LAWINE doodt GETROUWD Dramatische climax na mislukt nachtelijk heraad RINA EN CHUBBY twee ski-sterren ,Beraad voor ons met afgebroken Beeld van Miletic wee^ehaald Winst* deling Dokters in Limburg lappen bevel van Brussel aan laars „Wij weten officieel van niets" Alle aan ziekenhuis verbonden artsen en reserve-officieren naar de KA ZERNE MORRIS UITVERKOOP 2 Or; Korting Irene en Carlos hopen nog steeds op een huwelijk in Nederland Debat over Irene rechtstreeks op TV Anneke Grönloh bij optreden flauw gevallen Suiker één cent per kilo omhoog VERBOUWINCS- bekend om haar uitstekende sociale voorwaarden Balmains trouwjapon wordt zaterdag gepast Belgische artsen Onverwacht Het weer Meer wind MAANDAG 13 APRIL 1964 88sfe JAARGANG No. 31715 OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem De 23-jarige skïloopster Barbi Henneberger en de 27-jarige Ameri kaan Bud Wallace, die gisteren bij een lawine in Zwitserland om het leven kwamen. Rina Lodders en Chubby Checker zijn zaterdag in Pennsauken, New Yersey, met elkaar in het huwe lijk getreden. Voor een verslag van de plechtigheid verwijzen wij naar pagina 5. MAASTRICHT, 13 april Voor de in Zuid-Limburg verblij vende Belgische artsen is ook het tweede weekeinde van hun „sta kingsvakantie" spannend verlo pen. Deze keer werd de spanning evenwel niet veroorzaakt door be richten over protestbetogingen van Luikse arbeiders, maar door de maatregel van de regering met betrekking tot de verplichte mel ding van militaire artsen in reser- vedienst. Voorzover we konden nagaan heeft geen van de staken de artsen gisteren gevolg gegeven aan deze oproep en het zag er niet naar uit dat zij dit de komen de dagen wei zullen doen. BRUSSEL, 13 ap.il Het conflict tussen het kabinet en par lement van België enerzijds, en 's lands geneesherenkorps ander zijds, heeft tijdens het weekeinde een dramatische climax bereikt. Eindelijk de maatregelen treffend die de publieke opinie reeds lang van haar verwachtte, kondigde de regering gisterochtend vroeg de burgerlijke mobilisatie af voor alle aan openbare en privé-zieken- huizen verbonden artsen; even eens werden alle geneesheren- reserve-officieren weer onder de wapenen geroepen. Met een gebroken been, geschoeid met een pantoffel en op krukken, maar in uniform begeeft een van de gemobiliseerde artsen-reser visten zich naar zijn meldings-centrum in Brussel (Advertentie) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. lümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteun Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5,50 en 7 uur, tel. 20800. (Advertentie) BRUSSEL MOBILISEERT STAKENDE ARTSEN ST. MORITZ, 13 april (upi) Twee skiërs met grote internationale bekend heid, de 28-jarige Amerikaan Buddy Werner en de 23-jarige Westduitse Bar bi Henneberger, zijn gisteren dodelijk verongelukt door een lawine, die hen en twaalf andere skiërs verraste in de buurt van St. Moritz. Op Buddy en mej. Henneberger na, slaagden allen er in zich uit de sneeuw te bevrijden. De twee lijken werden in de loop van de middag gevonden onder drie meter natte sneeuw. De groep omvatte skiërs uit Duitsland, Oostenrijk. Zwitserland, Amerika en België. Behalve Buddy Werner en Bar bi Henneberger waren het Willi Bogner, Fritz Wagnerberger, Wolfgang Bartels, Ludwig Leitner, Gerhard Prinzing, Christa Prinzing, Tradul Walz, Edda Kainz, Heidi Mittermeyer, Thérèse Obrecht, Gurbl Ferbinger en Patricia du Roy de Bliqui. De lawine kwam zondagochtend om streeks 10 uur een helling van de Val Saluver af, waar de skiërs zich hadden verzameld. Zij waren op 1 april naar St. Moritz gekomen voor de opnamen van een skifilm, onder leiding van de Duit ser Willi Bogner. Onmiddellijk na de lawine werd een grote reddingsactie opgezet. Ski instructeurs, militairen, doktoren, hon den en twee helicopters namen daar aan deel. Om drie uur 's middags wer den de twee stoffelijke overschotten ge vonden. Het was niet het enige ski-ongeluk in Zwitserland in dit weekeinde, hoe wel per radio voor groot lawinegevaar was gewaarschuwd. Zaterdag werden ongeveer tien toeschouwers bedolven bij de Britse ski-kampioenschappen in Davos. Allen werden uitgegraven of slaagden er in zichzelf te bevrij den. Nadat het ongeluk in St. Moritz be kend was geworden kwam het bericht dat op de Pizol, bij Wangs, een grote groep skiërs door een lawine was ver rast. Hier werden acht mensen levend uitgegraven. Dodelijke ongevallen de den zich niet voor. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 april. Prinses Irene zal niet vóór woensdag in Ne derland terugkeren. Geruchten als zou zij vandaag of morgen op Schip hol arriveren, moeten worden tegen gesproken, aldus vernemen wij van het secretariaat van de Prinses. Het is te verwachten, dat haar terugkomst zal plaats hebben in de tweede helft van deze week. Prinses Irene en haar verloofde hebben gisteren verklaard dat zij nog steeds in Nederland in het huwelijk hopen te treden. Zij zeiden echter niets over plaats en tijd van het huwelijk. In Parijs heeft een woordvoerder van Don Carlos meegedeeld dat „de huwelijksvoltrek king van prinses Irene en Don Carlos een luisterrijke plechtigheid zal worden, welke door honderden Spaanse Carlisten zal worden gevierd". Hij voegde er aan toe dat het feest ongetwijfeld bij hon derdduizenden Carlisten in de smaak zal vallen. Prinses Irene zal haar trouwjapon, die zij besteld heeft bjj het modehuis Balmain, zaterdag passen, zo heeft markies de Valous meegedeeld. Naar aanleiding van berichten dat het paar zou hebben gezegd de hoop te koeste ren nog in Nederland te kunnen trou wen zei de markies: „Ik weet er niets van". (Rtr.) Prinses Irene en haar ver loofde zijn zaterdagmorgen (volgens UPI in het holst van de nacht) per auto naar het familie-kasteel Lignières, ongeveer 180 kilometer van de Franse hoofdstad in het Loire dal gelegen, ver trokken. Een woordvoerder van de fa milie Bourbon-Parma verklaarde, dat de prinses op het kasteel zal blijven totdat zij deze week naar Nederland zal terugkeren. HILVERSUM, 13 april Morgen zendt de N.T.S. van een uur af een rechtstreekse reportage uit van de zitting van de tweede Kamer der Staten Generaal, waar de brief aan de orde bomt, die minister-president Marijnen aan de Kamer heeft gericht met het standpunt van de regering ten aanzien van toekomstige handelingen van prinses Irene. Het over deze brief verwachte debat zal geheel worden uit gezonden. De uitzending eindigL wan neer het volgende agendapunt in be handeling komt. Commentator is Jan de Visser, de regie is in nanden van Ger Roos. Mocht het debat tot na twee uur voort duren, dan zal de voor dit tijdstip aan gekondigde uitzending van de school televisie komen te vervallen. Dit pro gramma zal dan op een nader te be palen tijdstip worden uitgezonden. (Van Onze correspondent) VLISSINGEN, 13 april Een over vermoeide Anneke Grönloh is zater dagavond tijdens haar optreden alhier in elkaar, gezakt. Nadat zij op de Vlis- singse boulevard wat frisse zeelucht had ingeademd wilde zij haar program ma voor het personeel van de n.v. Kon. Mij. De Schelde toch voortzetten, maar dé bedrijfsarts van „De Schel de", de heer J. Stumphius verbood dit. Het tweede deel van de avond bracht zij derhalve niet door in het Schelde- kwartier maar in het hotel. Voor de pauze zong Anneke Grön loh haar succesnummers „Paradiso" en „Soerabaja". Toen zij in de pauze met pianist Tonny Schifferstein ach ter het neergelaten toneelgordijn nog even een paar liedjes wilde doorne men viel zij flauw. Het druk bezette programma van die zaterdag fo to's maken, platenopnames, skelter- rijden en weer foto's maken bleek te veel voor de zangeres. De bedrijfsarts van de Schelde die aanwezig was in de zaal reed een ble ke Anneke naar de boulevard waar zij in de frisse zeewind weer wat op ver haal kwam. Ondertussen moest confe rencier Herbert Joeks de aanwezigen, die van het gebeuren niets hadden ge merkt, na de pauze vertellen dat An neke onwel was geworden. Anneke Grönloh is aan het eind van de avond in de auto van Herbert Joeks naar huis vertrokken. BRUSSEL, 13 april (ANP) De sta- kende artsen in België hebben gister avond hun regering verantwoordelijk ge steld voor het afbreken van het contact om te komen tot verdere onderhande lingen over de nieuwe ziekte- en inva liditeitswet. „Voor ons is er geen breuk", zeiden woordvoerders van de nationale artsenfederatie op hun eerste perscon ferentie in Brussel na de dramatische afloop van de conferentie in het kas teel „Hertoginnedal". Het gesprek is niet door ons beëindigd. Volgens dr. Wynen was de regerings delegatie het eerst uit de conferentie zaal weggelopen, nadat „ministers en hun adviseurs hun koelbloedigheid had den verloren". „Moordenaars, schoften, U zult er voor betalen", was volgens ör. Wynen die geen nadere aandui dingen deed de artsen door de regeringsdelegatie toegevoegd nadat de artsenfederatie had betoogd, dat in het huidige klimaat de geneesheren niet langer de verantwoordelijkheid voor de Wachtdiensten konden dragen. „Men verwijt ons thans de zieken in gijzeling te hebben genomen. Zij zijn echter beter gijzelaars bjj een dokter dan bij een regering die een wet wil doordrukken, welke mocht zij werkelijk heid worden, het Belgische volk over tien jaar een hoge, ja fatale rekening zal presenteren", aldus een van de sta kingsleiders. ZAANDAM, 13 april. Hedennacht hebben arbeiders van de dienst van ge meentewerken het beeld van Miletic „De Houtwerker" dat reeds op instorten stond, weggehaald. Bü nadering viel «et gipsenbeeld reeds in stukken uit een. De brokstukken zijn naar het ter hein van de gemeentereinigingsdienst overgebracht en daar opgeslagen. De beeldhouwer zelf verkeert in een toestand van razernij. De procedure nissen de gemeente en de raadsman van de beeldhouwer, mr. R. Kokosky heeft dus een onverwacht einde gekregen. De gemeente Zaandam heeft in een uitvoerige briefwisseling meermalen de beeldhouwer gesommeerd het beeld van net gemeenteterrein bij de gasfabriek te verwijderen. Doch de raadsman van de beeldhouwer adviseerde dit niet te doen voordat hij een kort geding tegen rïu6?te Zaandam had aangespan nen, uit kort geding is overigens nog steeds niet aanhangig gemaakt. DEN HAAG, 13 april De minister van Economische Zaken heeft, in over eenstemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij op grond van de uitkomsten van het accountantsonder- zoel naar de verpakkingskosten van suiker een verhoging van de ver- bruikersprijs goedgekeurd met één cent per kilo. De verhoging is vandaag ingegaan. TEHERAN, 13 april (Rtr) Hon derddertien passagiers zijn vrijdagavond om het leven gekomen toen het schip waarmee zij op weg waren naar Koe weit, in de Perzische Golf in brand raakte, aldus hfet Perzische blad „Ette- laat". Zeven passagiers konden door Iraanse patrouillevaartuigen worden gered. Volgens het blad waren de pas sagiers in Korransjar, aan de Perzi sche Golf, aan boord gegaan om zich illegaal naar Koeweit te begeven. Toen gokker Edward Abraham in New York onlangs zijn portefeuille wilde pakken om enige bankbiljetten neer te tellen als inzet voor een paardenwedren, bemerkte hij dat er op de plaats waar hij deze altijd bewaarde, niets te vinden was. Hij vermoedde dat hij de portefeuille met een inhoud van 195 dollar verloren was. Volkomen terneergeslagen aan vaardde hij de terugtocht naar huis. Enkele dagen later ontving hij zijn verloren geewaande bezit keurig over de post terug met een bedrag van 245 dollar. Een bijgaand niet ondertekend briefje hielp hem over het verhoogde bedrag spoedig uit de droom. Abraham las: „Ik nam uw geld als inzet voor de paarden race, en was zo gelukkig het te kun nen vermeerderen tot 300 dollar Daarom vond ik het niet meer dan billijk mijn winst met u te delen" •ne bewindslieden uit de hoofdstad af wezig bleken te zijn en niet konden worden „gemobiliseerd" voor de speciale kabinetsraad. Aanvankelijk scheen het marathonge- sprek tussen de ministers en de art sen trouwens tot een redelijk compro mis te zullen leiden. Omstreeks mid dernacht was er in elk geval reeds overeenstemming bereikt, niet alleen over een aantal procedurekwes ties, doch tevens over enkele princi piële geschilpunten. Achteraf werd zulks door premier Lefèvre bevestigd. Hij zei dat de standpunten „dichter bij elkaar waren geraakt" en dat er goede hoop was ontstaan op „een spoedige hervatting" van de onderhandelingen over „de kern van de zaak" tussen regering en artsen en de sociale part ners. Blijkbaar echter wilden de art sen die „kern" met name de fi nanciële regeling van de ziekenfondswet, reeds aansnijden nog voor de vakbon den en het verbond der werkgevers op nieuw bij het overleg zouden worden betrokken. Toen deze handelwijze door de ministers als onaanvaardbaar werd afgewezen lieten de artsen weten dat zij in dergelijke omstandigheden geen einde konden maken aan de sta kingsbeweging. En bij gebrek aan waar borgen betreffende de opschorting van de door hen gevraagde wet-Leburton waarborgen die de regering hun onmo gelijk kon geven zonder vooral het parlement te hebben geraadpleegd voegden zij er aan toe niet langer de verantwoordelijkheid voor de orga nisatie voor de wachtdiensten te wil len dragen. Uiteraard kwam dit neer op een brutale breuk. De minister aarzelde niet er de voor de hand lig gende conclusie uit te trekken. De beslissing van de regering de art sen te mobiliseren, teneinde aldus het hoofd te kunnen bieden aan de medische chaos en de gezondheidszorg op een behoorlijk niveau te kunnen handhaven, werd gisteren in de loop van de dag door de meest uiteenlopende organisa- ~~Al(fus fei-den onder meer verklarin gen uitgeven door de christelijke en socialistische vakbondsleiders, ter wijl ook de nationale arbeidsraad zijn steun aan de regering betuigde. Van zijn kant publiceerde het episcopaat een communiqué, waarin de dokters werden gewezen op hun morele plicht niet al leen de dringende en ernstige ziekte gevallen te behandelen, maar ook in alle omstandigheden in te blijven staan voor de courante verzorging van hun pa tiënten. DACCA, 13 april (Rtr, AFP) Door een wervelstorm die zaterdagavond het zuidelijk deel van het district Jessore in Oost-Pakistan teisterde, zijn volgens officiële cijfers 75 mensen om het le ven gekomen en vijfhonderd gewond. In Naral zijn tweehonderd mensen zwaar gewond in ziekenhuizen opgeno men. Verscheidene dorpen hebben grote schade opgelopen. De verbindingen met het gebied zijn verbroken. Huizen werden vernield, bomen ontworteld. De storm maakte veel slachtoffers on der het vee. Zware schade werd toege bracht aan de gewassen. 2 april kwamen twee mensen om door een weiverstorm in het gebied. (Van onze Limburgse redacteur) De reservisten onder de stakende me dici in de hotels van Valkenburg delen namelijk de mening van een van hun leiders, die tegenover journalisten ver klaarde dat de buiten België .erblijven- de artsen zich niets van de regerings- oproep hoeven aan te trekken. Offici eel weten wij namelijk van niets, aldus deze zegsman en niemand kan ons dwingen om naar de radio te luisteren. De oproep moet de betrokken reserve militairen persoonlijk worden betekend. Een en ander deelde ons ook de leider van een groep in Maastricht verblij vende artsen mee. Wanneer de Belgische regering aan de naar Zuid-Limburg uitgeweken doktoren een zogenaamd rappel zou laten overhandigen, zijn met deze procedure gauw twee dagen gemoeid. Daarna hebben de betrokkenen nog drie dagen zich bij hun com mandanten te melden. Intussen is het dan al donderdag, zo vervolgden de woordvoerders van de stakers, en voordien is wellicht toch een oplos sing bereikt. Overigens was een van hen van mening, dat de dokters wèl gevolg zullen geven aan een derge lijke oproep, wanneer die tenminste aan ieder persoonlijk op het vakan tieadres betekend wordt. Een zevental in Hotel Oranje Nassau te Valkenburg aanwezige artsen be vindt zich in een moeilijk parket. Zij hebben, althans volgens mededeling van de directie van genoemd hotel, de oproep in Luik, waar zij toevallig tij dens het weekeind korte tijd verbleven, ontvangen, waarna zij haastig naar Ne derland zijn teruggekeerd. Dit zevental heeft tot nu toe nog geen gevolg aan de oproep gegeven en is in Valkenburg gebleven. De huidige toestand in België is gis teren heel de dag en een groot stuk van de afgelopen nacht door de sta kende artsen druk besproken. Over het besprokene deden zij weinig of geen mededelingen. In tegenstelling tot het vorige weekeind toonden de meeste artsen zich thans tegenover de pers bijzonder zwijgzaam. Wel vernamen wij, dat onder meer de kwestie aan de orde is gesteld of de Nederlandse regering eventueel maatregelen zou kunnen tref fen tegen artsen, die geen gevolg wen sen te geven aan de bewuste militaire oproep. Volgens hun leiders behoeft niemand hier voorlopig beducht voor te zijn, zolang aan de artsen nog niet het rappel ter hand is gesteld. Pas wan neer dit het geval is en de dokters weigeren zich binnen de gestelde termijn te melden, is van desertie sprake. Op grond van de optimistische ver wachtingen naar aanleiding van de her vatte besprekingen tussen de regering en de stakingsleiders vrijdag j.l., wa ren enkele artsen zaterdag vanuit Val kenburg een kijkje gaan nemm in Bel gië. Zondag zijn zij met spoed weer naar hun vakantieadres teruggekeerd. Naar verluidt via een illegale grensovergang, omdat na de regeringsmaatregelen van zondagochtend aan de Belgische grens- kantoren scherpe politiecontrole werd uitgeoefend op artsen, die zich naar Ne derland wilden begeven. Reserve-mili tairen onder hen mochten niet passe ren. in Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Wei- big verandering in temperatuur. DINSDAG zon: 5.46—19.36 maan: 7.06—22.22 (Van onze Brusselse correspondent) Het betreffende Koninklijk Besluit verscheen in een extra-zondagseditie van het Belgische Staatsblad. Onmid dellijk na de publikatie daarvan, ge paard gaande met een verklaring van de minister van volksgezondheid in het radiojournaal van acht uur, werden de mobilisatiebevelen in heel het land ver spreid door de Rijkswacht. Vannacht zag het er naar uit dat de meeste art sen hadden afgezien van elke vorm van verzet tegen deze drastische be slissing van de regering, ofschoon hun beroepsorganisaties wier leiders gis teravond laat andermaal een perscon ferentie hielden het op 1 april uit gevaardigde stakingsbevel nog niet hadden ingetrokken. De tekst van het bij het aanbreken van de dageraad door koning Bou- dewijn ondertekende dekreet was door de ministers besproken tijdens een nachtelijke kabinetszitting, die door premier Lefèvre was bijeenge roepen nadat om vier uur 's ochtends op kasteel Hertoginnedal hel overleg met de afgevaardigden van de syndi cale kamers der geneesheren was af gesprongen. Dit overleg was zater dagmiddag om twee uur begonnen en moest het sluitstuk leveren van het de dag tevoren aangeknoopte gesprek over „de voorwaarden waarin de on derhandelingen over de hervorming van de ziekte- en invaliditeitsverze kering kunnen worden hervat". Zaterdagavond nog had één der aan de besprekingen deelnemende minis ters zich optimistisch uitgelaten over de afloop van de crisis en als zijn me ning te kennen gegeven dat de dok tersstaking „ten laatste maandag" zou zijn geëindigd. De gebeurtenissen ont wikkelden zich evenwel zo onverwachts negatief dat zondagochtend verscheide-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1