Bondscoach Elek Schwartz: Deze ploeg moet een nieuwe kans hebben Maar Verdonk en ook Kruiver en Veldhoen nog niet in beste conditie Oostenrijk verwacht wonder van Guttmann John Konrads tijdelijk blind Dit staat vast. Britten treden uit Europese boksunie! Met de hulp van Thompson is Eijkenbroek goede gids bij „Engelse" toto Knutselaars lijmen met VELPON, omdat 't van Ceta-Bever is ^0 mm Bij recordpoging Alkmaar verliest van Engelse club mm Onenigheid over beleid van EBU HENNY COOPER MOET NU WAARSCHIJNLIJK ZIJN TITEL TER BESCHIKKING STELLEN DE SP0RTT0T0 Wijnen en Van de Pol naar Europees kampioenschap 71/2 IJl! Ook Nuninga Geen trainingsduel Zo is het! gezellige mensen stoken Geen Bosveld Op de aanval Andries van Dijk Geen resultafenjacht WOENSDAG 8 APRIL 1964 t! - (Van een verslaggever) ZEIST, 8 april Dezelfde spe lers die in Deurne België een gelijk Spe] afdwongen, zullen zondag het oranjeshirt dragen in de interland tegen Oostenrijk. Bondscoach Elek Swartz zei giste ren na'afloop van de centrale trai- ning, dat deze ploeg een nieuwe kans moet hebben. „Ik geef toe dat, hoewel er geknokt en gecombi neerd is als nooit tevoren, de voor hoede niet effectief genoeg is ge weest. Met sommige spelers ging het niet. Misschien lukt het hun tegen Oostenrijk wel." K;v-. I *Dat ik met mijn kolenhaard precies weet waar ik aan toe ben. En als je wat anders in je huis haalt, moet je nog maar zien wat je krijgt. Ik stook nu al jaren kolen. Nooit gezeur, nooit zogenaamde technische storingen. Want er is niets technisch aan brandende kolen.' Dit is de mening van mevrouw A. J. Langereis, Oosterparkstraat 63 in Zandvoort. Waarom denkt zij er zo over? 'Ik zie het nu bij kennis sen. Die wilden niet aan kolen. En een gezanik dat ze hadden! Steeds was er weer iets. De ene keer haperde er wat, de andere keer was er een verstopping of zo - en dan wilde dat ding niet. Het hele huis koud door iets wat je met het blote oog niet eens zien kunt. Stel je voor! Nee, er gaat bij mij niets boven kolen. En bovendien: in de kamer, waarin je leeft daar moet je lééfwarmte hebben. Warmte waar wat aan te beleven is. Kolen!' üMünTiiiitüiiüiiiiiMniit'nmiiüiiiiiümiiniiiiiiniimiiiii!iimiiiiiiimiiiiiiii SPOPT- BPOFfC en 12-4-'64 Nederl.-Oostenrijk Arsenal-Blackb. R. Blrmingham-Stoke C Burnley-Liverpool Everton-Wolverh.W. Fulham-Wesf Ham Leicester-Blackpool Manch.U-Sheffield U Sheffield W-Tottenh. W BromwA-Notts For. Stuttgart-Hamb.SV Boruss.D-Meider.SV Eintr.Br.-Kaisersl. München'60-E.Frankl SaarbrUcken-Hertha ORANJE ONGEWIJZIGD „En dit zijn dan de helden, die ervoor moeten knokken", legt Elek Schwartz met een breed gebaar uit. Gisteren stelde de bondscoach het nationale elf tal samen, v.l.n.r. staand Schrijvers, Nuninga, Veldhoen, Haak, Pieters Graafland, Van Wissen: zittend Berg- holtz, Kruiver, Verdonk, Muller, Kraay en Ome Elek zelf. Helemaal zeker dat alle elf van Deur- (Van een speciale verslaggever) WENEN, 8 april Sedert jaren is er niet ro'n belangstelling geweest voor een interland van het Oostenrijkse voetbal elftal als diejan zondag i„ Amsterdam tegen Nederland Niet, „mdat men het Nederlandse elftal zo hoog aanslaat, al is men na het gelijke spel tegen België toch wel met wat meer respect over de Nederlanders gaan sprekenT Nee Oos tenrijk kijkt gespannen uit naar wat i dag gaat ^beuren, omdat het een won der verwacht. Bela Guttmann, de Hon- gaarse coach die zich sinds kort in O os- tenrüks hoofdstad heeft gevestigd als ambteloos burger, die wereldfaam heeft jrefcreg"on door de wijze waarop hii met Bemfica de hegemonie van het toen nne onaantastbaar lijkende Real Madrid ge broken heeft, is in de ogen van de Oos tenrijkers een voet bal tovenaar. En om dat hij zich met het voorbereiden van het Oostenrijkse elftal heeft belast, denkt nu iedereen dat het met de malaise in één slag is gedaan. Bela Guttman zelf is voorzichtiger. Toen hij zondag zijn spelers vergaarde om een week met hen in een soort reizend trainingskamp te gaan, verklaarde hij cnitzaig te hebben gekregen voor het Ne derlandse elftal. „In Antwerpen", zei Guttmann, „was de grootste kracht van het Nederlandse elftal de ronduit schit terende lichamelijke eondiie van de spe lers. En", voegde hij er aan toe, „in één opzicht zijn de Oostenrijkers zonder meer in het nadeel. De Nederlandse voet ballers zijn veel betere atleten. Zij zijn fysiek sterker en dat is een heel belang rijke factor". Guitfcmamn heeft intussen de spelers al wel laten merken, dat hij er was. Hij heeft zich als eerste taak gesteld, de Oostenrijkers mentaal te „laden". „Het moet nu afgelopen zijn met de kwalijke mentale instelling, die de laatste tijd in het Oostenrijkse voetbal de sfeer heeft bedorven", heeft hij gezegd. Want die grootste zwakte van de Oostenrijkers vindt Guttmann, dat zij zich hun beroepseer, bun verantwoordelijkheid als betaalde «pelers niet bewust zijn. Op velerlei ma nieren heeft hij de spelers daarop gewe ken. Gisteren deed hij dat zelfs op een wat merkwaardige, misschien ook wel spectaculaire manier. Hij heeft een in ternationaal befaamde scheidsrechter 'n lezing laten houden over het gedrag van de voetballers in belangrijke internationa le wedstrijden en die scheidsrechter la- tKC vertellen hoe zij en zijn collega's 4o*rgaans plegen te reageren op de „ma- Mlbtjes" van de spelers in het veld. ne zondagmiddag in het Olympisch Sta dion zullen aantreden, is het echter nog niet. De ontdekking in het duel tegen de Belgen, linksbuiten Lambert Verdonk, stond gisteren tussen de journalisten als toeschouwer bij de training. De vori ge week woensdag had hij een blessure aan zijn liezen opgelopen. Zondag in de competitiewedstrijd tegen Ajax had hij er, al heeft niemand iets gemerkt, te gen het einde weer last van gekregen. „Erg Is het niet", zei hij, „maandagmor gen, wanneer bij een dergelijke verve lende blessure de pjjn altijd het best voel baar Is, was ik weer volkomen fit. De dokter adviseerde me echter een aantal dagen rust te houden. Donderdag train ik waarschijnlijk al weer mee. „Behalve Ver. donk waren gistermiddag ook de Feyen- oorders Veldhoen en Kruiver niet hele maal in de beste lichamelijke conditie. Zij trainden voorzichtig mee. Voorlopig dus geen veranderingen In het Nederlandse elftal. Ook Nuniniga, die na België geen ®1 te beste pers had ge kregen, heeft zijn plaats behouden. „Niet zo heel verwonderlijk", vond hij zelf. „Mijnheer Stihwairtz had mij tegen de Belgen een tweeledige opdracht gege ven. Een moeilijke opdracht, die ik naar allerbeste kunnen heb geprobeerd te vol brengen. Misschien had ik m'n dag niet, maar meneer Schwartz eiste in ziijn op dracht niet wat de meeste perscommen taren zo graag van mij in Deurne had den gezien. Mijn taak lag op een ander vlak op die eerste plaats de gevaar lijk Hanon uitschakelenen ik geloof dait ik daarin wel geslaagd ben". te maken. In drie trainingen kan ik zelf daarover oordelen. Daarom ben ik ook niet in Enschede gaan kijken, ik ga lie ver op zoek naar jong talent. Bovendien zou Bosveld zich door mijn aanwezigheid in zijn bewegingen geremd hebben ge voeld. Overigens, na de wedstrijd heb ik zoals altijd een rapport van de trainers ontvangen. Maar dat hij niet gekozen is, komt om-dat ik dot team niet wilde wij zigen. En toen gaf Elek Schwartz toe, dat hij wel degelijk werkt met het oog op de wedstrijd voor het toernooi om het we reldkampioenschap tegen Albanië. „De wedstrijd tegen Oostenrijk is echter geen trainingsduel. Het blijft een interland, waarin de jongens zich van de eerste tot en met de laatste minuut voor de volle honderd procent moeten geven. Dan kan ik ook zien of ze allemaal hun plaats waard waren. Tegen Zweden kan ik zo nodig andere spelers opstellen, terwijl ik voor Albanië nog altijd 'n oefenwedstrijd kan spelen tegen bijvoorbeeld een jonge Oranje''. Eerst echter de wedstrijd tegen Oosten rijk. „Bijna elke dag spreek ik met de andere uit Oostenrijk naar Nederland ge haalde trainers in de Hiaaigse „Wiener Konditorei" over het Oostenrijkse voet bal. We weten het allemaal, het is hard voetbal. De laatste jaren hebben ze echter niet veel gepresteerd. Nu kan men wel zeggen dat nu Bela Guttmamn de lei ding heeft dat wel zal veranderen, maar ook Guttmann kan geen. wonderen doen als hij geen materiaal heeft. Wat we te gen hebben is, dat deze wedstrijd en voor Guttmann en voor zijn spelers een pres tigekwestie is geworden. Guttmamn wil zijn naam als wonderdoener waar ma ken, zijn spelers willen de wereld laten zien dat het eens zo roemruchte Oosten rijk er nog is". SYDNEY. 8 april. De Australische zwemmer Jon Konrads, zowel In 1956 als in 1960 winnaar van een gouden me daille tijdens de Olympische spelen, heeft dinsdag in Sydney een poging om het Australische record op de 1500 meter vrije slag te verbeteren op moeten ge ven omdat hij tijdelijk zijn gezichtsver mogen verloor. Een dokter, die hem kort daarop on derzocht was van mening dat suikerge brek de oorzaak van de tijdelijke blind heid vormde. De 21-jarige Conrads gaf zijn record poging op na 900 meter. Tegen zijn trainer Don Talbot zei hij: „Na 400 meter kon ik niet al te goed meer zien en bij het laatste keerpunt dat ik nam, zag ik de bassinwamd niet meer. Al en kele banen lang voelde ik me duizelig en het werd steeds erger". De Australiër, die in de onlangs ge houden Olympische selectiewedstrijden faalde, is niettemin aan de afvaardi ging voor Tokio toegevoegd als moge lijk lid van een estafetteploeg. BIRMINGHAM. 8 april. De voet balclub Alkmaar, leider van de tweede divisie a, heeft gisteravond te Birming ham in een vriendschappelijke wedstrijd met 2 1 verloren van de Engelse eer ste divisieclub West Bromwich Albion. Bij de rust was de stand nog gelijk: 4/2/103 Ook de bondscoach werd op de man af gevraagd waarom hij Nuninga niet had vervangen door bijvoorbeeld Bosveld. Was dat om-dat Bosveld in de wedstrijd regen DWS geen voet aan de grond had gekregen? „Met de vorm van een speler J verklaarde Mek Sdhwairtz, „heb ik niets Nog tweemaal zal Elek Schwartz zijn pupillen deze week op die strijdlustige tegenstand kunnen voorbereiden. Dat ech ter in de yier-twee-vier-tactiek het accent niet alleen op de verdediging zal liggen, bewees gisteren de training, waarop vooral aan het afwerken van de aanvallen werd gewerkt. Pieters Graafland kwam han den te kort. Elek Swchwartz was dan ook optimistisch. Want wanneer hij na de ontmoeting met Oostenrijk in een tele- visieuitzending zijn ploeg ais zangkoor met hem zelf als dirigent zal presente ren, dan moeten zij ook werkelijk vro lijke gezichten kunnen trekken waar de overwinning nog van af zal stralen. LONDEN, 8 april De „British Boxing Board of Control", de Engelse boksbond heeft zich teruggetrokken uit de Euro pese Boks Unie (E B.U.). Onslow Fane, zelf voorzltttr van de E.B.U-, trok zich deze organisatie, waarvan hjj 16 jaar lang deel heeft uitgemaakt, met de mededeling dat Engeland zich niet kon verenigen met de beslissinpgen die de laatste jaren door de euroese boksunie zun genomen. !en^ne noem^e veI"der de volgende gron- 1 Hij had kritiek op de wflze waarop de vroegere secretaris van de EAU, de Fransman Edouard Rabret, na 15 jaar, uit zijn ambt was ontzet. 2 Het slinkse spel van verschillende na tionale boksbonden onder elkaar bjj het aanwijzen van kandidaten voor een Europees titelgevecht. 3 Het Invoeren van ook bfl het amateur boksen gebruikelijke gewichtsklassen, Vele nationale bonden hebben te ken nen gegeven grotere Interesse te hebben voor het amateurboksen. Het profboksen Is op de tweede plaats beland en daarom is het niet juist nog langer lid van de E.B.U. te zijn, die in. de eerste plaats de belangen van de beroepsbokssport be hartigt. Het terugtrekken van Engeland uit de E.B.U. is voor de huidige Europese kam pioenen, vedergewicht Howard Winstone en zwaargewicht Henry Cooper niet erg gelukkig. Zij zullen hoogstwaarschijnlijk hun titels ter beschikking moeten stellen. In ons voetbalwereldje loopt momen teel een viertal bijzonder goede „stop pers" rond t.w. Kraaij, Schrijvers, Pronk en Eijkenbroek. Nu men van het stopperspilsysteem aan het overschake len is op het 4-2-4-systeem, waarbij er vier verdedigers op één, overigens niet al te strakke, li jn opereren, zal hun taak zich langzamerhand wel wijzigen; niet temin zullen zij door hun zekere wijze van optreden de centrale figuur in de aldus gevormde verdedigingsgordel blij- >-;yn.v ven. Hans Eijkenbroek, die ik voor deze week de toto-treffers zal laten scoren, Is eigenlijk eerst sinds kort tot genoemde „grote vier" tegetreden. Aan het begin n dit seizoen kwam de nu 24-jariga Hans van het Schiedamse Hermes—DVS ar het roemruchte Sparta, waar hij aanvankelijk als halfspeler of back werd opgesteld. Zoals hekend: het ging de rood- witten beslist niet naar den vleze. De voorhoede kon maar niet tot scoren ko men, in de achterhoede lukte dat maar al te vlot. Van beide problemen was dat van de achterhoede het snelst opgelost, hetgeen echter gelijkertijd een stimule rende invloed had op het voorhoedespd der Spartanen. Men plaatste Eijkenbroek namelijk In het centrum der verdediging en de rust, die van hem uitging, zege vierde al spoedig over de aanvankelijk in de verdedigingslinie heersende paniek. Als vanouds stond daar weer het hechte bolwerk, van waaruit de aanval kon wor den gevoed. Ook Mek Schwante was oanmemt over Advertentie HANS EIJKENBROEK rust in zfn verdediging I Duitse competite wedstrjj den en één interland: NederlandOostenrijk. Over deze wedstrijd hadden wij een babbeltje Hans meenit, dlait Nederland deze strijd gaat winnen, maar mijn me ning is, dat ook een gelijk spel tot de goed© prestaties mag warden gerekend. Onder het voorbehoud echter, dat diit re sultaat wordt gehaald met aanvallend spel. Onwillekeurig moest ik denken aan het Hiaagtse HW, dat in de amateurtijd zo vaak tot de finale van de toemriertijd zeer populaire Zilveren Bal-wedstrijden wist door te dringen. De wijze, waarop 1 dlit resultaat werd betaald, was wel nut tig doch verre van fraai te noemen: met soms tien man voor hun doelman wachten ze de tegenpartij op, dlie zich dan steevast te pletter liep op de zo ge vormde muur. Via een uitval of na een doelpuntloos gelijk spel via strafschop pen wisten ze dan vaak de overwinning j tot zich te trekken. Wellicht zou men van een taktisoh Juiste manoeuvre kun- l nen spreken, doch juist omdat de capa citeiten der HW-ers nergens zijn te ver gelijken met die van onze huidige Oranje hemden lijkt mij een taktiék die zelfs maar in de verte op die der Hagenaars lijkt uit den boze. Het 4—24-systeem bergt het gevaar van defensief voetbal ohhernoepelij k in zich, zij het natuurlijk 1 in minder overdreven zin dan dat van het Haagss elftal. De voorhoede start met één man minder dan we eigenlijk zouden wensen, doch in deze tijd, die uitsluitend om resultaten en niet om schoonheid schijnt te vragen, levert bet handhaven van de „nul" nu eenmaal een j gelijk spel op. Onze bondscoach zal het door hem toch ook zeer beminde voetbalspel edi tor niet ondergeschikt willen maken aan deze resultatenjacht, als de aanwijzing van een aanvallend speler als Uharlle Bosveld voor de selectieploeg mij ten minste niet bedriegt. Enfin, hoe dan ook, hier volgen onze tips. Mochten de mjjne weer bezijden de waarheid zijn, dan is het wellicht goed voor u te weten, dat ik de sportredaktie tevoren heb gevraagd op kosten van de krant een studiereis van 2 weken in het buitenland te mogen maken. Het verzoek is afgewezen, zodat ik me daarom maar op de standenlijst heb verlaten. U weet dus: ik wfl wel beter, maar ik wordt enigszins tegenge werkt. Toch weer veel succes en tot de volgende week! AMSTERDAM, 8 april De Neder landse kampioen Tini Wijnen en Piet vap de Pol zullen ons land vertegenwoordi gen in het Europees kampioenschap an ker kader 71/2 dat van SO april tot en met 3 mei in Spa wordt gehouden. De verdere deelnemers zijn titelhouder Ceu- lemans en Van den Branden (beiden België), Burg ener (Zwitserland), Gal- vez (Spanje), Lutgehetmann (Duitsland) en Galmiiche (Frankrijk). Intussen heeft de KNBB bericht ont vangen dat het wereldkampioenschap an ker kader 71/2 dat van 19 tot en met 24 mei in Genève zal warden gehouden, nlitet doorgaat. de prestaties van deze stoere Jongeling en beloonde hem voor zijn constante spel m©t een plaats lln Jong-Oranje. Reeds eerder speelde hij onder de hoedie van Schwartz in het militaire elftal o.a. in Turkije, doch na ziijn vertrek uit dtenst Verloor men hem uit het niet altijd scherpziende oog. Het tweede divisie- voetbal, waarin Hans voortdurend een hoofdrol speelde, mocht zich bepaald. niet in de belangstelling dier leeuzefheren ver heugen en de overgang naar Speirts beeft zijn verkiezing dan ook versneld zoal niet mogelijk gemaakt. Om de voor- spefflimgen van Hans Eijkenbroek te ver krijgen, ben ik te uwen gerieve de massegekamer van Sparta binnengeglipt, waar mr. Thompson met een. zorgelijk gezicht het dijbeen van zijn pupil be tastte. Teglen DWS Mep hij namelijk een blessure op, die in vakjargon vaak met „dlijappea" wordt aangeduid. Zondag moest hij in die wedstrijd tegen GVAV vroegtijdig het veld verlaten. In dit heiligdom der wonderdokters heb Ik Hans het toto-formulier onder de neus gefrommeld, hetgeen in hoofd zaak wedstrijden uit de Engelse league vermeldt. Om die reden zal ik dan ook deze week niet de brutaliteit hebben met Hans over de juistheid zijner voor spellingen te redetwisten, want zijn dagelijkse omgang met en de aanwe zigheid van een deskundige als Mr. Thompson op het gebied van Engels voetbal stempelen hem tot de aange wezen persoon voor het voorspellen der Juiste uitslagen. Eerst thuis heb Ik mijn afwijkende kruisjes op het for mulier durven plaatsen. Verder ver meldt het programma een staartje V.', m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9