j301,Ams,e^am Ti Schelpen van een meter tot een millimeter Carlisten geven geen commentaar Nederland moet meer vis eten Man krijgt spijt na inbraak Dr. DreesGeen wezenlijke verandering Lichte straf voor vrouw die haar kind doodde .Schandaal aan het Nederlandse Hof Britse pers over prinses Irene Prins Felix duldt geen misbruik van de naam BOURBON Antiquair boft Toestand van Peter Sellers verbeterd MEELEVEN MET KONINKLIJK GEZIN Geen verandering Kabinet Tanker ramt brug: vijf doden Een breuk Weinig sympathie Menselijk drama Vergeten Eind slecht Duidelijk Geen steun Carlistische koningin" -puistjes Gezicht kwijt Geen discipline Krenkend element WOENSDAG 8 APRIL 1964 PAGINA 7 Zee-visserij op het Wad is bij uit stek geschikt om ook de henge- laarsweduweeens een prettige dag te bezorgen. Goede voorlichting is in de moderne sportvisserij een groeien de noodzaak. Er is zóveel nieuw materiaal en er komt bijna dage lijks nog bij. n PUROL-POEDER hann mi i pprrnTriiAnnmo c.v. J.KRAAIJENHAGEN &Co. m (Van een speciale verslaggever) PARIJS, 8 april In Carlistisch- traditionalistische kringen te Barcelo na, waar het dagblad ,,E1 correo Ca talan" wordt uitgegeven, verklaarde men ons gisteravond van de tekst van het gistermiddag namens prinses Irene uitgegeven explosieve communiqué nog generlei officiële kennis te hebben ge nomen en dat men zich van commen taar moest onthouden. Door ons van de inhoud op de hoogte gesteld gaf ons een zegsman als zijn mening dat het zeer twijfelachtig is of „Madrid" d.w.z. de Spaanse perscensuur een dergelijke tekst voor publikatie zou vrijgeven, gezien het „zeer ingewikkel de spel" dat rond de kwestie van een eventuele Spaanse troonsbestijging gaande is. In Carlistische kringen ver wacht men over de toekomstige plaats van vestiging en over de vorm welke de door de Carlistische pretendent te ontplooien activiteit zal aannemen pas nadere informatie te hebben wanneer diens huwelijk met prinses Irene vol trokken is. Wij menen hierbij nog te kunnen aan tekenen dat het inderdaad enige tijd kan duren alvorens door de Spaanse censuur achtergehouden belangrijk nieuws langs clandestiene weg toch de openbaarheid bereikt. In een gerucht makend geval als het onderhavige dra gen echter natuurlijk ook buitenlandse bronnen pers en radio bij tot de verspreiding. PARIJS, 8 april (Rtr) Prins Fe lix van Bourbon-Parma, aanstaand oom van prinses Irene en echtgenoot van groothertogin Charlotte van Lu xemburg, heeft een symbolische scha devergoeding van één frank gekregen, nadat een Franse rechtbank tot de con clusie was gekomen dat de 34-jarige zakenman Henry Freeman uit New York tweemaal ten onrechte de naam Bourbon had gebruikt. Freeman kreeg ook een boete van 3.000 frank Free man had gesteld dat in 1946 een Franse rechtbank had bevestigd, dat zijn va der afstamde van nakomelingen van Karei van Bourbon, hertog van Berry, uit een huwelijk dat deze in Engeland zou hebben gesloten. Deze uitspraak was reeds tweemaal door een Franse beroepsinstantie vernietigd, zulks op verzoek van prins Felix, die de wettig heid van het bewuste huwelijk ontkent. (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 8 april Op de Na- ^to, de eerste internationale visserq- tentoonstelling die van 7-18 mei in de "outrusthallen alhier wopflt gehouden, *al veel bijeengebracht worden wat •het water en vis te maken heeft. De sportvisser zowel als de beroepsvisser en de consument zullen ieder op hun gebied van de nieuwste snufjes kennis kunnen nemen. Voorts zullen er in Scheveningen internationale demon straties en wedstrijden worden gehou- on in casting worpen van 150 meter HAAG, 8 april Een antiquair me gistermorgen ontdekte dat er In het 'n zÜn winkeltje in de Malie- was Ingebroken, heeft nog de- eitde dag de antiquiteiten ter waarde »an ongeveer 2250 gulden die gestolen "aren, terug gekregen. .Behalve een uit zijn sponningen ge- ïSS. n etalageruit, vond hij namelijk ,een brief met een sleutel. In de sla J ,stond: >,Ik heb er spijt van, de «neutel past op een perronkluis van het «oüands Spoor en daarin liggen uw 'Puilen". De antiquair ging er spoor- °jags heen en vond er inderdaad zijn eigendommen waaronder een beeldje, "roches, armbanden, tabaksdozen en ^ngers in oude kranten gewikkeld HOLLYWOOD, 8 april (Reuter) Er hebben zich „tekenen van verbete ring" voorgedaan in de toestand van de Britse filmacteur Peter Sellers die maandag naar een ziekenhuis werd overgebracht nadj&t hij in 2yn woning Beverly Hills een hartaanval had ge kregen. De artsen lieten zich dinsdag middag voor het eerst optimistisch uit over zijn kansen om er bovenop te komen, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Eerder op de dag had de woordvoerder meegedeeld, dat Sel lers toestand kritiek was. Er hadden fcleh complicaties voorgedaan als ge tuig van een onregelmatige hartslag. '"«MllllllillllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIMIIIIIIllliiiiiiiiiili lettergreepraadsel zijn ln het vooruitzicht gesteld en in zeehengelen. Volgens de organisatoren ontbreekt er nog veel aan de technische vaardig heid en de moderne uitrusting van de zeshonderdduizend sportvissers die Ne derland telt. Men hoopt hier door deze tentoonstelling Iets aan te verbeteren. Het zou wel eens kunnen zijn dat op dit streven het embleem slaat dat de Na vito voert: een zware dobber. Als het nieuwste snufje komt er op de expositie uit Italië een elektrische motor, die vastgemaakt aan het boot je, de visser op de accu uit de auto geluidloos naar zijn stekkie brengt. Ook vindt men dat de sportvisser aandacht moet gaan schenken aan zjjn kleding. „Ook de miljonair ziet er uit als een schooier wanneer hij gaat vissen. Dat hoef niet", zo zeggen de organisatoren. Voorts zullen er uitrustingsstukken voor de onderwatersport te zien zijn: van duikpakken tot geweren, harpoe nen en onderwaterhorloges. In een mensenaquarium zullen demonstra ties gegeven worden. De beroepsvisserij grijpt de kans aan om met de consument in contact te komen en hem uitdrukkelijk toe te voe gen: eet meer vis. Want dat doen wij te weinig ln verhouding met andere landen en dat moet anders, vindt men. Demonstraties en voorlichting moeten het visje dat wordt uitgeworpen aan trekkelijk maken. Interessant kan de verzameling schelpen worden, die wordt geëxpo seerd. Er komt er een van meer dan een meter doorsnee, die met vier man gesjouwd moet worden, met als tegen hanger een schelpje, dat men vermoe delijk niet zal opmerken in de grote hallen. Het is slechts twee millimeter lang. dJJ^ftiontaal en vertikaal dezelfde woor- aen Invullen. »a«.tegen 2- pauselijk hoofddeksel - 3. pjl^nel - 4. berustend - 5. voelspriet - 6. onder een huis. Oplossing van 7 april g. 'Lozlzontaal1. agio, bravo; 2. kampoelan; 6. Q^bten, fat: 4. orerend, r.k.; 5. net, also; ït.N kogge; 7. duw, oreade: 8 temmer, bedrag °eIe' Saba: 10 ruïne, aamt; 11 erg, t. TenüCaal: 1 akkoord, öre; 2 goor. auteur *b- g n' welig; 4 omtrek, men; 5 peetoom Le'a Bonn, gres; 7, re, dageraad; 8 alt etSg 0ar; 8. vaars, drama: 10. ontkomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 april Te oordelen naar hun eerste uitlatingen hebben de politieke leiders, die vandaag met mi nister-president Marijnen de situatie besproken hebben, de zaak rond prin ses Irene nuchter bekeken. Hun oor deel is in het algemeen, dat er niet veel nadeel, althans op staatkundig ge bied, te wachten kan zijn van wat prin ses Irene heeft besloten. Voor de ko ninklijke familie vinden zü de gang van zaken te betreuren. Drs. W. Sohmelzer, fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, zei, dat hij het besluit van prinses Irene volstrekt juist vond en dat het ook no dig Is voor onze constitutionele monar chie, dat de prinses zo handelt. L»r. a. Vondeling, fractievoorzitter van de PvdA, wilde over de beslis singen van de prinses niet oordelen, voordat hij de motieven kent. Hij was geneigd de zaken niet zo belangrijk te achten, omdat de prinses Immers toch met voor troonopvolging in aanmer king komt. „Primair is het nu een zaak van de prinses zelf", was zijn mening. Ook het besluit om buiten Ne derland te trouwen achtte hij niet voor commentaar vatbaar, zolang hq de motieven niet kent. Mr. W J. Geertsema, fractieleider van de WD, vond het eigenlijk een opluchting, dat de prinses niet in ons land trouwt. De Carlistische demon straties, die men kan verwachten, wanneer het huwelijk in ons land zou worden gesloten, zouden voor de con stitutionele monarchie een gevaar kunnen inhouden. Wel betreurde hij het, dat in het koninklijk gezin blijk baar moeilijkheden zijn ontstaan. „Mijn gevoel van medeleven gaat in deze moeilijke dagen uit naar de ko ninklijke familie", aldus de liberale fractieleider. De A.R.-fractieleider J. Smallen- broek vond het heel juist, dat de prin ses niet mee naar Mexico is gegaan en dat zij niet ln Nederland trouwt. Nu zij immers heeft besloten haar man in zijn werk te volgen en dat werk ligt nu eenmaal op staatkundig terrein is er geen beter besluit denkbaar dan dat zij haar moeder, die constitu tioneel staatshoofd is hl onze monar chie, niet volgt. Mr. H. K. J. Beernink, fractieleider van de C.H.U., zei: „Ik betreur uit menselijke overwegingen zeer de breuk die er nu Is ontstaan in onze konink lijke familie. Ik geloof echter wel, dat het besluit van prinses Irene om ln het buitenland te trouwen, niet onver standig is. Constitutionele gevolgen van betekenis kan ik niet zien. De minister van Staat dr. W. Drees heeft voor de t.v. verklaard, dat het een voerdeel is, dat thans duidelijk vast staat, dat de zaak-Irene nu ge heel los moet worden gezien van de verhoudingen die in ons land op staat kundig en staatsrechtelijk gebied heer sen. De activiteiten die door de prin ses'in de toekomst zullen worden ont wikkeld en dat geldt met name na haar huwelijk vallen buiten de ver antwoordelijkheid van het kabinet, van de ministers en van Nederland. Dr. Drees herinnerde eraan, dat hetgeen gisteren is gebeurd geen wezenlijke verandering ln de reeds ontstane situa tie heeft gebracht. Dat al haar hande len voortaan los moet worden gezien van onze staatsrechtelijke positie en van ons vorstenhuis, is alleen nog eens scherp onderstreept. Het kabinet is gisterochtend bijeen geweest nadat de minister-president, mr. V. Marijnen, was ingelicht over de beslissingen van prinses Irene in het buitenland haar burgerlijk en kerkelijk huwelijk te sluiten en niet mee te gaan naar Mexico. De fractievoorzitters van de Eerste Kamer zijn gisteren door de minister president op de hoogte gebracht van de verklaringen, die zijn afgelegd na mens prinses Irene en namens de ko ningin en de prins Voorts zijn de frac tievoorzitters ingelicht omtrent de ach tergronden, die tot het afleggen van deze verklaringen hebben geleid. FREIBURG, 7 april (AFP/Rtr) Een 60-jarige Westduitse vrouw, die drie jaar geleden haar geestelijk gestoorde 26-jarige dochter met slaappillen dood de, is door een rechtbank in Freiburg veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. De vrouw had de rechtbank gezegd, dat zij besloten had haar dochter en zichzelf van het leven te beroven omdat zij vreesde dat zij spoedig aan kanker zou sterven en zij wilde haar kind niet in een inrichting terecht laten komen. De avond van de dag waarop haar doch ter stierf had de vrouw zelf ook een grote hoeveelheid slaaptabletten inge nomen, maar zij was na drie dagen weer bijgekomen. De president van de rechtbank ver klaarde aan het slot van de zitting: „Iemand die deze straf te licht vindt moet zelf maar eens proberen 26 jaar lang een geestelijk gestoord kind op te voeden en daarnaast nog een zieke man te verzorgen. Tot het ogenblik van haar daad heeft deze vrouw onze grote ach ting verdiend". MARACAIBO (Venezuela), 8 april (UPI) Bij de aanvaring van de su per-olietanker Esso Maracaibo met een brug over het Meer van Maracaibo zijn tenminste vijf personen door ver drinking om het leven gekomen. Bijna 200 meter van de overspanning van de brug viel na de aanvaring in het meer en hierop reden op dat ogenblik vier auto's. iësK DEN HAAG, 8 april Het besluit van prinses Irene nu reeds ln het werk van haar aanstaande echtgenoot te de len, als gevolg waarvan zq niet mee is gegaan met haar ouders en prinses Beatrix op het staatsbezoek aan Me xico, en mede als gevolg waarvan zij niet in Nederland zal trouwen, heeft een groot aantal dagbladcommentaren uitgelokt. Het Algemeen Handelsblad schreet gisteren in een hoofdartikel: „Wij wilen ons nu onthouden van commentaar op de familieverhoudin gen in het koninklijk gezin, al is het duidelijk dat prinses Irene met haar nieuwste beslissing om niet mee te gaan naar Mexico haar ouders veel verdriet doet. Ons gaat het om de po litieke complicaties welke ontstaan uit de hardnekkigheid waarmee de a.s. echtgenoot van de prinses zijn eigen doeleinden najaagt. Uit het vanmiddag gepubliceerde communiqué blijkt im mers duidelijk dat prinses Irene een voudig in de Carlistische beweging zal worden ingeschakeld. Noch van de ge voelens van zqn a.s. schoonfamilie, noch van enig Nederlands belang heeft don Carlos zich een zier aangetrokken. Het Centrum schrijft: „Prinses Ire ne heeft definitief gekozen. Zij volgt haar verloofde zonder nog rekening te houden met verplichtingen, die haar ouders en geboorteland haar zouden kunnen opleggen. Prins Carlos en Ne derland bleken onverenigbaar. Deze keuze betekent helaas een breuk. De oorzaken zullen wij waarschijnlijk niet volledig leren kennen. Wq moeten vol staan met: God zegene deze prinses op haar weg buiten Nederland". „Men kan niet zeggen, aldus Trouw, dat prinses Irene zich bij en sinds haar verloving met de prins van Bourbon- Parma veel gelegen heeft laten liggen aan haar positie als prinses van het Nederlandse koningshuis en van haar verplichtingen jegens haar ouders. De jongste ontwikkelingen, waardoor zij zich reeds nu actief gaat inzetten voor de politieke aspiraties van haar aan staande echtgenoot, hebben dit wel heel duidelijk bevestigd. De prinses heeft medegedeeld, dat zij in het bui tenland zal gaan trouwen om haar ou ders niet voor moeilijkheden te plaat sen. Dit neemt niet weg dat haar deel neming, nu reeds, aan een in Neder land en in alle democratische landen onaantrekkelijke beweging, gepaard aan het op het laatste nippertje bot weg weigeren om met haar ouders mee te gaan op een zorgvuldig geplanned staatsiebezoek aan Mexico, de koningin en de prins in een buitengewoon on aangename positie brengt. Die hebben dat dan ook niet onder stoelen of ban ken gestoken en in het publiek hun leedwezen over deze beslissing van hun dochter uitgesproken. Blijkbaar heeft de prins van Bourbon-Parma in dezen op zijn verloofde geen invloed ten goede uitgeoefend. Integendeel, wat zij deed was zijn uitdrukkelijke wens. Het is maar goed dat zij nu in het buitenland trouwen en zich daar blij vend vestigen. Want dit verloofde paar zal na al het gebeurde in Nederland weinig sympathie meer ontmoeten". Het Algemeen Dagblad zegt onder meer: Men kan uit de gisteren gedane me dedelingen rondom prinses Irene moei lijk iets anders afleiden dan dat er ernstige tegenstellingen in het konink lijk gezien zijn ontstaan. Het menselijk drama is duidelijk: een conflict tus sen een ouderpaar en een dochter die vastbesloten is haar volstrekt eigen weg te gaan. De prinses is kennelijk geheel in de ban geraakt van de loze hersenschimmen die haar verloofde najaagt. Pit, durf, volstrekte rechtlijnigheid mag men haar daarbij niet ontzeggen. Zjj heeft daarbij echter verzaakt aan haar plicht als prinses van Oranje. Zij is nog niet getrouwd. Tot haar huwe lijk is zij tweede in iqn voor de opvol ging op de troon der Nederlanden. Het bezoek aan Mexico is een officieel staatsbezoek. Ook prinses Irene be hoorde in Mexico Nederland te repre senteren. Dat was haar taak. Zij heeft zich daaraan onttrokken op een ogen blik waarop dit ln wezen niet meer mogelijk was." De Gelderlander schrijft onder meer: „Het lijkt toch bepaald niet no dig dat de prinses zich nu al in de po litieke activiteiten en avonturen van don Carlos gaat storten, hoe onbegrq- pelijk-dringend don Carlos daarop ook mag hebben aangedrongen. Dit feit im pliceert naar ons gevoel dat het de Spaans-Franse prins bepaald aan no blesse en gevoel voor verhoudingen ontbreekt, temeer waar hij met dit doordrijven de prinses ertoe heeft ge dwongen haar huwelijk in het buiten land te sluiten en haar koninklijke ou ders een pijnlijke begeleiding bezorgde op hun reis naar Mexico. Ons dunkt dat koningin en orins dit niet aan hun dochter hebben verdiend. Men mag een verliefd meisje iets vergeven, maar haar kennis over naar staat en positie had prinses Irene voor deze onaange name beslissing op een zo ongelegen ogenblik moeten behoeden. Het feit dat don Carlos haar door zjjn „uitdrukke lijke wens" tot dit besluit gebracht heeft, mag men weinig bevorderlijk noemen voor het aanzien van zijn per soon in ons land. Wij geloven niet dat deze onaangename kwestie politieke of constitutionele gevolgen zal hebben. Het beste is, de zaak maar zo snel mogelijk te vergeten. „Van de manier waarop prinses Ire ne vanaf het begin van haar verlo vingsplannen tot gisteren is opgetreden tegenover het Nederlandse volk en haar moeder, het Nederlandse staats hoofd, moet gezegd worden: eind slecht, al slecht", aldus Het Vrije Volk. „De manier waarop andermaal onze koningin door haar dochter is ver rast, is uiterst pijnlijk. De prinses heeft blijkbaar geen begrip van wat van haar mag worden verwacht. De beslis sing van de prinses op zich zelf heeft haar huwelijk nu wel geheel tot haar persoonlijke zaak gemaakt. Daar zijn wij niet rouwig om. De prinses heeft met haar besluit de wil van haar toe komstige echtgenoot absolute voorrang te geven boven de verplichtingen die zij tegenover haar ouders heeft, de band met Nederland doorgesneden. Het moge haar goed gaan. Bq onze goede wensen is inbegrepen de wens dat zjj en haar man hun leven mogen wijden aan ernstiger zaken dan het na jagen van de troon van Spanje. Want wie zo graag koning wil zijn is voor die taak waarscnijnlijk in hoge mate ongeschikt. Ook in Spanje zqn de mid deleeuwen voorbij." De Nieuwe Limburger zegt, dat het duidelijk is, dat de politieke activiteit waarin de prinses zich wil begeven het grote gevaar inhoudt dat een huwelijk tot een politieke manifestatie zou wor den gemaakt. Dit leidt tot wel heel pijnlijke gevolgen voor de koninklijke familie. Het zal voor de regering wel heel moeilijk worden toe te staan dat op de bruiloft de koninklijke familie verenigd zal kunnen zijn. Men kan slechts hopen, dat het doorhakken van een knoop van een in de laatste weken wel zeer verward geraakt touw ten minste dit gevolg kan hebben dat de koningin gespaard zal blijven voor een breuk met haar dochter, ook in het persoonlijke vlak. De staatkundige breuk intussen -is nu helaas nog niet definitief. Tot haar hu welijk blijkt prinses Irene immers pre- tendente naar de troon. Niemand kan daar op dit ogenblik iets aan verande ren. En de regering zit daarmee in een weinig bentfdenswaardig parket. De Volkskrant schrijft onder meer: „Kan men het nog verstaan, hetgeen iets anders is dan billijken, dat prin ses Irene tot haar huwelijk haar vei'- plichtingen ten opzichte van Nederland niet hoger heeft kunnen stellen, wij be treuren het zeker nog meer, dat haar aanstaande man haar hierbij blijkbaar ook niet tot steun is geweest. Don Carlos had prinses Irene ervan moeten overtuigen, dat hij de Carlisti sche belangen in dit geval graag en van zelfsprekend naar de achtergrond wilde schuiven om op die manier een toch ook voor zjjn verloofde uiterst pijnlijke situa tie te voorkomen. Een dergelijk offer zou voor ons gevoel oen hoopvol voor teken van een gelukkig huwelijk zijn ge weest. Het is anders gelopen. De koninklijke ouders zjjn met verdriet hun staats- plichten in Mexico gaan vervullen. Heel Nederland begrijpt, dat hun ge dachten ondanks allerlei feestelijkheden dit keer heel ergens anders zullen zijn. Wq moeten echter in deze breuk be rusten. Ook door het besluit van prinses Irene om haar huwelijk nu buitenlands te la ten sluiten, wordt voorkomen, dat Ne derland bjj een politieke beweging wordt betrokken, die zich niet met de in ons land gehuldigde opvattingen over de mocratie en vrijheid verdraagt. De wegen van Nederland en prinses Irene gaan nu definitief uiteen. Wjj had den het graag anders gezien, maar dit is onvermijdelijk. Al zqn wij verdrie tig en teleurgesteld dat het zo moest gaan, toch ogen wij prinses Irene nog met genegenheid na. Ook voor deze jon ge vrouw moet het allemaal heel moei lijk en zwaar zijn geweest." De Tqd-Maasbode schrijft onder meer: Staatkundige moeilijkheden werden niet veroorzaakt, noch worden zij opge heven door het meegaan van de prnses naar Mexico en evenmin door haar hu welijk binnen Nederland van welke twee dingen zij ter vermijding van staat kundige moeilijkheden wel wil afzien maar juist door die illusoire Spaanse politieke aspiraties van don Carlos waarvan zq niet wil afzien, maar waar- aan zij vóór haar huwelijk juist actief wil meedoen. Waarvan nu precies de koningin en de prins met leedwezen ken nis hebben genomen zal ook het hoofd van de Rijksvoorlichtingsdienst niet kunnen zeggen, want iedereen is over vallen door het besluit dat de prinses gisterochtend genomen heeft. Laten wij aannemen, dat het vooral de eigen zinnigheid betrof, waarmede het ver loofde paar reeds voor het huwelijk zqn Spaanse chimères najaagt, nog voor dat het de moeite heeft genomen zich een Spaans paspoort te verschaffen. Want daér ligt de oorzaak van de staatkun dige moeilijkheden. Die worden niet op geheven doordat de prinses niet mee gaat naar Mexico en ook niet doordat zij ln het buitenland trouwt, want zij kén zich niet distanciëren van haar po sitie van Nederlandse prinses, ook al meent zjj waarschijnlijk oprecht dat zij dit door haar besluit heeft gedaan. Grondwettelijk Is zij tweede troonop volgster totdat zij ls gehuwd. Van deze positie kan zij geen afstand doen en ook de regering kan haar daarvan niet ontslaan. Communiqué's of geen com- muniqué's: als zij ongehuwd in Spanje rondloopt met een Carlistenbaret op het hoofd en het noodlot zou haar plot seling roepen tot de Nederlandse troon, dan T s zjj grondwettelijk onze (Carlis tische) koningin. Een krankzinnige po sitie! Maar een prinses behoort, ook als zjj verliefd is, haar positie te kennen. Zjj zelf heeft die positie zo krankzinnig gemaakt. Zij had, zo lang zjj de grond wettelijke tweede troonopvolgster is, zich moeten onthouden van Spaanse po litiek. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 8 april Het nieuws rond prinses Irene, haar verloofde en de Ne derlandse koninklijke familie is gisteren frontpagina-nieuws geweest voor de Pa- rqse populaire op sensatie-beluste pers. Frankrqks meest gelezen blad „France- Soir" vult nagenoeg zijn gehele voor pagina alleen al met de koppen die het voor het opdienen van het nieuws nodig heeft, alsmede met een grote foto van de Paus en het prinselijk paar, maan dag genomen ter gelegenheid van de particuliere audiëntie op het Vaticaan. Het blad vat de gehele aangelegenheid samen in de hoofdkop over de gehele breedte van de voorpagina: „Schandaal aan het Nederlandse Hof. Irene maakt zich los van haar familie". Het uitvoe rige gedetailleerde nieuws staat op een binnenpagina. „Paris Presse" kondigt aan: „Prinses Irene veroorzaakt een nieuw schandaal" en begeeft zich naar aanleiding van de opzienbarende feiten in enige speculaties betreffende de toe komst. Zo werpt het de mogelijkheid op dat het huwelijk tussen prinses Ire ne en prins Hugo thans gesloten zal worden in Parijs en zinspeelt op de moeilijkheden die dan zullen "urmen rij zen voor het Franse protocol in verband met de (beweerde) dubbele nationali teit van de prins. In net bijzonder de aanwezigheid van hoge Spaanse digni tarissen zou netelige problemen van voorrang omwerpen. Het blad schrijft dat in het bijzonder de aanwezigheid in een zelfde kerk van enerzijds koningin Juliana en anderzijds van een verte genwoordiger van de Spaanse autoritei ten, misschien van generaal Franco zelf, een delicate zaak lijkt. „Maar mis schien", zo schrijft het blad, „zal men op zekere ochtend vernemen aange zien Irene slechts doet wat in haar op komt dat zq de dag tevoren in de meest strikte intimiteit de verloofde heeft gehuwd die zij tegen alle redenen van staat en familie in had doen aan vaarden". LONDEN, 8 april (Rtr.) De Brit se ochtendbladen besteedden vandaag vrij veel aandacht aan de gebeurtenis sen rond prinses Irene. Enkele kran ten brachten het nieuws uit Nederland op de voorpagina met koppen, waarin zonder meer een breuk tussen de prin ses en de andere leden van het konink lijk gezin werd gemeld. De Times schrijft: „Voor veel Neder landers, die de houding van prinses Ire ne in de kwestie van haar huwelijk als een aantasting van het vorstenhuis heb ben gevoeld, vormden de gebeurtenis sen van gisteren een nieuw hoofdstuk van een pijnlijke geschiedenis. Een be langrijk ding is duidelijk geworden: de breuk tussen het koninklijk gezin en zijn tweede dochter is nu openlijk". In een artikel in de Daily Mail staat: „Zq (prinses Irene) heeft gedurende tien weken woordvoerders van het pa leis, ministers, Nederlandse protestan ten en haar eigen ouders geërgerd door haar vastbeslotenheid zich niet te sto ren aan het protocol van het hof waar het haar romance betreft. Nederlandse ambtenaren, die haar poogden te be schermen, hebben een ellendige tijd ach ter de rug, waarin zq hun eigen onjuis te mededelingen moesten herroepen en tegenspreken". i Advertentie) Het Limburgs Dagblad vindt dat gis teren Nederland een stukje van zijn gezicht kwijt geraakt is door een onbe suisde daad van een der prinsessen. Terwijl na lange en grondige voorbe reidingen het moment van een staats bezoek door de koninklijke familie, in clusief prinses Irene, is aangebroken en met weet wat een enorme voor zieningen het protocol van het ontvan gende land eist laat prinses Irene het op dat beslissende moment afwe ten. Dit lqkt op een belediging van het ontvangende land en zo iets kan Nederland in den vreemde geen goed doen. De Telegraaf schrijft onder meer: Het op het laatste ogenblik genomen besluit van prinses Irene om haar moeder niet te vergezellen bij het staatsbezoek aan Mexico en de mede deling dat het huwelijk van de prinses in het buitenland zal worden gesloten vormen een ongelukkig sluitstuk van een zaak met moeilijke en pijnlijke kanten. De gang van zaken maakt het helaas duidelijk dat prinses Irene niet de discipline en het verantwoordelijk heidsgevoel heeft kunnen opbrengen welke van een prinses van Oranje ver wacht kunnen worden". Het FRIES DAGBLAD constateert dat prinses Irene onder haar reeds eerder genomen afscheid nu nog eens een dik ke streep heeft getrokken. Zq heeft be sloten zich reeds voor haar huwelijk zo met de Carlisten te vereenzelvigen, dat zjj haar koninklijke ouders en niet voor de eerste keer op een weinig elegante wjjze heeft behandeld. En dit maal gaat het wel waarlijk ons volk aan in een duidelijke zin. Als prinses van het koninklijk huls en nu nog in volle rechten, ook wat de rechten op de troon betreft, zou zij namens Neder land met haar ouders een staatsbezoek brengen aan Mexico. Dat is geen uit stapje van de koninklijke familie met een privé-karakter, dat is een "optreden van hare majesteit de koningin als staatshoofd. De prinsessen Beatrix en Irene, die beiden momenteel nog in volle rechten tot de Oranje-dynastie behoren, hadden daarin beiden een of ficiële taak gekregen, in overleg met het kabinet. Prinses Irene heeft haar ouders be droefd en in een moeilijke positie ge bracht en dat heeft zij gedaan na haar terugkeer uit Rome, waar zij met haar verloofde door de Paus was ontvangen. Van dit bezoek is zelfs de Nederlandse ambassade in Rome opzettelijk onkun dig gelaten. Het is alles duidelijk en demonstratief. Het is een optreden waarin een krekend element zit, aller eerst voor de koningin," aldus Het Fries Dagblad. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7