Irenes doen en laten is verder voor eigen rekening Koningin wellicht niet naar huwelijk Onze weekeind bijlage TROTSE DOUGLAS-HOME MET KLEINKIND Roggeveen Tijdens N.A.V.O.-oefening in West-Duitsland Negen doden door ongelukkig schot mortier-granaat Nederlandse majoor onder de slachtoffers Theo van Eijck vandaag terug zo'n regenjas DIE U WILT! 62.- 135.- Lutterman Staking Belgische artsen (na negen dagen) lijkt het einde nabij Vanavond hervatting overleg met regering Prinses Irene geeft geen commentaar Koningin ere burgeres van Mexico-City 10-50% KORTING DE kamerbreed tapijt gratis gelegd HORLOGES Wennerström bekent verraad Hachelijke rit op treeplank van auto Het weer Naar Balmain om bruidstoilet I Bezorgdheid Consequenties STUURMALS. COHEN V er dacht van desertie Lagere temperaturen Wat minder... VRIJDAG 10 APRIL 1964 88ste JAARGANG No. 31713 DIT IS PLUS EEN PLUSPUNT m Met alleszins gepaste trots be kijken Sir Alec en Lady Douglas- Home hun pas gedoopte klein dochter hun eerste kleinkind dat de voornamen Fiona Grizel gekregen heeft. De doopplechtig heid vond plaats in de kapél van het Lagerhuis. De moeder, me vrouw Diana Wolfe-Murray, ge boren Douglas-Ho'me, hield haar eersteling zélf ten doop. Naast haar de gélukkige vader. TUSSEN PASEN EN PINKSTEREN op alle japonnen, mantelpakjes, jongens- en meisïeskMïng Post Caravan Verkoop 39.p. m. HANNOVER, 10 april (DPA) Op het schietterrein van de NAVO te Bergen-Hohne in Neder saksen is gistermiddag, tijdens een schietoefening, een ernstig onge luk gebeurd waarbij negen perso nen om het leven zijn gekomen. Twee mensen werden ernstig, en zes anderen licht gewond. confectie van de kleermaker VERBOUWINGSUITVERKOOP (Van onze Brusselse corres pondent). BRUSSEL, 10 aprij De goede wil beantwoordend, die de afge vaardigden van het stakende Bel gische geneesherenkorps in een voorafgaand onderhoud met de minister van binnenlandse zaken aan de dag hadden gelegd, heeft de Belgische regering er giste renavond in toegestemd de leiders van de syndicale kamers der ge neesheren te ontbieden voor een gesprek over „de voorwaarden waaronder de onderhandelingen inzake de hervorming van de ziekte- en invaliditeitsverzekering kunnen worden hervat". De sta kers hadden er zich toe verbon den de noodzakelijke medische zorgen te blijven verstrekken via de door hen georganiseerde wachtposten. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur' Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. REGERING BETREURT HOUDING PRINSES DEN HAAG, 10 april De minister president mr. V. Marijnen heeft giste ren aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer de al aangekon digde brief gezonden over de kwestie rond de besluiten van prinses Irene. Mr. Marijnen geeft om te beginnen de letterlijke tekst van de verklaringen, die dinsdag namens prinses Irene en na mens koningin en prins op Schiphol Werden afgelegd door respectievelijk de Particulier secretaresse van prinses -rene en de particulier secretaris van koningin Juliana. „Ik stel het op prijs", zo vervolgt de minister-president, ,,u het standpunt van de regering van het koninkrijk omtrent de staatkundige aspecten van deze verklaringen mede t„ delen. Ik moge er vooreerst aan herinneren, dat de regering bij haar besluit om geen wetsontwerp tot goedkeuring van een huwelijk van prinses Irene met de prins De Bourbon in te dienen, zich ,00^ blÜkt uit mijn brief, gericht m? b|j.de voorzitters van de Ka- a,,j 4 er Staten-Generaal van 9 febru- drietói heeft laten leiden door een feit ni«. yerwegir|gen. Met name het nrin ea T aanstaande echtgenoot van riat i .Trene mij had medegedeeld, aat fuj ieder beroep, dat op hem als prins van zijn huis zal worden gedaan, zal opvolgen met alle consequenties van dien, was voor de regering een zwaarwichtig gegeven yoor dat besluit "?t niet-indiening van een goedkeu- rmgsontwerp. Immers, de politieke activiteit van de echtgenoot van de prinses, voor het geval zij wel tot de troon geroepen zou kunnen worden, is onverenigbaar met onze staatkun dige verhoudingen. T>e regering staat op het standpunt, dat prinses Irene, zolang zij niet ge- huwd is, zich dient te onthouden van politieke activiteiten. Het werd echter steeds duidelijker, dat de prinses en haar aanstaande echtgenoot deze opvat ting niet konden aanvaarden. Met name r-t "e .Prinses reeds voor haar huwe lijk te willen deelnemen aan de activi teiten op politiek terrein van haar aan- Ook deze week weer „Plus". Uit de inhoud noemen wij u: Pagina 1: Een kind zonder zinnen: Een bewo gen artikel over het geestelijk onvol waardige kind, zijn ouders en hun moeilijkheden. Tevens een open brief van onze hoofdredactie aan hen die iets anders willen doen dan alleen geldelijk steunen. Pagina 2: Cees Griffioen vervolgt zijn artikel van pagina 1. P^Tina 3: Een pagina over het poëzie-album uit onze kinderjaren, over het zelf maken van sieraden, tevens het slot van „Een kind zonder zinnen Pagina 4 en 5: Film en fotografielessen voor ieder een. De kantonrechter behandelt zijn vreemde zaken. Guus Jansen ver telt over zijn werk in de muziek, puzzels voor dammer en schaker en een vrijetijdskarweitje voor ae jongens. Pagina 6: Een reportage hoe de gloednieuwe Provincie Oostelijk-FIevoland groeit. Pagina 7: Oostelijk Flevoland wordt verder be keken, terwijl er ook aandacht aan de muze wordt geschonken. Pagina 8: Plus Kaleidoscoop. Populaire wetens- Waardigheden in stripvorm. staande echtgenoot. Bovendien werd het gevaar voor politieke demonstraties bij het huwelijk daardoor groter. De re gering heeft deze ontwikkeling met be zorgdheid gevolgd. Zij heeft gemeend onverminderd vast te moeten houden aan bovengeschetste beleidslijn. Uit het communiqué van de prinses van 7 april j.l. blijkt nu, dat zij inziet, dat haar wens deel te nemen aan het werk van haar aanstaande man niet in overeenstemming is met onze staatkun dige verhoudingen. Zij wenst de per soonlijke verantwoordelijkheid voor haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der koninklijke familie, met name om voor de koningin gener lei staatkundige moeilijkheden te scheppen. :-k-:A-:3f.v w De regering betreurt de houding, door de prinses ingenomen. Zij heeft deze als een feitelijk gegeven moeten aanvaarden en trekt daaruit thans de staatkundige consequenties." De premier besluit zijn brief als volgt: „Ik heb op 11 februari J.l. in de Tweede Kamer een uiteenzetting ge geven over de zienswijze van de re gering ten opzichte van de afgeleide ministeriële verantwoordelijkheid voor het handelen van leden van het ko ninklijk huis. Met betrekking tot het geen prinses Trene doet en gaat doen kan deze verantwoordelijkheid niet meer werken. Haar woorden en han delingen kunnen derhalve het kabinet niet meer worden toegerekend. De Rijksvoorlichtingsdienst zal niet meer berichten, afkomstig van prinses Ire ne, aan de pers doorgeven. De regering was van mening, dat, in dien het huwelijk in Nederland gesloten zou worden, daarbij geen demonstraties van politieke aard zouden mogen plaats vinden. Deze zouden de waardigheid van de huwelijkssluiting kunnen aantas ten. Ook zouden dergelijke demonstra ties tot politieke moeilijkheden aanlei ding kunnen geven. Waar de huwelijks sluiting ook plaats heeft, de koningin mag in geen geval aan het gevaar wor den blootgesteld In politieke acties be trokken te geraken", aldus de brief van minister-president Marijnen. STOCKHOLM, 10 april (AFP-Reuter) Kolonel Wennerström, die terecht staat op beschuldiging geheime gege vens aan de Sovjet-Unie te hebben verkocht, heeft dit gisteren toegegeven. Dit werd aan het sinde der eerste zit ting, die achter gesloten deuren plaats vond, door de president van de recht bank meegedeeld. De beklaagde was ondervraagd over de periode 1949-1952 toen hij als luehtmachtattaché van zijn land in Moskou verbleef. (Advertentie) Anegang, hoek Lange Veerstraat, Haarlem. Westfalia - Sprite - Eecles Bluebird Fairholme Caravans Pieter de Hooghstr. 35, Heemstede bij Jan v. Goyenstraat - Tel. 34997 Kamer breed, dus naadloos te leggen, mooi en geen naadslijtage. Kéus! Luxueuze frisé, zichtbare voetstappen bijna uitgesloten 132.- p. m. Dik, rijk wollen tapijt in korreleffect 105.- p. m. Stemmig verzetbouclé 79.- p. m. Ten slotte, óók in een vloed van kleuren 't ijzerstrekte SIFORT alléén bij Rogge veen (dus b.v. kamer van 4 meter voor 156.- compleet gelegd!). CRFDIET SERVICE Alles voor de woning Ged. Oude Gracht 81 - Haarlem Telefoon (02500) 1 1 1 5 2 HAARLEM, 10 april De 46-jarige slijterij-bediende C. H. O. uit Amster dam heeft gisteravond rond half acht vanaf de Prinsenbrug tot aan het Ken- nemerplein een onvrijwillige rit op de treeplank van ee kleine personenwagen gemaakt. De auto werd bestuurd door de 40-jarige scheepsbouwkundige con structeur W. S. uit Haarlem, die op de Prinsenbrug na een onbeduidende aanrijding woorden met de Amsterdam mer had gekregen. Op het Kennemer- plein ontstond een oploospje, nadat de wagen van de Haarlemmer was klem gereden. Omdat de constructeur repre- vvsailles vreesde werd hij op eigen ver zoek naar het politiebureau in de Sme- destraat overgebracht. Daar werd pro ces-verbaal opgemaakt. Later is de constructeur naar huis gestuurd. De aanleiding was een onbetekenend aanrjjdinkje op de Prinsenbrug. De constructeur, die op de oude weg reed zou geen voorrang hebben gekregen van de slijterijbediende, die met zijn auto vanuit de Harm en Jansweg de Prinsen brug op wilde rijden. De schade be perkte zich tot enkele lichte verf- schrammetjes. De bestuurders kregen woorden. Bij het tweetal had zich in middels ook de 39-jarige J. N. S. uit Haarlem gevoegd, die achter de auto van de slijterij-bediende had gereden. Toen de constructeur scheldend weg reed sprongen de twee mannen aan de linkerkant van de auto op de treeplank. Tijdens het rijden viel J. N. S. eraf en werd daarbij licht gewond. De slij terij-bediende zou ondanks zijn hache lijke positie nog kans gezien hebben de constructeur te slaan, waardoor diens bril van het gezicht was geval len. Getuigen van deze aanrijding wor den verzocht zich bij de verkeerspoli tie te melden. Advertentie PLATO PONTIAC OMEGA *yW6UCRS MORLOGEBS HOUTPLEIN 15 TEL 17286 HAARLEM West-Duitslaud In de nacht van woensdag op donderdag zijn acht Oost- duitse jongelui van beneden de 20 in kleine groepen naar de Westduitse staat Nedersaksen uitgeweken. (Rtr.). Volgens een woordvoerder van het Westduitse leger werd tijdens de schiet oefening een vrachtauto, waarop een groep Duitse en buitenlandse toeschou wers de gevechtshandelingen ga desloeg, door een mortiergranaat ge troffen. Het ongeluk gebeurde kort na het begin van de schietdemonstratie, die door ongeveer 100 toeschouwers werd bijgewoond. Onder hen bevonden zich verscheidene buitenlandse waar nemers en gasten van de kaderoplei ding van de Westduitse „Bundeswehr" in Hamburg. Om het leven kwamen een Nederlandse officier, een Indonesische officier, twee Westduitse officieren en vijf Westduitse soldaten. Onder de ge wonden bevindt zich een Canadese of ficier. (ANP) Naar de iegervoorlichtings- dienst heeft meegedeeld, is het Neder- (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 10 april Vliegtuigma ker Theo van Eijck wordt vanmiddag om kwart over vier in Nederland terug verwacht na enkele weken in Benghazi verbleven te hebben gevolgd op een ge slaagde vlucht met een marine-toestel van Malta naar het Afrikaanse vasteland. De ambassade in Cairo die met deze zaak bemoeienis heeft heeft bevestigd dat de uitlevering van de 21-jarige ma troos uit Riel (N.B.) afgeiond is en dat er passage is geboekt voor het KLM- lijntoestel dat vandaag van Benghazi naar Schiphol vliegt. Op Schiphol zegt de marechaussee ma troos Van Eijck arrest aan, waarna hij naar het vliegkamp Valkenburg wordt gebracht. Hier zal hij geruime tijd met zijn ouders en verloofde Corrie Pijnen burg met wie hij al voor de wet ge trouwd is mogen praten. Vervolgens moet hij voor zijn commandant verschij nen die hem verdacht van desertie in arrest zal stellen. landse slachtoffer de majoor van de ge nerale staf L. van der Spek uit Kat wijk aan Zee, die gedetacheerd was bp een Westduitse krijgsmachtschool in de omgeving van Hamburg. Hij woonde de demonstratie als gast bij. (Rtr) Volgens een Westduitse le- gerwoordvoerder kwamen verscheidene van de 81 mm mortiergranaten buiten het doelgebied terecht. Een ervan raakte enige honderden meters uit zijn baan en trof de vrachtauto. De demonstratie werd gegeven door een opleidingscompagnie van een pant serinfanteriebrigade, een mortierpelo ton van een opleidingsbataljon en een batterij artillerie tezamen. (Advertentie) Van poplin, Egyptisch katoen of gabardine. Sportief of gekleed. Met ceintuur of zonder. Mouw raglan of ingezet. Sluiting bedekt of doorgeknoopt. Zakken schuin of recht, klep of niet, opgezet of niet. Changeant of effen. Alle kleuren van zand tot indigo. En rustig kiezen uit zoveel. Zijlstraat 41 t/o postkantoor Haarlem - Tel. (0 2500) 2 14 55 (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAÏ (BIJ'KONINGSPLEIN) AMSTSRpANfalEfe 2.23596 Verwachting tot zaterdagavond, op gemaakt te 11.15 uur. Licht tot half bewolkt en droog weer. Aan de kust mogelijk mkele mistvlagen Zwakke tot matige wind overwegend tussen west en zuidwest Iets lagere temperaturen overdag ZATERDAG zon: 5.53—19.31 maan: 6.01—18.06 De beslissing van de regering werd getroffen tijdens een ruim vier uur du rende bijzondere zitting van het kabi net. Het eerste onderhoud, waaraan werd deelgenomen door premier Lefèvre en de ministers van sociale voorzorg, binnenlandse zaken en justitie enerzijds en de dokters Thoné en Wijnen en hun adviseurs anderzijds, was volgens de overigens zeer beknopte mededelingen welke na afloop werden verstrekt, vrij wel uitsluitend gewijd aan de organisa- Advertentie) tie van de wachtdiensten. Vanavond zullen de besprekingen worden voortge zet op Hertoginnedal, een kasteel in de omgeving van de ofdstad. Over de ontwikkeling daarvan durft vooralsnog niemand zich uit te Iatep, ook al lijkt het einde van de staking in zicht te komen. De basis, waarop het gesprek moet worden gevoerd, is in elk geva1 uiter mate smal. De vraag is met name hoe beide partijen de in de nacht van 31 maart op 1 april afgebroken onderhandelingen over de wet-Lebur- ton opnieuw kunnen opnemen zonder al te duidelijk gezicht te verliezen. De regering is bereid tot praten in dien de artsen eerst °en einde maken aan de staking: de syndicale kamers der geneesheren daarentegen willen slechts weer aan het werk gaan en een nieuwe dialoog aanvaarden indien vooraf de door hen betwiste 26 arti kelen van de wet worden opgeschort. In feite dus, zoals de Standaard het uitdrukte, het probleem van de kwa dratuur van Ie cirkel. De Vlaamse krant voegde daar on middellijk aan toe, dat de regering, ge bonden als zjj is aan een door het parlement goedgekeurde wet, niet mag zwichten voor de eis van de stakers zonder het principe zelf van 's lands hoogste gezag in opspraak te brengen. „Indien de syndicale kamers het op het bestaan zelf van de regering heb ben gemunt, dan is er maar één uit komst: het conflict uitvechten. Dan moe ten de syndicale kamers nagaan of zij het kunnen winnen. Het antwoord is beslist: neen", aldus de Standaard, de gevoelens van het allergrootste deel van de publieke opinie vertolkend. PARIJS, 10 april (Rtr.) Prinses Irene wilde gisteravond geen commen taar geven op de weigering van de Ne derlandse regering, verantwoorde lijkheid te dragen voor haar woorden en daden „wegens herhaalde onjuiste uit leg van haar vorige verklaringen", zo heeft de zuster van Don Carlos, prin ses Lobkowicz, gisteravond uit haar naam meegedeeld. Prinses Irene verblijft ten huize van prinses Lobkowicz. Deze zei dat zij het doelloos vindt nog meer commentaar te geven over de tegenstellingen, die door haar huwelijksplannen zijn ont staan. Prinses Irene bracht gisteren een bezoek aan mode-ontwerper Pierre Balmain, naar men vermoedt om haar bruidskleed te bestellen. Het was de eerste maai dat de prin ses zich op straat begat sinds haar aankomst woensdag. Op haar tocht naar het modehuis was zfl in gezel schap van twee lijfwachten. Een woord voerder van de familie Bourbon Par ma verklaarde desgevraagd dat om trent plaats en tijdstip van het huwe- isluit is ljjk nog geen besh is genomen. MADRID Een Carlistische woord voerder zei hier gisteravond dat Don Carlos, die uit Parijs in Madrid is aan gekomen, „niet om speciale redenen" is gekomen maar een paar dagen thuis wil doorbrengen. Hij verklaarde dat de verloving met de prinses „een echte romance" is zon der politieke aspecten. De woordvoer der zei dat de Spaanse regering nu overweegt of Don Carlos als Spaans onderdaan kan worden erkend. tr Na afloop van het voorbereidend ge sprek van gisteravond met de stakings leiders drukte premier Lefèvre de wens uit dat voortaan wat minder commu- niqué's en commentaren zouden worden uitgegeven door de bij het conflict be trokken partijen. Ongetwijfeld een wijs verzoek: naar het oordeel van vele waarnemers werd de sfeer de jongste weken inderdaad maar al te vaak ver troebeld en vergiftigd door onbezonnen uitspraken en absurde dreigementen. Vooral de dokters hebben voor en tij dens de staking slechts zelden getoond verantwoordelijke gesprekspartners te zijn. Een ontspanning wordt thans slechts mogelijk geacht indien zij afstand kun nen doen van een bepaalde geestesge steldheid. Zoals een andere Belgische krant terecht schreef menen nog te veel artsen dat zij een strijd kunnen aan binden tegen het gezag. Indien een der gelijke mentaliteit niet verdwijnt, is ui teraard geen enkele overeenkomst nog mogelijk. Als een ander element van ontspan ning op het stakingsfront kan men de gisteren door de raadkamer bij de recht bank van Turnhout genomen beslissing beschouwen de twee een paar dagen geleden in Tongeiioo gearresteerde ge neesheren in vrijheid te stellen. Het onderzoek zal echter worden voortge zet. MEXICO-CITY, 10 april De tweede dag van het bezoek van koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Bea trix is gisteren begonnen met een krans- legging bij de voet van het monument ter herinnering aan de Mexicaanse re volutie. Bij deze plechtigheid waren ook president Lopez Mateos, diens echtge note en dochter aanwezig. Vervolgens brachten koningin Julia na en prinses Beatrix samen met me vrouw Mateos en haar dochter Avecita een bezoek aan een kindertehuis in de Mexicaanse hoofdstad. Uitvoerig liet de vorstin zich hier inlichten over de doel stellingen van dit tehuis. De bezichti ging, die twee uur duurde, werd beslo ten met kinderzang. Tijdens een hierna gehouden plech tige bijeenkomst in de raadzaal van het stadhuis van de hoofdstad werd onze vorstin uitgeroepen tot erebur geres. Burgemeester Uruchurtu over handigde de koningin hierbij een oor konde en de sleutel van de stad. Het Nederlandse gezelschap gebruik te de lunch in de presidentiele ambts woning. Aan deze lunch hield koningin Juliana een toespraak waarin zij haar dankbaarheid uitsprak voor de harte lijkheid waarmee zij, haar man en haar dochter in Mexico waren ontvangen. Zij verklaarde verheugd te zijn over de steeds nauwer wordende economi sche betrekkingen tussen Nederland en Mexico. „In ons beider landen leeft de hechte overtuiging, dat slechts in vrij heid mens, staat en wereld de in hem sluimerende mogelijkheden tot le ven kunnen zien gebracht," aldus de vorstin, die, aan net slot van haar rede tn het Spaans een heildronk uitbracht op het welzijn van de presidentiële fa milie en het gehele volk van Mexico. Na de lunch begaven de gasten zich naar het antropologisch museum in de hoofdstad, waar men de talrijke over blijfselen van de cultuur der Azteken, waarvan de Mexicanen afstammen, be wonderde. De koninklijke gasten nebben giste ren het Mexicaanse presidentiële paar geschenken aangeboden. De president kreeg een Nederlandse klok met caril lon, bestemd voor zijn werkkamer, zijn echtgenote een kristallen vaas, terwijl de presidentsdochter een houten juwe- lendoos ontving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1