Merkwaardige persconferentie bij Parijse markies De Valous van een zenuwcrisis - i manms Weigert Paus huwelijk in te zegenen? Dokters trekken ultimatum over wachtdiensten in Zal artsenstaking zeker tot eind van april voortduren? Brusselse ziekenhuizen overbevolkt Hartelijke begroeting op vliegveld Duur van koninklijk bezoek aan Mexico wordt niet bekort Koningin houdt toespraak in Spaans Prinses Irene biedt haar excuses aan UITVERKOOP PAUL TIBBE SO korting Het weer Agent verongelukt Weem geen risfco...verf met De verf met flexabiliteit* •extra speling voor de doe-bet-zeter In telegram aan president Mateos PRINS HUGO NAAR MADRID VERBOUWINCS- DONDERDAG 9 APRIL 1964 88ste JAARGANG No. 31712 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 9 april „Prinses Irene is op de rand van een ze nuwinstorting. Zij heeft rust no dig." Aldus gaf woensdagmiddag de markies De Valous te kennen, die optrad als woordvoerder van de prinses op een merkwaardige persconferentie ten huize van de familie Lobkowicz, 30 Avenue Marceau in het deftige Quartier de l'Etoile, bij welke familie prin ses Irene weer haar intrek heeft OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN - Haarlem Veranderlijk genomen. Mevrouw Frangoise Lobkowicz is een zuster van prins Hugo. In het communiqué dat na mens de prinses door markies De Valous werd voorgelezen, zegt de prinses dat de betrekkingen met haar familie geen enkele wijzi ging hebben ondergaan. Prinses Irene tijdens de persconferentie. op rand van zenuwinstorting Prinses Irene bij aankomst bij de woning van de familie De Bour bon Parma in Parijs. Links en rechts van haar resp. prinses Marie des Neiges en prinses Marie Thérèse de Bourbon Parmazus ter van prins Hugo. BRUSSEL, 9 april (ANP) De stakende Belgische artsen heb ben gisteren het ultimatum inge trokken, dat zij hun „wachtdien- sten" zouden opheffen om tot een totale staking over te gaan, in dien de maandag gearresteerde twee geneesheren niet onmiddel lijk zouden worden vrijgelaten. Op hun vrijwel dagelijkse pers conferentie deelden woordvoer ders van de nationale artsenfede ratie in Brussel mede, dat zij wel iswaar een snelle oplossing voor deze kwestie blijven eisen, maar dat de wachtdiensten blijven ge handhaafd. Mochten echter de twee artsen, aangehouden omdat zij niet tijdig hulp hebben ver leend aan een anderhalf jaar oude baby, die zondagochtend in een Turnhouts ziekenhuis overleed niet spoedig in vrijheid worden gesteld, dan zou de telefoondienst worden overgedragen aan de re gering, die dan verantwoordelijk zou worden voor de prioriteit van poging" vaiï "de 7ëgêring! de te verstrekken geneeskundige hulp. Koningin en prins worden harte lijk verwelkomd door president Lopez Mateos na hun aankomst op het vliegveld van Mexico-stad. Woordvoerder van Irene: „de publikaties waren onjuist" (Advertentie) ouiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiiiiiiiii Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt om 11.15 uur) Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen, overigens nu en dan opklaringen, matige tot vrij krachtige wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Lagere middagtempe- raturen. vrijdag zon: 5.55—19.29 maan: 5.41—16.44 BE BILT, 9 april. Eindelijk, na bijna zeven weken met te lage tem- T"®6!1 wi-> vandaag in ons en zacht lenteweer .vhtov, orgen is nog fraai weer ct^r1notf^^aar/la Engeland komt t naderbij. Wanneer dit zaterdag mocht passeren kan de wind weer naar zuidwest tot west uitlopen met vooral in de kustprovincies een daling van temperatuur doordat het zeewater (drie tot vier graden) noe veel te koud is voor de tijd van het jaar Het communiqué dat in Parijs als de „originele" tekst werd gepresen teerd wijkt af van het daags tevo ren op Schiphol voorgelezen commu niqué; op Schiphol, zo werd dan ook in Parijs gezegd, werden aan die „ori ginele" tekst toevoegingen gedaan. De „Parijse tekst" maakt onder meer géén melding van een huwelijk buiten Nederland. Ook ontbreekt in de aan hef de verklaring: „overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aan staande echtgenoot", waar wordt ver meld dat prinses Irene „heeft beslo ten het leven van haar aanstaande echtgenoot te delen met alle conse quenties van dien". Overigens is be sloten, dat geen enkel officieel com mentaar zal worden gegeven op in het buitenland gedane uitlatingen of me dedelingen van of namens prinses Ire ne. Dit antwoord heeft de regerings woordvoerder gegeven op een ver zoek om opheldering over verschillen in de teksten. Na aankomst van de prinses die op het vliegveld Le Bourget was afge haald door de moeder van prins Hugo en twee van zijn zusters in het huis van die familie Lobkowicz, op de vierde etage van een groot flatgebouw, zou den, naar verluidt, de prinses, haar verloofde en zijn familie gedurende ge ruime tijd in familieraad bijeen zijn ge weest, alvorens het verloofde paar al leen werd gelaten. Buiten hadden zich journalisten en fotografen verzameld, onder het oog van een lichte politiebewaking. Aanvan kelijk kregen de wachtenden te horen, dat ae prinses geen verklaring zou af leggen. Later werd niettemin een klein aantal journalisten en fotografen uitge nodigd binnen te komen, dit onder pro test van de anderen. De markies De Valous las daarna, in aanwezigheid van prinses Irene, een verklaring voor. Prins Hugo was hierbij niet aanwezig. De woordvoerder zei: „In de eerste plaats wil ik er de nadruk op leggen dat de prinses deze persconferentie in Nederland had willen houden, maar dat dit door gebrek aan tijd onmoge lijk bleek. Met het oog op de onjuiste publikaties van de tekst van het communiqué dat de prinses door mid del van haar particuliere secretares se heeft versterkt, wil zij de oor spronkelijke en volledige tekst herha len." Deze tekst luidde als volgt: „Prinses Irene heeft besloten het leven van haar aanstaande echtgenoot te delen met al le gevolgen van dien. Daarom zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexico, teneinde volledig de persoon lijke verantwoordelijkheid van haar handelingen te scheiden van de staat kundige handelingen van haar familie (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 9 april Naar hier verluidt, zouden prinses Irene en prins Hugo tijdens hun audiëntie de Paus gevraagd hebben hun huwelijk in te zegenen. Dit verzoek zou gesteund zijn door prins Xavier van Bourbon Parma. De Paus zou hoffelijk, maar beslist geweigerd hebben. De reden daarvan is duidelijk: de Paus wil niet de schijn wekken een standpunt op het politieke vlak in te nemen in de kwestie tussen de aan hangers van een Alfonsistische en een Carlistische kroonpretendent en nog minder in een politiek of familiaal meningsverschil in het Nederlandse koninklijk huis. Wat ook naar tradi tie oude katholieke koninklijke of prin selijke families voor voorrechten zou den hebben om een Paus te mogen vragen het huwelijk van hun kinderen in te zegenen, de Paus blijft uiteraard geheel vrij in zijn beslissingen. In het onderhavige geval, met boven dien spectaculaire en minder opbeuren de beslissingen en gestes en met te voor- ziene politieke manifestaties, lijkt de be slissing van de Paus op voorhand vast te staan. Wij tekenen aan, dat van de geruchten in Rome de bron niet te ach terhalen is. Zij komen niet uit het Vati- caan of uit Vaticaanse kringen, terwpl de dagelijks ten Vaticane verkerende journalisten in de perskamers aan hun Nederlandse collega's om informatie vragen. De verspreiding van de foto s van de audiëntie der vorstelijke verloofden bp de Paus blijft een raadsel. Het Vati- caan heeft van deze particuliere audi ëntie geen melding gemaakt in de Os- servatore Romano of in het dagelijks nieuwsbulletin voor geaccrediteerde journalisten. Een normaal verschijn sel. Het is duidelijk dat het Vaticaan zijn discretie in dit geval wilde bewa ren. Intussen olijft het vreemd dat de hof- fotograaf Felici een foto mocht ma ken, die enkele uren daarna over de gehele wereld verspreid kon worden, behalve in Italië. Daar is geen enkele foto gepubliceerd. Bij navraag bij de pauselijke haffotograaf kregen wij de indruk, dat de Heilige Vader het ma ken van deze foto heeft toegestaan als particuliere herinnering voor de prin ses en de prins. Welke machinaties er toe hebben geleid dat deze privé-foto toch verspreid kon worden, Is niet dui delijk. MOSKOU, 9 april (UPI) Het theo retische orgaan van de Russische communistische partij, „Communist" schreef dinsdag dat premier Khroesj- tsjev opperbevelhebber is van de Rus sische strijdkrachten. Westelijke waar nemers zijn van mening dat het uit voerend orgaan van het Russische par lement hem hiertoe heeft benoemd. Stalin was tijdens de Tweede Wereld oorlog ook opperbevelhebber. „Com munist" schreef voorts dat op initiar tief van Khroesjtsjev de strategische rakettroepen van het land waren ge vormd en andere onderdelen met atoomwapens waren uitgerust. en om te voorkomen dat er staatkundi ge moeilijkheden worden geschapen voor de koningin en de regering van haar land", aldus de woordvoerder. „Zoals men uit deze verklaring kan af leiden hebben de verhoudingen in het koninklijk gezin geen enkele verande ring ondergaan", aldus de woordvoer der. „Het besluit van de prinses is het gevolg van op haar uitgeoefende druk inzake enerzijds haar toetreden tot de rooms-katholieke kerk, en aan de ande re kant haar vastbeslotenheid haar aan staande echtgenoot bij te staan bij zijn verplichtingen tegenover Spanje. Hare koninklijke hoogheid is naar Parijs ge gaan om enkele dagen uit te rusten. Ik zal u erkentelijk zijn wanneer u de prinses helpt deze dagen in volledige rust door te komen. Zij is van plan begin van de volgende week naar Ne derland terug te keren." Nadat de markies het communiqué had voorgelezen, stond de prinses, die er vermoeid uitzag, op en liep naar een aangrenzende kamer. Zij was nog gekleed in de blauwgroene deux-pièoe waarin zij naar Parijs was gevlogen. De woordvoerders verklaarden naar aanleiding van de oproep van het Bel gische episcopaat, dat de artsen in de eerste plaats een oplossing van het conflict met de regering wensen. Voor waarde blijft echter, dat de regering hun eis inwilligt en een aantal artike len van de nieuwe ziekte- en invalidi teitswet opschort. Dat zq zelf in deze mogelijkheid niet veel vertrouwen heb ben wordt afgeleid uit het feit, dat zij tot aan het einde van deze maand een zaai hebben besproken voor het hou den van hun persconferenties. Van het ministerie van binnen landse zaken en van de stakende artsen kwamen gisteren vrijwel ge lijkluidende berichten over het sta kingsbeeld. In h et aantal stakers komt weinig verandering. Het grote vraagstuk blijft de overbevolking van de ziekenhuizen, vooral in Brussel, waar thans meer dan 500 zieken een plaats hebben gevonden in het mili taire hospitaal. „Dat de staking zo lang kan duren", zo verklaarden woordvoerders van de artsenfederatie niet zonder trots, „komt doordat onze wachtdiensten zo perfect functioneren". Inmiddels heeft het Belgische kabi net zich woensdag beraden over de maatregelen, die zullen moeten worden getroffen indien er geen spoedig ein de aan de actie komt. Hoe lang de actie van de artsen kan voortduren, zonder dat het tot grote moeilijkheden in de medische verzor ging zal komen is een vraag die mi nister Leburton, wiens naam de nieu we ziekte- en invaliditeitswet draagt, op een persconferentie onbeantwoord liet. Over de mogelijkheden van ver dere onderhandelingen met de artsen zei hij slechts, dat het de geneesheren zijn die het gesprek hebben afgebro ken en tot een staking besloten. „Het gezag in een democratische staat is in het geding", voegde hij hier aan toe in antwoord op een vraag over de mo gelijkheid van een nieuwe toenaderings- MEXICO-STAD, 9 april (ANP-UPI) Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn gisteravond om 18.04 uur onze tijd (11.04 in de ochtend plaatselijke tijd) in Mexico aangekomen voor een staatsbezoek dat tien dagen zal duren. Het vliegveld was versierd met de Nederlandse en Mexicaanse vlaggen en een erewacht van cadetten stond voor de koninklijke gasten opge steld. Toen de koninklijke bezoekers het vliegtuig verlieten klonken er 21 saluutschoten. Enkele ogenblikken la ter speelde een militaire kapel de volks liederen van Mexico en Nederland. De gasten werden by het vliegtuig opge wacht door president Lopez Mateos, diens echtgenote en dochter. Op een speciaal platform stonden on geveer tweehonderd leden van de Ne derlandse kolonie in Mexico om de ko ningin, de prins en de prinses te be groeten. Voorts waren er op het vlieg veld nog enkele duizenden belangstel lenden, die met vlaggetjes zwaaiden en spandoeken droegen waarop de gasten uit Nederland een hartelijk welkom werd toegeroepen. In zijn welkomstrede zei president Lopez Mateos dat in Mexico sterke gevoelens van sympathie en vriend schap ten aanzien van Nederland le ven. Hij verklaarde dat Nederland een van de eerste landen is geweest dat diplomatieke betrekkingen met Mexico aanknoopte nadat het onaf hankelijk was geworden. Koningin Juliana werd hartehjk toegejuicht toen zij de toespraak van de presi dent in het Spaans beantwoordde. Zij beëindigde haar korte rede met: ,',Vlva Mexico". In het presidentiële buitenverblijf werden geschenken aangeboden. Het presidentiële paar schonk de koninklij ke familie een schilderij van twee naast elkaar gelegen Mexicaanse vulkanen, de ene genaamd „de slapende vrouw", de ander „de ridder" (die de vrouw be waakt). Verder ontving koningin Juli ana een bokaal van onyx en een juwe lendoosje van goud-filigrain, vervaar digd in Chiapas. Prinses Beatrix ont ving een typisch Mexicaans kostuum, zoals gedragen wordt in de staat Vera cruz, en een ring. Naar het A. N. P| van welingelichte zijde vernomen heeft zal de duur van het bezoek van de koninklijke gasten niet worden bekort. Aanvankelqk koes terde men de vrees, dat de recente ge beurtenissen invloed zonden hebben op de duur van het bezoek. Met name dacht men, dat de koningin wel eens, na het officiële gedeelte van het pro gramma, dat eind deze week afloopt, naar Nederland kon terugkeren. Gisteravond heerste er grote drukte om het „Palacio de bellas artes" in de stad Mexico, waar koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix een uitvoering bijwoonden van een folklo ristisch ballet. De koningin genoot zicht baar. Tal van leden van de Neder landse kolonie hadden zich van een ROTTERDAM, 9 april In de loop van de nacht is in het Dijkzigt zieken huis overleden de 42-jarige hoofdagent van de motordienst, de heer B. van Rijswijk. Hij had gisteravond, toen hij met zijn motor door de tunneltraverse onder het Maastunnelplein reed, een klapband gekregen, waardoor hi) de macht over het stuur van zijn motor fiets verloor en tegen de linkertunnel- wand werd geslagen. Met een schedel- basisfractuur was hij naar het zieken huis gebracht. Ïilaats verzekerd, niet alleen om het bal- et, maar vooral om koningin, prins en prinst - te zien. De leden van de dansgroep boden de vorstelijke bezoekers grammofoonplaten aan, waarop muziek en zang van de groep zijn vastgelegd. Het optreden van de koningin wekt in Mexico alom bewondering; een van de grootste kranten, „Excelsior", bracht de aankomst van de koninklijke familie onder een kop over de gehele breedte: „Juliana, de sympathieke ko ningin en moeder verovert Mexico". Adverteiuie) DEALER VOOR HEEMSTEDE: RAADHUIS STR. 92 - TELEF. 39075 MEXICO-STAD, 9 april (AFP) Prinses Irene heeft president Lopez Mateos in een telegram haar veront schuldigingen aangeboden voor het op het laatste ogenblik annuleren van haar bezoek aan Mexico, zo heeft het Mexi caanse ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren bekendgemaakt. „Het spijt mij oprecht, mijn ouders op het laatste moment niet naar Mexico te hebben kunnen vergezellen", zo staat in het met „Irene" ondertekende tele gram. „Deze laatste maanden droomde ik er niet alleen van, mijn dierbare vrienden in die ogenblikken van per soonlijke blijdschap weer te zien, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar ik van houd en dat ik altijd in mijr: hart mee zal dragen. Ik hoop Carlos spoedig te kunnen laten delen in de vreugde, u te kennen en uw land dat, totdat het tegendeel bewezen wordt, het mooiste ter wereld is", aldus prin ses Irene. PARIJS, 9 april (Rtr.) Prins Hugo van Bourbon Parma is van ochtend per vliegtuig uit Parijs naar Madrid vertrokken. Zijn zuster, prinses Francoise Lobkowitz, verklaarde tegen over Reuter dat zq de reden niet kent. Volgens haar reist prins Hugo alleen. Van officiële zijde is gisteren in Madrid meegedeeld, dat de regering een verzoek van prins Hugo in be handeling heeft om hem als Spaans staatsburger te erkennen. Prins Hugo zei bij aankomst ln Ma drid op de vraag van journalisten wat hij kwam doen: „Elke keer dat iemand naar Spanje komt, is het voor iets be langrijks." Prinses Irene heeft de nacht doorgebracht in de woning van prinses Lobkowitz bij de Are de Triomphe. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor Wachton over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1