maanreis-program Melkprijs gaat slechts twee cent omhoog Kamerdebat over Irene wordt geen vuurwerk Koningin en prinses Beatrix reizen afzonderlijk terug ROMP VAN BOEING-707 GEKRAAKT ALS EEN EITJE Maar veel vrienden in de buurt Twee doden in het verkeer Wordt Irene gelukkig ten koste van anderen? 50 Hero Onbegrijpelijk Eerste lancering van Amerikaans Eenzame dagen voor Jacqueline Kennedy Onbemande G.T. 1 oogst succes cape Kennedy, 9 april (Rtr.) Iglo geeft me tijd voor kokkerellen Nog geen besluit over rundveeprijs Wachtmeester W. Nyssen blijft in VIANEN Vrienden Ben Essing spant kort geding aan tegen E.M.S. Oud-P.S.P.-lid in Zuidhollandse Staten op P.S.P.-zetel DONDERDAG 9 APRIL 1964 PAGINA 5 ~7 De Verenigde Staten hebben gisteren een onbemand ruimte voertuig in een baan om de aarde gebracht, als voorbereiding voor bemande vlucht naar de maan. Het ruimtevoertuig dat Plaats biedt aan twee personen, weegt 3.175 kg. Het werd met be hulp van een tweetrapsraket van het type Titan-2 van Cape Kenne dy in Florida gelanceerd. De proef heeft ten doel zowel de doel treffendheid van de Titan-2, als de aërodynamische kwaliteiten van het ruimteschip na te gaan. Hebt u Iglo spinazie al eens zo gegeten? Franse spinazie: Fruit fa t*00 gram f 1.27 500 gram f0.97 350 gram f 0.72 En geen wonder: niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u: ersoorilijlce ongelukken deden l°h niet voor, maar de materiële schade was zeer aanzienlijk toen en Boeing-707 van de Pan Ame- an wet aan boord 140 passa giers en 9 bemanningsleden op het Newyorkse Kennedy-vliegveld van de landingsbaan schoot en in een modderpoel tot stilstand kwam. De poel lijkt op de foto een klein meer, maar voor spele varen is het allesbehalve geschikt. De romp van het straalvliegtuig werd als ware het een eitje ge kraakt. WASHINGTON, 9 april (UPI) De weduwe van John F. Ken nedy wandelt in deze dagen in eenzaamheid langs het pad van pijnlijke herinneringen. Duizend maal vraagt zij zichzelf af: „waar om?". Voor Jacqueline Kennedy is er geen antwoord. Volgens vrienden begint zij nu pas werke lijk te begrijpen wat er is gebeurd. De shocktoestand waarin zij kort na de tragedie verkeerde, is nu voorbij. Het definitieve van de dood moet haar nu duidelijk zijn. Tóp, die tonic van Hero. Tintelend-fris, dorstlesser nr. 1. Tip voor meer genieten: Hero Derby Tonic koel serveren, met schijfje citroen. Ook tip-top aan tafel en... in longdrinks. Noem man en paard- vraag altijd Hero Derby Tonic. Cheers! Onbegrijpelijk vinden we de houding van de stakende Belgische artsen. We kun nen ons met geen mogelijkheid voorstéllendat onze eigen dokter tot zo'n actie te bewegen zou zijn, dat hij het leven van je kind in de waagschaal zou stéllen. Geen enkele reden kan daar ernstig ge noeg voor zijn. We zouden alle vertrouwen in hem verliezen en beëindiging van de staking zou dat niet prompt herstellen. En vertrouwen in een dokter kan ook bijdragen tot genezing, net zoals omgekeerd, verlies van vertrou wen daarbij nadelig kan gijn. —=S=» .J-VFP^tr) De baan van het ruim teschip is zodanig dat de kleinste af stand tot de aarde 160 km en de groot ste afstand 304 km bedraagt. Geble ken is, dat de baan, waarin de Gemini «eraakt is, slechts weinig afwijkt van ®e berekende. Het Gemini-program waarvan dit de eerste proel was, is een nieuwe fase in het Amerikaanse ruimte-onderzoek. De eerste zes be mande ruimtevluchten geschiedden in et raam van het Mercury-program. (Advertentie) Vindt u kokkerellen ook zo leuk? Ik bedoel natuurlijk niet het gewone groenten schoonmaken en aardap pelen schillen. Nee, kokkerellen, dat is je gezin verrassen met iets aparts. Dat kun je zélfs met spinazie. Zou daar geen tijdvoor hebben? Welja erse iglo spinazie zit gewassen, DbovïZT en Zehakt 't pak. "iet 7liïktnVn0>'del!S' doordathet Vortge keer heb ik er Be^tSPMoTu eZ ZTeens Proberen! bete olie uiesnippers met beetje knoflook goudgeel. Roer er toma tenpuree doorheen met ontdooide' iGLO-spinazie, rauwe eieren Paneermeel. en Iglo spinazie: schoongemaakt, slinkt niet... zo klaar! Het Geminl-program Is een voorberei ding op het Apollo-project, dat de lan ding van een mens op de maan voor het einde van 1969 beoogt. De cabine van het gisteren gelan ceerde projectiel blijft met de tweede trap van de Titan-2 verbonden. Er zal, volgens het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) geen poging worden gedaan om de cabine te bergen. Het experiment heeft de naam G.T1. (Gemini-Titan-1) gekregen. (AFP) Deze eerste vlucht wordt beschouwd als een groot succes. De G- T-l zal gedurende drie en een halve dag om de aarde draaien Dit hangt samen met de hoogte van de baan. De volgende stap zal eveneens een onbe mande vlucht zijn: de G-T-2. De G-T-3 vervolgens zal twee mannen meene men, die minstens drie omwentelingen om de aarde zullen maken. De vlucht van de G-T-4 zal vier dagen duren, waarna de G-T-5 een dubbel bemande vlucht van twee weken moet maken. Bij de laatste twee vluchten zal een van de astronauten zich buiten de ca bine begeven, waarmee hij echter wel met een touw verbonden zal bleven. DEN HAAG, 9 april Melk zal dit jaar niet verder dan met twee cent per liter hoger in prijs worden. De kans dat er ter wille van de boeren nog een derde cent op zal komen, is uiterst gering geworden na het gesprek dat de minister van Landbouw, mr. Biesheu vel, gisteren heeft gehad met het Land bouwschap. Mr. Biesheuvel is namelijk, naar wij vernemen, niet van zins in te gaan op de wens die het Landbouwschap giste ren heeft geuit terzake van de verre- kenprijs. Dat is het bedrag dat de boer wordt gegeven voor een liter consump- tiemelk. Het Landbouwschap had graag gezien, dat de minister de verreken- prijs alsnog had verhoogd van 84.10 tot 35 cent. Daarvoor zou de consument één cent meer moeten betalen. Gezien de prijsstabilisatiepolitiek is een derge lijke verdere verhoging van de melk prijs het kabinet bepaald niet welkom. Of nu de boeren hun financiële zin krijgen langs de weg van de rundvee- prijs, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Het Landbouwschap heeft gis teren zfln advies, de zogenaamde oriën tatieprijs voor geslacht rundvlees te brengen van 3,03 op f 3,57 aan de minister kenbaar gemaakt. Voor deze oriëntatieprijs zal vlees uit de markt worden genomen, wanneer de markt prijs daalt onder die prijs. Het kabinet moet nog over de hoogte van de oriëntatieprijs voor rundvlees een beslissing nemen. Naar het zich laat aanzien, zal deze beslissing nog een poosje op zich laten wachten. ROTTERDAM, 9 april Het amb tenarengerecht alhier heeft gistermor gen beslist dat de eis van de wacht meester eerste klasse Wouter Njjssen (47) zijn overplaatsing van Lexmond naar een ondergeschikte positie bij de groep-Vianen ongedaan te maken, niet gegrond is. Het ambtenarengerecht stelt zich op het standpunt dat de uitkomsten van de reorganisatie binnen het korps rijks politie als gevolg van het zgn „Rap port-Boot" bindend zijn. Wachtmees ter Nijssen had geprotesteerd tegen de ontheffing uit zijn functie als comman dant van de twee-manspost der rijks politie in Lexmond en de kort daarop volgende overplaatsing naar Vianen, ...waar hij een ondergeschikte positie ging bekleden. VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de. A.K.U.-eisen voldoen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. GEKONTROLEERD PUBUKATIE VAN A.K.U., ARNHEM (Van onze parlementaire HAAG, 9 april redacteur) Het debat, DEN dat de Tweede Kamer de volgende week, waarschijnlijk dinsdag, zal hou den over de moeilijkheden rond de be sluiten van prinses Irene, zal zeker geen sensationeel parlementair steek spel opleveren. Niemand heeft er be hoefte aan om er nog eens opnieuw over te gaan uitwijden. Tijdens de bij eenkomst van de fractieleiders met mi nister-president Marjjnen is gebleken, dat de socialisten er zelfs tot dusver helemaal nog geen behoefte aan heb ben. Mogelijk veranderen zij van me ning, wanneer de nota van de rege ring vandaag wordt ingediend. Dr. Vondeling, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft in een verklaring gezegd, dat hij het jammer vindt dat de beslissing om niet mee te gaan naar Mexico zo laat is genomen. Of er a.s. dinsdag nog een uitvoerige gedachtenwisseling zal komen hangt voor hem vooral af van de inhoud van de brief van de ministerpresident. Wat hem betreft hoopt hij, dat wij nu onder deze kwestie een korte maar krachtige streep kunnen zetten. Afgezien van het gebrek aan tijdige voorlichting door het kabinet, was hij het met de houding van de regering wel eens. Wat anders zijn de meningen van de leiders van de fractie van de WD, de AR en de CHU. Zij hebben alle drie te kennen gegeven dat zij er wel voor voelen dat er in de Kamer wordt gesproken. Ook drs. Schmelzer, fractieleider van de KVP, heeft nogal wat vraagpunten. Waarschijnlijk komt de kwestie aan de orde hoe het nu staat met de verantwoordelijkheid van het kabinet voor daden of uitlatingen van een lid van het koninklijk huis, buiten de koningin om gesteld of gedaan. Voor een verklaring, zoals de prinses dinsdag op Schiphol heeft af gelegd, is het kabinet zonder twijfel verantwoordelijk. Men weet echter niet precies wat aan te vangen met de activiteiten, die een van de leden van de koninklijke familie zou kun nen ondernemen en die de koningin niet zou weten te verhinderen, hoe wel zij in het nadeel van het land zouden kunnen zijn. De senioren hebben in hun gesprek met mr. Marijnen een grote mate van eenstemmigheid bereikt. Schrifte lijke vragen die aanvankelijk door een van hen zouden worden ingediend zijn teruggenomen, nadat de minister-pre sident uitleg van de situatie had gege ven. De senioren hebben begrip ge toond voor de positie waarin staats hoofd en kabinet verkeren, nu er van buitenaf door Carlisten en familiele den van prins Hugo van alles wordt ondernomen dat in ons land uit de toon valt. Politici zien, zoals een lid van de Eerste Kamer gisteren in de wandel gangen opmerkte, de verloofde van prinses Irene als iemand die nog 150 jaar terug leeft en slecht past in de sfeer van een moderne staat in deze wereld. Zijn opvattingen hebben in hun ogen iets feodaals. Het heeft er volgens hen ook alle schijn van, dat hij sterk wordt gedreven door de be weging die achter hem staat. Een punt van overleg Is geweest, dat men, zjj het niet formeel, Is afgewe ken van de stelregel, dat het staats hoofd niet met de troonopvolger in één vliegtuig zal reizen. Het is een af spraak die destijds is gemaakt om het gevaar te voorkomen, dat er bij een onverhoopt ongeluk geen troonopvolger meer zou zijn. Formeel is men daar van niet afgeweken, omdat de koningin slechts vergezeld was van prinses Bea trix, maar er is nu toch besloten dat, op de terugreis beiden afzonderlijk zul len reizen. Monaco De jaarlijkse literaire prijs van Monte Carlo, ter grootte van on geveer 7.250 gulden, is voor 1964 toe gekend aan de 49-jarige Franse diplo maat Christian Murviaux. Zijn meest bekende romen is „Notre Dame des Desempares". (Rtr). DEN HAAG, 9 april Het oud hoofdbestuurslid van de PSP A. Smit uit Rotterdam, die gisteren werd ge ïnstalleerd tot lid van de provinciale staten van Zuid-Holland, heeft onmid dellijk na zijn installatie verklaard dat hij alle banden met de PSP heeft ver broken. Hij wenste daarom niet als PSP-er in de staten zitting te nemen, maar meende toch van het recht als geko zen vertegenwoordiger gebruik te mo gen maken. Hij wenst als onafhanke lijk vertegenwoordiger te worden be schouwd. Na zijn verklaring werd de heer Smit naar zijn zetel geleid. Hij zit voortaan naast de enige overgebleven PSP-er in de Zuidhollandse staten mr. L. B. van den Mujjzenberg De heer A. Smit volgt de heer M. van Pelt op, die wegens zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer, be dankt heeft voor het'lidmaatschap van provinciale staten. In de weken die volgden op de 22ste november, hebben de duizenden brieven van jong en oud, die in haar verlies deelden, haar goed gedaan en zij vindt troost in hetgeen zij hoort over hem van vrienden. De kleine verhalen die zij niet kende. Als mens denkt zij „wat zou er zijn gebeurd als hij nog had geleefd". Haar nieuwe huis vormt een goede afleiding. De lieflijke in 1794 gebouwde villa in de Washingtonse wijk Georgetown is nagenoeg gereed voor bewoning. Een vriend zegt'dat de 34-jarige Jacqueline tracht het beste te maken van haar le ven en iedere dag neemt zoals hij is. Voor velen is zij in de droeve dagen nog mooier geworden, in haar zwarte jurk die zij gedurende het rouwjaar draagt. De enige juwel en die zij draagt zijn haar trouwring en een gou den ring met smaragden klaverbla den, die zij kreeg van haar echtgenoot toen hun zoon Patrick Bouvier Kennedy in augustus overleed. Zij schijnt er meer plezier in te heb ben Kennedy's bezittingen uit het Witte Huis te verdelen. Vele kennissen, vrien den en medewerkers hebben iets ge kregen dat toebehoorde aan haar echt genoot. Zo heeft zij Richard kardinaal Cushing, een persoonlijke vriend van de Kenne dy's, en de broers van de president bedacht. Natuurlijk zijn er ook lichtpuntjes in haar leven. Zo heeft zij haar 6-jarig dochtertje Caroline en de drie jaar oude John jr. wiens saluut aan de dood kist van zijn vader in herinnering zal blijven. DEN HAAG, 9 april Vrijdag 17 april zal voor de president van de rechtbank alhier een kort geding die nen, dat Ben Essing heeft aangespan nen tegen de NV EMS en voor zover nodig, de NV Mecom. Van deze maat schappijen eist de heer Essing uitbeta ling van salaris en vergoeding van kos ten over de periode juli '63 tot en met 7 maart '64, voor zover deze nog niet zijn betaald. De vordering bedraagt on geveer fl 13.000. OIRSCHOT, 9 april Op de Bestse- weg alhier is gistermorgen de 39-jari- ge vertegenwoordiger J. W. van Onna met zijn wagen gekanteld en tegen een vrachtwagen terecht gekomen. Hij werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen de wagen van de heer Onna werd aangereden door een tegenligger, die een inhaalmanoeuvre maakte. AMSTERDAM. De 61-jarige P. van Es is gisteravond om het leven ge komen toen hij fietsend in de Marnix- straat in aanraking kwam met een hem inhalende vrachtauto. Het slachtoffer dat op een onverlichte fiets reed, zou plotseling naar links zijn uitgeweken toen de vrachtwagen hem wilde pausse ren. (Advertentie) HERO DERBY TONIC Toen mevrouw Kennedy en haar kin deren in het huis van ambassadeur en mevrouw W. Averell Harriman verble ven, hadden zij voortdurend gezelschap. Leden van de familie en goede vrien den kwamen dagelijks langs en Robert Kennedy lunchte vaak met zijn schoon zuster. Dave Powers, Witte Huis-attaché en goede vriend van Kennedy, heeft het tot zijn gewoonte gemaakt om iedere dag, tijdens de lunchpauze, met John jr. te komen spelen. John rent en springt als hij de voetstappen van zijn vader'g vriend hoort. De oudere man speelt sol daatje met zijn kleine kameraad. Gedurende de maanden die volgden op de begrafenis, heeft mevrouw Ken nedy gezelschap gehad van haar zus ter, prinses Lee Radziwill. De prinses zal nu nog ongeveer een maand in Washing ton blijven. Ook mevrouw Kennedy's moeder, mevrouw Hugh D Auchin- closs, is steeds in de buurt. Mevrouw Kennedy doet alles wat mo gelijk is om de herinnering aan haar echtgenoot en zijn plaats in de ge schiedenis te bestendigen. Zij interes seert zich in hoge mate voor de bouw van de bibliotheek in Harvard ter ere van wijlen de president. Het voorstel om de naam Cape Canaveral te veran deren in Cape Kennedy was van haar afkomstig. Een dierbare gedachte is de bouw van het nationale kuituurcentrum dat het „John F. Kennedy Centrum" zal worden genoemd. Zij zal de aanvang van de bouw op 29 mei, de geboortedag van haar man, bijwonen. Iedere dag weer ontvangt mevrouw Kennedy uitnodigingen van landen om op bezoek te komen. Er is reeds voor gesteld haar te benoemen tot am bassadrice in Parijs en coördinator voor Amerikaanse aangelegenheden in Ber lijn, maar zij heeft momenteel geen plannen voor een dergelijke carrière. De komende twee jaar staat zij onder bescherming van de Amerikaanse ge heime dienst Haar secretaresse is me vrouw Mary Gallagher die veel van haar persoonlijke aangelegenheden be handelt. Ook andere leden van haar vroegere staf zullen in dienst blijven, zoals haar perschef, Pamela Turnure en haar so ciale secretaresse Nancy Tuckerman. De salarissen worden betaald door het congres. Mevrouw Kennedy denkt dikwijls na over haar toekomst. Zij is niet de enige. Ook het Amerikaanse volk vraagt zich af wat zij zal gaan doen. Maar de toe komst is onzeker en haar aktiviteiten zullen zeker de eerstkomende maanden beperkt blijven. SO vJAAR TOPKWALITEIT «M4-W64 tt7 e raken Irene kwijt. Het ver- Wf legen lijkende prinsesje, dat ff met zoveel enthousiasme werd begroet toen zij na de oorlog in Nederland terugkeerde, zal dat land nu verlaten. We gaan ons in deze ru briek niet verdiepen in de staatkundige aspecten van deze zaak. Misschien leeft een vrouw meer nog dan een man mee met de persoonlijke problemen, die zich in een vorstenhuis kunnen voor doen. Hebben we niet allemaal een zucht van verlichting geslaakt, toen Farah Diba haar man een zoon schonk? Hebben we niet meegeleefd met prinsen en prinses sen, die de belangen van een troon bo ven die van hun persoonlijk geluk moes ten stellen? In zo'n geval ben je~ïïls vrouw geneigd om te zeggen: trouw met de jongen of het meisje van wie je houdt en trek je van die troon niets aan. Dat was ook onze eerste gedachte bij het begin van de „kwestie-Irene". We waren te leurgesteld over de mededeling, die Ko ningin Juliana deed over het niet door gaan van een wel verwachte, heuglijke gebeurtenis, we waren blij, toen, na vele uren wachten, het bericht kwam, dat rene was verloofd. Maar nu beginnen we toch te twijfelen. We willen dat Irene was verloofd. Maar nu beginnen toch wel bang, dat ze terwille daarvan erg veel offers moet brengen. Offers, die haarzelf raken, offers ook, die da andere leden van het koninklijk gezin treffen, vooral misschien haar moeder. En Juliana is een vrouw, die een heel aparte plaats inneemt in de Nederland se harten. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5