Contact regering en artsen nog zonder resultaat Hoop op akkoord voor het weekeinde niet vervuld He grootste conferentie die ooit voor niets is gehouden Gevechten in Zuid-Celebes KONINGIN BEZOEKT RUÏNES Labour-hegemonieondanks instelling van raad voor groot-Londen TYPENDE HOND VOOR TOETSENBORD Fins meisje krijgt haar „tien" terug Vliegtuigmonteur Theo van Eijck uit Libië terug Om wille van zijn vrouw Vrachtauto grijpt spelende kleuters Vissersschepen bij opsporing olie in zeebodem Opklaringen na mist België tot na middernacht in grote spanning Staatssecretaris over Ned. Opera Moordenaars van Bruno Colombo in hoger beroep Een dode en gewonde CHRISTIAANSE Hoger beroep Haagse moordzaken Oud-chef staf voor studiereis naar V.S. EXTRA TRAMS EN BUSSEN ZATERDAG 11 APRIL 1964 88ste JAARGANG No. 31714 mwtéjÈm U KUNT TOCH REKENEN 20% KORTING KEYSER LORENTZPLEIN 25 N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN VERBOUWINGSUITVERKOOP Brussel, 11 april (a.n.p.) Belgische regering is er van nacht niet in geslaagd met de ge neesheren overeenstemming te be reiken over het beëindigen van de reeds tien dagen durende artsen staking. DJAKARTA, 10 april. (Reu ter) Een militaire woordvoer der in de Indonesische hoofdstad heeft vandaag bekendgemaakt dat in het zuiden van Celebes he vige gevechten aan de gang zijn, waarbij Indonesische regerings strijdkrachten een gewapende opstand pogen neer te slaan. Koningin Juliana maakte, tijdens haar staatsbezoek aan Mexico, een trip naar de oude ruines en pyramiden van Theothucan. Zij wordt vergezeld door de echtge note van de president, mevrouw Lopez Mateos, in het midden op de foto. De Italiaanse schrijfster Elisabeth Mann-Borghese uit Florence dic teert haar hond „Arli", die het gesproken woord keurig uit typt. Volgens de schrijfster is de hond hier speciaal op afgericht. De schrijfmachine is uitgerust met een echt honds toetsenbord. Theo van Eyck verlaat, begeleid door een wachtmeester van de marechaussee het vliegtuig, dat hem van de vrijheid in Libië bracht naar de arrestatie in Nederland. Bartljorisstraat 5 - Haarlem w/fomA W"»"' ADVISEUR VOOR HERENKLEDING voor al uw stoomgoederen. mits gebracht en gehaald. NAALDWIJK, 11 april Gistermid dag zijn het zesjarig dochtertje en het vierjarig zoontje van de tuinder Hane- maayer alhier op de Maasdijk door een vrachtauto gegrepen. Het meisje was op slag dood, het jongetje werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Delft overgebracht. De kinderen waren plot seling de dijk overgestoken, waardoor de bestuurder van de vrachtwagen, niet tjjdig meer kon remmen. DINTELOORD Op de Gastelsedqk west in Stampersgast is gistermiddag, het tweejarig meisje, D. v. Eekelen, onder 'e achterwielen van een zware vrachtwagen terechtgekomen en op slag gedood. Het meisje was met en kele vriendinnetjes in de linker gras berm aan het spelen en stak plotseling bij het passeren van de vrachtwagen de weg over. IJMÜIDEN, 11 april De treiler Emma IJM 5 van de visserij-maatschap- pij Marezaten te Mmuiden zal de eer ste vijf maanden niet deelnemen aan de visserij. Het schip gaat in charter varen voor een onderzoekteam van oliemaatschappijen en wordt ingezet bij het seismografisch onderzoek van de Noordzee. De Emma is al voor dit doel ingericht en gaat maandag naar zee. Een deel van de oude bemanning blijft op het schip. Bij het zoeken ïaar olie en/of aardgas worden zeer veel schepen ingezet. Men acht het dan ook in IJmuiden niet uit gesloten, dat meerdere vissersvaartui gen voor de olie-race zullen worden aan getrokken, vooral, omdat voor de grote re schepen een slappe tijd in de visse rij aanbreekt. Lange H< Telefoon Lange Herenstr 36-3X Haarlem Telefoon 14371 DEN HAAG, 11 april De officier van justitie, jhr. mr. W. Chr. J. M. van der Poll, die van de rechtbank vonnis sen in twee moordzaken, waarbij sier inwoners alhier werden veroordeeld, in hoger beroep was gegaan, heeft alleen in de zaak tegen de exploitant van een cafetaria dit beroep gehandhaafd. Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 11 april Vrijdag is het een mooie lentedag geworden met tem peraturen van 12 tot 15 graden, in Brabant 17 en in Limburg 18 graden. Bij een zwakke wind tussen zuidwest en west drijven van de Noordzee nu en dan nog wat koude mistvelden bin nen Het weekeinde blijft op de meeste plaatsen droog met in de middag zon nige perioden en een temperatuur in de kustprovincies van 9 tot 12 graden en in het binnenland 13 tot 16 graden. ZONDAG Zon: 5.50—19.32 Maan: 6.21—19.30 MAANDAG Zon: 5.4819.34 Maan: 6.4220.56 Na een vergadering, die gistermid dag om half vjjf op het conferentie oord Hertoginnedal aan de rand van Brussel was begonnen en kort na mid dernacht eindigde, werd slechts mee gedeeld, dat het overleg zaterdagmid dag zou worden voortgezet. Terwijl de artsendelegatie weigerde mededelingen te doen over het verloop van de be sprekingen, herhaalde de Belgische mi nister van binnenlandse zaken, Arthur Gilson, dat hij „nogal optimistisch" JJ'as gestemd en begin volgende week het einde van de staking verwachtte. Premier Lefèvre, die de ministerië- delegatie leidde, verklaarde echter ..noch optimistisch, nog pessimistisch" te zijn. De artsen legden geen enkele ver klaring af. Op de vraag wat zij dach ten over de mededeling van minis ter Gilson zeiden zij „deze niet te hebben gehoord." De vergadering van gisteravond was de tweede, sinds de Belgische regering donderdag besloot „contact" op te ne men om de mogelijkheden na te gaan van een hervatting der onderhandelin- fen die in de nacht van 1 april afge- roken werden omdat geen overeen- Pitïï.ming over de eisen van de Eel- haif Üi.arts?n k°n worden bereikt. Om gedureódoncï?^bra!{ men de conferentie Hadden lez^'L kwartier. De artsen deze pauze verzocht teneinde Do conferentie van de Verenigde naties in Genève heeft de naam ongehoord veel tijd en geld te verkwisten. De gemiddelde uitga ven worden op 200.000,- per dag ge schat. Ongeveer 2000 ministers van han del, ambtenaren en andere overheids functionarissen uit 120 landen wonen de ze internationale vergadering over han del en ontwikkeling bij. Velen van hen blijven tot de sluiting op 15 juni in Zwitserland. Aan onkosten, hotels en restaurantrekeningen is al meer dan 2.500.000,- opgegaan. De deelnemers (met alle mogelijke huidskleuren) rijden in de mooiste limousines, logeren in dure hotels en vermaken zich op tot üi de nacht durende feestjes. De honderd ministers die op de V.N.- Conferentie spreken, beschrijven un aniem dat de mensen in het geïndustria liseerde Europa. Amerika en enkele an dere landen beter af zijn dan de meer derheid van Afrikaanse en Aziatische landen. Maar frisse, nieuwe suggesties komen op dit soort bijeenkomsten zel den voor en over de kloof tussen de tóke en de arme landen van de we reld wordt het stilzwijgen bewaard. Want iedere delegatie is immers al voorzien *an een dik pak documentatiemateriaal dat de afgelopen twee jaar verzameld tverd. Met deze papieren zijn de beste ka ders van de grootste hotels en de villa's ?an het meer van Genève (die voor de tijdsduur van de conferentie ge duurd zjjn) volgestopt. Experts beweren dat deze V.N. con ventie, die op initiatief van Rusland °t stand is gekomen, bedoeld is als aanval op de handelsovereenkom sten tussen de vrije naties. Op Zwit- farland na, valt er voor geen enkel iand uit deze Bijeenkomst voordeel te oehalen. De ontvangsten van hotelei genaren en villaverhuurders worden tot .a't juni op het duizelingwekkende be- urag van twintig miljoen gulden ge- chat. De Amerikanen noemen het de .grootste conferentie die ooit voor mets gehouden". Achter de schermen wakkeren de munistische landen de moeilijkhe- ™en aan over de boycot van Rood-China ia Post"Duitsiand. De Afro-Aziatische nden kibbelen voortdurend over Zuid- B a*3' Er zijn vijf comité's opgericht té»l i® kandelsproblemen van de ach- "gebleven landen te onderzoeken, „.aar de eerste de beste samenkomst, me °,ver de prijzen van grondstoffen nie^f Kaan, leed al schipbreuk omdat Is v'aud genegen was te spreken. Het Ie t?eds nu te voorzien, dat de confe- iur k fa.' eindigen met een serie vro- .u'ten en de afspraak elkaar over le Jaren weer te ontmoeten. zich te kunnen beraden. Voordat de conferentie begon werd algemeen verwacht dat na afloop daar van het einde van de staking zou wor den afgekondigd. Voedsel aan deze veronderstelling werd onder meer gege ven door minister Gilson, die bij zijn aankomst in het conferentieoord zei, dat men voor het begin van de volgen de week het einde van de tien dagen oude staking mocht verwachten. Hoe groot het belang is, dat men in België aan de besprekingen hecht blijkt wel uit het feit dat de Belgische radio zijn uitzendingen na het gewoonlijke sluitingsuur, om middernacht, voort zette. VALKENBURG, XI april Een van de leiders van de Belgische artsensta king, dokter Malfliet, voorzitter van het nationaal comité van huisartsen in België, tevens vice-voorzitter van de syndicale artsenkamer in Brussel heeft gisteren een bezoek gebracht aan de alhier verblijvende stakende geneeshe ren. Bij deze gelegenheid stond dokter Malfliet een vraaggesprek voor de Re gionale Omroep Zuid toe, waarin hij nader inging op de motieven, welke de Belgische geneesheren hebben be wogen om tot staking over te gaan. Voorop stelde deze arts, dat ook me dici, wanneer het om hogere principes gaat, niet alleen het recht, maar ook de plicht hebben om te staken. Dokter Malfliet bestreed de bewe ring, dat de dokters in België alleen maar en primair om meer salaris sta ken aldus: „al vijftien jaar lang zijn de artsenhonoraria op hetzelfde peil blijven staan, al vijftien jaar liggen deze salarissen achter, maar nooit heeft één arts om deze reden ge staakt". Nu de artsen dit wel doen, gaat het om hoge etische motieven, De wet Le- burton vormt namelijk een bedreiging van de geneeskunde en tegelijkertijd van de patiënt. Zij tast het beroeps geheim in ernstige mate aan, omdat zij een controledienst introduceert, wel ke de artsen kan verplichten om aan derden inzage te verschaffen in de me dische dossiers. DEN HAAG, 11 april De vroegere chef van de generale staf, luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake, gaat zeer binnenkort een reis maken naar Amerika en Canada. Hij zal daar verschillende opleidingsinstituten van de Amerikaanse en Canadese strijd krachten bezoeken, zoals Westpoint, Co lorado Springs en Kingston. De gene raal maakt de reis op uitnodiging van de Amerikaanse autoriteiten. De Indonesische woordvoerder kolo nel Ibnoe Soebroto heeft verder mede gedeeld, dat Indonesische militaire vliegtuigen de opstandelingen, ongeveer 3000 man sterk, bestoken. De strijd speelt zich voornamelijk af in de buurt van de plaats Pinrang ten noorden van Makassar die een bevolking heeft van 8.000 zielen. De gevechten zijn zondag begonnen, nadat twee Indonesische of ficieren en enkele manschappen in een hinderlaag waren gevallen en gedood. Onmiddellijk waren versterkingen naar de plaats van de overval gezonden. Kolonel Soebroto verklaarde ook dat de in opstand gekomen militai ren onder bevel stonden van een ze kere luitenant-kolonel Mattola Kolo nel Joesoef, de bevelhebber van het betrokken militaire district, was zon dag, vergezeld door een aantal mili tairen, op weg naar luitenant-kolonel Mattola, om met hem over de veilig heid in Zuid-Celebes te spreken. Mat tola liet toen zijn kolonel en de hem vergezellende militairen in een hin derlaag lopen. Joesoef wist ongedeerd te ontkomen. Het officiële Indonesische persbureau „Antara" meldde vrijdag dat ongeveer 630 militairen, die onder bevel van lui tenant-kolonel Mattola stonden, gevan gen zijn genomen of zich hebben over gegeven. Anderen, die nog op vrije voe ten zijn, hebben te kennen gegeven zien ook te willen overgeven. DEN HAAG, 11 april De aats- secretaris van O, K. en W„ drs. L. J. M. van de Laar, heeft desgevraagd het A.N.P. meegedeeld, dat zijns inziens de operakunst een belangrijk bestand deel is van het muziekleven in Neder land. Indien de huidige Nederlandse Opera geliquideerd zou worden, zal de staatssecretaris op korte termijn des kundig advies vragen over de vorm waarin aan de opera in Nederland ge stalte moet worden gegeven. De wethouder voor Kunstzaken van Amsterdam, mr. R. van den Bergh, verklaarde naar aanleiding hiervan dat hij het standpunt van de minister ten volle deelt. LONDEN, 11 april (Rtr.) De Brit se Labourpartij heeft het bestuur over Groot-Londen onbetwist in handen. Van de 100 zetels heeft Labour er reeds 64 veroverd, de Conservatieven hebben er 36. Het verlies van de Conservatieven wordt op zes procent berekend. Wan neer ditzélfde zou gebeuren op lande lijke schaal bij algemene verkiezingen, zou de Labourparty aan de macht ko men met een meerderheid van meer dan honderd zetels in het Lagerhuis. Veel socialisten hadden gevreesd dat door het instellen van de graaf- schapsraad Groot-Londen, door de conservatieve regering .orig jaar, een eind zou komen aan het 30 jaar lange bestuur van Londen door de Labourpartij. De verkiezingsuit slag is voor de conservatieve aan hangers van premier Douglas-Home een grote teleurstelling geweest. Waarnemers zien er een onmiddellijke reactie op de aankondiging van don derdag in, waarin de algemene ver kiezingen op de komende herfst wer den bepaald. Bij de provinciale verkiezingen die deze week voor 53 graafschapsraden zijn gehouden heeft Labour de belang rijke raad van Lancashire (Noord-En- geland), die het drie jaar geleden had verloren, heroverd. Ook Staffordshire (Midlands) werd een overwinning voor Labour. De Labourpartij won 96 zetels, waarvan vier nieuwe. HELSINKI, 11 april (UPI) Margatta Starck, een achttien jarig schoolmeisje, heeft haar ge vecht met de Finse onderwys bureau cratie gewonnen! Toen vier miljoen Finnen dit vrqdag in hun avondbladen lazen, slaakten zy een zucht van ver lichting. Het begon enige weken geleden toen Marjatta, afkomstig uit Kuopio in cen traal Finland, een artikel schreef in een plaatselijk blad. Hierin kritiseerde zij de huidige onderwysmethoden. Zy toonde zich ,in het byzonder gebelgd over het feit dat zy altyd opstellen moest schryven over afgezaagde onder werpen in plaats van over een onder werp dat haar interesseerde. De directeur van haar school besloot haar te straffen. Zq moest twee uur schoolblpven en haar cijfer voor gedrag werd verlaagd van tien tot acht. Toen begon de gehele Finse pers zich met het geval te bemoeien. In hoofdartike len werd het Finse onderwyssysteem nog sterker gekritiseerd dan waarop Marjatta dat oorspronkelijk had menen te doen. De nationale Finse onderwysraad heeft Marjatta in het geiyk gesteld: ze krijgt haar „tien" terug. De zaak Marjatta Starck heeft de afgelopen weken in de Finse kranten de slepende kabinetskrises op de achtergrond ge schoven. VAR In Egypte zyn 68 particu liere ziekenhuizen door de staat over genomen. (AFP). Birma De revolutionaire regering heeft alle grote winkels in het land genationaliseerd. (Rtr.). (Advertentie) iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiitiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiiitiit AMSTERDAM, 11 april Er zullen morgen weer tal van extra trams en bussen lopen naar en van het Oiym. pisch Stadion, waar de voetbalinter land NederlandOostenryk wordt gespeeld. Naar het stadion is er van 11.30 tot circa 14.00 uur een extra busdienst vanaf het Centraal Station. Deze bus neemt onderweg geen passagiers op. Na de wedstrijd rijdt deze busdienst weer terug naar het station. Voor uitstappen wordt tussentyds alleen gestopt bij het Leidsepiein en by de Dam. Behalve de normale lünen 1, 16 en 24 worden extra trams op deze routes ingezet voor een pendeldienst, die wordt ingesteld tussen resp. Leidse- bosje en Rembrandtsplein en het Olympisch Stadion. De pendeldienst begint om 11.30 uur. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur. Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 'ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor Wachten over de bezorging 's avondl tuisen 5,30 en 7 uur, tel. 20800. (Advertentie) (Advertentie) ROME, 11 april (UPI) De twee Italianen, die door een rechtbank al hier elk tot dertig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens de door hen in Nederland gepleegde moord op hun landgenoot Bruno Colombo hebben ho ger beroep aangetekend tegen het von nis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 11 april Theo van Eqck is vrüwillig uit Libië in Neder land teruggekeerd. Uiteriyk onbewo gen stapte de 21-jarige Brabander, die by de marine zqn ideaal: vlieger wor den niet zag verwezenlijkt, maar op 7 maart met een marinevliegtuig van Malta naar Libië vloog uit het KLM-iynvliegtuig dat gisteren met ver traging van een kwartier op Schiphol landde. Om half vüf, toen alle passa giers het toestel verlaten hadden, liep de vliegtuigmonteur nonchalant als een vakantieganger, in khakibroek en wollen hemd, de KLM-tas over de schouder, de vliegtuigtrap af. Hij floot en poseerde vriendelqk voor de horde fotografen. Een busje van de mare chaussee dat vlak voor de trap klaar stond, bracht hem snel naar de kazer ne van de brigade. Schiphol van de ma rechaussee in Badhoevedorp waar Theo een uur later zjjn vrouw en ouders weerzag. De aankomst in Badhoevedorp was een teleurstelling voor Theo. Zjjn ouders en zijn vrouw waren er nog niet gearriveerd. Geen wonder, want later bleek dat zjj pas om half vier in de auto van de burgemeester van Alphen en Riel, de heer D. Osse, naar Badhoe vedorp waren vertrokken. Pas op dat tijdstip had de burgemeester het defi nitieve bericht van de marine gekregen dat Theo van Eyck 's morgens om ne gen uur in Benghazi was ingestapt. In de ontmoeting met zjjn vrouw, Corrie Pijnenburg, uit Nuenen en zijn ouders maakte de ontroering zich van allen meester. Het weerzien vond plaats in het kantoor van de brigadecommandant, adjudant F Veltmarr. Na anderhalf uur nam Theo met roodomrande ogen afscheid van vader, moeder en vrouw die hij sinds 4 februari toen hy naar Malta ver trok, niet meer had gezien. Weer flui tend liep de matroos, nerveus de hand opstekend, naar het busje dat hem naar het vliegkamp Valken burg zou brengen. „Sterkte" riepen de journalisten hem toe. „Die zal ik wel nodig hebben" antwoordde Theo. De familie Van Eijck stond ons, voor ze met de burgemeester naar Riel zou den terugkeren, te woord. Hoewel Theo er maar heel weinig over gesproken heeft, moet volgens zijn vrouw Corrie het afgetest worden voor de vliegerop leiding de reden van zijn onbegrijpe lijke daad zijn geweest. Dit zat hem erg dwars en toen hy op de bewuste zevende maart erg neerslachtig was, voerde hy zyn onbezonnen vlucht uit. Hij kroop in de Grumman Tracker en vloog daarmee op sensationele wijze over de Middellandse Zee naar Libië. Corrie meent, dat er van voorbedach ten rade geen sprake is geweest. „Hij deed het bij ingeving", zdi zy. Voor de wet heet zij al mevrouw Van Eyck. Over enige tyd trouwen zij voor de kerk. Aanvankelijk wilde Theo in Li bië blüven om zijn straf in Nederland te ontlopen. Waarom hij van mening was veranderd? Corrie trok onwetend haar schouders op. maar vader Van Eijck zei: „Ik zal eerlijk zijn: omdat Corrie liever wilde dat hij terug kwam". Corrie bevestigde dit maar. Het leven als bannelinge in het bui tenland leek haar onaanvaardbaar. Moeder Van Eijck vertelde dat de Li bische autoriteiten haar zoon zeer voor komend behandeld hadden, maar toen hü eenmaal te kennen gaf, weer terug te willen naar Nederland was men min der vriendelijk. Theo werd toen con stant bewaakt en mocht niemand meer ontvangen. Verwacht wordt dat Theo van Eijck zich voor de krijgsraad zal moeten ver antwoorden wegens desertie. Hij is nu in arrest op de vliegbasis Valkenburg. Zijn verblijf in Libië duurde vijf we ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1