MOORD IN AMSTERDAMSE BOS Dertig jaar celstraf voor moordenaars Bruno Colombo Beide daders even schuldig Wat weet de van tafel zilver? geacht voor uwsen AFLUVIT ROMEINSE GEVANGENEN JUICHEN DE PAUS TOE DAGPUZZLE Verzameling van honderden gave tanden en kiezen Haarlemse arts liet in woning onbevoegd tandheelkunde uitoefenen Officier eist fikse boete KREYMBORG Blazers te kust en te keur.' Schous WEEKENDER KREYMBORG van duivenboden nü ©,95 Kleuter overreden Bezoek even ontroerend als dat van Joannes XXIII Jk heb voor allemaal sigaretten meegebracht99 .1 Combinatiekleding voor vrouwen rond de 20 Baby overleden na te hard stoken kachel Ja, ook U Bloedspatten Thans geen verhoging AOW-uitkeringen VRIJDAG 10 APRIL 1964 PAGINA 5 Weet, persoonlijk adviseur gemakkelijk, vooral niet te keurig MEUWSEN SPEELT HET KLAAR... in zijn collectie kostuums zakelijkheid en sportiviteit zéér harmonisch te com bineren. v.a. 179,50 kunt verkouden worden. (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 10 april De paus heeft gisteren (zoals in een ge deelte van onze oplaag toen reeds gemeld) een bezoek van meer dan twee uren gebracht aan de grote Romeinse gevangenis Re gina Coeli. Het bezoek heeft op allen en niet het minst op de paus zelf een grote, bijna overwel digende indruk gemaakt. m immmmmmm De Paus tijdens de preek, welke hij hield in de Romeinse Regina Coeli-gevangenis, waar hij ook de Mis heeft opgedragen. kroonkarpetten dessokarpetten brink- en campinokarpetten 1 T" Er i s k 4 u U i r *Z// (Advertentie) «Jat een Nederlands bestek een prijs won In Milaan. Hij weet «lua prijs en ont werp mogelijkheden te scheppen die variëren van zeer exclusief tot gang baar en goed. Hij weet dat men tafel- silverlp alle rust tnoet^Tespreken en bekijken. Hij weet wat de etiquette eist, wat men het best als cadeau geeft en hoe men over langere tijd een cassette kan opbouwen. De juwelier weet er alles van. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 10 april Na zes uur ver gaderen in de raadskamer heeft het Assisenhof te Rome gisteravond de twee moordenaars van de Italiaanse zar kenman Bruno Colombo ieder tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Openbaar Ministerie had zowel tegen de vijfendertigjarige horlogemaker Ser gio Squazzardo als tegen de vieren twintigjarige student Enrico Frisco le venslang geëist, omdat zij in 1961 in Nederland tezamen en welvoorbereid hun landgenoot doodden om hem te be roven. Squazzardo is een typische misluk keling, die uit compensatie de stoere jongen wilde uithangen, zich uitgaf voor een smokkelaar en als een ge vaarlijke gangster rondliep met een pistool, vooral om daarmee zijn vrienden en vriendinnetjes te impo neren. Prisco, een universiteitsstudent van gegoede huize, noemde het O.M. de vertegenwoordiger van de ergste jeugd, die momenteel bestaat, hij deed niets, moest geld hebben voor zijn dolce vita, auto, meisjes, feesten, reizen naar het buitenland. Hij was reeds een expert geworden in het zich verschaffen van geld. Beiden „een perfect stel misdadigers, die elkaar terstond begrepen", hingen in Am sterdam rond in lokalen, die een ver zamelplaats waren van luilakken. Deze zijn het die de naam hunner hard werkende en sparende Italiaanse stad genoten verpesten. „Als u zoudt ver geten", aldus de openbare aanklager, dr. Pedote, tot de rechters, „dat deze twee Italianen koelbloedige misdadi gers zijn, dan pleegt u verraad aan de wil van het volk." Squazzardo en Prisco hadden in no vember 1961 de Milanese schoenfabri kant Bruno Colombo te Amsterdam in de Milanobar ontmoet en Lokken met hem op. Toen zij ontdekten dat Colombo veel geld bij zich had, zijn zij begonnen plannen te maken, dat geld toe te eige nen. Terstond hebben zij gefantaseerd over moord. Toen Colombo onver wachts vertelde dat hq zou vertrekken, moesten zij hun plannen verhaasten en de fantasie werd ernst. Zij drongen te gen Colombo's wil in de avond van de elfde november aan op een ommetje in een witte Alfa Romeo en Colombo gaf tenslotte toe. Buiten Amsterdam hebben zij hem in de wagen doodge schoten. Squazzardo loste het schot. Prisco stelde voor om de dode over zijn gezicht te rijden om dat onherken baar te maken, maar tenslotte hebben zij het lijk in de kofferruimte geborgen na eerst het geld en de papieren geno men te hebben. De volgende nacht heb ben zij het toen geheel ontkleedde li chaam begraven ergens in het Amster damse Bos. De kleren werden in een koffer naar Rome gestuurd. Het is Colombo's broer Italo ge weest, die ongerust begon te worden toen Bruno volgens afspraak de 19e november niet in Milaan terug was. De 22ste waarschuwde hij de poli tie. Italo zelf is ook op onderzoek uit gegaan. Het spoor van zijn broer ein digde in Amsterdam.. Met een foto ging hij de gelegenheden af, waar Italianen elkaar treffen. In de Mila- no-bar kreeg hij beet. Hij -vroeg toe vallig Squazzardo, die er weer rond hing, of hij de man van de foto kende. Deze zei van niet, maar spoedig be weerden anderen, onder andere het personeel, heel wat anders. Italo's argwaan was opgewekt. Hij kwam achter de naam en het adres van Colombo's vriendin en deze wist kost bare aanwijzingen te geven. Tenslot te bracht de houder van het hotel, waar Squazzardo en Prisco gelogeerd hadden aan het licht, dat zij in de nacht van 13 op 14 november erg bemodderd waren thuisgekomen, en de badkamer dermate vuil hadden iimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zeventien procent van alle confec- tie-kopende dames zijn vrouwen tussen de vijftien en vijfentwin tig jaar en zü besteden per jaar gemiddeld tweehonderdvijftig gulden aan kleding; een niet te versmaden groep dus voor de confectiefabrikan- ten. Het Amsterdamse confectiebedrijf „Bobbie Brooks", waarvan de oor sprong in Amerika ligt, bestaat een Jaar en dit bedrijf heeft zich geduren de dit jaar en gedurende de vijfentwin tig jaar, dat het in Amerika bestaat, speciaal bezig gehouden met deze groep vrouwen, die kapitaalkrachtiger zijn dan de teenagers. In de warenhuizen wil men specia le afdelingen voor hen creëren, wat ih Frankrijk en België al bq enkele Warenhuizen bestaat. De „Bobbie Brook''-broeken, rokken, blouses, jas jes en jurken zijn bijzonder geschikt °m één afdeling te vormen, want zij 2Ün gemaakt in series, waarvan alle onderdelen een basiskleur hebben zo dat al die onderdelen met elkaar zijn te combineren: een blouse kan gedra gen worden bij een rok, maar ook bq een lange broek of een short en er over kan weer een jasje, dat met het rokje een pakje vormt. In verschillen de grote zaken in Nederland wordt deze combinatiekleding verkocht, die deze zomer in het teken van het cow- boy-achtige zal staan. De shorts heb ben over het algemeen vrij lange pij pen en evenals de heupbroeken een voorsluiting. De stoffen zijn katoen en denim en de kleine collectie gaf het idee van gemakkelijke, vooral niet te „keurige" zomerkleding. ■iiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiilililliiililllliiillllliiiililllili ARNHEM, 10 april Door te hard stoken van een kachel in de kamer is de zes maanden oude Anita Klein al hier overleden. De moeder had de ka chel opengezet in de veronderstelling, dat deze zou uitgaan. DOESBURG, 10 april Het drieja rig zoontje van de heer Jansen alhier is gistermiddag op de markt onder een vrachtauto geraakt en gedood. De be stuurder wilde met zijn met kratten be laden wagen wegrijden maar moest om de bocht te kunnen nemen achteruit rijden. Hij zag daarbij het jongetje niet dat in een onbewaakt ogenblik het huis was uitgelopen. Het kind kwam onder een der wielen terecht en was op slag dood. gemaakt, dat de andere gasten er over geklaagd hadden. Deze ge gevens, door Italo aan de politie me degedeeld, en hetgeen de recherche gevonden had, leidde tot de aanhou ding van Squazzardo en Prisco, die in tussen reeds enkele weken in Rome was. Het gevoerde proces is niet zeer span nend geweest. Beide beklaagden beken den, maar hebben ijverig gepoogd el kaar te beschuldigen de auctor intellec tualis en de hoofddader te zijn geweest. Van de vijftien opgeroepen getuigen uit Nederland is er slechts een versche nen. De anderen wilden of konden zich een reis en verblijf in Rome niet ver oorloven, want de vastgestelde vergoe ding was 500 lire per dag en daar kan men juist een paar belegde broodjes en een kopje koffie voor kopen. De recht zaak heeft achttien dagen geduurd. Openbaar Ministerie en rechters hebben het aanbod van 12 miljoen lire schade vergoeding van Prisco aan de familie Colombo nutteloos geacht. Men stuit hier op een in onze ogen zeer vreemde en bovendien feitelijk tot klassejustitie leidende bepaling in Ita lië, dat een schadevergoeding in straf zaken een vermindering van de straf meebrengt. De verdediging heeft zich, behalve het naar voren brengen van ar gumenten inzake het hoofddaderschap beperkt tot het blootleggen van de voor geschiedenis der beklaagden. Van hun zieke mentaliteit, Squazzardo's tegen slagen hij was reeds op zestien jaar in de gevangenis, heeft daar weinig goeds geleerd, is «liet opgevangen en verloor telkens zijn werk als zijn ver leden bekend werd. De rechtbank acht te beiden even schuldig, stelde de voor opgezette bedoeling en voorbereiding van de roofmoord vast, maar rekening houdende met hetgeen de verdediging naar voren had gebracht luidde het vonnis: dertig jaar. (Advertentie) u kunt uitstekend terecht bij 19 FILIALEN HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 32, TELEF. 13440. Advertentie En wat doet U dan? Loopt U ge woon door? Gaat U direct naar bed? Of slikt U iets? Natuurlijk slikt U iets. Maar het is van 't grootste be lang wat U slikt. Afluvit is een modem middel tegen verkoudheid en griep. Het verhoogt Uw weerstand en bevordert het her stel als U reeds ziek bent. Bovendien is Afluvit een van de allersnelste middelen die er bestaan: twee dra gees slikken en over een uur is U een ander mensl Afluvit is alom verkrijgbaar in plastic flacons met 20 dragees. De Heilige Vader kwam te 8.30 uur aan. Hij werd door een groot gezel schap ontvangen, onder wie de minis ter van justitie, gevangenisaalmoeze niers en afgevaardigden van tal van colleges em instellingen op het gebied der rechtsbedeling. De Paus heeft met hen gesproken over het wel en wee van de gevangenen en over de hoge ver antwoordelijkheid en zware verplichtin gen van zijn toehoorders. Daarna be trad hq de eigenlijke gevangenis onder een oorverdovend applaus en geroep der gedetineerden. De Paus was duide lijk ontroerd. In het midden onder de koepel was een altaar opgesteld. Voor dat de Paus begon met de Mis, las een jonge gevangene met heldere stem een dankbetuiging voor, dat Paulus VI even als zijn voorganger naar hen had willen komen. De Paus liet de gevangene bij zich komen en omhelsde hem typisch Italiaans verschillende malen. Toen werden hem geschenken aangeboden die de bewoners van Regina Coeli zelf vervaardigd hadden: een bidstoel van ingelegd hout en bekleed met groen flu weel, een album, waarin gevangenen van alle afdelingen een gedachte ge schreven hadden, alles tezamen een roe rend stukje huisvlijt. Vier gevangenen hebben voor de Paus de mis gediend. Na het Evan gelie sprak de Paus langzaam: „Ik zou willen dat ieder uwer mqn groet als persoonlijk aan hem gericht be schouwt. Ik ben gekomen om u mijn sympathie en genegenheid te geven." De Paus sprak slechts in de ik-vorm. „Ik doe mijn best een goed woord tot u te zeggen, maar op dit moment maken woorden zo weinig uit. En ik wil onder die woorden vooral niet mijn groot verdriet verbergen, dat ik niets voor u kan doen. Gq wilt welzijn, rechtvaardigheid, vrijheid en ik voel mq onmachtig." Paulus VI heeft niet die gemakkelijke en overrompelende toenadering tot de -Ut: mensen als de goede paus Jan. Zqn aard is strak. Maar één keer in het Heilige Land en thans in de gevangenis viel deze remming van hem af. Hq sprak recht tot aller hoofden en harten. „Ik ben hierheen gekomen, omdat ik gestuurd ben. Wie stuurde mij? Onze heer Jezus Christus, ik ben er gelukkig mee. En de Heer heeft mij ogen gege ven om in de diepte te zien, om in trans parant uw zielen, uw leven te zien. Ik zie dat ieder uwer een menselijk hart heeft en de mogelijkheid om immens veel goed te doen. Als ooit de gedachte in u opkomt: niemand houdt van me, allemaal sluiten ze me uit om wat ik gedaan heb, dan kijk ik u aan met grote achting, ik ontdek in u het beeld Gods. Het is juist uw ongeluk, die mij de reden gaf om naar u toe te komen en neer te knielen, omdat u waard bent gered te worden en bemind. Er bestaat een woord van unieke schoonheid en kracht, het woord hoop. Eén enkele zon de kunt u maar bedrijven, de wan hoop." Aan vijfhonderd gevangenen reikte de Paus de communie uit. Als aandenken aan zijn bezoek liet hij de miskelk en de pateen die hq tijdens de mis gebruik te achter in Regina Coeli. Na de Heilige Dienst zei de Paus onverwacht: „Ik heb sigaretten voor allemaal meege bracht en een paasduif" (een soort Ita liaans paasbrood in de vorm van een besuikerde duif). Toen is Paulus VI de gehele gevangenis rondgegaan om ie der de hand te drukken en met ieder een afzonderlijk te spreken. Het was ver over de gedachte tijd, dat de Heilige Vader terugkeerde in het Vaticaan. (Advertentie) de nieuwste collectie steeds uit voorraad leverbaar. gedempte oude gracht 108-110 telef. 16657 - 17165 kruisstraat 22 - telef. 17206 MAGISCHE VIERKANTEN 2 2 10 11 1 10 I 11 12 8 1) IS ts i IS 16 Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1. verlichtingsartikel: 2. wisselborgtocht: 3. tijding; 4. plaats; 5. deel van het hoofd; 6. kleurstof: 7. wreed heerser; 8. lekkernij; 9. stuurs; 10. Immer; 11. plaats in Letland: 12. dierenverblijf; 13. karwei; 14. muziekin strument; 15. melkklier; 16 halmen van gedorst koren. Oplossing van 9 april. HORIZONTAAL; 1. trog, Parma; 2. have zate; 3. ademen, kei; 4. benzine, ls; 5. or, electie; 6. reine, list; 7. snede, raar; 8. yb, stage; 9. palisade; 10. pal, menens; 11. ele ment, TL. VERTIKAAL: 1. Thabor. eppe; 2 raderen, aal; 3. oven, idylle; 4 gemzen, bi; 5. zeiler, SME; 6. panne. Assen; 7. kaste, eclatant; 8. rek, tirade; 9. Elis, Gent; 10 anisette, s.l. (Advertentie) Elke OLVEH oolis is winstdelend HAARLEM, 10 april In juli van het vorige jaar hebben enkele Haarlem se politieambtenaren in gezelschap van de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid, de heer A. Piro, en de geneeskundig inspecteur voor de Tandheelkunde in ons land, de heer J. W. Feitsma, een inval gedaan in de wo ning van de 66-jarige Haarlemse arts G. D. van der W., waar op onbevoegde wijze de tandheelkunde werd uitgeoe fend. In de woning van de arts werden al gedurende enkele jaren van patiënten onder narcose tanden getrokken. De pa tiënten waren gerekwireerd door een tandheelkundig instituut in Haarlem, waarvan de 43-jarige Haarlemse tand- technlcus v. d. P. en de 48-jarige Rotter damse fabrikant F. de eigenaars waren. Ten behoeve van zijn praktijken maakte het instituut gebruik van antwoordkaar ten en andere propaganda-materiaal, dat in het gehele land verspreid werd. Zo wel tegen de arts als de tandtechnicus werd proces verbaal opgemaakt. Giste ren stond de arts in hoger beroep te recht voor de Haarlemse rechtbank. Hem was zowel overtreding van artikel 2 van de wet op de tandheelkundige inrich tingen ten laste gelegd hetgeen bete kent, dat hij niet op de voorgeschreven wijze mededeling had gedaan van de uitoefening van de tandheelkunde aan de geneeskundige inspecteur voor de Volksgezondheid als overtreding van artikel 4, dat wil zeggen: het als arts verbonden zijn aan een instituut, waar voor reklame gemaakt wordt. De tand technicus is door de kantonrechter ver oordeeld wegens het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde, maar is niet in hoger beroep gegaan. De officier van Justitie eiste in tweede instantie tegen de Haarlemse arts tweemaal duizend gulden boete. Het Haarlemse instituut genoot grote bekendheid- Niet alleen in ons land, maar ook ver daar buiten. Er kwamen zelfs patiënten uit Canada, Amerika en Austra lië. Degenen, die zich voor een behan deling door de Haarlemse arts schrifte lijk op hadden gegeven, werden voor zover zij in de nabijheid van Haarlem woonden eerst door de tandtechnicus en de fabrikant thuis bezocht. Er werden dan gipsafdrukken gemaakt van het ge- bid van de toekomstige patiënt. Enkele weken later werden de patiënten met een auto naar de woning van de Haarlemse arts gebracht, waar de arts hen een in jectie toediende. De tandtechnicus ex traheerde in de meeste gevallen. Dat werd echter tegengesproken door de arts, die er op wees, dat hij ?elf altijd de ex tracties verrichtte. In een enkel geval was het wel voorgekomen, dat de tand technicus moest bijspringen. Maar dat behoorde tot de uitzonderingen. De recht bank betwijfelde deze verklaring, te meer daar het de patiënten was opge vallen, dat wanneer zij uit hun narcose ontwaakten meestal de tandtechnicus met bebloed schort naast zich vonden staan. Tijdens de inval werden in de badkamer twee vrouwelijke patiënten aangetroffen, die nog niet waren bijge komen en van boven tot onder onder het bloed zaten. Degenen, die zich onder behandeling van de Haarlemse arts hadden gesteld, waren over het algemeen niet erg over de gang van zaken te spreken. De be handeling ging gepaard met veel pijn. Dat kwam dikwijls doordat de narcose niet helemaal naar wens werkte. De 34- jarige PTT-ambtenaar Z. uit Alkmaar, die zich door een collega had laten over reden om zich voor behandeling in ver binding te stellen met de Haarlemse arts, vond de behandeling gewoonweg een fiasco. „Ik was in elf minuten bijna dertig kiezen en tanden kwijt. Het deed enorme pijn. Na de behandeling bleken de brokstukken nog in mijn kaak te zitten. Het was een ware ravage". De Alkmaarder, die zijn geld had terug gevraagd, had zich enkele dagen na zijn fatale bezoek aan Haarlem moeten ver voegen bij een tandheelkundig chirurg in Utrecht. Daar stond hij tijdens een praktijkcollege in de universiteitskliniek als „model". Volgens de PTT-ambtenaar had tijdens de behandeling ook de bloed drukmeter niet goed gefunctioneerd. tegenspraak met de verklaring van de arts, dat hij zijn patiënten van te voren onderzocht of extractie wel nodig was. De rechtbank verbaasde zich bovendien bijzonder over de grote verzameling ga ve tanden en kiezen, die de arts bij honderden in potten had opgeslagen. Studenten zouden er veel belangstelling voor hebben gehad. De arts, die er ook een gewone prak tijk op na houdt, behandelde per week een vijftal patiënten tandheelkundig. Per patiënt kreeg hij van de eigenaren van het instituut ongeveer vijftig gulden. Hij zou niet hebben geweten, dat hij een en ander had moeten meedelen aan de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid. Evenmin zou hij heb ben geweten, dat hij verbonden was ge weest aan een instituut, waar reklame voor gemaakt werd. Zo zou hij niets hebben afgeweten van het propaganda materiaal en de folders, die her en der verspreid werden. Ook dat de patiënten als extra-service per auto werden gehaald en gebracht bleek geheel nieuw voor hem te zijn. De verdedigster, mr. Scheltens-Charbo, was tevens de mening toegedaan, dat de arts onbekend moet zijn geweest met het feit, dat hij voor een instituut, waar voor reklame gemaakt werd, had ge werkt. Bovendien voerde zij aan, dat een arts niet mag worden verweten, dat hij niet alle bepalingen van de wet op de tandheelkundige inrichtingen kent. Op deze gronden vroeg zij voor haar cliënt ontslag van rechtsvervolging. Over veertien dagen uitspraak. (Advertentie) Ook de heer Feitsma, geneeskundig inspecteur voor de tandheelkunde, was de dillettantische werkmethode in de wo ning van de arts opgevallen. Hij zei zich bijvoorbeeld buitengewoon te hebben verbaasd over de enorme hoeveelheden bloed, die de patiënten tijdens de behan deling kwijtraakten. De bloedspatten zaten op de muren. Ook zouden er ele menten getrokken zijn, die nog helemaal gaaf waren. Daar kan een vrouw uit Ca nada over meepraten, die met kiespijn naar de Haarlemse arts was gekomen en haar overigens praktisch gaaf ge bit in enkele minuten tijds was kwijt geraakt. Een en ander was wel zeer in (Advertentie) Vlotte, leuke blazertjes voor uw spruiten te kust en te keur...en inde kleur die hun goed staat. Keuze uit blauw, koren, rood en grijs. Enkel- rij- en dubbelrij-modelletjes. Komt u samen eens kijken in Schous Kinderland. Voor uw bij-de-handjes een feest op zich zelf. En de prij zen... feestelijk-voordelig voor u! Sportlef shirt In no-lron, 4 kleuren. Ook in de broek tedragen leeftijd 8 jaar kleine stijging per maat Alleen geldig 11 april GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Oude Groenmarkt 14-16 Achter de oude St. Bavo HAARLEM Telefoon 02500-11266 DEN HAAG, 10 april Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksge zondheid) deelt in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kanier- lid Suurhoff (PvdA) over de AOW-uit keringen mee, dat er naar zijn mening geen aanleiding bestaat, in afwachting van de optrekking van de AOW-uitke ringen tot een sociaal minimum, thans reeds maatregelen tot verhoging van deze uitkeringen te nemen. De bewindsman wqst erop, dat het in de AOW neergelegde systeem voor aanpassing van de pensioenen aan de algemene welvaart zodanig is, dat de pensioenbedragen de loonontwikkeling met enige vertraging volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 5