PER 1 JANUARI Premies vrijwillige ziekteverzekering met 20 pet omhoog Recht op zi verpleging verlengd van 70 dagen tot één jaar Ideaal van La Gallas filmster B-52 van VS stort neer BIJ DE MUUR WONEN MAG NIET Utrechtse chirurg voert actie tegen ziekenfondsen „Onjuiste diagnose voor het goede medicijn" CASTRO EN KHROESJTSJEV DE BESTE KAMERADEN Koffie VEEL duurder, thee iets goedkoper T KENIA erkent nieuw bewind op ZANZIBAR Buurjongen (19) na misdrijf verdwenen Opsporing verzocht house of enqlancl house of eng! T Robert Kennedy naar Djakarta Senaat bezorgd over stijgen van lonen en prijzen Geboortedorp eert Joannes XXIII In Voorhout Honderd gulden voor baby op Koppermaandag MOORD in Nijmegen opgelost Geen onbekende van de politie Trek AOW snel op tot sociaal minimum -Het weer Vorst en dooi (met twee kern bommen aan boord) EERSTE KAMER Plaatselijk mist DINSDAG 14 JANUARI 1964 87ste JAARGANG No. 31639 Verlenging verpleging 'mm Omdat het nog steeds voorkomt dat Oostberlijners, die als het ware „tegen de muur aan" wonen, vanuit hun huis naar het vrije WestBerlijn springen, hebben de Oostduitse autoriteiten opnieuw de verhuizing van een aantal van die „muurbewoners" gelast. Deze foto, gemaakt vanuit West-Berlijn, geeft daarvan een dramatisch beeld. De bewaking i$ zeer uitgebreid: Vopo's, politiehonden en zelfs pantserwagens. Links van het wachttorentje ziet men hoe een oude vrouw, die zojuist haar huis heeft moeten verlaten, wordt ondersteund. Premier Fidel Gastro van Cuba is gisteren in Moskou aangekomen voor besprekingen met premier SSfLSrLZLZiZfZZi d» beid» reaerUwMder» wm ml* owt. Gevlucht Tweedjassen nü 75,80 goedkoper Verdien nü 91,80 op een engels kostuum Betaal 35,80 minder voor regenjas De negentienjarige Nijmegenaar die verdacht wordt van de moord op de 68-jarige mejuffrouw C. J. Hendriks. Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3.25 per maand, 9.65 per kwartaal. Voor kiachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uui, tei. 20800. UTRECHT, 14 jan. De meeste zie kenfondsen hebben moeten besluiten de Premie voor de vrijwillige verzekering Per 1 januari drastisch te verhogen. t>eze verhoging komt over het alge meen op minstens twintig procent neer. Sommige ziekenfondsen wachten met bet doorvoeren ervan nog even, om- flat zij de hogere kosten uit hun reser- Ves kunnen dekken, terwijl andere fondsen slechts een deel van de kosten stijging in hun nieuwe premie tot uit- Washington, 14 jan. (Rtr) De Amerikaanse minister van justitie, Ro bert Kennedy, zal donderdag 16 janua ri een bezoek brengen aan Djakarta y°or besprekingen met president Soe- ^karno, o.a. over de kwestie Maleisië, is gisteravond door het Witte Huis endgemaakt. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis zal minister Kennedy ook Tokio bezoeken. De beroemde operazangeres Ma ria Callas heeft een diep ge heim prijs gegeven. Haar ver langen gaat uit naar een dra matische filmrol, maar niet in haar kwaliteit van zangeres. De aanbie dingen die zjj sinds jaren krijgt om als een vrouwelijke versie van Mario Lanza op te treden, hebben haar nooit aangelokt. Zodra zij een aantrekkelijke rol heeft gevonden, wil de 40-jarige operaster zich Uit de zangwereld terugtrekken, om zich volkomen aan haar nieuwe ideaal te wijden. Maar La Callas zelf ziet de zaak op het ogenblik nog donker in. „De publiciteit heeft mij de reputatie van „monster" meegegeven en de directeuren, die altijd bang voor mij zyn, zullen niet gauw met een aanbieding voor de dag komen". Wat heeft deze aanbeden èn ver smade vrouw bewogen om haar ge luk bij de film te willen beproeven? Haar antwoord hierop luidt: „Ik ben over mijn portretfoto's nooit en thousiast geweest, totdat de Lon- dense fotografe Vivienne een serie maakte. Deze was zó goed geslaagd, dat ik ervan overtuigd raakte dat met de filmcamera's dezelfde re sultaten bereikt zouden kunnen worden". Maria Callas, die tot op heden de zangkunst nog trouw is, zal deze maand tezamen met Tito Gobbi in de Engelse hoofdstad een rol ver tolken in de opera Tosca. drukking hebben gebracht omdat zij voor het overige deel hun reserves ge bruiken. De kosten van de ziekenfondsverzeke ring gaan dit jaar aanzienlijk omhoog. Voor de verplichte verzekering is de verwachte kostenstijging al gedeeltelijk (namelijk voor negen procent) tot ui ting gekomen in de verhoging voor het heffingspercentage met 0,4 tot 5 pet. De compensatie die hierdoor wordt verkregen kan men in totaal op 13 pet. stellen, aangezien ook het gemiddelde loonbedrag waarover de premie wordt geheven, stijgt. De premie van de door het rijk en het vereveningsfonds van de verplichte verzekering gesubsidieerde bejaarden verzekering (waarvan de premie door de kroon wordt vastgesteld) stijgt met 23 procent. Dit betekent voor bejaar den met een inkomen van minder dan f 3.750 per jaar een gezinspremie van 1,53 per week (was 1,24), terwijl de premie voor bejaarden met een hoger inkomen 3,06 wordt (was 2,48). De voornaamste kostenverhogende factor voor de ziekenfondsen is de ver lenging van het recht op ziekenhuis- verpleging van 70 tot 365 dagen per ziektegeval. Een belangrijke invloed op het kostenniveau hebben ook de hono raria van artsen, apothekers, tandart sen enzovoorts, terwijl voorts de ver wachte stijging van de ziekenhuis-ver- pleegtarieven een belangrijke rol speelt. Ongeveer zestig procent van de ziekenhuiskosten wordt namelijk ge vormd door de lonen en de ziekenhuis- verpleging legt beslag op meer dan een derde van de ziekenfondspremie. WASHINGTON, 14 jan. (Rtr) In de bergen nabij. Cumberland, in ue Amerikaanse staat Maryland, is gis teren een met twee kernwapens uit geruste B-52-bommenwerper tijdens een sneeuwstorm neergestort. Van de vijf inzittenden zijn er vier om het le ven gekomen. De commandant bleef ongedeerd. Volgens een mededeling van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht wa ren de ontstekingen voor de kernwa pens buiten werking gesteld en bestond er geen gevaar voor een kemontplof- fing. Evacuatie van de streek, waarin het toestel neerkwam, werd dan ook niet nodig geacht. Een groep ervaren deskundigen op het gebied van explosieven ging snel op weg naar de plaats waar de brok stukken van het verongelukte vlieg tuig neerkwamen, maar ondervond moeilijkheden door zware sneeuwval en storm. In afwachting van de berging van de bommen door de deskundigen werd de plek van het ongeluk met een straal van twee tot drie kilometer afgezet. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 14 jan. De Utrechtse chirurg P. C. Koppert, die met zijn praatje in „Avro's Televizier" 7 no vember de verontwaardiging van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst op zijn hals heeft gehaald, zal zich 7 fe bruari daarover voor een tuchtcollege moeten verantwoorden. Hij was er niet erg over te spre ken, dat het eerste bericht over deze inter-collegiale rechtspraak hem uit de pers moest bereiken. Op de persconfe rentie, die hij gistermiddag hield om zijn standpunt te verklaren en de ge wraakte uitspraken te rechtvaardigen, vertelde nij juist 's morgens een en veloppe van de Maatschappij te heb ben ontvangen. Eerst in deze bijeen komst scheurde hij de enveloppe open en nam hij ten aanhore van de aan wezige journalisten van de inhoud ken nis. Ook „voerde" hij enige patiënten op", die hij voor de persconferentie had uitgenodigd om zijn beweringen te staven. Letterlijk heeft hij voor de televi sie gezegd, zoals dit ook in het or gaan van de door hem in 1962 opge richte Nederlandse vereniging van vrije artsen is opgenomen: „dat het systeem van de verplichte verzeker ring de moraal van de artsen onder mijnt". „Met de diagnose licht hij de hand, pleegt hij valsheid in ge schrifte en dat is ernstig". De heer Koppert bedoelde daarmee en noemde een „schoolvoorbeeld" uit eigen praktijk dat artsen een on juiste diagnose noemen om bepaal de geneesmiddelen voor te schrijven, die anders niet door de ziekenfond sen worden vergoed. In zijn geval betreft het zwachtels, die hij bij stoornis in de bloedsomloop van de benen nodig acht en waarvoor hij opgeeft dat de patiënt een open been heeft. Wanneer de wonde gesloten is zou het ziekenfonds die zwachtels niet vergoeden. De heer Koppert zei te strijden voor vrijheid van de artsen in het geven van recepten. Hij heeft met zijn ver klaring voor de televisie beslist niet bedoeld zijn collega's te laken, maar eerder te prijzen, dat ze ten behoeve van hun werk en patiënten de papie ren voorschriften overtreden. Hij had het voorts over hemeltergende toe standen bij een bezetting van zieken huisbedden door patiënten, die even goed poliklinisch behandeld kunnen worden. De honorering van de specia list is dan echter aldus de redene ring van de heer Koppert helemaal onvoldoende. Hij voerde een patiënt ten tonele, die twintig keer door hem was bezocht, terwijl hij voor elke be handeling maar zestig cent zou heb ben ontvangen. Bij ziekenhuisopname had hij althans nog vijftig gulden in totaal ontvangen, maar de verpleeg- kosten zouden dan vijfhonderd gulden hebben bedragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 14 jan. Het half- pondspakje koffie is vandaag gemid deld twaalf cent duurder geworden, de thee is per pakje van honderd gram vier cent in prijs verlaagd. De verhoging van de koffieprijs vloeit voort uit het stijgen van de prijs van ruwe koffie op de wereldmarkt. Het wegvallen van het invoerrecht op thee (in kader van de EEG) maakt een prijsverlaging mogelijk. DEN HAAG, 14 Jan. In het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt bezorgdheid uitgesproken over de recente ontwikkelingen op het ge bied van de lonen. „De omvang van de „loonexplosie" zou voor onze volks huishouding wel eens te zwaar kunnen blijken te zijn", aldus wordt opge- merfc* SOTTO IL MONTE GIOVANNI XXIII, (Italië) 14 jan. (UPI) Sinds vandaag heet de geboorteplaats van de vorige paus, Joannes XXIII, Sotto II Monte in Bergamo, „Sotto II Monte Giovanni XXHI". „Sotto II Monte" betekent „aan de voet van de berg". Duitsland. Heinz Renner, een van de leiders van de verboden Westduitse communistische partij, is zaterdag in de ouderdom van 72 jaar overleden. Renner was van 1949 tot 1953 lid van de Bondsdag en lid van het presidium van de communistische partij, totdat dtze beweging in 1956 werd verboden. (Rtr) VOORHOUT, 14 jan. Zoals nu al jaren lang hebben dc schutters van het Sint Hubertus Gilde te Voorbout giste ren Koppermaandag gevierd. Vanouds is de tweede maandag van januari de gildedag der vpografen. Het verband met de Voorhoutse schutters is dus niet zo duidelijk, hoewel.Vroeger gescheid- de op die dag ook de eedsaflegging der lagere ambtenaren. Hoe het ook zjj, de Voorhouters hebben de konpen aan de mond gezet en er een goed feest van gemaakt. Het meeste profijt heeft Hansje van der Eist van Koppermaandag gehad. Op zijn geboortedag incasseerde hij een spaarbankboekje met een bedrag van honderd gulden. De vijftig schut ters hadden hun strijd om 'de vier houten vogels gestreden, toen zij na een dag van jagen bijeenkwamen in ,,De Bonte Koe". Daar stond een kos telijk jachtmaal gereed, waaraan zj zich uitstekend te goed konden doen. Het was niet zo prettig, dat een der schutters, dokter A. Bots van de maal tijd werd weggeroepen, omdat in het gezin Van der Eist zich een nieuw Voorhoutertje had aangekondigd. „Als u voor twaalf uur terug bent, krijgt het kind vijf gulden van me", riep een der schutters de dokter na. De dokter kwam weliswaar niet terug, maar toen er een telefoontje van de gelukkige va der was binnengekomen, was de schut ter wel zo sportief om zijn belofte ge stand te doen. Andere schutters volg den trouwens zijn voorbeeld. Zodat Hansje van der Eist nu een spaarbank boekje met honderd gulden krijgt, wel ke h\j overigens pas op zijn 21ste ver jaardag mag overnemen. NAIROBI, 14 jan. (AFP, Reuter) De regering van Kenia heeft het nieuwe bewind op het naburige eiland Zanzi bar, dat zondag de macht in handen nam, erkend. In een desbetreffende ver klaring zegt de Keniase regering tevens, dat z(j gekant is tegen buitenlandse in terventie in de soevereine aangelegen heden van Zanzibar. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 14 jan. De moord op de 68-jarige mejuffrouw C. J. (Toos) Hendriks, die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gepleegd, is vermoe delijk opgelost. Een negentienjarige los werkman geboren Nijmegenaar wordt van de wurgmoord en het zedenmisdrijf, dat hiermee gepaard ging, verdacht. Hij is sinds zaterdag voortvluchtig. Om zijn aanhouding te bespoedigen heeft de hoofdcommissa ris van politie een foto en zijn signa lement verspreid. De jongeman is reeds eerder in aanraking met de politie geweest. Toen gold het kleine misdrijven waarvoor hij veroordeeld is. yerder is van hem bekend dat hij niet op een plaats kon blijven. Hij heeft in zijn jonge leven reeds vele baantjes achter de rug. Ondermeer heeft hij gevaren. De verdachte moet, zo staat wel vast, een bekende van de bejaarde vrouw zijn geweest. Zijn ouders wonen dicht bij het tarotje waarin de verstelnaaister sinds jaren verbleef. In feite werden hun tuinen slechts door een muur gescheiden. Hierdoor ook wordt het verklaarbaar hoe de moordenaar zo goed op de hoogte kon zijn met de indeling van het huisje en het vrijwel zonder ge rucht te maken via het dak wist mn- nen te klimmen. Pas in de loop van maandag gingen de vermoedens van de rechercheurs in de richting van deze jongeman. Toen zij hem wilden verhoren, bleek hij echter verdwenen te zijn. Naar zijn ouders vertelden is hij reeds zaterdag middag overhaast vertrokken. Dat was toen de eerste geruchten over de moord op de 68-jarige vrouw in de buurt gingen circuleren. De jongeman heeft toen ijlings al zijn kleren en an dere persoonlijke bezittingen in een grijze koffer gepakt en is verdwenen. De kans bestaat, dat hij de grens met Duitsland is overgestoken en de Bondsrepubliek is ingevlucht. De jon geman heeft namelijk, behalve zijn monsterboekje, zijn paspoort meegeno men. Of hij over geld beschikt is niet bekend. Volgens zijn ouders beschikte hij niet daarover toen hij vertrok. De politie houdt evenwel rekening met de mogelijkheid dat hij toch geld uit de woning van zijn slachtoffer heeft mee genomen. Aanvankelijk bezat de politie dit ver moeden niet. In de woning werden na melijk niet minder dan zes geldkisten van verschillend formaat en makelij aangetroffen. Vele uren zijn agenten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmmiiiiRiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiin «SSSSSS (Advertentie) Vanaf donderdag 9 uur: reductie - service - verkoop Schotse of Ierse tweed overjassen. Sportieve rag- lanmodelien. Alle maten, vele dessins. Prijs was U 189,50. Nü, met 40% kor ting 113,70 40% korting op Sanfor en Bel-O-fast dress-shirts en sporthemden, zoals Konert, Fablo etc. Nu v.a. 11,85. Ook 40% korting op de hele voorraad Terylene en zuiver zijden dassen (nu v.a. 4,75, resp. 6,55). reductie - service - verkoop Engelse import kamgaren kostuums In pinhead des sins. Oude prijs 229,50. Thans tn onze service verkoop met 40% korting voor 137,70 40% korting op gevoerde handschoe nen, op fantasie-wollen shawls en -wollen kamerjassen. Ook alle zware wintersporttruien nu met 40% korting. reductie - service- verkoop Regenjassen in lichte en donkere tinten, die nor maal 89,50 koeten. Nu met 40% korting voor 53,70 ttiiiiiiiiiimtimiiiijiimiiiimiiiiixiiiKiiiMiimiiiiiitmmuif lUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimmiimimiiiiiMiiiiiiiimmuiiimmiiii maandag bezig geweest met het tellen van het in de kisten weggeborgen zil vergeld. Toen zij klaar waren hadden zij een bedrag van meer dan negen duizend gulden geteld. Ondanks dit be zit vervoegde de vrouw zich wekelijks voor ondersteuning bij de gemeentelij ke dienst van sociale zaken van Nij megen. Op verzoek van de officier van Justi tie mr. A. J. J. Pfeil, die het onder zoek in deze zaak leidt heeft de hoofd commissaris van politie te Nijmegen het volgende signalement verspreid: lenge 1,73 m, normaal postuur, rechte houding, ovale gelaatsvorm, donker blond tot zwart haar, blauwe ogen, rechte neus, ronde kin, gave tanden, schoenmaat 42. Hij is gekleed in een bruin kolbertkostuum, grijsachtige winterjas met donkere stippels en zwarte moderne schoenen. Wie iets over de verblijfplaats van de jongeman kan mededelen wordt verzocht dit te doen rechtstreeks bij de Nijmeegse recherche (tel 08800 33333) of bij de politie in zijn of haar woonplaats. DEN HAAG, 14 jan. In het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid wordt onder meer aange drongen op een spoedige verhoging van de uitkeringen ingevolge de AOW en AWW tot een sociaal minimum. Veel leden van de commissie zeg gen niet in te zien, waarom niet reeds een aantal voorbereidende (uit- voerings-) maatregelen zou kunnen worden getroffen, waardoor vroegere invoering dan per 1 januari 1965, zo als in de bedoeling ligt, mogelijk zou zijn. „De nood is immers hoog en wordt nog geaccentueerd door het stij gende prijspeil", aldus deze leden. Zij merken nog op dat minister Veldkamp wel meer blijk heeft gege ven snel beslissingen te kunnen ne men. Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235V6 Verwachting geldig tot woensdag avond. (Opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking en plaatselijk mist, in hoofdzaak in het zuiden en mid den van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. In het noorden van het land lichte vorst, el ders temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG zon: 8.4216.56 maan: 9.1917.32 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 14 jan. In de zuidelijke helft van ons land kwam vanmorgen lichte dooi voor, waarbij in Zuid-Lim burg wat regen viel. Twente meldde ijzel en in de noordelijke provincies weet de vorst zich te handhaven. De verdere vooruitzichten zijn iets onzeker. Koudere lucht stroomt via Skandinavië langzaam naar het zuiden, waarbij in Denemarken -10 graden Celsius van morgen de laagste temperatuur was. In de bovenlucht blijven zwakke storingen via Frankrijk tot ons doordringen, waar bij de kans op wat lichte regen of ijzel vrij groot blijft. Een definitieve aftocht van de vorst uit ons land verwachten wij nog niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 1