Voor K.V.P.-kring-Leiden Mr. Kolfschoten achter minister Toxopeus inzake de Rijnmond Politiebezoek bij Spaanse journalisten dagpuzzle „Ik ben verraden door regeringen V.S. en Engeland" Winstmarge Hoogovens door lagere prijzen tot 19 (20.7) pet. gedaald 1 m z UI Irene voor Irene na wie Program ma 's v. Televisie Radio: B Tegen opvatting drs. Aarden over verlies autonomie van gemeenten Yelsen overweegt verdere steun Telstar" aan POSTHUME VERKLARING VAN GENERAAL MAC ARTHUR en antwoord Steunfondsen Aanslag Produktie en afzet Ziekengeld Kinderbijslag Uitweg Kamerheer Gordel van kobalt Messiaanse rol Starfighter van Twente vloog bijna boven Qost-Duitsland „Subversieve papieren" bij Goulart gevonden TV. vanavond „De heldentenor" van Wedekind Donderdag Vriidag Donderdag Buitenland 1963 - gezien marktontwikkeling - bevredigend DONDERDAG 9 APRIL 1964 PAGINA 11 m^m ffauto- RFECT L j (Advertentie) (Van onze verslaggever) LEIDEN, 9 april Wel één dis trict met een bestuur, dat boven de gemeenten uitgaat, maar geen integra le samenvoeging, waarbij de gemeen ten worden uitgehold, dat was het the- bia waarvan het Tweede Kamerlid mr. Kolfschoten uitging toen hij woensdag •prak voor gemeenteraadsleden uit de Kring Leiden van de KVP. Hij verde lgde het standpunt van minister To xopeus, zoals dat in de wet op het district Rijnmond is neergelegd en par teerde enkele tegenstanders, onder wie het Kamerlid drs. Aarden. Belden waren het erover eens, dat Voor iedere agglomeratie de plaatselij ke omstandigheden moeten worden af gewogen. Wil men echter een district, daarin belangen aan de orde zijn die hu eenmaal over de gemeentegrenzen heenreiken, dan moet volgens drs. Aarden dit een sterk district zijn. Met hndere woorden, het moet zelfstandig de belangen van het betreffende ge bied kunnen behartigen en de gemeen ten moeten dan desnoods hun autono mie maar prijsgeven. Mr. Kolfschoten daarentegen zei er- Van overtuigd te zijn, dat in gezamen lijk overleg met het districtsbestuur de gemeenten wel degelijk tot goede re sultaten kunnen komen. Daarbij hoeft de autonomie niet verloren te gaan. Geeft men die prijs, dan kan men maar beter de grenzen van de gemeen ten radicaal opheffen Alles beter dan Van deze waardevolle bestuurslicha men skeletten te maken. Van enkele zijden werd nog de op merking gemaakt, dat het niet om bestuurslichamen gaat maar om de mensen, die er wonen en dat de ge meenten een belemmering voor het algemeen belang zouden vormen. Mr. Kolfschoten wees op de psycho logische kant van de zaak. Wanneer de gemeentelijke autonomie wordt weggevaagd, dan zullen de gemeen ten iedere bereidheid tot samenwer king al aanstonds verliezen en hoe komt men dan uit de problemen? Hij wees hierbij naar kleine gemeen ten in de buurt van Rotterdam als Ca- pelle aan de IJssel, waar de ontwik keling voortreffelijk geschiedt, hoewel de grote stad door aankopen van grond daar veel invloed heeft. Ook citeerde hij uit de nieuwjaarsrede van burge meester De Ttanitz van Utrecht, die gewaarschuwd heeft dat men een groeiproces naar een agglomeratie niet moet forceren. Zoals onlangs op de KVP-dag in Bouvigne werd vastge steld: de mentaliteit moet rijp worden gemaakt alvorens men tot districtsvor ming kan overgaan. Daarom vond mr. Kolfschoten de op lossing, die de Tweede Kamer heeft gekozen door net wetsontwerp Run- mond aan te nemen en de minister te verplichten om na enkele jaren rap port uit te brengen, de beste oplos sing. Wel had hij daar liever geen rechtstreekse verkiezingen gezien, me er bij amendement zijn in gebracht. Het gevolg zal zijn dat de kleine ge meenten niet voldoende invloed kru- gen in de bestuursraad. Mr. Kolfschoten zei weinig vertrou wen te hebben in een annexatie van de Bijlmermeer door Amsterdam. Het zou de hoofdstad niet voldoende ruim te bieden en slechts een onderdeel van het structuurplan opvullen. Ook hier ziet hij de oplossing in districtsvor ming. (Van «en onzer verslaggevers) HILVERSUM, 9 april Hoofdinspec teur A. Rozenboom van de plaatselijke vreemdelingendienst heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Spaanse jour nalisten C. Garcia en J. Zavala die beiden enige tijd geleden hun intrek hebben genomen in het pension „Boom berg" aan de Boomberglaan 21 alhier. Het pension is eigendom van mevr. Pronk. Aanleiding voor het bezoek van de politiefunctionaris t de rode Vólks- Hagen die prins Hugo's secretaris Mas- so by een garage in Hilversum heeft gehuurd is onder meer enkele malen bjj de villa „Boomberg" gesignaleerd. De heer Garcia is reeds geruime tijd ln Nederland voor nieuwsvoorziening van een aantal Spaanse bladen. Hoofd inspecteur Rozenboom verklaarde ons hedenochtend dat het gebruikelijk is dat buitenlanders die verplicht zün zich te laten inschrijven in net vreemdelinge- register een routinebezoek ontvangen. Het laatste geldt voor alle vreemdelin gen. Er zün geen maatregelen getrof fen tegen de beide Spaanse journalis ten. De procureur-generaal van het Am sterdamse gerechtshof is van het on derhoud tussen hoofdinspecteur Rozen boom en de journalisten op de hoogte gesteld: ook dit is een normale gang van zaken. Sommige bladen spreken van een „hoofdkwartier" van de Car- listische beweging in Nederland; dit is volgens de autoriteiten bij de stand van het huidige onderzoek een hoogst over dreven bewering. Indië De regering van Kasjmier heeft dinsdag twee zaken geseponeerd, die sinds 1958 liepen tegen in totaal 67 oppositieleden. De betrokkenen bevonden ach al tegen borgtocht op vr«e voeten. 58 van hen waren in «taat van beschuldiging gesteld toen bt) een demonstratie een persoon om het leven was ^karnen, en de an dere negen zou^\ zUn ge weest bli een bomontploffing in Srina- gar. (Rtr). VELSEN, 9 april Te „Indien de ge meente Velsen Telstar wil laten beho ren tot, als gevolg van de sanerings- ilannen van de K.N.V.B., één der toe- tomstige topclubs, zullen wij ons heb ben te beraden nopens verdere steun". Dit delen B. en W. van Velsen mede in antwoord op de vraag van een raads lid, bij het begrotingsonderzoek ge steld, of verdere steun wordt overwo gen, indien door promotie van Telstar naar de hoofdklasse, grotere investerin gen nodig blijken te zijn. B. en W. menen dat bij de topsport, evenmin als op het gebied van het cul turele leven, een lonende exploitatie op de voorgrond mag staan, doch da;, hier primair dient te worden gelet op de aanspraken, welke de inwoners die van deze topsport willen genieten, mogen doen gelden. Overigens is, zoals zij had den verwacht, reeds in het eerste jaar van het bestaan van Telstar de belang stelling voor de wedstrijden aanmerke lijk toegenomen. In de fusie-overeenkomst zijn aan de amateurverenigingen V.S.V. en Storm vogels voor tenminste één jaar finan ciële faciliteiten verstrekt, o.a. de be taling van het honorarium van de trai ners. Het is volgens B. en W. natuur lijk onaanvaardbaar, dat gelden uit de gemeentekas voor de topsport naar de amateurvereniglngen zouden worden overgeheveld. B. en W. voegen hier aan toe, dat het bekend is, dat hun beleid ten aanzien van de amateurverenigln gen positief is. LLAD I Pruebe y compare I Met geen enkele wille keurig gekozen iherry kunt u het werkwoord GENIETEN zó volmaakt vervoegen f@iUACOBUS bokli:n> NEW YORK, 9 april (UPI) De Amerikaanse vüfsterren-generaal Dou glas McArthur, die tijdens zün leven zo dikwijls van zich deed spreken,heeft ook na zijn dood nog voor sensatie ge zorgd. Tien jaar geleden, zo is thans gebleken, heeft hij twee Amerikaanse journalisten een interview toegestaan, waarin hij niet alleen van leer trok te gen een groot aantal Amerikaanse mili taire en burgerlijke prominenten, maar waarin hü ook de Amerikaanse en En gelse regeringen ervan beschuldigde dat zij hem tijdens de Koreaanse oorlog hebben „verraden". Voorwaarde voor het interview was dat het pas n& zijn dood zou worden gepubliceerd. Dit is thans geschied. Als Engeland niet had gehandeld zoals het heeft gedaan, aldus McAr thur, zou ik de oorlog in Korea in tien dagen hebben gewonnen. Er zou den aanzienlijk minder slachtoffers zijn gevallen dan tijdens de zogenaam de „bestandsperiode" en een veran dering in de loop van de geschiede nis zou het gevolg zijn geweest. McArthur vertelde zijn beide inter viewers dat hij zijn offensief tot be ëindiging van de Koreaanse oorlog zou zijn begonnen met een bombardement met atoombommen van de luchtmacht bases en andere militaire installaties in de Chinese provincie Mantsjoerije, aan de Chinese zijde dus van de rivier de Jaloe, die China scheidt van Noord-Ko- Vraag: Kunt u mij de adressen en gironummers opgeven van het Prin ses Margriet Fonds en het Fonds Puttens Jeugd? vraagt M. M. ANTWOORD: Het adres van het Prin ses Margriet Fonds luidt: Kon. Emma- plein 12, Rotterdam. Het adres van het Fonds Puttens Jeugd is noch bij de Bond van Oorlogsslachtoffers, noch bij de Stichting '40-'45 bekend. U kunt zich hiervoor echter wenden tot de heer Zijp, werkzaam bij de Associatiebank in Am sterdam. Vraag: C. T. informeert naar de 1 kruiswoordraadsel 2 3 4 5 6 7 8 9 10 BZ HORIZONTAAL: 1. kneedhak, streek ln Italië- 2 boerenhoeve; 3. doet leder le vend 'wezen, bolleboos; 4. brandstof, brief aanhef; 5. 8oud iFr-)> keus; 6. koningin (Frslimheid; 7- s-e-e, ongewoon; 8. sym bool Ytterbium, oef enproef strijd; 8. baaiheining; 10. klamp, ernst; 11. grondslag, uchtbuls. VERTIKAAL: 1. berg ln heilig land, sel derij; 2. uitvlakken, vis; 3. bakruimte, be koorlijk tafereeltje; 4. berggeiten, twee maal (ln samenst.); 5. watersportbeoefe naar, autokenteken Suriname; 6. defect, •tad ln Nederland; 7. k-s-e, schitterend; 8. stalon blokken IJMUIDEN, 9 april De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken behaalden over 1963 een omzet van ƒ687 (657) miljoen, een stijging van 4,6 procent, aangezien kosten en afschrijvingen sterker stegen nl. tot ƒ556 (520) miljoen of met 6,9 pet., daal de het bedrijfsresultaat tot 130,9 (136,3) miljoen of met bijna 4 pet. Hoe wei baten uit deelneming ruim 2i/2 miljoen minder opbrachten nl. 11,9 (14,5) miljoen, vergden bijzondere voor zieningen en dotaties ruim 3 miljoen en vennootschapsbelasting 4 miljoen minder dan vorig jaar, zodat de winst 1963 uitkwam op 87 miljoen hetgeen slechts 1 pet. minder is dan in '62 toen de winst 87,9 miljoen beliep. Na uit kering aan personeel van 9,5 (8,5) miljoen en winstinhouding groot 51 (onv.) miljoen resteert dan ter verde ling 26,5 (28,4) miljoen, waaruit zoals bekend een onveranderd dividend van 20 pet. zal worden betaald. Tegen de achtergrond van de alge mene ontwikkeling op de wereldstaai- markt acht de directie de resultaten van Hoogovens en Breedband in de afgelo pen jaren bevredigend. Voor een be langrijk deel is dit het gevolg van het voortdurend streven naar een lage kost prijs. De stijging van het loonpeil op 1 januari '64 betekent voor Hoogovens een nieuwe impuls tot grotere doelma tigheid. Binnenkort zal de N.V. Aluminium Delfzijl opgericht worden. In het ge plaatste aandelenkapitaal ad 48 min., neemt Hoogovens voor 24 min, Alu- suisse voor 16 min en Billiton voor 8 min deel. Een aanvullende financie ring is door een Ned. bankconsortium overgenomen. Hoogovens deelt de me ning van haar partners dat de groei mogelijkheden van aluminium ook voor de toekomst gunstig zijn. Men ziet in deze samenwerking een basis voor een gezonde ontwikkeling van de nieuwe fa briek. Men beschouwt deze participatie naar een J versterking en verbreding van net bedrijf. Ieder der partners zal rato van z|jn kapitaaldeelname aeei van de aluminiumproduktie over nemen, waarbij de Nederlandse part ners gezamenlijk hun deel zullen ver kopen. Da produktie van Hoogovens, Breedband, Mekog en Cemlj blijkt uit da volgende staat; Hoogovens ruwljzer voor export Veerkracht, woordenvloed; 9. landschap o„ Jeloponnesus, stad ln België, 10. anijsli- *»ur, mo loco. Oplossing 8 april 1- anti - S. tiara - ravage - 4. gelaten - tentakel - kelder. waarvan: martinstaai oxystaal gegoten bulzen dikke platen gas voor gemeenten Breedband 1963 1962 (In tonnen) 1.709.334 1.571.085 138.073 208.397 2.028.634 1.775.686 594.566 702.315 1.434.068 1.073.371 18.344 26.203 368.744 383.816 329 min, m3 325 min. m3 warmgewalste rollen voor eigen verwerking 975.750 voor verkoop 307.570 loonwalsing 62.274 951.238 94.993 42.874 totaal 1.345.594 1.089.105 68.969 150.546 463.529 72.860 138.946 115.684 748.000 warmgewalste platen 83.742 koudgewalste rollen 170.619 koudgewalste platen 431.189 idem (loonwalsing) 103.292 dompelvertind blik 74.541 elektrol. vertind blik 172.196 idem (vertinningscontract) 2.737 Mekog zuivere stikstof 127.818 Cemlj cement 809.153 De afzet van scheepsplaat in Neder land nam ook in '63 enigszins af. De productie van gegoten buizen is in '63 verder gedaald voor '64 wordt echter een geringe stijging verwacht. Tegen eind '63 en begin '64 vertoonde de staal- markt een verbetering en gingen de prijzen omhoog. Voor 1964 zijn de prijzen van de ert sen evenals in '63 weer wat gedaald. De prijzen van kolen uit E.G.K.S. en V.S. lagen in het algemeen hoger dan in '62. Ook voor '64 worden prijzen van een hoger niveau verwacht. Het is waar schijnlijk dat de vrachtprijzen in '64 op een wat hoger niveau zullen liggen dan in '63. De prijzen voor staalschrot ondergingen nagenoeg geen verande ring en er is geen reden aan te nemen dat dit in '64 wel het geval zal zijn. De stookolieprijzen zijn in het algemeen iets gedaald. De loonsverhogingen, zo wel in ons land als daarbuiten, zullen in '64 de prijzen van een groot aantal andere grond- en hulpstoffen in voor Hoogovens ongunstige zin beïnvloeden. Het aantal werknemers van Hoog ovens en aangesloten bedrijven bedroeg rond 16.000 en bleef nagenoeg constant; de personeelskosten stegen tot 192,8 min tegen 175,8 min ln '62, deze kos ten voor Hoogovens alleen stegen tot 133,1 (121,2) min in '63. Voor 1964 moet rekening worden gehouden met een aanzienlijke verdere stijging van de personeelskosten. De woningvoorziening wordt voor het gehele personeel een steeds dringender probleem. Een nieuw probleem is dat sinds enige maanden voor woningen be stemd voor hoger personeel geen rijks- goedkeuring meer wordt verleend, waardoor de voorziening met dit perso neel ernstig wordt geremd. Uit een studie m.b.t. de toegangswe gen is gebleken dat binnen enkele jaren ingrijpende veranderingen in het wegen net nodig zijn, wil voorkomen worden dat de bedrijven m.n. in de spitsuren, slechts met grote vertragingen zijn te bereiken of te verlaten. De directie acht het noodzakelijk dat door de over heid een onderzoek inzake het hoofdwe genstelsel in en rond de IJmond met spoed ter hand wordt genomen, opdat, zo mogelijk nog tijdig, passende voor zieningen kunnen worden getroffen. Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ono blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geaehledt gratie. Man boude er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. juistheid van zün definitieve aan slag 1962. ANTWOORD: Aangenomen dat u geen recht hebt op kinderaftrek en gehuwd bent (anders hebt u geen recht op be jaardenaftrek), bent u over een inko men ad ƒ4400,- in 1962 verschuldigd 211,- belasting. Eventueel ingehouden loonbelasting komt daarop nog in min dering. Vraag: J. A. d. K. vraagt ons het e.e.a. over ziekengelduitkering. ANTWOORD: Wij hebben ons betreffen de deze aangelegenheid in verbinding ge steld met de autoriteiten, doch ontvin gen de mededeling, dat u deze kwestie persoonlijk dient voor te leggen aan de bedrijfsvereniging, waarbij uw werk gever voor de uitvoering van de ziekte wet is aangesloten. Vraag: L. M. M. vraagt: kunt u my inlichten over de kinderbüslag waarop ik als „zelfstandig werker" recht heb? ANTWOORD: Of u aanspraak kunt ma ken op kinderbijslag en zo ja, voor hoe veel kinderen, hangt af van uw inko men en verdere omstandigheden. Aan gezien u hierover geen inlichtingen ver strekt, kunnen wij u slechts in het alge meen het volgende mededelen: Voor zelf standigen geldt, dat zij bij een inkomen van niet meer dan 14.000 van het 3e kind af aanspraak kunnen maken op kinderbijslag en al naar gelang hun inkomen hoger is, zij voor een aflopend aantal kinderen op bijslag hebben. In het algemeen komen zelfstandigen met een inkomen van meer dan 16.000 niet in aanmerking, tenzij zij veel kinderen hebbena Voor kleine zelfstandigen geldt, dat als hun inkomen niet meer dan 4.000 bedraagt, zij aanspraak kunnen maken voor alle kinderen (dus ook voor het le en 2e kind). U doet dus het beste bij de raad van Arbeid een aanvraag formulier te halen dit volledig in te vul len. Aan de hand van de door u ver strekte gegevens kan men u dan ver tellen of en zo ja op hoeveel kinderbij slag u recht hebt. Vraag: Iemand heeft zün eigen uit weg volgebouwd en moet nu over mijn uitweg. Dit is al enkele jaren het geval. Ik heb het hem noch ver boden noch toegestaan. Was ik ver plicht om Rem dit jaariyks tijdelijk te beletten? Heeft hij nu recht op mijn uitweg? aldus M. S. ANTWOORD: Ingevolge artikel 2000, lid 2 van het Burgerlijk Wetboek geldt: die te goeder trouw het bezit heeft ge durende dertig jaren verkrügt de eigen dom, zonder dat hij kan worden ge noodzaakt zijn titel te tonen. In uw ge val is het mogelijk dat een erfdienst baarheid ontstaat door verjaring. U kunt dus het beste een klem bedragje als precariorecht eisen om uw rechten te behouden. Vraag: Wat is een geheim kamer heer in de Katholieke Kerk, vraagt N.N. (onleesbaar) Antwoord: KAMERHEER is een ere titel, die door vorsten geschonken wordt aan personen, die zü om Kun verdien sten willen belonen. Meestal, maar niet altijd, vervullen deze kamerheren te vens een ambt aan het hof van de vorst. In ons land kent men aan het Hof kamerheren in gewone n in bui tengewone dienst, a-i- bp bepaalde feestelijke gelegenheden. Aan het pau selijk hof bestaat het instituut van ka merheer eveneens. Dit is ook een ere titel, die zowel aan geestelijken als aan leken wordt verleend. Wanneer een kamerheer in gewone dienst aan het Vatikaan is verbonden, neemt hij deel aan openbare audiënties en andere of ficiële plechtigheden. Een kamerheer in buitengewone dienst aan het pause lijk hof neemt alleen deel aan zulke plechtigheden, wanneer hij toevallig in Rome verblijft. De meeste kamerheren dragen alleen de titel en de onderschei dingstekenen. Het woord „geheim" in de titel heeft geen andere betekenis dan „privé" in de zin van: „in per soonlijke dienst van de Paus". rea. „Dertig tot vijftig atoombommen zouden het werk hebben gedaan." Vervolgens zou de generaal een half miljoen nationalistisch-Chinese soldaten en twee divisies Amerikaanse mariniers in het uiterste noorden van Noord-Korea hebben ingezet, verdeeld over beide kus ten. De twee legers zouden elkaar in twee dagen hebben bereikt en een „muur van mankracht en vuurkracht" hebben gevormd ter afsluiting van de communistische troepen. Tien dagen later zou de vijandelijke commandant om overgave hebben ge vraagd, aldus McArthur, omdat hp zou inzien dat hij volledig van zijn bevoor radingswegen was afgesneden. McArthur onthulde hierna een uiterst sensationeel plan dat hij had uitgewerkt. Hp zou van de Japanse Zee tot de Gele Zee een gordel van radioactieve kobalt hebben gespreid, „zodat _voor_ tenmin ste zestig jaar geen landinvasie vanuit het noorden in Korea ondernomen zou kunnen worden". Het waren echter de politici in Was hington, zo zet McArthur uiteen, die hem tegenwerkten en de overwinning uit handen gaven. President Truman, „die kleine bastaard die in ernst ge looft dat hij een patriot is", was overi gens niet de grootste boosdoener. Dat was Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken. De „perfiditeit" van Engeland en het „voortdurende gepest en de inmenging van Washington" betitelde McArthur als „het grote verraad, een verhaal zonder historische weerga dat nimmer verteld zal worden zolang ik leef". „Elke boodschap van mp aan Was hington en elke boodschap van Was hington aan mp", aldus McArthur, „werd getoond aan de Britse rege ring, die de inhoud ervan binnen 48 uur via Indië of de Russische am bassade in Londen doorgaf aan de Chinese communisten. Zodoende wis ten de Chinese communisten tevoren welke stappen ik dacht te onderne men. Zjj besloten zich met de oorlog in Korea te bemoeien, nadat Enge land hen had verzekerd dat ik aan banden zou worden gelegd en niet doeltreffend tegen hen zou kunnen op treden." MacArthur vertelde zpn interviewers ook verbitterd over een plan tot be ëindiging van de koude oorlog dat hij had voorgelegd aan generaal Eisenho wer, toen deze tot president was ge kozen (tevoren was MacArthur door president Truman van zijn militaire commando ontheven). Dit plan zou vol gens MacArthur aan Eisenhower „een Messiaanse rol" zou hebben toebedeeld. Eisenhower zou alles voor het plan heb ben gevoeld, maar John Foster Dulles stak er een stokje voor. MacArthur vertelde de twee journa listen niet wat zijn plan precies inhield. Hp had tegen Eisenhower gezegd: ,,U kunt gebruik maken van de beste ge legenheid om goed te doen sinds de ge boorte van Jezus Christus. In uw han den ligt de macht de grootste indruk op de beschaving te maken sinds Chris tus' kruisiging. Als u aan de hand van dit programma optreedt zal de geschie denis zich u herinneren als een Mes sias." Toen MacArthur was uitgespro ken stonden Eisenhower de tranen in de ogen, „maar Dulles, de koele bereken de jurist kwam tussenbeide." Alle betrokkenen hebben tot nu toe geweigerd commentaar te leveren op de verklaringen van MacArthur, ongetwij feld mede in verband met het feit dat het stoffelijk overschot van de generaal nog boven aarde staat. BONN, 9 april (Reuter) Een Ne derlandse straaljager een Starfigh ter van de vliegbasis Twente is on geveer vier weken geleden bijna bo ven Oostduits gebied geraakt, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie gisteren in Bonn meegedeeld. Hij voegde daaraan toe, dat het toe stel, dat zich al in de 50 kilometer brede luchtidentificatiezone ten westen van de Oostduit.se grens bevond, via de radio was gewaarschuwd en door een AmeriKaans vliegtuig uit de zone geloodst. Nadat hot toestel, dai gebrek aan brandstof begon te krijgen, in West-Duitsland een tussenlanding had gemaakt, keerde het terug naar zijn basis in Twente, aldus de woordvoer der. RIO DE JANEIRO, 9 april (AFP- Reuter) Sinds de omverwerping van de regering-Goulart zpn in Brazilië vijftien ton propagandamateriaal, wa- Sens en munitie in beslag genomen, ie politie heeft meer dan 900 huiszoe kingen verricht, waarbp een aantal „buitengewone" subversieve documen ten zün aangetroffen op de bezittingen van de ex-president in Jacarepagua ten zuiden van de Rio. De politie in Rio de Janeiro heef! bekendgemaakt dat zij bewijzen gevon den heeft dat Cuba en communistisch China de Braziliaanse communisten van geld en wapens hebben voor zien. Vorige maand zouden deze twee landen literatuur, wapens en munitie ter waarde van vierhonderd miljoen cruzeiros (ongeveer 235 mil joen) verstrekt hebben. De pauselijke kamerheren zpn verdeeld in klassenGEESTELIJKENdienst doend geheim-kamerheer, overtallig ge heim-kamerheer, ere-kamerheer, ka merheer-buiten de stad (in Rome mo gen deze geen paars dragen). LEKEN: geheim-kamerheer met kap en degen, overtallig geheimkamerheer met kap en degen en erekamerheer met kap en degen. LnJ BUSSUM, 9 april Het televisie programma gisteravond stond in het teken van de kwestie-Irene. Aan het begin van het NTS-journaal werd mee gedeeld dat men aan het slot ervan beelden zou voorgeschoteld krijgen van een persconferentie, die de prinses in Parijs zou hebben gehouden. Bij nader inzien ging het echter om een perscon ferentie die de „schoonfamilie" van Hare Koninklijke Hoogheid had toege staan. En wat men inderdaad te zien kreeg was niet meer dan een stomme, luttele minuten durende, opname van een niet met name genoemde mumme lende oudere heer. De kwestie-Irene was ook het hoofd bestanddeel van „Memo". Deze over het algemeen bijna aangrijpend onscnumi- ge actualiteiten-rubriek van de NCRV werd voor deze gelegenheid gekenmerkt door een ongewoon agressieve toon Het begon met enkele straat-interviews met mensen, die een onbeschrijflijke war taal uitsloegen in de hun overigens krap toegemeten tijd. Vervolgens verkondig de een noodlotterige stem dat deze „mensen van de straat" gelijk hadden en nadat er een filmpje was vertoond over het verleden van de prinses kwam een nogal woest-christelijke man op het scherm, (lie in bewogen, nathe- tische bewoordingen sprak over een ze kere heer die „de liefde van een jonge prinses misbruikte voor politieke doel einden", over „deze prinses van Oran je, die land en volk in verlegenheid heeft gebracht," over een situatie waar in „de koningin was beledigd'" en over „een definitief afscheid." De slotwoor den waren: „Adieu, Irene van Oranje." De dagsluiter, ds. A van den Bosch, haakte ook op de actualiteit in. een gedicht van Adriaan Morriën citerende. Hij wekte tenslotte op tot „bidden voor het kind, dat is weggegaan." (Advertentie) w V I V-r vederlicht en li matisch'wil strijken l\ prefereert Zelfs in de laatste aflevering van „Als u het mp vraagt" kwam „het" onderwerp zijdelings ter sprake, toen de „publieke opinie" ter sprake kwam naar aanleiding van het vraagstuk ot de banden tussen Nederland en Spanje al of niet moesten worden „verstevigd". Het „administratie-tuig" wees (geluk kig) uit dat dit niet het geval moest wezen. Ook werd de vraag te berde ge bracht of ouders die hun kinderen al leen laten, door wettelijke regeling" getroffen zouden moeten kunnen worden. Niemand was helaas, als u het ons vraagt ter plaatse aan wezig om te constateren dat zulks zou neerkomen op een ongewenste vorm van staatsinmenging, om niet te zeggen op een nog meer ongewenste vorm van terreur. Overigens geloven wij niet dat veel kijkers met diepe droevenis af scheid hebben genomen van deze „spe lende documentaire programma's," zo als zij door de als gewoonlijk zeer be minnelijke Nico van Vliet werden ge kwalificeerd. H. Hn. De heldentenor" Is de vertaling, die Nel Bakker gemaakt heeft van „Der Kammersanger" van de Duitse schrijver Frank We- dekind, tijdgenoot van Strindberg en Hauptmann, tegenwoordig weinig ge speeld. Brecht was zijn leerling. Het stuk. in 1899 geschreven. - is een satire op de heldenverering, waarvan toen operazangers het slachtoffer waren. Om het lachwekkende ervan te doen zien overdrijft Wedekind opzettelijk naar twee kanten, naar de kant van de bewonderaars een piepjong meis je, een oude mislukte componist, een grpze pianolerares en een jonge vrouw en naar de kant van de kunstenaar, die slaaf is van zijn zakelijke beroeps opvattingen. Zoals gewoonlijk bij We dekind wordt ook hier de moraal scherp onder de loep genomen, in dit geval de speciale moraal die men, in ieder geval tn zijn tijd, voor kunste naars geldig achtte. Het spel heeft het karakter van de groteske. Ko van Dijk speelt de rol van de heldentenor. R. (Advertentie) Elke OLVEH polls is winstdelend VARA; 19.50 Schoonheid van het glas, korte film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Uit, Ucht progr. 21.10 De Heldentenor (der Kam- mershnger), TV-spel. NTS: 22.35-22.40 Journaal. DUITSE TELEVTSIEPROGR. 18.10-18.15 Nws (Regionaal progr NDR: 18.15 Wil burgers zijn de Staat, discussie. 18.50 V. d. kinderen, 19.00 Nws. 19.03 Ac tualiteiten. 19.19 Lievelingen van onze ouders. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.30 Journaal. 19.12 Intermezzo aanvang. 19.15 Havenpolitie: Moord aan boord 19r.45 Reportage). 20.00 Joum. 20.15 Ko ning Richard HI. treursp. 21.45 Een zoon: William, filmreport. 22.40 Jour naal. ZWEITES DEUTSCHES FERNSEHEN 18.25 Nws. 18.35 Gevar. progr. 19.00 Das Mietshaus, klein TV-spel 19 30 Nws en actualiteiten. 20.00 Rendez-vous met be kende chanson- en schlagerzangers. 21.00 Reportages van buitenlandse corres pondenten. 21.30 De betovering van ie pantomime. 22.00 Nws en actualiteiten. FRANS BELG. TV-PROGR. 18.30 Ber. 18.33 V. d. kinderen. 19.00 Li berale uitz. 19.30 Tekenfilms. 19.30 Ja- nlqure Aimée, TV-feullleton. 20.00 Jour naal. 20.30 Horizons sans fin, film. 22.05 Nieuwe films. 22.35 Journaal. VLAAMS BELG. TV-PROGR. 19.00 Engelse les. 19.30 Veertiendaagse sportkroniek. 19.55 Sport. 20.00 Nws 20 20 Bonanza, TV-western. 21.10 Progr. over het Internationale autovervoer op de weg. 21.50 Progr. met ftlmnieuws en fragmen ten uit nieuwe films. 22.35 Nieuws. 247 Ut.: 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws en joum. 19.31 Hersengym. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws en actuali teiten. 20.40 Amus. muz. 21.30 Brievenbe- antw. 22.00 Lichte muz. 23.40 Voordracht. 23.55-24.00 Nieuws. NDR-WDR, 309 m.: 19.00 Nws. 19.15 Operettemuz. 21.00 Amus. muz. 21.30 Nws. 22.00 Kamermuz. 23 15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.20 Dans- en amus. muz. t.00 Weerber. en gevar. muz. FRANKRIJK Cult. 280 en 235 m.: 18.00 Lichte muz. 19.58 Nws. 20.42 Klass. muz. 22.27 Gevar. muz. 23.20 Gevar. muz. 23.52-24.00 Weerber. en nieuws. BRUSSEL 324 m.: 18.00 Nws. 18.03 V. d soldaten. 18.28 Paardesportber. 18.30 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 19.50 Lez. 20.00 Klass. orkestmuz 22 00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Volksmuz. 23.00 Nws. 23.05 Opera- en Bel Cantoconcert. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m 18.03 V. d. soldaten. 18.40 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Chan sons. 20.53 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.05 Hoorsp. (vervolg). 22.55 Nieuws. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 17.00 V d. jeugd. VLAAMS BELG. TV-PROGR. 16 30 De trouwe Lassie, TV-feuiUeton. 16,55-18.00 Faja Lobbi. filmreportage. HILVERSUM I 302 m. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Meisjeskoor en instru mentaal sextet. (stereofonische uitz.) 18.50 Sociaal perspektief, praatje. 19.00 Nws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte gr. muz. 20.50 jeugd op eigen wieken, hoorsp. (36). 20.40 Samen uit Samen thuis: gevar. progr. 22.00 Holland Festi val 1963: Kerkorgelconcert (opn.) 22.20 Koninklijk bezoek a. Mexico. 23.30 Nws. en SOS-berichten. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platen- nieuws. 23.30 Kersvers in het gehoor, klankschets. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitz v. d. Christelijk Historische Unie: Poli toeren. Nws en commentaar van de Christelijk Historische Unie. 18.30 Ucht orkest 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Sport- parade. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gitaarspel (gr.). 20.15 Concertge- bouwork. en sol.: klass. muz. In de pau ze: (20.55-21.15): Voordracht, 22.45 Nws en mededelngen. 22.55 Act. 23.15 Dis- cotaria: nieuwe gr. pL 23.55-24.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Home Serv. 330 m 18.00 Nws. 18.10 Regionaal progr. 18.32 Marktber. 18.35 Lichte Orkestmuz. 19.00 Klass. muz. 19.30 Klankbeeld. 20.15 Lez. 20.30 Wetenschappelijke vragenbeant- woordlng. 21.00 Klass en mod. muz. 22.00 Nws. en ber 22.30 Recital. 22.45 Parle- mentsoverz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordracht. 23.15-23.45 Kamermuz. ENGELAND, BBC Light progr. 1600 en HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertu re..., radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Uchte gr. muz. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Franse chansons. 10.20 In de Platensoos: muziekprogr. v. d. be jaarden. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. muz. 11.50 Als de ziele luistert, lez 12.00 Angelus. 12.04 Sterren van vroeger: muz. klankbeeld 12 30 Mededel. tb. v. land en tuinbouw. 12.33 Pianospel. 12.50 Platen- nieuws 12.65 Katholiek nws. 13.00 Nws 13.15 Wissewassen. licht progr. 13.35 Walsmuz. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 St Hubertus-Mls (gr.). 15.00 Schoolradio. 15.30 V d. zieken. 16.30 Kamermuz. 17.00 Boekbespreking v. d. Jeugd. 17.20 Meis jeskoor. 17.40 Lichte gr. muz. 17.55 Lich te orkestmuz. en sol. HILVERSUM n 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7 23 Lichte gr. muz. (Om 7.30 Van de voorpagina) 8.00 Nws. 8.18 Lich te gr. muz. 900 Ochtendgymn. v d. vrouw. 9.10 Pianokwintet (gr.: klass. muz. VPRO- 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio 10.20 Lichte gr. muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.40 V. d. kleuters. 11.55 Licht orgelsp, 12.20 Regeringsuitz. Uitz. v. d. landb. 12.30 Mededel. t b.v. land- en tulnb. 12.33 Tentoonstellings- agenija. 12.38 Licht ensemble. AVRO: 13.00 Nws. 13.15 Mededel., eventueel ac tueel of gr. muz. 13.25 Beursber. 13 30 Licht ensemble met zangsol. 14.00 ZAng en piano: Indonesische volksliede ren. 14.20 V. d. vrouw. VPRO: 16.00 Sol. van weleer: violisten uit de 19e eeuw, klankbeeld. 16.30 Inzicht en uitzicht, een half uur voor wie tijd heeft om te luis teren. 17.00 V. d. 1eugd 17.30 Voor jonge mensen ENGELAND, BBC Home Serv., 330 m: 12.00 Lez of verhaal. 12.15 Brtevenbe- antw. 12.45 Mededel. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de program ma's van de afgelopen week 13.00 Gevar. muz. progr. 15.00 Concert. 16.00 Lez. 16.15 Kathedralen van Engeland. 16.45 voor oudere luisteraars. 17.25 Hoorsp. 17.55 Weerber. ENGELAND. BBC Light progr. 1500 en 247 m.12.00 Popul. gr. muz 12.31 Amus. progr. 13.31 Licht progr, 13.45 V. d. kin deren 14.00 V. d vrouw. 15.00 Verzoek- progr. 15.31 Muz bij het werk 16.15 The Dales, dagboek 16 31 Uitslagen races 16.33 Gr muz v d. jeugd 17 00 Gevar muz. progr. NDR WDR 309 m.12.00 Nws. 12 15 Amus. muz 13.00 Nws. 13.15 Orkestmuz. 14.30 Kamermuz. 16.00 Nws. 16.05 Ka mermuz. 17.00 Nws. 17.30 Gr. muz. FRANCE Culture 280 en 235 m.: 12.00 Gr. muz. 12.30 Nws. 12.42 Orkestconcert. 14.55 Kamermuz 16.30 Gevar. muz. BRUSSEL 324 M.: 12 00 Nws. 12.03 Lichte muz 12.50 Beursber 13.00 Nws. 13 20 Variétéork. 14.00 Nws. 14.03 Kerk- nrgelsn. 15 20 Lichte muz 16.00 Nws 16.03 Beursber 16 09 Operettemuz 17 00 Nieuws. BRUSSEL 484 m.: 12.03 Gevar. pogrr. en actualiteiten. 14.08 Gevar. muz. pro gr. 16.08 Gevar. muz. 17.00 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 11