Bokma FRANSE bisschop over DE KERNW apendreigin g j?£)e mensheid als een volk gedraagt zich van molle Angst Gedicht Om nooit te vergeten... TIK MARTINI Negerpredikant over de schepping taaavfl* Ruim Zicht99 Dp Groene Vrij Nederland99 „De nieuwe Linie99 Haagse Post' Liturgische week kalender Middelhuis gaat N.K.V verlaten ZATERDAG 11 APRIL 1964 PAGINA 9 G1 isteren hebben we thuis f hooglopende ruzie ge had", vertelde een eer zaam huisvader mij, „en u raadt nooit waarover. Het liep zo hoog dat ik Hans en Jettie naar bed heb gestuurd, hetgeen gezien hun leeftijd, 14 en 16, een wat merkwaar dige zaak is. Het onderwerp ^as Adam en Eva en de Schepping en de meningen Waren zo verdeeld dat er geen verzoening meer moge lijk was. Mijn vrouw kreeg het op het laatst op haar Zenuwen. Het was nog moei lijker dan een middeleeuws concilie." De verdrijving van Adam en Eva uit het paradijs, fresco van Ma- saccio in de kerk van de H. Car- mina in Florence. Al moeten wij 't scheppings verhaal en de geschiede nis van Adam en Eva niet opvatten als een his torische en dus letterlijke waar heid, daardoor wordt aan dat verhaal noch de zin noch de schoonheid ontnomen. Daarom doen wij deze indringende be schouwing van rector Coppes vergezeld gaan van een prach tig vers, waarin een negerpre dikant de schepping beschrijft. Een en ander uit het boekje „Laat mijn volk gaan" van James W. Johnson. Van deze versie bestaat ook een gram mofoonplaat. Er is geen enkele reden tot onrust. Maar het is wel heel goed dat ouders kennis nemen van wat er over deze zaken wordt geleerd. Dat kan tegenwoordig op allerei ma nieren. Ze kunnen dan verder best „Die Schöpfung" blijven beluisteren en hun kinderen kunnen zich best verder verdiepen in de na tuurwetenschappen. Ze zul len er allen verwondering en verbazing om de Schepper in vinden. En daar gaat het maar om. D. COPPES, pr. En God deed een stap in de ruimte, en Hij keek om zich heen en zei: Ik ben alleen Ik ga me een wereld maken. En zover het oog van God kon zien, was alles donker. Toen glimlachte Hij, en uit het donker spoot licht, en het donker stroomde terug naar de ene kant, en het licht straalde aan de andere. En God zei: Ha, dat is goed. Toen nam God het licht in Zijn handen, en God kneedde het licht om er de zon van te maken; en Hij maakte de vlammende zon vast aan de hemel. En van het licht dat over was gebleven, maakte God een fonkelende bal en die gooide Hij tegen het donker. En overal in de nacht spatten de sterren en de maan. En toen wierp God de wereld midden tussen het licht en het donker. En God zei Ha, dat is goed. Toen hief God de arm op en bewoog Zijn hand boven de zee en boven de aarde, en Hij zei: breng voort, breng voort! En nog voor Hij zijn hand had laten zakken, waren er vissen en vogels, en vee en wilde dieren. Ze zwommen in de zee en de rivieren, ze slopen door de wouden en de bossen, ze kliefden de lucht met hun vleugels. En God zei: Ha, dat is goed. Toen ging God wandelen, Hij keek om zich heen naar al wat Hij gemaakt had. Hij zag Zijn zon, Hij zag Zijn maan, Hij zag Zijn sterretjes, Hij zag Zijn wereld met al die levende dieren en God zei: Ik ben nog steeds alleen. Toen ging God zitten tegen de helling van de heuvel, waar Hij kon denken; aan de oever van een grote, diepe rivier ging Hij zitten, met het hoofd in de handen. God dacht en dacht totdat Hjj zei: Ik ga me een mens maken. En op de oever van de rivier knielde Hij neer: de grote, almachtige God, die de zon had aangestoken en aan de hemel gezet, die de sterren had gegooid tot in de verste hoek van de nacht, die met zijn hand de aarde had gevormd, die grote God knielde neer in het stof en als een moeder die zich buigt over haar kindje, kneedde en kneedde Hij in dat hoopje klei totdat het Zijn eigen beeld droeg. Toen blies Hij de adem des levens er in, en de mens werd een levend wezen. Amen. Amen. VERFIJNDE TAFELSFEER Hebben Adam en Eva nu bestaan of niet? Deze vader zal niet de eerste, ook ™et de laatste zijn, die geschokt wordt door mededelingen van een zoon of een dochter over godsdiensti ge aangelegenheden. Het is bijna aan he orde van de dag dat schoolgaan de kinderen op de meest onver dachte momenten nieuwe visies ter Wel leggen, waarvan ouders ten zeer ste in de war raken. Hel is misschien toch wel nuttig dit verhaal over Hans en Jettie verder te volgen. Het is maar één verhaal, thaar het zal overeenkomsten verto gen met alle andere. B sfeer was die avond al een beetje gespannen, omdat de kinderen graag onanza op de televisie wilden kijken vader besloten had de nieuwe stere- hin »e uitvoering van „Die Schöp- die hij op zijn verjaardag had dro ?sen nu eindelijk eens helemaal te ru'aifrn- De kinderen trokken zich te- Ze legen een uur of negen kwamen De z,oa gewoonlijk een kop thee halen. "as kondigde juist aan dat God zag v' es zeer goed was bij het einde "e_ vijfde dag. En dat Hij nu op de ke dag besloten had de mens te ma- Vader vroeg waarom ze niet bleven luisteren. Het was toch zo mooi. Hans mokte dat hij er niet veel aan vond. En Jettie liet toen de bom barsten. Ze zei: „ik snap niet hoe u daar nog naar kunt luisteren. Al die onzin. De wereld is helemaal niet in zes dagen gescha pen. En de mens is geëvolueerd uit de dieren. En niet uit een beetje klei ge maakt. Belachelijk. En er waren mis schien wel helemaal niet twee eerste mensen. Daar weten we niets van. Adam en Eva is maar een fantasie hoor. Ik snap niet dat u zich daar nog mee bezig houdt". Ze zei het op zo'n eigenwijze en ran- cuneuse manier dat alle ingrediënten voor een conflict aanwezig waren: be lediging van de esthetische gevoelens der ouders, opstandigheid over gemiste Bonanza-avonturen, minachting voor het gebrek aan kennis bjj de ouders, schijnbaar gebrek aan respect voor de bijbel bü de kinderen. Advertentie) Oude genever Bessen rood Citroen jenever (Van onze Parijse correspondent) dP i RIJS' 10 aPril Mgr. Guilhem, ')1lslj!'h°P van Laval in Noordwest- «mjk, heeft een herderlijk schrij- ,j; gepubliceerd dat tot ver buiten L-f h'eeees de aandacht heeft getrok- j,„ sowel door de aard van het be rt-"•.e onderwerp: De kernwapen- „„„Weg. a's om de wijze waarop dit jf 'neem behandeld wordt. Maar voor- ha o° omdat het schrijven onmisken- tev?n,s ingrijpt in het openbaar vetensdebat dat in Frankrijk gaan- Sln"s de eigen Franse nationale Kernbewapening op stapel werd gezet. rmih^rn-evvapening' 20 vangt mSr- v» &hZ1J«schriiVCT aan, hleft bo ven het hoofd van ieder der drie mil- men iJ ,e wezens een monster achtig zwaard van Damocles opge- v,61?' e'?e...*5arnpen, het oostelijke en het westelpke, beschikken over genoeg kernwapens om elkaar ten minste tachtig maai te vernietigen. Maar, aldus mgr. Guilhem, de mins- heid is verdoofd, zij geeft er de voor keur aan het met te weten zii le vert zich, met handen en voeten ge bonden, over aan het fatalisme, zij gedraagt zich als een volk van mol ten. De bisschop tewaagt in dit ver band van een desintegratie die sub tieler dan die van het atoom 'reeds de zielen heeft getroffen. !n het vervolg van zijn schrijven Jbgt mgr. Guilhem: „Omdat de apa- {bi.e, de onverschilligheid, de onwetend- ne'd, de particuliere belangen nog zo 2°NDag 12 april: 2e zondag na Pasen, f'gen Mis: credo; prefatie van Pasen Wit Baandag: H Hermeneglldus, martelaar: -J's Protexisti; prefatie van Pasen Rood Haarlem. Utrecht, Roermond: H Justinus Martelaar: eigen Mis: 2e geb H Hermene- g,|dus Rood Bi£sdag H Justinus, martelaar, eigen 2e geb H H Tiburtius en gezellen Prefatie van Pasen Rood **aarlem Utrecht Roermond H Lidwi maaSd. eigen Mis; 2e geb H H Ti bui tu!s_>en gezellen prefatie van Pasen V9 reda Groningen Den Bosch Rotter pok0 ,H Lidwina maagd; eigen Mis; 2e |*b H Justinus; 3e geb H H Tiburtius gezellen; prefatie van Pasen W1t ^va!l1SI?.DAG Mis van de zondag: prefatie an Pasen Wit van de zondag: prefatie n Pasen Wit M,s van de zondag; 2e geb H cetus; prefatie van Pasen Wit onE??AG M,ii vap da H Maago Maria Marl*Pt,fatie van de H Maagd jj~'*a Wit Mis Co H Ursmarus. bisschop, oelijder Wit erd°tes Tui: prefatie van Pasen ^ONdac ,n eigen aPnl: 3e zondag na Pasen Wit eredo: prefatie van Pasen overheersend lijken, moeten de alarm kreten schallen over onze steden en landauen voordat het te laat is". En na om steun te hebben gevraagd voor de actie van „Pax Christi" stelt de bisschop o.a. de volgende vragen ter overweging aan de orde: „Hoe valt de hypothese van een atoomoorlog te rijmen met de allertra- ditioneelste leer die eerbiediging eist van ieder onschuldig leven?" „Heeft de wetenschap, om haar vlucht te kunnen nemen, de ontwikke ling van de kernbewapening nodig als onmisbare gangmaker?" (Een van de argumenten die in Frankrijk dienst moeten doen voor de verdediging van de Franse nationale kernbewapenings- politiek.) „Is de enorme inspanning der rijke volkeren voor een kernbewapening, die in hun gedachten slechts testemd is om af te schrikken, geen collectief de lirium, zichtbaarste merkteken van de erfzonde; en is zij niet tevens een mon sterachtig frauduleuze verduistering van ge^en, gepleegd ten nadele van de werken der beschaving en de hulp aan de arme landen?" Tot besluit stelt mgr. Guilhem de vraag of de christenen niet al te zeer de kracht van de geestelijke wapens hebben miskend, de macht van de lief de en van de waarheid, die het de eer ste christenen mogelijk heeft gemaakt aan drie eeuwen onderdrukking weer stand te bieden. Er waren martelaren en risico's ongetwijfeld, aldus de bis schop van Laval, maar brengen onze moderne oorlogen er niet oneindig veel meer mee? Waar bevindt zich de doel treffendheid? Waar is het realisme? Zou, aldus mgr. Guilhem tot besluit, een waarlijk christelijke opvoeding niet gericht moeten zijn op het smeden van vrije en ontembare zielen, die in staat zijn geestelijk verzet te bieden aan iedere eventuele overweldiger, aan iedere schennis van de rechten van de menselijke persoon? ..P'I^KEH'r, li april De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond, e-af over enkele maanden met pensioen. Aldus niikt uit een artikel in het extra-num mer van „Ruim Zicht", officieel or gaan van hef N.K.V., over „Vakbewe ging nu." Het extra-nummer, dat in een op- iaag van brjna een half miljoen exem plaren is verschenen, en dat aan alle leden van het vakverbond wordt toe gestuurd. besteedt ruime aandacht aan de nieuwe structuur van het vakver bond. Er komen actuele problemen, als die van de lonen, de woningnood en de medezeggenschap aan de orde Ver der worden de instellingen van het N.K.V. in het licht gesteld. Het blad telt vierentwintig pagina's en is geheel in koperdiepdruk uitge voerd. Er is in ruime mate gebruik van kleur. fAdvertentie Elke LVEH .olis is «nnstdelend Het was veel te veel om goed te verlopen. Het werd een onevenwichtige discussie die helemaal vastliep in aller lei verwijten over en weer en die ein digde met dat bijzonder zwakke argu ment van de kant van de vader dat hij er verder niets meer van wilde horen en dat ze maar naar bed moesten gaan. Gelukkig hebben de vader en de moe der uit dit verhaal later in bed nog een nagesprek gehouden, waarbij ze tot de conclusie kwamen dat ze toch wel voor een groot gedeelte ongelijk hadden. Ze hadden nooit moeite gedaan zich goed op de hoogte te stellen van de nieuwe re opvattingen. Ze hoefden toch niet bang te zijn dat ze hun gezag bij de kinderen zouden verliezen als ze van die kinderen iets konden leren. En het was toch ook duidelijk dat nieuwere op vattingen over bijbeluitleg niet hoefde te betekenen dat men minder eerbied had voor de eigenlijke inhoud van de bijbel. Toen ze tot die conclusies waren ge komen was het eigenlijk te laat om nog met Hans en Jettie te gaan praten. Dat gebeurde daarom de volgende middag aan tafel. Ze hebben grootmoe dig hun ongelijk bekend. En toen hebben de kinderen grootmoedig toegegeven dat ze het wel allemaal wat eigenwijs verteld hadden en dat het idioot is om vanwege die nieuwe opvattingen dat bij belverhaal over de schepping niet mooi te vinden. Eerlijk gezegd had de godsdienstleraar dat juist heel duidelijk gezegd. Ze hadden zelfs in de les be halve een plaat van een negerdominee, die het scheppingsverhaal nog veel na- iever vertelde dan de bijbel zelf, ook gedeeltes uit „Die Schöpfung" gedraaid en het was erg mooi geweest. En om dat zowel de ouders als de kinderen zich schaamden over hun domheden werd het een hele gezellige maaltijd. Toen Hans bij het dessert de hele op- scheplepel van de yoghurt in zijn grote mond stak lachte iedereen en zei moe der dat ze toch veel eerder op het idee had moeten komen dat hij van een aap afstamde. Waarop Hans repliceerde dat dat een belediging was voor haar en voor vader omdat vast stond dat el ke nieuwe generatie weer een stapje verder van de aap af evolueerde. Waarop er een vriendschappelijk ge vecht ontstond tussen vader en zoon om uit te maken wie er de grootste aap was. Dit verhaal heeft een happy end ing. Dat kan niet van al dit soort verhalen gezegd worden. Het is eigenlijk vreemd: de meeste ouderen laten zich toch niet zoveel ge legen liggen aan die oude scheppings verhalen van hun schooltijd. Ik denk dat er niet zovelen zijn die dat allemaal nog eens nalezen in de bijbel en er dan re ligieus over nadenken. Het kan toch niet iets dierbaars zijn dat hen ontno men wordt, zoals dat het geval kan zijn met bepaalde gebruiken en devoties in de kerk. Er zijn bepaalde mensen die het jammer vinden dat de Maria-vere- ring verandert, dat de heiligen minder aandacht krijgen van de jonge genera tie, dat de H. Hart-devotie kennelijk op retour is of zich minstens wijzigt. Het is best te begrijpen dat dergelijke din gen pijn kunnen doen. Maar Adam en Eva en het scheppingsverhaal maakten toch op geen enkele manier deel uit van een devotie, dat wil zeggen van een religi- euse beleving? Waarschijnlijk heeft de ontstemming van vele ouderen een be paalde angst als diepste oorzaak: wij hebben het vroeger allemaal anders ge leerd, is dat nu opeens niet meer waar, wat is er dan nog wel waar? En daarvan is weer de oorzaak dat het godsdienstonderricht vroeger te ratio nalistisch, te statisch is geweest. Laten we toch eens eerlijk zijn en ons afvragen wat we nu eigenlijk doen met zoiets als het scheppingsverhaal. Is het juist niet veel zinvoller als we het op de nieuwere manier mogen be kijken? Het verhaal uit de eerste hoofdstuk ken van de bijbel is niet verteld als een historisch verslag van de gebeurtenissen. Het is een soort gedicht, een parabel, die gemakkelijk te onthouden is en die men aan elkaar van geslacht tot geslacht kon doorge ven. Er staat niet in hóe God de wereld precies gemaakt heeft, maar dat Hij de wereld gemaakt heeft. Ook als we het allemaal nauwkeurig zouden weten: de wordingsgeschiedenis van de wereld en de evolutie van de la gere naar de hogere diersoorten, dan nog is het zinvol en mooi om het schep pingsverhaal te vertellen op de manier waarop het in de bijbel gebeurd. Niemand is ooit gelukkig geweest met het verhaal van Eva, die uit een rib van Adam gemaakt wordt, als een versiag van een gebeurtenis die zich zo zou hebben afgespeeld; wél als een dichterlijke weergave var, de blijdschap over het feit dat God men sen gemaakt heeft, die helemaal bij elkaar hoorden, „van hetzelfde vlees waren," omdat het niet goed is dat de mens alleen is. Het scheppings verhaal uit de bijbel leert dat alles uit God voortkomt. Dat mag best eeuwen geduurd hebben en langs een hele geleidelijke weg gegaan zijn. Als w geloven van de bijbel dat het alle maal komt van een persoonlijke God, die het gemaakt heeft. Het leert ook dat mensen door God gemaakt zijn naar zijn beeld en gelijke nis. ten zeerste onderscheiden van de dieren, met het vermogen om lief te hebben, met geest, met de mogelijkheid om bij God te zijn, zelfs met de moge lijkheid voor ot tegen dat bij God zijn te kiezen. Of het lichaam van die mens nu zich langzaam heeft ontwikkeld uit het lichaam van dieren, is voor de bij bel niet interessant. Het verhaal van de stof, waaruit Adam gemaakt zou zijn, spreekt dat niet tegen, bevestigt het ook niet, het zegt alleen maar dat God mensen gemaakt heeft, die ook licha melijk wezens zijn. Het is op geen enkele manier weten schappelijk duidelijk hoe die evolutie in zijn werk is gegaan en of er op een be paald moment twee eerste mensen wa ren Waarschijnlijk is dat niet. Maar het is ook niet belangrijk voor de reli gie, alleen maar voor de wetenschap. Vooi de religie is belangrijk dat God die overgang van dieren naar mensen (als die er is) heeft opgenomen in zijn scheppingsplan en dat Hij op duidelijke manier de mens tot mens maakte. Het verhaal van de zondeval zegt niet meer en niet minder dan dat de eerste mensen zich van God hebben af gekeerd en dal daarom zij en de men sen die na hen komen in en toestand zijn van neiging om zich van God af te keren en van lijden, en dood, wat aan vankelijk niet Gods bedoeling was. Dat dit gebeurd zou zijn via de befaamde appel neemt niemand als een historisch feit, maar als een inkleding van deze waarheid in een concreet verhaal. Naar de kern van de heilsboodschap over God als Schepper is er niets ver anderd, en er is geen enkele reden tot angst. Juist veel eerder tot opluchting en tot vreugde. Allerlei merkwaardige twij fels over de vreemdsoortigheid van het scheppingsverhaal kunnen rustig ver dwijnen nu we dit weten. En de bele ving van de geloofswaarheid van God als Schepper hoeft er niet onder te lij den. Integendeel. Als we kennis nemen van wat de wetenschap steeds verder ontdekt aan de wordingsgeschiedenis van de wereld, krijgen we steeds meer ontzag voor dit wonder van het ont staan van alle leven. Als je dan weet dat je mag geloven dat dit alles van een God is die ons speciaal heeft opge nomen in zijn scheppingsplan en die wij Vader mogen noemen, gaat het steeds belangrijker voor je worden. (Advertentie) fROOI jj! jj L bj 1*B«WKCTM Een hotel... een lounge... nieuwe kennissen en oude be kenden. Tussen komen en gaan leiden onze verschillende reisroutes steevast naar de gulle ontspanning van een zonnige Martini. Gekoeld? Met soda? „On the rocks?" Toost maar en proef met smaak. Wij smaken de gulden geneugten van Martini Vermouth. Proost. MARTINI Iets bijzonders bij elke gelegenheid! ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY iiiiiiiiiiii mi imiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii in milium min min hui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nu iniiiiiui in ii iHiiiiiiiiMiiiii ii ui ii iiiiii'iiiii' ciósk „Ruim Zicht", vroeger het kaderblad van het N.K.V. is onlangs verschenen in een geheel nieuwe, bijzonder aan trekkelijke opmaak en in een oplage van 350.000 exemplaren. Het wordt „het" ledenblad. Wij mogen er alle goeds van verwachten, want het ziet er zeer goed uit. Alleen de toon is nog wat benauwd, gezien dit nogal eng ge luid over de televisie: De regering heeft aangekondigd, dat zij maatregelen overweegt om te levisie-uitzending vanaf een eiland voor de Nederlandse kust te verhin deren. Wij vinden dit een verheugend teken. Er is een leemte in onze wet geving, als een particuliere organisa tie vanuit zee in een land dingen kan gaan doen, die in dat lana verboden zijn. Het is goed als in deze leemte wordt voorzien. Maar afgezien daarvan vinden wij het voornemen van de regering ver heugend, omdat het tegen de com merciële televisie gericht is. Wij heb ben niet de minste behoefte aan com merciële televisie. Een invloedrijk me dium als de televisie (en wie zal be twisten dat dit medium zéér invloed rijk is?) behoort niet in handen te zijn van personen, wier bedrijfsvoe ring uitsluitend op winst gericht is. Weet „Ruim Zicht" eigenlijk wel, dat b.v. alle Nederlandse kranten een „be drijfsvoering hebben. (N.V.'s) die uit sluitend op winst gericht is" en dat daarbij ook „De Volkskrant" behoort? Ook „De Groene Amsterdammer" kan de kwestie Irene natuurlijk niet laten liggen. Zij komt daarbij en dat is voor „De Groene" bepaald opzienbarend tot de volgende waarderende regels over koningin Juliana. De koningin heeft, zo is gebleken, er niet van willen weten dat prinses Irene (in het bezit van ai haar rech ten!) zou deelnemen aan een earlisti- sche landdag, die op 5 mei a.s. in Spanje zal worden gehouden. Zij zag hier terecht constitutionele bezwaren, en ze heeft ook naar dat inzicht ge leefd. Zij wist dat ze aldus voor het front van het Nederlandse volk en alle buitenlandse belangstellenden een breuk met haar dochter riskeerde. Dat de koningin daarvoor niet is terug geschrokken, houdt in dat haar, om zo te zeggen, een pluim op de kroon moet worden gestoken. Ze heeft in menselijk opzicht een krachtstuk uit- tAdvertentiei gehaald, die alle respect verdient. We zouden er eerlijk gezegd niet zo erg van hebben opgekeken als zij onder de gegeven omstandigheden het staats bezoek aan Mexico had laten afweten. Men moet zich even voorstellen wat het betekent als men, met een behan deling achter de rug zoals de koningin die van haar dochter heeft moeten ondergaan, een officiële toer van glim lachjes en handenschudden moet on dernemen. Tot welke felle en verbitterde com mentaren de kwestie Irene soms aan leiding geeft, bewijst Mathieu Smedts in „Vrij Nederland": Deze hele potsierlijke geschiedenis, die het Nederlandse volk nu al maan den bezighoudt, en waaraan naar wij vrezen nog geen einde is gekomen, is te wijten aan de hersenschimmen van een jongeman die zonder deze verlo ving in vergetelheid zcu zijn blijven leven. Het is triest, maar waar. Een buitenlandse heer van adel wil in Spanje kroonprinsje spelen en Neder land staat op zijn kop. „De Nieuwe Linie" publiceert deze week een pittig stukje over de Nijmeeg se universiteit: Een van de oude kwalen, waarvan de Nijmeegse Universiteit te lijden heeft, is de touwtrekkerij om bepaal de hoogleraren-zetels tussen reguliere en seculiere instanties. Het is al va ker voorgekomen, dat de meest ge schikte kandidaat niet kon worden benoemd, omdat zekere orde op de betreffende leerstoel meende recht te hebben. Er werden wel hoogleraren aangesteld op grond van andere mo tieven dan hun wetenschappelijke be kwaamheid. Op het ogenblik in Nij megen een pastoreei instituut in op richting, waarvoor drie nieuwe do centen zullen benoemd worden. (Waar om weer allemaal clerici?). Een psy choloog, een socioloog en een theoloog. Voor de laatste functie die van pastoraal-theoloog wordt prof. Haars- ma van het Utrechtse theologicum ge noemd. Een alleszins respectabele naam. Prof. Haarsma heeft zich als een voortreffelijk theoloog doen kennen. Het is alleen bijzonder jammer, dat deze benoeming van een onprettig be richt is vergezeld gegaan. Uiteindelijk zou een eigen-kerk-politiek de door slag hebben gegeven, terwijl het enige criterium voor universitaire benoemin gen wetenschappelijke bekwaamheid dient te zijn. Ook in NijT Onder de tamelijk onwelwillende kop „Het geval Irene" houdt de „Haagse Post" zicb merkwaardigerwijs bezig met de schade, die prinses Irene de Nederlandse katholieken zou aandoen. Er is, niets tegen, het is zelfs lo gisch, dat de katholiek geworden Prinses en haar katholieKe verloofde hun opwachting bij de paus maken. Wanneer er daarbij echter duidelijk naar wordt gestreefd het bezoek strikt geheim te houden, en van de audiën tie alleen blijkt, doordat per ongeluk een foto aan de pers wordt verstrekt, en aan het licht komt, dat zelfs haar ouders van dit bezoek aan het Vati- caan onkundig waren gelaten, dan rijst niet alleen de vraag waar al dit stie keme en achterbakse gedoe toe heeft moeten dienen, maar ook of d Prinses dan helemaal niet beseft hoeveel scha de zij de oecumene en de Nederlandse katholieken toebrengt. Niemand zal het de Nederlandse katholieken kwa lijk nemen als zij zich oprecht ver heugen over een eerlijke bekering van de Prinses; wanneer zij echter de in druk wekt dat zulke bekeringen zich in grote geheimzinnigheid moeten vol trekken en allerlei details moeten wor den verheimelijkt, en Ie Prinses zelfs de Paus tn het geniep moet bezoe ken, dan brengt zij haar katholieke landgenoten in een onmogelijke posi tie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 9