Wie rijdt er nog op echte laagspnnger Opmars der „Noren" ten koste van het oud-vaderlandse schaatsmodel Nederlandse Noor doorstaat de mishandeling van Geer Dijkstra f) Si Onze stijgende loonsommen Eerste Franse raketduikboot Primeur uit Akkrum Rumoerige vergadering Vissers veriverpen loonakkoord VIERHONDERD MAN WILLEN DOORSTAKEN geen stak Sportauto uit wraak vol beton loten e Twee coasters met polyester-opbouw Verstelbare schroef vanaf brug direct te bedienen i Anti-Franse rel in SAIGON Primeur van KNSM in proefneming: Uw vrouw heeft het ook nodig ->u OVBDit is DINSDAG 14 JANUARI 1964 PAGINA 7 De jonge schaatser in zijn zwarte maillot nam de bochten volgens de regelen der kunst. Met kleine, felle over stapjes, één arm op de rug, de an der losjes meezwaaiend in het ritme. Hij had een echte, diepe zit, het witgemutste hoofd ver voorover, met de vedelstreek van het ijzer als zoete muziek in het oor. Voor hem was de bochtige Boerenwetering op zijn minst de fameuze ijspiste van Bislet. En daarop suisde hij rond als de grote Knut Johannessen, ongrijp baar in een grandioze 10.000 m triomf. Hij ging ver in zijn fanta sie, nu hij de nieuwe, flitsende Noren" onder had. Voor hem Was dit het einde, het summum van schaatsgenot. Voor hem en duizenden anderen. Want onweer staanbaar is de opmars van de lange, scherpe schaats, onwrik baar vast onder de stevige veter schoen. De fabrikanten, grossiers detaillisten zitten met de han- 1 1962 IN MAART: Vakmanschap en routine voor houten model. den in het haar. De vraag is hun produktiecapaciteit voorbij ge sneld. „Ze worden gekocht als gaat het om koekjes", sprak er een, en hij toonde ons met een verbaasde glimlach 't prijskaartje van een paar Noren: 89.50 Oud-vaderlands model Allemaal Sjoukje Miljoenenzaak Mêéê Op Noren jaag je op snelle Noren üiBi Primeur uit Akkrum. Nederlandse Noor". Meer automatie rAdvertentie) indexcijfers (LOONSOM INDEX) 1954,100 Handel-Verkeer Bankwezen Nijverheid —kwartalen 2 3 4 Meestal hebben by de statistiek der lonen met louter het bruto loon te doen. Het inkomen pleegt echter groter te zijn, omdat in de loop van het jaar bij het loon ook de gratificaties, de va kantietoeslag, tantièmes en de winst aandelen kunnen komen. Van deze totale loonsom in ons land geeft het Centraal Bureau voor de Statistiek elke drie maanden een index cijfer, dat ons een beeld geeft van de stijging van het totaal uitbetaalde loon bedrag. En zo zien wij dan dat in het derde kwartaal van 1963 de totale loon som in de gehele nijverheid 9 pet. hoger lag dan in het derde kwartaal van 1962. In de sector handel, verkeer, bank wezen enz. was de stijging 8 pet., waar door er voor beide sectoren tezamen een gemiddelde stijging van 8,5 pet. uit de bus komt. Het ligt in de lijn der verwachting dat de stijging in het vier de kwartaal evenmin zal tegenvallen. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat de stijging van de totale sector be drijfsleven in 1962 t.o.v. 1961 11 pet. was en in 1961 t.o.v. 1960 8 pet. PARIJS, 15 jan. (Reuter) De cer ate Franse raketduikboot zal naar ver wachting ongeveer half maart te war ter gelaten worden, aldus is in mari ne-kringen in Parijs meegedeeld. De onderzeeboot, die Gymnote zaj heten naar de eerste in 1888 in Frank rijk gebouwde duikboot, zal zijn uit gerust met vier ianceerinstallaties, waarmee raketten onder water gelan ceerd kunnen worden. De eerste Franse kernduikboot, waarvan de motor momenteel in net Zuidfranse atoomcentrum Cadarache wordt gebouwd, zal pas in 1968 opera tioneel zit- jjgm De kans voor het vaderlandse ijs vermaak, met al zijn elementen van stemming en sfeer, lijkt de ze winter nog aanwezig. Het barre spektakel van vorig jaar zit ie dereen no-g vers in het geheugen. Sinds vele weken worden de winkels massaal bestormd voor schaatsen. En daarbij zijn de „Noren" veruit favo riet. De „Noren" waarop Hjaimar An dersen, Sigge Ericsson, Kees Broek man, Henk v.d. Grift en Liebrechts naar grote triomfen suisden. Waarop Reinier Paping het vorig jaar als eer ste de verschrikkelijke monstertocht langs de elf Friese steden uitreed. In drukwekkende prestaties, die onmis kenbaar een rol speelden in de toene mende populariteit van de „Noren". Op films, televisie en foto's ziet ieder een dat de „Noren" thans dé wapens van de wedstrijden zijn. En ook al rijdt men niet om het hardst, de mees ten zijn ervan overtuigd dat deze gro te flitsende ijzers onder de voeten be paald niet misstaan. Ja zelfs de allure vergroten, omdat ze zo fijn ln de mode zijn. En dat alles gaat dan ten koste van het oud-vaderiandse model, waar- bij de schaats een steven heeft, een neus zoals een schip, bestemd dan ook voor lange afstanden, voor verre toch ten in gestadige vaart. De schaatsen waarvan men de banden strak moet aanhalen, een feestelijke oranjestnk op de wreef. De houten schaats heeft door de jaren heen de hoofdrol ge speeld in het Hollandse ijsvermaak, waarin wij dan plotseling een stoer en sportief volk worden, gekleed als bo- Idvertende) hémlens, helemaal vrij, los van voor oordeel van leeftijd en milieu, zo he lemaal de democratie van het Hol landse ijs. Deze houten schaats nu wordt van twee kanten besprongen. En met succes. Enerzijds dus de „Noren", anderzijds de kunst schaatsen voor dames, ook alweer met de schoen daaraan vast. In zijn grote IIIIIIII11IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIUIIII1III iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiimiiii fabriek te IJlst heeft de oude heer Nooitgedagt iets van de fabricage la ten zien, o.a. hele tafels vol met de gladde kunstijzers. „Allemaal Sjoukje Dijkstra", zei hij erbij, en de opmars van deze groep van het kunstrijden zal inderdaad wei heel veel te maken hebben met de knappe verrichtingen van het Amstelveense meisje. Niet dat de houten schaats nu meteen van het toneel is verdwenen. Zeker niet. Er zijn er nog altijd een heleboel en er worden er nog duizenden bij gemaakt. Maar de „Noren", die notabene drie tot zesmaal zo duur zijn als de hou ten, komen sterk opzetten. Ze worden enerzijds ingevoerd uit Noorwegen zelf. In 1958 met de slappe winter wa ren het er nog slechts 110. Het vorig jaar reeds 34.218 en dit jaar is al dik de 45.000 gepasseerd. De hoge prijs die daarvooi tot f 100 kan oplo pen, is kennelijk geen bezwaar. Ze worden grif gekocht, evenals de „No ren" die hier in eigen land vervaar digd worden. De heren Lasche en Ha- vekotte te Amsterdam waren hiermee voor de oorlog al actief en zijn dat tot vandaag toe gebleven. In Fries land werken Nooitgedagt en De Rui ter in Akkrum op volle toeren en is Nijdam in Oranjewoud er druk mee bezig. Een andere Nijdam in Akkrum is zelfs met de primeur van een Neder landse „Noor" op de markt gekomen. Een eigen schaats gebaseerd natuur lijk op het „Noren -principe. Maar verder toch tal van afwijkingen. Tjit- ze Nijdam vertelde ons dat de schoen van deze schaats een tot anderhalve centimeter lager op de ijzers staat, wat naar zijn mening beslist meer houvast biedt. Dat ijzer is uit één stuk vervaardigd, één vast verband dus. De buis als het ware, die men bij de Noren aantreft, is hier verval len. De kans dat het ijzer verzet wordt, is volgens de ontwerper kleiner. En om dat te bewijzen heeft men de oud- Friese kampioen Geer Dijkstra een paar van deze schaatsen met T-pro- fiel laten beproeven. „Ga er maar eens fijn mee raggen, Geer. Ros er maar wat mee, zoveel als je wil. Let alleen op Jezelf". Geer Dijkstra Is er inderdaad als een duivel mee omge sprongen. „Hij beeft ze gewoon mis handeld", sprak Tjitze Nijdam. „Hij vloog ermee in houten beschoeiingen en dergelijke, maar het resultaat was dat de schaats deze afstraffingen over leefde, zonder enige verbuiging of ver zetting. Alleen één van de schoenen was onder dit ge eld bezweken", al dus Tjitze Nijdam. Sinds enige weken zijn deze Nederlandse „Noren" op de markt gekomen. Zij gelden als schaat sen voor lange, lastige en moeilijke toohten, de Elfstedentocht bijvoorbeeld. Niet alleen de toerrijders, ook de wed strijdrijders hebben er belangstelling voor en thans zijn al enkele ervaren Elfstedencracks er druk mee aan het trainen. „Het is de schaats i'oor „de kwalsters", het beruchte knobbelijs" Is hun verteld. De resultaten van dit ln Friesland geboren model moeten dus nog even worden afgewacht. Maar de kansen liggen gunstig. Het kan per slot van rekening mee in het gouden spoor van de „Noren". Want alles wat nu aan wedstrijden doet, heeft zo'n beetje de ze ijzers onder. Dat geldt ook voor de traditionele kortebaanwedstrijden her en der in het land. Ook wat de dames betreft, want daarvoor heeft men thans „Noren", speciaal met wit te schoenen. Op de kunstijsbanen van Amsterdam en Deventer zijn de No ren troef. Den Haag is nog altijd een hecht bolwerk voor de ijshockey- schaatsen, die niet in Nederland wor den gemaakt, maar uit Canada en Ja pan worden ingevoerd. De activiteiten van de Haagse ijshockeyclub zijn hier aan uiteraard niet vreemd. Vanuit al deze centra wordt de grote aanval op de houten modellen ingezet. „Maar vergist u zich niet", zei men ons bij Nooitgedagt. De houten schaats wordt er echt niet een, twee, drie uitgere den. O zeker er zijn al verschillende modellen verdwenen, of hoogstens nog ln het (gelukkige) bezit van een enke ling, zoals de Koninginneschaats, ooit de grote keus van wijlen koningin Wil- helmina. De Bergambachterschaats met koperen voetplaten. De Friese laagspringer, met de lage hals om liet overstappen te vergemakkelijken. De. houten dames-schoonrijdschaat met de hoge leren voetsteun, de Oudeker- kersdhaats en de IJLster doorloper. Maar gebleven zijn de Friese doorlo per met de veillgheidskrul, de jon gensnoor, het korte Brabantse klomp je, de Friese kinderschaats en de Frie se renschaats bij uitstek, de houten „Noor" van het model Stheeman. Vooral de laatste houdt nog dapper stand en voldoet goed als overgangs- schaats. Dit model wordt zelfs naar Zweden geëxporteerd waar men meent dat het voor lange tochten op de be vroren Botnische Golf beslist beter vol doet dan de kwetsbare „Noren" ln 1962 produceerde de Friese schaatsin- dustrie nog altijd zo'n 220.000 paar houten schaatsen, waarvan de kinder modellen het leeuwenaandeel opeisten. Deze produktie zal dit jaar zelfs nog wel groter zijn. Per slot van rekening zullen de meeste kinderen toch wel op de houten schaatsen blijven beginnen. Vele fabrieken kunnen de vraag nau welijks en zelfs in het geheel niet be antwoorden. Sommigen hebben zelfs al de zogenaamde huisindustrie moe ten inschakelen om te proberen bij te blijven. Want als hier de ijspret op leeft, gaat iedereen op de gladde Ij zers, één groot familiefeest zoals men dat nergens ter wereld kan evenaren. Het Is het vermaak dat wij door de eeuwen heen hebben hooggehouden. En wie dat niet gelooft kan Bredero erop naslaan, speciaal zijn beschrijving van het ijsvermaak op de bevroren Am- stel, waar het krioelde van Amster dammers en Amstellandse boeren, rijk en arm dooreen, „vesjesvolck en vlas- sters", zowel als de „frayste jonge- luy". Stemmige juffertjes evenwel re den liefst, om zich ongestoord te ver maken, „met haar speulnootjes en vrijertjes after op de slootjes"; want midden op de Amstel was het een ra zend gewoel. Hier scharrelde Juriaen, „de Brekebien", en liet zich door Lan ge Lijs „moytjes slepen". Ginds wag gelde stijve Dirck met Lobbrich „sijn nieuwbakke wijf" en had wel vier paar kousen aan, terwijl hij nog keek of hij bevroren was. Er waren in die eeuw der ferme koppen, waar velen graag op wijzen, ook benauwde mannetjes. Hier reed Melis met zijne bolle meijt, daarachter „Blaeu Aecht", die de kou in haar wangen had. Ginds Keesje van de Slochter met zijn „Waterkantse tuytmeyt" en ouwe Japendochter met Meeuwis Malmond en Marie Slomps met haar bestevaer. Harmen Hoog hart, een regte baaivanger, haakte in de schaats van Niesje Kaecks en de arme meid deed een „harden smack op haer neus", en ze moest maar gaauw weer opstaan, wilde ze niet overreden woraen door de grote ijs- slee waar Jan Doeterniettoe zijn hele familie, namelijk: sijn bestemoêr, sijn wijf, sijn kij'ren en zijn peetje inge pakt had. En zo is dat gebleven tot vandaag de dag toe, al zijn dan ver schillende ijsgebruiken in het ongerede geraakt. Maar het schaatsen zelf is onverminderd op niveau gebleven, een zaak waarin thans zelfs miljoenen om gaan. HAYE THOMAS SAIGON, 14 jan. (Reuter) Onge veer tweeduizend studenten heb ben maandag ln Saigon voor de Franse ambassade en Franse onderwijsinstellin gen betoogd. Zjj protesteerden tegen de voorkeur, die president Do Gaulle voor een onpartijdig en verenigd Vietnam zou hebben. De betogers riepen „Weg met De Gaulle!" en droegen borden mee waarop stond geschreven: „Neu tralisme is verraad!". Er deden zich geen incidenten voor. De Franse directeur-generaal voor culturele en .technische aangelegenhe den, J. Pasdevant, was ooggetuige van de betoging, die, volgens waarnemers, opzettelijk samenviel met zijn bezoek. - DEN HAAG, 14 jan. In een gis teravond te Scheveningen gehouden vergadering van vissers, belegd door de drie erkende vakbonden, is het door deze bonden bereikte resultaat bij de onderhandelingen met de werkgevers bij zitten en opstaan met overgrote meerderheid verworpen. De vergade ring had aanvankelijk een rumoerig verloop, toen bleek dat na de aanvang leden van de niet erkende OVB (Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfsorgani saties) op het balkon waren gekomen. Het bestuur weigerde aanvankelijk on der deze omstandigheden een discus sie toe te laten, maar toen van de Kant van de OVB-ers de toezegging werd verkregen, dat zij zich niet in de dis cussie zouden mengen, kwam een op posant uit de eigen geiederen der er kende organisaties aan het woord. De inleiding, die de heer De Boon van de CKV (Centrale van zeevaren den ter Koopvaardij en Visserij) hield over het akkoord werd herhaaldelijk door hoongelach en scheldwoorden on derbroken. Op een gegeven ogenblik waren op het podium de voorzitter en een spontaan uit de zaal naar voren gekomen persoon tegelijk aan het woord.. De heer De Boon zei, dat met het door de erkende bonden bereikte resultaat hun eisen voor honderd dio- cent waren aanvaard. Hij vertelde ver der, dat van de reders thans mede werking is verkregen voor te onderne men pogingen om bij de minister «n Landbouw en Visserij het rapport van de commissie-Diepenhorst „uit het laatje" te krijgen. In dit rapport wordt een arbeidsfysiologisch, psychologisch en sociologisch onderzoek op de vis sersvloot aanbevolen, waaruit «an blijken welke arbeidsprestaties de vis ser levert. De heer De Boon sprak de moderne vloot, van van schepen die wat de arbeidsomstandigheden be treft „moordwerktuigen" zijn. Hij cussiant Van de Hak, die stelde dat de sociale toestand op de schepen zien derogen achteruit is gegaan. Van het door de commissie-Diepenhorst voor gestelde onderzoek bleken hij en de andere aanwezigen geen hoge ver wachtingen te hebben. De heer De Boon is het er wel mee eens, dat het bedrijf, zoals het nu wordt gevoerd, wat de arbeidsomstan digheden betreft onmenselijk is gewor den. Daarover wil hij te zijner tijd graag „met de vuist op tafel slaan", als dat zin heeft, „maar men zou op hei ogenblik tevergeefs zijn kruit ver schieten". Met de thans aan de gang zijnde actie kan men er niets aan doen, „de overheid moet in dezen maatrege len nemen". Een nieuw stakingscomité bestaande uit ca. twaalf man Is inmiddels ge vormd. Namen wilde men niet noe men. maar wel werd meegedeeld dat er ook een reservecomité is voor het geval dat het thans aangewezen comi té door een rechterlijke uitspraak zal worden uitgeschakeld. Aan de Scheve- ningse haven bleef het gisteravond rustig; er voeren geen schepen uit. Het OVB heeft gistermiddag ge daan, wat de president van de Haag- se rechtbank het 's morgens in zijn uitspraak in kort geding had opge legd; het heeft het stakingsparoof in getrokken en meegedeeld, dat uit zijn kassen géén uitkeringen kunnen wor den verwacht. Maar de vissers, die de vergadering waarin dit gebeurde bijwoonden, spraken zich bij handopsteken unaniem uit voor doorstaken Het waren er zo veel als de vergaderzaal bevatten kon: onge veer vierhonderd van de ongeveer 1800 vissers die Scheveningen in to taal telt. De door de rechter in kort geding veroordeelden: de OVB. sta kingsleider Koning en de Scheve- ningse leden van het actiecomité, trokken zich terug; na de vergade ring werd begonnen aan de vorming van een nieuw actiecomité.... De heer Koning, voorzitter van de bij het O.V.B. aangesloten bedrijfsor ganisatie van zeevarenden (B.V.Z.) kondigde de intrekking van het sta kingsparool door het O.V.B. aan. Een- te.' niet dan nadat hij duidelijk had laten uitkomen dat de actie ook zou kunnen worden voortgezet buiten het O.V.B. om en zonder Je veroordeelde commissie-leden en zijn eigen persoon. „Houdt er rekening mee dat voor de man die hier staat een ander kan ko men", zei hij tot zijn g^noor. Hij deed verder een aantal suggesties over de wijze waarop men aan een plicht tot vhren zou kunnen ontkomen. Opnieuw ontkende nij dat er van een staking sprake zou zijn. „Dat woord hebben we nooit gebezigd", zei hij. De voorzitter der vergadering, de heer T. van den Berg van het OVB, zei ook dat dit verbond nooit een stakingsparool heeft gegeven. Iets wat niet gegeven is in te trekken leek hem niet goed mbge'lijk, maar om f 50.000 (de dwangsom bepaald door de president van de rechtbank) per dag uit te sparen wilde hij aie „slag in de lucht" toch doen. Hij noemde, doelend op de uitspraak in het korte geding, wat gebeurd is een Westduitse industriestad Bochum wordt ons de vreem de geschiedenis van een onge wone wraagoefening gemeld. De chauffeur van een rijdende beton molen werd door de politie aange houden. Op de vraag naar zijn rijbe wijs deed hü de gebruikelijke greep in z'n jaszak en stelde vast, dat hij zijn papieren thuis had laten liggen. Hjj verzocht de ordebewaarders hem toe te staan de vergeten bescheiden te halen. De politieagenten vertrouw den de keurige man en willigden zijn verzoek in. De man reed weg. Toen hij ln de straat kwam, waarin hij woonde, wekte een open sportwagen, die pre cies voor zijn voordeur geparkeerd stond, zijn wantrouwen; want hij had een knappe vrouw, die overal opzien baarde. Zachtjes sloop hij de trappen op, sloot de deur open en betrapte zijn vrouw in gezelschap van een vreemde man. Verontwaardigd iiep de bedrogen echtgenoot het huis uit. Daar viel zijn blik op de attractieve sportslee van zijn medeminnaar. Hü voelde de woede plotseling ln zich opbruisen, rende naar zyn eigen wagen, liet de mixer draaien, reed naar de sportwa gen en goot deze tot aan de rand vol met beton. Daarna rende hü terug naar zün woning, adviseerde de ri vaal eens uit het raam te küken, nam zijn rübewüs en reed naar de politie. Daar toonde hy, zoals afge sproken, zijn papieren en stelde een aanklacht in tegen zichzelf, wegens verstoring van de openbare orde en opzettelijke beschadiging van ander mans eigendommen. De rechter vond echter, dat er verzachtende omstan digheden aanwezig waren. slag in het gezicht van de Neder landse bevolking, een belediging van het rechtsgevoel en van de arbei dersklasse. Het OVB, zo deelde hij mee, heeft tegen de uitspraak hoger beroep aangetekend. Ais de vissers doorgaan zonder het OVB en de BVZ, zo zei hij, zal er „in het Nederlandse volk genoeg aanwezig zijn" om voor de vrouwen en kinde ren te zorgen. Acht deelnemers aan de vergadering kwamen vervolgens nog aan het woord; zeven drongen aan op voortzetting van de staking. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 14 jan. De Nieu- cha we Kustvaart Maatschappij, een doch. ter onderneming van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij heeft twee nieuwe coasters besteld, waarvan een deel der opbouw uit po lyester is vervaardigd. Naar wij ver namen, is dit de eerste keer dat in Nederland nu ook bij een groter scheepstype in de opbouw van kunst stof wordt gebruik gemaakt. De twee kustvaarders, de Boreas en de Ilias, worden op de werf van E. J. Smit en zoon in het Groningse Westerbroek ge bouwd. Het werken met polyester is voor de kleinere scheepsbouw niets nieuws meer. Vooral in de luxe-jachtbouw heeft men er al heel wat ervaring mee opgedaan. Maar bij grotere schepen is in de opbouw tot nu toe steeds met de beproefde middelen: hout, staal en aluminium gewerkt. De directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij heeft nu besloten op twee van haar nieuwe coasters ont- Smit in Westerbroek bouwt de sche pen, maar krijgt van de scheepswerf Van der Giessen-de Noord, Krimpen aan de IJssel, het frontschot van de opbouw en het stuurhuis van polyes ter kant en klaar geleverd. De heer dit materiaal in Nederland nog niet eerder op grotere schepen op deze wij ze is toegepast. Hij wees op de voordelen die er aan de toepassing van deze kunststof ver bonden zijn. In tegenstelling tot het gebruik van aluminium en staal, doen zich geen corrosieproblemen voor. Het gewicht van een polyester frontschot en dito stuurhuis is aanzienlek minder dan dat van een stalen construc tie. Om precies te zijn ongeveer 55 procent. Ook is volgens de heer Ha- geman het „invreten" van de zeelucht op het materiaal minder. En afwij kingen aan het kompas doen zich niet voor, terwijl ijzer wel invloed heeft op het magnetisme. Men is met de kwa liteit van polyester thans zo ver ge vorderd dat ook de duurzaamheid een helangrijke rol kan spelen bij het ge bruik van dit materiaal. De Boreas en de Ilias worden ook in ander opzicht „nieuwe" coasters. In hun bouw wordt een volgende stap ge zet naar automatie op de koopvaardij. De verstelbare schroef van deze sche pen zal men straks direct vanaf de brug kunnen bedienen. Het betreft hier schepen van 960 ton draagvermogen. De Werkspoordieselmotor zal deze schepen een dienstsnelheid van 10,75 mijl geven. De laadruimte van deze Hageman, het hoofd van de plasticaf- coasters zai berekend zijn op het ver deling op deze werf, vertelde ons datl voeren van koel- en vrieslading.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1964 | | pagina 7